CHRISTELIJK D AC BLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Belangrijkste nieuws io dit Nummer. 9d« JAARGANG MAANDAG 6 AUGUSTUS 1928 NUMMER 2508 LEIDSCHE COURANT Bureau: Hooigracht 35 Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Sireeknet Lisse ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal. I 2.50 Per weeki 0.19 Franco per post per kwartaal 2.90 V Wie anders oordeelen. In ons hoofdartikel van Zaterdag wezen wij er op, dat „Het Volk" wel wat zonderlinge opmerkingen maakte omtrent de ministerkeuze tijdens liet Regentschap van Koningin Emma. Het Zaterdag verschenen Gedenk boek komt ons geheel in het gelijk stellen. Een drietal nog in leven zijnde oud ministers, n.l. de heeren: Van Houten, Lely en Cort van der Linden, geven een persoonlijk woord in dat hoek. Dat H. M. onze Koningin-Moeder wel degelijk blijk gal van persoonlijke lei ding, maar allerminst baar eigen mee ning doordreef, daarvan getuigt de heer Lely. Wij knippen uit zijn artikeltje: „Levendig is mij uit dien tijd de her innering, hoezeer wij allen vervuld waren met grooten eerbied voor liet wijze en kalme beleid, waarmede de Regentes de voor haai' zóó moeilijke taak vervulde. In het hijzonder denk ik hierbij aan den grooten politieken strijd, die door het ontwerp-kieswet-Tak was ontstaan en welke geleid heeft tot een voorstel tot ontbinding van de Tweede Kamer. Meer dan bij eenige andere regee- ringsdaad treedt bij een beslissing om trent zulk een gewichtig voorstel het persoonlijk beleid van het Koninklijk gezag op den voorgrond. Zonder aarzeling is toen door de Regentes een beslissing genomen op een wijze, waarbij haar persoonlijk in zicht omtrent het politieke strijdpunt niet op den voorgrond is getreden. Toen dan ook de stembus voor het zittend kabinet geen meerderheid had verstrekt, kon, zonder eenige moeilijk heid een nieuw kabinet met het ver trouwen van de Regentes worden ver eerd". Dat H. M. ook met Ministers, die waarschijnlijk niet persoonlijk door haar begeerd, maar om constitutionee- le redenen noodig waren, goed wist om te gaan en bun verdiende lof niet onthield, daarvan getuigd bet woord van den grijzen S. van Houten. Hij schrijft: ,X)f ik ook persoonlijk het vertrou wen van H. M. genoot was onzeker. Redenen van twijfel waren, dat voor Tak s poging om het kiesrecht van be deelden binnen te smokkelen Kamer ontbinding was toegestaan en vooral, dat mijne eventueele adviezen slechts op wetenschap en ervaring van onze dagen zouden steunen en geen reke ning zouden houden met eenige kerk leer. Van beide zijden een proef en voor H.M. een zwaardere dan voor mij, die eiken dag mijn vrijheid kon hernemen Zij is goed uitgevallen. Zij heeft geleid tot aangename con ferenties en volkomen overeenstem ming bij het beheer van een belang rijk departement gedurende ruim drie jaren. Slechts aan één wensch van H. M. heb ik geen gevolg kunnen geven. Ik heb ontraden mij bij mijn aftre den een naar buitenwerkend bewijs van tevredenheid te doen geworden, waarvoor ik meende, dat de noodzake lijke medewerking van den minister raad, van welken ik deel uitmaakte, niet behoorde te. worden gevraagd. Dit laatste zij hier medegedeeld naar aanleiding van een opmerking in de N. Rott. Crt. ter gelegenheid van mijn 90sten verjaardag. H. M. was niet ondankbaar jegens haren dienaar". Bijzonder mooi is het getuigenis van Oud-minister Cort van der Linden. Hij schrijft: „Zij, die evenals ik het voorrecht hadden als minister samen te werken met de Koningin-Moeder, toen zij Re gentes was of later haar mochten be naderen in moeilijke omstandigheden en bewogen tijden, zij weten, wat zij geweest is voor haar nieuw gekozen vaderland. Hooge eenvoud verborg de zorgen om zich in te leven'in de practijk on zer historisch ontwikkelde constituti- oneele instellingen en gebruiken. Klaar inzicht in de haar opgedragen taak paarde zich aan haar Koninklijke gave, om fn de verschillende en vaak strijdende politieke en godsdienstige levensuitingen de eenheid te gevoelen van ons volk. Door haar Christelijken zin geleid, verheugde zij zich bij alle maatrege len, die beoogden de nooden te ver lichten dor oeconomisch misdeelden en hen, in den levensstrijd te bescher men tegen overmacht. Haar ingeboren beschavingsdrang maakte haar deel genoote van allen, die de opvoeding der jeugd trachtten te bevorderen en het peil der algemeene welvaart tracht ten te verhoogen. De Koningin-Moeder heeft ons volk lief gekregen, want zij zag in ons volk in zijn zeden en gewoonten bijna al leen het waardevolle en goede: spiegel beeld van haar eigen gemoed. Zij heeft haar liefde betoond door haar trouw medeleven met allen, die haar dienden, door haar onvermoeide belangstelling in ziekenverpleging, in wetenschap en kunst, en door haar stille hulp in nood. En ons volk heeft haar liefde met liefde vergolden". Hieruit spreekt iets anders dan een geest van koppig doordrijven van eigen meening of van een blindelings volgen van ministers-adviezen. Ook hier was Hare Majesteit een Leidsvrouwe, den Oranjenaam ten volle waardig. STADSNIEUWS. DE KONINGIN-MOEDER. Bij A. W. Sijthoff's Uitgeversmaat schappij alhier is verschenen: „De Ko ningin-Moeder 18791929, gedenkboek ter herinnering aan den zeventigsten verjaardag en het vijftigjarig Neder landerschap van Hare Majesteit" het werk, waarvan Zaterdagmiddag aan Koningin Emma het eerste exem plaar werd aangeboden. Ds. G. H. BEEKENKAMP. Gisteravond hield Ds. G, H. Beeken kamp, Ned. Herv. predikant alhier, na eenige maanden ongesteld geweest te zijn, weer voor 't eerst zijn prediking voor een overvolle Marekerk. Spr. begon met alltreerst zijn col lega's te bedanken voor de wijze waar op zij in den dienst des VVoords voor zien hadden, zoowel gedurende zijn ongesteldheid, als ook in de daarop volgende gedwongen vacantie; vervol gens zijn ouderlingen en wijkbroeders voor de behartiging der wijkbelangen; vervolgens dr. Locher voor de onder richting en opvoeding der Voordorp kinderen; daarna den grooten vrien denkring voor de ontelbare bewijzen van belangstelling, voor de goede wen- schen en hartelijke gebeden; tenslotte dr. de Bruyne voor de kundige en ac curate wijze, waarop hij 't samenge stelde ..ziektebeeld" had behandeld en trachten te verwijderen, mevr. B. voor de langdurige en liefdevolle verple ging en verzorging in zoovele maan den, waardoor zij recht heeft op den dank der gemeente. Komende tot zijn tekst, vond spr. ge legenheid, uitlegging te geven van zijn tekstkeuze en behandelde daarna naar aanleiding van de gekozen woorden (Jesaja 25 9) de vraag der verwachting, 't antwoord der verlos sing en den uitroep der verheuging. Aan 't einde van de godsdienstoefe ning zong de gemeente Ps. 31 17, waarvoor Ds. B. de gemeente in harte- ijke woorden dank zegde. UITSTAPJE. Hedenmorgen hebben een 300-tal kinderen uit Tuinstadwijk met de stoomtram een uitstapje gemaakt naar Bloemendaal. OPHEFFING SCHOLEN. Zooals wij onlangs reeds meedeelden, bestond reeds lang de zekerheid, dat te gelegener tijd tot opheffing van en kele Openbare lagere scholen be sloten zou moeten worden. Thans deelen B. en W. in een zeer uitvoerigen brief den Raad mede, dat er verschillende openbare scholen in Leiden bepaald slecht bezocht worden. Het aantal boventallige onderwijzers aan die scholen en daardoor indirect ook het aantal boventallige leerkrach ten aan bijzondere scholen, neemt on rustbarend toe en zal, blijft de tegen woordige organisatie van het onder wijs onveranderd, ongetwijfeld nog stijgen. Reeds werd op de begrooting voor 1928 een bedrag van f 73.879 uitgetrok ken wegens salarissen van bovental lige onderwijzers bij het openbaar ge woon lager onderwijs, en een bedrag van f 45.000 voor boventallige onder wijzers bij het bijzonder gewoon lager onderwijs, derhalve in totaal f 118.879. ~elet op dt-i finaiu._.cM toestand der gemeente, aldus B. en W., is vér— l&ging van die som noodzakelijk en aangezien verlaging slechts kan wor den verkregen door vermindering van 1 tt aantal .eerkrachten bij het open- bc ar lager onderwij?, hebben B. en W. nagegaan, op welke wijze daartoe kan worden gekomen. Uit het uitvoerig overzicht der be staande openbare scholen te Leiden, blijkt o. m., dat de opleidingsschool voor gymnasium en II. B. S. flink bezet is. Hetzelfde is het geval bij de opleidingsscholen, voor u. 1. o. Mindei gunstig is het aantal leerlingen van do oude 3e klasse-scholen. Aan deze 14 scholen zijn niet minder dan 23 bo ventallige leerkrachten werkzaam. B. en VV. stellen ten slotte voor: voor geleidelijke opheffing aan te wijzen de openbare lagere school aan de Dui- venbodestraat A, zoo, dat tot die school in het vervolg geen leerlingen worden toegelaten, die nog geen lager onderwijs hebben genoten, dat verder, na het ontbreken van een eerste klas se, alleen leerlingen worden toegela ten tot het tweede leerjaar en de hoo- gere leerjaren enz., te bepalen, dat in alle gevallen, waarin twee klassen van eene school voor gewoon lager on derwijs te zamen niet meer dan 42 leerlingen tellen, het onderwijs in die klassen zal worden opgedragen aan één leerkrachtvooralsnog af te zien van het stichten van een open bare lagere school voor eindonderwijs ia het Haagwegkwartier, in de veron derstelling, dat een verbinding tot stand komt tusschen Haagweg en Morschweg, en mitsd'en voorloopig niet te voldoen aan het verzoek van de bewoners uit de omgeving van den Haagweg, om aldaar eene openbare lagere school te stichten. Ten slotte stellen B. en W. voor niet over te gaan tot verbouwing van het schoolgebouw aan de Heerenstraat, doch de daarin gevestigde opleidingsschool voor uit gebreid lager onderwijs te zijner tijd over te brengen naa.* het dan voor de helft ontruimde schoolgebouw aan de Duivenbodesstraat. EXAMEN ENGELSCH L. O. Te Utrecht zijn geslaagd de heeren D. Blansjaar te Warmond, A. H. M. Vreeburg te Leiden en H. L. Taase te Hillegom. VAN HET DAK GEVALLEN. De G-jarige M. B. is Zaterdagavond van het 3 M. hooge dak van de ouder lijke woning aan het Levervdaal 132a gevallen. Met een ladder was hij op liet dak geklommen. Hij werd eenigs- zins versuft opgenomen, doch bleek volgens dr. Van Dorp oogenschijnlijk geen letsel te hebben bekomen. AANRIJDING. Gistermiddag reed mej. C. de W. met haar wagentje en ponny onder Voorschoten op den straatweg, toen het gespannetje door een auto werd aangereden. Het wagentje werd ernstig gehavend en het paardje kreeg eenig letsel. De politie te Voorschoten heeft de zaak in onderzoek. De 62-jarige mej. D., uit de Bou- welouwensteeg, bij wie eenige dagen geleden de muntgasmeter is gelicht, is Zaterdagavond op de Heerengracht fiauw gevallen. Zij is, nadat dr. Jaco- bi haar hulp had verleend, naar haar woning vervoerd. De politie heeft Zaterdagavond op de Doezastraat een rijwiel gevon den. Gisteravond is in de Gortestraat óe 10-jarige Emmy v. d. M. over een bananenschil uitgegleden en op haar pols terecht gekomen. Deze werd ge scheurd. In het Academisch Zieken huis heeft zij zich laten verbinden. Gisteravond is op de Groenho- vengracht 27 een schoorsteenbrandje ontstaan bij D Gans. Oorzaak vuile schoorsteen. In de Stedelijke Werkinrichting zijn in de week van30 Juli4 Augus tus resp. de volgende volwassen per sonen en kinderen opgenomen: Maandag 30 en 1, Dinsdag 31 en 1, Woensdag 32 en 2, Donderdag 32 en 2, Vrijdag 32 en 2, Zaterdag 29 en 2. BINNENLAND. PROF. MR. P. A, DIEPENHORST BURGEMEESTER VAN ROTTERDAM? Naar het Nieuws van den Dag ver neemt, wordt Prof. Mr. P. A. Diepen horst, hoogleeraar aan de Vrije Uni versiteit te Amsterdam en lid van de Eerste Kamer, genoemd als ernstig candidaat voor het burgemeesterschap van Rotterdam. Besprekingen in verband met zijn eventueele benoeming moeten reeds hebben plaats gehad. Als opvolger van Prof Diepenhorst aan de Vrije Universiteit wordt ge noemd Dr. J. A. Nederbragt, chef der afdeeling Economische Zaken aan het departement van Buitenlandsche Za ken. VACATURE SCHEURER. Evenals wij jl. Zaterdag mededeel den, komt ook de heer Koops, journa list in Den Haag in verschillende bla den met de opmerking, dat, na het be danken van Prof. Rutgers, de heer Colijn weer moet gekozen worden. De redactie van Het Vaderland is 't daarmede niet eens. Zij teekent hij het stuk van den heer Koops aah: „Wij meenen, dat de heer Koops over het hoofd gezien heeft, de alinea in de motiveering van de beslissing van den voorzitter van het Centraal Stembureau. dat echter, al moge aannemelijk zijn dat bij het stellen van art. 130, eerste lid, laatste zin, der Kieswet juist dit geval als het meest gewone voor oogen heeft gestaan, de strekking van deze bepaling oók blijkens haar geschiede nis is, om aan hen, die gekozen zijn tot lid van de Tweede Kamer, doch hun benoeming niet aanvaard hebben of afgetreden zijn, de gelegenheid te geven, om bij de vervulling van een latere vacature voor benoeming in aanmerking te komen, naar den rang, dien de uitslag der stemming hun ge geven had. De heer Colijn komt dus na zijn be danken niet meer in aanmerking voor de vacature-Scheurer; wél voor een latere vacature". NIEUWE WEG GOUDA-ALPHEN AAN DEN RIJN. Tusschen Ged. Staten van Zuid-Hol land en verschillende belanghebbende gemeentebesturen is overleg gepleegd in hoeverre het mogelijk is een rijweg te maken tusschen Gouda en Alphen aan den Rijn via Waddinxveen. Het Jaagpad zou dan verbreed wor den tot 13 M., terwijl aan beide kanten rijwielpaden zouden komen. DE VORSTIN ZU EHRBACH SCHöNBERG WEER VERTROKKEN. De Vorstin Zu Ehrbach Schönberg, die eenige dagen de gast was van H. M. de Koningin-Moeder ten paleize te Soestdijk, keerde Zaterdag naar haar slot te Bennino (Hessen) terug. AARTSHERTOG ALBERT VAN HABSBURG TE SOESTDIJK. Aartshertog Albert van Habsburg, president van de Hongaarsche Kinder- schütz-liga, gebruikte Vrijdagmiddag het déjeuner bij H. M. de Koningin- Moeder ten paleize te Soestdijk. DE TOESTAND VAN MGR. DR. ALFONS ARIëNS. Men meldt uit Amersfoort: De toestand van Mgr. Dr. Alfons Ariëns is sterk achteruitgaande. De zieke is steeds bewusteloos. DE ZUIDERZEEWERKEN. Naar het Volk verneemt, heeft de N. V. Maatschappij tot het aannemen van waterbouwwerken v.h. A. Hofman te Haarlem, door middel van Mr. J. E. W. Duijs den staat der Nederlanden doen dagvaarden ter zake van eene schade van meer dan een millioen gulden, die zij, te zamen met de N. V. Aanneming-Maatschappij v.h. G. A. v. Hattum, te 's Gravenhage, geleden heeft bij het maken van den afsluit dijk tusschen Wieringen en het vaste land van Noord-Holland, noodig voor de Zuiderzeewerken. PLATTELANDERSBOND. De heer A. van den Hoven te Alblas- serdam, heeft bedankt als lid van het hoofdbestuur van den Plattelanders- bond. POOLSCHE ONDERSCHEIDING De president van de Poolsche repu bliek heer de heer J. Burger, referen daris, chef der afdeeling comptabili teit, aan het departement van buiten landsche zaken, benoemd tot comman deur in de orde Polonia Restituta. CONGRES VERDAAGD. Het hoofdbestuur der Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramweg personeel heeft het tegen 22 en 23 de zer uitgeschreven buitengewone con gres verdaagd tot 25 en 26 September. DE SPOORWEGOVERGANGEN TE EINHOVEN. Het Kamerlid, de heer Wintermans heeft aan den minister van Waterstaat gevraagd Is het den ministerbekend, dat in de verrassend snel groeiende gemeente Eindhoven een onhoudbare toestand bestaat en dagelijks verergerd bij het verkeer aan de overgangen van den Staatsspoorweg? Is de minister in staat en bereid, te bevorderen, dat in dezen toestand een afdoende verbetering gebracht wordt door verhooging van den spoorweg? DOODE VISCH IN DE WAAL. Men schrijft aan de N. R. Crt.: Reeds meermalen was het den leden van de visschersvereenigipg „Het Puil oog" te Waalwijk opgevallen, dat re gelmatig abnormaal veel doode visch in de Waal drijft. Uit een onderzoek is nu gebleken, ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 227» cent Ingezonden Mededeelingen dubbel tarief Bij contract belangrijke reductie Kleine Advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents Binnenland. Spoorwegongeval te Zevenhuizen. Het gedenkboek verschenen en H.M. de Koningin-Moeder aangeboden. Prof. Mr. P. A. Diepenhorst genoemd als burgemeester van Rotterdam. Buitenland. Verklaring van Baldwin over de Brit- sche handelspolitiek. Nieuwe politieke moord in Joego-Slavië, Mislukte Poolsche Oceaanvlucht; de vliegers zijn gered. Hittegolf in Amerika. Grafschennis door de Noordelijke Clii- neezen. Groote brand in Oost-Pruisen, die ver scheidene slachtoffers eischt. dat het water wordt verontreinigd, waardoor zalm, paling, grondel, snoek enz. worden vergiftigd. De visschen worden aangetast door een kieuwziek te. Algemeen is men van gevoelen, dat de verontreiniging geschiedt, doordat Duitsche fabrieken van teerproducten te Emmerik haar water ongezuiverd afvoeren. LUCHTVAART. HOLLAND UIT DE LUCHT. Voor eenige jaren heeft de K. L. M. een hoek uitgegeven, dat hoofdzake lijk bestemd was voor Ned. Indië, waarin naast foto's van tal van Ne derlandsche bedrijven uit de lucht ge zien, een korte beschrijving van die bedrijven voorkwam. Dat oók voor het buitenland een - dergelijk boek nuttig kon zijn behoeft zeker niet gezegd. Dank zij de wijze, waarop we zelf reclame maken voor ons land door kaarten en affiches met menschen in Marker kleeding, denkt men daar al te dikwijls, dat ieder hier zoo gekleed gaat en dat heel Holland op klompen loopt. Dat daardoor niet de indruk ge vestigd wordt van een industrieel en beteekenisvol land en volk behoeft niet gezegd. Niet alleen, dat iedere poging om daar nu eens een eind aan te maken, dient te worden toegejuicht, maar bij zondere lof verdient het als dit op een wijze geschiedt, als nu door dit in de Engelsche taal gestelde werk van de K. L. M. De uitvoering van dit boekwerk is prachtig en mag gerust met de beste buitenlandsche uitgaven vergeleken worden/ Het bevat een schat van prachtige foto's van verschillende steden en van Nederlandsche bedrijven. Bij de samenstelling van dit Engel sche boekwerk is vooral groote aan dacht besteed aan de redactie van de verschillende artikelen. De K. L. M., welks algemeen secre taris H. Martin, de hoofdredactie in handen had, is er in geslaagd, zich de medewerking te verzekeren van de bekwaamsten in den lande, zooals Dr. C. J. K. van Aalst, E. Heldring, Mr. B. C. J. Loder, Prof. Mr. M. W. F. Treub en Mr. G. Vissering, terwijl het alge meen voorwoord werd geschreven door Z. Exc. don minister van Water staat, Mr. H. v. d. Vegte. Groote zorg is ook besteed aan de beschrijving der bedrijven. Wij twijfelen niet, of dit nieuwe werk zal de aandacht van het buiten land vestigen op wat Nederland op al lerlei gebied vermag. Nogmaals de K. L. M. heeft met de ze uitgave een zeer nuttig en hoogst noodzakelijk werk verricht, dat niet zal nalaten vrucht te dragen. DE POOLSCHE OCEAANVLUCHT. Gered door een Dnitsch stoomschip Van het vliegveld Bourget bij Parijs is, zooals men weet, Vrijdagmorgen n vliegtuig met twee Poolsche vliegers bemand, vertrokken voor een vlucht over den Oceaan, via de Azoren, naar New York. Men maakte zich sinds Zaterdag avond ongerust over hun lot. Men beschikte over hoegenaamd geen positieve gegevens over de vlie gers, Gistermiddag kwam het verblijdend bericht, dat de Poolsche vliegers door eon Duitsch schip waren gered

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1