DAG-AGENDA. Vrijdag 31 Aug., 's av. kwart over aclit. Pieterskerk: Orgelconcert. Vrijdag 31 Aug., 's av. acht uur. Stadsgehoorzaal: F eestvergadering der L. Chr. Oranje Vereeniging. lederen Dinsdag 78.15 uur. Wijk- gfbouw „Pniël", Middelstegracht: Zit ting van het Bestuur v. h. Prot. Bur. voor Soc. Adviezen. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 27 Aug. tot en met oZndag 2 Sept. a.s. waargenomen door de apotheek van den heer M. Boekwijt, Vischmarkt 8. Telefoon 552. Nadat de opmarsch der deelnemers had plaats gehad werd een vaandel- groet gebracht en tegelijkertijd werd het Wilhelmus ingezet, waartan twee coupletten staande werden gezongen. Vervolgens sprak de burgemeester, mr. A. van de Sande Bakhuyzen, het openingswoord, dat luidde als volgt: Waarde Stadgenooten. Gaarne spreek ik een woord ter in leiding van deze feestelijke bijeen komst Ik doe dit met bijzondere vreugde, omdat ik zoo blij ben, dat ik hier zie. dat een drang uit het volk als 't ware komt opborrelen om dezen dag maar niet zoo koud voorbij te laten gaan en vanavond in de dagbladen te lezen hoe andere steden zich door het Koninginnefeest wisten te doen stem men tot groote blijdschapsuitingeo. De Christelijke Oranje-Vereen, heeft daartoe het initiatief genomen en ik ben er haar dankbaar voor. Haar zij hier een saluut gebracht. Ook aan het Comité van uitvoering, mijn innigen dank voor de moeite, die het genomen heeft. Groot succes wensch ik het van harte toe. Gij hebt tie leiding genomen, moge gij slagen en een welverdiende waardeering uw loon zijn. Er was een soort geloof, dat in Lei den geen Koninginnedag gevierd wordt, omdat wij zoo spoedig daarop 3 October vieren. Bloed kruipt waar het niet gaan kan! Zoo blijkt ook hier, dat het volk ook dezen dag niet ver onachtzamen wil, op dezen dag wil toonen, dat wij het kostbaar bezit van zulk een vorstin waardeeren. 3 October is het feest van Leiden en Oranje. 31 Augustus is hier het feest van Leiden en Wilhelmina. Laat ons dan, waarde Stadgenooten, dit feest aanvangen met een gedachte aan haar, wier geboortedag wij vieren. God heeft ons land wel grootelijks gezegend, toen Hij het bestier dezer landen in haar hanclen legde. Een lichte dracht is die kroon voor Hare Majesteit niet geweest. Op het hoofd van een jonge edele vrouw moest een kroon wel zwaar drukken, en, God weet het, pogingen om dien druk te verlichten, heeft Koningin Wilhelmina zelve nooit gedaan. In volle zwaarte torst zij den last. Geen dag en geen uur verlaat haar het besef dier verantwoordelijkheid. Met nobele zelfopoffering gaat zij sinds jaren voort al datgene te doen, wat de meest veeleischende zou kun nen verlangen en daarnaast, schenkt die hooge vrouwe haar volk haar hart, en in haar gansche hart, draagt zij ons leed, lenigt zij onzen nood, moedigt zij ons aan, geeft zij ons haar treffend voorbeeld. Wien klopt dezen dag het hart niet warmer, wie laat vandaag die snaar niet eens sneller trillen, die snaar, die als een Hollander van Oranje hoort, als vanzelf in beweging komt? God en Vaderland, Holland en Oran je! Dat zijn geen banden die knellen, dat zijn banden die binden, omdat ons verstand ons zegt, dat daar ons heil gelegen is. Holland en Wilhelmus! dat is een leus, die meer dan tot ons vers^nd, tot ons hart spreekt, die onze oogen bevochtigt. Laten wij dan dezen dag onze gevoe lens eens den vrijen loop laten omdat het is de feestdag van onze Koningin. Daarna werd een aanvang gemaakt met de afwerking van he programma. Allereerst werden door de R.-K. Gymnastiekvereen. „Jeanne d'Arc"", de Leidsche Gymnastiekvereeniging „Donar", de Chr. Gymnastiekvereeni ging „D.O.S.", de Damesgymnastiek- vereeniging „Hestia" en de Chr. Gym nastiekvereeniging „Jahn". algemeene vrije oefeningen uitgevoerd, die blijk gaven van degelijke oefening en den leiders en leidsters alle eer aandeden. De L.K.C. „Fluks" en de Chr. L.K.C, „Pernix" gaven demonstraties van het korfbalspel waaruit wel bleek, dat bo vengenoemde vereenigingen niet tot cie eerste de beste behooren maar een technisch mooi spel leveren. Ook de athletiek-oefeningen van de Leidsche Athletiekclub waren af. We kregen verschillende mooie staaltjes athlëtiek te zien. Eveneens vielen zeer in de smaak de algemeene toesteloefeningen door „Jeane d'Arc" (Brugoefeningen); Jahn" (Tremplin-lijn-bokspringen en Tremplin-boogspringen)„Hestia" (Brugoefeningen); „Donar" (Paard- oefeningen en Hoogrek); „D.OS." (Adsp. Vrije oefeningen). Door de spelcursussen van de Afd. Leiden der N.B.L.O. werden verschil lende klein-terreinspelen gegeven. Een mooi nummer dat afwisseling bracht waren ook de demonstraties door de Afd. Leiden der Ver. van Ned. Padvinders, waaraan ook de C.J.M.W.- padvinders en Patrimonium-padvin ders „Leeuwke-troep" hun medewer king gaven. Gedemonstreerd werd Gistermiddag kwamen de deelnemers aan de vierdaagsche afstandsrit der K.M.S.V. op het kasteel Hillenrath te Swalmen aan, waar zij o.a. door Z. K. H. Prins Hendrik werden begro et. Groep deelnemers met Z. K. H. Prins Hendrik in het midden op kasteel Hillenrath. een schets uit het kampleven op zeer verdienstelijke wijze. Verder werden verschillende balspe len gegeven: handhalspel, door de H.B.S.-vereeniging de „Trekvogels"; Slingerbalspel door „DOS."; Grensbal- spel door de damesleden van de Rijn- landsche Turnkring en de Chr. Turn kring voor Leiden en omstreken. Het laatste nummer was een gym- nastiekdemonstratie door de ver schillende gymnastiekverenigingen, een waardg slot van het sportfeest, dat opgeluisterd werd door muziek van het muziekcorps „Tieleman en Dros" en het Leidsche Politiemuziekgezcl- schap. Op de gereserveerde tribune hadden plaats genomen het eere- en het uit voerend Comité. Het feest is prachtig geslaagd. De sportdemonstrates waren mooi, maar het mooist vonden we toch nog de de monstratie van de eenheid van de Leidsche burgerij. Personen van alle gezindten hebben meegewerkt om het feest te doen slagen en dat hoort ook. Het feest van Wilhelmina is een feest van eenheid, waarbij allen zich be- i.veren hun Oranjeliefde te toonen. Daarin zijn we allen één. Op de overige festiviteiten van van daag komen we morgen nader terug. INSTALLATIE HOOFD LUSTHOFLAAN-SCHOOL. Ciisteravond had de installatie plaats va'n het nieuwe hoofd der school aan de Lusthoflaan, uitgaande van de Ge reformeerde schoolvereeniging, den heer G. H. Pothuis. Wij hopen hiervan morgen een ver slag te geven. DE POLIKLINIEK VOOR HUID EN GESLACHTSZIEKTEN. Naar wij vernemen, is de aangele genheid betreffende de polikliniek voor huid- en geslachtsziekten van 't Academisch Ziekenhuis, waarvan wij gisteren melding hebben gemaakt, tot een goede oplossing gebracht, zoodat met 1 September niet tot tijdelijke sluiting behoeft te worden overgegaan. Prof. Dr. J. H. Zaayer heeft zich be reid verklaard voorloopig de leiding der polikliniek op zich te nemen en Dr. P. Timmers om zich met de be handeling der patiënten in hoofdzaak te belasten. INDOLOGEN. Verschenen is het Jaarboekje (het eerste) van de onlangs opgerichte Ver- eenigde Faculteiten der rechtsgeleerd heid, letteren en wijsbegeerte van de Leidsche studenten. Het boekje, dat uitgegeven is bij de fa. M. Dubbeldeman, alhier, bevat al lerhande, wat den Indologischen stu dent tot wegwijzer kan strekken bij zijn studiën. Uit het jaarverslag blijkt, dat het aantal Indologische studenten in het laatste jaar is toegenomen tot onge veer 290. Van hen allen deden in het afge- loopen academiejaar 171 examen, waarvan 124 met goed gevolg. LEIDSCHE SPAARBANK. Bij de Leidsche Spaarbank is in de ze maand (Augustus) ingelegd de som van 363.687,11 en terug betaald de somma 281.984,47; 145 nieuwe inleg gers zijn ingeschreven en 73 boekjes werden geheel uitbetaald. Het tegoed der 17012 inleggers, in clusief 576 deelnemers aan den Af- haaldienst, bedroeg einde Augustus 6.930.064,20. In 1833 posten is in deze maand door den Afhaaldienst 3457 ontvan gen. DE LEIDSCHE WINKELSTAND. Zooals reeds per advertentie in ons blad bekend gemaakt werd, is de fa. L. Demmenie, kantoorboekhandel Haarlemmerstraat 169 alhier, met de uitbreiding en moderniseering van haar winkel en magazijn gereed ge komen. Wij waren hedenmorgen in de gele genheid een en ander nauwkeurig in oogenschouw te nemen en kunnen niet anders zeggen, dat dit in alle op zichten een belangrijke verbetering betreft. Om met de etalageruimte te begin nen, deze is belangrijk uitgebreid, waardoor alles veel beter tot zijn recht komt. Ditzelfde kan ook gezegd wor den van de winkelruimte, die door de verbouwing verdubbeld is, terwijl door de glazen kasten langs de muren al les op overzichtelijke wijze geordend is. Van den rijken voorraad artikelen op kantoorgebied, waarin de heer Dem menie als nauwelijks een tweede ge specialiseerd is; noemen we kan toorboeken van allerlei formaat, ook losbladige; stalen kasten, stempels, zoowel voor kantoorgebruik als voor boekbinderijen (dit is een import-ar tikel), hechtmachines, controletangen voor fabrieken, briefordeners, inkten, schrijfblokken, vulpenhouders, (deze laatste vier artikelen merk „Eldee", d.w.z.: L. Demmenie), enz. Op de bovenverdieping zijn de ma gazijnen en werkplaatsen, deze laat ste voor montage van schrijfmachines waarvoor allerlei gereedschap aanwe zig en van vulpennen. De firma be schikt hiervoor over deskundig per soneel. In de magezijnen vinden we een ruime sorteering van linten voor schrijfmachines, carbonpapier en an dere papiersoorten. 'Men ziet wel, dat de firma speciale belangstelling heeft voor schrijfma chines, waaraan zelfs een afzonderlij ke winkel, op no. 219, is gewijd. De heer Demmenie heeft het agent schap van de A. E. G. en de Smith Premier 60, doch verkoopt ook andere merken zooals Remington portable en Erica portable. De verbouwing, die ongeveer 3 A 4 maanden geduurd heeft, is geschied onder leiding van den aannemer, den heer M. Koert. Het metselwerk werd verricht door den heer Crama, het verfwerk door den heer Groenewegen, de electrici- teit is aangelegd door den heer Lagen dijk, allen alhier, terwijl de parket vloer werd gelegd door de Mij. „Ne derland", te Rotterdam. Allen hebben eer van hun werk, en we wenschen, de firma toe, dat haar zaak steeds verder de vleugels moge uitslaan en steeds meer moge groei en en bloeien. BINNENLAND. EEN GIFT VAN DE KONINGIN^ Door H. M. de Koningin is aan de commissie van samenwerking bij hulpverleening aan behoeftige Neder landers in Duitschland een belangrij ke bijdrage geschonken ten behoeve van de uitzending van zwakke Neder- landsche kinderen uit Duitschland. PRINS HENDRIK IN LIMBURG. Gistermorgen tegen halftwaalf kwam Prins Hendrik op kasteel Hil lenrath aan om een bezoek te brengen aan graaf Wolff Metternich. Tegelij kertijd met dit bezoek werden op het kasteel de deelnemers verwacht van de Kon. Militaire Sportvereeniging, die de tweede etappe Eindhoven Roermond beëindigde. De deelnemers werden ten kasteele door den Prins en het andere gezelschap ontvangen. Zij, die deze tweede étappe volbrach ten, waren allen binnen den bepaalden tijd aanwezig, o.w. luitenant Cool (Duchesse) en luitenant der veldartil lerie Van Dommelen .Jane). Tegen vier uur werd op het kasteel Hillenrath ontvangen de burgerwacht van Swalmen, die met de Harmonie en afgevaardigden van verschillende vereenigingen uit genoemde gemeente haar opwachting bij den prins maak ten. De burgemeester van Swalmen voerde het eerst het woord, waarna Prins Hendrik dankte. In het bijzon der feliciteèrde hij de burgerwacht, die juist haar tienjarig bestaan vierde. Daarna maakte de Prins met graaf Wolff Metternich een rondgang langs ae gelederen. Onder luid hoera vertrok de hooge gast, na een hartelijken groet aan de belangstellenden. DE REGENT VAN MEESTER- CORNELIS. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin is aan den hier te lande vertoevenden Regent van Meester-Cornelis, Raden Toemang- goeng Abroerachman, door den gcu- vcrneur-generaal van Nederl. Indië de titel „Ario" verleend. De Minister van Koloniën heeft he den op zijn departement persoonlijk den heer Abdoerachman van deze on- derschediing mededeeling gedaan. ONZE MAN TE GENèVE. Herinnert ge u nog, schrijft „De Rotterdammer", hoe smadelijk „Het Volk" schreef over de benoeming van prof. mr. Rutgers tot Nederlandsch gedelegeerde naar de „Ontwapenings conferentie" te Genève? De oud-minister moest er een baan tje hebben, nu ja; maar wat zou deze militairist van den eersten rang op die conferentie doen? Doch lees nu de telegrammen, wel ke uit Genève naar d Nederlandsche p< rs geseind worden. Zij geven een waardig antwoord op de persoonlijk-kwetsende beschouwin gen .van het roode orgaan, dat brult van woede als men één vinger uit steekt naar de partijgenooten. In een speciale commissie werd gis teren behandeld de controle op de fa bricage van wapens en munitie. Bij deze discussie trad mr. Rutgers telkens op den voorgrond met den strengen eisch, dat openbaar gemaakt zal worden, welke en hoeveel wapens en munitie in een land gefabriceerd zullen worden, zoowel door den Staat zelf als door particulieren. Anderen, onder wie Frankrijk, wil den daarvan niet weten. Dat is begrij pelijk, want openbaarmaking van de fabricage is een sterke rem tegen oor logsgevaar. De poging van mr. Rutgers heeft daarom zoo groote beteekenis voor de bevordering van den vrede. En zijn pleidooi was zoo krachtig, omdat het zich aansloot bij de woor den in de conventie op den wapenhan del in 1925. Wie deze conventie wil ratificeeren moet haar nu niet ver soppen, door thans alleen openbaar making der fabricage te vragen, voor- zoover het particulieren betreft. Wat öe Staat doet, zou dan geheim blijven en dan komen wij niet verder, betoog de mr. Rutgers. Op den man af vroeg hij den Fran- schen gedelegeerde Jouhaux: waarom zijt gij dan voor geheimhouding? Deze bleef het antwoord schuldig, doch volhardde bij zijn weigering. Het was weer een leerzame discus sie. Ook leerzaam voor die Nederlan ders, die rneenen. dat een ontwapend Nederland den werelvrede zal brengen en daarom eigen landgenooten, die den vrede najagen, niet kunnen waar deeren. BUITENLAND. DE VOLKENBONDSRAAD. De eerste zitting. Onder voorzitterschap vati den Fin- scben minister van buitenl. zaken is gieteimTgen te ii uur de raad vcor d n Volkenbond voor zfta 51ste zitting bijeenfrekomen. in de eerste huishoudelijke zitting werd de ^enda vastgesteld en wer den verscheidene administratieve aan gelegenheden en begrootingskwi sties ge regeld. Inzake de kwestie van de Hongaarsch Roemeensche optanten-kwestie werd be sloten, dat de volgende week zal wor den beslist, of deze kwestie gedurende deze raadszitting zal worden behandeld. Verder werd besloten, Maandag de be swaren te onderzoeken, die door den Duitschen volksbond in Opper Sileriö werden ingediend. Het Poolsch-Litausche geschil zal na de aankomst van den Litauschen min.- president, Woldemaras, worden behan deld. Verder werd in de geheime zitting de leider der politieke afdeeling van het Spaansche ministerie van buiten- iandsche zaken, Aiguerro di Garcer, benoemd tot directeur van de minder- hedenafdeeling van het secretariaat- generaal van den volkenbond. De openbare zitling vond plaats inde herstelde glazen veranda. In deze zit ting bracht de Duiische staatssecreta ris von Schubert o.a. rapport uit over de internationale conferentie voorden uitvoer van huiden en beenderen. De raad droeg vervolgens den se cretaris-generaal op de regeering van Irak de internationale conventie vaa 1923 over het verbod van verspreding en handel in onzedelijke publicaties te doen toekomen. Daarna werd den president opgadra- gen in één der volgende zittingen een ontweip-antwoord op het voorstel der regecring van Costa Rica inzake de interpretatie van de Monröeleer voor te stellen. De volgende zitting, van, den raad Radio-Programma. 6-3° 7-35 8.4O 9.00 9.4O 9.50 I0.20 6.00 6.00 7.15 7-45 8.00 8.01 IO.OO IO.3O 5.20 6.5O 6.20 8.35 5-35 Ó.20 6.5O 7.05 7-35 7-5° 8.20 950 10.10 11.05 11.20 ER VANAVOND TE HOOREN IS HUIZEN, 340.9 M. (Na 6 uur ti.ii». 1870 M.). K. R. O. Uitzending uit Den Bosch. y. P. R. 0. Mededeelingen van het Vrijz. Piot. Persbureau. Piano. Y.P.R.O.-Lezing. Spreekster: Dr. Nicolette A. Bruining, Den Haag. Onderwerp: „De beteekenis van het Huis van Oranje voor het Vrijz. Protestantisme". Piano. Spreker: M. Beversluis, Blari- cum. Onderwerp: Moderne Dicht kunst, IV. Piano. Declamatie. Piano. HILVERSUM, 1071 M. A. V. R. O. Tijdsein van de A.V.R.O.-klok. V ooravondcor.ccrt. Pianoconcert. Politieberichten. Tijdsein van de A.V.R.O.-klok, Feestconcert. Persberichten van Vaz Dias. Muziek. KöNIGSWUSTERH., 1250 M. Concert. Engelsche les. LANGLNBEitG, 469 M. Concert. Concert. Daarna nieuwsberichten DAVENTltï, 1604 M. Kinderuurtje. Muziek. Eerste algein. nieuwsbericht. Muziek. De grondslagen der muziek. Plantageliedjes. Kamermuziek. Berichten aan zeevarenden. Concert. Een verrassing. Muziek. PAKIJS, (Radio), 1750 M Koeisen. Landbouw! eiichten. Koeisen en Persberichten. Conceit. In de pauze nieuwsberichten. van den volkenbond had hedenmorgen plaast. Woldemaras te Genève verwacht. De Litausche minister-president Wol demaras, werd heden te Genève ver wacht. Het verluidt, dat eerst getracht zal worden door bemiddeling van da Fransche delegatie onderhande ingeu tot stand te brengen tusschen Litauen en Polen. Van den loop dezer onderhandelin gen zal het afhangen, in hoeverre de raad van den volkenbond zich met de ze kwestie zal bezig houden. In de kringen van de Voikenbondsge- delegeerden worden reeds onderhande lingen gevoerd over de^ verkiezing van den president van de Volkenbondsver gadering. De conferentie-Colijn. De volkenbondsraad nam gisteren met groote instemming kennis van het suc ces der tweede conferentie-Colijn in zake de afschaffing der in- en uitvoer verboden en beperkingen en van.de udö oonferentie-Serruys over de uitvoer rechten inzake beenderen en huiden. De raadsrapporteur von Schubert bracht daarbij terecht in warme woorden hul de aan de groote verdiensten, der voor zitters Cojijn en Serruys aan wier be kwaamheid en tact het slagen van de conferenties voor een belangrijk deel ta danken was. In zijn voorstel dat door den raads voorzitter Prokope nog e*tra onder steund werd, besloot de raad de heeiv; Colijn en Serruys zijn bijzonderen dunk te betuigen voor de diensten, die zü don Volkenbond en de zaak van den econo- mischen vrede hebben bewezen. „Als de staten nu ook maar ratificeeren" merk te Paul Boncourt op in aansluiting aan den wensch van van Schubert, dien ook de raad tot den zijnen maakte. CHAMBERLAIN'S ZIEKTEVERLOF. Gisteren uit Liverpool vertrokken. De Biitsche min. van buitenl. zaken Sir Austen Chamberlain, is gisteren uit Liverpool vertrokken om! voor herstel van zijn gezondheid een reis naar da Bermuda-eilanden en via West-Indië naar het Panamakanaal te maken. Ver volgens zal hij San Francisco en later Vancouver bezoeken en dan naar .Mon treal gaan. Men verwacht, dat hij on geveer 10 weken afwezig zal zijn. De min. van buitenl. zaken gaat op bevredigende wjjze vooruit, doch tenein de hem in staat te stellen volledig rust te genieten, is verzocht, dat hij tijdens zijn reis van alle openbare feestelijkhe den verschoond zal blijven. Nader wordt nog gemeld: Bij de aankomst te Liverpool werd Chamberlain in een zieken wagentje y:q het station naar de kade gereden e.idoo; matrozen aan boord gedragen. Zijn ecn.- genoote zeide, dat hij dor de reis uitgc put was en aan zenuwpijn leed; ii verband hiermede had hij den l.n. c - «j~m in een doek. KELLOGG IN IERLAND. Eerebnrger van Dublin. Kellcgg, de Amerikaanse lm st :at s - cretaris, werd, toen de Amc-rikiun e kruiser „Detroit" de haven van Li g town binnenvoer, met een-en-tvvinL: - - nonsehoten verwelkomd. Een enori. c imenschenmemgte bereiddes hem e hartelijke ontvangst toen hij aan la..a gpfr

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2