CHRISTELIJK D AC BLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN Di! nummer bestaat uit TWEE Bladen. Belaanrijkste oieuws ia dit Nummer. 9°» jAAKUAiMo WOENSDAG 15 AUGUSTUS 1928 NUMMER 2514 LEIDSCHE CODRAN Bureau: Hooigracht 35 Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse ABONNEMENTSPRIJS in Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal. i 2.50 Per week i 0.19 Franco per post per kwartaal 1 2.90 EERSTE BLAD. De staking aan „De Schelde" te Vlissingen. Reeds bijna drie maanden ligt het bedrijf van de Kon. Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen zoo goed als stil. Er is staking, er is een conflict tusschen deze werkgeefster en de ar beiders. Wat is de oorzaak van dit conflict? De Maatschappij „De ScheJde" is lid van den Metaalbond, de werkgevers organisatie in het Metaalbedrijf. Een van de directeuren van „De Schelde" is zelfs lid van het bestuur van den Metaalbond. Door dezen Bond is eenzijdig, niet in een collectief contract een lande lijke loonregeling voor het metaalbe drijf vastgesteld, waarbij regels zijn getroffen ten aanzien van het loon, extra loon voor overuren, doorbeta ling van loon bij ziekte van de werk lieden en doorbetaling van een deel van het loon bij het verzuim op de Christelijke feestdagen (dan wordt 50 pCt. van het gederfde uurloon ver goed), terwijl ook bepaald is dat er drie vacantiedagen per jaar gegeven moeten worden, waarvan eveneens 50 pCt. van het gederfde uurloon wordt v( goed. Voor het uurloon wordt een systeem gevolgd, dat den naam draagt van „uurinkomen", terwijl de cijfers als gemiddelde cijfers voor de toongroe pen zijn gesteld. Er is daarenboven een indeeling ge maakt in groepen voor wat de werk lieden betreft, geschoolden, geoefen- c'en en ongeschoolden, terwijl de on derscheidene plaatsen, waar de ieden bun bedrijf uitoefenen, ingedeeld zijn in gemeenteklassen. Er zijn 3 klassen. De Mij. „De Schelde", een eerstt klasse bedrijf, is ingedeeld in de tweede ge meenteklasse. Uit, door het Normalisatiebureau VGor arbeidszaken in de Metaalindus trie gepubliceerde cijfers, bleek echter, dat het gemiddelde uurloon en uurin komen door „D^ Schelde" betaald, een cent of drie, vier beneden het gemid delde van alle tweede-klasse gemeen ten bleef. Maar ook de overige arbeidsvoor waarden, als toon op feest- en vacan tiedagen werden steeds met de helft van het toon der minimumregeling vergoed. En dat niettegenstaande het feit, dat zeer veel leden van den Me taalbond reeds een belangrijk stuk bo ven de minimumregeling uitgingen. Door de organisaties der arbeiders is jarenlang getracht de achterstand ten aanzien van de loonen wat in te ha len. Terwijl eveneens reeds jaren lang gevraagd is om doorbetaling van het volle loon op Christelijke feestdagen en de drie vacantiedagen. Steeds kwam „De Schelde" wat de arbeids voorwaarden betreft achteraan. De or ganisaties hebben jarenlang gepoogd den achterstand wat in te halen en steeds is dit op een wijze geschied, dat geduld en lankmoedigheid dezen ar beid kenmerkte. Matige verzoeken werden gesteld, die ook bij volledige inwilliging door het bedrijf konden worden gedragen, terwijl in slechte'tij den de werklieden zeer belangrijke of fers hadden gebracht in den vorm van loonsverlaging. Bij de verbetering der conjunctuur kon dit niet zoo blijven. Temeer niet, omdat telkens duidelijk bleek, dat de ze directie met het achteraan-komen van haar arbeidsvoorwaarden, een sterke rem was voor een behoorlijk collectief contract. Mede daarvoor werden verleden jaar opnieuw bescheiden verzoeken in gediend voor verhooging der loonen en de doorbetaling van het toon op de Christelijke feestdagen alsmede de drie vacantiedagen. Daarover werd ge confereerd maar zonder resultaat. Met Januari 1928 zou echter verbetering gegeven worden, terwijl mededeeling werd gedaan dat de regeling van den Metaalbond zou worden herzien. De samenwerkende organisaties besloten toen daarop te wachten. Januari 1928 kwam, doch bracht geen voldoende verbetering, terwijl de nieuwe lande lijke regeling van den Metaalbond op zich liet wachten en toen deze einde lijk kwam bracht ze niets anders dan een bittere teleurstelling. Want de re geling bleef zooals ze was: 50 pCt. van het toon voor de feestdagen en de va cantiedagen. Dit had tengevolge dat overwogen moest worden de in October gestelde verzoeken opnieuw aan de orde te stellen. Terwijl met de leden hierover werd vergaderd, kwam 'n nieuwe ge beurtenis die moeilijkheden vergroo- ten. Op een Vrijdagmiddag kwam de directie met de mededeeling, dat er door 700 man overgewerkt moest wor den, 8 uur pfr week. In totaal zou dan 58 uur per week gewerkt moeten wor den. De arbeidersvertegenwoordiging van de fabriek maakte daartegen haar bezwaren kenbaar, doch dit gaf niets, e, moest overgewerkt worden. Met de organisaties der arbeiders vond ev n- in overleg plaats. De overwerkvergunning werd ech ter door den heer Directeur-Generaal van den Arbeid gegeven en daardoor werden de moeilijkheden die reeds be stonden, vergroot. De werklieden, die reeds 10 jaar lang niet genoten hadden van de bepa lingen der wet op den 48-urige werk week, weigerden om over te werken. Mede op advies der vakbonden. Juist bet uitschakelen van de organisaties, het overwerk decreteeren zonder over leg en het reeds jaren lang weigeren om aan'redelijke verzoeken te voldoen, waren de oorzaken die het ingenomen standpunt beheerschten. In deze omstandigheden kwamen ook de in October gestelde verzoeken opnieuw op het tapijt. Verschillende conferenties zijn daarover gehouden. De Directie weigerde bij vernieu wing aan de verzoeken der werklieden te voldoen. Toegezegd werd een ruime verhoo ging in Juli 1928 als de 700 man over wilde werken. De vakorganisaties stel den daartegenover, dat zij bereid wa ren aan het overwerk hun medewer king te verleenen in het belang van het bedrijf, doch dan moest ook aan de rechtmatige en redelijke verlan gens van de werklieden worden tege moet gekomen. Doch de directie bleef bij haar weigering. Zij ging geen streep van het ingenomen standpunt af. Na bespreking met de arbeiders werd opnieuw geconfereerd en terwijl dc organisaties een belangrijk stuk van het loonvoorstel lieten vallen, om een conflict te vermijden, bleef de di rectie op haar standpunt staan. Toen werd een 'ultimatum verzonden met een termijn van 8 dagen. De Rijksbe- iriddelaar prof. Aalberse riep daarop partijen op voor een bespreking in Den Plaag. Daar toonden de bestuur ders der vakorganisaties opnieuw, door iets te laten vallen van hun ver zoeken, dat zij den vrede wilden be waren en geen strijd wenschten. De di rectie bleef echter op haar standpunt staan met als gevolg dat door 1600 man de arbeid werd neergelegd. Daarna zijn meerdere pogingen ge daan om het geschil te beslechten. Ook door den Rijksbemiddelaar. Doch alles tevergeefs. Zelfs trok de directie de toegezegde verbetering in. De werk lieden konden nu op de oude voor waarden weer aan den gang gaan. Maar daartoe zijn de arbeiders niet be reid. Ook de Christelijke arbeiders niet. Zij zijn den strijd ingegaan, in het besef, dat hier moest worden verwor ven een stuk arbeidsrecht. Reeds bijna drie maanden duurt de ze zware en moeilijke strijd. De geor ganiseerde Christelijke metaalbewer kers, 420 man sterk, staan in de over tuiging, dat hetgeen waar voor ge streden wordt, goed en billijk en rede lijk is. Dat zij het recht aan Lun kant hebben. En daarom bukken zij niet voor de macht en de kracht van het econo misch liberalisme. Zij staan voor het recht en bukken alleen voor God, niet voor menschen. De strijd vraagt groo- te offers van onze kloeke Zeeuwen. De strijd vraagt zware offers van den Christelijken metaalberwerkersbond. Doch in den strijd voor het recht moe ten offers worden gebracht. Het geldt hier een rechtvaardigen strijd. Het gaat tegen een directie die blijk baar nog staat op hat oud-liberale standpunt, dat zij het recht heeft al leen te beslissen over de arbeidsvoor waarden der arbeiders. Daartegen moeten de arbeiders in dezen strijd worden gesteund. Het bestuur van het Christelijk Na tionaal Vakverbond besloot thans, nu deze strijd reeds bijna drie maanden duurt, een steunbeweging voor de Christelijk georganiseerde Metaalbe werkers te organiseeren. Verwacht wordt, dat gesteund zal worden met milde hand. STADSNIEUWS. GEMEENTELIJKE REINIGINGS- EN ONTSMETTINGSDIENST. Verschenen is het verslag omtrent den toestand van den Gemeentelijken Reini- gings- en ontsmettingsdienst te Leiden, over het dienstjaar 1927. Wij ontleenen daaraan het volgende: Het technisch en administratief perso neel bestaat uit een directeur, 3 opzich ters, 1 kassier-boekhouder en 1 hulpklerk; voorts zijn werkzaam bij dezen dienst 66 werklieden. Voor het onderhoud van materieel zijn voort9 beschikbaar 3 smeden, 1 timmer man-wagenmaker en 1 schilder. De dienst heeft de beschikking over 16 paarden, voor welke aan voeding werd besteed ƒ6845.57. Voor het afhalen van huis- en bedrijfs- vuil zijn aangewezen 11 voerlieden met bespannen wagens en 4 werklieden met handwagens. In 1927 was de verzamelde hoeveelheid 356 ton meer dan in 1926. In de Vuilverbranding werd verbrand 12.333.000 K.G. huis- en bedrijfsvuil. Per inwoner en per dag werd verzameld 0.5 K.G. Voor den straatveegdienst zijn aange wezen 18 straatvegers, terwijl tevens voor dien dienst is bestemd een motor-veeg- machine. Voor het uitdiepen der openbare wate ren zijn aangewezen 11 werklieden; 6 werklieden verrichten bij toerbeurt des infectie-werkzaamheden. In de maand December werd wegens zware sneeuwval geruimd door de vaste werklieden, bijgestaan door losse werk krachten; per dag werden gedurende 3 dagen 180 losse werklieden in dienst genomen. Aan vaste werklieden werd aan ar beidsloon betaald 557.60, aan los9e werk lieden ƒ2418.37. Voor den ontsmettingsdienst zijn aan gewezen de schilder en 8 werklieden, die bij toerbeurt worden aangewezen en te vens bestemd 2ijn voor andere werkzaam heden. Blijkens het financieel overzicht be dragen de kosten van den Gemeentelijken Reinigingsdienst, Ontsmettingsdienst en de Vuilverbranding in 1927 228.716.27, zijnde 3.27 per hoofd der bevolking. STRAATPREDIKING. Vanwege de Stadsevangelisatie der Geref. Kerk zal hedenavond 8 uur in oe Da Costastraat een straatprediking plaats hebben, waarbij dr. D. K. Wie- linga van Voorschoten en de heer Teeuwen zullen optreden. Het zangkoor van den heer Van Kapel zal zingen. ONVOORZICHTIG. Gistermiddag wilde de 23-jarige J. J. v. d. B. in de Korevaarstraat in de tram springen, toen hij kwam te val len. Hij kreeg een schaafwond aan bet linkerbeen. Doordat bij op zijn hoofd terecht kwam, was hij een oogenblik onwel. Door een dokter van den E.H.D. on derzocht, bleek gelukkig, dat overi gens geen letsel te constateeren was. Met de volgende tram heeft hij de reis kunnen vervolgen. Een waarschuwing om niet in een in beweging zijnde tram te springen. WATERPOLO. Donderdagavond kwart over 8 zal in de Zweminrichting „De Zijl" een wed strijd gespeeld worden door een com binatie uit De Zijl I en II tegen Alphen I, en daarna door een combinatie uit De Zijl II en III tegen Alphen II. EXAMENS. Voor bet examen Hoofdakte slaagde te Den Haag Mej. A. H. E. Peeters, alhier. BINNENLAND. Z. K. H. PRINS HENDRIK. Men meldt uit Kerkrade: Z. K. H. Prins Hendrik zal een be zoek brengen aan Aken, ter gelegen heid van de groote ruiterfeesten, die aldaar op 25 en 26 Augustus gehouden worden. De Prins zal door de Holland- sche kolonie gehuldigd worden. DE HEER TH. HEUKELS NEEMT ZIJN BENOEMING AAN. De heer Th. Heukels, lid van Gede puteerde Staten van Zuid-Holland, heeft zijn benoeming tot lid van de Tweede Kamer aangenomen. HET KLOMPENWETJE. Op de te St. Oedenrode gehouden klompenbeurs heeft het Kamerlid Fleskens, volgens het „D. v. N. B." medegedeeld, dat het Klompenwetje binnen zeer korten tijd in het Staats blad zou staan, met andere woorden: door de Koningin zou zijn geteekend. MEVROUW NOORDEWIER. Te Dordrecht heeft zich een com missie gevormd, om mevr. A. Noorde wierReddingius ter gelegenheid van haar 60sten verjaardag te huldigen. De huldiging zal plaats hebben den 14den September, op welken datum de kunstenares in de Groote Kerk te Dordrecht een concert zal geven. Voorzitter van de commissie is mr. A. Sigmond; de burgemeester, de beer P. L. de Gaay Fortman, beeft bet eere voorzitterschap aanvaard. VERKOOP VAN HUISMIDDELTJES. In de j.l. gehouden vergadering van den Algemeennen Nederlandschen Drogistenbond is besloten, aan den Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid te verzoek, de samenstelling te herzien van de commissie van des kundigen, die den Minister zal heb ben voor te lichten welke artikelen door anderen dan apothekers ver kocht mogen worden boven een nader te noemen hoeveelheid. Tot nog toe bestond die commissie bijna uitslui tend uit apothekers (of gewezen apo thekers) en was het dus te verklaren, dat aan drogisten verboden was kina wijn te verkoopen beneden een Liter; evenzoo was het verboden salmiak- drop, ammoniak, glycerine, wonder olie, aspirin, en nog een driehonderd tal artikelen meer bij kleine hoeveel heden te verkoopen Waar de thans vigeerende commis sie lijst C aldus samengesteld heeft, zoodat een monopolie voor den apo theker wordt geschapen bij den ver koop van huismiddeltjes heeft het hoofdbestuur van den Algemeenen Nederlandschen Drogistenbond ge meend, den Minister te moeten ver zoeken de samenstelling dier commis sie te doen bestaan uit vertegenwoor digers van de verschillende belang hebbende groepen (in gelijke verhou ding), bij fabricatie en verkoop van pharmaceutische artikelen. Tevens verzocht het hoofdbestuur, dat maat regelen genomen zouden worden tot instelling van een staatsdiploma voor drogisten eventueel een gecommit teerde toe te voegen aan de thans be staande examen-commissie van den Alg. Ned. Drogistenbond. DE UITPUTTING DER MIJNEN. De Kath. Kiesvereeniging te Kerk rade heeft een motie aangenomen, waarin het gemeentebestuur wordt verzocht, te informeeren naar de juist heid der beweringen, als zouden som mige Zuid-Limburg9che mijnen na 25 jaar zijn uitgeput DE „ROODE AUTO". Op de vragen van den heer Braat betreffende het weigeren van toestem ming tot het houden van politieke meetings op Zondag en van politieke redevoeringen op openbare wegen en pleinen, heeft de heer Kan, minister van Binnenlandsche Zaken en Land bouw, geantwoord, Jat hem geen klachten hebben bereikt over volksop- hoopingen en verstopping op de ver- keerswiegen al9 in de vragen bedoeld. Indien de z.g. politieke meetings het karakter dragen van vergaderin gen in de open lucht, regelt art. 18 der Wet op het recht van vereeniging en vergadering de wijze, waarop daartoe toestemming moet worden verleend. Overigens betreft deze aangelegenheid toepassing van de plaatselijke politie verordeningen. zoodat voor den onder- geteekende hier geen terrein van werkzaamheid is gelegen. DE NENIJTO VERLENGD. B. en W. van Rotterdam hebben gunstig beschikt op het verzoek van het bestuur der Nenijto, om de ten toonstelling met twee weken te ver lengen. Tot 1 October zal de Nenijto dus ge opend blijven. Naar de Msb. verneemt, is de kans, dat er faciliteiten zullen worden ver leend aan de exploitanten van open bare vermakelijkheden, of dat het sluitingsuur van de café's later zou worden gesteld, zeer gering. NEDERLAND IN HONGARIJE Dr. A. von Szell, een in Nederland woonachtig Hongaar, heeft, met me dewerking der vereeniging „Neder land in dén Vreemde" in verscheidene plaatsen daar te lande voordrachten over ons land gehouden, met behulp van door genoemde vereeniging ver strekte gegevens en lantaarnplaatjes. DE RINGSPOORWEG BIJ AMSTER DAM. Op de vragen van den beer Polak betreffende de noodzakelijkheid van den ringspoorweg ten Westen en Zui den van Amsterdam, heeft de heer van der Vegte, Minister van Water staat, geantwoord, dat de geopperde twijfel aan de noodzakelijkheid daar van naar zijn meening niet gerecht vaardigd is. Gelijk bekend mag worden geacht, is de ringspoorweg, afgezien van het al of niet tot stand komen van de ha vens-West en van het nut, hetwelk hij voor een 9tad als Amsterdam op den ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 221/* cent Ingezonden Mededeeiingen dobbel tarief Bij contract belangrijke redactie Kleine Advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad, 40 cent9 Binnenland. De heer Th. Heukels heeft zijn benoeming tot Tweede Kamerlid aan genomen. De vliegtocht KaapstadAmster dam is nog eenige maanden uitgesteld. De Nenijto zal tot 1 October geopend blijven. Buitenland. Woldemaras heelt het Poolsche voorstel om te Genève te onderhande len niet aangenomen. Tsjang Tso Lln zou vermoord zijn door een lid van een geheim Japansch genootschap. Ernstige scheepsramp in China. Politieke aanslag op een Italiaan te Luik. De bouw van den Duitschen kruiser. duur ook voor het reizigersverkeer zal kunnen afwerpen, noodzakelijk voor de bediening van het goederenverkeer o.m. met de reeds bestaande havens aan de Westzijde van Amsterdam. Dit verkeer zal eerlang niet meer over het centraalstation, dat thans aan de grens van zijn uitbreidingsmogelijk heid is gekomen, kunnen worden be diend. De in overleg met de gemeente voorbereide en reeds aanmerkelijk ge vorderde aanleg zal dus moeten wor den voortgezet. DE INFECTIE OP DE INSULINDE. Op de vragen van den heer Albarda in verband met de onlangs aan boord van de „Insulinde" voorgekomen ziektegevallen, antwoordde de minis ter van Waterstaat, dat de zaak in Ned.-Indië nog in onderzoek is. Zoo dra de minister van Koloniën de uit komst. van dit onderzoek zal hebben ontvangen en ook bet onderzoek van den minister van Waterstaat ter zake zal zijn afgeloopen, zal beantwoor ding der vragen zoo spoedig mogelijk volgen. Uit de thans binnenkomende gege vens, zoo lezen wij in het Bat. Nbl. van 11 Juli, blijkt dat de Insulinde reeds op de uitreis geïnfecteerd was. Bij aankomst van bet schip te Priok uit Holland toch bleek een groot aan tal personen, passagiers en leden der bemanning, licht ongesteld t<e zijn. Onder hen bevonden zich de bakker en de vijfde machinist, die het ergst ziek bleken. Alleen voor deze beiden bleek op neming in het ziekenhuis gewenscht. Zij werden aanvankelijk in de C.B.Z., doch later, in opdracht van den Rot- terdamschen Lloyd, in het St. Caro- lus-ziekenhuis opgenomen, waaruit ze vóór het vertrek van de Insulinde naar Holland als genezen ontslagen werden, zoodat ze zich thans weder aan boord bevinden. Zij verklaarden op Sabang aan wal te zijn geweest en veel vruchten o.a. sawoh's, te hebben gegeten. Daarna openbaarde zich een keelontsteking. De havenarts onderzocht bij aan komst van het schip te Priok uit reis alle besmette personen, doch verklaarde opneming van de overi gen niet noodzakelijk. Het schip werd vervolgens geheel ontsmet en het linnengoed aan den wal gebracht, uitgestoomd en even eens ontsmet. Met het trekken van conclusies zal men intusschen voorzichtig moeten zijn, meent het Bat. Nbl. Het blijft nog de vraag of de infec tie, op de uitreis opgedaan, ondanks de getroffen maatregelen, niet geheel werd opgeheven, of dat het 9chip op de thuisreis te Sabang opnieuw ge ïnfecteerd werd. VERONTREINIGING VAN ZEE WATER DOOR OLIE EN TEER. De hoofdinspecteur voor de scheep vaart heeft zich met een brief tot de Reedersvereeniging voor de Neder- landsche Haringvisscherij gewend, waarin wordt gezegd, dat het hem brkend is, dat de verontreiniging van het zeewater door olie in de buurt van badplaatsen meermalen een zoodanigen omvang aanneemt, dat daaromtrent zeer rechtmatige klachten worden geuit; dat het zeer in het algemeen belang is, dat de Ne- derlandsche badplaatsen ter zake haar goeden naam niet verliezen en een dergelijke verontreiniging zooveel doenlijk moet worden voorkomen, waarom de medewerking van de Ree dersvereeniging wordt gevraagd, ten einde aan schippers van stoom- en

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1