CHRISTELIJK DACBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. BelanorOkste nieuws in dit Hammer. 9d® JAARGANG DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1928 NUMMER 2509 EDWE LEIDSCHE COURANT Bureau: Hooigracht 35 Leiden ftjr*jÊT*> Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op hel Streeknet Lisse ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaalf 2.50 Per weekf 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 EERSTE BLAD. Y Zondagsrust voor een millioen. Dinsdag j.l. maakte onze „Observa tor" in een „Zoeklichtje" een opmer king naar aanleiding van een ingezon den stuk van Ds. Wisse in De Stan daard over de Sabbathsontheiliging door de Olympische Spelen. Hij con stateerde dat het inderdaad een oor zaak van groote droefheid is voor wie de Zondagsheiliging overeenkomstig 't Woord Gods willen bevorderen, dat juist door de „gewichtigste" wedstrij den, als b.v. de Marathonloop de Dag des Heeren wordt ontwijd. Daaraan voegde hij de volgende op merking toe: „In dit verband dacht ik terug aan het voorstel, dat indertijd onze toen malige minister van financiën, de heer H. Colijn, deed, om een millioen gul den als garantie voor de Olympiade beschikbaar te stellen en waartegen zulk een storm van verontwaardiging opging. Ware dit voorstel evenwel wet ge worden, dan had van Zondagsontheili ging geen sprake kunnen zijn, omdat de regeering aan deze garantie de voorwaarde had verbonden, dat op den Zondag de wedstrijden niet zou den plaats hebben. Een Olympiade dus met volle eer biediging van den Zondag. Welk een getuigenis ware er niet in geheel de wereld uitgegaan van een dergelijke daad eener Christelijke re- geering!" Naar aanleiding hiervan bereikten ons tal van klachten over dit ongehoor de standpunt. Een dezer klagers sommeert ons toch iets te zeggen over dat „goddelooze gedoe" waaraan Observator blijkbaar nog wel officieel steun had willen ge ven. Niet zoo zeer als een reactie op die sommatie dan wel omdat een enkel woord heel wat misverstand kan weg nemen, willen wij wel iets er van zeg gen. Voor zoover wij hebben kunnen na gaan, heeft de redactie van de Nieuwe Leidsche Courant zich in het voorjaar van 1925 niet met zooveel woorden voor of tegen het voorgestelde garan tiefonds van een millioen gulden ver klaard- Andere A.R. bladen wij noemen slechts de Standaard en de Rotterdam mer verklaarden zich niet voor de deelname ih dit garantiefonds en wel op bezuiningsoverwegingen. Nu moeten wij goed vasthouden, wat de oorsprong was van dat millioen voorstel. Het Olympisch Comité kwam met een verzoek om toekenning voor een verloting, om zoodoende de noodi- ge gelden bijeen te krijgen. Daar was ernstig principieel bezwaar tegen. In die omstandigheid heeft de toenmalige minister van Onderwijs, Dr. de Visser,, de hulp toegezegd voor het verkrijgen van de toestemming der Staten-Gene- raal tot deelname van de Regeering voor de helft in het garantiefonds. Reeds in het voorloopig verslag bleek de slechte ontvangst van dit voorstel in de Staten-Generaal. In de Memorie van Antwoord kwam de minister met de stellige verklaring, dat op Zondag niet gespeeld zou wor den. Voorts verdedigde hij dc deelna me op grond van de internationale verhoudingen en op grond van de na tionale eer. Toen echter het voorstel in openbare behandeling kwam, kon het toch geen meerderheid verwerven en werd met 48 tegen 36 stemmen verworpen. Terecht is toen door een onzer A.R bladen opgemerkt, dat de oppositie een felheid toonde, die den minister on recht deed. Duidelijk bleek dat Minis ter de Visser, want hij en niet Minis ter Colijn, schoon minister van Finan ciën, heeft het voorstel verdedigd, wer kelijk overtuigd was met het voorstel een belangrijke factor te beheerschen, n.l. de Zondagsrust. Nu is het natuurlijk niet de bedoe ling van den minister geweest om die Zondagsrust voor een millioen te koo- pen en evenmin heeft Observator be doeld zoo iets te veronderstellen. Bij gevolg mag ook door een ander zoo iets niet ondergeschoven worden. Al leen moet geconstateerd worden, dat het particulier initiatief zich de vrij heid die het verkreeg, nu het op eigen kracht de garantie bijeenbracht, ter dege ten nutte maakt. Die vrijheid is een teere zaak. Staatkundig Gereformeerden en Her vormd Gereformeerden zouden een ab soluut verbod van al wat niet Gerefor meerd is willen. Daar mogen wij niet aan mee doen. Slechts tegengaan wat al te zeer de Zondagsheiliging belemmert en de Zon dagsrust verstoort, is mogelijk. Daar naast onthouden van allen directen steun, van elke aanbeveling van de spelen op Zondag en voorts ook van de spelen op andere dagen alleen ver melden datgene wat inderdaad van al- gemeene beteekenis is. De spelen zelf èn om haar oorsprong èn om de sfeer waarin zij ons brengen, kunnen onze sympathie niet hebben. Hier is voor ons onthouding eisch. Ziehier onze meening. Met Observator betreuren wij, dat de afstemming van het millioen ons ge bracht heeft een machteloos staan te gen Zondagsontheiliging, maar Zon dagsrust voor een millioen koopen, neen, dat zouden wij ook niet durven adviseeren- STADSNIEUWS. GEMEENTERAAD. De Raad onzer gemeente zal Maan dag 13 Augustus a.s., des namiddags te twee uur vergaderen. Te behandelen onderwerpen: 1. Benoeming van een tijdelijke lee- rares in de aardrijkskunde aan het Gymnasium, voor den cursus 1928 1929. 2. Benoeming van een tijdelijk lee- raar in de wiskunde aan het Gym nasium, voor den cursus 19281929. 3. Benoeming van een tijdelijk lee- raar in het rechtlijnig teekenen aan de Hoogere Burgerschool voor Meisjes, voor den cursus 19281929. 4. Benoeming van een tijdelijke lee- rares in het Nederlandsch, aan de Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus, voor den cursus 19281929. 5. Idem alsvoren van een tijdelijke leerares in het Duitsch. 6. Idem alsvoren van een tijdelijke leerares in het Duitsch. 7. Idem als voren van een tijdelijke leerares in het Engelsch. 8. Idem als voren van een tijdelijk leeraar in het Nederlandsch. 9. Staat van af- en overschrijving op de begrooting, dienst 1927, van de ge meentelijke Bank van Leening. 10. Balans en Verlies- en Winstreke ning, dienst 1927, van de gemeentelij ke Bank van Leening. 11. Staat van af- en overschrijving' op de begrooting, dienst 1927, van den Keuringsdienst van Waren voor het district Leiden. 12. Balans en Verlies- en Winstreke ning, dienst 1927, van den Keurings dienst van Waren voor het district Leiden. 13. Rekening, dienst 1927, van het Leidsch Muziekcorps. 14. Rekening, dienst 1927, van den Armenraad. 15. Rekening, dienst 1927, van het Burgerlijk Armbestuur. 16. Voorstel tot toekenning van eefi gratificatie voor eens aan de heeren Dr. A. H. Oort en A. M. Blok, respect, eerste geneesheer en buitengewoon ge neesheer aan de gestichten „Enge- geest, Voorgeest en Rhijngeest", we gens bewezen buitengewone diensten. 17. Praeadvies op de motie van den heer Vallentgoed, inzake de toeken ning van een vacantietoeslag aan het personeel in dienst der gemeente. 18. Voorstel, inzake de beëindiging van de ingebruik geving van grond aan het Plantsoen aan de vereeniging „Musis Sacrum", tevens praeadvies op de desbetreffende motie van den heer Eikerbout. 19. Voorstel inzake het aanbrengen van verschillende veranderingen met betrekking tot het openbaar lager On derwijs. GEMEENTEZAKEN. „Musis Sacrum". B. en W. deelen den Raad, mede naar aanleiding van een desbetreffen de motie van den heer Eikerbout me de, dat als gevolg van den vervallen staat, waarin bij voortduring de ge bouwen en het terrein van de sociëteit „Musis Sacrum" verkeeren, de toe stand ter plaatse een zeer onooglijk aanzien heeft en dat maatregelen die nen te worden beraamd, om dien on- gewenschten toestand te verbeteren. B. en W. zijn van oordeel, dat een behoorlijke verbetering slechts kan verkregen worden door het terrein, na verwijdering der gebouwen, aan het plantsoen toe te voegen, Zij stellen tenslotte voor, om de in gebruik geving aan de vereeniging „Musis Sacrum" van den grond aan het Plantsoen uiterlijk tégen 1 Octo ber 1929 te'beëindigen en de grond aan het Plantsoen toe te voegen. Gratificaties. B. en W. geven den raad in overwe ging aan Dr. A. H. Oort, eerste genees heer en A. M. Blok, buitengewoon ge neesheer aan de gestichten Endegeest, enz., ter belooning van de door hen in verband met' de ontstentenis van den geneesheer-directeur bewezen buiten gewone diensten een gratificatie voor eens toe te kennen van resp. 1125 en 7.50. Leerkrachten Gymnasium. Curatoren van het Gymnasium stel len den raad voor aan te stellen tot tij delijk leeraar aan deze instelling voor den duur van den cursus 19281929: den heer Dr. J. D. A. Boks, leeraar aan de H. B. S. met 5-jarigen cursus en ge durende den afgeloopen cursus te vens tijdelijk leeraar in de wiskunde aan het gymnasium, en Mej. Dr. C. H. Kool, leerares aan de H. B. S. voor meisjes te Leiden en gedurende den afgeloopen cursus eveneens tijdelijk leerares aan het gymnasium in de wiskunde. Leerkrachten H. B. S. B. en W. geven den raad in overwe ging de tijdelijke aanstelling van den heer J. H. Wattez, als leeraar in het rechtlijnig teekenen aan de H. B. S. voor meisjes te verlengen voor den duur van den cursus 1928—1929 en de tijdelijke aanstelling van Mej. Dr. S. Hofker, als leerares in het Neder landsch; van Mej. Dra. E. A. W. Broes van Dort, als leerares in het Duitsch; van Mej. Dra. C. M. Maas, als leerares in het Duitsch; van Mej. W. H. Neder- hoed als leerares in het Engelsch en van den heer Drs. J. van Daalen als leeraar in het Nederlandsch, aan de H. B. S. met 5-jarigen cursus te ver lengen voor den duur van den cursus 1928—1929. Comptabiliteit. De Commissie van Financiën deelt den Raad mede, dat zij tegen de. na volgende, in hare handen gestelde stukken, geen bedenkingen heeft; 1. Staat van af- en overschrijving op de begrooting, dienst 1927, van de ge meentelijke Bank van Leening; 2. Balans en Verlies- en Winstreke ning, dienst 1927, van de gemeentelij ke Bank van Leening; 3. Staat van af- en overschrijving op de begrooting, dienst 1927, van den Keuringsdienst van Waren voor het district Leiden; 4. Balans en Verlies- en Winstreke ning, dienst 1927, van den Keurings dienst van Waren voor het district Leiden; 5. Rekening, dienst 1927, van het Leidsch Muziekcorps; 6. Rekening, dienst 1927, van den Armenraad; 7. Rekening, dienst 1927, van het Burgerlijk Armbestuur. Zij geeft derhalve in overweging de stukken sub 2 en 4 voorloopig vast te stellen, en die sub 1, 3, 5, 6 en 7 goed te keuren. Burgerlijk Armbestuur. Aan bovenstaand advies van de Commissie van Financiën voegen B. en W., wat betreft de rekening van het Burgerlijk Armbestuur, dienst 1927, nog het volgende toe. In verband met het in de Raadsver gadering van 11 Juli 1927 bij de be handeling van de rekening dier in stelling, dienst 1926, opgemerkte, naar aanleiding van het niet-teekenen van bewijzen van ontvangst van onder steuningen in geld, heeft ons College overleg gepleegd met het bestuur van het Burgerlijk Armbestuur en met den accountant Knol. Na overweging van de ontvangen, in de Leeskamer ter visie liggende rap porten, zijn wij met het Burgerlijk Armbestuur van oordeel, dat er geen aanleiding bestaat op dit punt wijzi ging in de administratie van het Bur gerlijk Armbestuur te brengen. DE DANK VAN HONGARIJE. Aartshertog Albrecht bezoekt onze stad. (Vervolg). De aartshertog sprak de pleegouders toe in het Duitsch. Hij schetste, hoe in 1918 voor Hongarije de zwaarste tijd kwam, welken het land in zijn 1000- jarig bestaan heeft meegemaakt. De eerste hoopvolle schemering in de duisternis was echter het bericht, dat in Holland organisaties bezig wa ren zich te vormen om aan Hongaar- sche kinderen hulp te verleenen. Hij schetste hierna uitvoerig, wat er sedert door Holland voor de Hon en arschc kinderen is gedaan; 70 trei nen met 30.000 kinderen zijn uit Hon garije naar Holland gekomen, iets wat op het gebied van naastenliefde nog nooit is te zien gegeven en zich ver moedelijk ook niet makkelijk herha len zal. De Hongaarsche kinderen hadden aanvankelijk angst om naar Holland te gaan, en klemden zich bij het ver trek uit Hongarije op de stations krampachtig aan hun ouders vast. Verzwakt naar lichaam en geest, toen zij uit Hongarije naar Holland vertrokken, keerden zij na eenige ja ren verblijf aldaar in hun vaderland terug, met rozenroode blossen op de wangen. En daarvoor was het, dat hij hier dank kwam brengen, dank na mens de Hongaarsche natie. Hij gaf aan het slot de verzekering, dat, als de kinderen, die in Holland zijn verzorgd, de nieuwe generatie van Hongarije zullen hebben gevormd, zij steeds met dankbaarheid zullen ge denken, wat Holland voor hen heeft gedaan. Zij zullen de Hollandsche weldadig heid niet vergeten. De aartshertog besloot met in het Hollandsch de gevoelens van dank baarheid der Hongaarsche bevolking nader te vertolken. De eerekroon van Naastenliefde kan niemand Nederland van het hoofd rukken. (Applaus). De staatssecretaris spreekt. De heer Pettko Szandtner, staats secretaris van Hongarije zette hierna uiteen, hoe voor den oorlog Hongarije het gelukkigste land ter wereld was. Men leefde er, ofschoon de bevolking uit Hongaarsche, Duitsche en Slavi sche rassen bestond, broederlijk te za- men, en het was in den loop der jaren een gebruik geworden, dat Hongaarsch sprekende kinderen gedurende «eni gen tijd bij Duitsche ouders werden verpleegd, om Duitsch te leeren en Duitsch sprekende kinderen bij Hon gaarsche ouders, om de Hongaarsche taal machtig te worden. Na den oorlog, toen er in Hongarije een algeheele ineenstorting kwam en het land tot een derde van zijn vroe gere grenzen werd terug gebracht, heb ben de Nederlanders een taak op zich genomen, die hem aan dit oude ge bruik herinnerde. Echter met dit ver schil, dat de Nederlanders geen te genprestatie verlangden. Voor dit blijk van zuivere naasten liefde brengt spr. namens de Hongaar sche regeering dank. Mogen, aldus spr., de vriendschap en sympathie tusschen Nederland en Hongarije steeds gedijen. Vivat Crescat Floreat Hollandia, Le ve Nederland. Prof. Dr. K. Kallay uit Budapest, die de redevoeringen van de vorige spre kers in het Nederlandsch vertaalde, hierna zelf het woord nemend namens de Protestantsche Kerken in Honga rije, wees er op, dat de Leidsche hoo- geschool in de geheele wereld beroemd is dank zij vooral de wijze, waarop de theologische-, juridische- en orientalis tische wetenschappen er beoefend worden. Doch voor Hongarije, aldus spr., heeft Lelden nög grooter beteekenis, doordat de koninklijke wetenschap der liefde er gevestigd is. Het Evangelie, aldus spr.,' predikt liefde, maar daarnaast ook dankbaar heid. De taal van de liefde is interna tionaal en wordt niet gesproken met woorden, doch met daden. In dit verband wees spr. er op, wat Leiden in dit opzicht heeft gedaan. Dank zij het Leidsche Comité zijn te Leiden en omgeving meer dan de helft van het totaal aantal kinderen geplaatst. Wij zijn u daar zeer dankbaar voor, aldus spr. Beter dan wie ook, weet spr. door zijn langdurig verblijf in ons land, wat Nederland heeft gedaan. Het Hongaarsche kind is heenge gaan, maar het Hongaarsche hart is hier gebleven. Het Leidsche Comité, de pleegouders, uw land, uw Koningin, aldus besloot spr., God zegene, beware en behoede u van nu af tot in eeuwigheid. (Lang durig applaus). De heer van Nes nam hierna weder om het woord en zegde aartshertog Albrecht dank voor zijn gesproken woorden en vervolgde: De oorlog heeft zooveel ellende over Hongarije gebracht, waaraan Neder land geen schuld had, doch indien wo niet hadden medegewerkt zooveel als in ons vermogen was om die ellende •te verminderen, zouden we mede schuld gehad hebben aan het voortbe staan der ellende. We hebben slechts getracht onze christenplicht te ver vullen. God geve, dat voor Hongarije de toe» komst beter mag zijn dan het verleden Aan het begin van de bijeenkomst toen aartshertog Albrecht van Honga. rije en de leden der deputatie den foyer der Stadsgehoorzaal waren bin- ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 22l/i cent Ingezonden Mededeeüngen dobbel tarief Bij contract belangrijke redactie Kleine Advertentiën - bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents Binnenland. Het bezoek van Aartshertog Albrecht aan Leiden. De 113de vergadering van de Algemeeno Synode der Ned. Herv. Kerk gesloten. De 50.000ste inwoner van Enschedé In geschreven. De brug voor Tholen is ter bestemder plaatse aangekomen. Olympisch avondfeest ten paleize. Buitenland. Steven Raditsj is gisteravond te Agram overleden. De kwestie der ontruiming van Rijn land. De herdenkingsdienst bij de Meenen- poort te Yperen. Amerikaansch protest bij de Nanking- regeering wegens het bezet honden van Amerikaansche eigendommen. Nadere bijzonderheden over de gezon ken Italiaansche duikboot Spoorwegramp in Illinois, Diplomatiek incident tusschen Estland en Italië wegens dagbladstemmen over de expeditie-Nobile. Tot eind Augustus zullen de nasporin gen naar de „Latham" worden voortgezet. De Italiaansche regeering kondigt zeer strenge maatregelen tegen de onzedelijk" heid aan. flirn i'illfl gfclMiMMMMBMMB— nengetreden, en hun plaatsen hadden ingenomen, bood een meisje den aarts hertog een bouquet van wite leliën en roode rozen met de linten in de Hon gaarsche kleuren aan. Eenige dames en heeren zongen hierna een Hongaarsche hymne, waar na de ongeveer 600 aanwezigen het Wilhelmus aanhieven. Aan het einde van de vergadering kwamen vele pleegouders met Hon gaarsche kinderen hij den aartshertog hun opwachting maken. Hij drukte ze allen de hand en sprak dikwijls een oogenblik met hen. Hiermede was de plechtigheid afge loopen. Op velen heeft ze een onverget'elijken indruk gemaakt. INLICHTINGEN VOOR AANSTAANDE LEIDSCHE STUDENTEN. Ten behoeve der in September e.k. alhier nieuw aankomende studenten, heeft de Senaat van den Bond van Leidsche studenten een Commissie benoemd, tot wier taak het zal be lmoren aan hen, die dit wenschen, voorlichting omtrent de studie te ver schaffen. In die commissie zullen alle facul teiten en faculteitsafdeelingen verte genwoordigd zijn. Voornoemde Senaat-zal voorts weer doen uitgeven de „Gids voor Eerste jaars Studenten aan de Leidsche Uni versiteit", welke dezer dagen, in den boekhandel zal worden verkrijgbaar; gesteld. Behalve uitgebreide studie-inlich- gen, collega-tabellen en adreslijst der hoogleeraren, zal deze Gids nog tal van gegevens bevatten, o.a. omtrent academische instellingen en studen tenverenigingen. Mede zullen er adressen en spreek uren der leden van bovengenoemde commissie in voorkomen. EXAMENS. Voor het examen Duitsch M. O. (Ak te A) slaagde te 's Gravenhage Mej. S. Ilannivoort, alhier. De heer E. F. de Jong, onderwij zer te Rotterdam, onze vroegere stad genoot, slaagde gisteren voor het exa men Hoofdacte te Rotterdam. Hedenmorgen had op het Stati onsplein een aanrijding plaats tus schen de electrische tram der H.T.M. en de vrachtauto van de firma Spronk aan de Witte Singel. De vrachtauto, wjlde tusschen een van den Rijnsburgerweg komenden wagen en de tram doorrijden. De ruim" to was te klein, waardoor de tram in aanraking kvyam met de vrachtauto. Van de tram werd de treepk.nk afge reden. De auto was ernstiger bescha digd. Het linkervoorspatbord werd ge heel in stukken gereden en bovendien was de voorband door de aanrijding gesprongen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1