DAG-AGENDA. lederen Dinsdag 78.15 uur. Wijk- gebouw „Pniël", Middelstegracht: Zit ting van het 3estuur v. h. Prot. Bur. voor Soc. Adviezen. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 3 Sept, tot en met Zondag 9 Sept. a.s. waargenomen door de apotheken van de heeren G. F. Reijst, Steenstraat 35, Telef. .136 en A. J. Donk, Doezastraat 31. Telef. 1313. debroek voorgekomen ongeval met een projectiel van 15 c.M., deelt het Corr. Bur. het volgende mede: Bij het onderzoek van projectielen afkomstig uit hetzelfde tijdperk van vulling als die, welke bij de schiet oefeningen werden gebezigd, is ge bleken, dat de vulling dezer projectie len goed was. Uit de verklaringen van deskundig personeel, hetwelk na demobilisatie een groote hoeveelheid soortgelijke munitie heeft onderzocht, blijkt, dat nimmer ongerechtigheden in de bus- kruitgranaten zijn aangetroffen, welke ook maar eenig gevaar bij het gebruik ■dezer munitie zouden kunnen opleve ren. Ook volgens verklaring van de Di rectie der Artillerie-Inrichtingen kan de vulling, der oudere munitie in mo bilisatietijd niet als een der mogelijke oorzaken van het ongeval worden be schouwd. Het onderzoek naar de mogelijkheid dat in de buis (het ontstekingsmiddel der vulling) de oorzaak heeft gelegen, wordt mede in verband met de er varing, die in den loop der jaren bij een tweetal overeenkomstige onge vallen is opgedaan met zorg voort gezet. De buizen van de gebezigde soort mogen intusschen niet worden gebruikt. DE LAATSTE RIT VAN DE STOOM TRAM LOOSDUINEN—KIJKDUIN. Er zijn in ons land heel wat stoom trammet jes. Daar is het voorwereld lijk vehikel, dat van Middelburg naar Domburg sukkelt, en dat daar bekend staat onder den naam v:.n Trage Betje; wij hebben enkele uren opgeofferd om van Rotterdam naar Brielle te geraken in een ding, dat de Rotterdammers het Boerenspoortje noemen; we heb ben als eerzame Leidenaars gereisd in de „Stoof" en met verrukte Amerika nen van „Sloes" naar Breskens en van Edam naar Broek in Waterland ,.the cleanest place of Holland" en we hébben ons van Bussum naar Muider- berg begeven in een hakkepoffend ge- rammelte, dat den naam droeg van de „Goi". Maar nooit hebben we een tram aangetroffen als die van Loos duinen naar Kijkduin rijdt, of liever reed, want die krachttoer heeft ze Zondag voor het laatst gedaan. Hiermede is een eind gekomen aan een van de laatste antieke vervoer middelen van Den Haag. Want deze stad heeft een voortreffelijke electri- sche verbinding met de omliggende plaatsen, en in de laatste jaren is die steeds vooruitgegaan. Het stoomtram- Bietje naar Rijswijk is evenals dat naar Scheveningen vervangen door een electrische verbinding, en nu is een deel van de Westlandsche iijn vervallen, dat waarschijnlijk het vol gend jaar ook geëlectrificeerd zal wor den. Zondag heeft zij de laatste reis ge daan, wat men wel spottend den brokkentrommel heeft genoemd. Een talrijk publiek was getuige van dezen rit. Verscheidene wagens waren vol, 'n feit, dat zich op dit traject sinds de in voering van de bussen wel niet dik wijls meer zal hebben voorgedaan. DE PAREL VAN DE PEEL. Men schrijft uit Noord-Brabant aan de N. R. Crt.: Een onderwijzer uit Oostrum bij Venray in zijn tijd een niet onver dienstelijk literator heeft jaren geleden een boek geschreven onder den titel: „Het goud van de Peel". Het boek, in welks inhoud ik hier niet zal treden, wees o.m. op de schat ten die in de toen nog vrijwel niet ontgonnen Peel „sluimerden". En in derdaad, veel, heel veel „goud" heeft die Peel in de latere jaren voortge bracht. Zij heeft echter ook een parel voortgebracht: een schitterende, een kostbare parel Zestig jaar geleden, werd midden in de Peel, in het bekende Peeldorp Peurne, een meisje geboren, dat de ouders den naam gaven van Aaltje. De familienaam van 't kindje was Reddingius. Dat Deurnsche meisje werd later vrouw en wel de groote Nederlandsche vrouw A. NoordewierReddingius. Dat is de parel die Deurne voort bracht. Dat is de parel van de Peel. DE HERTOG VAN GUISE. De hertog van Guise, troonpreten dent van Frankrijk, is te Middelburg aangekomen in het Grand Hotel Ver- seput. DE ZIEKTE VAN STENHUIS. Het dagelijksch bestuur van het N.V.V. zendt aan de „Voorwaarts' de volgende verklaring: Enkele weken geleden heeft Sten huis een bericht gelanceerd waarin omtrent zijn gezondheidstoestand werd medegedeeld, dat hij geen enkele organische ziekte heeft en ook de psy chische inzinking grootendeels is her steld. Naar aanleiding hiervan werden het N.V.V. van meerdere zijden nadere in lichtingen gevraagd, in verband met Gistermorgen heeft op den J.eg lasschen Lexmond en Vianen een ernstig auto-ongeluk plaats gevonden, waarbij twee personen werden gedood en zes ernstig gewond. De auto wordt door een kraan weer op den weg gebracht. het feit, dat Stenhuis indertijd op zijn verzoek ontslag is verleend wegens in validiteit, en wel op grond van een verklaring van zijn medicus, welke verklaring als volgt luidde: „Het bestuur van het N.V.V., Amsterdam. Mijne Heeren, Het doet mij leed U te moeten be richten, dat de gezondheidstoestand van den heer R. Stenhuis van uien aard'iSj. dat hij in de toekomst niet in staat zal zijn, zijn functie van voorzit ter van het N.V.V. naar beliooren waar to nemen. Indien mogelijk, zou ik U dus uit geneeskundige overwegingen willen aanraden, hem van die lunctie te oniheffen Het bestuur van het N.V.V. heelt in de latere, hierboven bedoelde publica tie van Stenhuis aanleiding gevonden, zich tot hem te wenden, met hel ver zoek, terzake opheldering te willen verschaffen, daar de mededeeling van Stenhuis in strijd is met bovenge noemde verklaring. ^tenhuis verwees in zijn antwoord het N.V.V. naar de medici, die hem hebben behandeld. Het bestuur van het N.V.V. heeft zich, als gevolg hiervan opnieuw met den huisarts van Stenhuis in verbin ding gesteld, die het N.V.V. machtigde namens de beide artsen, die Ster huis behandeld hebben, de volgende ver klaring af te leggen: „Wat het ontslag van R. Stenhuis aangaat, kan medegedeeld worden, dat op dit oogenblik (27 Augustus '28) de béide artsen, welk hem onderzocht hebben, nog verklaren, dat de bij hem geconstateerde verschijnselen hen lei den tot het advies, de verautwoor le lijke functie van voorzitter van het N V.V. neer te leggen". ONTSLAG BIJ DE WERKVERS: TAFFING. Waar het is gebleken, dat niet alle 300 arbeiders, die a.s. Zaterdag ontsla gen zijn bij de werkverschaffingen, dedelijk werk kunnen krijgen bij het aardappelrooien (het rooien van som mige soorten begint eerst met twee weken), heeft de Minister van Binnen- landsche Zaken en Landbouw be paald, dat de stopzetting in langzamer tempo zal plaats vinden. A.s. Zaterdag zullen 200 arbeiders gedaan krijgen, 8 September opnieuw 200, terwijl na dien zal worden nagegaan, of geheele stopzetting mogelijk is. HET ROODE KRUIS EN DE BURGERWACHT. Tusschen het Nederlandsche Roode Kruis, afdeeling Amsterdam, en le Vrijwillige Burgerwacht aldaar is een overeenkomst tot stand gekomen, waarbij de burgerwacht zich verbindt, om in tijd van oorlog haar vrouwelijk personeel ter beschikking van het Ned. Roode Kruis te stellen, om zoodoende het tekort aan vrouwelijk personeel bij het Roode Kruis te dekken. GEW. ORGANISATIE ZUID-HOLLAND VAN „PATRIMONIUM". Zaterdag werd in „De Eendracht" te Rotterdam de algemeene vergadering van P.G.O.Z.H. gehouden onder leiding van den heer J. Hollander van Den Haag. Na opening met gebed en 't lezen van een gedeelte uit Gods Woord, heette de voorzitter de aanwezigen welkom en her innerde hij aan de noodzakelijkheid om met het oog op de Verbondsvergadering te Dordrecht en de voorbereiding van de propaganda, deze vergadering vroeg te houden. Medegedeeld werd dat het Verbondsbe- stuur voorbereiden zal een conferentie met de besturen der afdeelingen in de groote steden om te beraadslagen over de beste metlode voor vruchtbaren arbeid. Op de volgende vergadering van de 1 .G.O.Z.H. hoopt de heer T. Cnossen van Rotterdam in te Leiden „Taak en Toe komst van Patrimonium". Het bestuur van de Gewestelijke heeft besloten om die afdeelingen, die beslist reiskostenvergoeding xnoeten ontvangen neming uil met het verlies, dat zij door liet noodlottig ongeval van den minister van Handel, BoKanowski, ge- ledon heeft. Zahle verklaarde tenslotte al zijn krachten te zullen inspannen om de negen tl,; vergadering van den Volken bond tot een goed resultaat te bren gen. Telegrammen werden daarop tot den namiddag verdaagd. Telegrammen werden gezonden aan l)r. Stresemann en aan Sir Austen Chamberlain, waarin hun een spoedig herstel wordt toegewenscht en aan de Fransche regeering, waarin deelne ming betuigd wordt met den dood van minister Bokanowski. Benoeming van Mr. Nederbragt. Onze landgenoot, Mr. J. A. Neder bragt, chef van de economische afdee ling, aan het ministerie van buiten- lanclsche zaken is door den Volken bondsraad benoemd tot correspondee- rend lid van het permanent econo misch Volkenbondscomitó, dat hoofd zakelijk uit hooggeplaatste regeerings ambtenaren bestaat en waarin Neder land tot dusverre nimmer een verte genwoordiger heeft gehad. De benoeming van Mr. Nederbragt is daarom reeds zoo belangrijk, om dat hierdoor onze regeering beter in staat zal zijn haar inzichten omtrent handelspolitiek bij den Volkenbond bekend te maken. om de vergadering te kunnen bezoeken, zulks toe te kennen, Namens de Gewestelijke zullen de hee ren Zandberg en Vingerling afgevaardigd worden naar de Verbondsvergadering. er volgens vond de bespreking plaats van de agenda voor de Verbondsvergade ring. Slechts ten opzichte van het Pro gram van Wenschen werd eenige critiek gehoord. Geacht werd dat al te veel het oog daarin op den Staat was gericht. De voorzitter lichtte dit program nader toe. De afdeelingen zullen het nog nader behandelen. Na eenige oogenblikken pauze werd woor den voorzitter ingeleid: „Onze Win terplannen". De heer Hollander stelde voorop, dat met vernieuwden ijver en meerdere kracht de actie voor Patrimonium moet worden gevoerd. We moeten trachten meerderen, ook intellectueelen, bij onzen arbeid te be trekken. De afdeelingen moeten vooral activiteit toonen en door hun arbeid be langstelling winnen. Spr. acht het ge- wenscht, dat een verzamellijst van perso nen wordt aangelegd, die geregeld worden bewerkt. Van het propagandablad „Patri monium Vooruit" zijn 10.000 exemplaren gratis voor de afdeelingen ter beschikking Daarmede moet doelmatig worden ge werkt. Voor een propaganda-bijeenkomst stelt het Bestuur gratis twee sprekers be schikbaar. Ook convocation zijn gratis verkrijgbaar. Het Bestuur van de Gewestelijke hoopt op deze wijze leiding aan de propaganda te geven. Bij de bespreking, die volgde, werd hul de aan het bestuur gebracht voor de ac tiviteit en eenige punten nog nader on der het oog gezien. Nadat de heer Zandberg in dankgebed was voorgegaan werd de vergadering ge sloten. BUITENLAND. DE VOLKENBONDSVERGADERING. De openingszitting. De nieuw gekozen president der Volkenbondsvergadering, Zahle, hield gisteren een korte toespraak, waarin hij voor de aan zijn land bewezen eer en het in hem gestelde vertrouwen dankte. Hij herdacht ook den overleden vi ce-president van het Permanente Hof van Internationale Justitie te 's Gra- venhage, André Weiss, en sprak tegen over de Fransche regeering zijn deel- KELLOGG'S BEZOEK AAN IERLAND Het afscheid. Het bezoek van staatssecretaris Kel logg aan den Ierschen Vrijstaat is be ëindigd en Kellogg heeft zich gisteren te Dublin weer aan boord van den krui ser begeven, waarmede hij naar Cher bourg terug keert om zich dan op de „Leviathan" voor de terugreis naar Amerika in te schepen. Volgens zijn wensch had het vertrek met zoo weinig mogelijk ceremonieel Een muziekcorps van het Iersche leger speelde het Amerikaansche volkslied, terwijl een eere-garde de militaire eerbewijzen bracht. President Cosgrave en twee leden van het kabinet deden Kellogg uitge leide. Voorts waren bij het vertrek de A- merikaansche gezant met zijn vrouw en eenige leden van het personeel der legatie aanwezig. Mevr. Cosgrave bood Mevr. Kellogg bij het vertrek een bouquet bloemen aan. Redevoeringen werden niet gehou den. Alleen dankte Kellogg president Cosgrave voor de hartelijke ontvangst die hem in Ierland ten deel is geval len. DE TRAGISCHE DOOD VAN BOKANOWSKI. De pers over de Fransche luchtvaart. Het tragisch overlijden van den Franschen minister van handel, Bo kanowski, heeft in heel Frankrijk en speciaal te Parijs, groote opwinding veroorzaakt, welke opwinding in de Fransche bladen van gisteren hevig tot uiting komt. Algemeen klinkt de eisch om een sterke leiding voor de luchtvaart en de instelling van een afzonderlijk mi nisterie voor de luchtvaart. „Het misdadige Fransche vliegwe- zen" schrijft de „Populaire", heeft zijn. eigen leider gedood". Bijzonder scherpe critiek op de be staande toestanden bij de Fransche luchtvaart, levert ook de „Quotidien", welk blad een artikel afdrukt onder het opschrift: „Te veel dooden". Het blad constateert, dat in de maand Juli niet minder dan 18 perso nen tengevolge van vliegongevallen om het leven zijn gekomen. Bokanowski zelf schijnt het onge lukkig slachtoffer te zijn van het kwaad, voor de verbetering waarvan hij noch den tijd, noch de kracht ge had heeft. De „Excelsior" constateert, dat Bo kanowski meermalen om politieke re denen voor de crisis verantwoordelijk gesteld is, waaronder de Fransche luchtvaart lijdt. Men kan slechts den wensch uitspreken, dat het offer van De Fransche Minister van Handel, Bokanowski, die Zondag bij een vliegramp om het leven kwam. ó.oo S.oo 6.00 6.0Q 745 8.00 8.00 9.00 10.00 10.15 10.45 5.20 8.50 6.20 8.20 5.35 6.20 6.50 7.05 7.35 8.05 9.50 10.10 11.20 S°5 8.20 8-35 9.05 Radio-Pro^ramm?.. lT ER VANAVOND TE HOORE.N 13 HUIZEN, 340.9 M. (Na 6 nur 11.n1. 1870 Af.). K. R. O. Diner-Muziek. Uitzending vanuit Puimerend, t houden in de Doele aldaar. HILVERSUM, 1071 M. A. V. R. O. Tijdsein van de A.V.R.O.-klok. Vooravondcorxcrt. Het A.V.R.O.-kwartet. Lezing dcor Mr. P. J. Dam over de Nieuwe Wet op N.V.'s. Politieberichten. Tijdsein van de A.V.R.O.-klok. Concert door het Omroep-Ork. o.l.v. Nico Treep. Solisten: Eliso de Grood, viool; Nanny Rouman, piano. Verplicht stoppen De Bildt. Persberichten Vaz Dias. Populair programma. Ted Staves and his Band. KöNIGSYV USTERH., 1250 M. Concert. v Muziek. LANGLNBERG, 469 M. Concert. Avondmuzdek. DAVENTRY, 1604 M. Kindeniurtje. Muziek. Eerste algem. nieuwsbericht. Muziek. De grondslagen der muziek. Muziek. Berichten aan zeevarenden. Muziek en zang. Muziek. PARIJS, (Radio), 1750 M. Koersen. Landbou wfcerichteii Koersen en Persberichten. Concert. den minister voor de luchtvaart niet te vergeefs is gebracht. De „Petit Journal" constateert, dat de crisis niet wordt opgelost, tenzij 't Fransche vliegwezen van den grond af herzien wordt. Deze dood moet ein delijk de oogen openen van hen, die hardnekkig weigerden den werkelij- ken toestand te zien. Het blad eisebt een ernstige controle op het materieel vernieuwing van oude inrichtingen en het afwijzen van massa-hestellingen. Algemeen oefenen de bladen kritiek op de bureaucratische maatregelen op bet gebied van de luchtvaart en zij eischen controle en onpartijdigheid bij de verdeeling der opdrachten aan de industrie en bij de keuze der toestellen KONING ZOGOE VAN ALBANIë. De eerste officiële erkenning. Uit Tirana wordt gemeld, dat Italië als eerste buitenlandsche mogendheid Acbmed Zogoe als koning van Alba nië beeft erkend. De Italiaansche gezant te Tirana deelde Achmed Zogoe officieel mede, dat de Italiaansche regeering- hem op dracht had gegeven, terstond in offi- cieele verbinding tot de koninklijke Albaneesche regeering te treden. Koning Zogoe dankte in zijn ant woord Italië voor den steun, welken bet Albanië beeft bewezen. De kroningsplechtigheid. Aan de Berlijnsche bladen worden nog de volgende bijzonderheden ont leend over de kroning van Zogoe I tot koning van Albanië: De plechtigheid was zeer handig in tooneel gezet. De regeering had niets Gngedaan gelaten om de geestdrift van de bevolking zoo natuurlijk mo gelijk te laten schijnen. Uit alle tuinen waren de bloemen verdwenen, men had ze noodig om er de gevels mede tversieren van de buizen gelegen aan de straten, waarlangs de nieuwe koning zich naar bet parlement en vervolgens terug naar zijn villa zou hegeven. Er werd ook druk gevlagd. Uit de provincie waren de belangstel- Itnden in nationaal costuum geko men. Vele aanhangers van Zogoe, mannen van zijn eigen stam, hadden de reis van bet stroomgebied van de Mati naar Tirana ondernomen. Den ganscben Vrijdagnacht waren daar de herbergen geopend. Zaterdagochtend om negen uur beeft president Evangeli de zitting van do constituante geopend, nauwelijks een kwartier later waren de betrokken ar tikelen van de nieuwe grondwet aan genomen en was Zogoe tot koning uit geroepen. Honderd en een kanonscho ten werden gelost om de bevolking in kennis te stellen van bet besluit der volksvertegenwoordigers. Intusschen begaf een delegatie van het parlement zich naar de villa van Zogoe om hem mede te deelen, dat hij tot koning van Albanië was uitgeroepen. Met de noodige eerbetuigingen werd de republikeinsche vlag gestreken. 's Middags om vier uur begaf koning Zogoe I zich naar bet parlement om den grondwettelijken eed af te leggen. Hij las met duidelijke stem de volgen de formule voor: Ik Zoegoe I, koning der Skipetaren, zweer voor God op bet oogenblik, dat ik den troon bestijg, dat ik de trouwe hoeder van de nationale gelijkheid en de onafhankelijkheid van mijn land zal zijn, door immer getrouw te blij ven aan de grondwet en de wette'n van den staat, tot heal van bet Alba neesche volk". De koning zette daarop zijn handtee- ktning onder de formule om luide toegejuicht door zijn aanhangers naar zijn paleis terug te keeren. T^»n uur rgtAion defileerden een

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2