CHRISTELIJK DACBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN 9* JAARGANG MAANDAG 27 AUGUSTUS T928 NUMMER 2524 NIEUWE LEIDSCHE COURANT Bureau: Hooigracht 35 Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal. I 2.50 Per weeki 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 Oil Dommer bestaat oil TWEE Bladen. EERSTE BLAD. V Opgepast. Zaterdag namen wij over een artikel uit de A. R. Nieuwe Prov. Gron. Crt., getiteld: „Het hek van den dam", waarin ernstig gewaarschuwd werd tegen de gevolgen, die het optreden van de Neger-danseres Josephine Ba ker kan hebben. In Liberale en Sociaal Democrati sche bladen werd vergoelijkend over het zoowat naakt optreden van deze „dame" geschreven. De „Democratische" Partij onder aanvoering van Dr. de Waard en Mr. S. K. de Waard, schijnt nog een stapje verder te willen gaan. (Mr.) S. M de W(aard) teekent bij het bericht omtrent het ingrijpen der Haagsche politie dit aan: „Zou 't niet beter zijn aan Josephine Baker zelve over te laten in welke ma te zij zich gekleed of ongekleed aan het publiek zal vertoonen? Wordt een politie-maatregel als de ze gerechtvaardigd door de overweging dat men klachten over haar kleeding wil voorkomen? Wie een voorstelling, waarin zij op treedt, bijwoont, kan te voren weten, dat hij een groote oppervlakte onbe dekt vel zal zien; laat men zich daar over dan ook niet ergeren. En bovendien: is naaktheid op zich zelf eigenlijk onzedelijk? Onzedelijk zijn veeleer de heele of halve bedekkingen, die bij de andere sekse 'n speurzieke nieuwsgierigheid een onbevredigd verlangen om meer te zien, wakker roepen. Wel werd, stond men de naaktheid zonder beperking toe, de concurrentie voor de danseressen moeilijker en zou den velen, die thans half gekleed gaan, blijken ongegronde illusies te hebben levendig gemaakt, Doch datgene wat men „schuin" pleegt te noemen zou zijn macht tenminste voor een deel verliezen. Al hield natuurlijk ook daar de opgewekte bewondering een nauw verband met geslachtelijke aandoe ningen, die nu eenmaal den niet-zie- ken mensch eigen zijn en die zich, op welke wijze dan ook, altijd wel zullen doen gelden, deze bewondering zou zuiverder zijn en wellicht met eerbied gemengd zijn voor een schoon ge vormd menschelijk lichaam". De walgelijk vieze hartstocht om 'n bijna naakte vrouw allerlei grimassen te zien maken, wordt nota bene, hier in bescherming genomen als de meest gewone zaak van de wereld, ja, wordt het middel tot bevordering van zede lijkheidsbegrippen aangeprezen. Is dat „democratie?" God beware er ons dan voor. W ij houden het dan toch maar lie ver met den Psalmdichter en diens bede: Wend, wend mijn oog van de ijdelheden af. Of met de les van Paulus: Desgelijks dat ook de vrouwen in een eerbaar ge waad met schaamte en matigheid zich zelve versieren, enz. Wij wenschen èn tegen de viezigheid zelf te getuigen èn ook degenen, die ze in bescherming nemen of aanprij zen aan de kaak te stellen als beslist tegenover ons staande. STADSNIEUWS. CLASSISVERGADERING. Donderdag 13 Sept. a.s. zal in de kerkeraadskamer der Hooigrachtkerk der Classis Leiden der Ge'ref. Kerken vergaderen. Aan de orde komen o.a. eenige rap porten (Partic. Synode, Zending, e.a.) alsmede de benoeming van deputaten voor de Zending, de Theol. School en Theol. Faculteit der V. U., Evangeli satie, nazien van de boeken der quaestores, regeling vacaturebeurten, enz. DE AANBEVOLEN WIJZIGING VAN DE GEMEENTEWET. Vragen van het raadslid Heemskerk. De heer P. Heemskerk (R. K.) heeft den Raad verzocht in de heden te hou den vergadering de volgende vragen tot B. en W. te mogen richten: 1 Is het juist, dat B. en W. van Leiden den minister in overweging hebben gegeven maatregelen te tref fen tot vermindering van het aantal raadsleden? 2. Is het juist, dat door den Minister een circulaire aan B. en W. der ge meenten is verzonden, waarin de mee ning van B. en W. dier gemeenten ge vraagd word? 3. Indien het sub 1 genoemde juist is, welke redenen hebben dan B. en W. genoopt, aldus den minister te ad- viseeren? 4. Indien het sub 2 genoemde juist is, is dan de bedoelde circulaire door B. en W. reeds beantwoord? 5. Waren B. en W. niet van oordeel, dat, alvorens tot het in 1 en 4 genoem de over te gaan, op het oordeel van den Raad moest worden prijs gesteld? 6. Indien genoemde circulaire niet is beantwoord, zijn B. en W. dan be reid alsnog den Raad te hooren? LEIDSCH HONGAARSCH COMITé. Het Leidsch Hongaarsch Comité, thans gevestigd te Arnhem, ten huize v. dhr H. L. Backer v. Ommeren, deelt ons mede, dat op 24 Sept. a.s. een va- cantiekindertrein naar Hongarije ver trekt en op 19 Sept. hier te lande aan komt. Pleegouders, die hun kinderen met dien trein willen medegeven naar Hon garije, dienen dat dezer dagen op te geven, aan het adres Emmastraat 2, te Arnhem. Pleegouders van de vacantie-kin de ren krijgen afzonderlijk een aan schrijven hierover. Voor de verzending van „Liebesga- ben" wende men zich eveneens tot dit adres om vooruit op te geven, dat men iets wil verzenden; nadere inlichtin gen worden dan verzonden aan hen, die zich daarvoor opgaven. CHR. ZANGVEREEN. „EX ANIMO". Op de Int. Zangwedstrijd van „Cres cendo" te 's Gravenhage, behaalde de Chr. Zangvereeniging „Ex Animo" in de bekroonde afdeeling Christelijke Koren met algemeene stemmen den eersten prijs, terwijl haar directeur, de heer H. W. de Wolff, van Rotter dam, den directeursprijs verwierf". LEIDSCHE ZWEMCLUB. Op a.s. Maandag 3 Sept., des nam. 6.15 uur worden Adspiranten-wedstrij- den gehouden. Om deze te doen slagen moeten alle. maar dan ook alle, aspiranten deelne men. Het voorloopig programma hangt in de zweminrichting. Inschrijvingen hij een der zwem meesters tot uiterlijk a.s. Woensdag avond 29 Aug., te 8 uur. Het bestuur der L. Z. C. rekent op allen. HIJ GAF Z'N RECHTERPOOTJE. Men zendt ons het volgende bericht, dat wij onder voorbehoud geven. Naar we vernemen is mijnheer de Kater, die, volgens ons bericht van Donderdagavond, reeds geruimen tijd zijn woning, Galgewater 15a, had ver laten, jl. Zaterdagmiddag in die wo ning terug gekeerd. Hij gaf onmiddellijk aan zijn zeer verheugde baas zijn rechterpootje en bleek na onderzoek in gaven toestand te verkeeren. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: J. Ebbink, 23 jaar, jm. en E. M. Mens jd. 24 jaar. A. A. G. Bergers, jm. 25 j. en M. M. F. Trel, jd. 25 jaar. G. C. Per- seijn, jm. 24 jaar en M. J. v. d. Voort, gesch. 24 jaar. A. H. Bergers, j.m. 25 jaar en D. C. M. Hoppezak, jd. 29 jaar. A. Leget, jm. 27 jaar en M. v. Zeist, jd. 24 jaar. J. de Boer, jm. 27 jaar en G. A. Heetvoet, jd. 28 jaar. W. A. Stok- huyzen, jm. 30 jaar en J. C. v. Leeuwen jd. 25 jaar. J. D. Verkerk, jm. 32 jaar en G. de Vos, jd. 36 jaar. In de Stedelijke Werkinrichting zijn opgenomen in de week van 20 Aug. tot en met 25 Aug., resp. volwas senen en kinderen: Maandag 31 en 1, Dinsdag 28 en 1, Woensdag 30 en 1, Donderdag 30 en 1, Vrijdag 29 en 1,'Zaterdag 27 en 1. Toen Zaterdagnamiddag om on geveer 4 uur de plm. 13-jarige A. v. d. R. nabij de Kanaalbrug aan het zwem men was, en het rijwiel van zijn va der zonder diens voorkennis had mee genomen, is van bovengenoemd rijwiel toen A. in het water was, het aan het rijwiel met een touwtje bevestigde rij wielplaatje ontvreemd. Er zal voor A. geen prettige thuis komst te wachten zijn geweest. BINNENLAND. PRINS HENDRIK NAAR LIMBURG. Prins Hendrik zal Donderdag a.s. een bezoek brengen op kasteel Hillen- rath te Swalmen. GASTEN VAN DE KONINGIN MOEDER. De graaf en gravin van Athlone zijn met hun dochter Zaterdagmorgen te Utrecht gearriveerd, waar H. M. de Koningin-Moeder ter verwelkoming aanwezig was. In auto's werd naar het paleis Soestdijk gereden. De hooge gasten zullen eenige dagen ten pa- leize Soestdijk verblijven. DAGBLAD .,DE BANIER". Naar wij vernemen zal „De Banier", liet orgaan der Staatk. Geref. Partij, binnenkort belangrijke uitbreiding ondergaan. Met 1 Febr. 1929 zal het blad drie maal per week verschijnen, om spoe dig daarop, mogelijk nog vóór de Ka merverkiezing van 1929, als dagblad uit te komen. Er zal een N.V. worden opgericht, gevestigd te Rotterdam, met een ka pitaal groot f 100.000,welke een eigen drukkerij zal exploiteeren. Zoowel het toekomstige dagblad ,.De Banier" als het kerkelijk week blad „De Saambinder" zullen op deze diukkerij worden vervaardigd, terwijl mede een afdeeling Handelsdrukkerij zal tot stand komen. GRONDSLAGEN VAN BOUW VERORDENINGEN. De hoofdcommissie voor de norma lisatie in Nederland heeft, op aandrin gen van belanghebbende kringen, be sloten tot instelling van een commis sie voor normalisatie van technische grondslagen van bouwverordeningen. Zij is daarbij van de gedachte uitge gaan, dat het bestaan van bouwver ordeningen van onderling geheel af wijkenden vorm en inhoud in de ver schillende gemeenten in Nederland aanleiding geeft tot verspilling van arbeidskracht en tijd voor al degenen, cie met deze bouwverordeningen te maken hebben. De hoofdcommissie is overtuigd, dat het samenstellen van een bouwveror dening, welke alle belanghebbenden bevredigt, een uiterst moeilijke taak is, en zij heeft daarom gemeend het arbeidsveld van de commissie voors hands te moeten beperken tot de technische rondslagen. Hiertoe dient te worden gerekend het normaliseeren van de volgende grootheden: le. de incidenteele belastingen als vloerbelasting, winddruk, sneeuwbe- lasting, enz.; 2e. de rustende belastingen, als het eigengewicht van gebruikelijke bouw stoffen en opslagmaterialen en van constructiedeelen, als vloeren, wanden en dakbedekkingen; 3e. de toelaatbare spanningen in verschillende bouwmaterialen en de toelaatbare bodemdrukken: de toe te passen berekenmethoden voor ge drukte constructiedeelen en de dan te houden veiligheidscoëfficiënten; de toelaatbare doorbuiging van liggers; 4e. de minimum-muurdikten en aanlegbreedten hij verschillende bouw materialen en metselsteensoorten; 5e. de verhoudingen voor de samen stelling en de wijze van bereiding der verschillende mortels en meest voor komende betonmengs^ls; 6e. gegevens voor brandvrije en vuurbestendige constructies. In de commissi© hebben zitting ge- romen de volgende heeren: prof. ir. R. L. A. Schoemaker, voorzitter, hoog leeraar Techn. Hoogeschool Delft; G. C. Beltman luitenant-kolonel, Am sterdam, aangewezen door den Minis ter van Oorlog; D. W. Beyllonse, bouwkundige en makelaar, Amster dam; ir. A. W. C. Dwars, Amersfoort; E A. van Genderen Stort. Den Haag; A. K. baron van Hardenbroe' van Ammerstol, Hillegom; ir. E. C. U. Hartman, Den Haag; D. Heineke, ar- rl itect, Amsterdam; ir. H. van der Kaa, hoofdinspecteur der volksge zondheid, Den Haag; ir. J. Lely, Den Haag; A. E. Roest van Limburg. Kam pen; Z. H. de Roos. archit:ct B.N.A.. Voorburg; ir. H. J. Scholte, hoofdin specteur van den arbeid, Den Haag, aangewezen door den minister van Arbeid, Handel en 'Nijverheid; ir. M. G. H. Tjaden, Amsterdam; ir. W. Val- c'erpoort, Rotterdam. NEDERL. JEUGDHERBERGEN. Op Zaterdag 1 September, zoo be richt een Commissie van voorberei ding. zal in 't Old-Fellowhuis, Keizers gracht 428430, Amsterdam-Centrum, worden opgericht een „Bond van Ne- derlandsche Jeugdherbergen". Verder zegt de Commissie in haar oproep: Groot is de belangstelling in ons land voor een dergelijke vereeniging, die zich ten doe' zal stellen het stich ten van een net van jeugdherbergen (goede en goedkoope overnachtigings- golegenheden voor de, de natuurzoe- konde, jeugd). De jeugdherberg 'De Dotter" te Blaricum boekte na haar opening op 20 Mei 1.1. reeds ruin 1000 overnachtigingen. p© jeugdherberg „Weideheuvel" te Ouderkerk boekte ongeveer 850 overnachtigingen. Verder 'werden de Duitsche jeugdherbergen dezen zomer bezocht door ongeveer 1400 Nederlanders, waarvan ongeveer S00 onder leiding. De Nederl. vertegenwoordiger van bet Verband für Deutsche Jugendher- bergen schreef in één maand 200 Ne- at-rlandsche leden voor den Duitschen Bond in, terwijl nog ongeveer 40 leeraren, onderwijzers, jeugdleiders, er.z. een leiderskaart ontvingen. Op de vergadering, opening te 19.30, zal ieder, die in het belang van de goede zaak iets in het midden wil brengen, gelegenheid daartoe krijgen. Verder zullen de Statuten en Regle menten worden behandeld en een be stuur gekozen. Ieder belangstellende is welkom. Men wordt echter dringend verzocht zich van te voren aan te melden bij B. J. Max, Retiefstraat 25, Amsterdam-Oost, alwaar ook nadere inlichtingen te verkrijgen zijn. Voor eventueel onderdak wende men zich tot J. H. van Twisk, Binnenweg 19, Ouderkerk bij Amsterdam. Hierbij op geven of men wenscht te kampeeren of wel in een jeugdherberg of in een hotel wil overnachten. LUCHTVAART. MAJOOR MADDALENA TE SCHELLINGWOUDE AANGEKOMEN. Het bericht, dat de bekende Ita- liaansche vlieger majoor Maddalena, die zulk een belangrijk aandeel heeft gehad in het reddingswerk ten behoe ve van Generaal Nobile en zijn metge zellen, Zaterdagmorgen te Bergen (Noorwegen) was opgestegen, om via Amsterdam naar Italië te vliegen, had een aantal journalisten naar het Ma rinevliegkamp Schellingwoude gelokt. Want zij wisten dat d.. Italiaan dit vliegkamp op lange trajecten als tus- schenstation pleegt te benutten voor het aanvullen van den benzine-voor- raad. Bij hun komst te Schellingwoude bleken daar reeds de heer P. Loeb. consul van Italië, alsmede twee ma rine-officieren, die door drn comman dant te Amsterdam gezonden waren, aanwezig te zijn. Het gezelschap had echter een vergeefsche reis gemaakt, elk bericht omtrent den vlieger bleef uit en ten langen leste keerde inen etnigszins teleurgesteld naar de stad terug. In den loop van d i avond was inmiddels bekend geworden, dat ma joor Maddalena tengevolge van mist en regen een noodlanding had moeten maken. Op een tijdstin dat de pers hem al lerminst verwachtte, n.l. gistermorgen te half twaalf is majoor Maddalena met het watervliegtuig „Savoia" F 55 t.- Schellingwoude neergestreken, waar hij aanvankelijk rnret zijn met gezellen, luitenant Gagna, een radio telegrafist en twee mecaniciens alleen begroet werd door den in het vlieg kamp dienstdoenden bootsman Snij- dersveld. Even later verscheen echter de consul voor Italië, de heer P. Loeb. Daar de pers inmiddels ook bijtijds de lucht had gekregen van majoor Mad- dalena's aankomst, is de Italiaan niet aan een interview ontkomen. Majoor Maddalena deelde allereerst mede, dat hij en zijn hier thans aan wezige metgezellen tegelijkertijd het kamp in het Poolijs van Generaal No bile ontdekt hadden. Toen met de „Sa voia" de eerste onderzoekingstocht vanaf de „Cita di Milano" onderno men werd, voerde het vliegtuig geen radio-apparaat mede. Den volgenden dag werd opnieuw een tocht ondernomen, ditmaal met een klein radio-toestel aan boord. En tot haar groote vreugde mocht de be manning van de „Savoia" er in sla gen, contact met Nobile te krijgen, die zijn juiste plaats opgaf. „Ik ben toen heel laag gaan vliegen", aldus majoor Maddalena, „en U kunt zich onze ont roering voorstellen, toen wij allen op hetzelfde oogenblik het kamp ontdek- ton. Helaas konden Wij geen landing uitvoeren en moesten terugvliegen. Wat de latere redding van generaal Nobile door luitenant Lundborg be treft, zeide Majoor Maddalena, dat Nobile door zijn metgezellen op het ijs moreel gedwongen is om als eerste het kamp verlaten. Toen Nobile zich verzette, bood niemand van zijn met gezellen zich aan om in Lundborg's vliegtuig te stappen. Zij drongen er met klem op aan, dat Nobile die zeer zwak was, hen zou verlaten. Boven dien dachten de achterblijvenden, na eenige uren op dezelfde wijze gered te zullen worden. Natuurlijk kwam ook het lot van Roald Amundsen ter sprake. „Ik ge loof niet, dat Amundsen nog in leven is", zeide majoor Maddalena. „Ik ben op denzelfden dag als Amundsen, met een verschil van 4 uur, opgestegen. I ct weer was toen zeer slecht. Er Leerschte zulk een dikke mist, dat ik, om er boven uit komen, tot 2000 M. gestegen ben Amundsen en zijn Fran- svhe piloot hebben dit vanwege de zwaarte van hun toestel niet kunnen doen. Ik vermoed dan ook, dat de ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 221/» cent Ingezonden Mededeelingen dubbel tarief Bij contract belangrijke redactie Kleine Advertentiën bij vooruitbetaling - van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents Belangrijkste nieuws in dit Nummer. Binnenland. Majoor Maddalena op doorreis te Schellingerwonde. Inbraken te Wassenaar. De beslissing in het dreigende con flict in de Goudsche Aardewerk-in dustrie valt morgen. Aanrijding bij de Haagsche Schouw. Buitenland. Heden vindt te Parijs de ondertae- kening van het anti-oorlogsverdrag plaats. Streseman bij zijn aankomst te Pa rijs op geestdriftige wijze gehuligd. Een schrijven van Litwinof aan Jhr. Loudon als voorzitter van de voorbe* reidende ontwapeningscommissie. Verhooging der Duitsche spoorweg tarieven op 1 October a.s. Een nieuwe kabelbaan in Zwitser land. Belgisch klooster afgebrand. Ondergrondsche treinontsporing to New York. machine door een defect aan den mo tor gedwongen was, in een ruwe zee te dalen, waarbij de bemanning om gekomen moet zijn". Majoor Maddalena, die. aanvanke lijk van plan was om dadelijk weer van Schellingwoude te vertrekken, besloot echter, na met zijn kameraden beraadslaagd te hebben, zijn vertrek tot hedenoi atond ongeveer half zes uit te stellen. In den namiddag begaf majoor Mad dalena zien in gezelscnap van luite nant Gagna naar Aerdenhout, waar de beide officieren hun opwachting maakten bij mevrouw LoebBallarini. Des avonds dineerden i met den consul-generaal en diens echtgenoot© tt Zandvoort. OP ZOEK NAAR DE „LATHAM". De Noorsche admiraliteit deelt me de, dat den laatsten tijd nasporingen naar de „Latham" tusschen Spitsber gen en Frans Josepsland zijn gedaan. Het ligt in de bedoeling het onder zoek tot half September voort te zet ten. Indien tegen dien tijd geen spoor van de „Latham" is gevonden zullen de Fransche en Noorsche schepen worden teruggetrokken. De Fransche aomiraal heeft hiermede zijn instem ming betuigd. EEN NIEUWE OCEAANVLUCHT. De Amerkaansche millionnair Le vi ne is Zaterdagavond met den Jun- ker-eendekker Queen Diamonds, waar in hij zal trachten in westel. richting den Atlantischen Oceaan over te vlie gen. te Croydon aangekomen. Levine zeide, geen mededeeling te kunnen doen omtrent zijn vertrek. BUITENLAND. DE ONDERTEEKENING VAN HET KELLOOG-PACT. Parijs in feesttooi. Ter eere van de aankomst der mi nisters van buitenlandscne zaken te Parijs ter onderteekening van het Kel- lcgg-pact is de stad schitterend „be- viagd. Vooral het ministerie van bui- tenlandsche zake*, is prachtig ver sierd en draagt allo vlaggen der on- derteekenende mogendheden. Dit is de eerste maal sedert den oorlog van 1870, dat de Duitsche vlag van de Parijsche balcons wappert op de Place d'Opéra en de groote bou levards. Het is de Duitsch-republi- .keinsche vlag. Gebeden voor den vrede. Gisteren en heden zijn in alle ker ken van Engeland bijzondere diensten gehouden, in verband met de onder teekening van het anti-oorlogsverdrag. Dr. Stresemann te Parijs. De Duitsche Rijksminister van bui- tenlandsche zaken, dr. Stresemann, die Zaterdagmiddag uit Berlijn naar Parijs vertrokken is, is daar gister middag te 3 uur gearriveerd. Geruimen tijd tevoren, schrijft het .,N. v. d. D.", had de Parijsche politie een strengen ordedienst ingericht. Voor perron 19 hield een sterke af deeling politie de honderden nieuws gierigen op een afstand en alleen de gelukkigen, die bezitters waren van een speciale toegangskaart werden uegel&ten, zoo als de leden van het

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1