gerij iinancieele offers te vragen voor het gemeente-personeel, dat een bevoorrechte positie bekleedt vergeleken met de ove rige arbeiders. De heer van Tol (R.K.) wijst ook op de aderlatingen die de loonen der parti culiere arbeiders hebben ondergaan sedert 1920, terwijl zij zelfs soms geen vacantie hebben. Vergelijk de minimum-loonen bij Tieleman en Dros eens hij de minimum- loonen, die bij de gemeente betaald wor den. De heer Kuyvenhoven (C.H.) zou, als de loonen hij de gemeente net zoo laag waren als in het particulier bedrijf, voor de motie-Baart stemmen; thans acht hij zich daartoe niet verantwoord. De heer Sijtsma (V.D.) kan met de motie-Baart meegaan: de overheid moet een voorbeeld geven. De heer Bergers (R.K.) kan zich met de motie niet vereenigen. Spr. heeft niet de vrijheid, de belastingbetalers nog meer te drukken. De heer Bosman (V.B.) is ook van meening, dat aangezien het gemeente-per soneel in een vrij begunstigde positie ver keert, er geen reden bestaat voor toeken ning van een vacantietoeslag. Het spreken, dat de gemeente een voor beeld moet geven, zijn slechts woorden. De heer Goslinga (A.R.) weth., wijst er op, dat het gemeente-personeel zich op een eiland bevindt, dat hoe langer hoe meer boven het peil van de overige ar beiders uitsteekt. Verlof, vacantie, zieken geld, kindertoeslag, pensioen enz. zijn so ciale lasten, die de gemeente voor haar personeel betaalt en die volgens een bere kening bijde Lichtfabrieken (en bij de ovérige gemeentebedrijven is het ook zoo) 29 pet. van het normaal loon bedragen. Spr. acht geen redelijken rechtsgrond aanwezig om daar nu nog een vacantie toeslag aan toe te voegen. Tegen den heer Baart merkt spr. op, dat de heer Vallentgoed juist voorstelt, de zaak in het georganiseerd overleg te brengen; hoe konden B. en W. het dan eerst in het georg. overleg brengen? De heer T~allentgoed (S.D.) heeft zoo weinig principieels tegen zijn motie ge hoord. Spr. zegt, dat bij de typographen bestaat het instituut van een week vacan tie met dubbel loon (Dit is onjuist. Red.) dit tegen degenen die het vrije bedrijf aanvoeren. Nadat ook de heer Baart gerepliceerd heeft, wijst de heer Kuyvenhoven er nog op, dat het gemeentepersoneel zelf niets verwacht van de motie-Baart, omdat zij zelf overtui zijn, dat zij het veel be ter hebben dan de particuliere arbeiders. De heer V/ i 1 m e r (R.K.) zegt, dat va cantietoeslag geen kwestie van rechtvaar digheid is, doch een wenschelijkheid, die ingevoerd kan worden als de tijd daarvoor geschikt is. Doch thans, nu het gemeentepersoneel een bevoorrechte positie heeft, is het daarvoor niet de tijd. De arbeiders in het vrije bedrijf zullen actie genoeg moeten ontwikkelen om daar te komen, waar thans het gemeentepersoneel is, en we mogen dien afstand niet nog meer ver- grooten. De heer Wilbrink (C.H.) merkt te genover den heer Vallentgoed op, dat va- cantie-toeslag in het geheel geen opvoed kundige waarde heeft. De menschen moe ten zelf voor een extra-tje zorgen, het is niet de taak der gemeente dit te doen. De motie-Vallentgoed wordt in stem ming gebracht en verworpen met 19 tegen 11 stemmen, die van de S.D.A.P.'ers en den heer Sijtsma (V.D.). 18. Voorstel, inzake, de beëindiging van de in gebruik geving van grond aan het Plantsoen aan de vereeniging „Musis Sa crum", tevens praeadvies op de desbetref fende motie van den heer Eikerbout. De secretaris leest een schrijven van den heer Eikerbout voor, waarin hij zegt zich met het prae-advies van B. en W. te kunnen vereenigen en aanhouding van dit punt tot de volgende vergadering vraagt. De voorzxttT stelt voor, uit defe rentie voor den heer Eikerbout dit punt uit te stellen. De heer Huurman (A.R.) kan zich daar niet mee vereenigen. De heer van Eek (S.D.) is het niet met den heer Huurman eens. Tenzij er drin gende redenen zouden zijn die zich daar tegen verzetten, is uitstel van de behan deling eener zaak, die door een bepaald lid aan de orde is gesteld, gewenscht, wanneer dit lid de vergadering niet kan bijwonen. De heer S ij t s m a (V.D.) vraagt of zijn motie dan toch niet in behandeling kan komen (gelach). Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen en dif punt dus aangehouden tot 'de volgende vergadering. 19. Voorstel inzake het aanbrengen van verschillende veranderingen met betrek king tot het openbaar onderwijs. Bij dit punt komt aan de orde het vol gende voorstel van den heer Sijtsma. „Ondergeteekende heeft de eer Uwen Baad in overweging te geven in de voor stellen aan het slot van het prae-advies onder No. 153 der „Ingekomen Stukken" van B. en W. de navolgende veranderin gen aan te brengen: In punt II in plaats van „twee klas sen" te lezen: „twee op elkaar volgende klassen" en het cijfer 42 te veranderen in 36. Punt" III te doen luiden: „Over te gaan tot het stichten van een openbare lagere school voor eindonderwijs in het Haag- wegkwartier en mitsdien te voldoen aan het verzoek van de bewoners uit de om geving van den Haagweg om aldaar een openbare lagere school te stichten". De heer Sijtsma (V.D.) vindt het be zwaarlijk dat de raadsleden geen gelegen heid hebben gehad betreffende deze zaak hun licht op te steken hij de deskundigen. Spr. geeft voorts aan het prae-advies van B. en W. die het advies van de Commis sie van bijstand hebben overgenomen, de voorkeur boven het advies van de Plaat selijke p«'. 1"die zich voor di recte oIjLi:'- uige openbare scho- lea hoe-* wHgf^proken, RECLAME. Stuhlocpen PUROL Spr. gaat met punt 1 van het prae-ad vies van B. en W. noodgedrongen mee, doch stelt voor, in punt II en III eenige wijzigingen aan te brengen, hetgeen hij nader verdedigt. Spr. heeft vertrouwen in het openbaar onderwijs, al erkent hij dat de voorstan ders der openbare school soms lauw zijn en vooral de moeders de kinderen naar de bijzondere school sturen, uit gemakzucht. Spr. verhaalt van kinderen der katholie ke en christelijke school, die thuis bleven voor de 1 Mei-viering. De heer Goslinga: dat waren zeker orthodoxe socialisten! De heer S ij t s m a doet een beroep op de linkerzijde, maar ook op de rechterzij de, mede te werken aan de totstandko ming der Haagwegschool. De heer M e ij ii e n (C.H.) bespreekt bet adres van „Volksonderwijs" en het inge zonden stuk van den voorzitter van den Bond van Ned. Onderwijs in het „Leid9ch Dagblad" Spr. geeft eenige cijfers waaruit blijkt, dat er in de laatste 5 jaar een verplaat sing van plm. 1000 kinderen is. Het aantal kinderen van de openbare scholen ging achteruit van 5400 tot 4766, dat der bijzondere scholen ging omhoog van 5061 tot 5492. Spr. zet vervolgens uiteen, dat het prae- advies van B. en W. de voorkeur verdient boven het voorstel der plaatselijke school commissie, dat met 1 Sept. a.s. reeds en kele scholen wilde sluiten. Bij geleidelijke opheffing kan men zich a~n den toestand aanpassen. Spr. brengt hulde aan B. en W. voor hun diligentie in.dezen en bestrijdt de tegen het prae-advies ingebrachte be zwaren. Gaarne gaat spr. met alle voor stellen van B. en W. accoord. De heer Bosman (V.B.) juicht het toe, dat B. en W. een plan hebben ontworpen om de belangrijke kosten van onderwijs wat te beperken. Spr. verklaart zich ech ter tegen combinatie van klassen, die hij niet in het belang van het onderwijs, spe ciaal van de tucht in de klasse, acht. Een oplossing zou gevonden worden, indien men brak met het systeem, twee keer per jaar leerlingen tot de school toe te laten. Spr. gelooft, dat er aan den Haagweg geen behoefte is aan een school met eind onderwijs, doch wel aan een school met ULO-onderwijs. Op de school in het Noord einde is wel '1/3 van de leerlingen uit ge zinnen, waar men eigenlijk voor het open baar onderwijs is. Spr. geeft den heer Sijtsma in overweging, zijn voorstel in dien zin te wijzigen. De heer Sijtsma: ik heb dit in het midden gelaten. De heer Verwey (S.D.) merkt op, dat het thans aan de orde zijnde voorstel is een compromis van de verschillende mee ningen in de Comm. van Bijstand. Daar om acht spr. zich geroepen thans zijn standpunt uiteen te zetten; hij i9 dit ver plicht tegenover de kiezers, die hem heb ben afgevaardigd. Spr. vindt het onjuist, dat de onderwijzersorganisatie over deze zaak niet is gehoord. Het uitgangspunt der voorstellen is de hooge kosten der boventallige onderwij zers (6 pet. van de plaatselijke inkomsten belasting). Spr.'s partij is voor bezuiniging in dezen. Hoe moet echter bezuinigd wor den? Er zijn een tweetal middelen aan de hand gedaan. De Plaatsel. Schoolcom missie wil twee scholen opheffen. Een ra dicale maatregel, echter al te radicaal. Juister acht spr. een geleidelijke ophef fing, al komt hij daartoe slechts noodge dwongen, omdat hij in principe een te genstander is van het combineeren van klassen. Hij hoopt echter, dat het perso neel deze scholen zal weten op te werken tot volwaardige. Spr. eindigt met op te merken, dat aan neming van het voorstel van B. en W. ge wenscht is, evenwel met deze wijziging, dat t.z.t. een openbare school aan den Haagweg zal verrijzen, en dat het aantal leerlingen van 42 worde teruggebracht op 36, tenslotte dat dit pas worde doorge voerd, als aan een school meer dan 1 boventallige onderwijzer is. De heer v a n E s (A.R.) kan in vele op zichten meegaan met hetgeen door de heeren Meijnen en ook Verwey gezegd is. Tegenover de door den heer Sijtsma ge bruikte uitdrukking van „nekken van het openb. onderwijs", verklaart spr., dat het daar de rechterzijde niet om te doen is. Als raadslid voelt spr. zijn verantwoorde lijkheid dit onderwijs zoo goed mogelijk te doen zijn. Spr. gelooft niet, dat in de toekomst een verandering ten voordeele van het open baar onderwijs zal intreden, zooals de heer Sijtsma zegt; spr. gelooft integendeel, dat men daar zal komen te staan voor een tekort aan kinderen. Spr. wijst er verder op, dat het voorstel luidt om voorloopig niet tot stichting van de Haagwegschool over te gaan, doch dit is geen definitieve beslissing.. Wat de kinderen op de school in het Noordeinde betreft, die daar niet zouden hooren, die zijn niet allen uit het Haag- wegkwartier, doch lit de geheele stad, en zij komen daar omdat het onderwij er zoo goed is. Combineeren van klassen is in kleine plaatsen bij het bijzonder onderwijs, en allicht ook bij het opeubaar onderwijs wel, regel, en het heeft daar weinig be zwaren. De voorzitter doet mededeeling van 2 voorstellen van den heer Verwey, één betreffende het stichten van een school aan den Haagweg en een betreffende het maximum aantal kinderen en het com bineeren van klassen. De heer Wilmer (R.K.) wijst er op, dat de heer Verwey van meening veran derd ip sinds het compromis van de Com missie van Bijstand ook met zijn mede werking tot stand kwam. Deze wijziging blijkt uit zijn voorstellen. - Tegen half zes verdaagt de voorzitter de vergadering tot 's avönds kwart over 8. (Vervolg in het Hoofdblad). UIT DE OMGEVING, ALKEMADE. Veigadering van den Raad dezer gemeente op Donderdag .a.s., des n.m. om 2 uur (Zomertijd). Onderwerpen ter behandeling 1. Aanbieding van de gemeentereke- Uing voor het dienstjaar 1927. 2. Benoeming van een lid der Com missie tot het nazien van de gemeente- rekening en de gemeentebegrooting, we^ gesns periodieke aftreding van den heer C. Bontje. 3. Vaststelling van een verordening tot regeling van het kampeeren in de gemeente Alkemadé. 4. Benoeming van een lid van het Al gemeen Burgerlijk Armbestuur van Rrjp- webering, wegens het bedanken van den heer C. H. Krebbers. B. en W. bevelen hiervoor aan de heeren G. C. Borst en van Egmond. 5. Benoeming vap een administrateur van het Algem. Burgerl. Armbest. van Rijpwetering. B. en W. bevelen hiervoor aan de heeren G. M. Beelen en G. Q. Borst. 6. Benoeming van 5 leden in de Com missie van Toezicht op bet Lager On derwijs in deze gemeente, wegens ont binding van de oudé commissie. JL en W. bevelen hiervoor aan: 1. D. Klees; 2. Mej. A. Schweer; 1. C. van Lent- 2. G. Zwetsloot. 1. A. J. Zwarteié; 2..L. P. J- M. van Akkeren. 1. G. Meijer: 2. J. Horsman. 1. T. J. de Koning; 2. G. de Koning. 7. Vaststelling suppletoir-kohier hon denbelasting 1928. 8. Reclames schoolgeld, dienstjaar '28 9. Ingekomen, stukken en mededeelin gen. ALPHEN AAN DEN RIJN. Prov. Schietwedstrijden. Afstand 100 M. Houding knielend. Korps 1: Burgerwacht Alphen 221 p. B.l. serie 43: 2: Bodegraven, 221 p. B.l. serie 39; 3II Boskoop 212 p., 4: II Lei den, 204 p. B.l. serie 33. Hoogste korpsschutter'sH. A. Hied- brink Bodegraven en J. H. van Stave ren, Leiden," beide 48 p. Personeel: 1, H. A. Hiedbrink, Bode graven 4842; 2. J. H. v. Staveren, Lei den 4833; 3. C. W: de Jong, Boskoop 4745; 4- D. de Gunst, Leiden 4738; 5. A. v. Vliet, Leiden 46—47; 6 en 7. G. Bergshoeff, Alphen en J. Speksnijder Den Haag, beide 46—44 enz., gelijk. 8. A. C. Mijs, Alphen 4643; 9. W. Al- pbenaar, lieiden 46—42; 10. P. Boer, Berkel 4637; it. P. v. d. «Poll1, Bode graven 45465 42. G. Zaal, Bodegraven 4543; 13- D. Bergman, Leiden 45— 42; 14. A. J. v. d. Meer, Boskoop 45—40 15. J. Verheul, Alphen 4535; 10. C. P Kok, Leiden 44485 17. Ph. Jongeneel IBodegraven 44—47; 18, J. v. d. Lubbe Voorschoten 4444. Vaste Baan: 1. Ph. Jongeneel, Bode graven 56; 2. L. C. Jongdnburger, Al phen 5527; 3, H. A. Heidbrink, Bode graven 5526; 4, 5. 6. M. Keemink, Rijswijk, A. v. d. Ham, Rijswijk; G. Bergshoeff, Al-pheri, allen 5427. 7 en 8. J. v. d. Lubbe, Voorschoten, M. P. Spa, Boskoop 54—26. 9, 10, 11 pn 12. A. J. Turion, Voorschoten, J. v. Tol, Ros koop D. de Gunst, Leiden, W. J. Bergs hoeft, Alphen, allen 5326. Kringwedstrijd Landstormafdeeliugen 1. B. v. L. I, Alphen, 202 p.; 2. B. v. L. I. Boskoop, 169 p.; 3. B.- v. L(. II, Lange- ruigeweide 154 p.; 4. B. vf. L. I. Zeven hoven, 146 p. Hoogste korpsschutter: J. Verheul, Alphen, 47 p. Eventueele reclames uiterlijk in te zenden 26 Aug. '28, aan den Res. ien Luitenant L. Verleun, Oranjestr. 9, Al phen a. d. Rjjn. Na dien datum worden geen reclames meer aangenomen. AfXa len van prijzen persoonlijk of tegen af gifte van een schriftelijk bewijs aan ge machtigden. 'Prtjsuitreiking op ver zoek Zaterdag 15 Sept. a.s., nam. half 5 in Hotel Rutten, Stationstr., Alphen, waar dien middag tevens de banier der Landstormafd. wordt overhandigd en voor de pers een photo wordt genomen. Ben dringende uitnoodiging wordt aan de deelnemende organisaties gedaan om de prijsuitreiking bij te wonen. Moch ten een of. meer organisaties verhin derd zijn, zorgt dan s.v.pl. voor afge vaardigden. De uitreiking wordt als ge woonlijk opgeluisterd door het weibeken de strijkje van de heeren Snel en iCouvée. KATWIJK. Door de Gomnpssie voor Strand evangelisatie zijn tegen heden (Dins dagavond 7.30 uur), als sprekers nitge- ïioodigd Ds. G. van Dijk van Lisse en Ds. G. W. Akkerhuis van Maassluis. Tegen Donderdagmiddag 4 uur Ds. T. A. de Waard van Rijnsburg en Ds. Odé van Koudekerk. U*83. Hyacinthenveiling. Veiling vanj.l. Vrijdag. Onderstaande prijzen per 100 stuks en voor eerste kwaliteit. 1 E. v. T. Scarlet Due f2,552,8o; La Reine Max f3,75; King o.t. Yellow f6,55; Flamingo f4,505,25; Thom. Moore f 2,75—3,05; Rose Grisdelin f2,50; La Reine f2,102,2o; Ibis f6,25 Pr. v. Oostenrijk f2,953»<>5; Cram. Brillant f1,35J»6o; Cochenille Due f 4,90; Due de Berlin f4,65—5,05; Mon Tresor f8,258 4b; Grand Duef8,95; {oost v. d. Vondel f4,10; Gele Prins f 4,704,95; Fred. Moore f3,85; v. d- Neer f6,25— 7,85; E'eonora f3,15 3,60; La Belle AWiance f 3,95; Ophir d' Or f6,406,60; Goudvink f4; Rose Luisante f5,55; Cou?. Cardinal f4,95; Gel-e Prins f 4,85; Crimson Queen f2,95—3,95; Prosperity f3,45—:3,5o; Proserpine f9,057,70; La Precieuse f 3,203,50* Duch. de Panna f3,40 4,15; Bnll. Star f3,75—4,55Rfrzènfo Zon f6,95; Verm. Brillant f 4,255,20 Rose La Reine f4,15; Diana f 1,80; Due van Tholl Scarlet f 2,55; D*. v. T. Muril- lo, f2,452,55; Mr. v. d. Hoefff6,2o ,5o;7 Theeroos f3,153,55; Imp. Ru- brorum f5,80; Cour. d' Or f4,405,9°; Titiaan f0,807,15; Thournesoll r. en f. f6,50; Peach Blossom' f6,905,30; lysterie of India f3,85; Vuurbaak f4,80; Azalea f4,75: .Boule de Neige f4,10; Queen o.t. Pinks f5,45; IX v. T. El Toreador f10,50; D. v. T. Salva tor Rose f4,304,50; Luöretia f 2,75; La Matador f 4,40; .Croc. Purpurea Gr. f4,454,90; Lord Fielding f3,40; Bar. v. Bruno w f2,35; Walter Scott f 3,40 Meijerbeer f3,45; Maximiliaan f2,55; Lord Grey wit f 4,05; Lord Concurrent wit f4,40; Geel f44445; Lotha,lr f2,85 Kling p.t. White f 3,504,20; E. N. Mad. der Graaf f7,35; Ornathus f 1,55; Victoria f 5,85—6,90; Emperor f 4,$0 4,85; Golden Spur f5,15; Empress f4,90—5; Gloria Mundi f4,3°; S-ir Watkin f4,404.4,85; King Alfred f 12,2016,20; Glory of Leiden f5,15 5,46; Glory of Lissa f2,152j5°; A N. Von Si'on f 5,20—5,50; Oranje Phoe nix f4,504',80; Zilver Phoenix f2,85; Albo Pïeno r4,5o4,95-D. v. J\ Pr. of Haarlem f 1,401,50; Farnc. Sanders f1,65; Le. Notre f2,50; Bartigon f2 2no; Pr. Elisabeth i 2,30; Bar. de la Tonnaye f 1,80; Clara Butt f1,25—L55 Whistier f 2,052,20; Prof. Rauwen- hoff f 1,802,25} Rev. Ewbank f L75 Mad. Kr el age f 1,90; Ariadne f 1,95; Pe trus Hondius f 2,25; LaTulipa Noiraf 3 Will. Copland f3,35; Centsuaire f2,05; Massachusets f 2; City of Haarlem f 10.15; Will. Pitt' f2,90—3,45; Verufiy Verbrugge f:3,ö5; Gretchen f1,50 1,70'; CroC. Mont Blanc f4,05; King o.t. Striped f 3,60* Mad Mina f 3Gen. Gor don f 2,85; Albion Blauw f 1,50; Pöetaz: Oranje Globe f3,25; Oranje Cup f3,90 Rembrandt f3; -Poetaz Laurens Koster f3,653,90; Albert Vis f2,80; Cyoa more f 2,35: E. 1. T. Ingle. Yellow f1,65 2,55: Inglc. Searlet f2; Iris Angiica f 1,95: .Scilla Siberica f 1,30; Mr. Moon f4—. NOORDWIJKERHOUT. De feestcommissie voor de her denking van het 25-jarig bestaan der Coöperatieve Boerenleenbank, heeft na isamenspreking met bet bestuur der Bank haar progi anima vastgesteld. Op 25 September zal er van 46 uur receptie worden gehouden en op 25 en 26 September feestavonden voor de le den en genoödigden, aanvangende des avonds half acht, beide in Hotel „Het Wapen' van Noordwijkerbout". OUDE WETERING. Tot onderwjjzier aan de R. K. Bijz. School alhier is benoemd .de heer J. C. Wassenburg, tot heden volontair aan deze school. WOUBRUGOK. Onze voormalige plaatsgenoot, de heer C. Kammeraat, slaagde voor liet examen hoofdacte L.O. GEMENGD NIEUWS. Gooische inbraken. Wederom is té Hilversum ingebroken; thans in het schoenenmagazijn „Bata" in de Leeuwenstraat, waar Zaterdagnacht een bedrag van f 700 is ontvreemd. Een vechtpartij. Gistermorgen te half elf heeft in het woonwagenkamp te Heerlen een vechtpartij plaats ge had. Een zekere Wiwa viel een mede- woonwagenbewoner, Reinard, met een scheermes aan en wondde hem aan het gelaat. Deze trok daarop een re volver en schoot Wiwa in den buik. Deze is in levensgevaarlijken toestand naar het ziekenhuis overgebracht. Reinard is voortvluchtig. Jongen verdronken. Wederom heeft de zee Zondagmorgen een slachtoffer geëischt. Bij het baden heeft de 17-jarige R. v. d. S. hit Gabr. Metsustr. te Den Haag zich te ver in zee gewaagd. Hij werd door den stroom meegesleurd en is verdronken. Het lijk was van morgen nog niet aangespoeld. Brand in een garage. Gistermor gen te ongeveer kwart over zes is door onbekende oorzaak brand ont staan in de auto- en fietsenbergplaats van F. J. G. aan de Ged. Bierhaven 14b te Rotterdam. In de garage ston den o.a. zeven auto's. Een luxe-auto verbrandde vrijwel geheel, drie vracht-auto's en een bak fiets werden door het vuur vrijwiel waardeloos gemaakt. De drie andere auto's heeft men op straat kunnen brengen. Gasten van de spuiten 23 en 21 heb ben het vuur elk met een slang op de waterleiding gebluscht. Spuit 19 was in reserve aanwezig, terwijl voorts de spuiten 22 en 24 en de reserve-auto I ter plaatse kwamen. De leiding be rustte bij den brandspuitmeester A. A. M. van Lieshout en hoofdman A. E. P. M. Driebeek. Doodelijk ongeval. De 49-jarige mej. S. A. Meluisv. d. Giezen is in haar woning in de Jan van Avenne- straat te Rotterdam van de trap ge vallen. Zij kwam terecht op een over- loopje en bleek een schedelbreuk te hebben bekomen. Door den Geneeskundigen Dienst werd zij naar het Ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht, doch bleek bij aankomst reeds overleden te zijn. Tegen een boom gereden. Gister middag reed te Bathmen de auto van dr. J. W. Kopp uit Den Haag tegen een zwaren boom en werd geheel vernield. Een der inzittende dame9 liep ver wondingen op. Ongewenschte vreemdelingen* Drie personen van Estlandsche nati onaliteit, die kans gezien hadden als verstekelingen op een schip in ons land te komen, zijn door den vreem delingendienst uitgewezen en met den motorscho-ener „Agathe" van Amster dam naar Reval vertrokken. Dierenplagerij. In de Haagsche bladen treffen wij een mededeeling aan van den directeur van den „Die rentuin", die een beschamend licht werpt op de geestelijke gesteldheid van ons volk, schrijft het „Hbl.'\ De directeur moet de hulp van het publiek inroepen tegen het publiek, dat de dieren plaagt, steenen naar de beren gooit en oorzaak is, dat deze en de apen gewond worden door sigaret- tenblikjes, spiegeltjes enz. En het zijn volwassen menschen ook, die derge lijke dingen doen. Soms volgt de straf op de zonde. Een huzaar, die de „geestigheid" had den olifant een brandend sigarettenpunt- je toe te reiken, zag zich met den slurf de kepi van het hoofd geslagen. De vraag rijst of menschen met fat soensbegrip onder het publiek niet, zonder tot handtastelijkheden over te gaan, aan dergelijken „groben Unfug"*1 een einde kunnen maken. VISSCHERIJBERICHTEN. IJMUIDEN, 13 Aug. Heden aange komen aan den Rijksafsla^: 20 stoomtrei Iers, 1 logger^ en 1 drijfnetvaartuig. Aanvoer en prijzen waren: Treilvisch: tarbot f85110, grietf25 —69 p. 50 K.G.; gr. tong f4,104,25, middel tong f2,60—4,10, kl. tong j! 2,25 2,50 p. K.G.; gr. schol f49,50-—56, middel schol f3344, zetschoï f31— 47, kl. schol f4,5021, schar f6-—16, p. k. van 50 K.G.; rog f1728 p. 20 st.; vleet f0,552>25 P- st.pieterman poontjes f1,7017, gr. schelvisch f33 —42, middel schelvisch f17,5030 kleinmiddel schelvisch f11,5018, kl. schelvisch f2,809,50 p. k. van 50 K.G.; kabeljauw f5666 p. k. van 125 K.G.; gr. gullen f1322, kl1. gullen f7,5°13,5° P- k. van 50 K.G.; leng f 0,421,12, heilbot f3,5046,400. st. wijting f24,20 p. k. van 50 K.G.; koolvisch f 0,581,37, kreeft fo,8i ï,75 P- st.; makreel f10,507.0 haring f 8,509,50 p. k. van 50 K.G.; zalm f »235 P- st.; horsmakreel f2 p. k. van 50 stuks. Haring: 13 kantjes volle haring f 25,35; no kantjes maatjesharing f 12,40—12,90 per kantje. De besommingen der treilloggers waren heden: KW. 09 ia. f386. In de haringnaveh te IJmuiden kwamen binnen de loggers KW. 147. m. 602 kantjes en KW. 116 m. 414 kant jes pekelharing welke naar Katwijk verscheept worden. Van de verschharingvisscherii kwa men heden te JJmuiden binnen de IWel scbe stoomlogger YH. 69 m. 400 kn. versche haring. Van de IJmuider stoomtreilera kwamen er heden 20 aan de markt. De besommingen waren als volgt: IJM. 122 m. f 2186 IJM. 38 m. f3.928, IJM. 47 m. f2.338 IJM. 159 m. 12.372^ IJML 503 m. f 1.821, IJM. 161 m. f 1.901, IJMi. 109 m. f 1.951, IJM. 36 m. f2.323, IJM. 127 m. f2.101, IJM. 147 m. f2.829. IJM. 165 m. f2.427, IJM. 183 m. f3.162 IJM. 126 m. f 2.054, IJM. 405 m. f2.245 (veisebe Jiariiig), IJM. 331 m. f2.982, IJM. 44 m. f 4.717, IJM. 106 m. f2.360 IJM. 130 m. f2.317, IJM. 49 m. f6.880 en IJM. 253 m. f 3.368. Scheepstij dingen. HOLLAND—AMERI KA-LIJK. BOTTERDAM 13 v. N.-York te Rott. NOORDBRDIJK 10 v. Rott. te Vanc. HREGHTDIJK Vanc. n. Rott. via Li verpool 10 11.30n.n1. 900m. Z.-WL v. GAAETEitrajK Rott. n. Philad. p. 12 Lizard. KINDERDIJK Rott. n. Vanc. 12 1.32 n.m. So m. O. v. Land's End. DOClEGOIL Rott. n. Vanc. p. 12 Lizard HOLLAND—WEST-AriUrA-LIJH. TEXEL 13 v. Hamb. te Amsterdam. HELDER tbr. 14 verwacht. KIT «STROOM uitr. 11 te Tencriffe. HOLLAND—AriUKA-LUM. RIJPERKERK tbr. 12 te Kilindini. BILLITON tbr. p. 12 Gibraltar. KLIPFONTEIN uitr. p. 11 Canar. eil RIETFONTEIN thr. 12 v. Southampton nan,r Duinkerken. HEEMSKERK thr. 13 te Suez. NIJKERK tbr. 10 te D'Magoabaai. ISUMATRA tbr. 11 v. Beira. GIEKERK ,uitr. 11 v. Durban. KON. HOLLANDSOEE LLOTD. GAASTERLAND 13 v. Hamb. te Amst. ORANIA 13 v. Gdnyia te Amsterdam. KON. FAKETVAART MIJ. NIEUW^EELAND 11 v. Singap. n. Bat. TASMAN 11 v. Singapore n. Batavia. ROTTERDAMSOHB LLOTD. .BUITENZORG 11 v. Rott. te Batavia. TAM BORA 11 v. Rott. te Batavia. KOTA RADJA uitr. 12 te Genua. BANDOENG thr. 11 v. Pt. Said. MADIOEN 12 v. Hamburg te Rott. TJERIMAI tbr. 11 8 n.m. v. Mars INSULINDE uitr. p. 12 Finisterre. INDRAPOERA uitr. p. 11 Perim. (DJEMBER tbr. 11 v. PL Said. KERTOSONO 12 v. Rott. te Hamb. STOOMVAART MIJ. „NEDERLANO". MOENA uitr. p. n Perim. ROEPAT tbr. 11 v. Batavia. BALI 13 v. Batavia te Amsterdam. PRINS DER NED. 12 v. Bat. te Amst. ,SAPAROEA uitr. 13 te Antwerpen. MANOERAN uitr. 13 v. Suez CHR. HUYGENS uitr. 12 v. Pt. Said. RADJA tbr. 11 v. Mars. KANGEAN tbïL 10 te Bdawan. SOEMBA tha. sa Perim.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6