CHRISTELIJK DACBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. JHflHUflWm DINSDAG 28 AUGUSTUS 1928 NUMMER 2525 NIEUWE LEIDSCHE MAN Bureau: Hooigracht 35 - Leiden f£$cfijÊ* Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse ABONNEMENTSPRIJS In L«iden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaali 230 Per weekI 0.19 Franco per post per kwartaal 1 2.90 Verschil in belastingdruk. Hoe groot het verschil in belasting druk is en hoe dringend noodzakelijk c?at daarin verandering wordt ge bracht kan blijken uit onderstaand staatje, dat wij ontleenen aan de uit gave van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Wij namen daarin op. behalve na tuurlijk onze eigen gemeente, die wel ke in onze meer of min onmiddellijke omgeving gelegen zijn. Over het belastingjaar l926/'27 moest van een inkomen van f 2000 f 3000 door het hoofd van een gezin met 2 kinderen in de volgende ge meenten respectievelijk worden be taald: bij 2000 bij 3000 inkomen inkomen Leiden 66,82 132,30 Leiderdorp 27,50 64.75 Oegstgeest 39,75 78,75 Alkemade 50,12 a 102,3714 Alphen 33,84 63,90 Boskoop 53,75 116,20 Hillegom 43,85 90,52 Lisse 30,59 X 62,5514 Sassenheim 27,54 61,38 Warmond 41,25 79,50 Rijnsburg 42,80 89,20 Katwijk 62,20 131,— Valkenburg 70,— 120,— Voorschoten 36,66 69,2214 Wassenaar 7,77 19,98 De verschillen zijn wel heel groot 1 En dat niet zoozeer door de meer of mindere zuinigheid der gemeentebe sturen. Integendeel. Juist de gemeenten met de hoog ste cijfers zijn als regel het zui nigst geweest. Zelfs het noodzakelijke moest som9 worden nagelaten. Het verschil it bijna alleen te wijten aan onze wetgeving. Die huldigt als regel: hoe minder de gemiddelde draagkracht per inwoner, des te zwaarder drukt Hoe lang moet dit nog zoo voort gaan? STADSNIEUWS. WETHOUDER T. S. GOSLINGA. De Wethouder van Financiën, Je heer T S. Goslinga zal doze week in plaats van op Woensdag, op Donder dagnamiddag spreekuur hcuden (234 uur n.m. ten Stadhuize). CLUBGEBOUW VAN DE VER. VOOR VROUWELIJKE STUDENTEN TE LEIDEN (V.V.S.L.) Het nieuwe clubgebouw der ver- eeniging voor vrouwelijke studenten alhier zal op Dinsdag 11 September a.è. geopend worden. Bij deze gelegen heid houdt het bestuur 's middags van 4 tot half s-es e« n xeceptie. buurtvereen. eensgezindheid Blijkens het aanvullend programma voor het feest, dat de buurtvereeni- ging „Eensgezindheid" op Zaterdag a.s. zal geven ter gelegenheid van het eerste lustrum, zal de Chr. MuzieA- vereeniging „Polyhymnia" (directeur de heer J. W. Snel Jr.), des avonds om 8 uur op den hoek Evertsenstraat— iVIunnikenstraat een concert geven. Na afloop volgt een rondgang door de straten van het woningcomplex. Door den Leidschen Postduivenbond zullen des middags omstreeks half vier circa duizend duiven worden los gelaten op het open terrein, gelegen tusschen Munniken- en Oosterstraat. Tevens zal ter gelegenheid van het Lustrumfeest een étalagewedstrijd ge houden worden onder de vier in het complex wonende winkeliers. Aan de zen wedstrijd zal worden verbonden het zoeken naar een gemaakte fout, waarvan er één in elke wedstrijd eta lage zal voorkomen. Aan bet opsporen van de fouten kun nen alleen de buurtbewoners deelne men. Voor dezen wedstrijd worden ver schillende prijzen beschikbaar gesteld, welke geétalleerd zullen worden bij den winkelier H. J. van Haarlem, Ruy- terstraat No. 31. De buurtbewoners worden vriende lijk verzocht op den feestdag zooveel mogelijk de vlag uit te steken. POSTDIENST op 31 AUGUSTUS. De Directeur van het postkantoor alhier deelt mede, dat bij gelegenheid van den jaardag van H. M. Koningin het postkantoor en het wijkkantoor a. d. Heerengracbt te 14 uur voor bet publiek gesloten zal worden. Op dien dag zal het kantoor geslo ten zijn voor de diensten der postwis sels, postbewijzen en kwitanties, voor den postchèque- en girodienst en voor de distributie van pasmunt, met uitzondering van telegrafische post wissels en spoedbehandelingen. Briefpostbestellingen hebben plaats te 7.15 en 18 uur, één postpakketbestel ling te 9.30 uur. De bijbussen zullen worden gelicht te: 7.50,11.30, 16.35 en 22 uur. De busrechthouder9 zullen in de ge legenheid worden gesteld hun corres pondentie af te halen op de gewone uren van openstelling van het kan toor, dus tot 19.30, ingang aan de Boommarkt. Gistermiddag had op de Mare ter hoogte van de 3e Binnenvestgracht een aanrijding plaats tusschen een met een paard bespannen vrachtwa gen, bestuurd door O., en een hand- vagen, bestuurd door een onbekend gebleven jongen, welke aanrijding tot ucvolg had, dat de handwagen in het water van de Mare terecht kwam. Door de politie is in beslag geno men een rijwiel, dat onbeheerd is aangetroffen in de Donkersteeg. Uit Rotterdam is naar hier over gebracht de 8-jarige J. K., die uit het ouderlijk huis was weggeloopen. In den afgeloopen nacht zijn door de politie aangehouden en naar het politiebureau overgebracht A. v. d. R., zwerver, en J. N., los werkman, die op een verdachte manier aangetroffen werden bij een schuit, liggende in de Mare. Op het politiebureau bleek, dat de aangehoudenen onder den invloed van sterken drank verkeerden. BINNENLAND. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN DRENTE. Het programma voor het bezoek der Koninklijke Familie aan Drente, zoo als dat onder voorbehoud van nadere wijziging is gepubliceerd, heeft eenige veranderingen ondergaan. Prinses Julana wenschte namelijk het veenbedrijf zoo grondig mogelijk te bestudeeren, waarom hieraan meer tijd is gewijd dan aanvankelijk in de bedoeling lag. Het officieel program ma komt er dan als volgt uit te zien. Dinsdagochtend 10.45 aankomst aan het station te Coevorden per specialen koninklijken trein. Hier zal de bur gemeester van Coevorden de Konink lijke familie officieel verwelkomen, waarna in auto's door de stad zal worden gereden naar het Meindert v. d. Thynen-monument, dat in 1924 door H. M. de Koningin is onthuld Vervolgens zal de stroocartonfa- briek Hollandia worden bezocht. 11.45 vertrekt het gezelschap per auto via Dalen naar Nieuw-Amster dam, waar te 11.45 de bezichtiging aanvangt van bet voorbeeld bedrijf voor den tuinbouw in het Ermerveld. 12.45 vertrekt men van hier langs de tuinbouwschool naar het station der Noord-Ooster-Locaalspoorweg, waar de koninklijke familie in den trein zal lunchen. 2.30 vangt de tocht opnieuw aan. Er zal dan allereerst het bedrijf van de N.V. Drentsche Kleedingindustrie te Nieuw-Amsterdam worden bezich tigd. Van daar gaat men over Erica naar Amsterdamsche veld. teneinde, zooals gemeld, op het terrein van v. d Griend's Veenbedrijf het turfmaken in oogenschouw te nemen. Hier ver toeft het gezelschap een uur; om 4.15 vertrekt men dan naar Klazienaveen. Daar wordt dan de Groen van Prin- stererstichting bezichtigd. Om 5.30 vertrekt men tenslotte van Klazienaveen over Oranjedorp en Erica naar Nieuw-Amsterdam. De koninklijke familie zal hier in den trein overnachten. Voor Woensdag luidt het program ma als volgt: Des morgens om negen uur vertrekt men van het station via Willemsoord, Zuid Barge, Oranjedorp naar het buurthuis te Nieuw-Dor- drecht. Na bezichtiging der inrichting om 10.30 vertrekt men naar Emmen. waar men te 10.45 aankomt. Bij de Ned. Herv. Kerk zal door het dochtertje van den burgemeester, Geja Bourna, aan Prinses Juliana namens de schoolkinderen uit de gemeente Em men een bouquet worden aangebo den. Om elf uur vertrekt het gezelschap uit Emmen via Odoorn, langs de ter reinen van het Staatsboschbedrijf over Orvelterbrug en Orvelte naar Witte- veen, het nieuwe ontginningsdorp, aangelegd door de N.V. Het Land schap Drente. O.m. zal men hier be zoeken de openbare lagere school; van Witteveen rijdt men vervolgens via Wyster naar Beilen. waar in den koninkl. trein geluncht wordt. 2.30 vertrekt men uit Beilen over Bei'er- vaart, Smilde. Laaghalerveen over aen Linthorst Homanweg naar Assen, waar men 3.30 aankomt. Hier zullen bezocht worden de consultatiebureaux voor zuigelingen. Om 4 uur wordt in het Gouvernementshotel de thee gebruikt, waarna men om 4.40 naar het station vertrekt, dat de koninkl. trein om 4.54 zal verlaten. Men meldt ons heden ojptrent dit koninklijk bezoek nog het volgende: De Koninklijke familie brengt he den en morgen een bezoek aan de provincie Drente, welk bezoek er ge heel op gericht is een indruk te krij gen van den arbeid, die verricht wordt voor den opbouw van Drente en voor de cultureele en economische verhef fing der bevolking. In verband met dit speciale doel van deze reis is. zulks volgens den wensch van H. M. de Koningin, alle uiterlijk feestvertoon achterwege ge laten en zullen ook geen huldigingen ol feestelijkheden plaats hebben. Te Coevorden. Hedenmorgen te 11 uur kwam de Koninklijke familie in haar eigen trein aan het station Coevorden aan, waar de hooge bezoekers ontvangen werden door den commissaris der Koningin in de provincie Drente, mr. J. T. Linthorst Homan en den burge meester van Coevorden, den heer A. Gautier. Voor het station, waar de koninklijke auto's gereed stonden, was veel publiek samengestroomd, dat de koninklijk© familie, toen deze in de auto plaats nam, hartelijk be groette. Van het station reden de hooge be zoekers door de Frieschestraat en ver volgens over de Markt en het Kasteel naar het Meindert van der Tienen monument, dat bij het vorig bezoek der koninklijke familie aan Coevorden was onthuld. In de omgeving van het monument, tusschen het postkantoor en de Vak school voor meisjes stonden ter weers zijden van den weg 1200 kinderen der openbare en bijzondere scholen opge steld, die terwijl zij bloemen op den weg strooiden de koninklijke familie met hartelijk en luid hoerageroep ont ving. De koninklijke auto reed tot het kleine pad, dat hét monument met den openbaren weg verbindt. Hier stapte de koninklijke familie uit, een dochtertje van den burgemeester, An toinette Gautier, bood II. M. de Ko ningin en een zoontje van het oudste raadslid, Pieter Meyer, bood H. K. H. Prinses Juliana bloemen aan en voor afgegaan door vier jeugdige bloemen- strooistertjes wandelden de hooge bezoekers tusschen de bloemperken door naar het monument om dit van nabij te bezichtigen. In de Stroocartonfabriek. Het oponthoud bij het monument duurde slechts kort en daarna werd langs Kasteel, Bentheimerstraat en Gramsbergerweg gereden naar de Stroocartonfabriek „Holland", daar H. M. de Koningin den uitdrukkelij- ken wensch te kennen had gegeven om deze fabriek te bezichtigen. De vestiging van deze fabriek der firma Driessen en de Muynck Keyzer -te Coe vorden is n.l. ook een der ondêrdeelen van liet opbouwplan. Zij was vroeger gevestigd te Emlichheim, even over de Duitsche grens. Nu twee jaar geleden hebben on derhandelingen tusschen de Regee- ring en het gemeentebestuur van Cofevorden eenerzijds en de Directie der fabriek anderzijds ertoe geleid, dat de fabriek naar Coevorden ver plaatst werd en dan gevestigd werd in het fabrieksgebouw waarin een ijzer fabriek gevestigd is geweest en dat teen ledig stond. Voor de overplaat sing heeft de regeering toen een be paalde subsidie verleend, doch daar tegenover werd van de zijde der Di rectie de toezegging verkregen, dat ongeveer een 70-tal werkloozen te Coevorden in het bedrijf te werk zou den worden gesteld. Dit is geschied en daardoor is de werkloosheid te Coe- verden practisch opgelost, terwijl cleze werklooze arbeiders, die meerendeels ongeschoolde arbeiders waren, tot ge schoolde vakarbeiders zijn omge vormd. De koninklijke familie werd aan liet fabrieksgebouw door de Directie ontvangen en rondgeleid door het fa brieksgebouw, waarbij de hooge be zoekers met belangstelling de werking van het bedrij." gadesloegen en met voldoening vernamen, dat de resulta ten van het bedrijf alleszins gunstig mogen worden genoemd. Autotocht door Coevorden. Na het bezoek aan de Stroocarton fabriek werd een korte autotocht door Coevorden gemaakt. Gereden werd langs de Goeman Borgesiusstraat, den Grensstraatweg en de Eendracht- straat, waar de hooge bezoekers een indruk konden krijgen van de 200 ar beiderswoningen, die daar in gesloten bebouwing zijn gesticht en vervolgens langs de Bentheimerstraat, Friesche straat en Dalerweg naar het Tuindorp met zijn 100 arbeiderswoningen. Na een korte rit door bet Tuindorp reden de auto's den Dalerweg weder op en bij de grens der gemeente, nam burgemeester Gautier afscheid van de koninklijke familie, haar dankend voor het aan do gemeente gebracht bezoek. Te Emmen. Toen reed de koninklijke familie den Dalerweg af, door Dalen Daar Nieuw-Amsterdam. Bij de grens der gemeente Emmen, waartoe Nieuw- Amsterdam behoort, was ter begroe ting aanwezig de burgemeester van Emmen, mr. J. L. Bouma, die zich hier bij den stoet voegde. Daarna werd dadelijk doorgereden naar den proeftuin, die door de N.V. Het landschap Drente op het Emmer- veld is gesticht. Zooals bekend is een niet onbelang rijk gedeelte van den opbouwarbeid, in 't bijzonder wat den Zuid-Oosthoek der provincie betreft, de bevordering van den tuinbouw, die, naar gebleken is, op de afgeveende gronden met zoo goede resultaten kan plaats hebben. Het proeveld, dat op Let Emmerveld is aangelegd en nu bezocht werd, is verleden jaar in cultuur gebracht. Daarna zijn er aardappelen op ver bouwd en nn is de gesteldheid van den bodem zoo, dat met succes ver schillende tuinbouwgewassen kunnen worden verbouwd. Dit voorbeeld-be drijf en de te Nieuw-Amsterdam ge stichte Tuinbouwschool zijn nu de krachtige middelen tot bevordering van het Tuinbouwbedrijf in deze streek, terwijl de Veilingsvereeniging „Spes Nostra" door de stichting van een veilingsgebouw de mogelijkheid heeft geopend om dit bedrijf tot bloei te brengen. Op het Proefveld. Op het proefveld in het Emmerveen waren aanwezig verschillende leden van den Raad van Commissarissen van de N.V. Het Landschap Drente, (waarvan mr. J. T. Linthorst Homan, voorzitter is), o.a. de heeren J. Gorter, wethouder van Emmen, en J. C. Le- groo, burgemeester van Oosterhesse- tc.n en A. Jongbloed, burgemeester van Vries en de burgemeester van Sleen, mr. G. A. Bontekoe. in wiens gemeen- tu het proefveld gelegen is. Rondgeleid door deze heeren, maak te de koninklijke familie 'n wandeling over het proefveld en deed zich tot in kleine bijzonderheden voorlichten over de beteekenis van dit gedeelte van den opbouwarbeid, evenals om trent de tuinbouwschool en de vei lingsvereeniging. Van het Proefveld in het Emmer veen werd naar het Station Nieuw- Amsterdam gereden, waarheen de ko ninklijke trein uit Coevorden was op- gestoomd. In haar eigen salonrijtuig gebruikte de koninklijke familie het noenmaal en te kwart over tweeën re den de auto's weer voor, waarna de tocht werd vervolgd. Rijdende langs de Tuinbouwschool, het Veilingsgebouw en het gebouw der Drentsche Kleedingindustrie, welke fabrieken door H. M. werden bezich tigd, verliet de koninklijke familie Nieuw-Amsterdam in de richting van Erica. Aanvankelijk was het voornemen om te Erica te bezichtigen een com plex der R.-K. Vereeniging „Drente Vooruit", welke vereeniging zich be zig houdt met de ontginnng van gron den, daarop woningen bo-uwt en die eik met een strook grond uitgeeft in buurkoop aan arbeidersgezinnen. Dit plan heeft men echter moeten laten varen, omdat deze gronden per auto moeilijk bereikbaar zijn. In de veenderij. In Erica aangekomen reed de ko ninklijke stoet langs de Pannekoeken- aijk naar het Amsterdamsche veld tot nabij do Griendtsveen-fabrieken. H. K. K. Prinses Juliana heeft namelijk den wensch te kennen gegeven om het veenbedrijf in werking te zien en daar het werken in het veen, nu dit sei zoen reeds geëindigd is, heeft de Di rectie der Griendtsveenfabrieken daar in het Amsterdamscheveld voor deze gelegenheid het werk weer doen aan vangen. Toen de booge bezoekers daar aankwamen, waren een aantal veenarbeiders daar ook druk oezig een nieuwe „splitting" te maken, i'.w.z. in het stuk veen, dat men zal gaan vervenen, de strook grond, waar het kanaal en de weg zal worden aan gelegd, af te venen. Ter plaatse waar de weg en het ka naal thans eindigen, was een kleine ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertenliën per regel 22V» cent Ingezonden Mededeelingen dobbel tarief Bij contract belangrijke reductie Kleine Advertenliën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da* gelijks geplaatst ad. 40 cents Belangrijkste nieuws in dit Hummer. Binnenland. Koninklijk bezoek aan Drente. Nog meer inbraken te Wassenaar. De Gemeenteraad geeft de gronden voor den Leidschen Hout voor 75 jaar in erfpacht. Buitenland. De onderteekening van het Kellcgg- pact te Parijs. Kellogg zal morgen weer uit Parijs vertrekken. Stresemann had gisteren een onder hond van anderhalf uur met Poin- caré. Dreigende internationale verwikke lingen te Tientsin. verhooging gemaakt, vanwaar H. K. H. Prinses Juliana, voorgelicht door de heeren Hosch en van der Sluis van de leiding der Griendtsveenfabrieken, het bedrijf kon gadeslaan. Naar Klazinaveen. Hierna werd de tocht voortgezet naai* Klazinaveen, waarbij gereden werd langs den nieuwen weg, die een paar jaren geleden is aangelegd. Bij de Dordtsche brug werd Klazina veen bereikt, Vandaar werd doorgereden naar de Molenwijk naar de daar gelegen gron den der Groen van Prinsterer-stickting Deze stichting beoogt hetzelfde doel als de R. K. Vereeniging „Drente Vooruit" en de Groen van Prinsterer- vereeniging, waarvan deze stichting uitgaat, heeft op het oogenblik reeds 18 H.A. grond in exploitatie, terwijl reeds 8 huizen daarop zijn gebouwd en over den aankoop van nog een kleine 50 H.A. woesten grond onderhandeld wordt. Op het huis „Barnevelti". Het bezoek der Koninklijke familie gold speciaal het complex gronden aan den Molenwijk en het huis „Bar- neveld", een der beide woningen, die daar zijn gesticht. Ter ontvangst van de hooge bezoe kers waren o.a. aanwezig de voorzit ter van den Raad van Toezicht, de heer B. Schuurman, lid van Ged. Sta ten van Drente, de voorzitter van het bestuur, de heer O. Nurbruis, burge meester van Nieuw Schoonebeek, de secretaris, Ds. J. A. Verhoog, Geref. predikant te Klazienaveen en de heer J. Gorter, wethouder van Emmen.. De Koninklijke familie, die zich door deze heeren over den arbeid en het reeds bereikte resultaat der Groen van Prinsterer-stichting had laten voor lichten, bezichtigde de woning ,jBar- neveld". Een dochtertje der familie, die de andere woning, het huis „Maasland" bewoont, bood H. M. de Koningin bloe men aan. Nadat de Koningin, de Prins en de Prinses geruimen tijd met de genoem de heeren en met de bewoners der wo ning gesproken hadden, werd weer in de auto's plaats genomen en werd de tocht vervolgd. Het was het voornemen der Konink lijke familie om na Nieuw Dordrecht naar Nieuw Amsterdam terug te kee- ren, waai* dan in den Koninklijken trein zou worden gedineerd en zal worden overnacht. Voor den tweeden dag van den tocht staat op het programma een be zoek aan het Buurthuis te Nieuw Dor- dracht, aan de ontginningen op het Witteveen en aan de kliniek voor zuigelingenzorg te Assen. EEN PLUIM VOOR ONZE P. EN T. Het hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie eontving een zeer waar dee rt nd schrijven van Reuter's Persbu reau te Londen over de organisatie van den telegraaf- en telefoondienst tijdens de Olympische Spelen. Het bureau getuigt o.a. ook in ver- gelijkng met hetgeen bij gelegenheid van vroegere Olympische Spelen in andere landen werd verricht dat aan de Nederlandsche administratie de grootst mogelijke lof toekomt voor de getroffen regeling, welke aan de hoogst denkbare eischen op dit gebied heeft voldaan. Het verzoekt aan zijn grooten dank en voldoening uitingi te geven tegen over het geheele* personeel, van hoog tot laag, dat aan dezen voortreffelijk ingerichten dienst heeft medegewerkt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1