CHRISTELIJK DACBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN Belanurijkste nieuws in dit Hommer. 9«» JAARGANG VRIJDAG 17 AUGUSTUS 1928 NUMMER 2516 IDSCIE COURANT ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal. i 2,50 Per week 0.19 Franco per post per kwartaal I 2.90 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Telefoonnummer 3778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentlën per regel 221/» cent Ingezonden Mededeelingen dnbbel tariel Bij contract belangrijke redactie Kleine Advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da* gelijks geplaatst ad. 40 cents Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. V Strijd voor vacantie. Er is een tijd geweest, en die ligt nog slechts betrekkelijk kort achter ons, waarin aan vacantie voor arbei ders niet gedacht werd. Dat was niet noodig, meende men. De onderwijzers hadden hun zomer-, hun Kerst- en Paasch- of Pinkster- vacantie; de dominees kregen een paar vrije Zondagen en ook voor de ambte naren, vooral de hoogere, werd een vacantie noodzakelijk geacht, doch dat ook de „gewone" menschen wel eens behoefte hadden aan een onder breking van den dagelijkschen arbeid, tegenover deze gedachte stond men vreemd. Hoogstens gebeurde het nog wel eens, dat de gezamenlijke werk lieden en bedienden van een onderne ming onder leiding van hun chefs een dagje uitgingen, waarvoor ze dan wel heel dankbaar mochten zijnl Sinds dien „goeden ouden tijd" is er heel wat in de wereld veranderd. Va cantie is thans niet slechts een voor recht van enkele „intellectueelen", doch breede groepen van arbeiders deelen daarin. In vele collectieve con tracten is vastgelegd, dat de arbeiders recht hebben op een aantal vacantie- dagen met behoud van loon. Helaas, dat men in sommige bedrij ven, zooals o.a. de bouwvakken, zoo ver nog niet is. De loodgieters staken reeds drie maanden om een bepaling betreffende het toestaan van 6 dagen vacantie in het collectief contract op genomen te krijgen. De Rijksbemiddelaar heeft pogingen aangewend om het conflict te doen be ëindigen en als compromis voorgesteld 3 dagen vacantie, doch dit voorstel werd door de patroonsorganisatie ver worpen. Zoo duurt de staking onver minderd voort. Het is wel zeer treurig, dat de door voering van een rechtvaardigen wensch der arbeiders steeds op zooveel verzet stuit, waardoor bij velen het denkbeeld van den klassenstrijd ver sterkt wordt. Ook al zijn meerdere pa troons persoonlijk van het billijke van ae gestelde eischen overtuigd, dan nog wil de werkgeversorganisatie van geen toegeven, en zelfs van geen vergelijk weten. Hoe deze staking ook zal eindigen, vroeger of later zal ook deze groep ar beiders in het bezit van enkele vrije dagen komen, want het is zooals het Fransche spreekwoord zegt: „Les idéés marchent", d.w.z. de gedachten ma ken voortgang. Het kan niet anders, of men zal ook in werkgeverskringen tot de overtuiging moeten komen, dat het een billijke eisch is, wanneer de arbeiders vragen enkele dagen per jaar vrijaf te mogen hebben om van de natuur te genieten, hun familie te be zoeken of hoe zij die dagen verder willen doorbrengen. Dan zullen zij daarna, gesterkt naar lichaam en geest, weer met frisschen moed aan den arbeid tijgen. STADSNIEUWS. HET PILGRIM FATHERS GENOOT SCHAP. De jaarvergadering van het Pilgrim Fathers Genootschap alhier zal plaats hebben op 8 September a.s. Bij die ge legenheid zal tevens des namiddags te 3 uur in tegenwoordigheid van le den en gasten van het Genootschap de onthulling plaats hebben van den ge denksteen voor John Robinson opge richt in de doopkapel der Pieterskerk door de General Society of Mayflower Descendants in America. Na afloop van deze plechtigheid, waarbij door Hollanders en Amerika nen het woord zal worden gevoerd en waarbij o.a. ook de Amerikaa.nsche Gezant te 's-Gravenhage, Mr. Tobin, en de Nederlandsche gezant te Was hington, Dr. van Royen, hopen tegen woordig te zijn, wordt een bezoek ge bracht aan het Jan Pesynshof, de plaats waar John Robinson van 1611 1625 gewoond heeft. Te 4 uur wordt in de Pieterskerk een godsdienstige samenkomst gehou den, waar Prof. Dr. A. Eekhof, Leiden, een historische toespraak zal houden, en Rev. Dr. Edgar F. Romig, New- York, zal preeken. Aan de leden en gasten van het Genootschap wordt daarna een thee aangeboden in het Akademiegebouw te Leiden. Voor de plechtigheden in de Pieters kerk en het Jan Pesynshof hebben de heer L. Mens, organist der Pieterskerk en een koor onder leiding van den heer Hannivoort, hunne welwillende medewerking toegezegd. Tot de gods dienstoefening in dö Pieterskerk te 4 uur is voor ieder vrije toegang. Een beperkt aantal toegangskaarten voor de onthullingsplechtigheid, tevens recht gevend op een gereserveerde plaats in de godsdienstoefening, zijn voor belangstellenden beschikbaar, en kunnen worden aangevraagd bij den Secretaris van het Genootschap, Prof. Dr. D. Plooij alhier, en vanaf 1 Sep tember a.s. bij den koster der Pieters kerk. TRAMVERTRAGING. Van de Electrische tram van de N.Z.H.T.M., welke hedenmorgen te 9.19 uur uit Den Haag naar Leiden is ver trokken, is even voorbij de Zilverfa- hriek te Voorschoten de motorwagen defect geraakt, waardoor de tram niet verder kon. Na een half uur te hebben stilgestaan is de tram door een volgen de uit Den Haag komende tram naar Leiden opgeduwd. DE LEIDSCHE WINKELSTAND. Zoo langzamerhand begint zich de Hooigracht -te ontpoppen als een win kelstraat van niet geringe beteekenis. Vooral in den laatsten tijd werden telkens nieuwe winkels geopend en het laat zich aanzien, dat binnen niet al te langen tijd degenen, die serieus gaan „winkelen", ook de Hooigracht in hun wandeling zullen moeten be trekken. Een van de oudste zaken van de Hooigracht is die van de firma A. v. d. Ouweelen, die, klein begonnen, thans verschillende perceelen be slaat en overal bekend staat als een oude, conservatief-degelijke en toch vooruitstrevende zaak. Thans heeft de zaak weer een be langrijke uitbreiding ondergaan. Van een gedeelte, dat vroeger als pakhuis werd gebruikt, is thans een mooie show-room gemaakt, waar men rustig de nieuwste snufjes op dit gebied kan bewonderen. De haarden staan er op gesteld in schoorsteenmantels, waar mede de kamer rondom is betimmerd en men vindt er behalve deze haar den, waarvan sommige (vooral de nieuwe Jaarsma haard met de dub bele afdekking, waardoor het afbran den absoluut voorkomen wordt), zeer de aandacht trekken, verschillende soorten moderne kachels en wat ver der bij verwarminginstallatie be hoort. Rustig en gemakkelijk kan men zijn keus bepalen en de verschillende typen van haarden enz. met elkaar vergelijken. Er is iets voor iedere beurs en de naam van de firma waar borgt een technische en coulante be diening. DE STAND DER WERKLOOSHEID. Het aantal werkloozen, ingeschreven hij den Gem. Dienst voor Sociale Za ken, bedroeg op 15 Augustus 1928: 426, terwijl op 17 Augustus 1927 dit aantal 525 bedroeg. Door de politie zijn aangehouden de 18-jarige P .v. L. en de 18-jarige J. V., beiden te Leiden, die te Schevenin- gen een gouden ring hadden gevonden en deze in de Bank van leening tracht ten te beleenen. Bij de politie is een damesrijwiel te bevragen, dat onbeheerd op straat is aangetroffen. BINNENLAND. BORSTBEELD VAN DE KONINGIN. De beeldhouwer Falise heeft aan het Departement van Binnenlandsche Za ken en Landbouw een door hem ont worpen bronzen beeld van IT. M. de Koningin aangeboden. Minister Kan sprak zijn groote be wondering uit over dit kunstwerk en heeft den heer Falise in een eigenhan dig schrijven zijn groote erkenteiijk- hed betuigd voor dit geschenk, dat in de hal van het Departement wordt ge plaatst. DE NOORSCHE KROONPRINS TE IJMUIDEN. Kroonprins Olav van Noorwegen, die tijdens de Olympische Spelen te Amsterdam vertoefde, heeft incognito een bezoek gebracht aan den nieuwen sluisbouw te IJmuiden. De kroonprins, die vergezeld was van zijn adjudant, werd op de terrei nen van den sluisbouw rondgeleid door den hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat, den heer Heyning en den vice-consul van Noorwegen te IJmuiden. ONDERSCHEIDING. H. M. de Koningin heeft het Groot kruis van de Orde van Oranje Nas sau verleend aan den heer,, Pavel Bard- eek, afgetreden gezant van Tsjecho- Slowakië. BUITENL. ONDERSCHEIDING. De heer Nico M. Dirkzwager ie 's- Gravenhage is bevorderd tot Ridder eerste klasse St. Olav's orde van Noor wegen. GRIFFIER VAN DE STATEN VAN NOORD-BRABANT. In de gisteren gehouden zitting van de Provinciale Staten van Noord-Bra bant is tot griffier benoemd de heer Vincent Cleerdin, letterkundige en hoofdcommies ter provinciale griffie. Hij verwierf 34 stemmen, terwijl no. 1 van de voordracht, mr. H. J. M. Loeff, burgemeester van Drunen, 24 stemmen verwierf. DE RIJKSMIDDELEN. De Rijksmiddelen hebben wat de ge wone bronnen betreft in Juli f 40.72 millioen opgeleverd, zijnde f 1.7 mil lioen minder dan verleden jaar, waar van bijna f 1.3 millioen op rekening van de inkomstenbelasting komt. Sedert 1 Januari valt er een vermin dering van ruim f 4.5 millioen waar te nemen. De successierechten hebben f 7.7 millioen minder opgebracht en de in komstenbelasting f 3.3 millioen min der. Hiertegenover zijn de invoerrech ten met f 3.2 millioen gestegen en de registratierechten met f 3.4 millioen. VERHOOGING VAN DEN MELKPRIJS In verhand met de schaarschte in d'en melkaanvoer en de voortdurende stijging der kaasprijzen heeft de melk handel te Amsterdam de in- en ver koopsprijzen der melk, met ingang van Maandag 20 Augustus met één ct. per liter verhoogd. BOND VAN CHR GEREF. KNAPENVEREENIGINGEN. Dinsdag kwam bovengenoemde Rond in zijn vierde Bondsvergadering te Utrecht bijeen. De Voorzitter, de heer H. v. d. Berg, uit 's-Gravendeel, opende de vergadering met gebed, na dat gezongen is Ps. 84 3. Daarna leest hij Ezech. 22 24—31. Na een hartelijk welkomstwoord aan de vele aanwezigen, hield hij de openingsrede: „Levende Muren", naar aanleiding van het voorlaatste vers van het voorgelezen Schriftgedeelte. Na de openingsrede brengt de heer A. M. v. d. Kruk ('s-Gravenhage) zijn jaarverslag uit, dat in een opgewek- ten toonaard stond. In het afgeloopen Bondsjaar traden niet minder dan 8 vereenigingen tot den Bond toe. Mede dc-or de activiteit van het Bondsbe- stuur werden nieuwe vereenigingen opgericht. Ook nam daarmee de op lage van het Bondsorgaan toe, welks inhoud en uitvoering den lof der ver gadering verwierf. Verblijdend is even zeer, dat ruim 80 pCt. der kerkeraden den Bond financieel steunt. Aan de hand van het in het Orgaan afgedrukte verslag van den penning meester-administrateur, den heer Abr. Trommel ('s-Gravenhage) werd c!it besproken. Het tekort zal gedekt trachten te worden door collecten en giften. Op de vergadering kwamen daartoe reeds een paar giften in. De aftredende bestuursleden, de heeren H. v. d. Berg, A. M. v. d. Kruk en Abr. Trommel, werden allen met bijna algemeene stemmen in hun func ties herkozen, en namen, staande de vergadering, die herbenoeming aan. Na de pauze refereerde de heer D. Henstra, theol. student te Apeldoorn, over: De behandeling der Bijb. Gesch. op de Knapenvereeniging. De voorzitter sprak een kort en har telijk slotwoord, bracht een woord van dank voor lietgéen is verricht en wenschte allen in hun arbeid onder de jeugd den zegen des Heeren toe. Nadat was gezongen Ps. 119 17, eindigde de heer D. Henstra de zeer goed geslaagde vergadering met dank gebed. INTERNATIONALE TELEGRAAFCONFERENTIE. Het Hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie deelt het volgende mede: Op 10 September a.s. zal te Brussel een internationale telegraafconferen- tie bijeenkomen, die zich zal bezighou den met het vraagstuk der codebepa lingen, aangezien de bestaande voor schriften, welke op uitspreekbaarheid berusten, in de toepassing dikwijls aanleiding tot moeilijkheden geven. Deze aangelegenheid is voorbereid door een internationnaal studiecomité. Een der voorstellen v. dit comité is om de maximumlengte der codewoorden terug te brengen van 10 op 5 letters en verder geen voorwaarden aan de sa menstelling van 't codewoord te stel len. De verkorting zal gepaard moeten gaan met een verlaging van het tarief per woord. Daar evenwel het adres en de onder- te ekening van een codetelegram on der hetzelfde tarief zullen vallen als de codewoorden van den tekst, doch btrekend blijven naar den voor ver staanbare taal bestaanden maatstaf van 15 letters voor een woord, is het duidelijk, dat het totaal aantal woor den van een codetelegram volgens de nieuwe telling niet tweemaal zoo groot, doch iets minder dan het dub bele zal zijn, waardoor, om de tele- gramkosten op hetzelfde bedrag te houden, het tarief per woord niet moet worden vastgesteld op de helft van het vroegere tarief, doch op iets meer dan de helft. Bijvoorbeeld: een telegram bestaan de uit 2 adraswoorden, een inhoud van 6 codewoorden, elk van 10 letters, en 1 woord onderteekening, samen dus 9 woorden, kost bij een tarief van f 1 per woord f 9. Bij de nieuwe schrijfwij ze zal het totaal aantal woorden wor den: 2 (adres) 12 (inhoud) 1 (on derteekening) 15. Per woord zou dan moeten worden berekend: 9/15 gulden f 0.60, dus 3/5 van het vroe gere tarief. Hieruit volgt, dat de ver laging zeker niet kan zijn 50 pCt., al staat evenmin vast, dat zij precies 40 pCt. zal zijn. Het streven der Nederlandsche de legatie zal er in ieder geval op gericht zijn te verkrijgen, dat door de nieuwe regeling geen nieuwe lasten op het te- legrafeerend publiek worden gelegd. INTERNATIONALE LUCHTVAART TENTOONSTELLING. Aan de Internationale Luchtvaart- tentoonstelling, die van 7 tot 28 Oct. a.s. te Berlijn zal plaats vinden en waaraan 18 staten zullen deelnemen, zal van Nederlandsche zijde worden deelgenomen door een collectieve af deeling, waarvan deel uitmaken: de afdeeling Luchtvaart van het Departe ment van Waterstaat, Gemeente Am sterdam, Gemeente Rotterdam, Rijks studiedienst voor de Luchtvaart, Kon. Ned. Luchtvaart Mij., N.V. Nederl. Vliegtuigenfabriek en Fr. Koolhoven, terwijl deze Nederlariische afdeeling onder leiding staat van de Nederland sche Vereeniging voor Tentoonstellin gen. BEZOEK VAN EEN CHILEENSCH OORLOGSSCHIP. Te Rotterdam is aangekomen het Chileensche opleidingsschip „Jeneral Baquedano". Aan de lunch, die de Nederlandsche regeering gisteren aan commandant en officieren heeft aangeboden, heeft c!e Chileensche zaakgelastigde, de heer Ewing, de rede van vice-admiraal Zegers Rijser als volgt beantwoord: Het is een groote eer voor mij, heden namens de Chileensche regeering te mogen spreken om Z.Exc. admiraal Zegers Rijser dank te zeggen voor zijn vriendelijke woorden en hartelijke ont vangst, bereid aan de officieren van het oorlogsschip Jeneral Baquedano. Zulk een mooie ontvangst verwondert mij niet, omdat de Nederlandsche gast vrijheid een van oudsher befaamde traditie heeft en de gansche wereld weet, hoe hartelijk vreemdelingen worden ontvangen, wanneer zij de bui tenkans hebben naar Nederland te ko men. Het verheugt mij bijzonder, Ne derlandsche en Chileensche officieren bijeen te zien, allen zonen der zee, broeders van hetzelfde beroep, den zelfden weg volgende en bezield door dezelfde gevoelens van liefde voor de zee en voor hun vaderland. Ik ben er van overtuigd, dat de commandant en officieren van de Ba quedano nimmer de gelukkige dagen zullen vergeten, in dit land doorge bracht, op dezen bodem, aan de zee ontrukt door de geestkracht van zijn zonen, verrijkt door den arbeid van zijn inwoners, verdedigd en groot ge maakt door de dapperheid van zijn bevolking. Vol bewondering voor dit land, welks grootheid de grenzen van zijn grondgebied overschrijdt, hef ik mijn glas op in naam van den presi dent van Chili, op den voorspoed en de welvaart van Nederland en zijn roem rijke marine. Het gemeentebestuur van Rotter dam heeft den commandant en de of ficieren van het Chileensche oplei dingsschip Jeneral Baquedano uitge- noodgd voor een boottocht door de Botterdamsche havens, welke tocht van 2 tot 4 uur hedenmiddag zou du ren. Na afloop hiervan heeft een ont vangst ten stadhuize plaats. Vanavond 8 uur wordt den comman dant en den officieren een diner aan geboden in het stadhuis. De heer Ewing, de Chileensche zaakgelastigde, behoort mede tot de genoodigden. Kolonel J. Oele, commandant van het korps mariniers, heeft de man schappen van de Jeneral Baquedano ir staat gesteld om per sightseeïng- car een tocht naar Delft, Den Haag en I. e i d e n te maken. Binnenland. De Rijksmiddelen hebben in Juli 17 ton en sedert 1 Januari ruim 4% millioen minder opgebracht dan verleden Jaar. Ongeluk met een mitrailleur in de Harskamp. Fabrieksbrand te Beverwijk. De as. vergadering van het Pilgrim Fathers Genootschap. Buitenland. De publicatie van het Fransch-Engel* sche vloot compromis is uitgesteld. Bij een spoorwegongeluk in Joego-Sla* vië zijn rnim 100 personen omgekomen. Het antwoord van Litanen aan Polen. Groote boschbranden in Spanje. Londen is gebleken weerloos te zijn te gen een luchtaanval. De Duitsche communisten willen een referendum over den bouw van den pant* ser kruis er. De katholiek Baron Tibbaut tot voor zitter der Belgische Kamer gekozen. Mailboot met 250 pasagiers bij de Call- iornische kust gestrand. De vlieger Bert Hassel gestart voor een vlucht van Amerika naar Zweden. POSTERIJEN, TELEGRAFIE EN TELEFONIE. De diensten der Posterijen, Telegrafie en Telefonie hebben over de maand Juli 1928 opgebracht respectievelijk ƒ4.257.872, ƒ659.815 en ƒ5.174.740, tegen ƒ4.510.204, ƒ584.960 en ƒ4.783.920 over dezelfde maand van het vorige jaar. In totaal bedroeg de opbrengst over de eerste zeven maanden van 1928 respectie velijk ƒ26.947.940, ƒ4.282.819 en ƒ16.431.675, tegen ƒ28.373.927, 4.067.222 en ƒ15.168.450 in 1927, terwijl de raming over 7 maanden voor 1928 beliep resp. ƒ26.034.454, ƒ4.005.167 en ƒ12.765.667. Bij een gelijkmatige verdeeling over de maanden van het jaar van ongelijk vloei ende inkomsten zou de opbrengst hebben bedragen over Juli resp. ƒ3.906.700, 672.062 en 1.994.869 en over de eerste zeven maanden van het jaar ƒ26.526. 341, ƒ4.228.744 en ƒ13.251.804. De vermindering, welke de ontvangsten van den postdienst, vergeleken bij het vo rige jaar, onderging, vindt haar oorzaak in de verschillende tariefsverlagingen, die in het begin van 1928 werden ingevoerd. NED.-INDIë OP DE JAARBEURS. De koloniale afdeeling op de van 4 tot en met 13 September te Utrecht te houden XlXe Nederlandsche Jaarbeurs, zal voor een groot deel gewijd zijn aan 't verkeer, meer in het bijzonder aan de telegrafische en telefonische radio-verbinding met Ne- derlandsch-Indië. Verschillende toestellen zullen in wer king te zien zijn. Op den openingsdag der Jaarbeurs zul len van de Jaarbeurs af eenige autoritei ten een kruisgesprek, met Nederlandsch- Indië voeren. Het eerste kruisgesprek zal plaats hebben tuschen den burgemeester van de Jaarbeursstad Utrecht en den bur gemeester der Jaarbeursstad Bandoeng. Het ligt voorts in de bedoeling op een aantal werkdagen Aneta-persnieuws op te vangen van Bandoeng en dit door den luidspreker in de koloniale afdeeling te verspreiden. FRIESCHE STERREKUNDIGEN. Ter gelegenheid van het feit, dat 27 Augustus voor 100 jaar te Franeker Eise Eisinga, de maker van het beken de planetarium, is geboren, is in in het Friesch Museum te Leeuwarden een kleine tentoonstelling ingericht van zaken betreffende de zoo verdienste lijke wis- en sterrekundigen, die Fries land vooral in de 18e en de eerste helft der vorige eeuw heeft opgeleverd. Tot de oudste tentoongestelde in strumenten behoort een fraai, koperen astrolabeum, in 1906 te Leeuwarden vervaardigd door den student Pibol- jualtherus, die daarbij volgde de door den Deen Tycho Brahe in het jaar 1600 gedane waarnemingen. Eenige telescopen herinneren aan Jan Pieters van der.Bildt, den voor- treffelijken instrumentmaker der voor malige Franeker Academie. Geboren in 1709 te Vrouwenparochie op het Bildt, wist deze aanvankelijk voor tim merman opgeleide werkman het zoo ver te brengen, dat hij zelfs namens den koning van Pruisen opdracht ont ving voor de levering van een grooten Newtoniaanschen telescoop. Ook de Friesche boer Roelof Hessels Homme- ma, wist zich onder leiding van Argen

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1