ONZE KOUSEN B. DE KONING DAG-AGENDA. Radio-Programma. Maandag 3 Sept., 's av. kwart over zes. Leidsche Zweminrichting Hooge Rijnd.: Adspiranten-wedstrijden L.Z.C. lederen Dinsdag 78.15 uur. Wijk- gebouw „Pniël", Middelstegracht: Zit ting van het Bestuur v. h. Prot. Bur. voor Soc. Adviezen. De Zondagsdienst der Huisartsen te Leiden zal worden waargenomen door de du..oren Boonacker, Janssens, Muyzert en Veldhuyzen. De geneeskundige Zondagsdienst te Oegstgeest zal worden waargenomen door Dr. Varekamp, Tel. 1916. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 27 Aug. tot en met Zondag 2 Sept. a.s. waargenomen door de apotheek van den heer M. Boekwijt, Vischmarkt 8, Telefoon 552. Hoewel we ons niet voergenomen hadden de personen afzonderlijk te bespreken, omdat allen op hun eigen wijze hun uitcxste best hebben gedaan, moeten we toch een uitzondering maken voor Johan de Witt, die hoewel hij slechts enkele dagen gehad heeft om de rol in te studeeren, een zeer mooi spel geleverd heeft waarvoor we hem van harte ons compliment maken. De costu .ms en de grime waren 'dnor.de goede zorgen van den heer Hoppezak van de Haarlemmerstraat ook ditmaal weer volkomen in orde. Na de pauze lieten de padvinders zich nog eens hooren en de heer Plu met zijn strijkensemble „Musica" zorgde er wel voor, dat de stemming er goed in bleef. Te kwart voor twaalf werd de bij eenkomst gesloten met het zingen van Gezang 180 1, nadat ds. Thomas de medewerkers bedankt had voor hun gewaardeerde medewerking en alle aanwezigen voor hun tegenwoordig heid. Overige feestelijkheden. Behalve de feestvergadering vao de Leidsche Chr. Oranjevereen., dimen nog andere feestelijkheden van het avondfeest vermeld te worden. Op de schitterend verlichte Koren beurs blies het Stedelijk Muziekcorps, onder leiding van den heer Joh. Geijp, en een geweldige massa menschen was gekomen om daarnaar te luiste ren. In den tuin van Musis Sacrum" musiceerde „Orpheus", waarbij de heer J. Vink, den toon aangaf en op de LammermarkL verspreidde 't Leidsch Harmoniegezelschap „De Post" met aan het hoofd de heer M. Bolderdijk een aantal muzikale klanken. Door deze zee van klanken vond men langzaam wandelend zijn weg door de stad, waar de feestvreugde zich culmineerde in een centraal punt om en nabij het station. Een van de voornaamste pleister plaatsen is wel „Zomerzorg". In den tuin had de muziekvereeni- ging „Werkmans Wilskracht" postge vat. In het begin is het nog niet zoo druk, maar de bewimpelde trams brengen voorloopig alle vijf minuten nieuwe toevoer, zoodat spoedig alle tafeltjes in den tuin zijn bezet. Ook in het café zelf werd gemusi ceerd. „Zomerlust", broederlijk grenzend aan zijn zomerschen collega „Zomer- zerg" vertoonde eenzelfde beeld. Ook daar feest binnen en buiten. Om elf uur werd in de tuin van Zomerzorg een knallend vuurwerk ontstoken en ook de Zomerlustige gas ten genoten broederlijk mede van de fraaie draaiende sterren, kogels en an der vlammend goed, dat vonken rege nend omloog deed komen. Hoewel we hierboven reeds verslag gaven van de avondfeesten moetei we thans nog even terugkomen op de feestelijkheden, die des middags plaats vonden, en wel op Het ruiterfeest. Voor het ruiterfeest gistermiddag was bijzonder veel belangstelling o.a. gaven de Burgemeester en enkele le den van het feestcomité blijk van be langstelling door in een met oranje bepluimde paarden bespannen koets het veld op tc rijden, terwijl de mu ziek het plechtig „Wilhelmus" inzette. Het geheele 6e Regiment stond stram, teen de „National-hymne" weerklonk, behalve een paard, dat juist aan het ringrijden was, en, opgewekt door de muziek, „vrij onverveerd" aan het draven sloeg. Ook de wethouders woonden het feest bij. Na afloop der wedstrijden reikte de regimentscommandant de prijzen uit aan de volgende zegevierend uit den strijd getreden militairen: Ringsteken: le prijs Enthoven; 2e prijs Dullemeyer; 3e prijs Visser, 4e prijs Verhoef. Koppenslaan. le prijs Enthoven, 2e prijs v. Cutsem, 3e prijs Veltmeijer, 4e prijs Visser. Kleedingrace: le prijs de Ridder, 2e prijs Zadelhoff, 3e prijs Wijdenes, 4e prijs Blokker. Hindernisloop: le prijs M. N. Driels- ma, 2e prijs Zijlstra, -3e prijs Ch. Drielsma, 4e prijs Dekker Batterij-oefening richten: le prijs: reserve wachtmeester jhr. Roëll, 2e pr. korporaal Eshof, 3e prijs dienstpl. v. d. Hand, 4e prijs dienstpl. de Jong. ,Idem optuigen: le prijs reserve wachtmeester van 't Hoff, 2e prijs korporaal Verhoef, 3e prijs dienstpl. Baas, 4e prijs dienstpl. Veld. Sprinconcours: le prijs opperwacht meester v. Opstal, 2e prijs wachtmees ter Krepped, 3e prijs wachtmeester RECLAME Maar zijn DE BESTE en daarom ALTIJD GOEDKOOPER DAMESKOUSEN 39' 24 aq sterke macco en katoen PRIMA FIL D'ÉCOSSE 1.17s 74 B9 Onze onverwoestbare LADDERVRIIE ZIJDEN KOUSEN, alléén bij ons verkrijgbaar. 98 c. 1.25 1.45 1.67 Haarl.straat hoek Donkersleeg 2-4-6 Opgericht 1875 Beverwijk, 4e prijs opperwachtmeester Kampman. Springen met drieën: le prijs opper wachtmeester Kampan, 2e prijs fou- rier v. d. Berg, 3e prijs wachtmeester Krepper. Estafetteloop: Maly, Oekker, C. H. Drielsma en Zijlstra. De prijzen bestonden uit kunstvoor werpen. De verkoop van programma's en bioempjes ten bate van het sanato riumfonds bracht f 180 op, waaronder f 25 verzameld door een paar patiën ten van het St. Elisabetsgesticht echtgenooten van ondeofficieren. Alles bij elkaar genomen is het feest van Wilhelmina prachtig ge vierd. Daarom komt allereerst een woord van lof toe aan de Leidsche Chr. Oranjevereen., die bet initiatief voor deze feestviering heeft genomen en verder aan de geheele Leidsche burgerij, die zeer heeft medegewerkt om het feest te doen slagen. Alles had een rustig verloop en on regelmatigheden zijn ons niet ter oore gekomen. INSTALLATIE HOOFD LUSTHOFLAANSCHOOL. Zooals wij gisteren reeds meldden, werd Donderdagavond de heer G. H. Pothuis geïnstalleerd als hoofd van de Lusthóflaanschool. in het met bloe men en vlaggen versierde gymnastiek- Dit lokaal was geheel gevuld met ouders der leerlingen en genoodigden, waaronder wij opmerkten de heer J. Baak Jzn., Inspecteur L. O., de heer L. Boot, voorzitter van de Plaatselijke Schoolcommissie, de heer J. Schaap Hzn., inspecteur van Chr. Nationaal Schooltoezicht, de hoofden van de an dere scholen der Geref. Schoolvereen^ ging en ook het nieuw benoemde hoofd van de op 1 Oct. a.s. te openen Kooiparkschool., dé heer C. J. de Bie, van Oude Wetering, afgevaardigden van den Kerkeraad, alsmede het Be stuur der Schoolvereeniging. De voorziter, de heer H. Buurman, opende de bijeenkomst met gebed, liet zingen Psalm 84 vs. 3 en las een ge deelte van Psalm 89, waarna hij tot de installatie overging en daarbij den heer Pothuis hartelijk welkom heette in ons goede Leiden, als hoofd van de ze school. Vol vertrouwen legt het Bestuur U deze taak in handen, waar gij reeds eerder en het laatst in Leerdam be toond hebt uw taak als hoofd vol komen te verstaan. Ook de ouders der leerlingen komen u vertrouwend tegen en het personeel wil zich gaarne onder uw leiding ge ven om samen te werken tot den bloei der Lusthoflaanschool. Gij aanvaardt een mooie maar moei lijke taak; laat het ook hier zijn zoo als in 't natuurlijke, alle kracht vloeit uit het hoofd door het lichaam af; zoo ook het hoofd eener school zij de kracht voor heel het schoolorganisme. Met volle vertrouwen geven wij u deze plaats; vervul uw taak waardig uw voorganger, en God geve u de kracht, om, in samenwerking met uw Bestuur en personeel, te arbeiden tot den bloei der school en ter eere Gods. Daarna werd de heer Pothuis staan de toegezongen de zegenbede uit Ps. 134. Als Inspecteur van het L. O. heette de heer J. Baak den heer Pothuis wel kom in de Inspectie Leiden en wensch te hem geluk met zijn benoeming. Uw taak, mijnheer Pothuis, aldus spr,. is geen gemakkelijke. Gij komt als hoofd te staan aan een bloeiende school, die zóó gevuld is, dat de kin deren de muren haast omver drukken. Gij zijt opvolger van den heer Bake- ma, die berekend was voor zijn taak, maar uw conduite-staat doet ons ver wachten, dat gij voor uw taak ten vol le berekend zijt. Geeft uzelven met heilige toewijding aan de taak van onderwijzer en opvoeder en geniet daarvoor de gezondheid en de kracht, opdat uw werk zij tot bevrediging van uw bestuur en tot heil van het onder wijs der kinderen. In de spreuk: Zoo het hoofd, zoo de school, ligt groote waarheid; worde uw werk gezegend en draag licht en zon in de harten uwer leerlingen, want kinderen, zij leven als de bijen daarvan. Dan zult gij ook voor eigen hart vinden wat u noodig heeft. Ga ook uw onderwij zend personeel voor met uw kennis en ervaring en draag uw groote verant woordelijkheid rustig en krachtig. Het is mij een behoefte u en uw Bestuur hartelijk geluk te wenschen met uw benoeming aan deze school. De heer L. Boot sprak namens dc Plaatselijke Schoolcommissie eenigo hartelijke woorden. Ik wensch u, mijnheer Pothuis, ge luk met uw benoeming en zij de aan raking met onze commissie altijd van prettigen aard. Ds Bouwman sprak namens den Kerkeraad der Geref. Kerk, dankte voor de uitnoodiging en wenschte den heer Pothuis geluk met zijn benoe ming. Met blijdschap aldus spreker, kun nen wij de opvoeding van onze kinde ren toevertrouwen aan u en de onder wijzers en onderwijzeressen, niet al leen hier, maar aan al onze scholen. De school neemt een groote plaats in tot sterking van de Kerken, de school waar onze gedoopte kinderen worden opgevoed in de vreeze des Heeren.. Onze bede is, dat gij met alle krach ten u moogt geven aan de school en het onderwijs brengen in overeenstem ming met de Geref. belijdenis tot ze gen van de Geref. School. Ook van de Kerkeraden der Geref. Gemeente en van de Chr. Geref. Ge meente waren hartelijke gelukwen- schen ingekomen. De heer Bakema heette namens de collegas hoofden den heer Pothuis welkom in hun kring. Laat de samenwerking onder ons, aldus de heer Bakema, altijd collegi aal zijn. Ik heb behoefte hier te zijn en u, die mijn plaats als hoofd dezer school nu vervullen zult, u toe te bidden, den zegen van God bij uw werk. Als oud- hoof d kan ik u zeggen: het is hier goed. De boot is goed, de reeders zijn goed, met de equipage is het goed sa menwerken en de lading (de kinderen) is ook goed. God geve u denzelfden zegen in dezelfde werkkring als mij hier te beurt viel en doe u lange jaren met blijdschap als hoofd dezer school hier staan. De heer Ausma, waarnemend hoofd tijdens de vacature, heette namens personeel en leerlingen den heer Pot huis welkom aan de school. Verloren wij in den heer Bakema veel, vol vertrouwen treden wij u te gen en de eerste kennismaking geeft grond, dat dit vertrouwen niet zal be schaamd worden. Wij gelooven, dat het Bestuur een goede keuze heeft ge daan. Die God, die den heer Bakema de stuurmanskunst heeft gegeven, die God besture ook u. De Christelijke sfeer blijve gehandhaafd en worde u bevonden, de rechte man op de rechte plaats, dan zullen wij te samen met en voor de ouders, onder Gods zegen, de kinderen opvoeden tot menschen tot alle goed werk toegerust. De heer Aldershoff, hoofd van de Geref. U. L. O.-school, sprak nog en kele hartelijke en waardeerende woor den als vriend, waarna de thee werd aangeboden. Daarna sprak de heer G. H. Pothuis Heden wordt ik ingeleid tot een nieuw arbeidsveld. Wat zal dat ons brengen? Dank aan het Bestuur voor de benoëming. Sterke de Heere mij voor de aanvaarding van mijn moei lijke taak. Allen sprekers werd dank gebracht voor de goede woorden en wenschen, inzonderheid het Bestuur, collega's en personeel. Vaders en moeders, dank voor uw belangstelling. Het is een groote dag voor mij, maar ook voor u. Laten nyïj spoedig elkaar leeren kennen en moge het niet tegenvallen. Schenk mij in de eerste plaats uw vertrouwen, om uw kinderen op te voeden. Wat is opvoeden? De zorg voor de ziel. Ouders en school moeten samenwer ken om het kind te brengen waar het wezen moet, tot heil van de leerlingen en tot bloei en groei der school en tot eere Gods. Het bestuur bood hierna, bij monde van den heer A. B. Mulder, den heer Ausma als gedachtenis een boekwerk aan en richtte nog enkele woorden als bestuurslid tot den heer Pothuis, waar na de heer T. S. Goslinga, een beroep op de ouders deed, als op 1 Oct. a.s. de nieuwe school in het Kooipark zal ge opend worden, om hartelijk met het Bestuur mede te werken om de split sing van beide scholen tot stand te brengen. Beide scholen zijn even goed, de be noeming van den heer C. P. v. d. Bie tot hoofd der school en het deel van het onderwijzend personeel, dat over gaat, waarborgen denzelfden gang van onderwijs als aan de Lusthoflaan school, de moederschool, Daarom doet het bestuur met volle vrijmoedigheid een beroep op uwe me dewerking. Na het zingen van Ps. 72 vs. 2 sloot Ds. Bouwman deze zeer mooie instal latie. BUURTVEREEN. „EENSGEZINDHEID". De viering van het lustrum der Buurt- vereeniging „Eensgezindheid", 24 Juli reeds begonnen met een vacantie-uitstap- je naar Marken, wordt heden voortgezet. Een etalage-wedstrijd is gehouden, waar aan veel werk werd besteed. De prijzen werden toegekend aan J. J. Laman, Trompstraat (le prijs zilveren lauwertak), A. A. Roodenburg, de Ruyterstraat (2e pr. zilveren medaille), H. J. van Haarlem, de Ruyterstraat (3e pr. bronzen med.) en G. Clemens (eerv. vermelding). In de etala ges zijn met opzet fouten gemaakt. Voor de vindingrijke bezoekers zijn verschillen de geschenken beschikbaar gesteld. Al leen leden van de Buurtvereeniging kun nen aan dezen zoekwedstrijd deelnemen. De jury, die de uitstallingen beoordeelde, RECLAME IH.H. SCHOENMAKERS, Zult Ga voordeelig inkoopen, I dan is „DE CENTRALE", I Haarlemmerstraat 74, Uw adres. bestond uit de heeren B. de Koning en Levy. Ter gelegenheid van het lustrum en te gelijkertijd ter eere van Koninginne-ver- jaardag waren de straten met oranjekleu rige doeken versierd. In den ingang der straten op de Singel waren vlaggemasten met groen en bloemen versierd, opgesteld. In de Evertsenstraat was een mooie eere- boog aangebracht, welke hedenavond ver licht wordt. Vanmiddag te half twee vingen de kin derfeesten aan met de vertooning van een poppenkast, waarbij de kinderen van 0—6 jaar op ververschingen werden onthaald. Daarna openstelling van de grabbelton nen, waarin de kinderen naar hartelust graaien konden. Ondertusschen werden ruim duizend duiven in het luchtruim losgelaten; bijna alle vereenigingen in de stad namen hieraan deel. Te 3 uur werden verschillende kinder spelen gehouden, die tot menig vermake lijk tafereeltje aanleiding gaven en waar aan door 200 kinderen werd deelgenomen. De lustrumfeesten waren hiermede ten einde en zijn voor de buurtvereeniging een groot succes geworden. EEN SCHOOL MET DEN BIJBEL. Door het Locaal Comité van De Unie wordt een circulaire verspreid waarin wordt opgewekt de Herdenkings- l)ank- en Bedestond op Woensdag 12 September a.s., des avonds te 8 uur in de Hooglandsche Kerk bij te wonen. Verder wijdt de circulaire aandacht aan het feit, dat het deze maand 50 jaar geleden is dat een zwaren strijd werd aangebonden. Wij lezen daarvan: Vijftig jaar geleden stond het er in ons land, met het Christelijk Onder wijs, in financieelen zin, niet best voor. Wel was het uit met de vroegere er gerlijke plagerijen en kleinzielige te genwerking van plaatselijke autoritei ten; wel hadden de voorstanders van Chr. Onderwijs, sedert 1817, het wet telijk recht verkregen op hun eigen kosten dan scholen op te richten en in stand te houden, maar geldelij- ken steun ontvingen zij daarbij niet; van het Rijk niet en van de Gemeente ook niet. De vrijheid was er, maar het gebruik maken van die vrijheid viel uitermate zwaar. De Besturen, uitsluitend op particu liere contributiën aangewezen, gingen voortdurend gebukt onder groote zor gen. Vele ouders, die voor hun kinde ren Christelijk Onderwijs verlangden, waren niet bij machte, eerst hun aan deel bij te dragen in de kosten van het, aan hun behoefte niet beantwoor dende, Openbaar Onderwijs en daar enboven nog het hoogere schoolgeld te betalen, dat op de Chr. School nood zakelijk was; noodgedrongen en tegen hun overtuiging in, moesten velen wel gebruik maken van de Openbare School. De onderwijzers, door innerlijke roeping tot den arbeid in de Christe lijke School geleid, hadden daar, in vaak weinig geschikte gebouwen, in groote klassen, met weinig hulp, zon der eenig uitzicht van overheidswege op eigen pensioen of op weduwen- en weezenpensioen, en voor heel wat la ger salaris dan hun openbare colle ga's, dag in dag uit, jaar in jaar uit, hun moeilijken arbeid te verrichten. In de kringen van hen, die zich gaven aan het Chr. Onderwijs, is in die jaren wel veel leeds geleden, veel strijds ge streden en veel gebeds gebeden. Zonder dat laatste, zonJer hun ver trouwen in Christus als bron, en zon der hun drang der liefde van Christus als motief, waren de instandhouding en de uitbreidng van de Chr. Scholen niet mogelijk geweest. Verwonderen doet het wel niet, dat oijder zulke omstandigheden, het aan tal Chr. scholen hier ter stede nog klein was. Er waren er 3: de weinig btvolkte school aan den Stillen Rijn sedert 1853; de school op de Hooi gracht sedert 1854; en de school op de Middelstegracht sedert 1871. De 3 hoofdonderwijzers werden bijgestaan in totaal door 12 „hulp"-ondewijzers, 3 „hulp"-onderwijzeress%n en eenige kweekelingen. Eere aan de nagedachtenis van hen, die toen, in onze stad, hun schouders hebben gezet onder den arbeid voor en in de Chr. School I Nog erger zou het worden. In 1878 kwam het Ministerie-Kappeyne met een ontwerp tot wijziging der School wet. Het stelde hooger eischen aan de schoolgebouwen, het eischte kleiner klassen, dus meer onderwijzers; het wilde de kweekelingen als leerkrach ten vervangen door onderwijzers. Eenerzijds beteekenden deze voorstel len wel verbetering van het onder wijs, maar anderzijds stelden ze aan het Bijzonder Onderw. eischen, waar aan onmogelijk of nauwelijks was te voldoen. Aan de Gemeentebesturen vergoedde de wet 30 pCt. van hun on derwijskosten; aan de Besturen der Bijzondere Scholen vergoedde zij niets. Het baatte niet, of onze mannen in de Tweede Kamer de wet al krachtig be streden: op 18 Juli 1878 werd zij met 52 tegen 30 stemmen aangenomen. Nog nooit was de Chr. School in zoo groot gevaar geweest. Wat nu? Op voorstel van jhr. mr, A F. de Savornin Lohman, dr. A. Kuy- per en mr. B. J. L. baron de Geer van Jutphaas, werd, in dezen nood, beslo ten tot een verzoekschrift op groote si haal, een volks-petitionnement, aan Z M. den Koning. Tusschen 20 en 27 Juli werd in alle provinciën, in stad en dorp, in vlek en gehucht, gelegen- WAT KR VANAVOND TC HOOREN IS HUIZEN, 340.9 M. (Na 6 unr n.ni. 1870 M.). K. R. O. 5.30 Dinermuziek 7.45 Spreker: Pater J. v. d. Temp.l O.P. Onderwerp: „Graaf Lei Tolstoi in zjjn verhouding tót Ged en den Staat". 8.1$. Uitzending uit Vlaardingen. 10.00 Persberichten Vaz Dias. HILVERSUM, 1071 M. A. V. R. O. 6.00 Tijdsein van de A.V.R.O.-klok. 6.00 Vooravondconcert. Het Omroeporkest o.l.v. N:co Treep. Soliste: Jeanne Bici ek, sopraan. 7.45 Politieberichten. V. A. R. 'A'. 8.10 Zomeravond-programma 10.00 Y.A.R.A.-varia. 10.30 Orkest o.Lv. Hugo de Groot. ,11.45. SLuïting programma. KöNIGSWUSTEPH 1750 M 5.20 Concert. 8.20 Concert. 10.50 Muziek. LANGENBERG, 469. M. 6.20 Concert. '18.35 Vroolqke avond. Daarna nieuwsberichten. DAVENTRY, 1604 M. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Muziek. 6.50 Eerste algem. nieuwsbericht. 7.05 Muziek. 7.35 De grondslagen der muziek. 8.05 Muziek. 18.35 Vaudeville. 9.50 Berichten aau zeevarenden. 10.10 Concert. 10.50 Muziek. PARIJS, (Radio), 1750 M 3.05 Muziek. 8.20 Landbou wberichten 8.35 Koersen en Persberichten. 8.50 Concert. In de pauze nieuwsberichten ZONDAG 2 SEPTEMBER. HUIZEN, 340.9 M. Na 6 uur n.m. 1870 M. N. C. R. Y. 8.30 Morgenwijding, te leiden door L's P. Neideck, Herst. Ev. Luth. Pred. te Amsterdam. Het muzi kale gedeelte wordt verzorgd door het Luthersche Kerkkoor te Hilversum, onder leiding van den heer J. H. Smit Duyaemt- kunst te Hilversum. ;i. Zingen Ps. 118 1 en 7. 2. Schriftlezing en gebed. 3. Koorzang: Komt tot Mij. Mattih'. 11 28 en 29. 4. Eerste ged. der toespraak over Fil. 4 vs. 13. 15. Koorzang: Bede. 6. Tweede ged. der toespraak. 7. Gebed. 8. Koorzang: Lof des Heeren. 9. Zegen. 10. Zingen: Gezang 189:4. 5.40 Kerkdienst vanuit de Noorder- kerk te Middelburg. Voorganger: Ds. D. Scheele, Geref 1 e 1 al daar. 1Orgelspel. 2. Votum en zegen. 3. Zingen Psalm 66:2. 4. Geloofsbelijdenis, waarua gezon gen wordt Psalm 72 11 5. Lezen Psalm 1. 6. Gebed. 7. Zingen: Ps. 7i .-15, 16 en 18. 0. Tekst: I Petr. 4:17 en 18. 9. Eerste ged. der prediking. 10. TusschenzangPs. 99:7. 12. Dankgebed. 11. Tweede ged. eer pre Hl:'m 13. Zingen: Psalm nP:- 14. Zegen. 15. Orgelspel. HILVERSUM, 1071 J\i. V. P. R. O. 10.30 Kerkuitzending uit het gebouw van den Ned. Prot. Band te Haarlem. Voorganger: Dr. J.C. A. Fetter, Rotterdam. heid geopend, dit Volks-verzoekschrift te onderteekenen. Hot hield o.a. doze bede in: „Plaats, Sire, onder zulk een wets- voordracht Uwe Koninklijke hand- teekening nooit; Uwer Majesteits rechtvaardigheid verordene zulk een regeling van ons schoolwezen, dat voortaan voor den armsten, evengoed als voor den rijksten Uwer onderda nen, de mogelijkheid besta, om, des- verlangd, voor zijn kinderen een school to hebben met den Bijbel". Op 3 Augustus 1878 werd dit Volks petitionnement, voorzien van 305.102 liandteekeningen, door een Commissie van 25 personen uit alle provinciën, bij monde van haar voorzitter, jhr. mr. P. J. Elout van Soeterwoude, aan Z. M. 'den Koning op Het Loo aangeboden. En de uitslag? Minister Kappeyne met zijn zeer ongunstig advies aan den Koning, zegevierde. Op 17 Aug. werd de wet ondA*teekend. De teleur stelling was smartelijk. Het Chr. on derwijs scheen ten doode opgeschre ven. t Doch neen! Da Costa's profetie: „Zij zullen het niet hebben, de goden dezer eeuw", werd ook nu vervuld. Wat de vijand ten kwade bad bedoeld, heeft God genadiglijk ten goede willen lei den. Uit het Volkspetitionnemen werd in 1878 De Unie: Een School me den Bijbel, geboren. Het Chr. Onderwijs is niet doodse drukt. Integendeel, het is gaan groeiei en bloeien. In de regeeringskringei kwam een kentering in de geesten; er

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2