UIEUWE LEIDSCHE CQÖRAHI van MAANDAG 3 SEPT. 1928 TWEEDE BLAD. BINNENLAND. EEN FORENSENKWESTIE. In de gemeente Wadenoyen doet zich een forensenkwestie voor. De directeur van den Pomologischen Tuin, een particuliere inrichting, on der Wadenoyen gelegen, werd als fo rens door laatstgenoemde gemeente aangeslagen in de gemeentelijke in- komstenbelastiing. De directeur verzette zich, hoewel erkennende, dat hij meer dan negen tig dagen per jaar in den tuin werk zaam was, bij Ged. Staten tegen dezen aanslag op grond, dat die betrekking niet bezoldigd werd en dat de waar neming dezer functie hem als rijks- tuinbouwleeraar vanwege den minis ter van Landbouw niet was opgedra gen, zoodat niet kon worden aangeno men, dat zijn salaris als rijkstuinbouw leeraar gedeeltelijk uit de betrekking van directeur van den Pomologischen Tuin voortvloeide. Ged. Staten vereenigden zich met deze bezwaren en vernietigden zijn aanslag als forens. Het gemeentebestuur is van deze be slissing van Ged. Staten bij de Kroon in beroep gegaan. EEN AANBESTEDINGSKWESTIE. Men meldt uit Schagen: Onlangs besloot de Raad dezer ge meente tot den bouw van een nieuwe woning annex kantoor voor den di recteur der lichtbedrijven. Hiervoor had later de aanbesteding plaats. In de hierop volgende raadsverga dering werd met meerderheid van stemmen besloten een herbesteding te houden, wijl een aannemer een bod had gedaan aan het college van B. en W. Voor 500 minder dan de laagste inschrijver wilde hij het huis bouwen. De laagste inschrijver was S. A. Knuwer, alhier, voor 895<?. Vrijdag zou de herbesteling plaats hebben, maar er waren geen biljetten ingekomen. De aannemers" hadden zich hiertoe solidair verklaard. DE VADERLANDER. Het weekblad De Vaderlander, or gaan van het Verbond van Actualisten heeft opgehouden te verschijnen. EEN BOEK VAN SJEF VAN DONGEN Sjef van Dongen is op het oogenblik bezig aan de samenstelling van een boek, waarin hij, behalve natuurlijk zijn laatste avonturen op de expeditie ter redding van generaal Nobile's ge zellen, ook zijn ervaringen in het hoo- ge Noorden, gedurende zijn 5-jarig verblijf op Spitsbergen uitvoering zal beschrijven. Sjef van Dongen heeft talrijke foto's gedurende dien tijd gemaakt, welke, met vele andere, in het boek zullen worden opgenomen, dat in den loop van dit jaar zal verschijnen. ONJUISTE AANGIFTE VOOR DE BELASTINGEN. Nog steeds schijnen er personen te zijn, die, nadat zij in vroegere jaren vermogens- of inkomstenbelasting heb ben ontdoken, blijven voortgaan met jaar in, jaar uit, onjuiste aangiften in te leveren, hoewel zij gaarne hun ver houding tot den fiscus zouden willen zuiveren. De vrees voor strafvervolging, ofwel de onzekerheid, nopens de te betalen ontdoken belasting, weerhoudt hen, hunne belastingzaken in het reine te brengen en voor het vervolg juiste aan gifte te doen. Naar wij van bevoegde zijde hebben vernomen, wordt echter in gevallen, waarin de belastingschuldige geheel uit eigen beweging den inspecteur met de ontduikingen in kennis stelt, vol staan met verdering van de te weinig FEUILLETON. God is mijn heil. 19) —o— Een ander vreeslijk voorval had niet ver van daar plaats gegrepen. Een barricade werd aangevallen door het eskadron van den luitenant Van Ramsleben. De opstandelingen, die zich daarachter verschanst had den, verdedigden zich met buitenge wone omzichtigheid en moed. Een goed gekleed heer voerde daar met veel bekwaamheid het opperbe vel,, zoodat het den soldaten geruimen tijd niet gelukte hun doel te bereiken en verscheidene hunner gewond en buiten gevecht gesteld werden. De vijanden meenden van de over winning zeker te zijn en triomfeerend zwaaide de aanvoerderd de vaan des opstands van den top der barricade. Nog eenmaal commandeert Van Ramsleben: ,.vuur!" Een soldaat schiet op den rebel, deze wankelt, wil zich nog eenmaal opheffen, maar is genoodzaakt de vlag los te laten en op het oogenblik dat hij neerstort her kent Van Ramsleben zijn vroegeren vriend, den advokaat Van Borkstedt, met wien hij zoo vele genoegelijke uren had beleefd en die door zijn be vel den dood had gevonden. Menig dapper soldaat was gevallen betaalde belasting over de jaren, waar voor de termijn voor navordering nog niet is verstreken, dus over fen hoogste drie jaren, zonder eenige ver hooging. Strafvervolging zal tegen zulk een belastingschuldige niet worden inge steld. bovendien kan aan hem, die te weinig betaalde belasting niet dadelijk en in eens kan voldoen, gelegenheid worden gegeven het verschuldigde op eenigs- zins langen termijn aan te zuiveren. DE ZIEKTEGEVALLEN OP DE „INSULINDE'. Het „Bataviascli Nieuwsblad" had een onderhoud met het hoofd van den dienst van de Volksgezondheid, dr. Van Lonkhuyzen, die near aanleiding van het rapport der drie hoogleeraren over de ziektegevallen aan boord van de „Insulinde" van den Rott. Lloyd de volgende mededeelingen deed: Dr. Van Lonkhuyzen verklaarde, dat prof. De Langen verschillende pa tiënten, die aan boord van de „Insu linde" op de uitreis van dat schip te Batavia waren aangekomen, onder zocht heeft, en positief de mogelijk heid van roodvonk uitgesloten achtte. Prof. De Langen had naderhand een onderhoud met den arts van het zie- l.tnhuis te Singapore, waar op de uit reis een patiënt was achtergelaten, omtrent welken patiënt uit Singapore de diagnose „roodvonk "de „Insuiin- de" nageseind werd, welke diagnose volgens het rapport wederom door den scheepsarts ter kennis was gebracht van de autoriteiten te Batavia. In zijn onderhoud met prof. De Langen ver klaarde de arts uit Singapore, dat hij zich vergist had in de diagnose betref fende het sterfgeval van den te Singa pore opgenomen passagier van de „In sulinde". De verschijnselen, aldus ceze arts, geleken oppervlakkig be schouwd op roodvonk. Voorts is, naar dr. Van Lonkhuyzen mededeelde, nóch door den havenarts, nóch door eenige andere gouverne- ments- of medische autoriteit van den scheepsarts een telegram ontvangen over het roodvonk-geval te Singapore, waaromtrent men eerst na het vertrek van de „Insulinde" van ter zijde ver nam. Verder is nóch door de- scheeps arts nóch door den anderen arts van den Rott. Lloyd aan officieele zijde mededeeling gedaan van de gevallen aan boord van de uitreizende „Insu linde", zoodat bij de aankomst van liet schip de havenarts niet aan boord is geweest. Dr. Van Lonkhuyzen verklaart voorts zich niet te kunnen voorsteilen, dat het voor in Nederland vertoevende medici mogelijk zou zijn een juister oordeel uit te spreken over hier ge constateerde ziektegevallen dan de medici hier ter stede, die de patiënten behoorlijk onderzocht hebben. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Stad Hardenberg (O.) (toez.), P. Visser, te Lemelerveld O.). Aangenomen: Naar Anna Paulow- na (toez.), M. A. G. Vorstman, te Beets (N. H.). Naar I.obith, W. F. H. ter Braak, cand. te Eibergen. Bedankt: Voor Steen wij k (N.-B.), H. v d. Loos Jr., cand. te Rotterdam. Voor St. Maartensdijk, P. de Looze te Renkum. GERBF. KERKEN. Tweetal: Te Schoonrewoerd, A. P. Lanting, te Wolphaartsdijk; en A. Ph. S. Schaafsma, te Den Bommel. Bedankt: Voor Den Haag-Oost, P. N. Kruyswijk, te Vlissingen. CHR. GEREF. KERK. Bedankt: Voor Broek onder Akker- woude (Fr.) J. Bokhorst, cand. te Elburg. Ds. J. R. IMMINK. Ds. J. R. Immink, predikant bij de Ned. Herv. Kerk te Heerenveen, heeft voor een uitnoodiging tot een bezoek aan de Hol- landsche Gemeente te Londen, in verband met de vervulling van de aldaar bestaan de predikantsvacature, bedankt. DE GEREF. KERK VAN LOOSDUINEN. In de gehouden gemeentevergadering van de Geref. Kerk van Loosduinen is het voorstel van den kerkeraad om een twee- dpn predikant te beroepen, met algemeene instemming begroet.. De grens met den kerkeraad van 's-Gravenhage-West is nu definitief als volgt vastgesteld: Van het stoomgemaal af, Soestdijksche kade, de Ilaagweg, Laan van Meerdervoort, Pioen- weg, recht door naar zee, steeds de as v^n de straten. EEN PROTEST. De Kerkeraad der Chr. Geref. Gemeente te Amsterdam-West sprak in zijn verga dering van 28 Aug. 1928 zijn diep leedwe zen uit over het feit, dat H.M. onze ge- eerbiedigde Koningin niet alleen haar sympathie voor de Olymp. Spelen zoo on dubbelzinnig heeft doen blijken, maar bo vendien op den Dag des Heeren in het Stadion de prijzen aan de overwinnaars heeft uitgereikt, en alzoo door haar Voor beeld de ontheiliging van den Zondag grootelijks in de hand heeft gewerkt, en besluit: a. ;n een persoonlijk schrijven aan H. M. df*ze uitspraak bekend te maken; b. door middel van de Classis Amster dam de Deputaten voor de corresponden tie met de Hooge Overheid te verzoeken, namens de geheele Chr. Geref. Kerk H.M. te berichten, hoe diep zij daardoor de godsdienstige gevoelens van een zeer groot deel van Haar volk heeft gekrenkt; c. met het oog op het openbare van dit feit dit besluit in onze Chr. bladen be kend te maken. NED. ZONDAGSSCHOOLVEREENIGING. Naar De Standaard verneemt, zal de Ned. Zondagsschoolvereeniging 26 Sept. a.s. te Goes haar jaarvergadering houden. LUIDKLOKKEN. Het comité voor het aanbrengen van luidklokken in de (Geref.) Oosterkerk te' 's-Gravenhage zal in een samenkomst met de .gemeente a.s. Vrijdagavond in 'de Oos terkerk de klokken aan den kerkeraad overdragen. De klokken zullen dien avond voor het eerst luiden. Ze wegen resp. 1000 en 800 K.G. en worden op 25 M. ingebracht door het bouwbedrijf „Het Timmerhuis" van A. de Roos. Dr. S. O. Los zal namens den kerkeraad de klokken aanvaarden. Mej. Constance Gispen (sopraan) zal en kele liederen zingen, derwijl de heer M. W. v. d. Laan. de organist der kerk, een paar orgelvoordrachten zal geven. SOCIETAS STUDIOSORUM REFORMATORUM. Het hoofdbestuur van bovengenoemde studentenvereeniging heeft op één harer vergaderingen besloten dit jaar 'n krach tige actie te voeren in verband met het steeds grooter aantal Gereformeerde jon gelui, dat aan openbare Universiteiten en Hoogescholen in Nederland gaat studee- ren. Een actie, die beoogt, zooveel moge lijk deze a.s. studenten te organiseeren en in de gelederen van de societas onder te brengen. Daartoe is o.a. een circulaire versche nen, waarin gewezen \vordt op de moeilijke vraagstukken, waarvoor iedere Christelijke student aan genoemde inrich tingen van onderwijs wordt geplaatst en waarvan het gewenschC is ze gemeen schappelijk te overdenken en te bespre ken. Nu is het doel van de S. S. R. het Ge reformeerd studentenleven in stand te houden en dit te bereiken door het vor men van afdeelingen ter .plaatse, waar een openbare universiteit gevestigd is. Op de vergaderingen van afdeelingen en dis puten worden de leden dan voorgelicht door reünisten of hebben gelegenheid zelf een onderwerp in te leiden. Naast dit alles wordt getracht een ge paste gezelligheidsfeer te scheppen, waar door de amicitia onderhouden en de on derlinge band versterkt wordt. Adressen van aanmelding zijn: Amsterdam: W. L. Andriese, Alexan- derkade 1; Utrecht: A. C. v. d. Brand, Boomstraat 17bis, Mej. D. Bergema, Oude Gracht 350; Leiden: J. Kale, de Genestet- slraat 42; Delft: C. L. Binsbergen, Piet Heinstraat 20; Groningen: H. v. d. Meu- len, Coehoornsingel 4; Rotterdam: G. van Goor, Schiebroeksche laan 146; Wagenin- gen: Unie-abactiaat, v. Vredenburchweg 8, Rijswijk. ZENDINGSWEEK 1928. De Hoofdbesturen van de in het Zen dingsbureau te Oegstgeest Samenwerken de Zendingscorporaties hebben besloten ditmaal de „Zendingsweek" te houden RECLAME. Transpireerende Voeten en transpireerende handen en oksels moet men behandelen met Purol-Strooipoeder, zijnde de meest afdoende poeder daarvoor. In bussen van 60 ct. en 1 gld. Bij Apoth. en Drogisten. van Zondag 4 tot en met Zondag 11 No vember a.s. Bekend geacht mag worden dat het de bedoeling van genoemde Besturen is, dat .Christelijk Nederland zich in die week opmake tot gebed, toewijding en offer. Ongetwijfeld gaat 't er om dat gansch Christelijk Nederland deelneemt aan deze Zendingsweek. De organisatie werd daartoe reeds nu door het Zendingsbureau ter hand geno men. Allerwege worderr H.H. Predikanten Evangelisten en Godsdienstonderwijzers, Hoofden van onderwijsinrichtingen etc., en allen die een kring achter zich hebben opgeroepen om eendrachtiglijk samen werkende te komen tot het gewenschte resultaat. In rondschrijvingen en circulaires drin gen de Zendingsbesturen er op aan dat men genoemde data noteere, dat iedere Gemeente deelneme aan deze week, dat reeds thans in de groote gemeenten com missies gevormd worden voor het voorbe reidende werk, dat men zich overal, reeds nu ga instèllen op de Zendingsweek, wel-, ke èn om de verlangde voorbede, èn om de gevraagde toewijding èn om het noo- dige offer voor het geheel van den Zen- dingsarbeid van de grootste beteekenis geacht moet worden. Het Zendingsbureau te Oegstgeest is gaarne bereid alle ge- we.nschte inlichtingen te verstrekken en contact te zoeken met allerlei kringen en groepen. KERKELIJKE EXAMINA. De classis Sneek der Geref. Kerken heeft in haar Donderdag gehouden vergadering de heer H. J. Jager, te Appingedam be roepen predikant te Jutrijp-Hommerts, prermptoir geëxamineerd en toegelaten tot den dienst des Woords en der Sacra menten. De classis Groningen der Geref. Kerken heeft gisteren praeparatoir ge ëxamineerd en beroepbaar verklaard de heer E. I. F. Nawijn, te Groningen. De heer Nawijn stelt zich terstond beroep baar. Zijn adres is Heereweg 13a, Gronin gen. LEESTAFEL. Dr. J. A. C. van Leeuwen, „Het Evangelie van Markus". J. H. Kok, Kampen. 1928. De „Korte verklaring der Heilige Schrift met nieuwe vertaling", uitge geven bij de fa. Kok te Kampen, is weer met een nieuw deel verrijkt, n.l. met het Evangelie van Markus, be werkt door Prof. van Leeuwen van Utrecht. Wie nog niet met deze uitgave heeft kennis gemaakt, kunnen we aanbe velen eens te beginnen met Markus. We gelooven dat dan de lust komen zal, om zich ook de 14 andere reeds verschenen deelen aan te schaffen. Er verschijnen ieder jaar slechts 'n paar deeltjes, dus dan kost 't slechts weinig om „bij" te blijven, zoodat men na verloop van tijd het geheele werk compleet heeft: een onschatbaar be zit. De verklaringen zijn duidelijk en de nieuwe vertaling werkt verhelderend. We zullen als proeve eens overschrij ven Markus 10 vs. 1316: „En men bracht dé kinderen tot Hem, dat Hij ze zou aanraken; doch de leerlingen voeren tegen hen uit. Doch Jezus, toen Hij het zag, werd verontwaardigd en zeide tot hen: Laat de kinderen tot Mij komen, ver hindert ze niet; want voor zulken is het koninkrijk Gods. Voorwaar Ik zeg u, wie het koninkrijk Gods niet ont vangt als een kind, komt er zeker niet in. En Hij omhelsde hen en zegende hen met oplegging van de handen". De uitvoering doet den uitgever al le eer aan. De druk is aangenaam, het zwarte, slappe bandje is een sieraad in de boekenkast. Het aantal drukfouten is gering. De laatste bladzijde vermeldt vier corrigenda en daarvan moet er een ge schrapt worden, n.l. de verwijzing naar blz. 89. Zoo blijven er drie over. We vonden evenwel nog op blz. 31 regel 20 v.o. eenzaame voor eenzame; op blz. 47, regel 13 v.o. Douma inplaats van Bouma; op blz. 87, regel 6 v.o. dat is alles, ^aar gelezen moet worden: dat alles; en op blz. 205, regel 14 v.b. Jozes inplaats van Jozef. UIT ONZE INDIEN. KONINGINNEDAG IN INDIë. In den avond van 31 Augustus heeft de gouverneur-generaal ten pa!e|ze Rijswijk te Batavia het gebruikelijk diner aangeboden ter gelegenheid van den verjaardag van de Koningin. Jhr. De Graeff hield een redevoering, waar in Z. E. Hare Majesteit niet slechts als staatshoofd maar ook als persoon hulde bracht. Na afloop van het diner gaf de ma rine-kapel een taptoe op het voorerf van het paleis. DE GOUDEN WILHELMINA- JUBILEUMMEDAILLE. Het bestuur van de Koningin Wil li elmina Jubileum-Stichting kende op 31 Augustus voor de eerste maal do gouden Wilhelmina Jubileum-medail le een onderscheiding voor onder zoekers. wier wetenschappelijk werk groote beteekenis heeft gehad voor de bestrijding van in Ned.-Indië heer- schende volksziekten, toe aan de volgende geleerden: major S. R. Christophers van Central Resaerch Institute te Kasuli, Britsch-Indië; prof. dr. G. Grijns, hoogleeraar te Wa lingen; prof. dr. Wap en prof. Schueffner van de Gemeentelijke Uni versiteit te Amsterdam. HET OPENEAAR GEHOOR IN OOST-JAVA. Het Openbaar Gehoor, verleend door den Gouverneur, van Oost-Java te Soe- rabaja, ter gelegenheid van den ver jaardag van H. M. de Koningin was zeer druk bezocht. De Militaire Marine er. burgerlijke autoriteiten waren aanwezig en een groot aantal verte genwoordigers van handel, cultuur, scheepvaart en bankwezen, alsmede vele particulieren. De Gouverneur sprak de aanwezi gen, die ter gelegenheid van den ver jaardag van II. M. de Koningin een koninklijke onderscheiding hadden ontvangen, toe. RECLASSEERING IN SURINAME. Gewag makende van de oprichting van een reclasseeringsvereeniging op Java, vraagt „De West": „Wanneer zal Suriname volgen? Het particulier initiatief heeft zich tot dusverre op dit gebied in Suriname vrijwel onbetuigd gelaten. In den laat- sten tijd zien wij het Leger des Heils, met weldadig enthousiasme dit ter rein betreden. Maar zou het niet wen- schelijk zijn orr de handen samen te spannen en niet alles aan deze instel ling over te laten? Indien het in Suriname tot zulk een samenwerking zoude kunnen komen, zou dat een te waardeeren uiting van gemeenschapszin genoemd mogen worden. De zaak blijft echter in een kolonie als Suriname, waar de gelegenheid om werk te vinden zoo sehaarsch is, moeilijker dan overal elders, te meer waar van noodzakelijke medewerking van de zijde van werkgevers tot dus verre maar weinig gebleken is. In een eventueele op te richten vereeniging zou dan ook inzonderheid gelet moe ten worden op een vertegenwoordi ging 'van werkgeverszijde. Die ervaringen op dit gebied in Su riname opgedaan, zijn tot dusverre over de geheele linie teleurstellend ge weest. Men herinnert zich, dat ook meermalen pogingen zijn aangewend om jeugdige veroordeelden in opvoe dingsgestichten onder te brengen, waarvoor de medewerking werd ge vraagd van de beide groote missies in de kolonie. Die medewerking werd verleend, maar de opgedane ervaring was zoo bedroevend, dat als wij het wel hebben, een der missies zelfs ver zocht heeft voortaan van de toewijzing van zulke lieve jongens verschoond te blijven. den zich als overwinnaars. Een alge meene illuminatie werd aan de bur gers afgekondigd, terwijl men dreigde de glazen in te gooien bij hen, die weigerden dit bevel op te volgen. Een groote steen verbrijzelde .een ruit van mevrouw Van Steendorps kamer en viel naast haar schrijftafel neder, gelukkig zonder iemand te kwetsen; zij werden dus wel gedwon gen eenige lichten op te steken. Den geheelen nacht door werden er vreugdeschoten gelost ter eere der verkregen vrijheid en de gewonde op roermakers werden met bloemen over dekt rond gedragen. Den volgenden dag zag het er nog treuriger uit; de overmoed van het volk nam hand over hand toe en de troepen kregen bevel af te trekken, niemand wist waarheen. Het moest des nachts geschieden om alle op schudding te vermijden. Toen de Van Steendorps na het middagmaal stil in de salon bijeen za ten en alleen de heer Van Steendorp in heftige gemoedsbeweging op en neer liep, nu en dan zijn ongenoegen in toornige woorden lucht gevende, trad Willem binnen, hij droeg geen uniform maar burgerkleeding en zag er zeer bleek uit. Allen waren zeer verheugd hem te zien en drongen zich om hem heen, om te vragen hoe hij daar gekomen was, en wanneer de soldaten vertrekken moesten? (Wordt vervolgd). en ook menig officier, en nog veel meer waren verwond en op verschrik kelijke wijze met vitriool of andere bijtende vloeistoffen gebrand; maar allen waren vol moed, want men ver wachtte heden nog warmer dag dan den vorigen. Door deze goede stemming bemoe digd keerden de heer Van Steendorp en Robbert naar huis terug, om daar alles te verhalen wat zij vernomen hadden. Allen waren zeer dankbaar, dat de militaire macht betrekkelijk weinig had geleden, dat de goede zaak de overwinning behaald had en dat geen hunner vrienden gesneuveld of gewond was. De oude mevrouw was zeer geluk kig, toen zij met zooveel lof over Willem hoorde speken, zij zag Hedwig aan en zeide: „De engel des Heeren legert zich om degenen die Hem vree zen". Het akelig uiteinde van Van Borkstedt greep hen allen aan; daar hij familie was van den overste Van Rohrfeld, hadden zij hem meermalen ontmóet. Men zeide, dat ook zijn broe der, de luitenant, gewond was. Welk een slag voor hun ouden vader, die wel zelf de liberale richting in politiek en godsdienst was toegedaan, maar op veel gematigder wijze en meer in theorie dan in praktijk. Nu moest hij beleven, dat zijn beide zonen als vijanden tegenover elkander gestaan hadden. De een had den dood gevon den als verrader van zijn vaderland, de andere was wel is waai* in een eerlijk gevecht verwond, strijdende voor de rechten van land en koning, maar hij vtrkeerde toch in levensgevaar. Mocht cie vreeselijke beproeving zijn hart rr.aar bekeeren tot God. Men bereidde zich voor op den vol genden strijd. Het liefst had de heer Van Steendorp de zijnen onverwijld naar Schönheide gezonde .i, maar dat was op het oogenblik onmogelijk. Zij betrokken dus de achterkamers, en stapelden matrassen tegen de deuren, opdat de kogels niet zouden doordrin gen en zoo verwachtten zij in groote spanning wat er volgen zou. Eensklaps verbreidde zich des na middags de mare, dat de koning ge hoor had gegeven aan de dringende bede der burgers en de troepen wegge zonden had. De militairen hadden hun posten verlaten en waren, om vijan delijkheden te voorkomen, in de ka zernes geconsigneerd, terwijl de ge vangenen losgelaten waren. Het gevoel van een zedelijke neder laag, zooveel vernederender dan dat van een verloren veldslag, drukte loodzwaar op aller gemoed. Groote neerslachtigheid maakte zich van al len meester, en de kinderen konden maar niet begrijpen wat het te bedui den had. Zij meenden, dat men niét rusten moest vóór dat men zijn vijand tot onderwerping had gebracht, maar als overwinnaars het zwaard in d© scheede te steken, en den triomf aan Ge vijandelijke partij over te laten, dat vonden zij iets ongehoords. De uren, die volgden op dat droevig bericht, waren veel moeilijker te dra gen, dan al het gevaar van den vori gen dag. Zelfs de oude mevrouw, die anders door hare blijmoedigheid de overigen vertroostte en versterkte, zat hsden stil en treurig in haar hoekje bij het venster. Zij zocht kracht en troost waar zij die altijd gevonden had; in het woord haars Heeren, zij klaagde en morde ook niet, maar allen zagen haar aan dat zij moeite had om te be rusten, want van jongs af aan had haar hart warm geslagen voor de eer van haar koning en van zijn dapper leger, waartoe haar dierbare echtge noot ook behoord had, en 't kostte haar veel strijd dat leger een vernedering to zien ondergaan. Alleen de heer Rothe, die zich des morgens vroeg bij het bezoek van het bivak zeer stil en onverschillig be toond had, begon er vergenoegd uit te zien en noemde deze maatregel het begin van een nieuw gelukkig tijd perk. Indien de heer Van Steendorp niet zoo diep getroffen ware geweest, zou er misschien een heftige woorden strijd gevolgd zijn. Hij vergenoegde zich nu met den gouverneur het zwij gen op te leggen en deze begaf zich ten hoogste verstoord naar zijn kamer. Op straat deden zich triomfkreten hooren, de overwonnenen beschouw-

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5