Gisteravond zijn in Amsterdam aangekomen eenige leden van het Zweedsche Koningshuis, ten einde het laatste deel der Olympische Spelen bij te wonen. V.l.n.r. Prins Karei, Prinses Ingeborg, Prins Karei, Prinses Martha en ge heel rechts Prins Eugenisu, gekiekt voor den ingang van het Amstelhotel, waar zij tot 12 Augustus denken te,_ verblijven. DAG-AGENDA. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 6 Aug. tot en met Zondag 12 Aug. a.s. waargenomen door de apotheek van den heer G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, Telefoon 502. GECOMBINEERDE VLIEG- EN SPOORWEGDIENSTEN. Een gecombineerd vlieg- en spoorweg verkeer tusschen het Oosten en 't Noord westen der Ver. Staten zal ongeveer 15 dezer geopend worden. De betrokken spoorwegondernemingen zijn de Great Northern, de Northern Paci fic en de Chicago, Milwaukee en St. Paul eenerzijds en de Penssylvania anderzijds. Vliegdiensten zullen ingesteld worden tusschen Milwaukee en St. Paul als Noor delijke eindpunten en Chicago als zuide lijk eindpunt. Dit zal de eerste gecombineerde dienst zijn. De Transcontinental Air Transport en de Pei^gsylvania spoorweg hebben plan nen ontworpen voor diverse trajecten. De Transcontinental Air Transport zal boven dien spoedig een dienst openen van New York naar Los Angeles. De vliegtuigen zullen Chicago verlaten om 5 minuten na twee, om ongeveer 3^ uur later in St Paul en Minneapolis te arriveeren. In die plaatsen staan de nachttreinen van de bovengenoemde spoorwegen gereed. In omgekeerde richting zullen de vlieg machines vroeg in den ochtend van St. Paul en Minneapolis vertrekken. NIEUWE VLIEGPLANNEN VAN LEVINE De Oceaanvlieger Charles Levine, be roemd door zijn tocht New YorkKottbus, heeft enkele dagen te Berlijn vertoefd in gezelschap van den bekenden bestuurder Acosta en van de rijke Amerikaansche miss Mabel Boll, die reeds lang geleden den wensch heeft geuit met Levine over den Oceaan te vliegen. Alhoewel Levine niets lo: liet, is zijn plan hier toch be kend geworden, dat hij enkele dagen ge leden met zijn twee begeleiders een bezoek heeft gebracht aan de Junkerswerke te Dessau. Beweerd wordt dat ze aldaar heb- beq onderhandeld over den aankoop van een toestel vanphetzelfde type als de Bre men. Levine zou van plan zijn, met Miss Boll en Acosta een tocht om de wereld te on dernemen. Miss Boll, die de onderneming finan ciert, verklaarde aan Amerikaansche jour nalisten alleen van plan te zijn den Oce aan over te steken en dus het voorbeeld van Koehl te volgen. Het gezelschap is naar Italië vertrokken. Levine wordt hier echter weldra terugverwacht, wellicht zal hij zich dan nader over zijn plannen uit laten. NIEUW WATERVLIEGTUIG. Te Travemünde heeft gisteren het nieu we Duitsche watervliegtuig Romar het grootste watervliegtuig dat tot nu toe ge bouwd werd, een zeer geslaagde proef vlucht gemaakt. Het toestel dat 15.000 kilo weegt kon zich in vijftien seconden van het water verheffen, na een tocht van een uur daaide het weder zonder moeite op het water. NOBILE IN ITALIË. De Popoio di Roma publiceert een interview met generaal Nobile, waarin deze verklaart, dat ondanks den tegen spoed toch vrijwel alle wetenschap pelijke doeleinden van de expeditie be reikt werden. De generaal meen Je, dat het boek met de meteorologische aanteekenin- gen van Malmgren eenige dagen na het vertrek van de groep Mariano op het ijs werd gevonden. Dit aanteeken- boek vormt 'n aantal wetenschappe lijke nasporingen van groote waarde. HET ZOEKEN NAAR AMUNDSEN. Het Italiaansche vliegtuig Marina I dat eenigen tijd naar Amjundsen ge zocht heeft, is gistermorgen van Trom- soe te Bergen aangekomen en heeft gistermiddag zijn terugkeer naar Ita lië voortgezet. Onderweg zal bet vlieg tuig een tusschenlanding doen. BUITENLAND. SIR AUSTEN CHAMBERLAIN. Lord Cushenden zal hem te Genève vervangen. In verband met zijn jongste onge steldheid moet Chamberlain volstrekte rust houden. Lord Cushendun is tot minister van buitenl. zaken ad interim benoemd. Hij zal Chamberlain ook vervangen in de os., zittingen van den Raad en de Ver gadering van den .Volkenbond. Lord Cushendun, die vóór zijn ^r- jheffing' tot peer den naam Ronald Mac Neill droeg, was vroeger ondersecre taris van buitenl. zaken en ook Enge- Land's vertegenwoordiger bij den .Vol kenbond POLEN EN LITAUEN. Geen militaire toebereidselen. Naar gemeld wordt, hebben twee cor respondenten van de „Chicago Tribune" in yerband met de beweerde militaire toebereidselen aan de Poolsch-Litau- sche grens een onderzoek ter plaatse ingesteld, waarbij zij tot de conclusie zijn gekomen, dat aan geen kant van de grens dergelijke toebereidselen plaats vinden Nienwe oi lerhandelingen. Voor eenigen tijd heeft de Litausche tnegeermg aan de Poolsche een voor stel gedaan om op 15 Augustus te Ko mingsbergen bijeen te .komen in confe rentie, teneinde te trachten een aantal Poolsch-Litausche geschilpunten uit den weg te ruimen. RECLAME ONTVANGEN Groote partijen Zooileder. H.H Schoenmakers komt zien, fabelachtige prijzen. „DE CENTRALE" Haarl.straal 71 De Poolsche regeering h eft thans ihaar gezant to Riga eer antwoordnota laten overhandigen aan den Litauschen gekant te Riga, waarin zij voorstelde conferentie op 30 Augustus te Geneve te laten begirme/i. De Pcolsche m'tm. van Buitenl. Zaken Za'e^ki, d:e zelf gaarne aan de besprekingen wil d e ne men, kan op 15 Augustus niet te Ko ningsbergen zijn. Naai* de correspondent van het „Bed. Tag." te Kowno ver neemt, is de Litausche regce-ing be reid op dit Poolsche plan in te gaan, zoodat de Poolsch-Litausch - onderhan delingen kort voor de bijeenkomst van den Raad van den \olkenbond te Genève zullen beginnen. Woldemaras is voornemens in Ne band met de ondeiteekening van het Kellogg-pact naar Parijs te gaan, waar hij jïan vermoedelijk met Zaleski een conferentie onder vier oogen zal heb ben DE ANTWERPSCHE WERELDTENTOONSTELLIN G. Buitenlandsche deelneming. Uit Brussel wordt gemeld, dat thans reeds 18 Staten officieel toegetreden zijn tot de in 1930, ter ge.egenneid van het eeuwfeest der Belgische onafnanke- lijküieid, te Antwerpen te houden intern, koloniale en scheepvaarttentoonstelling Het zijn: Nederland, Frankrijk, En geland, Brazilië, Chili, China, Colom- bië, Costa-Rica, Griekenland, Ierland, Japan, Marokko, Nieuw-Ze-eland, Peru, Rhodesië, Tunis, Italië en Uruguay. DE TOESTAND VAN RADITSJ. Iets vooruit gegaan. De toestand van Raditsj is gisteren iets vooruitgegaan. De Weensche professoren, die hem behandelen, zijn van meening, dat com plicaties wel is waar nog mogelijk zijn, maar dat hij de crisis vermoedelijk in een paar dagen te boven zal zijn. Den vorigen nacht heeft de patiënt een paar uur geslapen en heden waren de pols en de temperatuur niet hooger dan gis teren De verbetering in den toestand van Raditsj is per bulletin ter kennis ge bracht van de bevolking. NAAR DE SLAGVELDEN. De tocht der Britsche pelgrims. De prins van Wales vertrok gister ochtend van Londen naar Folkestone, op weg jraar Frankrijk en België, waar hij zich zal voegen bij de overige pel grims, die een tocht naar de slagvelden aan het voormalige Wes.e.ijk tront on dernemen. Aan dezen tocht nemen ruim 11.000 menschen deel. Zii zuilen ingekwartierd worden in plaatsen, die tijdens den we reldoorlog geteisterd werden. Het laat ste contingent, dat arriveerde, was een groep van 1600 personen, hoofdzake lijk uit de Noord-Westelijke disteieten van Engeland Zij .^scheepten zich te Tilbury in, doch de overtocht werd door den mist vertraagd, terwijl men bo vendien onderweg in botsing kwam met een ander schip, welke aanvaring ge lukkig echter geen ernstige gevolgen heeft gehad. Maandagavond zijn zij (ruim 12 uur te laat te Rijssei aange komen. De voornaamste gebeurtenis van gis teren was een bezoek aan Vimy, waar de hevigste gevechten van den geheelen oorlog geleverd werden. De groote gebeurtenis van den «pel grimstocht zal heden plaats hebben, n.l. het bezoek aan de Menia Poort van Yperen. ITALIAANSCHE DUIKBOOT GEZONKEN. De reddingspogingen. Toen de Italiaansche duikboot voor den kustdienst, de F 14 gisterochtend bij de kust van Istrië, zeven mijl ten Westen van de Brionieilanden een aan valsmanoeuvre uitvoerde, dook zrj plot seling onder de boeg van den torpedo- bootjager „Missori" op, die met naar de manoeuvre uitvoerde. De F 14 zonk onmiddellijk 4° M. on der den zeespiegel. De juiste plaats van de duikboot is nog jiiet precies .vastgesteld. Echter heeft de bestuurder van een watervlieg tuig verklaard, dat hij de duikboot niet ver van de ankerplaats van de kruiser „Brindisi", waarop zich admiraal Fo- sohini bevindt, had gezien. Deze is met de leiding van het reddingswerk belast. Lacht toegevoerd. Dé positie van de duikboot werd nauw keurig vastgesteld. Niettegenstaande het ongunstige weer, was het mogelijk door •een pijp Tucht naar de boot toe te voeren en een Kabel om den romp van het schip te be vestigen. De boot werd aan de ach tersteven beschadigd. Met de beman ning bestaat steeds verbinding. Duikers hebben vastgesteld, dat de onderzeeër ongeveer 24 mijlen ten Zuid westen van St. Giovanni op een diep te van 27 M. ligt. Het reddingswerk vindt plaats met een goroten lichter van 240 ton, twee kleine lichters van elk 15 ton en drie groote sleepbooten. Verder zijn nog een onderzeeër en zes torpedo jagers op de plaats des onheils aanga komen. De bemanning. De Duitsche radiodienst meldt nog, dat de bemanning van de gezonken Ita liaansche duikboot 31 koppen telt. DE IMMIGRATIE IN CANADA. Wat en wie de Canadeesche regeering wenscht. De eerste minister van Canada, Mac kenzie King, heeft dezer dagen een rede gehouden, waarin hij ook het immigra- tievraagstuk behandelde. Canada heeft zoo verklaarde de eerste min. be hoefte aan immigranten. Het is bereid hen goed te ontvangen, indien zij be- hooren tot do klasse der fysiek en ver standelijk geschikten. Hp veegde er aan toe, dat Canada de voorkeur geeft aan Britsche immigranten en, daarna aan lieden uit de Ver. Staten of uitdenoord- Europeesche landen. De immigratie uit anderelanden moet echter beperkt wor den, wil men moeilijkheden voor de toe komst ontgaan. De voorkeur moet worden gegeven aan volken uit landen waar de klimaats- omstandigheden ovei eenkomst vertoo- nen met die in Canada. De werkloosheid in Engeland. In Engeland hebben zich gisteren om streeks 8000 menschen aangemeld aan de arbeidsbeurzen, die speciaal waren feopend voor het verschaffen van werk ij .de oogstcampagne in Canada. De bedoeling is dat zij zullen helpen bij jiet binnenhalen van den uiterst grooten oogst in dat land. Zij lanjgen ge makkelijke reiscondities en mogen voor den winter terug. Tienduizend man kun nen worden geplaatst. Men verwacht dat de meesten der tienduizend zich in Canada zullen ves tigen. HET NEDERLANDSCH TE ANTWERPEN Een sprekende proefneming. Naar men uit Brussel meldt, is door een groot Antwerpsch warenhuis een proefneming gedaan op het gebied van het gebruik der talen inzake publiciteit. Deze firma, welke tot dusver alleen Fransche circulaires en reclamebiljetten rondzond en hoofdzakelijk in Fransch- Belgische pladen adverteerde, stuurde de zer dagen een rondzendbrief aan baar beste klanten, waarin gevraagd werd in welke taal zij bet liefst baar mededeelin- gen zouden ontvangen. Hoewel dit rondschrijven hoofdzakelijk in bet bezit kwam van de gegoede burge rij, waarvan een deel nog altijd meent, dat bet Vlaamsch of Nederlandscb te „vul gair" is om door baar te worden gebruikt, verklaarden 80 pet. der aangeschreven koopers de voorkeur aan 't Nederlandscb te geven. Aan dit verzoek zal dan ook door de be langhebbende firma gevolg worden gege ven en bet valt te voorzien, dat nog an dere ondernemingen haar voorbeeld zul len volgen. DE RATIONALISATIE DER RUSSISCHE INDUSTRIE. Een nienwe maatregel van Koeibisjef. Koejbisjef, de voorzitter van den op persten economiscben raad, beeft op ver sterking van de rationalisatie van de in dustrie aangedrongen, in een verklaring, waarin bij zegt, dat over bet algemeen de periode van wederopbouw van de indus trie geëindigd is en de productie in vele takken bet peil van voor den oorlog over schreden beeft, maar dat nochtans de in dustrie niet in staat is, de toegenomen be hoeften van de massa der bevolking, zoo wat hoeveelheid als hoedanigheid betreft, te bevredigen. Daartoe is bet noodig steeds meer kapitaal te steken in nieuwe ondernemingen en vernieuwing en uit breiding van reeds bestaande, wat een grootere financieele inspanning van in dustrie en volkshuishouding beteekent, zonder dat het mogelijk is de productivi teit der ondernemingen, ten volle uit te buiten, bij gebrek aan een „planmatige verbinding van alle organisatorische ele menten der productie". De strijd om een beter gebruik van brand- en grondstoffen wordt niet ener giek genoeg gevoerd. Wel beeft het werk, dat gedaan is, om de productie te ratio- naliseeren, reeds bepaalde resultaten ge had, maar omvang en tempo ervan zijn nog niet voldoende. Zoowel in de organisatie van de produc tie in reed9 bestaande bedrijven, alsook bij de voorbereiding van nieuwe moet dikwijls „een behoudzucht van bet tech nische en organisatorische denken gecon stateerd worden". Veel te weinig wordt partij getrokken van de ervaringen van de buitenlandsche we tenschap en techniek. Ook doen de Rus sische ondernemingen te weinig haar voordeel met de onderlinge uitwisseling van opgedane ervaringen. Niet genoeg aandacht wordt besteed aan de opwekking van het initiatief van de arbeiders zeiven en van het techni sche personeel. Om al deze tekortkomingen te helpen verbeteren heeft Koejbisjef last gegeven tot de oprichting van een afzonderlijk ra tionalisatiebureau bij de hoofdbesturen, trusts en groote bedrijven, waarin alles dat voor de rationalisatie gedaan wordt, wordt geconcentreerd. Hierbij moet ook gebruik gemaakt worden van buitenland sche vaklieden. Ook aan het werk der fa- briekslaboratoria moet meer aandacht be steed worden. De verschillende bedrijven hebben tot October a.s. tijd om voorbereidende maat regelen te treffen. KORTE BERICHTEN. In Griekenland zijn drie politici door bandieten ontvoerd. De regeering zal den geëischten losprijs betalen. In verband mist den kritieken toe stand in het landt is koning: Alexander plotseling van zpn vacantieiverblijf in Bosnië te Belgrado teruggekeerd. In het Luiksche heeft een mijnon geluk plaats gehad. Vijf mijnwerkers worden vermist. Het congres der derde internatio nale te Brussel verklaart zich tegen bolsjewisme en fascisme en voor de vrijheid van China. Bij de presidentsverkiezingen in Panama, behaalde de regeering. de over winning. De ^drogen" in Amerika verkla ren zich voor Hoover. In den tuin van Raditsjvilla zijn twee verdacht uitziende personen aan getroffen, die een aanslag in den zin zouden hebben gehad. In Engelsche regeeringskringen worden geen ernstige bezwaren der Vereenigde Staten tegen het Fransch- Britsche vlootcompromis verwacht. UIT DE OMGEVING. HAARLEMMERMEER Burgerlijke stand. Geboren: levenl. z.v. J. L. van der Zwaan en C. J. M. van Rasteren; Coraelis z.v. H. J. Verhoeven en C. J. Stange; Maria Pelronella d.v. G. van Graas en M. C. Weijers; Come- lis ,z.v. C. Langhout en B. J. Floris; Francina Maria d.v. S. van der Pluijm en H. de Wit; Huibeitina d.v. J. W. Kooijman en A. de Rijk-Levenl. z.v. D. J. van Zoolingetn en C. Eikelenboom. Overleden: Adriaan Wille.n van Neu ron, 10 j. z.v. J. van Neuren en J. Ka merman. VOORSCHOTEN Alhier is overleden de Rijksveldw. Witteman, op 59-jarigen leeftijd, na 24 jaar in functie te zrjn geweest. Bij .zijn zilveren politie-jubileum ver leden jaar Januari, ontving hij tal van blijken van" belangstelling. WARMOND. Burgerlijke stand. Geboren: Antje d.v. D. G. Uit «den Boogaard en Inge- tje van den Ban; Johannes Antonius Leonardus z.v. Chr. van der Drift en J. Sikking; Gijsbert Wilhelmus z.v. P. F. van Geer en A. M. de Haas; Petrus Wilhelmus z.v. P. C. J. Heemskerk en H. J. Npsen; Johanna Cornelia d.v. C. Slinger Land en A. H. Vennep. Gehuwd: J. W. Lubbers 34 j. en J. M. van Schagen 29 j. Overleden: C. Wilbrink 65 j.; J. A. de Vroomen echtgen. van Jac. Kroon 60 j. Gevestigd: H. v. d. Weerhof en gez. van Leiden;. E, Amersfoort van Hilver- Radio-Programma. WAT ER VANAVOND TE HOOREN IS. HUIZEN, 340.9 M. (Na 6 uur run. 1870 M.). N. C. R. V. 5.00 Kinderuurtje, te leiden door mej. A. W. Poot,' Den Haag. Zang door mej. R. te Winkel, Den Haag. 6.00 Spreker: de he'er A. Over, Com mies ter Gemeente-Secretarie te Amersfoort. Onderw.„Toepas sing v. d. Landarbeid Tswet". 8.00 Concert vanuit „Art's", Amster dam, te geven door de Stafmu- ziek Reg. Inf. te Amersfoort; Kap el ni' ester de heer J. R. v. d. Glas. Daarna laatste berichten. HILVERSUM, 1071 M. A. V. R. O. 6.00 Tijdsein van de A.V.R.O.-klok. 6.00 Vooravondconcert. 7.45 Politieberichten. 8.00 Tijds van de A.V.R.O.-klok.^ 8.15 Aansluiting Kurbaus Scheveiun- gen. Het Residentieorkest o.Lv. rrof. Georg Schnéevoigt 9.00 Verplicht stoppen De Bildt. 10.30 Persberichten van Vaz Dias. KüNIGSW USIERH., 1250 M. 5.20 Concert. 8. so Concert. 10.50 Muziek. LANGLNJJERG, 469 M. 6.20 Muziek. 8.35 „Plakate", hoorspieL Daarna nieuwsberichten. DAVENTRY, 1604 M. 5.35 Kinderuurtjo. 6.20 Muziek. 6.50 Eerste algem. nieuwsbericht. 7.05 Muziek. 7.35 Piano-duetten. 7.45 Muziek. 8.50 Muziek. 9.20 Tweede algem. nieuwsbericht. 9.50 Berichten aan zeevarenden. 9.55 Muziek. 11.20 Muziek. PA1Ü|S, (Radio), 1750 M. 8.20 Landbouwberichten. 8.35 Koersen en mededeelingen. 8.50 Concert. sum; J. B. Schulte van Voorhout; M. Schrier van Oegstgeest; M.- Devorako- vo van Bussum; J.G. de Herj van Haar lemmermeer; Chr. Komen en gez. van '&-Gravenhage; C. Plomp van Woerden; C. J. Schleper van Almelo; C. v. d. Haart van Sprang-Capelle; P. G. Cor- nelissen van Haaksbergen; P. v. d. Reij- den van Leiden; M. G. Schölvinck var» ilAmhem; P. v. Vliet van Bergsc-hen- hoek; F. Th. Arnoldussen van Nijme gen; G. de Ree van Lisse; G. de Hoog en gez. van Amsterdam. .Vertrokken: A. H. M. v. d. Hoeven naar Leidschendam; Th. A. Beugelsdijk naar Sassenbeim; J. W. v. Loon en gez. naar Opsterland; W. Ch. J. v. d. Meer naar Delft; K. Aarts naar Leeu warden; G. A. Driesen en gez.n aar Lei den; P. J. v. Krijgsen naar Leiden; C. Elstgeest naar Leiden; A. B. C. Ha verkort naar 's-Gravenhage; N. A. M. Verhaar naar Alkemade. WOUBRUGGE. Onze voormalige plaatsgenoot Ds. Le Cointre, zal een reds naar Da vos maken, om daar den Dienst des Woords teenigen tijd te vervullen. Oudtijds was onze schoone Wijde Aa omzoomd met een viertal molens, twee ten Zuiden en twee ten Noorden. Een drietal vielen reeds onder den hand. der sloopers, en nu zou dit jaar ook de vierde vallen, n.l. de historische koren molen, doch nu blijkt dat deze ia ge- Kocht om het natuurschoon te bewaren. ZEVENHOVEN. Door den Raad is afwijzend be schikt op het verzoek van den Bond tegen het ij del gebruik van Gods H. Naam door het vloeken. Meer dan ooit is het druk met het verkeer in den A.mstel fcnet tal van zeil en motorjachten. Vele buitenlanders maken hiervan gebruik, in verband met hun verblijf bij de Olympische Spelen in de hoofdstad. Het 6-jarig dochtertje van H. v. Wingerden viel tusschen een schip en den wal in de Ringsloot. Gelukkig werd zij spoedig op Ihet droge gebracht. De heer Commissaris der Koningin heeft van zijn (bezoek «aan ouze gemeen te afgezien, wegens drukke ambtsbe zigheden. J>it is de (tweede maal in 14 jaar tjjds. Ook in 11914 zou men een dergelijk bezoek krijgen van den vo rigen Commissaris, doch toen Ibrak plotseling de groote wereldoorlog uit. Gedurende den oorlog werd ook van dat bezoek afgezien, -en was er voor Z. Exc. wat anders te doen. Het zoontje van G. T. werd jdoor een broertje zoodanig door een ruit geduwd, dat er een diepe wond aan den neus ontstond en geneeskundige hulp ingeroepen moest worden. Tijdens het onweer sloeg de b.ik- sem in de electrische geleiding van liet station ad. Amstel (en sloegen enke e ruiten stuk. ZWAMMJRDAM. Burgerlijke stand. Geboren: Co.- nelis z.v. Cornelis van 'Muiswinke. en Marrretje Scherpenzeel. Ondertrouwd: Willem: van Ingei jm. 24 j. te Oldenzaal en Marrigje j-uipn jd. 25 j.; Klaas Spreaj jm. 24 j. en'Ma ria Duijm jd. 22 j. Ingekomen van: Lange Ruige Welde, A. E. Boekhout, dienstb., HJtrechtsriie- Straatweg 33a; Groningen, M. J. Leun- der, boekh., Leidsche Straatweg 10, Zefiv-ek^ H. A. de Wit, dienstb., Ouu-

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2