DAG-AGENDA. Voorschoten. Dinsdag 14 Aug. 's avoiids 8 uur, v"bp a shui Doe. P. J. M. de Brui uit Apeldoorn. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 13 Aug. tot en met Zondag 19 Aug. a.s. waargenomen door de apotheek van 'den heer C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, Telef. 523. kelingen de medaille dier maatschappij worden uitgereikt. de tewaterlating van de poelau roebith. Zaterdag werd van een der hellingen van De Rotterdamsche Droogdok Maat schappij met goed gevolg te water gelaten het motorschip Poelau Roebiah, in aan bouw voor rekening van de Stoomvaart Maatschappij Nederland. De „doopceremoniën" en het wegnemen van de laatste beletselen voor de tewater lating geschiedden door mevrouw Boerma. Dit motorschip is het grootste vracht schip tot nu toe in Rotterdam gebouwd. Na afloop der plechtigheid heeft de di recteur der R. D. M., de heer D. C. En- dert, de genoodigden toegesproken en er aan herinnerd, dat de R. D. M. reeds 4 schepen aan de Maatschappij Nederland heeft afgeleverd en onder aanbieding van een zilveren schaal, dank gebracht aan mevr. Boerma voor de verrichte doopcere moniën. De heer J. F. van Hengel, directeur der Maatschappij Nederland, heeft de R. D. M. vervolgens gelukgewenscht met den gunstigen stapelloop. De oorlog heeft voor spr.'s maatschappij een voorzichtig beleid noodzakelijk gemaakt, en dankbaar stem de het spr., dat de omstandigheden thans van dien aard zijn geworden, dat kon worden overgegaan tot vernieuwing en uitbreiding van de vloot. Hij wees daarbij op het streven van de Mij. Nederland om haar schepen op Nederlandsche werven te laten bouwen tot steun der Nederland sche industrie. Nadat ten slotte nog de heer J. H. Boerma, inspecteur der Maatschappij, het woord had gevoerd, ging de eerewijn rond. BUITENLAND. de begrafenis van raditsj. Ontzaggelijke belangstelling. De teraardebestelling van het stof felijk overschot van Steven Raditsj heeft gisteren te Zagreb plaats gehad vanuit het Boerengebouw. Men schat het aantal personen, dat aan de plech tigheid deelnam, op 200.000. De begrafenisplechtigheden zijn over het geheel ongestoord verloopen. De lijkplechtigheid werd een krach tige demonstratie van het Kroaten- dom, niet alleen door de ontzaggelijke belangstelling, maar ook door de be langrijke politieke redevoeringen, waarmede de plechtigheid geopend werd. De plechtigheid duurde ongeveer 8 uur. Meer dan 10.000 menschen, de toe schouwers niet medegerekend, volg den in den lijkstoet. Gedurende de laatste dagen waren deputaties van boeren uit alle nieuwe provincies van den JoegO'Slavischen staat aangekomen. Een groep boeren uit Zuid-Dalmatië is in een vierdaag- schen marsch naar de plechtigheid komen loopen. Alleen de oud-Servi sche gebieden en Montenegrijnen wa ren niet vertegenwoordigd. Ook Tsje- cho-Slowaaksche en Poolsche parle- mentsdeputaties waren verschenen. Op den ruimen hof van het Boeren huis werden eenige duizenden kran sen neergelegd, die door de verschil lende deputaties voor de baar uitge dragen zouden worden. Onder deze kransen bevond zich van den Kroati- schen boerenrebel een doornenkroon, waaraan de revolverkogel bevestigd was, die Raditsj den 20sten Juni in de Kamer gewond heeft. Deze kroon werd later door de beide eveneens in de kamer gewonde afgevaardigden Pernag en Gvandja begeleid. Koning Alexander had een groote lauwerkrans gestuurd van zuiver zil ver met gouden letters, waaraan een lint bevestigd was met de inschriften: „Stephan Raditsj en Alexander". De krans werd in den lijkstoet gedragen door de onderofficieren van de garde. De koning werd vertegenwoordigd door den commandant van het 6de Kroatische legercorps. Om 3 uur werd de kist uit het Boe renhuis op het plein gebracht en door den aartsbisschop van Agram geze gend. Kroatische afgevaardigden droegen de kist. Bloedverwanten volgden onmiddellijk. Na de kerkelijke plechtigheid hiel den van het balcon van het Boeren huis leidende politici redevoeringen, waarin zij, de een nog hartstochtelij ker dan de ander, aanspoorden het politiek erfdeel van Raditsj te aan vaarden en zijn werk voort te zetten. Het was reeds lang na den middag, toen de ontzaggelijke stoet zich in be weging zette. Een ontelbare men- schenmenigte verdrong zich aan weerszijden van den geheelen weg tot aan het kerkhof. Tijdens het voorbijgaan van de Boe- renafgevaardigden ontstond op het Zrinyplein een incident, dat gelukkig zonder ernstige gevolgen bleef. Plot seling klonken namelijk op eenigen afstand schreeuwen, onmiddellijk ge volgd door groote opwinding onder het publiek. Men hoorde schoten en er ontstond een algemeene drang naar het station. Hier waren gelukkig niet veel toeschouwers. Toch werden nog verscheidene vrouwen en kinderen on der den voet geloopen en gewond. Het incident was echter spoedig door in grijpen der politie en de tegenwoor digheid van geest van de kapel, die onmiddellijk het Kroatische volkslied inzette, bedwongen. Na nog een kleine onregelmatigheid kon de stoet zonder verdere stoornis het kerkhof bereiken. De algemeene meening is, dat de onregelmatigheden door provocateurs verwekt zijn. Raditsj is voorloopig tusschen de beide andere slachtoffers van den aanslag in de Kamer begraven. BOTSING OP ZEE. Tusschen een Engelsch en een Ja- panseh stoomschip. Het stoomschip Otranto van de Ori- entlijn is gisteren in den mist, op 60 mijlen afstand van Grimsby, in bot sing gekomen met het Japansche stoomschip Kitano Maroe. De Otranto was den vorigen avond met 550 passagiers, waaronder ver scheidene Amerikanen en andere vreemdelingen, van Immingham ver trokken voor een veertiendaagschen tocht naar de Noorsche fjorden. Beide schepen werden beschadigd, doch konden met eigen kracht naar de haven stoomen. De Otranto ging naar Grimsby, de Kitano Maroe naar Huil. SIR AUSTEN CHAMBERLAIN. Op reis naar Calilornië. De „Evening Standard" bericht, dat sir Austen Chamberlain tot her stel van zijn gezondheid met lady Chamberlain een reis naar Californië zal ondernemen via het Panamaka naal. Hij zal zich gedurende zijn af wezigheid in het geheel niet met de politiek inlaten. Voorts wordt nog gemeld, dat Cham berlain tegen het einde dezer maand vertrekt en in de eerste week van November over Canada terugkeert. Hij zal noch in Canada, noch in de Ver. Staten politieke redevoeringen hou den. HOOVER'S VERKIEZINGSREDE. Bij zijn officleele benoeming tot Repu- blikeinsch candidaat. Bij de formeele aanvaarding van de Republikeinsche candidaatsstelling voor het presidentschap heeft Hoover te Stanford Univerity opnieuw beves tigd, dat hij tegen herziening van de Drankwet is, of zelfs tegen eenige wij ziging in het bestaande regime.. Vroeger werd algemeen aangeno men, dat geen partij de kwestie van het drankverbod bij de presidentieele verkiezingen zou betrekken, maar Hoovers uitdrukkelijke verklaring maakt het volkomen duidelijk dat het drankverbod, wellicht nog meer dan de steun aan den landbouw, de beslis sende factor zal zijn bij de verkie zingscampagne. Hoover deelt mede, dat hij „een doelmatige uitvoering van de drank wetten voorstond", en hij voegde er aan toe, „dat wie er ook tot president gekozen wordt, deze steeds den plicht zal hebben om daarvoor te zorgen". Een groot deel van Hoovers rede voering was voorts gewijd aan de kwestie van ondersteuning van den landbouw, die hij als uiterst urgent kenschetste. Hij schetste o.m. een programma van tariefsverhooging om den landbouw dezelfde bescherming te geven als aan de industrieën. Hoover eindigde met een lofrede op Coolidge, wiens staatsmanskunst de historie van de natie volgens hem zal kenmerken. De rede werd draadloos uit Stan ford University door het geheele land uitgezonden. DE VLOOTBASIS TE SINGAPORE. Geen sprake van opgeven of uitstel. Bridgeman, de eerste Lord van de Britsche admiraliteit, is te Hellifield in Yorkshire geïnterviewd over de praatjes, dat de aanbesteding van het werk voor de vlootbasis te Singapore zou zijn uitgesteld in verband met de onderteekening van het verdrag van Kellog te Parijs. „U kunt zeggen", verklaarde hij. „dat er geen woord van waar is. Er is geen uitstel van beteekenis, er is gee nerlei wijziging, hoe ook, gebracht in de plannen van de regeering en de bij eenkomst te Parijs heeft geenerlei in vloed op de zaak. Er is eenige vertra ging ontstaan in de verdere aanbeste ding tengevolge van een verschil van meening over eenige ondergeschikte punten tusschen de admiralitteit en de schatkist, doch deze worden thans geregeld en het plan wordt uitgevoerd gelijk het vaststond. Bridgeman eischte voor Engeland de eer op, heel wat meer inzake ont wapening gedaan te hebben dan eenig ander land. Het moet echter de vrij heid van de zee handhaven of het zou binnen twee maanden tot hongers nood gebracht kunnen worden. Het voorstel van Kellogg", zei Brid geman ten slotte, „is slechts een an dere weg om te bereiken, w^t wij een jaar geleden te Genève hebben voor gesteld. korte berichten. De Duitsche regeering heeft be sloten den bouw van den pantser kruiser te laten doorgaan. Volgens bericht van Andrews, lei der eener Amerikaansche expeditie in Mongolië, heeft de expeditie beende ren ontdekt van eën voorwereldlijk dier van ongekende grootheid. In verband met de deelneming der Duitschers aan het Int. Studen tencongres te Parijs vreest men voor opgewonden debatten. De voorzitter van den Belgischen Senaat, graaf 'tKint de Roozebeeke, is gestorven. Coolidge zal geen verzwakking der vloot toelaten. De Grieksche politicus Melas is, nadat het door zijn ontvoerders ge- eischte losgeld was 'betaald, door hen vrijgelaten. Smetona, de Litausche staats president en minister-president Wol- demaras zullen 20 Augustus a.s. te Utiani een groote bijeenkomst van Litausche boeren bijwonen, waar ver moedelijk Woldemaras een rede zal houden over de Litausche buitenland- sche politiek. De politie te Agram is door die uit Belgrado gewaarschuwd, dat de gewezen Servische comitadsji-leider Katovëtsj met drie aanhangers naar Agram is vertrokken, om den moord op den Servischen journalist Ritow- witsj door daden van geweld te wre ken. RECLAME. „Berson" en „Wood Milne" Gummi Zolen en Hakken f 0,35. „DE CENTRALE" HaarLstraat 74 GEMENGD NIEUWS. Drama in de bergen. Dejser dagen zijn zeven toeristen in het Dachstein- gebergte (Oostalpen) in nood geraakt. Zij waren namelijk verdwaald en wer den door een hevigen storm overval len, juist toen zij zich boven op een bergtop bevonden. Het bleek onmoge lijk te dalen, zoodat de toeristen ge dwongen waren, drie dagen en drie nachten te midden van den storm op een klein rotsplateau door te brengen. Tot overmaat van ramp werd een hunner krankzinnig en trachtte zijn lotgenooten in den afgrond te werpen. Ten einde raad bonden de overigen hem vast, doch de ongelukkige slaag de er in zich los te wringen, waarna hij zich in den afgrond stortte; daar bleef hij met verbrijzelden schedel lig gen. Toen eindelijk reddingcolonnes kwamen opdagen, werden deze in haar pogingen tot bevrijding der toe risten door de pas gevallen sneeuw buitengewoon gehinderd. Een der overlevende toeristen, die met behulp van een touw omlaag gelaten zou wor den, viel eveneens dood, daar het touw door de scherpe rotspunten doorge sneden werd. De vijf overige bergbeklimmers kenden eindelijk in veiligheid worden gebracht. Poging tot afpersing. Zaterdag is Lij de politie te 's-Gravenhage aangif K of te gedaan van een poging tot afper sing, gepleegd door den 24-jarigen handelsreiziger J. de J. Deze vroeg zijn patroon alleen te spreken in diens kantoor aan de Schalkburgerstraat. Toen de beide mannen bij elkaar waren, vroeg de J. van zijn patroon een bedrag aan loon, dat hij naar fcijn meening nog te vorderen had. Ook eischte hij een borgstelling van f 1000 terug. De patroon weigerde echter het geld te geven. Volgens de verklaring van den patroon had de J. nooit een borgstelling gestort. De handelsreiziger greep zijn pa troon toen aan en er ontstond een wor steling. Een der heeren, die het lawaai hoorde, kwam toeloopen en scheidde ae twistenden. De typhus te Middelburg. Men meldt uit Middelburg: Het mag een verblijdend verschijn sel worden geacht, dat in de af geloo pen week zich geen enkel nieuw ge val van para-typhus heeft voorgedaan. Sedert begin Juni werden 43 geval len van deze ziekte ten kantore der autoriteiten geboekt. Van deze zijn er reeds 41 weder afgeschreven; er zijn dus nog slechts 2 in behandeling. Azijnzuur gedronken. Te Oost- en West-Souborg is een 4-jarig jongetje na het drinken van azijnzuur overle den. Verkeersongeval. Door nog onop gehelderde oorzaak kwam de koop man J. uit Bergen op Zoom, toen hij per fiets door het dorp Kruisland reed er. een vrachtauto moest passeeren, met dezen auto in botsing, tengevolge waarvan de man een ernstige hoofd wonde bekwam en zijn arm brak, zoo dat hij ter verpleging moest worden opgenomen. Lijk opgehaald. Zaterdagochtend is te Valkenswaard uit de rivier de Dommel het lijk opgehaald van den 38-jarigen J. de L., die sedert Donder dag vermist werd. Onder een vrachtauto. Het negen jarig dochtertje van W. P., te Feinaard is onder een vrachtauto geraakt en met beenbreuk en hersenschudding opgenomen. Ernstige brand te Weert. Zater dagmiddag ontstond brand in de boer derij van P. J. M. Jacobs te Weert. De boerderij die met stroo gedekt was, brandde geheel uit. De inboedel, de oogst, vele varkens en twee runderen werden een prooi der vlammen. Het vuur sloeg over naar de even eens met stroo gedekte boerderij van den landbouwer J. van Hensel. Nagenoeg de geheele inbcedel en de oogst gingen verloren. Een tweetal varkens verbrandden. De brandweer kon niet veel uitrich ten en beperkte zich tot het natspuiten vsn het belendende perceel. Beide boerderijen, inboedels oogst en vee zijn laag verzekerd. Brand. De behuizing van H. de Boer, te Noord-Drachten is, vermoede lijk doordat kinderen met lucifers in c'e schuur hebben gespeeld, een prooi der vlammen geworden. Een deel van den inboedel kon worden gered. Assu rantie dekt de schade. Gisternacht zijn stroohoopen an een groote loods, der frl.riek Albion te Oude-Pekela een prooi der vlam men geworden. Het stroo was van de cartonfabriek Erica. Verzekering dekt de schade. Gisterennacht is t« Oud-Gastel, door nog onbekende oorzaak, de land- touwerswoning van F. van Loenhout aldaar, totaal afrebrand. De schade wordt slechts gedeeltelijk door verze- kt ring gedekt. Te Helden-Panningen is de v.o- r.ing van den heer H. J. afgebrand Verzekering dekt de schade. UIT DE OMGEVING. AARLANDERVEEN. Burgerlijke stand. Bevallen: F. den Ouden geb'. Verkaik, z.; N. Roden burg, geb. v. Braak, d. Ondertrouwd: E. A. Vork v. Tor Aar en C. J. M. Groen in 't "Wout. Gehuwd: J. Bos 27 j. en P. de Vries 29 jaar. Radio-Programma, wat er vanavond te hooren is. HUIZEN, 340.9 M. (Na 6 uur n.m. 1870 AL). N. C. R. V. 7.30 Zangcursus. 3.00 Uitzendavr.nd. Spreker: Ds. K. Schilder, Gcref. Tred. te De'.fs- liaven.' Onderwerp: ,,Iiet gelcof in den Satan". Muzikale mede- werking verleent: Het „Sohu- bert-kwartet" te Haarlem. Daarna laatste berichten. HILVERSUM, 1071 M. A. V. R. O. 6.00 Tijdsein van de A.V.R.O.-klok 6.00 Vooravondconcert. 7.45 Politieberichten. 8.00 Tijdsei:, van de A.V.R.O.-klok, 8.00 V.A.R.A.-uitzending. 9.00 Verplicht stoppen De Bildt. 10.10 Persberichten van Vaa Diaa. KöNIGSVV USiERlI., 1250 M. 5.20 Concert. 8.50 Concert. LANGENJJERG, 469 M. 6.20 Muziek. 8.35 Concert. Daarna nieuwsberichten. DAVENTRY, 1604 5.35 Kinderuurtje. 0.20 Muziek. 6.50 Eerste algem. nieuwsbericht. 7.05 Muziek. 7.35 Do grondslagen der muziek. 7.50 Orkest. 8.20 Muziek. 10.05 P romenadeconcert. 1110 Pianoconcert. 11.20 Muziek. PARI )'S, (Radio), 17.50 M. 8.20 Landbouwberichten. 8.35 Koersen en mededeelingen 8.50 Concert. Daarna nieuwsberichten. ter aar. Burgerlijke stand. Bevallen: K. Over de Vest geb. Hoogervorst, z.; J. Visser (gob. Smoorenburig, d.; C. H. Doelman geb. Zijl, z.; Y. Bouwmeester geb. v. d. Ham, d. Overleden: levenl. d.v. C. Lek en E. Schraverus. BOBKOOP. Burgerlijke stand. Geboren: Cor nells Adrianus z.v. A. J. Straver en C. A. v. Leeuwen; Pieter Jelles z.v. A. Versluis en B. v. d. Laan; Gerrie Barba ra, d.v. P. K. Blootshoofd en B. v. Goos- willigen; Johanna Maria d.v. C. J. Bos man en W. Fase. Ondertrouwd: J. v. Drielen ein C. J. de Roof. Getrouwd: J. J. Baggerman 23 j. en L. Schaap 26 j.; A. C. H. Metselaar 28 j. en G. Bunschoten 26 j. noordwijk binnen. Hedenmorgen had in de Parochie kerk van St. Jeroen aan de van Lim burg-Stirumstraat onder gr pp to belang- steiljpg <Ie uitvaartdienst plaats van hei stoffelijk overschot van den heer C. Al- kemade Sr., die de vorige week op 91- jaxigen leeftijd alhier overleed. De over ledene was vele jaren wethouder dezer gemeente en heeft steeds veel gedaan voor den bloei der gemeente. Ook fun geerde de overledene bij .ontstentenis van den Burgemeester als lopo-Burge- imieester. Om ongeveer half elf had op de R.K. Begraafplaats, eveneens onder groote belangstelling jle begrafenis plaats. On der de aanewzigen merkten wij o.a. op den heer van Pamhuys, Burgemeester dezer gemeente, Weth. van Eedem den Commissaris van Politie, den heer Gooi, den Directeur der Gemeentebedrijven, den heer Veerman, den Boekhouder- Kassier der Gasfabriek, en eenige leden van den Gemeenteraad. De kist was bedekt met een viertal kransen, een van het Gemeentebestuur, een van het Politiekorps, een van de L evens verz.mf. „De Nederlanden" van 1845, en een van, de klednjkinderen van den ontslapene. De beaarding werd verricht door Pater van den Berg, ge- ass. door sub.diaken, den heer van den Berg. Ook werd opgemerkt de Deken van Noordwf k, de Z.Eerw. heer Pastoor Bosboom. Een zoon van den overledene dankte namens (Je familie alle aanwezigen voor de groote, belangstelling betoond bij de begrafenis van zijn dierbaren vader. Land- en Tuinbouw. beperking der breedertulpen- teelt. De commissie, welke ook dit jaar we der pogingen in het werk gesteld heeft om de kweekers van Breedertulpen te bewe gen tot een gezamenlijke beperking van de uitbreiding der teelt van Breeders heeft, naar het Weekblad voor Bloembol lencultuur meldt, moeten constateeren dat slechts een deel zij het belangrijk deel dergenen, die in 1927 zich aanslo ten, bereid waren zich weder voor een jaar te verbinden. Naar schatting wan echter slechts ruim de helft der totale op pervlakte met Breeders beplant, tct toe treding bereid en hoewel er ook verleden jaar een deel buiten bleef, achtte de eom- missie van uitvoering de voorwaarden voor welslagen der regeling ditmaal niet aanwezig en besloot de overeenkomst op te heffen. HET STADSVUIL OP DE HEIDE. In „De Melkveehouder", officieel or gaan van de prov. bonden van melkvee houders in Nederland, lezen wij het vol gende Er zijn eten massa deskundigen (in hoofdzaak theoretisch deskundigen^ aan

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2