NIEUWE LEIDSCHE COURANT van MAANDAG 20 AUG. 1928 TWEEDE BLAD. Uit het Sociale Leven. DE STAKING AAN „DE SCHELDE" TE VLISSINGEN. Vrijdag 17 Augustus is de dertiende week van de staking aan „De Schelde te Vlissingen ingegaan en de partijen staan nog precies tegenover elkaar als op den dag, dat het conflict is uitge broken, n.l. 25 Mei. Er is niets, dat op eenige toenade ring wijst. Ongeveer 1600 personen zijn bij het conflict betrokken, zoodat gemakke lijk is na te gaan, hoeveel arbeidspres tatie reeds is verloren gegaan als men weet, dat op heden, 20 Augustus, pre cies 70 werkdagen is gestaakt. Voegt mén nog daarbij, dat eigenlijk sinds 10 April door 700 werknemers in de af- deeling scheepsbouw zou moeten zijn overgewerkt, dan is het wel te begrij pen, dat in deze afdeeling de achter stand zeer groot is. Er was voor 6 maanden overwerk- v©rgunning verleend, doch van dezen termijn is ruim 2/3 deel verstreken, daar de werkvergunning loopt van 10 April tot 10 October. WERKLOOSHEID IN DEN HAM EN VRIEZENVEEN. Vrijdag heeft op het Departement van Binnenlandsche Zaken en Land bouw een bespreking plaats gevonden tusschen de vertegenwoordigers der landarbeidersbonden en de heeren mr. M. A. Harders, secretaris-generaal van het Departement en Meyer de Vries, rijksinspecteur voor de werkverschaf fing in algemeenen dienst, inzake de werkloosheid onder de veenarbeiders in de gemeenten Den Ham en Vriezen- veen. Op verzoek van den Minister van Binnenlandsche Zaken en Land bouw, mr. Kan, zal de heer De Vries in het begin der volgende week een bespreking hebben met de beide ge noemde gemeentebesturen, welke, in dien omtrent den financieelen opzet overeenstemming wordt verkregen, in de gelegenheid zullen worden gesteld werkloozen te plaatsen bij de van rijkswege gesubsidieerde werken in het watterschap de Regge. HET CONFLICT BIJ DE KON. WEEFGOEDERENFABRIEK. De Vrijdagmiddag gehouden confe rentie tusschen de directie v. de Kon. Weefgoederenfabriek te Hengelo (O.l, de vertegenwoordigers van den pa- troonsbond en van de betrokken orga- nisatiebesturen, enkele staaksters en de leiders van de staaksters en den rijksbemidelaar oud-minister van ÏJs- selsteijn inzake de staking aan go- noemde fabriek heeft geen enkel re sultaat opgeleverd. Door geen der partijen zijn bemid delingsvoorstellen gedaan. BESPREKINGEN MET DE COMMISSIE-ZAALBERG. De commissie-Zaalberg, die den mi nister van advies zal dienen inzake de aanvraag van verschillende verveners tot invoering van het z.g. „kwartje van Kan", komt Donderdag 23 dezer bij een. Zij zal op verzoek van den minister in die vergadering tevens ontvangen den burgemeester der gemeente Em- men en de vertegenwoordigers der ver venersbonden. OPVOEDING IN DE KENNIS DER ARBEIDERSVERZEKERING. De klacht, dat het overgroote deel der arbeiders weinig bekend is met de beteekenis der Sociale Verzekerings wetten, is niet ongegrond, schrijft de „Sociale Verzekeringsgids". Wat weet de massa b.v. van de in richting van een Raad van Arbeid, welke taak de Verzekeringsraad heeft, waarvoor de Rijksverzekeringsbank dient, hoe de premiën worden beheerd enz. Wat wordt er geen schade geleden door onbekendheid met de wet! Hoe slecht worden de plichten, die de wetten opleggen, nagekomen, niet altijd uit onwil, doch dikwijls door on wetendheid. Indien geklaagd wordt over de on bekendheid der arbeiders, moet ech ter allereerst wel worden afgevraagd, of de uitvoerders der wetten, alle po gingen in het werk stelden om de ar beiders en aanstaande arbeiders vol doende voor te lichten. Het antwoord op de gestelde vraag, wat de aanstaande arbeider betreft, zal moeten luiden, dat deze nagenoeg niet op de hoogte wordt gesteld van de arbeidersverzekering. Interessant is het eens na te gaan, wat het Duitsche Nijverheids-onder wijs op dit gebied doet. Op de ambachtsscholen in Duitsch- land wordt één uur per week les ge geven in de arbeidersverzekering. Ge doceerd wordt wat genoemde verzeke ring beoogt en hoe de ziekte-, invalidi- teits-, ongevallen en werkloosheids verzekering werken, welke organen de ze wetten uitvoeren, hoe die organen worden gevormd, welke personen ver- zekeringsplichtig zijn, hoe de geldmid delen worden opgebracht, welke uit- keeringen worden verstrekt, hoe het beroepsrecht geregeld is, enz. De leeraar gaat vrij diep op de zaak in en vragen als: welke kassen voeren de Ziektewet uit en hoe worden zij be stuurd, wie heeft recht op rente, wie is verzekeringsplichtig ingevolge de ongevallenwet, welke taak heeft het orgaan der arbeidsbemiddeling en ^er werkloosheidsverzekering, dienen na afloop van den 3-jarigen cursus ten overstaan van een examencommissie mondeling, behoorlijk te worden be antwoord, wil de leerling zijn diploma in handen krijgen. Om den leerling bij zijn studie be hulpzaam te zijn, bestaan er vele goe de boekjes, o.a.: „Was der Lehrling in der Gesellenprüfung aus den Lehr- fachern der Berufsschule wissen musz", von Chr. Schüttler, Hannover- scher Lehrmittel-Verlag 1928. Indien de Inspecteur van het Nijver heidsonderwijs eens zou willen bevor deren, dat bovenbedoeld onderricht ook aan de Nederlandsche Ambachts scholen zou worden gegeven, zouden vele jonge arbeiders beter op de hoog te zijn van de wetten die te hunnen behoefte zijn ingesteld, en zou daar door stellig een vlottere uitvoering der arbeidersverzekering worden ver kregen. SOCIALE VERZEKERING EN STAATSPENSIOEN. „Het Verbondsblad" van het R. K. Werkliedenverbond, wijdt een be schouwing aan het in verband met de motie-Sannes in de Tweede Kamer gehouden debat over de ouderdoms voorziening. Het blad verklaart zeer beslist aan verzekering de voorkeur boven staats pensioen te geven Intusschen heeft het Kamerdebat al is er geen enkel positief besluit ge nomen, toch een positief resultaat ge had, n.l. dat door alle sprekers met klem van redenen is bevestigd, dat de huidige toestand inzake ouderdoms voorziening onvoldoende en verbete ring dringend noodig is. Als in zekeren zin nieuw element is, speciaal van Roomsch-Katholieke zij de, in het debat gebracht de wensche- lijkheid van een bedrijfsgewijze gere gelde ouderdomsvoorziening, een re geling door en ten laste van het be drijfsleven zelf, op den voet van de re gelingen, die zoo pas in de typografie en de Tilburgsche wollen stoffen-in- dustrie tot stand zijn gekomen. Deze regelingen liggen aldus het blad ongetwijfeld in de katholieke lijn. Ze zijn gegrond op het verzeke ringssysteem, maar bedrijfsgewijze ge regeld, en dat in samenwerking tus schen werkgevers- en werknemersor ganisaties. De benoodigde premiën worden door werkgevers en werknemers gezamen lijk gedragen, en beide organisaties beheeren het aldus te vormen fonds. Het gaat dus in de lijn, die onze katho lieke arbeidersbeweging voor de ge- heele sociale verzekering reeds prac- tisch op het terrein der bedrijfsorgani satie. En deze voorbeelden gaan niet alleen in de goede richting, maar zijn boven dien van stimuleeren.de beteekenis, om dat ze voor de ouderdomsvoorziening in de betrokken bedrijfstakken een behoorlijk effect hebben. Naast de ouderdomsrente der Inva liditeitswet, verstrekken deze regelin gen aanstonds een wekelijksche uit- keering van 7 gulden in de textiel-in- dustrie en 9 gulden in de typografie, en dit ook op 65-jarigen leeftijd. Als staatspensioen zijn deze bedragen in afzienbaren tijd onbereikbaar, zoo dat deze voorbeelden in de Kamer te recht zijn aangegrepen als aanwijzing voor een meer doeltreffende methode van behoorlijke ouderdomsvoorzie ning". Het blad acht het zeer de vraag, of er voorloopig wel zooveel geld zal zijn, dat de staatskas een behoorlijk staats pensioen kan dragen. Het vindt het daarom, ongeacht nog de principieele overwegingen, maar verstandig de ver betering der ouderdomsvoorziening niet op het staatspensioen te laten wachten, want dan zou het wel eens een onafzienbaar lange wachttijd kun nen worden. Het practisch effect zal veel en veel grooter worden, indien de voorbeelden in de typografie en de. wollen stoffen- industrie worden gekozen als uitgangs punt van een krachtige actie op dit ge bied. Of het geheele bedrijfsleven zich echter spoedig naar deze voorbeelden zal regelen, is een andere vraag, en zoo niet, dan zal een wettelijk verplichten de regeling te hulp moeten komen. De gestelde voorbeelden illustreeren de practische mogelijkheid, want het geldt hier niet alleen de typografie, die hoofdzakelijk voor de locale markt werkt, maar ook een internationale bedrijfstak-bij uitstek, zooals de wol len stoffen-industrie zeker is. Ook ten aanzien van de z.g. kleine zelfstandigen, die niet bedrijfsregelin gen niet geholpen worden, verwacht het blad van rechtstreeksche staats zorg weinig goeds. Beter is het, hen te steunen, als ze zelf bereid zijn, zich vroegtijdig voor den ouden dag te ver zekeren. KERK EN SCHOOL. NED HERV. KERK. Beroepen: Te Oudwoude c.a. (Fr.), D. J. Vossers, te Serooskerke. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Hoofddorp, S. Neer- ken, te Ulrum. Bedankt: Voor Gouda, J. Douma, te 's-Gravenhage-Oost. CHR. GEREF. KERK. Tweetal: Te Bussum-Naarden, P. J. de Bruin, te Veenendaal, en J. L. de Vries te Rijnsburg. Beroepen: Te Kampen. K. Bokhorst, cand. te Elburg. GEREF. GEMEENTEN. Bedankt: Voor Axel, A. Verhagen, te Middelburg. BEVESTIGING. INTREDE. AFSCHEID. A.s. Woensdagavond zal Ds. G. R. Kuij- per in de Westerkerk, waar hij voor 2 H jaar zijn intrede deed, wegens vertrek naar Kralingen afscheid nemen van de Geref. Kerk van 's-Gravenhage-Oost. Gisteravond ging Ds. Kuijper in de Oos- terkerk voor het laatst in de gewone gods dienstoefening voor, waarbij hij Zondag 7 van den Catechismus behandelde. Aan het einde van den dienst zong de gemeente die in grooten getale was opgekomen, hem Ps. 121 4 toe. Vrijdagavond heeft Ds. G. Ubbink zijn intrede gedaan als predikant bij de Geref. kerk in hersteld verband te Utrecht. Het kerkgebouw was op enkele plaatsen na geheel bezet. Hij sprak naar aanleiding van 2 Corin- then 33 vers 7. De commissaris der Ko ningin, B. en W. van Utrecht en de Geref. kerk te Utrecht hadden bericht ingezon den verhinderd te zijn deze samenkomst bij te wonen. Ds. J. H. Quast, oudste predikant der Ned. Herv. gemeente te Utrecht, sprak er zijn vreugde over uit, dat ook de Ned. Herv. gemeente voor deze samenkomst was uitgenoodigd. Ds. H. C. van den Brink, van Zandvoort, sprak een woord namens de Geref. Kerken in Hersteld Ver band. DE THEOL. SCHOOL TE KAMPEN. Het curatorium van de Theol. School te Kampen heeft naar aanleiding van het verzoek der Gen. Synode van Groningen om in overleg met de hoogleeraren een weloverwogen advies te willen uitbrengen over de zaak van het^promotierecht aan deze Hoogeschool besloten, een commis sie te benoemen die deze gewichtige zaak in ernstige studie nemen zal en bet cu ratorium voorlichting geven en voorstel len doen zal, bestaande uit twee hoog leeraren en drie curatoren, n.l. de profes soren Dr. H. Bouwman en Dr. J. Ridder bos en de curatoren Ds. P. Bos te Stads kanaal; Dr. K. Dijk te 's-Gravenhage-West en Dr. W. A. van Es te Leeuwarden. Na een samenspreking met de hoog leeraren Dr. G. Ch. Aalders en Dr. H. H. Kuyper, als afgevaardigden van de Theol. Faculteit der Vrije Universiteit over de mogelijkheid om te komen tot een ge meenschappelijk afschaffen van het ad- missie-examen te Kampen en te Amster dam, besloot het curatorium der Theol. School op advies van Prof. L. Lindeboom, gehoord de besprekingen, een commissie te benoemen welke afschaffing zal over wegen, terwijl de commissie opdracht ont ving te onderzoeken welke waarborgen zijn te verkrijgen dat degenen die zich aan de Theol. School laten inschrijven, genoegzaam principieel zijn gevormd voor de theologische studie. Tot leden de zer commissie werden benoemd de hoog leeraren Dr. S. Greydanus en Dr. A. G. Honig en de curatoren Dr. K. Dijk, Dr. G. Keizer te RhedenDe Steeg en Ds. R. J. v. d. Veen te Goes. Het curatorium heeft op een missive van het hoofdbestuur van het „Kristlik Frysk Selskip" om indien daarvoor een geschikte kracht beschikbaar blijkt, een docent aan de Theol! School aan te stel len om onderwijs te geven in de Friesche volks- en letterkunde, afwijzend beschikt. Het Curatorium heeft een commissie voor regeling van den jaarlijkschen Theol. Schooldag opgedragen een plan voor een waardige herdenking van het 75-jarig be staan der School in 1929 te willen ont werpen. De voorstellen om te komen tot ineensmelting van de twee weekbladen „De Bazuin" en „De Wachter" zijn door het curatorium niet aanvaard. Het curatorium heeft de wenschelijk- heid uitgesproken dat de hoogleearen zul len voortgaan de studenten te waarschu wen tegen het lidmaatschap der N.C.S.V. Voor de studenten zal in de eerste helft van October a.s. wederom een sociale dag worden georganiseerd. DE GELIJKSTELLING VAN DE H.B.S.-EN A en B. De vereeniging van Leeraren bij het lit- terair-economisch middelbaar onderwijs in Nederland, heeft een adres gericht tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal, waarin gezegd wordt, dat zij met groote ingenomenheid de gelijkstelling van de Hoogere Burgerschool A met de Hoogere Burgerschool B heeft begroet, gelijk dit in art. 12 van het Wetsontwerp ter rege ling van het Voorbereidend Hooger en Al gemeen Vormend Middelbaar Onderwijs in geschied en in 3 der bijbehoorende Memorie van Toelichting is gemotiveerd. Zij beschouwt dit als een daad van recht vaardigheid tegenover dit onderwijsinsti tuut, dat tot dusverre tevergeefs uitzag naar de plaats, waarop het krachtens zijn beteekenis recht had. Zij verzoekt dan ook met den meesten aandrang, dit on derwijs te handhaven daar waar de Mi nister het in zijn ontwerp heeft gesteld. „Waar de Vereeniging van Directeuren van Iloogere Burgerscholen met vijfjari gen cursus, welke intusschen geen di recteuren van zelfstandige A-scholen on der hare leden telt op onjuiste gronden in een adres aan Uwe Kamer een feilen aanval op deze regeling doet", acht men het noodig hier met kracht tegen op te ko men. Verschillende tegen-motieven wor den voorts in dit adres ontvouwd. Ook heeft de Vereeniging van Leeraren bij het litterair-economisch M. O. een AAN HET ZOEKUCHT. Leiden, 20 Augustus 1028. Nu te Ommen de Theosoof Krishna- murti weer te midden van de volge lingen van Mevr. Annie Besant op treedt en zich waant de komende, neen. gekomen, wereldleer aar, nu is het tijd om daartegen onze stem te verhef fen. Ik las o.a. met veel instemming een ernstig artikel in „De Rotterdammer", waarvan Zaterdag het slot verscheen. Terecht wordt aan het slot van de ze beweging gezegd: „Hier is geen geestelijke opwaking, die de massa's beroert, als bij de Kruis tochten, de Reformatie met zijn hage- preeken of wel de omzetting der gees ten van rationalisme tot fundamenta lisme in de negentiende eeuw. Niets van dat alles. Een kleine rimpeling der golven in het stilstaande water van een der vrij zinnige plassen, terwijl van het geheel der vrijzinnigheid er gelukkig slechts weinig mee sympathiseeren. Straks verdwijnt ook deze rimpeling weer. En nieuwe namaak-Christussen zullen, volgens de profetie, beproeven de menschheid op geestelijke dwaal wegen te voeren. Is de dweeper uit den laatsten ro man der Schartens, die in Noord-Italië met zijn volgelingen van de bergen daalde, niet een soortgelijk figuur?" Maar daarom is het ook zoo ver keerd om een bestrijdingswijze toe te passen, zooals ik las in het fascistisch weekblad „De Bezem". Onder het hoofd „De horde van do Ster", wordt daar o.m. dit gezegd: „De nieuwe „wereldleeraar", de wel edelgeboren heer Krishnamurti, het mooie knaapje, dat in Voor-Indië reeds een proces wegens homosexuali- teit achter den rug heeft, in „kame raadschap" met den zich noemenden Bisschop Leadbeater het knaapje, dat jongeling werd en aangebeden liefje van Mevrouw Annie Besant, do profetesse van de zwarte magie en de priesteresse der vrijeerotiek, het aldus groot gebrachte, half waan-wijze lummeltje, dat thans eunuchje is en vertroeteld schoothondje van een ze ventig-jarige oude vrijster, komt in Nederland op gezette tijden zijn nieu we leer verkondigen. Dat Voor-Indische, uit zijn eigen volksstam getrapte dégénéré-tje komt hier den half-garen onzin uitkramen, die een oude vrouw hem inblaast. Deze castratus komt ons God be ter het vertellen, dat hij de nieuwe Christus is. Het jochie is inderdaad in zooverre „nieuw" met zijn Satans-dienst, dat hij moraal en natuur durft omkeeren ten overstaan van een troep lamme lingen". Behalve dat er enkele nog niet vol ledig bewezen beschuldigingen en ver onderstellingen in worden geuit, is het zoo grof zinnelijk barbaarsch, dat het tegen de borst stuit. Neen, zoo'n bestrijdingswijze bet- haagt mij niet. OBSERVATOR. schrijven gericht aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken, waarin ten zeerste gewraakt wordt een adres van de K van K. voor Salïand aan de Tweede Kamer gericht, waarin deze K. v. K. be zwaar maakt tegen de opneming der z g. Handelsscholen als Hoogere Burgeracho» len A onder het voorbereidend hooger on derwijs. EEN BLINDE GESLAAGD VOOn HET EXAMEN DUITSCH M. O Donderdag slaagde te Den Haag voor Iloogduitsch M. O. akte A, de heer Frans Kooken uit Eindhoven. Deze 25-j.irige jongeman is, meldt de „Msb." de eerste blinde in ons land die dit examen heeft afgelegd. Alle dictaat moest eerst in Braille-schrift worden omgezet, waarvoor de noodige voorbereidingstijd werd toege staan. De voorzitter der examencommissie Prof. Dr. van Swaay, huldigde den heer Kooken voor zijn energie en reikte hem onder veel woorden van weerdeering, het getuigschrift uit. FEUILLETON. God is mijn heil. 7) -o- Herman Eduard zorgden er voor, dat zij spoed'g tot de werkelijkheid terugkeerden, ter wijl zij elkander opwonden over het roemrijke van den oorlog, en ver telden hoe zij de Franschen zouden neêrhouwen; waren zij eens officier, dan bleef er geen Frans.chman over, of werd er bij toeval een vergeten, dan zou die wel in het meer verdronken worden. Ter verduidelijking hunner meening, hadden zij lange wilgetak- ken afgesneden en sloegen, bij gebrek aan Franschen, heesters en bloemen, knop en bladen af, met een verwoed heid, die hunnen ouders en vooral Ma- thilde wel eens duur te staan kwam. Weenend vluchtte zij naar haar vader, die haar in zijn armen nam, en het moede hoofdje tegen zijn schouder leunende sliep zij spoedig in. Hedwig was eerst alleen achter de anderen aangekomen; zij dacht over vele dingen na, want sedert het ver haal harer grootmoeder had zij haar eigen leven uit een geheel ander oog punt beschouwd, hoe weinig had zij tot nu toe gedacht aan het eigenlijk doel daarvan; aan den smallen weg naar het eeuwige Vaderland, waarvan de Bijbel gewaagt; hoe weinig had zij gewoekerd met de talenten en gaven, die de Heer haar toevertrouwd had. Zij zag op naar den hemel en wijdde op nieuw haar leven aan den Heiland toe; zij gevoelde zich diep doordrongen van het gevoel har.er eigene onmacht, en smeekte Hem om hulp. In gedachten verdiept was zij een weinig achtergebleven en waande zich alleen, toen zij eensklaps Willem naast zich zag. Hij had nog bij den eik verwijld, de woorden nog eens overge lezen en toen voorzichtigheidshalve het smeulende vuur met zand uitge doofd. Hij had Hedwigs gezelschap niet met opzet gezocht, en daar hij haar nog weinig alleen gesproken had, was hij eenigszins verlegen met het geval. Zij was verschrikt en, meenende dat zijn gezelschap haar niet aangenaam was, wilde hij haar eerst ongemerkt voorbijgaan. De uren echter, die zij de zen avond samen hadden doorge bracht, waren wel geschikt om hen nader tot elkander te brengen en Hed wig, gevoelend, dat zij niet zoo vrien delijk tegen hem geweest was als zij had behooren te zijn, wilde dit weder goed maken en zeide tot hem: „Gij zijt altijd zoo goed voor mij Wtillem, en ik weet dat ik niet altijd even vriendelijk hen, ik ben dikwijls zoo stijf en kan geen woorden vinden om mijn gedachten weer te geven. Maar ik bid u, wees weder mijn vriend zooals vroeger". En zij reikte hem de hand, die hij hartelijk drukte, waarop hij haar antwoordde: „Ik kan niet ontkennen, dat ik uw houding zoo vreemd vond, dat ik het niet durfde wagen u aan onze vroege re kennismaking te herinneren; ik dacht dat gij ze geheel vergeten hadt". „O neen Willem, waarlijk niet, maar ik ben zelfzuchtig geweest en heb voor mij zelve geleefd, en de liefde en vriendschap, die men mij bewees, niet genoeg gewaardeerd. Ach zoo viel zij zich zelve in de rede, „kon ik toch maar worden zoo als grootmama, maar ik ben er zóó ver van af, gij al len weet niet hoe oppervlakkig, ijdel en wereldsch ik ben". Zij was zeer geroerd en geleek op dat oogenblik zeer op haar grootmoe der. Willem had haar nog nimmer zoo aantrekkelijk gevonden, en het scheen hem onmogelijk toe, dat al de beschul digingen die zij tegen zich zelve in bracht, waar konden zijn. Maar haar woorden vonden toch weerklank in zijn hart en hij antwoordde haar: „Geloof toch niet, lieve Hedwig, dat gi; zooveel slechter zijt dan de meesten onzer. Wat mij zelf aangaat, ik onder vind, dat ik dagelijks moet strijden te gen mijn hartstochten en boezemzon den, terwijl ik alleen vrede vind in de zekerheid mijner verlossing. Zullen wij elkander helpen Hedwig, zoo lang wij hier samen zijn, elkaar raden en trachten voort te helpen op den nauwen weg?" vraagde hij haar smeekend. „Ach ik kan niemand raden, maar als gij zulk een lastige scholier als ik ben wilt onderwijzen, zal ik u zeer dankbaar zijn". Zij zag hem vriendelijk aan; hij glimlachte en zeide: „Het zal moeilijk te bepalen zijn, wie meer zal te leeren hebben, de meester of de scholier". Toen zwegen beiden en gingen lang zaam verder het pad op, dat zich door de weide slingerde. Toen zij onder de hooge boomen van de oprijlaan doorgingen, die met hun bladrijke takken een hreede schaduw over den weg wierpen, bood hij haar zijn arm, dien zij zwijgend aannam. Gedachten te ernstig en te heilig om uit te spreken vervulden hen. Het leven scheen hun een droom toe; 't was hun schijnbaar zoo licht al het aardsche te verlaten en regelrecht den weg naar den hemel te bewande len; zoo licht, zich alle zinnelijke vreugde te ontzeggen, met het oog op de onvergankelijke heerlijkheid, voor al wanneer men met trouwe vrienden den pelgrimsweg bewandelen kan. In Willem's droom mengde zich mis schien nog wel iets anders, iets meer aardsch, maar Hedwig gevoelde zich zoo gelukkig, dat zij wel altijd in den zelfden toestand had willen blijven. Zoo bereikten zij de lindelaan, die zij insloegen. Aan het einde daarvan bleef de oude dame staan op een klei-1 ne verhevenheid, die door een breed grasperk van het huis werd geschei den, en allen schaarden zich om haar heen. Daar was een eenvoudig marme ren kruis opgericht en bij het heldere maanlicht kon men de woorden, die er cp gebeiteld stonden, duidelijk lezen: „Ter nagedachtenis van Herman Eduard Van Mengen, ritmeester der huzaren; heer van Schön- heide. Geb. 10 Mei 1774; ge sneuveld in den slag bij Auerstad 14 Oct. 1806". Daaronder stond de tekst: „Ziet, God is mijn heil; ik zal vertrouwen en niet vreezen, want de Heer is mijn sterkte en mijn psalm en Hij is mij tot heil ge worden". Onder de Linden. De warme zomerdagen waren ver dwenen, en de herfstwinden hadden de zomergasten verdreven; de vogels hadden zuidelijker landen opgezocht, bloemen en bladeren wr-en verdord en verwelkt, en ook de menschen, die in schoone zomerdagen zoo genoege- lijk samen waren geweest, ook zij waren thans gescheiden en rechts en links verspreid, ofschoon zij in ge dachten met elkaar bleven voortleven. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5