NIEUYit LEIDSCHE COURANT van MAANDAG 13 AUG. 1928 TWEEDE BLAD. BINNENLAND. DB SLUITING DER OLYMPIADE. Gisteravond heeft te Amsterdam in het Stadion de plechtige sluiting der Spelen van de IXe Olympiade plaats gehad, in tegenwoordigheid van H.M. de Koningin, Prinses Juliana en Prins Hendrik. H.M. de Koningin reikte persoonlijk de eerste prijzen uit. Daarna waren de win naars der tweede en derde prijzen aan de beurt, die uitgereikt werden respectieve lijk door Prins Hendrik en Graaf dq Bail- let Latour, voorzitter van het Internatio naal Olympisch Comité. Om half acht sprak Graaf Baillet de La- lour vanuit de Koninklijke Loge op plech tige wijze in het Fransch de sluitingsfor mule uit. Het is wel zeer te betreuren, dat ook deze plechtigheid weer op den Dag des Heeren moest plaats vinden. H, J. HAVERMAN, f Te 's-Gravenhage is Zaterdag in den ouderdom van ruim 71 jaar overleden de bekende portretschilder H. J. Haverman. Hendrik Johannes Haverman werd ge boren te Amsterdam, op 24 Mei 1857. Hij ontving daar zijn eerste opleiding van den decoratieschilder Plaas en den schilder Valkenburg. Daarna werkte hij drie jaar op de Academie voor Beeldende Kunsten, onder pj*of. Aug. Allebé en B. Wijnveld. Vervolgens ging hij naar de Academie te Antwerpen, waar hij onder leiding kwam van Ch, Verlat en dan naar die te Brus sel. waar Portraels zijn meester was, steeds naast het schilderen ook ijverig het boetseeren beoefenend. Hierna toog Haverman weer naar zijn geboortestad, om onder Allebé zijn studiën te voltooien. In 1889 begon hij té reizen: naar Spanje (waar hij een jaar verbleef) en Tanger, Algiers, verschillende deelen van Frank rijk, Zwitserland, Italië en Engeland. Eerst in 1892 keerde hij voorgoed in het vaderland terug en vestigde zich toen in Den Haag. Het genre van Haverman was figuur en portret. Wat het eerste betreft ontleen de hij zijn onderwerpen veelal aan het Moederschap en zoowel in waterverf, krijt en lithografie, als in olieverf behan delde hij dit. Wat het portret aangaat, zoo schilderde hij een groot aantal beel tenissen (circa 80) meestal van bekende personen, o.a. van de hoogleeraren Quack, Pekelharing, Rosenstein, P. van Geer, van der Wyck, voorts van oud-minister S van Houten, van Jacob Maris, Dirk Haspels en T. H. Krelage. Ook schilderde hij vele kinderportretten. Onderscheidene musea hier te lande en in het buitenland bezitten werk van Ha verman. Gouden en zilveren medailles zijn hem toegekend te Amsterdam, Londen, Ant werpen. Brussel, Dresden, St. Louis, Luik en voorts gewerd hem de benoeming van eerelid van verschillende kunstgenoot schappen. Hij was ridder in de Leopolds orde van België en officier in de Orde van Oranje Nassau. BEGRAFENIS MGR. DR. A. ARIENS. Zaterdag werd te Maarssen onder veel belangstelling uit alle oorden des lands ter aarde besteld het stoffelijk overschot van mgr. dr. A. Ariens. Onder de aanwe zigen waren o.m. de oud-minister jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck, voorzitter van de Tweede Kamer, eenige Eerste- en Tweede Kamerleden, velen uit Enschedé, waar de overledene zooveel gewerkt had voc- de R.K. Arbeidersbeweging en een groot aan tal geestelijken. Nadat in de Kerk de Mis van Requiem was opgedragen, hield prof. dr. J. Hoog veld, hoogleeraar aan de R.K. Universi teit te Nijmegen, de lijkrede. De dienst in de Kerk, die stampvol was, werd bijge woond door B. en W. van Maarssen en van Maarsseveen. Na de absolutie bij de baar, werd het stoffelijk overschot de kerk uitgedragen en werd de begrafenisstoet opgesteld, waarin zich ook bevond een afgevaardig de van den aartsbisschop van Utrecht en FEUILLETON. God is mijn heil. 1) -O- Een avond onder den eik. 't Was in 1847, het jaar dat aan het bange revolutiejaar 1848 voorafging. Reeds daalde de zon ter wester ly mmen en verguldde met ha r stralen Cc- toppen van de denneboomen, wier stammen, met rood licht overgoten, sterk afstaken tegen den in nevel ge- hulden achtergrond. De warme, zach te avondtinten gaven aan het geheel© •andschap een groote bekoorlijkheid; aan den voet van het donkere denne- v\oud strekten zich de groe" c weiden uit en de wolken weerspiegelden zich in al haar kleurenpracht in de golven van het meer. Zelfs een landschap, door de natuur minder rijk bedeeld, kan somwijlen door de zon heerlijk verlicht worden, zoo als het meest cnbeduider Ie menschelijk aangezicht, wanneer Gods Geest er uit spreekt, een eigenaardige bé1 oorlijkheid n hebben; en op dezv.n avond,was ...i «envoudig taft.eel zoo schoon, dat men onwillekeurig bewonderend meest stilstaan. v_»p een kleine c y an van het meer staat een oude eik; zijn breede takken spreiden zich ver uit en verschaffen aan vele gevleugelde be- waarbij zich een aantal parochianen en ook andersdenkenden aansloten. VRUCHTBOOMEN IN HET LAND VAN MAAS EN WAAL. Het lid van de Tweede Kamer, de heer Bulten, heeft aan den minister van wa terstaat de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend: 1. dat op het einde van Mei 1928 bijna honderd personen in het land van Maas en Waal, met name in de plaatsen Druten, Deest, Afferden en Winssen, van den dijk- stoel van het polderdistrict Maas en Waal een bevelschift ontvingen tot opruiming van tal van boomen, vooral vrüchtboomen langs den voet- van den dijk staande, en wel binnen 25 dagen; dat vele van die boomen reeds jonge vruchten droegen en bij nakoming van het bevel dus niet tot rijpheid konden ko men; dat het overgroote gedeelte der aange schrevenen zijn arbeiders en kleine land bouwers, van wie de opbrengst van deze vrüchtboomen een gedeelte van hun in komsten beteekent; dat de opruiming dezer boomen voor de betrokkenen in ieder geval-kapitaalverlies en waardevermindering der eigendommen beteekent, omdat geen schadevergoeding wordt toegekend en dat daardoor reeds moeilijkheden over op deze eigendommen rustende hypotheken dreigen te ontstaan? 2. Is de minister bereid, door zijn be middeling te trachten, dat deze maatre gel niet doorgevoerd wordt, of, zoo die doorvoering noodzakelijk mocht blijken, althans te bewerken, dat aan de betrok kenen een behoorlijke schadevergoeding wordt toegekend? NIEUWE UITGAVEN Bij den uitgever H. J. Paris te Am sterdam zal in het najaar o.m. ver schijnen: „Wereldeinde en Wereldge richt", door prof. dr. A. M. Brouwer. Dit is een geheel zelfstandig werk, doch het kan tevens beschouwd wor den als een aanvulling an de onlangs verschenen „Inleiding tot den Bijbel" van denzelfden schrijver, in samen werking met prof. dr. H. Th. Obbink. Een boek van den Zweedschen hoog leeraar prof. dr. Anders Bygren, met den titel: „Het blijvende in het Chris tendom". Dit is het eerste werk van dezen auteur, dat in onze taal ver schijnt. De derde druk van het werk: „Christus langs den Indischen Heir- weg'V door E. Stanley Jones, terwijl t» rzelfder tijd de vertaling van hei tweede boek van dezen auteur het licht zal zien, genaamd. „Christus en de Tafelronde". KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te St. Maartensdijk, P. de Looze te Renkum. Te Ferwerd, A. Feen- stra, te Lolïum. Te Beesd, Dr. J. J. Wol- dendorp, te Warmond. Te Annerveen (toez.) K. Noest, te Doezum en Grootgast. Bedankt: Voor Brielle (vac.-J. W. van der Does), J. H. C. Kamsteeg, te 's Heer Hendrikskinderen. Voor Hoogeveen, (vac.-H. H. van Ameide), G. A. Pott, te Bodegraven. Voor Driésum, W. J. Kol- kert te Eemnesbuiten. Voor Zevenbergen, P. de Bruin te Driebergen. Voor Wester- lee en Heiligerlee, B. Peijsel, te Wolter- sum. GEREF. KERKEN. Aangenomen: Naar Noord-Schar- woude, cand. A. Dragt J.H.zn. te Rotter dam. Bedankt: Voor Wilnis, Wormer, An na Jacoba-Polder en Warffum, cand. A. Dragt J.H.zn. te Rotterdam. Voor Lutje- gast, A. H. .Piersma, te Sleen. BEROEPINGSWERK. Te Gameren zal de Geref. Kerk, die al sinds 5 December 1926 vacant is, binnen kort tot het beroepingswerk voor een eigen predikant overgaan. HET ASSENSCH LEERGESCHIL. Naar De Rott. verneemt, zal bij de Uit gevers H. Veenman Zonen, te Wagenin- gfen, een herdruk verschijnen van het ar tikel uit „Onder eigen Vaandel" van Ds. J. C. Aalders te Amsterdam, over „Het woners bescherming tegen zon en re gen, zijn met mos begroeide stam is overdekt met opschriften en letters, sommigen met bevende hand, anderen daarentegen duidelijk gesneden, alsof de schrijvers meenden, dat zij bijzon der veel waarde voor de nakomeling schap zouden hebben; dicht bij den grond merkt men de woorden op: „God is mijn heil", en ofschoon de tand des tijds ook aan die letters ge knaagd heeft, toch ziet men duidelijk dat een zorgvuldige ham. ze voor al- geheele vernietiging heeft bewaard. Aan den voet van dezen eikenboom aan den kant van het meer zat een vroolijk gezelschap. Op een kleed, dat men voorzichtigheidshalve op den giond had uitgestrekt, zat een oude dame, die reeds meer dan zestig jaren telde; maar slechts weinige grijze ha ren mengden zich tusschen die blonde lokken; een licht blosje kleurde haar wangen en uit haar helder blauwe oogen straalde de vrede, die zij had ge vonden en waarvan de invloed zich cleed gevoelen aan een ieder die met haar in aanraking kwam. Naast haar zat haar schoondochter, een lieve jon ge vrouw, die een krans van veldbloe men vlocht; en van tijd tot tijd de Otgem liet dwalen over het meer, ho pende in de verte de boot te ontdek ken. waarin haar man en een zijner vrienden van een jachtpartij zouden tcrugkeeren. theologisch belang van het Assensch leer- geschil". GODSDIENSTONDERWIJS. De heer A. H. van Yperen is voor den tijd van twee jaren herbenoemd als gods dienstonderwijzer bij de Ned. Herv. Ge meente te Herkingen. HET ORGEL IN DE GROOTE KERK TE GOES. Nu het majestueuze Kerkgebouw onder leiding van het Rijksbureau voor Monu mentenzorg geheel wordt gerestaureerd, moest ook worden voorzien in de gebre ken, welke het overbekende orgel aan kleefden. Het is ongetwijfeld een van de meest bekende orgels van Nederland, en is oor spronkelijk gebouwd door den orgelmaker Willem Diaken van Haarlem, in het jaar 1641. Na een gebruik van bijna 70 jaren (1710) bleek een beduidende restauratie noodzakelijk, welke toen uitgevoerd werd door een in Goes wonenden orgelmaker, met name J. Gooi. Sedert dien tijd zijn nogmaals verschillende restauratiën noo- dig geweest. De laatste is uitgevoerd in het jaar 1910. .Het orgel is toen omge bouwd' tot een rein-pneumatisch instru ment. Echter bleek na. weinige jaren reeds dat zich gebreken aan het orgel voorde den, welke nu hebben geleid tot een ont werp dat algeheele verbetering beoogt. Een geheel nieuwe rein-pneumatische speeltafel, volgens wisselstroom systeem, zal worden aangebracht. Oqk zullen de bestaande windladen geheel worden ver anderd. De speeltafel 2al worden voorzien van de nieuwste vindingen, zooals b.v. ge heel vrije registercombinatie, generaal crescendo e.d. De kosten van een en an der zullen ongeveer 5000 gulden bedra gen. Door de kerkvoogdij is voor deze werkzaamheden een contract gesloten met de orgelbouwers A. S. J. Dekker te Goes, waardoor dus dit instrument, na bijna 300 jaren dienst, voor de tweede maal door een Goeschen orgelbouwer zal worden her zien, eerst in 1710 en thans 19281929. THEOL. SCHOOL VRIJE EV. GEM. Ds. G. Post, predikant der Vrije Evang. Gem. te Franeker, heeft de benoeming tot directeur-docent der Theol. School te Apeldoorn aangenomen. KERKBOUW. Naar De Stand, verneemt, zal Zaterdag 25 Aug. a.s. de eerste steen worden gelegd van het te bouwen nieuwe bedehuis der Geref. Kerk van Vlissingen. ZENDING. Dr. A. J. P. Ketel, geneesheer aan het Zendingshospitaal te Modjowarno, en me vrouw hopen spoedig met verlof te repa- trieeren. Voorloopig is voor waarneming benoemd mej. Dr. Kirberger, reeds aldaar werkzaam. Ook mej. Dr. A. de Jonge, de vorige maand door het Ned. Zendeling genootschap afgevaardigd, is voor dit hos pitaal bestemd. Zendeling A. J. Bliek, van Soekaboemi (West-Java), is met verlof hier te lande aangekomen. Zendeling O. Werkman en mevrouw zijn van verlof in óns land teruggereisd naar het Zendingsveld in Nieuw-Guinea. Tot zendeling-diakones vanwege het Ned. Zendelinggenootschap is benoemd zuster II. I-Iazewindus, verpleegster in het Acad. Ziekenhuis te Leiden. Haar bestem ming moet nog bepaald worden. Ned. Zend. Genootschap. Tot leden van het Hoofdbestuur zijn herbenoemd de heeren Dr. C. W. Th. Baron van Boetze- laer van Dubbeldam, te De Bilt; Dr. J. R. Callenbach, te Rotterdam; G. J. Staal, te Den Haag; Prof. Mr. F. de Vries, te Rot terdam; en J. F. Westermann, te Rotter dam. Gekozen werd Ds. G. H. Wagena&r, te Rotterdam. ONZE LECTUUR. Dezer dagen werd, zooals we reeds mee deelden aan alle Kerkeraden, alle Geref. Jeugdvereenigingen en aan de Chr. Pers het volgende schrijven verzonden door onze Landelijke Centrale voor Jeugdarbeid op Geref. Grondslag: De Landel. Centrale voor Jeugdarbeid op Geref. Grondslag, in vergadering bij een te Amersfoort - op 10 Juli 1928: kennis genomen hebbende van bet feit, dat sommige Gereformeerde jonge men- schen boeken lezen, die om hun inhoud en strekking voor hen ongeschikte lectuur zijn; Niet ver van daar verzamelden haar kinderen, twee jongens en een meisje, Lout, om een vuurtje aan te stoken, maar dit had moeite genoeg in, daar het den vorigen dag geregend had. De meeste houtjes, die zij aandroegen, werden door den onverbiddelijken oom Willem, die als Vulkaan fungeer- 0 6, vochtig en onbruikbaar verklaard. Oom Willem was eigenlijk volstrekt hun oom niet, maar zij gaven hem uien naam, omdat zij zoo veel van 1 em hielden. Hij was de zoon van een vriendin hunner grootmoeder; zijn c 1 vroecr gestorven en uij had in den gastvrijen kring der oude dame steeds een liefdevol tehuis ge vonden en bijna al zijn vacantiedagen daar doorgebracht. Hij noemde haar cok „grootmoeder", zooals de meeste jongelui, die eens bij haar aan huis verkeerd hadden, en werd als lid der familie beschouwd. 1-lij had juist zijn studiën in Heidel berg geëindgd en vóór dat hij naar een bepaalden werkkring zocht, wilde hij- neg eenmaal van ganscker harte van het buitenleven genieten in het gezel schap van hen, die hij het meest lief had en vereerde. Oom Willem was anders een groot Lefhebber van de jacht, en de kinde ren verwonderden zich zeer, dat hij I i den thuis gebleven was en de dames vergezeld had; zij dachten natuurlijk lai het alleen om hunnentwille was. overtuigd, dat dit kwaad een tamelijk wijden omvang heeft aangenomen, niet alleen in de steden, maar ook in de dor- pen; overwegende, dat dergelijke boeken vooral gelezen worden uit zoogenaamde neutrale bibliotheken; waarschuwt de jonge menschen, dat ze niet door het lezen van slechte boeken hun ziel vergiftigen; dringt er bij de ouders op aan, dat ze toezicht zullen houden op hetgeen hun kinderen lezen; verzoekt de Kerkeraden bij het huisbe zoek nauwkeurig te informeeren, welke lectuur in de huizen komt, en raadt de Geref. Jeugdorganisaties aan, overal in samenwerking met elkaar of met andere Christelijke corporaties Christelijke bibliothekèn op te richten, waarin geschikte leesstof voor de jeugd wordt opgenomen. Namens het bestuur der Landelijke Centrale, Prof. Dr. T. HOEKSTRA, Voorz. Prof. Dr. G. Ch. AALDERS, Secr. Naar aanleiding hiervan schrijft het Geref. Jongelingsblad: Wij hebben aan dit schrijven niet veel toe te voegen. Het vraagstuk der lectuur heeft meer malen onze aandacht gehad en herhaalde lijk is ernstig gewaarschuwd. Toch werden ter gelegenheid van het Congres sprekende staaltjes gegeven van den verderfelijken invloed, die verkeerde lectuur heeft op het leven onzer jonge ren. Zelfs werd de klacht vernomen, dat in menige openbare bibliotheek, geëxploiteerd door een Gereformeerd boekhandelaar, lectuur beschikbaar was, die een anti- godsdienstelijk en onzedelijk karakter droeg. Nooit kan in dezen genoeg tot voorzich tigheid worden gemaand. De meening, dat men bepaalde boeken, als b.v. de Merijntje Gijzen-serie moet hebben gelezen, om aanspraak te mogen maken op het bezit van „algemeene ont wikkeling" is een leugen. Niemand onzer late zich door zulke mooi-schijnende woorden verleiden, om zijn hand uit te steken naar dergelijke lectuur. 't Is te hopen, dat onze jeugd, onze ouders en onze kerkeraden van dit schrij ven ernstig nota zullen nemen. Een simpel „voor kennisgeving aange nomen" lijkt ons allerminst in overeen stemming met den omvang van het kwaad en den ernst van de zaak. Uit het Sociale Leven. DE LOODGIETERSSTAKING. In de Zaterdagmorgen gehouden verga dering van stakende loodgieters te Haar lem heeft men medegedeeld, dat de pa troons den eisch tot loonsverhooging niet hebben ingewilligd. Echter hebben zij het voorstel gedaan om den arbeiders 2.50 per week als fietsengeld toe te kennen. De loodgieterspatroons hebben boven dien toegezegd dat, indien aan de bouw vakarbeiders de vacantieweek werd toe gestaan, ook zij zullen overwegen tot in voering daarvan voor het loodgietersbe- drijf over te gaan. Dinsdagavond zal men opnieuw een vergadering beleggen, waarin de partijen over deze voorstellen een beslissing zullen nemen. UIT DE GOUDSCHE AARDEWERK INDUSTRIE. In de Goudsche aardewerk-industrie is het, naar Voorwaarts meldt, niet- pluis. Onderhandelingen tusschen de werkge vers- en werknemersorganisaties over de arbeidsvoorwaarden hebben tot geen re sultaat geleid. Komt er geen gunstige wij ziging in de situatie, dan staat het vast, dat tegen heden over 8 dagen, dus 20 Augustus, de staking wordt geprocla meerd. LUCHTVAART. DE „KRASSIN" GAAT AMUNDSEN WEER ZOEKEN. Naar uit Moskou gemeld wordt, heeft de ijsbreker „Krassin" in een radio-bericht meegedeeld, dat de re paraties waarschijnlijk in 7 dagen ge reed zullen zijn. Daarna zal de ijsbreker zich weer Herman en Eduard hadden om hun dankbaarheid te betoonen zooveel steentjes voor hem verzameld, dat zijn zakken in levensgevaar begonnen te geraken, en de kleine Mathilde had in zijn hoed zoo veel madeliefjes, ro zen en vergeet-mij-nietjes opgehoopt, dat er geen plaats voor zijn hoofd over bleef. Onderweg had zij hem met vra gen bestormd, waarom hij niet op de jacht gegaan was; maar, niettegen staande al hun moeite, hadden zij geen bevredigend antwoord bekomen; eindelijk waren zij zelfs eenigszins kort afgewezen; en grootmama had toen fijntjes gelachen. Hun moeder en hun nichtje Hedwig, waren doofstomme getuigen van het examen geweest en het geheimnisvol- le van oom Willems aanwezigheid maakte die des te aangenamer. Deze had intusschen met zijn stok een kuil in den grond gegraven en schikte de houtjes, die zijn mede-ar beiders aandroegen, netjes bij elkan der; maar ofschoon men het vuur had aangestoken, wilde het tot groot ver driet der kinderen niet branden; hoe men het ook aanblies en opstookte, toch bleef de rook de vlam verstikken. Men diende dus bekwamer bondge- rooten te zoeken, die het onderscheid kenden tusschen droog en nat hout, er. vorderde daartoe mevrouw Van Mengen en Hedwig, die zich daartoe bereid verklaarden; zelfs grootmoe- AAN HET ZOEKLICHT. Leiden, 13 Augustus 1928. Zekere heer v. D.(is) te Z.(eist), die „De Banier" nogal eens met een arti keltje versiert, schrijft in het jongste no. van dit blad weer eens over het klaarblijkelijk altijd frisch blijvende onderwerp: „Hoe Rome werkt." Na, eenige staaltjes daarvan gegeven te hebben, vervolgt hij: „Zoo zien wij, hoe Rome werkt en dat er velen zijn, die in hun strikken verward raken. Dan zijn er nog „Gereformeerden", die de belijdenis willen herzien. Al wat daarin over Rome staat, dus ook het artikel over de paapsche mis, kan gevoeglijk weggelaten. Rome is niet meer het gevaar. Hoe vergissen ze zich! Hoe helpen ze eigenlijk Rome, dat om hun naïviteit inwendig lacht." Het schijnt wel, of deze scribent uitgaat van den stelregel „laster maar raak, er blijft licht iets van hangen". Laat de heer v. D., die zoo graag met citaten werkt, maar eens een ci taat aanvoeren van een Gereformeer de, die het artikel over de paapsche mis uit de belijdenis zou willen weg laten. Juist is van Gereformeerde zij de indertijd opgemerkt, dat de Cate chismus-Zondag over de paapsche mis in onze dagen weer actueel is! OBSERVATOR. op weg begeven naar Spitsbergen om het zoeken naar Amundsen en de ver miste groep der Italia voort te zetten. EEN BOODSCHAP VAN AMUNDSEN? De subagent van Lloyds te Rottumeroog deelt mede, dat daar een flesch is aange spoeld met het volgende bericht: Latham, 1/7/28 23° Oost Roald Amund sen. NACHTVLUCHTEN. In den avond van 17 Augustus a.s. of bij ongunstige weersgesteldheid op een der avonden in het tijdvak van 20 tot 24 Augustus d.a.v. zal door militaire vlieg tuigen een oefening worden gehouden, waarbij enkele vluchten zullen worden uitgevoerd van Rotterdam via Soester- berg naar Schiphol. Gedurende deze vluchten zulien de na- vigatielichten der vliegtuigen gedoofd zijn. SH^9BS-BSB» UIT ONZE INDIEN. AANSLAG. Van Meroden, hoofdverpleger van de Kliniek voor de Volksgezondheid in Gang Chaulan te Weltevreden, is door een hoog- loopenden woordentwist met Jansen, mon teur aan dezelfde inrichting, vermoedelijk mataglap geworden,. Hij greep plotseling een degen en stormde hiermede op Jansen af, die, hoewel hij handig afweerde, toch nog aan den pols werd gewond Van Meroden bleek, toen hij overmees terd en gearresteerd was, in het bezit te zijn van een fleschje salpeterzuur. Hij ver klaarde de bedoeling te hebben gehad dit zijn tegenstander in het gezicht te wer pen. SCHIP VERGAAN? De sleepboot van de Nederlandsch-Indi- sche Steenkolen Handel Maatschappij „Kraus", die met drie vaartuigen op sleep van Semarang naar Soerabaja vertrokken was, is overtijd. Naderhand kwam be richt binnen, dat de „Kraus" te Lasem was binnengevallen wegens zeer zwaar weer op de noordkust. Een der gesleepte prauwen kreeg zware slagzij, terwijl een eveneens gesleepte barkas Tjilaoet los raakte. De Kraus vertrok later weer naar zee om de Tjilaoet te zoeken. Het is onbe kend, of er opvarenden aan boord van het vaartuig waren, waarvan wordt aan genomen, dat het gezonken is. DE RAMP OP PALOEWEH. Nadere berichten omtrent de ramp op Paloeweh melden, dat de kampongs Ha- wa, Kere, Lfto, Oalomala, Djoea, Poa, Wo- na, Baoe, Lenggo en Wad ja onder lava bedolven werden. der stond op en zocht ijverig mede. Zij was de eerste die een grooten hoop droog hout bijéén had; haar schoon dochter nam het wat gemakkelijker op en Hedwig was bang geweest zich t-j vergissen. Als stadskind had zij niet goed geweten hoe het aan te leg gen en hield zich liever op den achter grond. Hedwig was dt kleindochter van de oude mevrouw Van Mengen, wier oud ste dochter met den raadsheer Van Steendorp gehuwd was en met dezen eerst in Minden en later in Maagden burg gewoond had. Korten tijd geleden was hij naar Berlijn verplaatst en Hedwig had voor het eerst sedert haar kindsheid haar grootmoeder en den geboortegrond harer moeder gezien. Zij had van bei den de schoonste herinnering bewaard en haar moeder sprak daarover het liefst, wai-.ieer zij haar kin'..en in de schemering rondom zich verzamel de om hun geschiedenissen te vertel len. Alles was zij hier hoorde en zag trok haar zeer aan en toch kon zij zich nog niet goed van alles rekenschap geven. Zij gevoelde zich- zoo klein en gering bij deze vrome vrouw vergele ken, dat zij zich meestal terugtrok en zwijgend toezag en luisterde naar al les wat er gebeurde. (Wordt vêrvolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5