NIEUWE LEIDSCHE COURANT ^ërïTen school. feuilleton. uit de omgeving. VRIJDAG 31 AUG. 1928 TWEEDE BLAD. BINNENLAND. DE LINTJESREGEN. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin op vandaag zijn weer een aanzienlijk aantal per sonen begiftigd met onderscheidingen. Zoo is benoemd tot Minister van Staat mr. D. Fock, oud-Minister van Koloniën, oud-Gouverneur-Generaal van Nederlandsch Indië, te 's-Graven- hage. Verder is benoemd tot Staatsraad in buitengewonen dienst, Hr. Ms. bui tengewoon gezant en gevolmachtigd n inister, de heer mr. R. J. H. Patijn, 'voorzitter van de Commissie van ad vies inzake aardolie-aangelegenheden, oud-lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal, oud-secr.-gen. van het Departement van Buitenlandsche Zaken. Tot Commandeur in de Orde van den Nederlandsch en Leeuw is benoemd mr. Th. Heemskerk, Minister van Staat, te 's-Gravenhage. Tot Ridder in de Orde van den Ne- derlandschen Leeuw werden voorts benoemd, behalve de Commissarissen der Koningin in de provinciën Gelder land, Overijssel en Groningen, de heer Braat, lid der Tweede Kamer. Ook prof. dr. F. A. H. Schreinemakers, hoogleeraar aan de Universiteit te Leiden en Tyo H. van Eeghen, Secre taris van Directeuren der Vereeniging voor Hooger Onderwijs op Geref. grondslag te Aerdenhout, kregen een leeuwtje. Tot Officier in de Orde van Oranje- Nassau zijn o.m. benoemd: H. H. Maas, directeur van het Academisch Zieken huis te Leiden; dr. T. Bijleveld, te Leiden, controleerend geneeskundige der Rijksverzekeringsbank. Tot Ridder in de Orde van Oranje- Nassau: Ds. Voorsteegh, voorzitter van den Bond van Chr Oranjeverenigingen in Nederland, te Gouda; dr. B. Wielenga, predikant bij de Gereformeerde Kerk te Amsterdam; R. E. Sluiter, predikant bij de Chris telijk Gereformeerde Kerk te Assen; A. L. van Beek, leeraar aan het gemeentelijk gymnasium te Leiden; J. C. A. Binnendijk, directeur der Naamlooze Vennootschap Sajetfabrie- ken P. Clos eri Leembruggen, te Lei den; J. Hueting, arts te Katwijk aan den Rijn; W. J. Bossembroek, Secretaris der Wrningbóu\yvereen. PaJ 'monium 1 van de Federatie van de Woningbouw- vereen. te Amsterdam. Ds. W. IL Gispen, te Scheveningen, voorzitter van de Geref. Vereen, voor Drankbestrijding. P. J. S. Sierrareris, te Bilthoven, Se cretaris van het Intern. Chr. Vakverb.; J. Meer, penningm. van den Chr. Nat. Werkmansbond. Toegekend is de eeremedaille, ver bonden aan de Orde van Oranje Nas sau: In zilver aan: J. van Dijk, arbeider bij de firma G. van Parijs en Zonen, te Lisse; P. Molenkamp, tuindersknecht in dienst van de N.V. Hendriksen's Han- delskweekerij, te Zoeterwoude; H. Brouwer Sr., technicus le klasse bij de Rijksuniversiteit te Leiden; J. van Duyvenbode Pzn., te Katwijk aan Z'ee, oud-schipper-walkapitein; J. Bonnet, meesterknecht bij de fir ma P. Hogendoorn en Zoon, te Leiden; I. Wijnbeek, meesterknecht bij de N.V. weduwe A. Parmentier en Zn., te Leiden; P. Blom, chef-houtbewerker bij de N.V. Scheepsbouw werf De Dageraad, te Woubrugge. In zilver met de gekruiste zwaarden aan; den meester smid-bankwerker met den rang van opperwachtmeester F. van Kouwenhove, van het 6de reg-. veld-artillerie. In brons aan: Mej. E. S. Spits, dienstbode bij den beer J. Jelgershiiis Swildens, te War mond; Mej. C. van Gemert, dienstbode bij ir. J. A. Stoop, te Wassenaar C. Noest, voorheen letterzetter bij de N.V. Boekhandel en Drukkerij voorheen E. J. Brill, te Leiden; H. W. Hageman, letterzetter bij de N.V. Boekhandel en Drukkerij voor heen E. J. Brill, te Leiden; J. de Leen, timmerman, in dienst van den heer W. van Dijk, te Leiden; C. van Venetiën, broodbakker bij de N.V. „De Leidsche Broodfabriek", te Leiden. JEUGDHERBERG CENTRALE. Bij acta d.d. 13 Juli 1928 is opgericht de Stichting: Jeugdherbergcentrale, die zich ten doel stelt: het bevorderen van de op- en inrichtng van Jeugd herbergen; de op- en inrichting van Jeugdherbergen, alsmede het behee- ren hiervan; het stellen van algemee- ne regelen voor het bezoek aan bij de Centrale ingeschreven jeugdherber gen; het verleenen van geldelijken steun aan jeugdherbergorganisaties ten behoeve van haren arbeid. Het Bestuur der Stichting zal be staan uit zeven personen, waarvan er drie door het bestuur van het Neder landsch Jeugdleiders Instituut uit de bij dit lichaam aangesloten vereeni- gingen worden benoemd. Drie andere bestuursleden worden gekozen uit en door de bij de Centrale ingeschreven organisaties van belanghebbenden, die niet tevens lid van het Nederl. Jeugdleiders Instituut zijn. De voor zitter der Centrale wordt aangewezen door de 6 bestuursleden gezamenlijk. Het Secretariaat der Stichting be rust bij het Nederlandsche Jeugdlei ders Instituut. Bij de oprichting der Stichting heeft niet alleen de bedoeling voorgezeten om een einde te maken aan allen twij fel, maar tevens om daarna in over leg met alle vereenigingen, die belang hebben bij dit vraagstuk, de Centrale op te bouwen. Tot dit overleg zullen de vereenigingen binnenkort worden uitgenoodigd. CENTRAAL COMITé. Het Centraal Comité van Antirevo lutionaire Kiesvereenigingen hoopt te vergaderen op Vrijdag 28 September e.k., des nam. om half twee in het Kuyperhuis, ter behandeling o.m. van het concept-Program van Actie en het voorstel-eandidaatstelling 1929. DE BINCKHORST. Het kasteel „De Binckhorst", gele gen aan de Binckhorstlaan te 's-Gra- venhage, verkeert in staat van verval. Het behoud van het kasteel met zijn aardig torentje, dat meer dan 400 jaar oud is, is voor Den Haag uit een his torisch oogpunt van belang. De tegen woordige eigenaren hebben verzocht het van de Monumentenlijst af te voeren, met de bedoeling den grond als bouwterrein te exploiteeren. B. en W. zijn, evenals de Gem. Monumenten commissie, van meening, dat tot be doeld© afvoering niet moet worden overgegaan. Na onderhandelingen hebben de eigenaren zich tot 6 September a.s. bereid verklaard een en ander voor den prijs van f 19.600 aan de gemeente te verlcoopen. Deze prijs is alleszins aannemelijk te achten en B. en W. .stellen dan ook voor tot den aankoop óver te gaan. De kosten van herstel worden voorts op f 30.000 geraamd. De Minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen heeft zich be reid verklaard, te bevorderen, dat het Rijk voor zijn rekening neemt 1/3 der lverstelkosten tot een maximum van f 10.000 .terwijl B. en W. gegronde hoop hebben, dat ook van de zijde der provincie medewerking zal worden verleend. Het ligt in de bedoeling het kasteel in- en uitwendig zoodanig te herstel len, dat het behoorlijk verhuurbaar is. BIBLIOTHEEK VAN HET VREDESPALEIS. Naar wij vernemen, is de bibliotheek van het Vredespaleis te klein gewor den voor de steeds wassende stroom van rechtsgeleerde werken. Het plan bestaat dan ook ter oostzijde van het mooie paleis de boekerij uit te breiden. Opmetingen zijn al gedaan en eenige forsche boomen, op een heuveltje staande, schijnen te moeten vallen. Het is te hopen, dat het fraaie ge bouw niet verknoeid zal worden door een nieuwen vleugel. DE VERKIEZINGEN VAN 1929. Op initiatief van de vrouwengroep uit de Liberale Staatspartij, den Vrij heidsbond, zal in September op ver schillende plaatsen in ons land een landdag worden gehóuden, als inzet voor de verkiezingen van 1929. UITBREIDING TELEFOONVERKEER NEDERLAND—FRANKRIJK. Met ingang van 3 September a.s. wordt het telefoonverkeer met frank rijk opnieuw uitgebreid en kan van alle kantoren en stations in Nederland uit, gesproken worden met alle net ten, gelegen in de Departementen: Aisne, Ardennen en Pas de Calais (1ste zone) en die in de Departementen: Marne en Somme (2de zóne). NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Lobith, J. ter Braak, cand. te Eibergen. Te Bergent- heim (toez.), J. Chr. Fritzche, cand. te Leiden. Aangenomen: Naar Anna Pau- lowna (toez.), M. A. G. Vorstman te Beets (N. H.). Bedankt: Voor Rijnsaterwoude, J. G. R. Langhout te Lienden. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Oegstgeest, Jac. Eringa te Nieuwe Pekela. Bedankt: Voor Puttershoek, R. de Jager te Nunspeet. CHR. GEREF. KERK. Beroepen: Te Meppel, W. Kre- mer te Kornhorn. BEVESTIGING, INTREDE. AFSCHEID. Ds. G. R. Kuijper, die 22 dezer af scheid heeft genomen van de Geref. Kerk te 's Gravenhage en Dinsdag 1.1. in zijn nieuwe gemeente te Kralingen is bevestigd, heeft gisteravond in de Jeruzalemkerk bij de Geref. Kerk al daar zijn intrede gedaan. DS. J. A. VAN BOVEN. Hoevelaken's predikant, Ds. J. A. van Boven, hoopt 15 September a.s. zijn 50-jarige ambtsbediening te her denken. Op dien dag is het juist een halve eeuw geleden, dat hij als jong predi kant zijn intrede deed bij de Herv. ge meente te Bleskensgraaf. Daarna stond Ds. v. Boven te Klaas waal (1881, Souburg (1882), Bergam bacht (1889), Ede (1891), Oud-Beijer- land (1897), Kesteren (1902), Barne- veld (1906), Ede (2de maal, 1914), Hoe velaken (19 Juni 1927. DE WERELDBOND VAN KERKEN. De resolutie. Uit Praag wordt geseind, dat aan het congres van den Wereldbond van Kerken aldaar een resolutie is voorgelegd, welke eischt, dat alle staten, die lid van den Volkenbond -zijn, hun militaire uitrus ting in overeenstemming met de beslui ten van den Volkenbond zullen beperken en dat zij zich zullen onderwerken aan de uitspraken van een internationale rechtspraak. De invloed der Kerkgenootschappen moet voorts volgens de resolutie aange wend worden ten bate van een spoedige uitvoering van deze desiderata. Bijzonderheden. Een Wolftelegram uit Praag meldt, dat de resolutie met algemeene stemmen is aangenomen. Voor de eerste maal zijn vertegenwoordigers van het continentale en Amerikaansche protestantisme, En- gelsche kerken, Grieksch-Orthodoxen en zendingskerken in het verre Oosten zich aaneengesloten tot een gemeenschappe lijke verklaring betreffende een vraag stuk van wereldpolitieke beteekenis. De eisch tot algemeene ontwapening, van Nederlandsche zijde gesteld, is niet gehandhaafd. De verklaring beperkt zich tot het eischen van een beperkte ontwa- God is mijn heil. 17) —o— Daar het gevaarlijk begon te worden in de voorkamer te blijven, waar de kogels voortdurend langs de ramen vlogen, drong de heer Van Steendorp er op aan, dat men zich naar de ach terkamer zou begeven, waar men al de kostbaarheden bijeen gebracht had, ei- die dt jongens hun bivak noemden. Hier brachten zij den nacht door; de beide oudere dames in stil gebed ver diept, terwijl de jongere leden der fa milie uit de regelmatige kanonschoten en het goed onderhouden peletonvuur afleidden, dat de troepen de overhand behielden. Nu en dan slopen zij naar de vensters en keken naar buiten, waar zij bij het heldere maanlicht reecis eenige lijken konden zien liggen. De barricades waren ver'aten, maar hier en daar stonden mannen met verwilderde gezichten en gescheurde kleederen, die de vreeselijkste voor vallen met koelbloedigheid bespraken. Zij vertelden dat vele generaals en officieren gevallen waren, dat een ge deelte van bet 6de regiment en de hal ve artillerie waren overgeloopen en dat een groot gedeelte van het 2de regiment gesneuveld was. Hedwig huiverde bij de gedachte aan al die vroolijke levenslustige jon ge menschen, die zij nog zoo kort ge loden gezien en gesproken had, en zij deelde hare bezorgdheid aan de ande ren mede. Slechts één naam kon zij niet uiten; maar toen de oude me vrouw uitriep: „Wat zou er toch van Willem geworden zijn?" en aan de kinderen vraagde: „hebt gij wel bij zonder voor hem gebeden?" toen werd Hedwig zoo doodelijk bleek, dat haar grootmoeder haar naar zich toetrok en bemoedigend zeide: „Gij moet u niet zoo angstig maken, lieve kind, de getrouwe God waakt over ons en zal ons vertrouwen niet beschamen. Gij zijl buiten u zelve, kom hier naast mij zitten en tracht wat uit te rusten". Dat kon Hedwig echter niet, maar zij nam haar bijbeltje en verdiepte zich in de heerlijke zangen van den gewijden dichter. Tot nog toe had zij nimmer ondervonden hoe deze als ge schreven schijnen voor een angstig en bedroefd hart. Zij gevoelde zich rus tiger; ook de kinderen waren stil ge worden, de vermoeienis was sterker geweest dan de opgewondenheid, en de een na den ander viel in slaap. Robbert uitgezonderd, die telkens naar de voorkamer ging en berichten medebracht over den strijd. De oude dames zaten in gedachten verdiept, niettegenstaande hun drin gende beden was de heer Van Sti-en- clorp opnieuw uitgegaan om te zien hoe de zaken stonden, maar hoewel hij beloofd had voorzichtig te zullen zijn, veroorzaakte zijn afwezigheid aan de zijnen groote bezorgdheid. Het sloeg twaalf uur; nog altijd vernam men het peletonvuur en in de verte hoorde men kanonschoten, toen eensklaps de horizont helder verlicht werd. Op verscheidene punten was de stad in brand gestoken; het prachtige- wapenmagazijn en de koninklijke ijzergieterij stonden in lichtelaaie. Een woest geschreeuw begroette dezen ge vaarlijken bondgenoot; het volk had besloten ten koste van alles de over winning te behalen. De heer Van Steendorp was nog niet terug en den vrouwen sloeg de angst om het hart. Tallooze malen had Rob bert naar hem uitgezien, hetgeen altijd met gevaar gepaard ging, maar er was niets van hem te ontdekken en het werd haar steeds banger te moede. De oude mevrouw nam Hedwig's psalmboekje en sloeg den 91sten psalm op; haar dochter kon haar tra- ren nauwelijks bedwingen. Robbert en Hedwig stonden bleek en bevend naast haar. Doffe schoten en verward geschreeuw klonken (laar buiten. De stem der oude dame, die etrst beefde van aandoening werd langzamerhand krachtiger. Toen zij ophield opende zich de deur en trad een hooge gestalte bin nen, die zij eerst niet herkende. Rob bert sprong met een kreet op, de slaapdronken kinderen wreven hun oogen en keken nieuwsgierig rond. pening, zooals in het Volkenbondspact is vervat. ZIJN NAAM BELIJDEN. De „Kerkbode voor Ned.-Indië, zoo deelt de „Rotterdammer" mede, geeft een merkwaardig verhaal. Een der Gereformeerde moeders, op reis naar het vaderland, schreef het vol gende over het leven op de boot: Eenige dagen geleden heb ik een benauwd oogenblikje gehad. Een der hee- ren, een aardige, geestige man, maar vaak spottend mgrt den Bijbel, begon aan 't ontbijt weer over Paulus. 'k Was wat zenuwachtig, m#.ar zoo waardig mogelijk heb ik gevraagd: „Mijnheer D., wilt u niet spotten met datgene wat mij heilig is; daar is de Bijbel mij te dierbaar voor". Een benauwende stilte eerst; alle gegi- chel was afgeloopen en ik ging kalm door met mijn ontbijt. (i De spotter begon het eerst te spreken, 'k Zou verder geen last meer van hem hebben. Of ik het hem vergeven wou? Waarop ik hem vriendelijk toeknikte. Een poosje later kwam bij op 't dek naar me toe en zei:„'t Spijt me toch zoo, dat ik u pijn gedaan heb. Weet u wel, dat ik vroeger net dacht als u? 'k Ben vroe ger voorzanger geweest in de kerk te D., maar in Indië heb ik veel narigheid ge zien van de Christenen, 'k Moet er nu niets meer van hebben." In hoever daar ernst achter zat, weet ik niet, maar kalm heb ik toen geant woord: „Mijnheer, mag ik u misschien meegeven, wat mijn vader ons meegaf?" „Laten we trachten niet op de Christenen te zien, maar op Christus." 't Viel in goede aarde; we wandelden nog wat op en neer en de man is zeer voorkomend voor me gedurende het ver dere van de reis." DE SECTANTEN. Volgens de „Reformirte Kirchenzei- tung" hield onlangs de Russische volks commissaris JaroslawskyGubbelmann in het „slot van partijgenoot Urizky" (het voormalige Taurische paleis) te Peters burg een voordracht over het atheïsme in Rusland, waarin hij als de gevaarlijkste vijanden van het atheïsme in Rusland de Sectanten noemde. Deze vernieuwde, „ge reinigde" religie heeft volgens dezen volkscommissaris het systeem van de Sovjets overgenomen, n.l. het organisa tiesysteem. De vrouwen vormen er vrou- wenafdeelingen. De jeugd is in jeugd bonden georganiseerd. Vagebonden ont breken bij deze jeugdbonden, enz. GUNSTIGE CIJFERS OVER AANWAS DER BEVOLKING BIJ DE JODEN. Het geboortecijfer in Palestina is het hoogste van de wereld. Het aantal ge boorten op de 10.000 inwoners was in 1925 428, in 1926 534 en in 1927 504. De Mahomedanen hebben de meeste kinderen, 561 per 10.000, dan de Christe nen, 389 per 10.000 en ten slotte de Jo den, 356 per 10.000. Maar de sterfte is on der de Mahomedanen ook het grootst; in 1927 bedroeg deze 274 per 10.000 inw. Bij de Christelijke bevolking was bet sterftecijfer in dat jaar 195 op de 10.000 inw. en bij de Joden 120. Doordat de Joden zulk een klein sterf tecijfer hebben, is de jaarlijksche toene ming der Joodscbe bevolking niet kleiner dan die der Mahomedanen. Het geboortecijfer der Joden in Pales tina is het hoogste van alle Joodscbe ge meenten. In Tel. Aviv worden per Jaar even veel Joden geboren als in Weenen, dat een vijf maal grootere Joodsche ge meente heeft. LEERLINGEN VAN ELDERS. Tegen het afwijzend praeadvies van B. en W. in heeft de raad van Renkum besloten gunstig te beschikken op het verzoek van de Chr. H. B. S. te Alphen om 50 pet. van het schoolgeld voor leerlingen, die uit deze gemeente de school bezoeken, door de gemeefite te doen betalen. Met betrekking tot het verzoek van een aantal ouders, wier kinderen de nijverheidsschool te Woerden bezoe ken, om steun uit de gemeentekas werd besloten 50 pet. van de gevraag de som tot een bedrag van 400 te verleenen en daarvan alle leerlingen, ook die, welke niet tot de on- en min vermogenden bebooren, te doen pro fiteered I-let was jonkheer Van Haller. De oude mevrouw drukte hem vrien delijk de hand en zeide: „Gij komt als een reddende engel in ons midden; hebt gij mijn schoonzoon ook ergens gezien?" „Ik heb hem zoo even op straat ont moet, hij zal dadelijk hier zijn, ik ben maar vooruitgeloopen om te zien hoe gij allen het maakt". „De Heere heeft ons tot nog toe be waard", antwoordde zij, „maar" dus viel zij zich zelve in de rede „wat zie ik, uw arm Ls verbonden, zijt gij gewond?" Hij lachte minachtend. „De vrij heidshelden hebben mij een weinig aristokratisch bloed afgetapt, maar het heeft niets te beduiden". „Gij ziet er toch bleek uit" ant woordde de oude mevrouw bezorgd, „blijf hier even bij ons uitrusten". „Hoe is het gebeurd?" vraagde me vrouw Van Steendorp. „Het is haast het vertellen niet waard", zeide hij en verhaalde toen op lossen toon, dat hij bij het uitbreken van den opstand met eenige vrienden in een restauratie onder de Linden ci tbeet, zoo als hij gewoon was te doen, toen opeens het lokaal in bezit werd genomen door een troep oproer makers. Om beter te kunnen zien wat cr zou volgen, gingen de heeren naar een bovenkamer. Jonkheer Van Haller had veel meer lust om beneden te blijven, want zijn verachting voor de AAN HET ZOEKLICHT. i Leiden, 31 Aug. 1928. De lintjesregen heeft „Het Volk" verrast. Evenals een poes die door den na tuurlijken regen verrast wordt rare sprongen maakt, zoo ook het Socialis tisch hoofdorgaan. Daar heb je in de eerste plaats dit: „Aan het hoofd paradeert de ge wezen gouverneur-generaal Fock, die minister van staat wordt. Blijk baar hechtte de minister van kolo niën er aan te demonstreeren, dat hij dezen mede-verwekker der indi- sche onlusten welgezind is". Hoe heb ik het nou? Reeds lang is, ook door Socialisten, erkend, dat de onlusten een uiting waren van een Communistisch avontuur en nu in eens zou het weer de G.-G. zijn ge weest die er achter zat. Poes, poes! niet zoo gek doenl En verder: ,,Na de ridders komen de broe ders. Rangen en standen moeten er zijn. Een officier krijgt een ridder orde, een onderofficier krijgt maar een medalje of wordt broeder. En ook in de medaljes zijn er weer trap pen: een hoofdbaas in een fabriek krijgt een gouden, een gewone baas een zilveren, een arbeider een bron zen. Nederland kan toch zijn stands begrippen niet opofferen, ook niet op koninginnedag". JuistL Standen moeten er zijn. Zelfs de sociaal-democraten gooien dat niet weg. Het Volk nam het nog dezer dagen op voor de onheusche bejege ning partijgenoot Van Staal te Gouda aangedaan. Die arme proletariër had een inkomen van slechts f 20.000. Toen bij Wethouder werd schonk hij zoo maar f 5000, d.w.z. hij nam genoegen met f 5000 minder salaris De stakkerd kreeg toen nog f 15000. Maar daarvoor moest hij dan ook zijn „standje" ophouden. Ja, ja de Nederlandsche socialisti sche standsbegrippen moeten zelfs op 3J Augustus in stand gehouden wor den. OBSERVATOR. AARLANDERVEEN. Op Donderdag; 13 Sept. zullen on geveer 18V2 H.A. wei- en hooiland in den polder WestzrVe en in dsn Noord en ZuideinderpojJ Ier worden verkocht. De betreffende grond is thans in huur bij den veehouder D'. A. v. Valkenburg Die gebouwen zijn echter van «Voorn, veehouder. Voor het e :amen Fransch L.O. is (geslaagd mej. M. A. Veldhuisen. Eierenveiling. Aangevoerd 4378 stuks. Prijs kippeneieren f78; eenden •eieren f6,35'6,60; kaas 48 ct.boter 9298 ct.: per pond. Boonen f 23 per 10 K.G.; kroten 1014 ct. per bos: trjabarber 58 ct. per bos; peren 50 ct., appelen 59 ct., per pond; Pot- bloemen 1040 ct. p. st.; snqblo nien 5—14 ct. per bos. BOSKOOP. Alhier is in den ouderdom v 1 n 57 jaar overleden de heer Hilleb.- n 1 van der Tak, arts alhier. KATWIJK AAN ZEE. Men schrijft ons van bevriende Eijde: Wij konden boven dit epistel wel plaatsen: „Verhoogde levenskracht'of „oplevend initiatief". Sinds 1918 toch ligt er een besluit bij den raad onzer gemeente, om het gemeent huis te ver plaatsen tusschen de beide d.orpen, te midden van het complet gronl.lender gemeente, nabij de tol. We konden bij de laatste begroo- tijngsdebatten in den raahl wel l.ezen dat, zoo de toestand onzer -gemeente reden gaf tot de verunM.erstelling jiat de gang van zaken weer tot het normaie terugkeerde, men gaarne tot uitvoering van dat besluit zou overgaan. En nu vermoedden we niet (ü,at deze aange legenheid reeds nu zou zijn gekomen. rebellen was zóó groot, dat hij meen de met dertig te gelijk te kunnen klaar komen; maar de bezorgde waard dwong hen naar boven te gaan. Het duurde niet lang of de oproer makers liepen hen achterna, beweren de, dat zij. zich beveiligen wilden te gen de woede der soldaten, en da heeren bleef niets anders over dan do kamer met hen te deelen. Zij wierpen een honenden blik op de aristokra- tfc maar zen deden alsof zij het niet bemerkten. Spoedig echter nam deze weinig gevaarlijken strijd een meer ernstige wending. De soldaten rukten in gestrekten pas voorwaarts en hielden stand op den hoek van de straat, waar zij een aanval afwachten vóór dat zij zeiven tot handelen overgingen. Dit deed den moed der oproermakers op de boven kamer stijgen. Een hunner, een forsch gebouwd en gespierd man, nam een stoel, die bij het raam stond, mikte op een of ficier, die naast de troep liep en wierp het meubelstuk naar beneden. De officier bad gelukkig tijd om op zij te springen, maar een soldaat, die door het zware meubel geraakt werd, nam de zaak niet licht op en vuurde. Daar de dappere aanvaller dadelijk 11a zijn daad van het raam was weg gegaan, vloog de kogel in het venster kozijn zonder schade aan te richten, maar veroorzaakte een groote opge wondenheid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5