CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Belaoorukste nieuws in dit Nummer. 9«e JAARGANG MAANDAG 20 AUGUSTUS 1928 NUMMER 2518 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal. i 2.50 Per week 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden ÉsSflihJ? Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse ADVERTENTIE-PRIJS Gewone AdverlentiSn per regel 221/» cent Ingezonden Mededeelingen dobbel tarief Bij contract belangrijke redactie Kleine Advertentiên bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents De beo wist het. Gij kent hem niet dien zwarten praat-graag met gelen snavel, de vo gel met vieze gewoonten, verzot op zoete papaja? Jammer, want hij is in zijn mooie kooi die hij telkens weer ergerlijk be vuilt toch een vriend des huizes. De beo babbelt over alles en nog wat mee. Dingen die men zuchtende, in zichzelf gekeerd, spreekt heeft hij gehoord en vertelt ze over. In een artikel in het Kerkblad voor cle Geref. Kerk in Indië, dat Mevr. J. C van AndelRutgers, de echtgenoo- te van Solo's Missionaris, die vroeger als verpleegster met dr. Scheurer sa menwerkte, aan de nagedachtenis van dr. Scheurer wijdt, lezen wij: „Toch, vooral in den laatsten tijd, toen hij ziek was, hoorden we hem wel eens zeggen: „ik ben zoo moe". Hij zal het wel meer gezegd hebben, dan wij het hoorden, tenminste de beo, die op den overloop van zijn huis hing, zei het ten slotte ookl" Het teekent zoo juist de toestand, waarin dr. Scheurer verkeerde. Ziek, ernstig ziek, sleepte hij zich voort, want het werk vroeg om den persoon, geheel den persoon. O, wat hebben wij toch veel te dan ken aan dr. Scheurer en veel verloren in hem. De beo verklapte het dat „Jan" zoo moe was. Daarop reageerde mevr. Scheurer. Hoor hoe mevr. Van Andel het vertelt: „Onvermoeid was de dokter, ook al was zijn lichaam oververmoeid. Op al le uren van den dag en van den nacht kwamen de menschen hem halen, soms voor patiënten in de stad, dik- v ijls ook voor verre desa's. Dan was hij in zijn kracht. Dan kon hij met de meest primitieve middelen toch zijn doel berèiken. Uren reden we soms in den donkeren nacht in een rijtuig met vier paarden, zooals toen nog de gewoonte was. En na zoo den halven nacht bezig te zijn geweest, stond hij toch 's morsrens weer klaar voor de polikliniek. No? hoor ik mevrouw Scheurer eens op een avond zeggen: „Jan, je kan nu heusch niet met die menschen mee, je bent zelf onwel". Maar dr. Scheurer was niet tegen te houden: „Vrouw, al moest ik er heen kruipen, ik laat ze niet in den steek". Zoo was Scheurer. Daaraan is mid dellijk te danken, dat de Medische dienst ingang vond. Zonder dat taai volharden, was waarschijnlijk de po ging gestaakt voor de eerste scheme ring van den nieuwen uag aanving. Van die schier onoverkomelijke moei lijkheden vertelt mevr. Van Andel: „Moeilijk was het we? van de me dische verzorging der bevolking in het begin. Moeilijk ook het vinden en eenigszins geschikt mal n van perso neel voor het ziekenhuis. Om met het laatste te beginnen: tegenwoordig overtreft de aanmelding voor verple gers en verpleegsters verre het aantal beschikbare plaatsen in de ziekenhui zen. 25 jaar geleden was het bijna on mogelijk geschikt personeel té krij- r'o;'holen waren er vóór 1900 maar weinig. Meisjes gingen nog heel niet naar school. Vrouwen, de lezen en schrijven Konden, waren een groote zeldzaamheid. Het gebeurde meer dan eens, dat dr. Scheurer een of andere weduwe uit de desa aannam om bij de verpleging te helpen, en dat ze eerst nog moest leeren .zen. En dan de patiënten. Ellende en z'ekte was er genoeg. Maar de ruen- .>-'•1.en kenden het ziekenhuis niet. Ze dachten, dat de dokter 'tijd met een mes klaar stond; of dat een zieken huis een plaats is, waar men iets moet innemen om spoedig te sterven; of ook wef, dat het een doorgangshuis naar Suriname of Deli was. Ze kwamen eerst allen met zicht bare kwalen: uitgestrekte heen won den, of andere wonden, waarbij ze controleeren konden, wat er aan ge beurde. En niet alleen de patiënten: als de dokter aan het verbinden was, stond soms de heele familie van den patiënt c h.n, en kregen ze uit eg over ..t cr gebeurde. Maanden duurde het soms, eer zulke patiënten, die dikwijls ook ondervoed waren, het ziekenhuis genezen konden verlaten. Langzamerhand won dr. Scheurer het vertrouwen. Hij stond voor ieder klaar. Hij ging altijd mee, als men hem kwam halen. Wel was het soms moedeloos werk. Bij kraamvrouwen werd hij geroepen, meestal als het te laat was: Lij ernstige rieken, als cr ongeveer geen hoop meer was, en vele doekoens hun wijsheid en krachten al tevergeefs beproefd hadden. We had den soms het gevoel, dat de bevolking wel moest gaan denken: als men den dokter roept, dan gaat het eerst recht mis. Toch was er vooruitgang. Wat een geluk, toen de eerste ty- phuspatiënt was opgenomen. Wat een voldoening, dat de menschen ook voor inwendige kwalen om hulp kwamen, dat ze zelfs de operaties niet meer vreesden. Wat een conferenties met femilie in uitgebreiden zin: ooms, tantes, grootvader, enz. eer er tot ope ratie kon worden overgegaan. Het aantal oogpatiënten nam toe. Aanstaande moeders lieten zich op nemen in het ziekenhuis. De vrou wenzalen werden te kleinl Kwamen de zieken hem bedanken, dan was 't: de dokter kan niet: God geeft ons wijsheid, Jezus is 't die ge nezing geeft. Vertrouw op Hem. Met hoevelen heeft hij niet gesproken en gebeden. Het ging in dien eersten tijd in het ziekenhuis heel zuinig toe. De subsi dies waren zeer gering. Medicijnen moesten dikwijls in groote hoeveelhe den gekocht worden. Het kostte wel eens moeite heel noodige dingen aan te schaffen. Wat een vreugde, als er dan een extra gift kwam. Of als een milde gever voor een heel jaar de melk voor de patiënten betaalde. Kin derlijk blij was de dokter; dat waren feestdagen voor hem. Toch bij alle zuinigheid voelde hij voor de men schen. De kooplui wisten, dat de dok ter nog wel eens een kwartje extra betaalde; de andongkoetsiers kregen het liefst van hem zelf hun geld. Veel later nog, nadat hij al jaren weg was, wisten de menschen nog al lerlei van hem te vertellen. De heer Ngarpah, hoofd van de moskeeschool in Solo in 1913, vertelde ons, dat hij eens bij dr. Scheurer in het ziekenhuis was geweest. Wat hem daar het meest getroffen had, was, dat de dokter voor de genezing van een wond bij een der patiënten het overbrengen van een stukje gezonde huid op de wond noo- dig achtte, en dat hij daarvoor toen van zijn eigen huid gebruikte. ,.Hij had de Javanen lief" was het oordeel van dezen man". Mevr. Van Andel eindigt haar arti kel met aan te halen haar laatste be zoek aan den zieken dokter op hun jongste verblijf in Holland. „Toen we zouden gaan zoo schrijft zij kwam dr. Scheurer nog overeind met iets van het oude vuur in zijn oogen; met opgeheven hand, als om het er in te hameren, zei hij: „hard werken, hoor, dat is de ordinan tie voor ons". Wat moet voor zulk een geest het maandenlang stilliggen op het ziek bed een beproeving zijn geweest. Wat zal daarna het ontwaken in Gods nabijheid heerlijk zijn geweest". Ongetwijfeld, Gods beloften falen niet. Scheurer juicht voor Gods troon. Zijn werk blijft onder ons in dankbare herinnering. Zijn voorbeeld staalt en verplicht. STADSNIEUWS. GEMEENTEBESTUUR—GEREF. SCHOOLVEREENIGING. Be gemeen/te in het ongelijk. Bij Kon. Besluit van 1 Augustus j.l. is ongegrond verklaard het be roep van het gemeentebestuur van Leiden, tegen de beslissing van Ged. Staten van Zuid Holland van 19 Sept. 1927, waarbij, met gegrond-verklaring van het beroep der Geref. Schoolver- eeniging tegen het besluit van den Gemeenteraad van Leiden van 30 Mei 1927, het bedrag der vergoeding, waar op deze Vereeniging op grond van ar tikel 100 der Lager Onderwijswet 1920 over het jaar 1925 aanspraak kan ma- ken voor hare school aan de Hoog- landsche Kerkgraeht 20a alhier, is vastgesteld op 1893,07. Men zal zich wellicht herinneren, dat B. en W. aan den Raad voorstel den het salaris van de boventallige onderwijzeres, Mej. G. H. Schreuder, van 1 Mei 192531 December 1925 niet te vergoeden, omdat naar hun mee ning de slotwoorden van artikel 100, 2de lid der wet „en tot twee jaren daar na" niet van toepassing waren voor 't geval een boventallige leerkracht ver vangen werd. De Raad ging, ondanks verzet van enkele leden der rechterzijde, o.a. de heeren Huurman en Wilmer met B. en W. mede. Het Bestuur der Gereformeerde Schoolvereeniging, van zijn goed recht overtuigd, ging in beroep bij Gedepu teerde Staten van Zuid Holland en zag dit beroep gegrond verklaard, waarop de Raad op voorstel va u B. en W. op zijn beurt in beroep ging bij de Kroon. Dit heeft niet mogen baten. Ook de Kroon besliste, dat het Be stuur der Geref. Schoolvereeniging in dezen de wet op zijn zijde had. Waar in de schriftelijke en monde linge discussie B. en W. vooral hun argumenten ontleenden aan de ge schiedenis van het onderhavige arti kel 100, 2e lid, en daarbij zelfs terug gingen tot een Kamerdebat van 1919 vooral de heer Huurman heeft deze argumentatie bestreden daar is het wel van belang kennis te nemen van de volgende overweging van de Kroon „dat echter noch de woorden der wet, noch de geschiedenis van de tot standkoming van het artikel voor de ze beperkte opvatting die van het gemeentebestuur n.l. ruimte laat". Hiermede is het laatste van de reeks geschillen tusschen het gemeentebe stuur van Leiden en het bestuur der Gereformeerde Schoolvereeniging ge durende de jaren 1923—1927 tot op lossing gebracht. Sedert September 1927 zijn geen ge schillen meer voorgekomen. VERLICHTING ENDEGEEST. Aan het Electrotechnisch Bureau M. E. Zitman alhier is door de gemeente opgedragen het verlichten van ver schillende paviljoens en een geheele terreinverlichting in kabel voor de stichtingen Endegeest, Rhijngeest en Voorgeest. JUBILEUM BIJ DE FA. PIECK. Ter aanvulling van ons bericht be treffende de vier jubilarissen bij de N. V. F. Pieck, kunnen wij nog mede- deelen, dat aan Mej. v. d. Voorden en aan den heer Fleur werden aangebo den door het atelierpersoneel, resp. 'n eiken dressoir en een rookfauteuil met rooktafel met garnituur. Den heer Bergsma werd een bloem stuk aangeboden. ZILVEREN JUBILEUM. Heden herdacht de heer H. van der Laken zijn 25-jarig jubileum als por tier aan het Academisch ziekenhuis. De jubilaris werd van morgen per auto van huis gehaald en in tegen woordigheid van velen van het perso neel op zeer hartelijke wijze toege sproken door den directeur van het Acad. Ziekenhuis, den heer Maas, die hem een geschenk in couvert aanbood. Hedenmiddag hield de jubilaris een druk bezochte receptie. Tal van blijken van belangstelling gewerden hem voorts dezen dag. PARK-CONCERT. Programma van het concert in het Kooipark op Dinsdag 21 Augustus, des avonds te 8 uur: 1. Prins Hendrik-marsch, Geijp. 2. Festival Ouverture, Lentner' 3. Loreley paraphrase, Nesvadba. 4. Traumbilder, Fantaisie, Lumbeij. 5a. „O! Sole mio", di Capna. 6b. „La Czarina", Goume. 6. Maritano, wals, Dellinger. 7. Parkconcert-marsch, Geijp. EXAMENS. Voor het examen Duitsch L. O. slaag de te 's-Gravenhage onze stadgenoote Mej. A. J. Molt. Voor het Practijkexamen Nijverheids onderwijs slaagden te 's-Gravenhage de heeren J. Verhoeff te Voorhout en N. de Water, alhier. POSTKANTOOR LEIDEN. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten waarvan de afzenders onbekend zijn; terug ontvangen in de le helft van Augustus 1928. Brieven Binnenland. Beijers, Zeist W. Brand, Warmond G. Dam, Nieuwpoort Mej. H. L. Eling, Arnhem Katholieke Illustratie, Haarlem J. Kerkhof, Breda J. F. Le- feber, Naarden Tante Lize, Amsterdam Nijgh Ditmar, Ha<tg Rijksverzeke ringsbank, Amsterdam Spoorweg Pen sioenfonds, Utrecht Turmac afd. Re clame, Amsterdam Mej. C. Trumpie, Dordrecht Karei Vollaerts. Milligen M. 't Zand, Amsterdam. Briefkaarten Binnenland. P. v. Brussel, ITaag W. Bonte, Haag L. Borsje Schouten, Scheveningen de Grauw, A. de Jong, Blari- cum Mevr.'W. Kraal, Zeist J. Link, Noordwijk Mej. A. v. d. Mee, Amster dam Toos Pietlot, Haag Jongeheer P. v. d. Reijden, Fam. E. v. d. Schroer. Student Smit. Gro ningen Mej. T. Weeren, Brieven Buitenland. Mevr. D. de Gelder Terguson, Genua Mr. A. L. Hermans, Antwerpen Post- lagerd, Essen—Ruhr D. II. Immink, Sa- latiga ~f Olga Poplavaky, Liege. Briefkaarten Buite ilaud. J. Brooks. Brooklyn Josefine Taart, Wien Houang Kiers, Ixellea Mevr. J. Peerenboom Bakker, Interlaken C. M. Schilt, Brussel L. van Setta, Zalx- burg Th. Strater, Bochum. 5 briefkaarten zonder adres. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: J. Brugman, jm. 19 jaar en K. Teijnj jd. 21 jaar. F. H. v. Meurs, jm. 24 jaar en L. J. v. d. Sluis, jd. 25 jaar. A. Hen zen, jm. 24 jaar en M. C. Weyers, jd. 24 jaar. J. Bouman, jm. 24 jaar en M. J. Rademaker, jd. 20 jaar. A. J. Roos, jm. 26 jaar en J. Scharloo, jd. 22 jaar. J. Brussel, jm. 23 jaar en M. v. Zijp, jd. 22 jaar. H. J. P. v. Blanken, gesch. 45 jaar en J. Th. v. Kuijk, jd. 40 jaar. E. G. F. Reichenfeld, jm. 27 jaar en A. J. Bakker, jd. 22 jaar. J. B. v. d. Kley, jm. 31 jaar en A. W. Kamerling, jd. 28 jaar. H. v. d. Weerthof, jm. 24 jaar en A. G. Groeneveld, jd. 23 jaar. L. v. Ber- kel, jm. 25 jaar en P. Faas, jd. 25 jaar. J. C. Sloos, jm. 22 jaar en J. E. v. Bie zen, jd. 24 jaar. J. J. v. Soest, jm. 28 jaar en C. I. Dingjan, jd. 29 jaar. W. Bodry, jm. 24 jaar en A. Krassen- burg, jd. 24 jaar. P. Rijsdam, jm. 21 jaar en M. Trouwee, jd. 20 jaar. M. Knol, jm. 24 jaar en J. M. Poelgeest, jd. 21 jaar. A. Bresier, jm. 30 jaar en M. Brieër, jd. 22 jaar. J. D. de Vroede, jm. 24 jaar en J. A. Molenaar, jd. 22 jaar. Door de politie zijn in bewaring gesteld een tweetal minderjarige Tsje- cho-Slowaken, die zich zonder middel van bestaan hier te londe bevonden. Zij zullen weer naar hun land ge transporteerd worden. Aangehouden zijn de 23-jarige W. die verleden week tegen de wil van de bewoonster, in een woning aan den Ouden Rijn was binnengedrongen, en C. W., die verleden week op de Hooi gracht den arrestant van een agent ontzet had. Zaterdag is door een onbekend gebleven persoon aan de Boommarkt, het 7-jarig meisje, E. M., dat daar in het water gevallen was, gered. BINNENLAND. HET DEPARTEMENT VAN DEFENSIE. Men meldt uit Den Haag: In verband met de aanstaande ver eeniging van de Departementen van Oorlog en van Marine tot het Depar tement van Defensie zijn de eerste en de zesde afdeeling van het Departe ment van Oorlog (de juridische afdee ling en de afdeeling intendance) over gebracht naar het gebouw Hofweg 2, waar de bureaux van de vesting Hol land waren gevestigd en zijn de vrij komende lokalen in het gebouw van het Departement van Oorlog aan het Plein thans ingenomen door den Ma rinestaf en de afdeeli.ic personeel van het Departement van Marine. De bureaux van de vesting Holland worden tijdelijk ondergebracht in de woning, bestemd voor den Directeur der Landsdrukkerii. om later te ver huizen naar het gebouw van het De partement van Marine aan het Lange Voorhout. DE RAMP OP STAATSMIJN „HLNDRIK". Daar gebleken is, dat de Directie der Staatsmijnen zich niet bevoegd acht om zonder toestemming van den Minister rapport over de oorzaak van liet massaongeluk op Staatsmijn Hen drik aan de vakbonden en de pers te verstrekken, heeft de Alg. Ned. Mijn- werkersbond zich thans t den Minis ter van Waterstaat gewend met een adres, waarin verzocht wordt om de Directie der Staatsmijnen en Staats toezicht te machtigen den vakbonden, wier leden bij deze ramp betrokken zijn, een afschrift der rapporten te verstrekken. Verder wordt er in dit adres op ge wezen, dat bij het plaats gevonden onderzoek geen vertegenwoordigers der vakbonden zijn toegelaten en ook ce arbeidercontroleurs van den Ned. Mijnwerkersbond de rapporten niet hebben ontvangen of inzage daarvan hebben verkregen. FOLKLOREDAG TE BORCULO. Op 25 Augustus heeft er in Borculo. l ekend door zijn cycloon van een ptar jaren geleden, maar ook zonder dien cycloon een zeer belangwekkend stadje, een groot folklorefeest plaats. Een optocht, die niet minder dan 100 groepen omvat, zal een volledig beeld geven van het Graafschapscte volks leven op het platteland en in de stad jes. Zaterdag 25 Aug: o: 2 uur wordt (ie optocht gehouden. Er is gezorgd voor extra-treinen. Men verwacht een grooten toeloop. Binnenland. Dubbele moord te Hilversum. Commissie van voorlichting over promotierecht aan de Theol. School te Kampen benoemd. Ernstig spoorwegongeluk te Delft. Buitenland. Geen Doitsche regeeringscrisis in verband met de pantserkwestie. Vermoedelijk Poolsch-Litausche on derhandelingen te Kowno. Een cycloon boven Algiers. Maandag 27 dezer zal te Parijs de onderteekening van het anti-oorlogs verdrag plaats hebben. Berichten van de Gitta di Milano. R.-K. KRANKZINNIGENGESTICHT TE NOORDWIJKERHOUT. Het eerste paviljoen van het nieuwe R.-K. Krankzinnigengesticht voor Vrouwen te Noordwijkerhout is gereed eü zal dezer dagen worden betrokken door patiënten uit het gesticht te Ven- raay. BUITENLAND. HET ANTI-OORLOGSVERDRAG. Demonstraties bij het vertrek van Kellogg. Bij het vertrek van Kellogg uit New York hebben Zaterdag ongeveer 200 leden van de Anti-imperialistische Li ga op de pier een demonstratie gehou den tegen het Kellogg-pack De onderteekeningsplechtigheid. 26 Augustus zal aan de gevolmach tigden, die naar Parijs komen, om het Kellogg-paet te onderteekenen, een feestmaal worden aangeboden ter eere van Kellogg. Maandag 27 Augustus zal de plech tige onderteekening plaats hebben, gevolgd door een diner en diplomatie ke receptie, terwijl 28 Augustus de ge volmachtigden door den president der republiek zullen worden ontvangen in het hotel Rambouillet. waarna zij cp een receptie in het stadhuis genoo- digd worden. Ter onderteekening zullen naar Pa rijs komen de gevolmachtigden van Duitschland, Vereenigde Staten, Bel gië, Ierland, Tsjecho-Slowakije, Polen, Canada, Engeland, Nieuw-Zeeland, Unie van Zuid-Afrika, Australië en Japan. Stresemann's tactiek. Betreffende de uitnoodiging van dr. Stresemann voor de onderteekening van het pact-Kellogg wordt uit Berlijn gemeld, dat de uitnoodiging tot den minister persoonlijk is gericht. Er zul len dan ook geen andere leidende ambtenaren van het departement van tuitenlandsche zaken den minister vergezellen. Eenigerlei onderhandelingen met de Fransche regeering over kwesties van algemeen© politiek staan dan ook niet op het programma, maar desniet tegenstaande zal er vermoedelijk toch wel gelegenheid zijn zoodanige onder handelingen te voeren. De toestand van Chamberlain. Naar gemeld wordt, is de toestand van Chamberlain thans zoover voor uitgegaan, dat hij naar zijn landgoed in het graafschap Sussex is kunnen gaan. DE DUITSCHE PANTSERKRUISER. De soc.-dem. partij-instanties bijeen. In het gebouw van den rijksdag be gon Zaterdagochtend de gemeen schappelijke zitting van den partij raad en de rijksdagfractie der sociaal democratische partij. De beraadslagingen waren hoofdza kelijk gewijd aan de medewerking van (ie sociaal-democratische ministers tot den houw van den pantserkruiser. Aan de door Crispien gepresideerde zitting namen circa 170 personen deel, o.w. de rijkskanselier Hermann Mul ler, de minister van financiën Hilfer- ding en de minister van binnenl. zaken Severing, alsmede het grootste deel van de sociaal-democratische rijks dag leden. De besprekingen hadden een ver trouwelijk karakter. Naar medege deeld wordt, betoogde de rijkskanse lier, dat de bouw van het pantser schip volgens de vroegere besluiten van rijksdag en rijksraad niet verhin derd kan worden, zonder dat het ge vaar zal ontstaan, dat de tegenwoor dige regeeringscoalitie zal uiteenval len

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1