Door den heer Jansma van Metsla- wier is de benoeming tot stationchef aan genomen. Door L. Schellingerhout alhier werd in den polder een luchtballonnetje gevon den, waaraan een kaart van herkomst was bevestigd. De ballon was opgelaten te Heist aan Zee (België). Het zoontje van den heer v. W. had een wondje aan de hand, en kreeg bloed vergiftiging. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Door vandalen werd een hooihoop aan den Zevenhovenschen weg toebehoo- rende aan J. van Vloten, in brand ge stoken. De smidsknecht H. Wels had het ongeluk onder zijn werkzaamheden een stuk ijzer op zijn'hand te krijgen, waar door 'geneeskunde hulp noodzakelijk bleek. Hij kan vooreerst zijn arbeid niet verrichten. Tot leden der commissie tot wering van schoolverzuim zijn herbe noemd de heeren W. v. d. Berg, L. J. de Groot, J. Slingerland Nan., A. J. de Groot, terwijl in de plaats van de heeren Veltman en Wielioga, beiden op verzoek ontslagen, werden benoemd de heeren A. R. v. d. Weyden en J. Brunt. Land- en Tuinbouw. DB BEREIDING VAN VOLVETTE GOUDSCHE KAAS OP DE BOERDERIJ. Onlangs hebben de heeren Prof. Ir. B. v. d. Burg, hoogleeraar in de zuivelberei ding van de Landbouw-Hoogeschool te Wageningen, Ir. C. A. Koppejan en K. G. Staal een rapport uitgebracht, getiteld: Voortgezette onderzoekingen in verband met de bereiding van volvette kaas op de boerderij. In dit rapport kwamen zij o.a. tot de volgende conclusie, welke zij uit hunne proefnemingen van de laatste ja ren meenden te mogen trekken: „dat het voor de bereiding van uitstekende vol vette kaas op de boerderij in het geheel niet noodig is, dat er 's morgens en 's avonds kaas gemaakt wordt. Als men de melk zindelijk wint en behandelt, de avondmelk na het melken zorgvuldig af koelt en tot den volgenden morgen koel bewaart, kan ze gerust met de morgen- melk samen verwerkt worden. Door de zen maatregel in te voeren, zou men zich een massa onnoodig werk op de boerderij kunnen besparen." In het weekblad De Boerderij onder werpt de heer (C.) S(ierwertsen) deze, voor de Zuid-Hollandsche en Utrechtsche kaas boeren en (vooral) -boerinnen zoo'n aan trekkelijk perspectief openende conclusie aan een critische beschouwing. Kan in derdaad, zoo vraagt hij, zonder overwe gend bezwaar de voorvaderlijke bedrijfs vorm vaarwel gezegd worden en. het twee maal daags kaas maken geheel vervan gen worden door wat in de wandeling ge noemd wordt het dagkaas-maken? Om deze vraag te kunnen beantwoorden gaat hij na, wat de rapporteurs voor het een maal kaasmaken noodig achten. Op de noodzakelijkheid van zindelijk melken leggen zij nadruk. Het is dan ook zeer aannemelijk dat deze factor hij het eenmaal daags kazen van nog grooter belang is dan wanneer versche melk ver- kaasd wordt. De vervulling van dezen eisch kan, volgens den heer S., zonder bezwaar met meer aandacht worden na gestreefd dan thans veelal geschiedt. Voor het zoo spoedig en zoo diep mo gelijk afkoelen der avondmelk zijn op verreweg de meeste boerderijen de be schikbare hulpmiddelen echter geheel on voldoende. Zal men in den zomer, wan neer het afkoelen de meeste zorg vereischt met redelijke kans op een goed product werken, dan is het in het algemeen nood zakelijk, dat men beschikt over norton- water. Zij die dit missen (dc meerderheid) zouden dus een norton-installatie moeten laten aanbrengen. Dit beteekent, dat be halve een watergevende wel een bassin gemaakt moet worden, waarin de kannen met avondmelk in welwater van plm. 12 a 13° C. te koelen gezet kunnen worden. Voorts zouden bij het overgaaf tot het eenmaal daags kazen op zeer vele, zoo niet alle boerderijen nieuw moeten wor den aangeschaft: een kaastobbe, meer kaasvaten en een kaaspers, daar dit ge reedschap vrijwel overal berekend is op tweemaal daags kazen. Uit het vorenstaande volgt, dat wijzi ging van den bedrijfsvorm in welhaast alle gevallen een uitgaaf zou vorderen, welke op eenige honderden guldens is te stellen. Over de rentabiliteit van deze uit gaaf zullen de meeningen uiteenloopen; zij die over voldoende personeel beschik ken maar dit zijn er niet velen zul len zich nog een paar- maal bedenken; doch er zijn anderen, die de gemakken, welke een flinke uitgaaf voor eenmaal kan opleveren, hooger zullen waardeeren dan het benoodigde kapitaal. Al is het eenmaal daags kazen dus praktisch en technisch zeer wel mogelijk er kunnen zich nog andere bezwaren voordoen. In de eerste plaats moet rekening wor den gehouden met het in de volvette dag kaas te garandeeren vetgehalte in de dro ge stof van 48 pet., det is dus 2 pet. meer dan in de andere volvette kaas. Wel is volgens onderzoekingen van het Kaascon- trolestation Zuid-Holland het vetgehalte der avondkaas gemiddeld ongeveer 2 pet. hooger dan dat der morgenkaas, hetgeen het mogelijk maakt om bij tweemaal per dag kazen 1 pet. meer (dus 47 pet.) te ga randeeren; doch 47 pet. is nog niet 48 pet. en: de laatste loodjes wegen het zwaarst. Met cijfers als die betreffende het vet gehalte in de dagkaas, aan de boerderij der Landbouw-Hoogeschool te Wagenin gen gemaakt ten behoeve van de proefne mingen welke in het bovengenoemde rap port zijn verwerkt, voor oogen, moet men aldus de heer S., wel een geboren optimist zijn om in een vetgarantie van 48 pet. niet een overwegend bezwaar te zien. En in de tweede plaats rijst de vraag: Is er verschil in de hoedanigheid, den Zaterdag brak in een paardenstal en karrenbewaarplaats in de Eerste Jan Steenstraat te Amsterdam brand uit. De stal brandde vrijwel geheel uit, en vijf paarden kwamen in de vlammen om. Een foto van de plaats des onheils. aard of de kwaliteit van het zuivel, indien versche dan wel half-versche melk wordt verwerkt? Uit de beoordeeling der in het rapport bedoelde kazen (dagkazen) trekt de heer S. de conclusie, dat ondanks de ongetwijfeld vakkundige winning, behan deling en uitwerking der melk meer met afwijkingen te kampen viel, dan op meni ge gewone kaasboerderij, waar de melk versch verwerkt wordt, vaak zonder be paalde middelen tot bestrijding van het „los". Weliswaar steunt deze meening slechts op globale ondervindingen, inste- de van op nauwkeurig vastgelegde waar nemingen, doch daarom behoeft zij nog niet onjuist te zijn. De heer S. meent dat er reden is om de vraag te stellen, of nu inderdaad de ondervindingen, welke in het rapport gememoreerd zijn, voldoende de opvatting rechtvaardigen dat het voor de bereiding van uitstekende volvette kaas op de boerderij in het geheel niet noodig is, dat er tweemaal daags kaas gemaakt wordt; z.i. zijn of zouden aan de praktische toepassing van de door rap porteurs aanbevolen bedrijfsvorming kun nen blijken verbonden te zijn grootere of meer bezwaren, dan de oppervlakkige le zer wellicht geneigd is aan te nemen. HET EERSTE PRODUCT VAN DEN ZUIDERZEEPOLDER. De eerste haver en gerst van den Blagzandpolder, 50 H.L. haver en 192 H.L. gerst, werden Vrijdag op de Alk- maarsche markt aangevoerd. De haver werd aangekocht tegen 10,50 per 100 K.G. De teeltproef wordt in landbouw- kringen geroemd. RECHTZAKEN. KANTONGERECHT TE LEIDEN. D. H. te Leiden zou bij de kruising NoordeindeRapenburgBreestraat, op een teeken van den -verkeersagent niet hebben gestopt. Get. was de verkeersagent J. B. Straathof, die het verbaal bevestigde. Verd. beweerde echter, dat de agent zijn arm horizontaal had uitgestrekt, wat hij onmogelijk als stopsignaal kon uitleggen. Dit verweer mocht verd. niet baten en hij werd dan ook overeenkomstig den eisch van het O.M. veroordeeld tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis. P. v. G. te Leiden zou, gekleed als zendeling, lectuur, bestaande uit Zen- lingsblaadjes, ten verkoop hebben aangeboden. Get. Gooi verklaarde de aanbieding te hebben gezien, waarbij verd. van een dame 10 cent ontving in ruil voor een blaadje. De ambt. van het O.M. meende, dat bet bier in verband met de politiever ordening een dubieus geval gold en vroeg vrijspraak. Als raadsman van verd. trad op de beer Gelijnse, die betoogde, dat aan alle badplaatsen deze zendingsblaad jes werden verspreid en dat bet geen verkoop was. Ook in Rotterdam wer den de blaadjes bij duizenden koste loos verspreid. Men was dan vrij iets te geven. Do kantonrechter bepaalde de uitspraak tot hede^over 8 dagen. Bij de verkeerspost Breestraat Noordeinde heeft zich nog oen trage die afgespeeld. Do chauffeur van een auto, die vanaf het Noordeinde het Kort Rapenburg op wilde rijden, wachtte niet op het sein van den ver keersagent en reed door, daarbij bijna twee fietsende dames aanrijdende. Verd. weet het aan den verkeersagent, die niet op hem had gelet, en ook geen stopsignaal had gegeven. Hij had bo vendien signalen gegeven. De ambtenaar van het O.M., die bij zijn requisitoir telkens door den heftig gesticuleerenden en ratelenden chauf feur werd geinterrumpeerd, eischte f 5 subs. 2 dagen.,Uitspraak over 8 dagen. G. L. van H. te Leiden, had eveneens bij den verkeerspost Breestraat Noordeinde de regels van het verkeer overtreden. Volgens den verbalisant had verd. moeten stoppen op het sein. Een wielrijder die voor verd. reed, kreeg een teeken om door te rijden. Verd. reed echter ook door en kwam daarbij in botsing met den wielrijder. Get. Langeveld verklaarde, dat de erkeersagent verd. werkelijk een stop toeken had gegeven. De ambtenaar van het O.M. eischte f 4 subs. 2 dagen, overeenkomstg wel ken eisch verd. werd veroordeeld. C. v. I. te Rijnsburg, die als metse laar aldaar bezig was met de uitvoe ring van ©en bouwwerk, zou niet ge zorgd hebben, dat een arbeidslijst op het werk aanwezig was Verd. bad in een vorige zitting ontkend, waarop nu de verb. v. d. Berg werd gehoord. Deze verklaarde dat na 't verbaal er voor 'n lijst was gezorgd, nu onderteekend door een broer van verd., die het timmer werk daar uitvoerde. Dit was blijk baar gedaan om een veroordeeling te ontloopen. De menschen echter, die cr aan het werk waren hadden ver klaard in opdracht van verdachte te werken. De ambt. van het O.M. eischte 8 m. f 3 boete, subs. 8 maal 1 dag hechtenis. Uitspraak over 8 dagen. Laatste Berichten. Dr. TANGE OVERLEDEN. Te Den Helder is gisteren overleden Dr. R. A. Tange, gepensioneerd hoofd officier van gezondheid der Kon. Ma rine. promoveerde in 1901 aan een buiten- Dr. Tange, die in 1875 geboren werd Landsche universiteit in de oogheel kunde en op dit terrein verwierf hij zich een internationale bekendheid, speci aal dcor zijn kennis van het kleuron- derscheidingsvermogen. Hierover heeft hii ;een werkje geschreven, dat ook in het buitenland bekend is geworden. Hii was een der eerste chirurgen bij de Kon. Marine, in welke hoedanigheid hij zieer verdienstelijk werk leverde, voorna omeijkl als secretaris der mede door ding ,der geslachtsziekten. Zijn verdien- ihem opgerichte vereeniging Jot bestrij- sten op' dit gebied werden door de Rè- geering erkend door zijn benoeming tot. Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. DE DIENSTTIJDEN OP DE LIJN AMSTERDAM—ROTTERDAM. De minister van Waterstaat heeft beslo ten den diensttijd van het wegbewakings- personeel op den spoorweg Arasterdam DelftRotterdam te verkorten tot tien en een half (10>£) uur en den in een tijd vak van twee (2) achtereenvolgende we ken vallende g amenlijken duur van de diensttijden en gedeelten van diensttijden tot honderd zes en twintig (126) uren voor het personeel, dat op ten hoogste IOO Meter afstand van den bewaakten post woont, en tot honderd veertien (114) uren voor het overige wegbewakingsper- soneel van dat baanvak. Hieruit blijkt, dat zoowel ten aanzien van de verkeersveiligheid als ten behoe ve van het betrokken personeel een gun stige beslissing tot stand is gekomen. STICHTING VOGELENZANG. Dinsdagmorgen 11 September 1928 10 H uur zal het krankzinnigengesticht Voge lenzang te Bennebroek officieel worden geqpend met een openingsrede door Ds. A. M. Donner, daarna een toesrpaak door den geneesheer-directeur, Drs. A. J. de Blinde en van den geestelijk-verzorger Ds. W. W. Smit. De eerste patiënten worden in den loop der volgende week verwacht. DE „PRINS HENDRIK" TERUG GEKEERD. Zaterdagavond is het instructievaar tuig „Prins Hendrik" van het Onder wijsfonds voor de Binnenvaart van den tocht mét de directeuren en leera ren der Bintienvaartscholen en verte genwoordigers van een groot aantal, bij de binnenscheepvaart betrokken organisaties, te Amsterdam terug ge keerd. Den laatsten dag van de vacantie- cursus werd van Dordrecht via Vrees wijk en Utrecht naar Amsterdam ge varen. Te Vreeswijk werd een bezoek ge bracht aan een school voor schippers kinderen met internaat, genaamd de „Prins Hendrik-school" Bij den laatsten maaltijd aan boord vonden de vertegenwoordigers van de verschillende organisaties gelegenheid hun bewondering en sympathie voor het werk van het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart uit te spreken en zij zegden allen hun volledige medewer king in de toekomst toe. De vacantiecursus aan boord van het Instructievaartuig „Prins Hen drik" dat in de afgeloopen week van Amsterdam gevaren is naar Zwart sluis, Zwolle, Deventer, Zutphen, Lo- bith, Nijmegen, Dordrecht,®Vreeswijk en Utrecht, is zeer goed geslaagd en de verkregen resultaten, vooral op het gebied van het technisch onderwijs aan de schippers, zullen voor de toe komst van het vakonderwijs van zeer groot belang zijn. Bij het afscheid werd de directeur van het Onderwijsfonds voor de Bin nenvaart, de heer -G. de Jong, voor zijn werk in het belang van het vakonder wijs en het Lager Onderwijs aan schip perskinderen, gehuldigd. TELEGRAMMEN. (Draadlooze dienst.) HEVIGE BRAND. PALEMBANG, 18 Aug. An eta-V. D. Bij 'n hevigen brand te Doesoen, Ma- raga en Doeboekhatang in de afdeelin- gen Ogan en Komeringoeloe, zijn vijf woonhuizen afgebrand. De schade bedraagt 14.000. 16 personen werden gewond door neerstortende balken. Twee der slachtoffers zijn reeds overleden. DE VERKIEZINGEN KALM VERLOOPEN. LONDEN, 20 Aug. V. D. Te Athene houdt men algemeen rekening met de mogelijkheid, dat de Venizelisten bij de verkiezingen een sterke meerder heid zullen behalen. Te Athene, Janniwa, en in andere steden werden candidaten der Venize listen gekozen. Vermoedelijk zullen zij 180 van de 250 zetels bezetten in de nieuwe Ka mer. In het algemeen hebben de verkie zingen een kalm ■verloop gehad. Slechts te Athene kwam het tot een incident, doordat een candidaat van de partij van Kaphandaris door twee vluchtelingen mishandeld werd. ERNSTIG AUTO-ONGEVAL. LONDEN, 20 Aug. V.D. Zondag .hoeft te Dublin een auto-ongeval plaats ge had, waarbij drie peréonen om het leven zijn gekcmen. Door het weigeren van de remmen reed een taxi tegen een muur van een huis. Een politie-agent en een burger, die op het trottoir ston den te praten, raakten tussc-hen auto en muur bekneld en werden gedood Een der inzittenden van de auto werd ze r ernstig gewond en is op weg naar het ziekenhuis overleden. ERNSTIGE BOTSING TE HAMBURG. HAMBURG, 20 Aug. V.Dc. Zondag kwamen in St. Pauli, Hamburg, een luxe auto en een autobus met elkaar in botsing. De luxe auto werd totaal ver nield. Van de inzittenden werd een da me zoo ernstig gewond, dat ïrj kort daarop overleed^Twee andere inzitten den kregen eveneens ernstige verwon dingen en verkeeren in levensgevaar. Een vierde persoon werd licht gewond. Van de inzittenden van den autobus werd niemand gewond. DE OCEAANVLUCHT VAN HASSELL. LONDEN, 20 Aug. V. D. De Ameri- kaansche vliegers Hassell en Cramer, die op hun vlucht over den Oceaan naar Zweden reeds in den loop van Zondag op Groenland verwacht wer den, zijn thans reeds 14 uur over tijd. Volgens berichten uit Ottawa werd de machine het, laatst gezien ten Wes ten van Quebec, nadat zij de Hudson- baai was overgevlogen.. De draadlooze stations der Cana- deesche regeering aan de Hudsonbaai en langs de Atlantische kust hebben instructie ontvangen een onderzoek in te stellen. MUSTAPHA KEMAL PASHA'S TROUWPLANNEN. LONDEN, 20 Aug. V. D. Naar ge- meldt wordt, heeft Mustapha Kemal Pasha, de president der Turksche re publiek, de hand gevraagd van de 21- jarige Prinses Kubra Jan, zuster van koning Aman-Oellah van Afghanistan. Aman Oellah heeft Kemal Pasha uit genoodigd, Kaboel te bezoeken om de ze aangelegenheid te bespreken. ERNSTIG AUTO-ONGEVAL. KIEL, 20 Aug. V.D. Een auto uit Hamburg, waarin vier jongemannen za ten, is op den weg naar Kiel in een bocht bij .Bordesholm tegen een steen gereden ep over den kop geslagen. Do- auto kwam in een sloot terecht. Een der inzittenden werd op slag gedood. Twee anderen kregen ernstige verwondingen, RECLAME. Winterhanden Wintervoeten Gesprongen Handen Schrale Lippen Ruwe Huid Ae£ vwiacAt &n cps/m&si Doos 3D en 60, Tube 80 ct Bij Apoth. en Drogisten terwijl de vierde, de chauffeur, slechts licht gewond werd. PILSOEDSKI NAAR ROEMENIë VERTROKKEN. WARSGHAU, 20 Aug. V.D. Zondag morgen is maarschalk Pilsoedski ver gezeld dcor zijn adjudant en zijn lnfarts naar Roemenië vertrokken. Alle leden van de regeering en de leiders van da reigeenngspartijen deden hem uitgeMda Hedenmorgen te half. één pas-eer da de *rein met den salonwagen van den maarschalk bij Sniatyn-Zalucze da Pcolsch-Roeme-ensche grens. Pi socuski werd hier door vertegenwoordigers van de Roemeensche regeering en van het Poolsche gezantschap tè Boekaiest be groet. MARKTBERICHTEN. AMSTERDAM, 20 Aug. Veemarkt. Aangevoerd 442 vette koeien, Ie k\v, 1.041.05, 2e kw. 0.881.04, 3e kw. 0 70 0.84 per Kg. slachtgewicht; 120 melk en kalfkoeien, 300380 per stuk; 85 vette kalveren, le kw. 0,901, 2e kw. 0,80—0,90, 3e kw. 0.70—0.80, per Kg. levend gewicht; 57 nuchtere kalveren, 1320; 180 schapen, 32^40, per stuk; 090 varkens, Holl. vlecsclivarkens. le kw. 0.870,88, 2e kw. 0.850.86, een prima varken boven noteering, Overz. en Geld., le kw. 0,870,88, per Kg. slachtgewicht; 62 paarden, 100- 225 per stuk. ROTTERDAM, 20 Aug. Veemarkt. Aangevoerd 525 vette runderen, 197 vette kalveren, 1101 schapen of iam- meren, 999 varkens. Prijzen: koeien 51—53, 46—48, 32—36; ossen 50—52. 45 47 41; kalveren 11 Yi80, 67 K> 72M, 55—60; schapen 28—34, 20—25; varkens 39. Overzicht: koeien en ossen gewone handel, prijzen gelijk vorige week; vet te kalveren redelijke handel, prijzen onveranderd; schapen en lammeren flauwe handel, weinig verandering in de prijzen; varkens tamelijke handel, hoogere prijzen. Telegrafisch Weerbericht. Volgens waarnemingen verricht in den morgen van 20 Augustus, medege deeld door het Kon. Ned.. Meteorolo gisch Instituut te De Bil rit. H. B. 767.9 te Janmayen. L. B. 749.9 te Malinhead. Verw. tot den avond van 21 Aug.: Stormachtige tot krachtige, later af nemende Z.W. tot W. wind, zwaar be wolkt met tijdelijke opklaringen, regen buien met kans op onweer, koeler. Barometerstand. De stand van hedenmiddag 3 uur Ia aangegeven door den wijzer Stands van gistermiddag 3 uur: 766. LICHT OP VOOR FIETSERS E.A Maandag 20 Aug.: 8.44 nam. LUCHTTEMPERATUUR. Hedenmiddag 3 uur: 19.2 gr. G. ZWEMINRICHTING „DE ZIJ" 's Morgens 7 uur: 19 gr. C. 's Middags 12 uur: 19 gr. C. 's Nam. 3 uur: 19 gr. C. LEIDSCHE ZWEiWINRICHTii.v. HOOGE RIJNDIJK, 's Morgens 7 uur: 20.5 gr. C. 's Middags 12 uur: 20.5 gr. C. 's Nam. 3 uur: 20.5 gr. C. Wisselnoteeringen. (Amsterdam). Berlijn 59.437, Londen 12.1021/,* New-York 2.49 Parijs9.75 Brussel 34.69 Zürich 48.017* Praa 7.397* Rome 13.047» Madrid41.537, Oslo66.547, Kopenhagen 66.547, Stockholm 66.757, WeeDen 35,14

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 3