DAG-AGENDA. Door de Nederlandsche regeering werd gisteren aan den Commandant en officieren van het Chileensche oplei dingsschip te Den Haag een lunch aangeboden. V.l.n.r. zittend: Consul-generaal van Chili; Schout bij Nacht Ja ger; Burgemeester Patijn van Den Haag; Zaakgelastigde van Chili; Adm. Zegers Rysser; de Commandant van het schip; Snouck Hurgronje, secr.-gen. Buitenlandsche Zaken; de le Officier van het schip. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 13 Aug. tot en met Zondag 19 Aug. a.s. waargenomen door de apotheek van den heer C B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, Telef. 523. Roelofs, te ontwikkelen tot maker van goede astronomische instrumenten. Hij werkte aan een groote Leidsche telescoop. Van hem staat er hier een in 1830 te St. Annaparochie gemaakte 68 C.M. lange telescoop op voet. Van Argen Roelofs, die den ring van Saturnus bespiedde met een zelf ont worpen kijker, ligt er een teekening, voorstellende de maaneclips van 12 November 1780. Hij leefde en stierf te Hijum, waar hij het boerenbedrijf uit oefende. Het planetarium van Eisinga is ver tegenwoordigd door fraaie gravures. In 1785 ontving de Franeker Academie van den Frieschen stadhouder een buitenlandsch planetarium ten ge schenke, dat ter tentoonstelling aan wezig is. Het geheel, ook het als meu bel sierlijk bewerkte stel, werd door Wrighten Cole te Londen vervaardigd „at the orrery in Fleetstreet". Daar naast staat weer Friesch werk. Een beweegbaar tellurium dat in de vorige eeuw behoorde tot de bezienswaardig heden van Workum. Aldaar is het in 1841 gemaakt door den gemeente—ar chitect A. J. Bokma. Dikwijls bestond er nauw verband tusschen de planetaria als astronomi sche uurwerken en de gewone klokken en horloges. Astronomische horloges zijn er reeds uit de 17e eeuw en be kend zijn de astronomische staande klokken met hun prachtige wijzerpla ten en kasten van palissander- of wortelnotenhout. Ook de Harlinger uurwerkmaker Tjeerd Ratsma maak te dergelijke in de 18e eeuw. Op de ten toonstelling zijn ze helaas slechts door een afbeelding vertegenwoordigd. Wel is er een tot dit genre behoorende, in teressante astronomische pendule, in 1853 gemaakt door den Beetgumer molenmaker R. B. Gelder. Een sierlijk uurwerk. Behalve plaatwerken en boeken die nen tot opluistering eenige merkwaar dige en fraaie zakzonnewijzers, zonne- ringen, enz. Hieronder 16e-eeuwsche exemplaren met ingegraveerde Frie- sche familiewapens. AL curiositeit is nog te noemen een teekening voorstel lende een groep in de buurt van Leeuwarden kampeerende sterre- kundigen, die vóór zonsopgang met telescopen de zoogenaamde planeten- conjunctie van 8 Mei 1774 bespiedden. Vooral in Friesland was die conjunctie met schrik en beven verwacht. Men vreesde dat er dan eenige verandering in de beweging der aarde en planeten zou ontstaan. Liedjeszangers maan den de goede gemeente bij voorbaat aan tot boete en rouw. De overheid moest zelfs ingrijpen door de liedjes zangers vast te zetten en de liederen bij de drukkers in beslag te nemen. Een deskundig bericht in de Leeuwar der Courant van 16 April 1774 diende verder om de gemoederen gerust te stellen. BUITENLAND. HET FRANSCH-ENGELSCHE VLOOT-COMPROMIS. De publicatie uitgesteld. Om redenen in verband met de di plomatieke usances is volgens een be richt uit Parijs, de publicatie van het Fransch-Engelsche maritieme accoord voorloopig uitgesteld. HET POOLSCH-LITAUSCH GESCHIL Het Litausche antwoord aan Polen. Het Litausche Telegraafagentuur publiceert de antwoordnota van de Li tausche regeering op het afslaan van de uitnoodiging voor Koningsbergen door Polen «en het Poolsche voorstel om de voltallige Poolsch-Litausche conferentie te Genève te houden. In het Litausche antwoord wordt er de nadruk op gelegd, dat het Poolsche voorstel om de conferentie op 30 Au gustus te Genève bijeen te roepen tij dens de afwezigheid van den minister van buitenlandsche zaken door den directeur der afdieeling Oost van het Poolsche ministerie van buitenland sche Zaken gedaan is en dat een. der gelijk voorstel slechts rechtstreeks van den minister van buitenlandsche zaken kan uitgaan of ten minste in zijn naam kan worden gedaan. Zonder zijn bevestiging kan het der halve niet in behandeling word enge- nomen. Een dergelijk voorstel zou ook de Litausche delegatie zeer onaange naam treffen, want op denzelfden dag beginnen de werkzaamheden van den Volkenbond, welke de geheele aan dacht der deelnemers in beslag zal nemen. Voor de Poolsch-Litausche conferentie zou het onder dergelijke omstandigheden onmogelijk zijn, zich onvoorbereid met de Poolsch-Litau sche aangelegenheden bezig te hou den In ce nota wordt voorts gevraagd, mede te deelen, of de Poolsche dele gatie een zuiver formeele zitting be oogt of dat de Poolsch-Litausche con ferentie volgens haar bestemming toe- scanden zal scheppen, waaronder een grondige arbeid mogelijk schijnt. DE DUITSCHE PANTSERKRUISER. De Communisten willen een referen dum. Het hoofdbestuur van de Duitsche Communistische Partij heeft gister middag besloten, de communistische rijksdagfractie opdracht te geven bij den Rijksdag een voorstel in te die nen om een volksstemming te doen houden over den bouw van den pant serkruiser. De bedoeling van dit communisti sche voorstel is natuurlijk de sociaal democraten in moeilijkheden te bren gen. HET PRESIDIUM DER BELGISCHE KAMER. Baron Tibbaut tot voorzitter gekozen. Tot voorzitter der Belgische Kamer werd gisteren ter vervanging van den socialist Brunet gekozen de katholiek Baron Tibbaut, tot ondervoorzitters de katholiek Pirwez, de liberaal Lemon- nier en de socialisten Hallet en Meys- mans. Tibbaut werd gekozen met 131 stem men, terwijl 21 leden blanco stemden. DE LUCHTMANOEUVRES BOVEN LONDEN. Churchill's landhuis in de (theoretische) asch. De luchtmanoeuvres boven Londen zijn nog niet geëindigd, maar reeds kan worden'gezegd, dat de aanvallen van Oostland ondanks zware verliezen groot succes hebben gehad en dat ver scheidene deelen van Londen, theore- thisch althans zijn vernield. Een groote overwinning is door de Westlandsche verdedigers behaald op het eskader zoogenaamde Vossen, d. z. uiterst snelle bommenwerpers. Het es kader werd uiteengeslagen en vernie tigd. Churchill's landhuis te Westerham- werd theoretisch in de asch gelegd. Londen weerloos bij een eventueelen werkelijken luchtaanval. Volgens de verklaring van een des kundige, gepubliceerd door de„Star", is de conclusie, welke valt te trekken uit de deze weken gehouden luchtma noeuvres boven Londen, voor de ian- den op het continent een schitterende demonstratie, dat Londen open ligt voor een luchtaanval en de daarmee gepaard gaande verwoesting. Ongelukken. Een vliegtuig, dat deelnam aan de luchtmanoeuvres, is na in brand te zijn gevolgen bij Richmond neerge stort. Het werd volkomen vernield, maar de piloot, die er met een para chute uitsprong, kwam ongedeerd op een dak terecht. Een groot bombardementsvliegtuig moest wegens een motordefect bij Grays in Essex landen. Ook hierbij bleven bestuurder en waarnemer on gedeerd. GOEDKOOPER SPOORREIZEN IN ENGELAND. Om de concurrentie der autobussen. In hun strijd tegen de concurrentie der autobussen zijn de Engelsche spoorwegen weer een stap verder ge gaan, door het verkrijgbaar stellen van week-end biljetten, die vijf in plaats van vier dagen geldig zullen zijn tegen sterk verminderde prijzen De minimum-tarieven zijn verlaagd tot 4 sh. voor de eerste en 2 sh. 6 d. voor de derde klasse, van resp. 8 sh. 6 d. en 5 sh. 3 d. De andere prijzen zijn naar verhouding verlaagd. De tarieven zijn thans lager dan de gemiddelde autobus-tarieven. SPOORWEGONGELUKKEN IN JOEGO-SLAVIë. Talrijke dooden. Volgens een bericht uit Belgrado is op het traject Nisj-Uskub gisteren middag een personentrein ontspoord ten gevolge van een breuk in de rails. De trein viel van den spoordijk naar beneden, waarbij 13 wagons vernield werden. Volgens de eerste berichten zouden er ruim 100 personen gedood of zwaar gewond onder de puinhoopen liggen. De laatste berichten melden, dat reeds 20 dooden en 30 zwaargewonden ge- horgen zijn. Nader wordt nog gemeld, dat in de laatste 24 uur in Joego-Slavië nog twee andere ernstige spoorwegongelukken hebben plaats gehad. Van de locomo tief van een sneltrein is tusschen Bel grado en Nisj een ketel ontploft, toen men een nieuw soort kolen probeerde. De machinist en een hoogere spoor wegambtenaar werden gedood, twee andere ambtenaren levensgevaarlijk gewond. Bij Uskub ontspoorde voorts Don derdag een draisine, waarbij vier spoorwegambtenaren ernstig gewond zijn. GROOTE BRANDEN IN SPANJE. Een schade van 2.500.000 gulden. Geweldige boschbranden, welke een omvang hebben genomen van bijna i00 v'erkante K.Mwoeden nabij de vesting Gerona aan den vroet der Py reneeên. Het vuur, dat verscheidene buurtschappen bereikt heeft, ver- v. eestte reeds tien gebouwen en een kerk. Er zijn troepen door de autorl t' i ten uitgezonden om de vlammen te bedwingen, doch zij kunnen zich slechts beperken tot het voorkomen van de uitbreiding. Men schat de tot dusver aangerichte schade op ongeveer 2% millioen gul den. TYPHUS TE PARIJS. Ondeugdelijke watervoorziening. Wanneer het warm is komt te Parijs elk jaar typhus voor, welke hoofdza kelijk aan het slechte water wordt toe geschreven. Volgens de plaatselijke statistiek treedt de besmettelijke ziek te vooral de laatste weken met groote hevigheid op. De laatste tien dagen zijn er zeventien personen aan typhus overleden tegenover vier in de vooraf gaande tien dagen. Men heeft een begin gemaakt met de verbetering van de Parijsche water verzorging. In de komende vijf jaar wil men een nieuwe waterleiding uit het Loiregebied aanleggen. DE ARBEID IN DEN SOVJETSTAAT. Onrustbarende achteruitgang van de productie. Een aantal communistische leiders van verschillende trusts geven de laatste da gen in de Sovjetpers inlichtingen over den onrustbarenden achteruitgang der pro ductie gedurende de laatste maanden. De voorzitter van den Zuid-Russischen staal- trust, Joegastal, beschuldigt hoofdzakelijk de arbeiders en geeft o.m. de volgende bij zonderheden: In April stonden gedeelten van fabrie ken achttien keer stil wegens bedrijfssto ringen, waardoor bijna 7000 ton materiaal verloren ging; in Juni bedroeg het aan tal storingen 28 en gingen daardoor 32.000 ton verloren. Gedeeltelijk hebben bij zul ke storingen ook de arbeiders schuld. Vol gens de Russische wetten krijgen n.l. de arbeiders hun loon uitbetaald ook gedu rende den tijd, dat zij niet kunnen wer ken door bedrijfsstoringen, terwijl als loon geldt het gemiddeld, verdiende over de laatste drie maanden. Het is dus voor de arbeiders voordeelig zich eenige maan den flink in te spannen en een hoog ge middelde te halen, om daarna den tijd, dat zij niets te doen hebben, door te ko men. Aldus de communistische directeur. Een ander nadeel is het geweldige ver loop, dat in de hand gewerkt wordt door een andere bepaling, waarbij de arbeider na 55^ maand werk recht heeft op twee weken verlof en op het loon van twee we ken, indien hij ontslag neemt, zonder ver lof gehad te hebben. Dientengevolge zijn er in een maand tijds op de mijnen te Sta- lino 1.5 maal het aantal werkzame arbei ders aangenomen. De ongehoorzaamheid der arbeiders neemt ernstige vormen aan. In een mijn, waarin 6 pet. mijngas geconstateerd was, en de ingenieur den toegang verboden had, zijn de mijnwerkers op eigen initia tief gaan werken, omdat de kool er zacht was, en men derhalve hooge productie en hoog loon kon bereiken. Uit het Koez- metskbassin komen berichten dat de ar beiders er vergaderingen beleggen om te beslissen of ze de voorschriften der tech nici en administratie zullen opvolgen. De schrijver dringt aan op een krachtig ingrijpen van regeerings- en partijorga nen. om dezen ongewenschten toestanden onmiddellijk den kop in te drukken. TITELS IN HET ROODE LEGER. Eerst afgeschaft, thans weer ingevoerd. Na de bolsjewistische revolutie werden alle titels in het leger afgeschaft. Langza merhand bleek echter deze toestand on houdbaar en na veel strijd heeft de Revo lutionaire Oorlogsraad een surrogaat van de vroegere titels ingevoerd. Om de starre communisten niet al te sterk tegen het hoofd te stooten, werd het woord „titel" vervangen door het woord „categorie", maar practise!* komt het op hetzelfde neer. Bovendien hebben de bolsjewistische redacteurs van het nieuwe reglement het oude tsaristische reglement trouw gevolgd en nu en dan zelfs woordelijk overgeno men. Tot nu toe was de positie van een offi cier van het Roode Leger onzeker. Wel werden al spoedig bepaalde eis'chen aan de nieuwe officieren gesteld en werd er paal en perk gesteld aan de benoeming van arbeiders, die niets van de militaire wetenschap afwisten, tot officier, maar de positie bleef onzeker. Een officier, die een hoogere functie kreeg, kon te allen tijde door den commandant van een di visie of van een legercorps afgezet wor den en een lagere betrekking krijgen. Het gevolg hiervan was, dat er in het Roode Leger naast jeugdige regiments- en divi siecommandanten vaak oudere compag nies- en bataljonscommandanten waren. Het nieuwe reglement dat 1 October in werking treedt, maakt hieraan een einde. Voor het verkrijgen van een bepaalden rang moet men 'n door de wet voorge schreven minimalen tijd onder de wapens hebben doorgebracht. Alleen een speciale commissie is gerechtigd een officier zijn betrekking te ontnemen. De salarissen zijn nu zoo geregeld, dat met het stijgen van den rang ook het salaris stijgt. De of ficieren krijgen bovendien het recht op bepaalde, door de wet omschreven, sup plementaire vergoedingen. Zelfs het insti tuut van oppassers, dat vroeger door de bolsjewiki zoo fel bestreden werd, wordt nu, zij het in ge wijzigden vorm en onder een andere benaming, weer ingevoerd. MAILBOOT BIJ CALIFORNIë AAN DEN GROND. 250 personen aan boord. In de nabijheid van kaap San La- zaro (Californië) is de mailboot „Ecua dor" met 250 personen aan boord aan den grond geloopen. Verschillende schepen zijn onder weg om hulp te bieden. WEDEROM EEN NIEUW SCHIP VAN STAPEL GELOOPEN. Te Bremen is gistermiddag het zus terschip van het Woensdag te Ham burg van stapel geloopen stoomschip „Europa", waarbij de Amerikaansche gezant te Berlijn^ Schürman de doop plechtigheid verrichtte, van stapel ge loopen. De rijkspresident Von Hindenburg doopte het schip met den naam „Bre men". In Engelsche bladen wordt op het kort na elkaar te water laten van deze twee groote schepen gewezen als een bewijs voor het herstel van de Duit sche scheepvaart. INTERNATIONAAL CONGRES VAN ORIËNTALISTEN. Maandag over een week komt te Oxford het 17e internationaal congres van oriën talisten bijeen, dat door ingeveer 600 ge leerden zal worden bezocht. De meeste landen laten zich officieel vertegenwoordigen en vrijwel alle groote universiteiten en oriëntalistische genoot schappen zenden afgevaardigden. Het laatste congres is voor den oorlog te Athene gehouden in 1912. KORTE BERICHTEN. Het programma der plechtighe den bij gelegenheid van de on&ertee- kening van het Kellogg-pact te Panjs zal eerstdaags aan den Franschen mi nisterraad worden voorgelegd. De onderhandelingen tot bijleg ging van het conflict in de katoen spinnerijen in Britsch-Indië, dat reeds zes maanden duurt en waarbij 150.000 man zijn betrokken, zijn mislukt. Het Belgische koningspaar heeft de terugreis uit den Congo naar Bel gië aanvaard. De Canadeesche eerste minister gaat naar Parijs om het anti-oorlogs verdrag te onderteekenen. Tusschen de Vereenigde Staten en Egypte wordt onderhandeld over het sluiten van een arbitrageverdrag. De ex-koning van Griekenland heeft geweigerd gevolg te geven aan het verzoek van de Grieksche monar chisten met een proclamatie deel te nemen aan den verkiezingsstrijd. De Russische legatie te Berlijn spreekt het bericht tegen, dat Trotzki zich op het oogenblik in de Duitsche hoofdstad zou bevinden. Smuts, de vroegere premier, heeft in een rede verklaard, dat Zuid- Afrika zijn grenzen voor de immigra tie wijd open moest zetten, omdat ver- Radio-Programma. WAT ER VANAVOND TE HOOREN IS HUIZEN, 340.9 M. I"""(Na 6 nnr n.in. 1870 M.). N. C. R. V. ,5.00 Concert. Mej. Cor Möllenkanr alt; de heer G. v. Ravenzwaay, harmonium en piano. 6.15 Muziekbespreking door den heer G. v. Ravenzwaay, van nieuw verschenen uitgaven. K. R. O. 7.00 Halfuurtje nieuwste gramofoon- platen. y. p. r. 0. 735 Med&deelingen van het V.P.R. O.-Peasbureau. 740 Mevr. Suz© van 't Lindenhout- Tak, viool; mevr. Hora ^dema, violoncel; Gor Lemaire, p^ano. 7-5° Spreker: Br. K. F. Proos!:, Zwol le. Onderwerp: Iets over Ibsen's Bouwmeester Solnes. 8.15. Largo. HILVERSUM, 1071 M. A. V. R. O. 6.00 Tijdsein van de A.V.R.O.-klok. 6.00 .Vooravondconcert. 7.15 Boekbespreking. 7.45 Politieberichten. 8.Ó0 Tijdsein van de A.V.R.O.-klok.^ 8.15 Aansluiting Kurhaus Schevenin- gen. Het Residentieorkest akv. Prof. Georg Schnéevoigt. 9.00 Verplicht stoppen De Bildt. 10.10 Persberichten van Vaz Dias. 10.30 Muziek. königs w usterh., 1250 M. 5.20 Concert. 10.50 Muziek. LANGENBERG, .469 M 6.20 Muziek. 8.35. Concert Daarna laatste berichten. DAVENTRY, 1604 UL 5.35 Kinderuurtjo. 6.20 Muziek. 6.50 Eerste algem. nieuwsbericht. 7.05 Muziek. 7-35 Be grondslagen der muziek. 8.20 Muziek. 9.50 Berichten aan zeevarenden. 10.10 Concert. 11.05 Een verrassing^ 11.20 Muziek. PARIJS, (Radio), 1750 M. 8.20 Landbouwberichten. 8.35 Koersen en mededeelingen. 8.50 Concert. Daarna nieuwsberichten. meerdering van de blanke bevolking de beste oplossing voor het probleem der armoede onder de blanke bevol king zijn zou. LUCHTVAART. EUROPA-RONDVLUCHT. Gistermorgen is op het vliegveld Tempelhof te Berlijn de bekende zeil- vlieger Martens tezamen met den vlieger Weber met een vliegtuigje, voorzien van een motor van slechts 35 P.K. gestort om een rondvlucht door Europa te ondernemen. Het doel van deze rondvlucht is propaganda te ma ken voor de I.L.A., de Internationale Luftfahrt Ausstellung, die van 7 tot 28 Oct. te Berlijn zal plaats hebben. Dienovereenkomstig is het vliegtuigje ook „I.L.A." gedoopt. De tocht gaat via Keulen naar Pa rijs, dan naar Londen, Brussel, Am sterdam, Koningsbergen, Praag, Wee- nen, Boedapest, Triest, Rome, Milaan, Marseille, Barcelona, Madrid, Bor deaux, Genève, Hamburg, Kopenha gen, Oslo, Stockholm, Helsingfors, Re- val, Moskou, Smolensk, Riga, Kowno, Koningsbergen en vandaar naar Ber lijn terug. Martens is voornemens op 19 Aug. van Londen naar Nederland te komen. Hij zal eerst Amsterdam en daarna Rotterdam aandoen. Het ligt in zijn bedoeling van Rotterdam in een non- stopvlucht naar Tilsit in Oost-Pruisen te vliegen teneinde het wereklafstand- record voor licht-motorige vliegtuigen op zijn naam te brengen. GENERAAL NOBILE. Nobile zal volgende week voldoende hersteld zijn om een bezoek te kunnen afleggen hij de moeders en echtgenoo- ten van de slachtoffers van de Italia- ramp. Van officieele goedkeuring van zijn plan om deel te nemen aan het verde re reddingswerk is nog niets bekend. OCEAANVLUCHT ILLINOIS—ZWEDEN. ■Uit Rockford (Illinois) wordt gemeld d.d. gisteren: De vlieger Bert Hassell is beden- morgen vroeg gestart naar Cockrane in Ontario, vanwaar hij zijn vlucht naar Stockholm via Groenland zal voortzetten. Hij wordt vergezeld door zijn vriend, Parker Cramer, die als mede-bestuur der zal optreden. De bedoeling is, te Reykjavik een tusschenlanding te ma ken. Nader wordt gemeld, dat de vlieger Hassell te Cochrane in Ontario is aan gekomen. Hij zal hier zijn benzine voorraad aanvullen. UIT DE OMGEVING. OUDE WETERING. I>e Muziekvereeniging „Prinses Juliana", welk© in rechten nog stee, s 'bestond, al hebben we in geen jn.ca feitelijk iets van haar bestaan gemene is fihjapg. [np^r; vernemen, met algt in.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2