De heer Kooken heeft eerst de school van het R.K. Blindeninstiuut te Grave af gewerkt; vervolgens de R.K. H.B.S. te Eindhoven, voor zoover dit althans mo gelijk was. Op aansporing van den direc teur, de heer v. d. Donk, heeft hij zich daarop in het Duitsch bekwaamd, en is hij naar de Universiteit te Bonn gegaan waai- hij 1jaar gestudeerd heeft. Na Bonn heeft hij de R.K. Leergangen te Til burg bezocht. De heer P. v. d. Velden te Deurne heeft de benoodigde Duitsche spraakkunst in Braille-schrift voor den heer Kooken om gezet. UIT ONZE INDIEN. ATJEH. Atjeh deed weder van zich spreken. Een treffen en een overval in een tijdsverloop van drie dagen hebben plotseling de aandacht weder op dit gebied gevestigd. Het treffen in Bakongan heeft niets abnormaals, voor zoover men in dit verband althans van normaal en ab normaal mag spreken. Men weet nu eenmaal dat op dit gedeelte van de Westkust nog een aantal djahats rond trekt, die rusteloos worden achter volgd door de militairen en dat zoo nu en dan contact wordt verkregen tus- sohen de opstandelingen en de Com- penie, waarbij het als regel een strijd op leven en dood is. Deze wetenschap maakt zulk een treffen juist zoo ern stig, hetgeen trouwens ook den laat- sten keer weer bewezen werd. Een ander karakter echter draagt r— schrijft de „Sum. Post" in een be- sc'ouwing naar aanleiding van de telegrammen de overval, die op 27 Juli j.l. werd gemeld. Die vond plaats tusschen Lam Meulo en Tangse, dus in Noord-Oost Atjeh, een heel ander gebied, dat vroeger tooneel is geweest van- zeer heftigen strijd, maai' waar sinds vele jaren niet meer aan een daadwerkelijk vijandig optreden werd gedacht. Deze overval, volvoerd door een half dozijn zwaar bewapende Atjehers een troepje vormende, dat bij langer wachten stellig nog wel meer aanhang had kunnen verwerven zal dan ook wel de noodige sensatie hebben ver wekt in Atjehkringen. Ter illustratie van de nabijheid van de „gepacificeerde" maatschappij, werd nog als bijzonderheid geseind, dat juist twee dagen geleden de gou verneur van Atjeh officieel een nieuw gedeelte van den in aanleg zijnden weg die uiteindelijk van Sigli naar Meulaboh moet voeren opende, welk gedeelte nog ligt voorbij de plek waar de overval plaats vond. Wei licht lebben de aanvallers dit officieel ge beuren van uit een stil plekje liggen begluren. Men ziet dus, dat deze overval wel iets bijzonders is. Weliswaar hebben de overvallers een flinken klap gekre gen, zonder dat zij den onzen eenige schade van beteekenis berokkenden, doch niettemin doet een dergelijke ge beurtenis dikwijls diep-smeulend vuur oplaaien en de lust naar oorlogs- avontuur herleven. Een aanval op de „Keumpenis" in dit gebied moet door zijn onverwachtheid sterk op de fan tasie van een gedeelte der bevolking werken, onafhankelijk van de her komst van de djahats. Zijn we evenwel goed ingelicht, dan was men niet geheel onvoorbereid en nam reeds gedurende vrij geruimen tijd ook in streken waar dat direct niet noodzakelijk is, alle voorzorgen in acht, terwijl er druk werd en wordt gepatrouilleerd, o.m. ook in de Gajoe, van Takengon tot de Blang. Had men wellicht reeds berichten of vermoe dens? vraagt het blad. In ieder geval beeft deze overval bewezen, dat de marechaussees nog steeds paraat zijn en overigens behoeft men aan dit gebeuren geen al te groo- te beteekenis toe te kennen. Wel demonstreert ze in zeer sterke mate, hoe noodig bet is den wegen aanleg voort te zetten. In den Volks raad gingen stemmen op, om daar voorloopig maar mee op te houden, aangezien deze wegen toch alleen voor militaire doeleinden dienen en men liet zoo'n beetje doorschemeren, dat dat toch niet zoo noodig meer is. Men ziet nu, dat die verbindingen altijd noodig zijn. Maar in de tweede plaats zullen ze de openlegging van het land bevorderen, zoodat men nooit kan zeg gen, dat de aan de wegen besteede gel den uitsluitend voor militaire doel einden zijn uitgegeven. Het zou dan ook niet verstandig zijn, den aanleg stop te zetten. De jongste gebeurtenis beeft dat wel duidelijk aangetoond. INCIDENT OP DE „JOHAN DE WITT" De redacteur te Batavia van bet A. I. D. meldt": Aan boord van het s.s. Johan de Witt, waarmede o.m. ook de burge meester van Batavia, mr. A. Meyroos, is gearriveerd, heeft zich tijdens de reis een merkwaardig incident voor gedaan. Twee Javanen, die elkander 7 jaren geleden geld hadden geleend, kregen naar aanleiding van deze kwestie woordenwisseling. Plotseling trok één hunner zijn re volver en verwondde den ander hier mede. Deze is thans echter weer her steld. De schietende Javaan werd ge arresteerd en in Port Said afgegeven. Het is nog niet zeker, of deze zaak in Indië, dan wel in Nederland zal worden berecht. HET LOT VAN DEN KRANKZINNIGE Een jager schrijft aan „Het Nieuws v. d. Dag v. .-I.": „Sinds eenige jaren heb ik als jacht- terrAin jrpoj hazen hp-t particuliere land Tjimanggis (Depok), .n zoodoen de kwam ik ook vaak in de dessa Tji- djadjar, waar als mandoer van politie fungeert een zekere Sipin. Wat ik Zondag j.l. heb medege maakt, is nog nie dagewesen, waarom ik dezen weg kies om het aan de be voegde autoriteiten onder bogen te brengen. Na eenige uren vergeefs naar hazen to hebben gespeurd, rustte ik van ver moeienis uit in een inlandsche wo ning, en praatte, zooals het gewoon lijk gaat, over het een en ander* Plotseling begon ook één mijner drijvers te praten, en van hem vernam ik tot mijn schrik, dat er zich in het huis een man bevond, die niet, lieele- rcaal normaal is. Vanzelfsprekend vroeg ik hem, waar de gek was, en tot mijn groote verbazing werd mij een hok in het achterhuis getoond, geheel van bam boe opgetrokken, waarin een jonge man, een zekere Mian, geheel naakt lag uitgestrekt. Bij nader onderzoek bleek, dat aan den enkel van den man was vastge klonken een ijzeren ketting met scha kels, gelijk die aan boord van schepen geregeld worden gebruikt. Daarmee was, op last van de moeder, de gek vastgelegd. Aangezien die „moeder" verkoop ster is, en dus als dagang weinig tijd heeft, is voeding en reiniging zoo goed als uitgesloten, wat ook het afgetakel de lichaam van den man aantoont. Hier valt een goed werk voor de veld politie te verrichten. De stakkerd moet al ongeveer zes jaar in dezen verschrikkelijken toe stand verkeeren. Opname in een krankzinnigengesticht is dringende exsch". EEN SULTANSFEEST. Dezer dagen baadde het ontvangst paleis van den Sultan van Deli in een zee van licht. Een lange reeks auto's bracht de zeer talrijke gasten voor dien avond aan. die den Sultan kwa men complimenteeren ter gelegenheid van de reeks van drie huwelijken, die ook van inheemsche zijde de laatste weken zoozeer de aandacht trokken. De belangstelling van Europeesclie zijde bleek dien avond niet minder groot. Vertegenwoordigers van alle groepen in onze samenleving maakten van de geboden gelegenheid gebruik te bewijzen, dat zij mede-leven met de belangrijke gebeurtenissen in bet Sul- tans-huis. Ook Peraksche inheemscbe autori teiten waren in vrij grooten getale aanwezig. De sultan en de Tengkoe Besar reci pieerden in den linkerhoek van de groote zaal. Beiden waren gekleed in het fraaie adatcostuum, waarin ook de rijksgrooten gestoken waren, ieder met de bijzondere kenteekenen van zijn rang of functie. Het was in de zaal en daarbuiten al spoedig een druk en vroolijk beweeg. Nadat de gouverneur met het ge bruikelijke ceremonieel was ontvan gen, maakte men een doorgang van de voorgalerij naar de achtergalerij om een aantal kleine, in gelijkvormige roze baadjes gestoken, meisjes gele genheid te geven zich op te stellen in den rechterhoek van de achtergalerij. Dan kwamen nog meisjes in het groen en in het zwart, alle getooid met geel zwarte sjerpen. Negen meisjes aan den rechterkant, in een haag opge steld, leidende naar het baldakijn geheel nieuw ontworpen en opgesteld tegen een fraai gedecoreerden achter grond zetten zich neer op den grond en plaatsten vóór zich brandende lam pen. Een gelijk aantal meisjes aan de overzijde plaatste zich eveneens op een rij, voerende naar het baldakijn, terwijl een ieder de zorg droeg voor één der negen gelijke reukvaten. Ach ter de eersten kregen de meisjes in het roze een plaats, achter de laatsten een aantal vrouwelijke familie-leden. Onder de tonen van de muziek van het voortreffelijke gezelschap van den Sultan van Langkat, traden de drie bruidegoms en bruiden de groote zaal binnen, gevolgd door familieleden. Zij begaven zich naar het baldakijn. De drie bruidegoms zetten zich neer op daarop geplaatste stoelen, de drie bruiden de oogen voortdurend neer geslagen op den grond daarvoor. Allen waren keurig en met zorg ge kleed en droegen vele en kostbare sie raden. De kleine meisjes zongen nu een heil-lied, waarna familieleden en een deel der gasten, daartoe uitgenoo- digd, de jonggehuwden met gele rijst bestrooiden en met reukwater be- sprenkelden. De dames ontvingen na afloop daarvan bet gebruikelijke adat geschenk, keurig opgemaakt in geel en goud. Al deze plechtigheden werden bege leid door dreunende kanonschoten. Nadat de symbolische heilwenschen waren verricht, werd het gebruikelij ke gebed uitgesproken, waarna brui degoms en bruiden en allen, die deel hadden uitgemaakt van de keurig op gestelde formatie, in processie weder via de groote zaal wegtrokken en zich verloren in de verschillende vertrek ken van den rechterzijvleugel. Hiermede was het plechtige gedeel te van dezen avond afgeloopen. De dansmuziek zette in en een stroom van verfrisschende dranken en ververschingen brak zich baan. UIT DE OMGEVING. BOSKOOP. B. en W. maken bekend, dat de Burgem. Colijnstr., tusschen Dorp- en Kerkstraat gedurende ©enigen tijd voor het verkeer met voertuigen zal worden afgesloten. Omtrent cfldersteande verloren voorwerpen zijn aan het .politiebureau inlicht rgen té bekiir.ei: 3 .tel stirgïijwi d plaatjes, por tem on- naie m. t inh., badpak, ïi pes leute], ijze ren hoepel ei zqUndedcrenlap. De werkzaamheden tot demping van het z g. Toreupad, hebben een aan vang genomen, tiet belooft daar eoii flinke breede weg tj worden, in aan sluiting op de Burgeon. Oolgnstraat. In de afgeloopéu wê.-k werden aan de bad- en zweminrichting 322 her ren, 364 dames en 130 volkshad en ge nomen Bij gunstig wec-r zal hedenavond in de tuin van den heer H. v. Straaten v. Nes, door de Zalig ver een. „Zang zij onze Leus'' een zanguitvoering gegeven worden. Het is de Feestcommissie 1919" gelukt, dank zij de medewerking van de ingezetenen een keurig programma sa men te stellen. Zooals gewoonlijk zullen des morgens de klokken luiden, koraalmuziek tenge- hoore worden gebracht, en een optocht worden gehouden met ongeveer 1200 schoolkinderen. Dies namiddags, zal er een schitterende historische optocht gehouden worden, voorstellende „Oranjes door alle tijden' waarvoor zich 100 'deelnemers hebben aangemeld. Verder bevat het program ma een avondconcert en een vuurwerk op de Gouwe. Aan de Ridderbuurt heeft een ongeval plaats gehad, wat bijzonder geed afgeloopen is. Mej. v. S. geraak te met een wandelwagentje waarin zich' ,haar kind bevond, bij net instappen van de overzetboot in 'de Gouwe. Door het flinke optreden van den veerman konden moeder en kind spoedig gered worden. Coöp. Sereen. „De Boskoopsoh© Veiling". Veiling van 18 Aug. Rozen per bos: v. Rossem 2965 et.; Butterfly 3864 ct.; Hadley 50102 ct Golden Ophelia 3060 ct.; Gem. Rozen 10 ct.; Columbia 5289 ct.; Rosalan- dia 2945 ct.; Jules Bouchë 5867 ct.; Ophelia 2.7-42 ct.; Claudius Pernet 7090 ct.; Marcel Royer 78 ct; Mac. Keiler 89 ct. Diversen: Lelie's per bos 4053 ct.; id. per tak 1012 ct.; Dahlia's 18 32 ct.; Gladiolen 1317 ct. per bos. KOUDEKERK. Toen dezer dageu de melkrijders- knecht B. met een geladen vracht de Lagewaard kwam uitrijden, schrok het paard zoodanig van een in den kant leggende fiets met een groote witte inig.nd voorop, dat deze met de heele la ding jn de wetering terecht kwam. De melkrijder kon er nog bijtijds afspringen Met vereende krachten gelukte het spoedig paard en wagen pp het droge te brengen, maar, de melk bleek zoo danig met hetnatte element kennis ge maakt te hebben, dat zij wel niet meer voor de consumptie afgeleverd zal kun nen worden. Het paard kwam er met leenige ontvellingen goed af. LEIDERDORP. Programma der a.s. Oranjefeesten. Het programma voor het op a.s. 6 (September te houden Oranjefeest, is sa mengesteld als volgt: des voorm. Ko- naalmuziek, waarbij de Chr. Zangver- leeniging „Excelsiof" haar medewerking: zal veneenen; daarna kinderfeest. Hes nam. iingriideh met paard en tilbury, en ringrijaen per fiets, voor paren, die den leeftijd van boven 16 jaar hebben bereikt. Vervolgens zullen verschillende volks spelen worden gehouden, bestaande uit mastklimmen, boegsprietloopeu en hardlcopen met hindernissen voor jon gens hoven den leerplicht en 16 jaar. Voor meisjes van denzelfden leeftijd is er geblinddoekt met een wandelstok een pop haken en hardloopen met hin dernissen. De Chr. Mnziekvereeniging „Devo te", Dir. de heer J. Noordanus Sr. uit Leiden, zal een concert geven NOORDWIJK AAN ZEE. Auto-concours. Begunstigd door mooi zomerweer, werd alhier Zaterdagmiddag op den Noord-Boulevard een concours voor Koetswerken tot teu hoogste 7 zitplaat sen gehouden, welke naar schatting door 800 betalende bezoekers werd be zocht. De jury bestond uit de volgende personen, die een zeer moeilijke taak hadden, gezien de enorm mooie wagens, n.l. W. LawtonGoodman, A. E. Storm de Grave, A. By 't Vuur, Fr. de Wolf. Tegen half drie werd dit coucours geopend. Er waren twee afdeelingen, n.l. luxe koetswerken, welke niet in se rie vervaardigd wei-den en Serie koets werken Zij waren verdeeld in klasse A tot lön met E. Afdeeling i: Klasse A. Open Koetswerken. B. Gesloten id,. C. Koetswerken type transformable imet ten'hoogste 4 .zitplaatsen. D. Koetswerken type transformable met meer dan 4 zitplaatsen. E. Koetswerken type -„Weyermau. Afdeeling 2: Klasse A. Automobielen tot een Ca talogusprijs van f3.000. B. Automobielen tot een waarde Ca talogusprijs boven f3.0005.000. C. Automobielen tot een waarde Ca talogusprijs boven f5.0007.500. D. Automobielen tót een waarde Ca talogusprijs boven f7.50010.000. Automobielen iet een waarde Ca talogusprijs boven 10.00012.500. F. Automobielen tot een waarde Ca talogusprijs boven f12.500. Uitgereikt werden elf eerste prijzen, welke bestonden uit Verguld-zilveren medaille der K.N.A.C. en roode strik. Uitgereikt werden tien tweede prijzen, welke bestonden uit Zilveren medaille der KJN.A.C. en witte strik. Uitgereikt werden negen derde pre zen, welke bestonden uit Bronzen me daille der K N A G en blauwe strik. De prijsuitdeeling had plaats teonge- veu.- uur door de Jury, die cl.- prijzen aan den voor in aanmerking komende auto's fcev< sdgden. Er heerschte een echt gezellige stemming en ieder aüto- moblelbezifcter van het Concours zat vol spanning .of hem of haar auto voor een prijs in aanmerking kwam. RIJNSBURG. Bekerwedstrijd. Zaterdag had op de Rriksschietbanea te Katwijk plaats do wedstrijd om den wisselbeker, het vorig jaar door dy Oegstgeester Burgerwacht disponibel gesteld, en teen, voor het eerste jaar, gewonnen i.lcor de Burgerwacht alhier. Er moest geschoten worden op schijf Burgerwacht, telling 1 10, twee series van vijf schoten, voorafgegaan door een prcefschot. De wedstrijd werd begunsigd door mooi weer. Te 2.15 had de loting plaats waarna de commandant van ae Bur gerwacht te Oegstgeest, de heer Pel tenburg, de wedstrijd met een kort woord opende. Aan dezen wedstrijd werd deelgeno men door vijftallen van de Burgerwacht te Katwijk. Leiden, pegstgeest, Rlint burg, Valkenburg en Voorschoten. De uitslag was -als volgt: no. 1. Rijns burg met 470 p, (max. 500 p.)- nó. 2 ■Oegstgeest met 4Ó5 p.; no. 3 Leiden met 440 p.: no. 4 Katwijk met 429 p.; no. 5 Voorschoten met 428 p. en no. Valkenburg met 396 p., zoodat ook dit jaar weder Rijnsburg den beker won. Het was een prachtige, geanimeer de wedstrijd. Na dep wedstrijd kwamen de deelnemers in de cantine bijeen, waar de commandant van de Burger wacht van Oegstgeest in welgekozen woorden wees.op de goede harmonie, den goeden geest, die onder de verschil lende burgerwachten heerscht. Door wedstrijden als deze leert men elkan der nog beter kennen en wordt de ver standhouding zoo mogelijk nog beter. Rrjnsburg is voor vandaag no. 1, e.n spr. hoopt dat Rijnsburg den anderen ten voorbeeld zal strekken, en dat deze door ve»el oefenen ook een dergelijk (resultaat zullen trachten te bereiken. (Geprobeerd moet worden Rijnsburg den beker weder te ontrukken, al ontveinst spr. zich niet, dat zulks niet gemakkelijk zal gaan. Maar vooral, zegt spr., moet niet uit het oog verloren worden dat de •Burgerwacht er is, om zoo noodig, de orde te helpen handhaven, en dat een ^Burgerwachter is en moet zijn een aan hanger van ons Vorstenhuis. Uit volle borst werd hierna door de aanwezigen het "Wilhelmus gezongen. De heer H. J. Grimbergen, voorz. der Rrjnsburgscke Burgerwacht, dankte den heer Peltenburg voor het gesprokene, daarbij den wensch voegende, dat het den kèer Peltenburg gegeven moge zijn, nog vele bekers uit te reiken. Hierna werd' de beker aan Rijnsburg uitgereikt, waarvan een fotografische opname werd gedaan en waarmede deze interessante wedstrijd weder was afge loopen. i ZOETERWOUDE. Vanmorgen werd in een sch'uur in den grooten polder alhier een per soon gevonden, die met zijn hoofd in leen jas gewikkeld, op den grond lag;. De veldwachter werd er bij gehaald en toen bleek het, dat de man afkom stig uit Rotterdam,^ en genaamd C. R., aldaar Zaterdagavond zijn intrek bad glenomen, en er dus twee nachten en den Zondag zonder eenig voedsel had doorgebracht. Volgens zijn verklaring was hij werkloos. Na van voedsel te zijn voorzien, is hp vertrokken in gle rich ting naar .den Haarlemmermeer. Zaterdagmiddag omstreeks half 5 werd mevr. R. geb. N-, wonende in de Ccbetstr. te Leiden, die met haar man en kindje een fietstochtje maakte,aan gereden door een auto van den heer J. uit Oegstgeest. Zjj werd aan een harer beenen verwond en haar rijwiel werd deerlijk vernield. De heer H., wonende alhier in de Rij negommerstraat, ging Zaterdag, omstreeks half acht n.m., tezamen met Etrjn twee kinderen te voet naar de stad. Hii werd door een' hem achter oprijdend motorrijtuig over den voet ge reden. Per auto werd hij huiswaarts ge bracht, alwaar Dsr. de Bruyne hulp ver leende. De bakker H. uit Hiazerswoude, was Zaterdagavond te ruimi 9 uur, door te veel drankgebruik geen meester over zijn karretje, reed tegen een auto op, (en kwam te vallen. &elf kwam hij er met eenige schrammen af, doch ook zijn rijwiel moest het ontgelden. Nadat hii ^Zrjn rijwiel had laten maken en zelf bii den veldwachter wat opgefrischt kon hij zijn weg weer vervolgen. GEMENGD NIEUWS. Branden. Te Akersloot is de groote boerderij met woonhuis van den heer J. Meijer tot den grond afgebrand. De woning van den landbouwer Ried- stra en eigendom van den heer J. Val kenberg te Midwolde, gelegen te Lettel- bert, is een prooi der vlammen geworden. Behalve de inboedel, verbrandde ook de geheele oogst. Verzekering dekt de scha de, die vrij aanzienlijk is. Te Oldelamer (Fr.) zijn de woning en autogarage van den heer J. de Hoop door het inslaan van den bliksem afgebrand. Doodelijk ongevaL De jeugdige ar beider van A. te Middelstum (Gr.) beeft bij het oogstinhalen een vorksteek in het oog gekregen, aan de gevolgen waaarvan hij overleden is. Met een handje in een worstmachine. Het 7-jarig zoontje van den slager A Markt Roosendaal, stak in een onbewaakt oogenblik het rechterhandje in een in werking zijnde en electrisch gedreven wostmachine, waardoor den armen kleine drie vingers werden afgerukt. Verschil lende plaatselijke dokters alsook Dr. v. Killen, uit Breda, jgMMb figcedig nwwn zig, om hulp te verleenen. De kleine moest onder narcose worden gebracht, om het armpje uit de machine te bevrij den, waarna het kind naar Charitas ter verpleging ,is overgebracht. Door den bliksem getroffen. Vrijdag ontlastte zich boven de omgeving van Nij megen een hevig onweer, waarbij de wo ning van den heer B. te Malden door den bliksem werd getroffen. Het hemelvuur sloeg pannen en gebinten van het dak en vernielde de electrisclie Verlichting, wierp de vrouw des huizes en een kind tegen den grond en verliet weer de woning zon der brand te veroorzaken. In de omgeving van de getroffen wo ning zijn alle electrische aansluitingen enz. vernield. Ongeluk. Bij het lossen van nieuwe machines voor de fabriek „De Vijf" te Doetincbem, geraakte de heer v. D. onder een vallende machine, waarbij hij zware inwendige kneuzingen bekwam. Ongeluk in de bergen. (Jp den Fern- pass tusschen Partenkirchen en Lermoos (Oostenrijk) is den heer van VVesmesker- ken, die per auto met zijn familie op reis naar St. Moritz was, een ongeluk over komen. Een plotselinge wolkbreuk wierp van den bergwand langs den pas een gewel dige massa water omlaag, vergezeld van een groote hoeveelheid „Gerollwaardoor de auto op den weg gegrepen werd juist naast een afgrond en waardoor tegelijk een gedeelte van den weg werd medege- spoeld. Door het vast aanhalen van de remmen en het feit, dat de steenen van het Geröll allereerst zich in de wielen vastzetten, bleef de auto op deir afgebrokkelden weg staan. Het gelukte den heer van W. zijn vrouw en daarna zijn dochter uit den auto te dragen door de beek, die in en kele oogenblikken tot een zwarte modder- rivier gestegen was. Enkele oogenblikken daarna was de geheele auto onder het steeds aanrollende gesteente zoo goed als geheel- bedolven. Doordat zich over den auto een steen heuvel vormde, kon deze op den weg blij ven staan. Automobilisten, die ook den Fernpass overkwamen, en een aantal ar beiders, die telefonisch door bet douane kantoor, dat daar vlakbij gelegen is, wa ren opgeroepen, hielpen daarop om den auto, toen de grootste kracht van het wa ter voorbij wa§, te bevrijden. De wagen had door het gesteente alleen uiterlijke schade gekregen, terwijl ook een deel der bagage, welke niet meer kon worden in veiligheid gebracht, schade kreeg. Eenzelfde ongeluk overkwam den post auto aan de andere zijde van den berg, hij Plan See. Ook hierbij kwamen geen persoonlijke ongelukken voor. De pas was verder den geheelen dag voor autoverkeer gesloten, terwijl de wagen van den heer van W. naar Partenkirchen moest wor den teruggesleept. Bijna duizend extratreinen te Keulen. In de maand Juli hebben zooveel vreemdelingen Keulen bezocht, dat niet ^minder dan 993 extratreinen de bezoekers naar hun woonplaatsen moesten terug brengen. Zij waren voornamelijk overge komen om de Pressa te bezichtigen of om deel te nemen aan het groote Duitsche turnfeest. Scheepstij dingen. HOLLAND—AMEFIKA-LIJM. BEEMSTERDIJK Philadelphia n. Rott. 17 v. Norfolk. VEENDAM 18 v. Rott. teN.-York. VOLENDAM 18 v. N.-York n. Rott. EDAM 'N.-Orl. n. Rott. iS v. Coruna. KINDERDIJK Rott. n. Vancr. p. 18 Flores (Azj. WAALDIJK 18 V. Rott. n. N.-York. NOORDERDIJK 16 v. Vanc. n. Rott. NEBRASKA 5 v. Rott. te Seattle. RADNORSHIRE Rott. n. Vanc. 17 te Colon SPAARNDAM Rott. n. Vanc. 18 van Antwerpen. DINTELDIJK Vanc. n. Rott. 16 van Cristobal. BURGERDIJK Philad. n. Rott. 17 te Baltimore. HOLLAND—AFRIKA-LIJM. KENNEMERLAND 18 v. Amst n.Hbg. NIAS uitr. 17 te Zanzibar. VECHTDIJK 18 v. Rott. n. Beira. GIEKERK uitr. 17 v. Lorenzo Marques. MELISKERK uitr. 17 v. Suez. RIETFONTEIN 18 v. Antw. te Rott. HOLLAND—W EST-AHU KA-LI JU. SUMATRA thr. 14 v. Mozambique. ALBIREO tbr. 17 t ePt. Gentil. DELFLAND uitr. 15 v. Freetown. EEMSTROOM tbr. 17 te Sherbro. REGGESTROOM uitr. 18 te Accra. HELDER 18 v. Rott. te Hamburg. IJSTROOM thr. 16 v. Freetown. SCHELDESTROOM iS v. Hbg. n. Amst. KILSTROOM uitr. 17 te Dakar. KON. HOLLAND SO EB LLOYD. ZEELANDIA tbr. 17 v. Montevideo. FLANDRIA 18 v. B.-Ayres te Armst. nOTTERDAMSOHE LLOYD. MADIOEN uitr. p. 18 Dover. .TJERIMAI 18 v. Batavia te Rott. SOEKABOEMI thr. p. 17 6 rum. Sues. KQTA RADJA uitr. p. 17 Kaap del Annl TOBA uitr. 18 te Balawan. ÜNDRAPOERA uitr. 17. 9 run. y. Co lombo. KEDOE 1S v. Rott. te Batavia. STOOMVAART MIJ. „NEDERLAND". TOSAR1 18 v. Rott. te Batavia. J. P. CQEN uitr. p. 17 Ouessant RADJA thr. 18 v. Londen. CHR. HUYGENS thr. (3 v. Algiers MANOERAN uitr. p. 17 Perim. P. C. HOOFT 18 v. Amst te Batavia. KARIMATA 17 v. Batavia n. Amst. KiAÏÜMOEN tbr. 17 v. Marseille. gOEMBA tbr. 18 v. Pt Said. KON. PAKE TV AART MIJ. ■NIEUW HOLLAND 16 v. Malbouriu u.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6