CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN 9de JAARGANG VRIJDAG 24 AUGUSTUS 1928 NUMMER 2522 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaali 230 Per weeki 0.19 Franco per poet per kwartaal i 2.90 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 22l/s cent Ingezonden Mededeelingen dubbel tarief Bij contract belangrijke redactie Kleine Advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden* worden da* gelijks geplaatst ad, 40 cents Oil nummer bestaat nit 1WEE Bladen EERSTE BLAD. V De prentjes. In navolging van de Amerikaansche pers in in de Nederlandsche journalis tiek den laatsten tijd een jacht naar illustraties merkbaar, waaraan met meer of minder felheid ieder blad deelneemt. Het eene dagblad geeft met fotos en teekeningen versierde artikelen, t andere komt met foto-pagina's of be paalde fotografische bijlagen met toe lichting. Geheel zonder illustratie te verschijnen geeft den schijn van ach terlijkheid. Maar niet alleen de dagbladpers werkt met illustraties, ook de offici eel© regeeringsmededeelingen verschij nen thans met prentjes. Af en toe vindt men in de hande lingen van de Staten Generaal niet al leen kaarten en teekeningen van ter reinen en werken, maar wordt ook meer met grafieken gewerkt dan vroe ger. Z'elfs kregen wij kort geleden toege zonden bijlage A van het door de Grondwet geëischte Koloniaal Ver slag. Deze bijlage bevat de reeds in Mei j.l. verschenen Mededeelingen van de Indische Regeering over enkele onder werpen van algemeen belang, welke sedert de instelling van den Volksraad in Indië af en toe verschijnen. Deze mededeelingen heeft men be langrijk genoeg geacht om thans als bijlage van het Koloniaal verslag dienst te doen. Ja, om de interesse te verhoogen zijn daaraan toegevoegd losse fotopagina's, die sommige hoofd stukken verduidelijken. En het zijn inderdaad mooie foto's. Men zou zoo zeggen, dat dit navol gen van de dagbladpers, om daardoor de aangeboden lectuur smakelijker en begrijpelijker te maken, aller lof ver dient. Deze mededeelingen verdienen in derdaad gelezen te worden. Wij mee- nen zelfs, dat ze door ieder, die over Indische Zaken meespreken wil, ge lezen moeten worden. Zoover zijn we echter nog niet. Reeds nu wordt critiek geleverd. Daar is in de eerste plaats de Hoef ijzer-redacteur van het Handelsblad, die meent, dat men met deze illustra ties tot zelfs het nuttelooze heeft ver spreid. Heeft hij lof en waardeering voor de illustratie als zoodanig en is hij vooral over de illustratieve verluch ting van het hoofdstuk over'de Volks gezondheid zeer tevreden, aan de an dere zijde merkt hij op: „Het is een aardig èn een nuttig denkbeeld, dat hier tot uitvoering is gebracht en dat wij van harte toejui chenmits het binnen den grenzen blijve van het waarlijk nuttige. Die grenzen worden in dit staats stuk o.i. stellig overschreden door de foto's betreffende het radio-station te Malabar; dat zijn louter opsiersels van den tekst, die in een geïllustreerd weekblad op hun plaats zouden zijn, doch waaruit men niets leert, dat men niet even goed, of beter, uit den tekst zou kunnen halen. In 'n staatsstuk be hooren zulke aardigheden niet thuis, te minder, daar ze natuurlijk geld kos ten. Het nutteloos kostbare late men weg". Nu moet ons toch hier één op merking uit de pen. n.l., dat wij niet begrijpen, waarom déze foto nutteloos zou zijn en evenmin inzien, dat ze kostbaar is. Wat toch is het geval? Hier is gebruik gemaakt van een bestaand cliché, dat reeds dienst deed voor het Gedenkboek en andere uit gaven. Trouwens de meeste foto's zijn mid dels cliché's, die reeds eerder dienst deden, vervaardigd. Hier is dus slechts sprake van papierkosten. Maar in de tweede plaats, wat be doelt deze illustratie anders dan meer duidelijkheid, doch vooral meer aan trekkelijkheid? Welnu, da wordt door deze mooie foto's zeker bereikt. Ook de Nieuwe Rotterdamsche Cou rant spreekt zeer railleerend over de ze uitgave. „Men heeft in Indië zoo wordt door haar betoogd allang begrepen, dat officieel© stukken meer kans heb ben om ook aan den binnenkant be keken te worden, wanneer ze met fo to's verlucht zijn, en twee van de Over heidsdiensten, hier aan 't woord, Volksgezondheid en Radio, bieden te gen elkaar op met hun prentjes. Zoo dat in de eerste aflevering van het „omstandig verslag", dat krachtens arlikei 60 der Grondwet jaarlijks aan de Staten Generaal wordt aangeboden. menigeen tot zijn verrassing o.m. een collectie zal aantreffen van poedel naakte Indonesische kindertjes, klei ne git-oogige „onderdanen-niet-Neder- landers", paradeerend voor Toewan Dokter, onbewust van hun vereeuwi ging in de Stukken. Moge geen Kamerlid hier aanstoot aan nemen IWij Verwachten, dat het eertijds nogal dorre en droge Ko loniaal Verslag allengs tot 'n boeiend en pikant boekwerk zal worden, waar in ook de veelkleurendruk niet ont breken zal, evenmin als het noodige ambtelijke rijm- en mengelwerk. Aan het debiet zal het stellig ten goede komen!" Welnu, zouden wij willen opmerken, dan is het doel bereikt. Een grooter debiet, en dan vooral een debiet dat lezers brengt, dat is het doel. Een veel kleurendruk en pikante stijl of plaat jes hebben wij daarvoor niet noodig, maar wel eenvoudige duidelijke foto's, zooals nu gegeven worden. Deze poging verdient lof en waar deering instede van critiek en spot. STADSNIEUWS. KONINGINNEDAG. Wij ontvingen het programma der feestelijkheden ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin op a.s. Vrijdag 31 Augustus. Het was een uitnemende gedachte, i dat zich uit de verschillende organi saties hier ter stede een „Comité tot viering van Koninginnedag" vormde, dat er voor zou zorgen, dat ook hier ter stede de verjaardagen van onze Vorstin met geestdrift gevierd worden. De feestelijkheden Worden in het programma uitvoerig beschreven; wij stippen slechts even aan: de middag feestviering, bestaande in sportde- monstraties; eenige avondconcerten en een openbare feestvergadering van de Leidsche Chr. Oranjevereniging, waar op veelvuldig verzoek het groot Historisch Spel naar aanleiding van het bekende boek van Marjoi'ie BoWen „Ik zal handhaven" voor de tweede maal zal opgevoerd worden. Meer zullen wij er niet van zeggen; ieder zorge dat hij tijdig het program ma, dat slechts 10 cent l^ost, in zijn bezit heeft. HOLLANDSCHE MIJ. VAN LAND BOUW. In café-restaurant Den Burght hield de Hollandsche Maatschappij v. Land bouw Woensdagavond een ledenverga dering. Toen de voorzitter, de heer C. Bak ker, een half uur na den vastgestelden tijd, de vergadering met een woord van welkom opende, waren er, de be stuursleden medegerekend, 5 leden aanwezig. De secretaris leest de notulen, die onveranderd werden goedgekeurd. De voorzitter brengt dan verslag uit van de gehouden algemeene vergade ring op 11 April te Amsterdam, waar uit hij de voornaamste punten memo reert. Onder de ingekomen stukken is een brief van het Hoofdbestuur, antwoor dend op een brief van de afd. Leiden, waarin geklaagd wordt over de circu laire, waarin de regeering een serum t.egen mond- en klauwzeer had toege zegd, welk serum echter niet werd verstrekt. Het hoofdbestuur toonde zich hiermede volmaakt eens. Behandeld wordt dan de beschrij vingsbrief voor de a.s. algemeene ver gadering te Medemblik. Besloten wordt, indien geen andere candidaten naar voren worden ge bracht, de candidatuur van den heer Overwater van Stryen te steunen. Wijdloopig worden enkele punten dienaangaande behandeld, waarna, na rondvraag, de sluiting op de gebruike lijke wijze plaats vond. LOCAAL COMITé UNIE EEN SCHOOL MET DEN BIJBEL De jaarlijksche dank- en bedestond voor het Christelijk Onderwijs zal dit jaar plaats hebben op Woensdag 12 September a.s. in de Hooglandsche Kerk alhier. Als sprekers hopen op te treden Ds. D. Kuilman. Ned. Herv. predikant te Leiden en Dr. D. K. Wielenga, Geref. predikant te Voorschoten. JUBILEUM AAN DE LICHTFABRIEKEN. Het is heden 25 jaar geleden, dat de heer J. van der Ploeg, administratief amb tenaar, in dienst van de Lichtfabrieken trad. Met zijn familieleden werd hij he denmorgen omstreeks 11 uur per auto aan zijn woning afgehaald en ten kantore door een commissie van ontvangst ver welkomd, terwijl aan Mevrouw v. d. P. bloemen werden aangeboden. Binnengeleid in een vertrek waar de ambtenaren zooveel mogelijk waren bij eengekomen, werd hij allereerst in harte lijke bewoordingen toegesproken door den Adjunct-Directeur, den heer Fehmers, die den heer van der Ploeg mede namens den (door ongesteldheid afwezigen) directeur gelukwenschte. De voorbijgegane 25 jaar, zeide spreker, vormen een tijd van de gelijke plichtsvervulling, er is aan de fa brieken heel wat veranderd en uitgebreid, maar in al die jaren zijt gij getrouw op uw post geweest en dit moet heden in het volle licht worden geplaatst. Spr. sprak, naast zijn gelukwenschen en waar deering, de hoop uit dat het den jubilaris gegeven moge zijn, nog tal van jaren aan de frabrieken werkzaam te wezen. Hierop nam de hoofdboekhouder, de heer Wiggers het woord. Het is mij, zeide deze, een genoegen, bij de gelukwenschen van de Directie ook die van het geheele ambtenarencorps te mogen voegen en uiting te geven ook van mijn persoonlij ke waardeering voor de wijze waarop gij uw taak steeds hebt verricht. Ook voor de prettige en aangename samenwerking bracht hij hem dank. Ten slotte bood de heer Wiggers hem, met eenige toepasselijke woorden, de ge schenken aan, waarmede de gezamenlijke ambtenaren de huldiging van den jubila ris lieten vergezeld gaan, t.w. een divan met kleed, en een klok. Tevens was daar bij gevoegd een album met de handteeke- ningen der deelnemers welk album op verdienstelijke wijze door een collega met verscheidene geestige penteekeningen was verlucht, betrekking hebbende op den ju bilaris, zijn werkkring en het bedrijf. De heer van der Ploeg dankte allen har telijk, niet alleen voor de cadeaux, maar niet minder voor de tot hem gesproken woorden, die hij zeide niet liGht te zullen vergeten, en sprak nog zijn bijzondere waardeering er over uit, dat verscheidene ambtenaren hun vacantie even hebben willen onderbreken om bier tegenwoordig te zijn. Nadat allen hem persoonlijk de hand hadden gedrukt, en men korten tijd nog bijeen was gebleven, werd de jubilaris rnet zijn familie wederom per auto naar zijn woning teruggebracht, waar het hem verder dezen dag ook zeker niet aan be langstelling zal ontbreken. EXAMEN CHEMISCH-ANALYST. Heden slaagde te Amsterdam voor l<et eerste deel van het Chemisch Ana- lyst-examen (theorie en algemeene manipulaties) onze stadgenoote Seuis Schrijvers, leerlinge van dr. Van Rijn, te Rotterdam. WATERPOLO. Gisteravond is een wedstrijd ge speeld tusschen De Zijl II en III en Alphen II, die met een 20 overwin ning voor Alphen eindigde en daarna een wedstrijd van De Zijl I en II tegen Alphen I, eindigend in een 51 over winning voor De Zijl. VERDRONKEN. Hedenmorgen 11 uur is, nadat eeni ge dagen vruchteloos is gedregd, uit de oude Vest, vlak voor de Bouwelou- westeeg, het lijkje opgehaald van de 2%-jarige Catharina Lefeber, die se dert Maandagavond vermist werd. De arme kleine schijnt alzoo de straat uit geloopen te zijn, te water geraakt en verdronken. BINNENLAND. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN DRENTE. Van bevoegde zijde wordt het Corr. Bur. verzocht mede te deelen, dat de berichten in de dagbladen, betreffende het aanstaand koninklijk bezoek aan Drente, voorbarig en onjuist zijn. KONINKLIJK BEZOEK AAN ZWOLLE De Koningin, vergezeld van Prins Hendrik, zal Woensdag 5 September een bezoek brengen aan de tentoon stelling voor Landbouw, Handel, Nij verheid en Electricteit te Zwolle, die van 4 tot 8 September aldaar wordt gehouden. DE KONINGIN-MOEDER OP DE BLOEMENTENTOONSTELLING TE BAARN. Gistermorgen heeft de Koningin- Moeder met klein gevolg, de bloemen tentoonstelling te Baarn bezocht. De heeren F. P. E. van- Ditshuizen en C. A. Waltman Elpers, resp. voor zitter van de tuinbouwafdeeling en van de vereeniging Floralia, hebben de hooge bezoekster rondgeleid. Mej. van Ditshuizen heeft haar een ruiker bloemen aangeboden. Zij bezocht alle bloemen- en plan- teninzendingen en vertoefde vrij lan gen tijd in de zaal met schimmelcul tures, die het instituut Willy Conime- lin Scholten heeft ingezonden en waar prof. Joh. Westerdijk haar voorlichting gaf, o.a. over de gevreesde iepziekte. Ook de inzending bloemen van de Flo ra lia-kinderen, had de belangstelling van de Koningin-Moeder. Na ruim een uur op de tentoonstel ling vertoefd te hebben, is zij naar Soestdijk teruggekeerd. WEGENBELASTING. Een adres van den Ail.WJ. en de K.N.A.C. De Wegenbelastingwet maakt het mogelijk (art. 6 sub 3) aan niet binnen het Rijk wonende of gevestigde hou ders van motorrijtuigen geheel of ge deeltelijk vrijstelling van belasting te verleenen, met inachtneming evenwel van het beginsel van wederkeerigheid, indien in bet land waar die houders wonen of gevestigd zijn, een soortge lijke belasting wordt geheven. Deze bepaling, welke tegemoet kan komen aan vele bezwaren, welke de invoering van de wegenbelasting voor bet internationaal verkeer meebrengt, beeft echter tot dusverre geen toe passing gevonden, ofschoon aan deze toepassing niets in den weg staat voor zoover betreft de automobilisten uit landen waar Nederlanders reeds zijn vrijgesteld, zooals ir» Engeland Italië, Luxemburg, Zweden en Zwitserland. Een overeenkomst van wederkee righeid met België zou voor de Ne derlandsche automobilisten van het grootste belang zijn, aangezien zij dan bevrijd zouden zijn van de zeer groote belemmeringen welke iiet internatio naal verkeer ondervindt door de be staande „taxe de séjour". De Belgische regeering heeft on langs reeds besloten Engelsche auto mobilisten vrij te stellen van deze „taxe de séjour", hetgeen het bezoek van Britscko automobilisten aan Bel gië ongetwijfeld zal bevorderen, ten koste van Nederland. Ook tusschen Nederland en België zijn onderhandelingen gaande, die wel kans van slagen schijnen te hebben. Bij dezen stand van zaken heeft de A.N.W.B., Toeristenbond voor Neder land, gezamenlijk met de Koninklijke Nederlandsche Automobiel Club een verzoek gericht tot Z.Exc. den Minis ter van Financiën om bij de Belgische regeering krachtig op afdoening van deze aangelegenheid te willen aan dringen en zich ook in verbinding te willen stellen met landen als Noorwe gen en Spanje, ter verkrijging van we- dorzijdsche afschaffing van belasting, zoomede te willen uitlokken een Al- gemeenen Maatregel van Bestuur, waarbij op grond van art. 6 sub 3 der wet automobilisten nit Engeland, Ita lië, Zweden, Zwitserland, enz., van de wegenbelasting worden vrijgesteld voor dezelfde periode gedurende wel ke Nederlanders in die landen zijn vrijgesteld. De door den A.N.W.B. en de K.N.AC, gezamenlijk aanbevolen maatregelen zouden aan het internationaal verkeer zeer ten goede komen en ons land zou er door vermeerderd toeristenbezoek wel bij varen. EEN DER ONTVLUCHTEN GEVAT. Een der vier uit de Bijzondere Straf gevangenis te Scheveningen uitgebro ken gevangenen, de Belg J. Gendens, is gisterenavond te Voorschoten gear resteerd. Omstreeks 6 <uur ontdekte de land bouwer v. d. Kleij, wonende aan den Leidschen weg te Voorschoten tus schen de Vink en de zilverfabriek, dat een onbekend persoon in zijn hooiberg was. Hij was gekleed in een bruine broek en kiel. Aangezien deze niet een van de gewone bekende zwervers was, liet hij oogenblikkelijk de politie waarschuwen en zond per fiets een jongen naar den chef-gemeenteveld wachter v. d. Meer, die in het Vernede- park woont. Deze vermoedde dadelijk, dat het een var. de ontsnapte gevan gene was en verzocht den jongen even door te rijden naar den veld wachter Hilgersen, die aan het andere eind van het dorp woont dezen me de te deelen, dat hij zoo gauw moge lijk naar de richting Leiden moest rijden. Beide veldwachters begaven zich toen per rijwiel naar de boerderij van v. d. K. Op weg daarheen kwam deze hen reeds tegemoet en deelde den veldwachters mede, dat de man plotseling de vlucht genomen had, den Leidschen straatweg over, vervolgens ever eenige slooten was gesprongen en zich thans in de Boschhuizerpolder bevond. De chef-veldwachter telefoneerde toen naar de Leidsche politie en de marechaussee te Wassenaar, stelde hen van zijn vermoeden in kennis en verzocht om assistentie en langs de spoorlijn Voorschoten te komen. Hij zelf en de andere veldwachter hielden toen een wakend oog op den vluchte ling, dien zij uit de verte in de gaten hielden. Toen na tien minuten de chef veldwachter bemerkte, dat politie en marechaussee langs de spoorlijn wa ren aangekomen, vond hij het oogen- Belangrijkste nienws in dit Hummer. Binnenland. De Koningin niet naar Drente. Op Schiermonnikoog twee kinderen in een zandkuil omgekomen. Te Aalsmeer een auto door een trein gegrepen. Het einde van de staking te Hengelo. De Katwijksche raad besloot tot den bouw van een nieuw raadhuis. Een der ontvluchten uit de gevan genis te Scheveningen is te Voorscho ten gearresteerd. Buitenland. Dr. Stresemann heeft een onder hond met Poincaré gevraagd over do ontruiming van het Rijnland. Dr. Stresemann mag van zijn medi ci niet naar Genève. Een rede van Kellogg te Plymouth. Maandag begint in geheel Duitsch* land de uitsluiting in het kleeding- bedrijf. Mislukte aanslag op een Italiaan- schen consul in Frankrijk. Tsjitsjerin heeft 3 maanden ziekte verlof gekregen. Een bericht betreffende de Oceaan vliegers Hassel en Cramer. blik gekomen om den Boschhuizerpol der in te gaan, teneinde te trachten zich van den vluchteling meester te maken. De veldwachter Hilgei'sen bleef op den straatweg, teneinde zoodoende te beletten, dat de ontsnante gevangene daarlangs zou kunnen ontvluchten. Toen de chef-veldwachter zch over tuigd had, dat het breede terrein vol doende was afgezet, had hij ook te vens de zekerheid, dat ontkomen niet meer mogelijk was, omdat dit alleen kon geschieden over een vrij breed water, de Bosclihuizerwetering. Hij zag daar aan den kant den vluchteling verborgen in het riet. Op korten afstand van hem ge komen haalde hij zijn revolver voor den dag, sommeerde hem op te staan en zijn zakken leeg te halen, waaraan onmiddellijk werd voldaan. Slechts een paar ansichtkaarten en eenig scheergereedschap Jtwamen voor den dag. Inmiddels waren ook eenige burgers nader gekomen, om zoo noodig assis tentie te verleenen. Gevraagd wie hij was, zeide hij da delijk te zijn Jo Gendens en uit de ge vangenis te zijn ontsnapt. Hij voegde eraan toe, dat hij zonder verzet zou meegaan en verzocht niet te worden geboeid. De politie voldeed hieraan. Op den Straatweg gekomen, trof men daar een particulieren auto aan van den heer Slager uit Breda, aan wien werd verzocht zijn auto voor het overbrengen van den arrestant be schikbaar te willen stellen, waaraan öezo dadelijk yoldeed. Op bet politiebureau te Voorschoten aangekomen bleek, dat de gevangene uit geput was van honger. Wel had hij r.og brood uit de gevangenis meegeno men, doch gisteren was hij zonder eten geweest. Nadat hem brood en melk was ver schaft en hij een sigaartje had opge stoken, kwam hij weer op zijn gemak. Inmiddels was van Voorschoten uit de commissaris van politie van de afd. C. te 's-Gravenhage, de heer Kramer, gewaarschuwd, die ongeveer een uur later den gearresteerde met den poli- tie-auto uit Den Haag liet afhalen en naar Scheveningen liet overbrengen. Op het politiebureau te Voorschoten heeft G. nog verschillende bijzonder heden meegedeeld over de ontvluch ting. Hij verklaarde, dat de tralies op vier plaatsen waren doorgejaagd en dat hij eigenlijk in de cel had moeten achterblijven. Zijn mede-gevangenen zijn vermoedelijk van buiten geholpen aan kleeren en geld. Hij was zonder geld en kleeren en had gehoopt door hen te worden geholpen. Dit is niet gebeurd, want reeds kort nadat ze uit do gevangenis ontsnapt waren, is hij zijn mede-gevangenen kwijtgeraakt. Nadat de tralies waren doorgezaagd zijn ze boven naar het dak geklommen en met behulp van vier aan elkaar ge knoopte lakens hebben ze zich naar beneden laten zakken op een lageren muur van ongeveer 6 M. hoogte. Daar vandaan hebben ze zich laten afzak ken en zijn toen buiten de gevangenis gekomen. Dit was zeide hij, een zeer moeilijke onderneming. Nadat hij zijn was kwijt

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1