CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN Oil nummer bestaat uit IWEE Bladen EERSTE BLAD. OP KONINGINNEDAG VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1928 NUMMER 2528 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaali 2.50 Per weeki 0.19 Franco per post per kwartaal 1 2.90 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse Y De toepassing van de Zondags wet De regels waarnaar Burgemeester en Wtehouders van Leiden voortaan de Zondagswet zullen toepassen heb ben reeds tot verschillende opmerkin gen aanleiding gegeven. Wij willen er ook iets van zeggen. In de eerste plaats de mededeeling van het College in de raadsvergade ring van j.l. Maandag bezien. B. en W. zullen art 4 der Zondags wet, omtrent het geven van openbare vermakelijkheden op Zondag, waartoe door hun College verlof kan worden verleend na het eindigen der gods dienstoefeningen, voortaan aldus toe passen, dat worden toegelaten: a. concerten, zanguitvoeringen en dergelijke, voor zoover deze gehouden worden in gebouwen of in daarbij be- fcooren de aanhoorigheden en uitslui tend beoogen het verschaffen van kunstgenot of het behartigen van 'n liefdadig doel of een ander algemeen belang door middel van het verschaf fen van kunstgenot des Zondag§ en op oen Hemelvaartsdag na des namid dags 2 uur; b. andere openbare vermakelijkhe den dan die bedoeld onder a., waar onder dus begrepen bioscoopvoorstel lingen voo zoover deze gehouden wor den des Zondags en op den Hemel vaartsdag na des nam. 8 uur. Teneinde het omschreven karakter van de onder a. bedoelde vermakelijk heden te verzekeren, zal toestemming tot het houden daarvan slechts wor den verleend onder voorwaarde, dat tijdens de uitvoering aan de bezoekers geen alcoholhoudende dranken wor den verstrekt. Op den len Paaschdag, den len Pinksterdag en den len Kerstdag zal ten opzichte van geen enkele openbare ermakelijkheid afwijking van het bepaalde bij art. 4, le zinsnede, van de Zondagswet worden toegestaan. Zekere B. W. kwam in een ingezon den stuk in de R.-K. Leidsche Crt. op tegen het verbod van het verstrek ken van alcoholhoudende dranken aan bezoekers van onder a bedoelde vermakelijkheden. Hij meent dat al leen de Gemeenteraad en dan nog al lien krachtens art. 135 der Gemeente wet en slechts bij verordening dit kan bepalen. Hoewel de Drankwet in art. 7 ook aan den Raad de bevoegheid geeft om op bepaalde dagen en uren een tap- verbod uit te vaardigen, meent hij dat dit niet op den Zondag slaat. Wanneer hier inderdaad plaats had wat de inzender bedoelt, zouden wij aan zijn zijde staan. Hier is echter geen uitvoering van de Drankwet en evenmin politiezorg van de Gemeenteraad aan de orde, maar alleen toepassing van de Zon dagswet. Herhaaldelijk heeft ons hoogste rechtscollege uitgesproken, dat deze twee naast elkander staan. Wij noe men slechts het Arrest van 26 Juni 1922. Ook het Kon. bes'uit van 7 Mei 1921 St.bl. 721 wees in die richting. Natuurlijk mag de toenassing van de eene wet niet de uitvoering van de andere illusoir maken. Zoo zou dus etn toepassing van de drankwet in dien zin, dat op den Zondag absoluut geen sterke drank verkocht mag wor den, alleen geoorloofd zijn indien ge- l-eel bijzondere omstandigheden daar toe noopten. Maar omgekeerd kan men ook niet met een beroep op de Drank wet de Zondagswet op zij zetten. Nu eischt de Zondagswet, dat ge durende den kerktijd in de café's geen sterke drank verkocht wordt, d w.z. gedurende den tijd voor de gods dienstoefeningen bestemd. Welnu ook de namiddag is daarvoor bestemd. Daarom is naar onze meening zelfs de uitzondering, door B. en W. gemaakt, niet toelaatbaar. Wij betreuren dan ook dat B. en W. hebben toegegeven aan den sterken aandrang op hun College uitgeoefend om den Zondag vrij te geven. Naar onze meening moet een soepele toe passing van een wet niet gelijk staan met op zij zetten van bepalingen dier wet. De deur is nu nog slechts op een kiertje geopend, maar de drang van buiten zal wel zorgen dat in die kier etn klomp terecht komt. Wij meenen dat de tegenwoordige Zondagswet zoolang zij ongewijzigd bestaat ook het nu gegevene niet toe laat. Daarbij verdiepen wij ons nu niet in de kwestie of B. en W. juist zien door ran de vrijgevige bepaling van de Zondag-concerten het verbod van c'. rank verkoop te verbinden. Wij mee nt n dat dit vei'Lod, evenals het ver- 'tls vandaag een dag van vreugde voor ons heele vaderland 1 Iedereen draagt nu Oranje, oud en jong, van allen stand. Uit de torens waait de driekleur en muziek verhoogt de vreugd, en een lied voor Wilhelmina doet vandaag je harte deugd» Want de Koningin is jarig. God heeft haar voor ons gespaard en ons onder haar regeering bij den vrede weer bewaard. Daarom vieren Hollands zonen dankbaar-blij Oranjefeest, alle veeten zijn vergeten, één van hart en één van geest. Heer, wil onze Koninginne steeds beschermen door Uw macht houdt bij 'tklimmen Harer jaren over Haar getrouw de wacht. Wil Haar dierbaar leven sparen, doe ze een effen pad betrêen, wat ook wissele of wijke, blijf Olranje en Neerland één. („DE AMSTERDAMMER".) bed van vermakelijkheden voordat alle kerkdiensten geëindigd zijn, in gevolge de Zondagswet reeds bestaat. Wat dus gelijk staat met een onjuiste toepassing of niet-toepassing van die wet. STADSNIEUWS. GEMEENTERAAD. Vergadering van den Gemeenteraad op Dinsdag 4 September 1928, des na middags te twee uur. Te behandelen onderwerpen: 1. Benoeming van drie leden van de Commissie van Financiën en uit de zen van den Voorzitter (aftredend: de heeren B. J. Huurman, H. W. Spendel en M. H. de Reede). 2. Benoeming van vier leden van de Commissie van Fabricage, (aftredend: de heeren H. W. Spendel, D. Parmen- tier, A. G. Bosman en J. H. Schüller). 3. Benoeming van twee leden van de Commissie voor het Openbaar Slacht huis, (aftredend: de heeren Th. M. W. Bergers en J. A. van der Reijden). 4. Benoeming van twee leden van de Commissie voor den Markt- en Ha vendienst, (aftredend: de heeren J. Wilbrink en C. Koole). 5. Benoeming van twee leden van de Commissie voor het Oud-Archief, (af tredend de heeren M. H. de Reede en J. H. A. Manders). 6. Benoeming van drie leden van de Commissie voor Huishoudelijke ver ordeningen en uit dezen van den voor zitter, (aftredend de heeren K. Sijtsma, Mr. D. A. van Eek en P. Heemskerk). 7. Benoeming van twee leden van de Commissie voor de Strafverordenin gen, (aftredend de heeren Mr. D. A. van Eek en Mr. A. J. Romijn). 8. Benoeming van vier leden van de Commissie voor het Onderwijs, (af* tredend: de heeren J. G. van Es, Th. B. J. Wilmer, J. B. Meijnen en M. G. Verweij. 9. Benoeming van vier leden van de Commissie voor de Stedelijke Fa brieken van Gas en Electriciteit, (af tredend: de heeren F. Eikerbout, Mr. D. A. van Eek, J. Wilbrink en H. W. Spendel. 10. Benoeming van een lid van de Commissie van Beheer over do ge stichten „Endegeest, Voorgeest en Rhijngeest", (aftredend: de heer Th. B. J. Wilmer). 11. Benoeming van vier leden van de Commissie voor den Geneeskundi gen Dienst en den Keuringsdienst van Waren, (aftredend: de heeren Th. B. J. Wilmer, T. Groeneveld, J. G. van Es en A. van Rosmalen). 12. Benoeming van drie leden van de Commissie van onderzoek der be zwaarschriften tegen aanslagen in het Vergunningsrecht en uit dezen van den voorzitter, (aftredend: de heeren A. G. Bosman, C. J. van Tol, en J. A. van der Reijden). 13. Benoeming van drie leden van de Commissie voor het Stedelijk Mu seum „De Lakenhal", (aftredend: de heeren Dr. P. J. Blok, B. J. Huurman en Dr. W. Martin). 14. Benoeming van een lid van het Bestuur der Stedelijke Werkinrichting buiten de leden van den Raad, (aftre dend: de heer J. Heringa). 15. Benoeming van een lid en van een plaatsvervangend lid van de com missie van onderzoek, bedoeld in art. 22 van het Reglement voor de Werk lieden in dienst van de gemeente Lei den, (aftredend: de heeren P. Heems kerk en F. Elkerbout). 16. Benoeming van een voorzitter en van een plaatsvervangend voorzitter der Commissie van advies, bedoeld in art. 35 van de verordening, regelen de den rechtstoestand van de ambte naren der gemeente Leiden, (aftredend de heeren K. Sijtsma en P. Heem kerk). 17. Eenoeming van een lid der Com missie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs (aftredend: de heer Ir. P. Hoogenboom). 18. Verdeeling van den Raad in Sectiën. GEMEENTEZAKEN. Bestuur Sted. Werklnrlcht. Aan de beurt van aftreding als lid van het Bestuur der Stedelijke Werk inrichting is de heer J. Heringa alhier. De Bestuurderen dezer inrichting stellen den aftredende opnieuw aan- didaat en naast hem als no. 2 den heer A. de Koster. Comm. van Toezicht M. O. Ter voorziening in de vacature, welke op Den eersten Dinsdag van September in deze Commissie ont staat, beveelt de commissie als dubbel tal aan: 1. Ir. P. Hoogenboom, aftr.; 2. Ir. A. M. Touw, beiden alhier. Comm. Stedelijk Museum. In de Comm. voor het Stedelijk Mur seum zijn aan dé beurt van aftreding de heeren: Prof. Dr. P. J. Blok, B. J. Huurman, en Prof. Dr. W. Martin. Voor de voorziening .in deze vaca tures zendt de commissie de volgende aanbeveling in: voor de vacature Prof. Dr. P. J. Blok: Prof. Dr. P. J. Blok en Prof. Dr. L. Knappert; voor de vacature B. J. Huurman: dhr. B. J. Huurman en Mr. A. J. Ro mijn; voor de vacature Prof. Dr. W. Mar tin: Prof. Dr. W. Martin en de heer W. J. J. C. Bijleveld. Comm. Beheer Endegeest c.s. De commissie van Beheer over de gestichten Endegeest, Rhijngeest en Voorgeest zendt ter vervulling van de vacature, die door de periodieke af treding van den heer Th. B. J. Wil mer ontstaat, het volgende dubbeltal in; 1. Th. B. J. Wilmer; 2. Th. M. W. Bergers. HET FEEST VAN ONZE KONINGIN! De zon schijnt! De vlaggen wappe ren! De menschen zijn blij! Leiden is in feesttooi! Wilhelmina verjaart! Met het ontwaken van den dag is het feest begonnen. Zoodra men den eersten voet op straat zette, bemerkte men, dat het een heel anderen dag was als gisteren en eergisteren.. De kleurige vlaggen wapperden lus tig in den wind, en de menschen droe gen oranje. Zoo'n heel klein strikje op hun jas of mantel. Zoo'n luttel dingske, maar toch een bewijs van vreugde, van echte, oprechte vreugde om ons Koningshuis, om de Lands- moeder. Het is een sympathiek idee geweest van de Leidsche Chr, Oranjevereni ging om het initiatief te nemen, om den verjaardag van onze Koningin op betere wijze te vieren. Het is volkomen waar, zooals het in het officiëele programma staat: „Als er een stad in ons vaderland is waar met geestdrift en dankbare er- ketenis gevierd moet worden de ver jaardag van onze geliefde Vorstin, die in geheel haar optreden als Lands- moeder zoo treffend het beeld ver toont van wat eens Vader Willem voor zijn volk was, dan is het zeker in de eerste plaats wel onze goede veste. Met hechte banden is de geschiede nis van onze stad verbonden aan die van het doorlucht© Huis van Oranje. Ook thans nog heeft Leiden, in zijn Universiteit, een groot aandeel in de ontwikkeling van haar, die eens ge roepen zal worden de plaats van haar onvergetelijke Moeder in te nemen". Vele burgers hebben dat begrepen, zooals bleek uit het vlagvertoon en ook uit het feit, dat de meeste pa Lroons aan hun personeel een halven dag vrijaf hadden gegeven om de fees ten mee te kunnen maken. Het Stedelijk bestuur had het goe de voorbeeld gegeven en het gemeen- tepersoneel voor den middag vacantie gegeven. Dit alles betreft echter het middag- feest en we moeten eerst bespreken de dingen, die den morgen hebben opge luisterd en het voornaamste daarvan was wel het Kinderfeest in de Stadsgehoorzaal, uitgaande van het Gemeentebestuur. Voordat het eigenlijke feest een aanvang nam, werd door de verschil lende groepen kinderen een optocht door de stad gehouden. In kleurige pakjes en jurkjes met oranjesjerpen en vlaggen marcheerden de kinderen door de stad en in elke straat die ze doorkwamen, zag men de menschen naar buiten komen om het aantrekke lijke en frissche schouwspel niet te missen. Zoo ging het naar de Stadsgehoor zaal, waar aan den ingang de muziek zich had opgesteld. Het gezelschap speelde vaderland- sche liederen en als ze zich maar even de wijs konden herinneren, brulden de kinderen mee, zoodat de gangen van de Gehoorzaal daverden van het vroolijke lawaai. Even over tienen hadden de ver schillende groepen hun plaatsen ge vonden en ingenomen en toen beklom de heer W. Koops Azn., de voorzitter van de Commissie, die door B. en W. is uitgenoodigd, het podium, om een kort openingswoord te spreken. Spr. heette alle aanwezigen van har te welkom, speciaal dé heeren Mr. Te- pe, wethouder van Onderwijs, Pastoor Leusen, voorzitter van het R. K. School bestuur, en den heer Boot, voorzitter van de Plaatselijke Schoolcommissie. Daarna richtte spr. zich tot de kin deren en stelde hen voor aan H. M. de Koningin een telegram van geluk- wensch te' zenden, namens de Leid sche jeugd, aan welk voorstel de kin deren door een daverend applaus hun goedkeuring hechtten. Intusschen was Wethouder T. S. Goslinga in de zaal gekomen en werd door den voorzitter hartelijk welkom geheeten. Spr. deed mededeeling van het feit, dat de heer Baak, inspecteur van het L. O. in de inspectie Leiden, bericht van verhindering had gezonden. Toen zette de muziek het Wilhel mus in, waarvan twee coupletten staande werd gezongen en daarna werd een aanvang gemaakt met de af werking van het officieele programma. Dit was zooals elk jaar, goed ver zorgd en de kinderen hebben zich dan ook geen oogenblik verveeld. Natuurlijk kunnen we de afzonder lijke nummers niet bespreken, maar het zij genoeg te zeggen, dat op het programma stonden: gymnastiek, zang, poppenspel, gedachtenlezen en goochelen,allemaal dingen, die het kinderhart bekoren en als men daarbij nog bedenkt, dat de kinderen ruim schoots werden getracteerd, zal men begrijpen, dat het feest prachtig is ge- Een nummer van het programma verdient onze bijzondere aandacht. De heer A. J. Swierstra, onderwijzer aan do school aan de Zuidsingel zong met een derde klas, dus met kinderen van meest acht en negen jaar eenige twee- en driestemmig/s liederen. In 't geheel acht. Twee van die liederen waren van geheel eigen compositie. De ande re zes zijn oud-Hollandsche liederen, die door den heer Swierstra twee- en driestemmig zijn bewerkt. De heer Swierstra heeft met zijn moeilijk ma teriaal iets weten te bereiken. De bij- diage was af. De keuze van de ver schillende versjes was met zorg ge daan en ze pasten dan ook geheel in de sfeer waarin ze gezongen moesten worden. Het was vermakelijk te zien met welk een enthousiasme de kinde- ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiên per regel 22'/i cent Ingezonden Mededeeiingen dubbel tarief Bij contract belangrijke reductie Kleine Advertentiên bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents Belangrijkste nieuws in dit Nummer. Binnenland. Prins Hendrik in Limbnrg. De viering van Koninginnedag in Lddon. Buitenland. Ba 51ste ziitting van den Volken bondsraad. Een dankbetuiging van den Volken- bondsraad aan de heeren Coiijn en Serrnys. Chamberlain is naar Amerika ver trokken tot herstel van zijn gezond heid. Kellogg ontvangt het eereburgcr-. schap van Dnblin. Hugo Stlnnes Jr. is gearresteerd. Hoog water op den Rijn in Zwitser land. ren zongen van: „Slaet op de tromme- le van dire dom dijne" en van „Den uil die op den pekeboom zat". Een compliment voor den verzorger van dit nummer. In de foyer van de Stadsgehoorzaal, werd precies hetzelfde programma gegeven, alleen in een andere volgor de, zoodat we daar niet nader op be hoeven terug te komen. De uitvoeringen werden opgeluis terd door de muziekgezelschappen: „Per Aspera ad Astra" en „Euterpe", Parade. Hedenmorgen 11 uur had op het Schuttersveld de parade plaats, waar aan door het geheel© in Leiden gele gerd© garnizoen werd deelgenomen. De troepen van beid© wapens wer den geco'nmmandeerd door majoor Waldheer van het 4de Reg. Inf., de in fanterie door kapitein Van Blaricom, de artillerie door majoor De Jong. Nadat Overste Kist, d© garnizoens commandant de troepen had geïnspec teerd, vond het défilé plaats. Inspectie en défilé werden bijge woond door den burgemeester. Andere feestuitingen. Behalve het kinderfeest was ook aan andere dingen te merken, dat Leiden vandaag feest viert. Door den heer R. H. Th. van Leeu wen werd van 10llYi uur het caril lon van het stadhuis bespeeld en klonken de blijde klanken over de stad, die de burgers opwekten allen mee te doen aan het feest van Wilhel mina. De fontein op d© Vischmarkt, die behalve op 3 October, welkeloos staat, was voor dezen dag ook in werking gesteld en hielp mee het feestelijk as pect van de stad te everhoogen. Behalve het telegram dat namens i'o kinderen is verzonden, zond ook het comité tot viering van den Ko ninginnedag telegrafisch haar geluk- wensch, terwijl de Leidsche Christel. Oranjevereeniging het volgende tele gram verzond: Aan Har© Majesteit de Koningin, Het Loo. De Leidsche Chr. Oranjevereeni ging, zich heden met ons heel© volk hartelijk verblijdend, over de besten diging van ons geliefd Oranjehuis in Uwer Majosteits Persoon, biedt Uwe Majesteit en Uw©r Majesteits ge zin, met betuiging van gansche on derdanigheid en van christelijk© trouw, hare hartelijke gelukwen- schen aan, met de vurige bede, dat Wie de zoete handen tusschen Oran je en Nederland legde, tot in verre geslachten di© banden bevestigc en Hare Majesteit vervulle met tijde lijke en eeuwige zegeningen. H. THOMAS, Voorzitter. L. BOEKKOOI, Secr. Het middagfeest. Vooral bij het middagfeest kwamen uit de verdiensten van het Comité tot viering van den Koninginnedag. Door haar goede zorgen kwam het sport- feest tot stand, dat hedenmiddag op het terrein aan den Hoogen Rijndijk is gehouden. Te 1 uur was het appèl der deelne mende vereenigingen op de Kaas markt, waarna om half twee de af- marsch naar het sportterein plaats vond. De zaak was goed geregeld, zoodat het geheel een zeer ordelijk verloop had. De optocht ging over de Hooi gracht, Watersteeg, Hoogewoerd, Hoo- ge Rijndijk en genoot onderweg zeer veel belangstelling. Op het terrein aan de Nieuwe Vaart had zich een duizend koppige menigte verzameld om de Gymnastiek- en Sportdemon9traties bij te wonen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1