WRT DE BUIDEN ZE6GEN. PREDIKBEURTEN. Ons Babbelhoekje. Volksliederen. In de Nederlander schreef Mr. Ver kouteren een interessant artikel over: „Volksliederen1': Er is tegenwoordig weer eenigen aandrang tot verandering van ons volkslied. Dat komt zoo periodiek te rug. Elk geslacht heeft menschen, die opmerken, dat zij den koning van Spanje nooit hebben geëerd en dus ons Wilhelmus niet van harte kunnen mee zingen. Alsof zij van zichzelf moeten zingen. Doch moet elk volkslied passen bij den tijd, waarin het gezongen wordt, dan kan het nooit bezinken en nooit oud worden. Dan moet er elke vijftig of zestig jaar een ander volkslied ko men en dan krijgen wij nooit één en kel volkslied, dat een stuk vaderland- sche geschiedenis is. Een echt volkslied wordt niet op commando gemaakt. Daarvoor een prijsvraag uit te schrijven is een onbe gonnen werk. Ons „Wien Neerlandsch Bloed" heeft nooit echt gepakt. Het is er ingeorgeld, zooals Hofdijk met verontwaardiging zeide. Een echt volkslied is het nooit ge worden. Het spreekt niet tot onze ziel zooals ons prachtig en eenig Wilhel mus, dat ons lijnrecht terugvoert naar ons heldentijdvak, toen Nederland zichzelf werd en ophield een Spaan- sche provincie te zijn. Volksliederen ontstaan alleen in pe rioden 'van storm en drang. Een echt dichter, die meeleeft, wat zijn tijdge- nooten beleven, grijpt de pen en geeft zijn gemoed in verzen lucht. Hij drukt uit wat iedereen voelt, maar niemand zoo goed weet te zeggen. Hij heeft de gevoelige snaar getroffen. Als een loo pend vuur gaat zijn lied door de gele deren des volks en zonder dat de dich ter het heeft bedoeld, aan zijn tijdge- nooten een volkslied te geven, heeft de openbare meening, zonder stem ming en zonder jury, zijn lied, spon taan en vrijwillig als volkslied aange nomen. Zoo ging het ook met de Marseillai se. Rouget de Lille gaf geen^ gehoor aan een oproep zijner regeering, die een volkslied vroeg. Hij stortte zijn hart uit in zijn lied en wierp daarme de als het ware een vonk in het kruit. Sedert had Frankrijk een volkslied even schoon en opbruisend als ons Wil helmus en niet licht zullen die volks liederen worden geevenaard. Tijdens het beleg van Sebastopol is het gebeurd, dat een storm der Fran- schen op een Russische verschansing mislukte maar de officieren wisten raad. Er is maar één middel zeiden zij, om met een nieuwe bestorming succes te hebben: de Marseillaise moet worden gespeeld. Dat lied was toen verboden. Napoleon III regeerde. De Marseillaise was het lied der re volutie en in zijn ooren een oproer kreet, maar de aanvoerder der Fran- schen nam de verantwoordelijkheid op zich. De Marseillaise werd aangeheven De soldaten werden van opwinding als dronken en voor hun onstuimigen aanval moesten de Russen wijken. Dat doet geen volkslied, dat door 'n dichter in rustige, kalme tijden in zijn studeervertrek is neergeschreven. Aan ons Wilhelmus mag geen letter worden veranderd. Het is ons histo risch volkslied en wie de woorden van dat lied niet meer begrijpt, moet de geschiedenis van zijn land maar eens gaan bestudeeren. Hij zal dan mis schien ook den echt vromen zin on zer vaderen leeren verstaan en 'n blik kunnen werpen in het hart van Wil lem van Oranje, Het Oostenrijksch volkslied: „Gott erhalte Franz den Kaiser", is ook gemaakt op den dag, dat de Fran- schen van Napoleon Weenen binnen trokken. Het was een troostlied in droeve en moeilijke tijden en heeft toen menig hart opgebeurd. Niet alleen de woorden, maar ook de muziek van een volkslied maken het populair. Die twee moeten bij elkan der passen. De melodie van ons Wien Neer landsch Bloed is sleepend en traag, maar ons Wilhelmus schuimt als champagne.. Wie de melodie gemaakt heeft we ten wij niet precies, maar men zegt, dat zij ontleend is aan 'n oud Fransch lied, dat reeds de Hugenoten hebben gezongen. Wij weten evenmin zeker, wie ons Wilhelmus heeft gedicht. Was het Marnix van St. Aldegonde, was het Coornhert of een ander, he laas, wij weten het niet, maar dat die woorden nu nog tot ons spreken, dat weten wij wel. Eerbied voor ons volkslied! Waarom moest dat nu juist naar den nieuweren tijd worden gefatsoe neerd? Gaan wij nu ook onze oude Geuzen liederen veranderen? Of de liederen van Valerius? Integendeel. Met stijgende belangstelling onder zoeken wij den ouden liederenschat, dien onze vaderen ons hebben nagela ten en die ons terug voeren naar het geen zij hebben doorgemaakt. Ons geluk is op hun lijden gebouwd. Hadden zij minder moed en volhar ding getoond, en van ontwapening ge droomd, wij zouden nu niet zijn, wat wij zijn: het grootste volk onder de kleine. En willen wij niet weer verliezen, wat wij eenmaal van onze vaderen erfden, en dat alles weer onvermin derd en ongerept aan onze kinderen overlaten, zooals wij verplicht zijn, laten wij dan ook in de liederen onzer vaderen terug vinden hun kloeken, mannelijken geest, hun onwrikbaar Godsvertrouwen, hun liefde voor vrij heid en voor recht. Een echt vredelievende gezindheid wordt daardoor niet verstoord. Heel het Wilhelmus is een smach ten naar rust en vrede. Dat is niet de taal van een strijdlus tig veroveraar, die alles opoffert aan zijn eerzucht, maar die van een man, die den hem opgedragen strijd als een zwaren, maar heiligen plicht aan vaardt en vast besloten is dien tot het einde te voeren. Liefde en dus eerbied voor ons Wil helmus. zooals het nu is en blijven moet, is ook liefde voor den vrede. Imperialistische klanken zijn in dat lied niet te ontdekken, maar wel een gemoedsstemming, die wij ook nu nog hoog noodig hebben, om ieder het zij ne te geven, om geen onrecht te doen maar ook niet te dulden. Om vrede te houden met anderen, zooveel dat in ons vermogen is, maar ook om ons met Gods hulp, te hand haven op de plaats, die wij eenmaal hadden en die wij nooit, zonder strijd mogen opgeven. LEIDEN. Geref. Kerk in iitrs.eld Verband: Ge bouw „Prediker", Janvossensteee, v.m. 10 en 's avonds 6 uur de heer K. van den Berg. AA RL ANDER VEE*. Ned. Herv. Kerk: v.m. 10.30 en n.m. 7-3° uur Ds. Klomp. Geref Kerk: v.m. 10.30 on 's av. 7 30 uur Bs. Moolhuizen. Chr Gerei Kerk: v.m. 10.30 em n.m 7 30 uur i'recklezen. TER AAR. Ned.Herv.Kerk: v.m. 10.30 en n.m. 7.30 uur Bs. Vlasblom. Geref Kerk: v.m. 10.30 en nam. 7.30 uur Bb. v. (Heyninge®. BOSKOOP. Gerei Kerk: V.m. 10 eu n.m. 6 uur, Bs. Derksen van Klundert. Evangelisatie Dwars-Nieuwstr.: v.m. 9.30 en 's avonds 6 uur Ds. Pop uit Faasen. Geb. „Salvatori". v.m. 9.30 en n.m. 6 uur Ds. Brusse uit Den Haag. HAZER8WOUDB. Ned. Herv. Kerk: v.m. 10.30 en n.ip. 7 uur Ds. Luuring. Geref. Kerk: v.m. 10.30 en 's avonds 7.30 uur Dr. Gispen. Afscheidspredicatie. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk: v.m. 10 uur Ds. van den Bosch van Den Haag- beV. van Ds. Mulder. Collecte voor Kerken lpke Belangen. Nami. 3 uur Ds. Mulder, intrede. Geref. Kerk: v.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. van Herksen. Chr. Gerei Kerk: v.m. 10 en n.m. 5 uur Leesdienst. KATWIJK AAN DEN RIJN. Ned. Herv. Kerk: v.m. 9.30 en 's avonds 6 uur Ds. Bollee. Geref. Kerk: v.m. 9.30 en n.m. 6 uur Ds. Metering. KOUDEKERK. Ned. Herv. Kerk: v.mi. 10 uur Ds. Odé Bed. H. Doop en Voorbec. H. A. en n.m. 6.30 uur de heer Tonrum, Cand. te Den Haag. Gerei Kerk: v.m. 10 en n.m. 2.30 uur Ds. Haspers. LEIDERDORP. Ned. Herv. Kerk: v.m. .10 uur Ds. de Bruin van Alp-hen a. d. Rijn en 's avonds 6.30 uur Ds. iMondt. Geref. Kerk: v.m. 9.30 en 'savonds 6.30 uur de beier N. J. Hommes, Thaol. Cand. te Nieuw-Eurrie®. UUR, Ned. Herv. Kerk: v.m. 10 uur Ds. Oorthuys van Amsterdam en n.m. 6 uur Ds. van Dijk. Bed. H. Doop. NIEUWVEEN. Ned. Herv. Kerk: v.m. .10 uur Ds. J. Eringa van Woerden. Geref. Kerk: v.m. 10.30 en n.m. 7 uur Ds. Speelman. NOORDWIJK AAN ZEE. Ned. Herv. Kerk: (in 't Gerei Kerk gebouw). v.m. 8.30 uurDs. Laurense te lAmsterdam en n.m. 2.30 uur Ds. Hos- pers. Geref. Kerk: v.m. 10.30 en n.m. 5 uur Ds. Koers. NOORDWIJK BINNEN. Ned. Herv. Kerk: v.m. 110 uur Cand. Wafva te Amsterdam. Geref. Kerk: v.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. F. A v.. d. Heyden, Em.-Pred. te Wassenaar. NOORD WIJK ERHOUT. Ned. Herv. Kerk: v.m. 10 en n.m. 7 uur Ds. Hofstede. Voorm. Bed. H. A. en n.m. Dankz. NOORDEN. Geref. Kerk: v.m. 10.30 en 'savonds 7.30 uur Preekk-zen. WASSENAAR. Ned. Herv. Kerk: v.m. 10 uur Ds. v. Geest van 's-Gravezande en n.m. 5.30 uur Ds. Punselie van Beiden. Kievitskerk: v.m. 10 uur de heerVal- ter uit Amsterdam. Geref. Kerk: v.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. Boersma van Koudum. WOUBRUGBE. Ned. Herv. Kerk: v.m. 10 en nam. 7 uur Ds. Lijscn. 's Morgens Bed. H. Doop. Geref. Kerk: v.m. 10 On 's avonds 7.30 uur Ds. Nauta. ZEVENHOVEN. Ned. Herv. Kerk: v.m. ,10.30 uur de heer Ph. de Bruin té Bodegraven. ucief Kerk: v.m. 10.30 en nam. 7.30 uur Pr. Ubbink. EP= i ss= Beste Jongens en MeisjesI 'k Heb ter afwisseling in de vacan tia maar eens ge?n (letterraadsel gege ven, maar een klein, makkelijk kruis woordraadsel. Dat Ipkt jullie zeker wel, is 't niet? Nu ga ik maar eerst de brief jes beantwoorden. „Piet Hein". Nee, als het regent in de vacantie is het niet erg prettig. Maar er werd vreet hard naar regen verlangd en daar moeten we pok om denken hé. Dus moeder gaat toch goed vooruit, al is ze dan nog hielt hfeelem&al beter. Dat begrip ik best, Piet Hein, dat jij het prettig vond, leieren bij moeder te brengen, diei je zelf voor haar ver diend had. „Asschepoester", Dus dat yiei niet erg pree. Maar het tochtje naar Rot terdam zoovéél te meer. IWat zal jij ge noten hebben, zeg. Ik ben nog nooit op het Witte Huis geweest, maar heb al vaak gehoord dat het prachtig was. Op de Maas héb ik Wel eens gevaren, en dat vond ik bok heerlijk. Hoe kon jij nu het raadsel lastig vinden? Je was er altjjd zoo handig moe. „Reseda en Rozeknopje". Jehebteeu heerlijk uitstapje gemaakt naar Den Haag, dat hoor ik wel. Van strand en bosch volop genoten. Nu, 't was prach tig jveer, ,f;e dagen, dus je hebt wel ge boft. Zoo, en ga je nu weer met twee zusjes naar Alphen? Ho» lang blijf je daar? 'k Hoop dat -je er ook zooveel genoegen zult hebben. „Senngentak en Pioenroos". Vond P. het jammer dat Ze niet naar Voorscho ten kon? Of wou ze toch ook liever met haar verjaardag .thuis zijn? Is het een gezellig dagje geweest? Dat hoor ik volgende week zeker wel. Dus jij hebt ook weer logeé.h S.? Wat leuk, dat je in Voorschoten brjnaalle fcabbelhoe- kera hebt gezien hé? 't Is niet zoo erg als je de (raadsels een keertje overslaat. Vooral in de vacantie niet. „Theeroosje". Znn jullie langs het strand naar Noordwijk geloopen? Pat heb ik ook al dikwijls gedaan, 't Is een heerlijke wandeling hé. Leuk, dat jij op Sint Nicolaas jarig bent Zeg. Met moe der én je groo'.e teus aan het strand, ri zeker ook wél fijti hé? Kun je goed Zwemmen? Maar wees toch maar altijd voorzichtig. Je weet hoeveel «ngeluk- ken er gebeuren. „Lenteklokje.". Zoo, dus jullie hebt flink wat broers en zusters. Gezellig is een groote familie, vind je niet? 't Was zeker wel leuk op die yer jaarvisite hé? Had je den anderen-dag geen slaap? Of mocht je wat langer in bed blijven? Ja, ,'t heeft hier Zondag ook erg gelicht. Wat een leuk uitstapje zal dat voor jul lie zijn op die manier. Veel prettiger als met den trein,dunkt me. ,,Rie". Dus jouw brief h eft een rond reisje gemaakt, 't Is 'jammer, hii had beter aan zijn bestemming kunnen ko men (hé? Nu had jij. de moeite voor niets gedaan. Is 't hollenpellen afgeloo- pen? Gelukkig héé? Nu heb je zeker weer wat meer tijd. tloe is het met de uitgaansplannen „Zonneroosje". 't- Zal wel losloopen met je brieven, meisje.. (Ze zijn wht ge zellig. Dat is een'aardig middagje voor jullie drietjes geweest hé Gélukkig dat je die regen niet kreeg ,toeu je langs het strand wandelde. Banfaad het erger geweest. Gezellig, dat je -logee'8 krijgt Vooral als het 'meisjes van je eigen leeftijd zijn, hé. Mei. F. M. van Stra- liem 'Diefsteeg 19. Daar heb je mijn volledig adres. Waar wou 5© dat voor hebben? „Larijne". Dank voor je beide an sichten, meisjelief. Ben je mog steeds aan het uitgaan7 't Bevalt jle Zeker best hé? „Gustaaf Adolf" Dat i.s, geloof ik, wel een aardig park daar in Bodegraven is 't niet? 't Ziet |er op .de kaart tenminste góed uit. Maak je liét goed en heb je veel pleizier? „Gouden Regen", Eh' van jou een groetje uit Warmond. Ban je prettig uit? 't Is aldoor mooi weer geweest, dus dat tref je goed hé. Blijf je lang? „Klaproosje": Dank voor je ansicht uit Haarlem.. Heb jé het er prettig gehad? En ben rje goed geslaagd met je inkoopen? „Moeder's Meisje". Je hebt een keu rig rapport hoor. Ik feliciteer je er mee. 'k Vind het echt prettig dat we elkaar nu zoo goed kennen. Ik kan me nu nog nog veel beter voorstellen hoe blij jij en moeder met - je rapport zijn. Ja, lie vind roeien heerlijk, maar ook wel liet varen met een Stoomboot. Houd jij daar ook van? Je hebt zeker wel flink van de bessen gesmuld bh Grootmoe hé? Leuk dat je 'zoo goed aan je nachtzak bent opgeschoten. „Hartedief". Is jullie uitstapje nog doorgegaan? Neo zeker, want het heelt den heelen dag geregend, 'k Heb jo ook niet door de Diefsteeg z'.en gaan Als je in Leiderdorp komt. zie je mis schien nog wel Babbeihoekers. Ér wo nen er zes. Dat is zeker wel een mooie wandeling naar Noordwijkerhout, is 't niet? „Poliantha". Zoo, dat is niet erg pret tig. Kiezen tr. kken cn een verzwering in je nrond, doet m estal nogal pijn, Hoe gaat het er nu mes? is het al wat beter? Heb ,je zelf je riets gelakt.' Wat zal die er keurig uitz erf. Vader zal wel blii zijn da.t je ham zoo goed lie.pt. Gaat Doornroosje al.rcn uil ol ga .jij later nog? „Doornroosje". Dus jij gnat bü je oom logeeren.' Voor iree.aug.' Brengt moeder j.i er heen? Of ik 111 de vacant.e nog bij je Kom, iweet ia liensch niet. Ik kom meestal tfld te kort, meisje. En jullie zitten nogal ver weg. 't Is zeker wel een mooie vlieger die Hugo gemaakt heeft hé? Dank voor je raad sels. „Woudlelie", 't Ging mij het als jou. Toen ik je een (beetje had aangtekeken, herkende ik ie best. Leuk, dat ie die nieuwe babbr iiioekers ook kent. Charlie schijnt een beetje jaloersch te zijn hé? 't ls maar goed dat je daar- inliet om r:it, anders werd het veel te lastig. Vind liet erg prettig als je een raad sel stuurt. „Cornelis de Wit". Ja, dat gaat zoo in de vacantie. Dan do® je zooi eel an dere dingen als gewoonlijk, dat je op het laatst toch no-g tijd te kort komt. Dus je hebt een fijn uitstapje gemaakt met moeder? En tiu, met de club, geniet je zeker ook volop. [Waar ga je zooal heen? Hebben jullie nog een leider en is die wat ouder als jezelf? „BoscKviooltje". Nu, de cadeautjes die er al waren, mochten (er wezen hoor. Je broertje was ler Zeker wel blij mee. 't Is maar te hopen dat juliie mooi weer hebben als je «laar zee gaat. En in Rot terdam naar je zin gehad? Zoo vliegt de vacantie om hé. Bet eene uitstap je voor en het andere na. „Sneeuwklokje". Dat zal wel' een imcoie jurk zijn, (denk ik. Je moet we ten, ik' houd érg van die mooie blauwe kleurein. Je hebt mjj inu hausch een heel gezellige brief geschreven, imeis- jeliet Ik was er bli j mes. 'k Vond. het erg .prettig dat je mij vertelde dat het weer goed is met jullie. Ik denk er net eender over als je moe. 't Is veel prettiger als ér geen ruzie is. Jullie hebt een prettig uitstapje gehad hé. „Klaproosje". Ik zsg precies hetzelf de als verleden week tneisjelief. Als je eens met elkaar gekibbeld hebt, moet je het zoo gauw mogelijk weer gloed maken. En dat Zeg ik niet alleen je weet heel goed dat er in den Bijbal staat: Laat de zon over uwe toorn uiet ondergaan. En je weet ook wel, dat dit beteekent, dat je niet met boosheid in je hart tegen wie dan ook, 's avonds naar bed mag gaan. Dus meisje, nog eens, maak het zoo gauw mogelijk goed. 't Is o zoo prettig onr echte goede vrien dinnen te hebben. Afgesproken? En als de twee anderen dit ook eens lezen, dan moeten zij ler ook maar eens over den ken. 'k Hoop gauw weer prettig op- Êewekta briefjes van jullie drietjes te rijgen. „Waterlelie", 'k Had den laatsten tijd zoo af en toe (eens gedacht: Hoe zou het met W's. examen zijn? En daar op eens kreeg ik prettige brief die mij kwam vertellen dat je geslaagd was. Hartelijk gefeliciteerd meisjebef. 'k Hoop dat het met 'je verdere opleiding ook goed slagen zal. En dat je daarna een goede plaats bp leen kantoor krijgt, 'k Zal het altijd prettig blijven vinden, als je mji zoo'n beetje op de hoogte houdt, dat weet je. Dtoe je het? De oplossingen van de vorige week zjjn: 1. Die pleit voor een koe, geeft er liever een toe. Onderdeden: Dief, Ten ten, Lei, Pronken, Kooien, (Tim Klepel, Kreeft, Vogel, Veeren, Doof. 2. D* kreeften, want zjj worden na hun dood rood. 3. Schoenmaker. 4. Goor, Oor. LD en, Olm, Linde, hier volgen de nieuwe raadsels: i. Ingezonden door Klaproosje. o o o e o 0000000 000 00 1Een medeklinker. 2. Een grappig dier, dat in d t ro pen leeft. 3. Een knaagdier. 4. De verlangde naam. 5. Een jongensnaam. 6. Een ander woord voor schommel. 7. Een klinker. Het middelste woord, zoowel vanbo ven naar beneden, als van link3 naar rechts, geeft den naam van een klein ngez. door Madeliefje «m Boterbloem. 2. Welke overeenkomst is er tus- sehen een sneeuwbal en een leugen? Ingez. door Rozeknopje en Reseda. 3. Welke jongensnaam leest ge hier uit? Trebus, Rusolf. 4. Ik ben ean afgekorte jongensnaam; leest ge mij van (achter naar voren, dan ben ik een afgekorte meisjesnaam. Ingezonden door Madeliefje. 5. (Verborgen vogels: Door de sneeuwval, kan men haast niet buiten loepen. Als het lang duurt, zullen velen door gebrek sterven. Barend en zijn zusje gaan naar school. Ziezoo jongelui, voor deze week is 't weer genoeg. Geniet maar volop van de vacantie hoor. (Vele groeten van je TANTE FRANCIEN. BERTHA. door TANTE FRANCIEN. Vader beloofde er goed voor te zullen zorgen en toen ging moeder heen. Va der bleef aan tafel zitten lezen, hij ge voelde zich ongewoon beklemd alleen met zijn zieke kind. Bertha zei ook niets, en toch wilde ze wel graag wat zeggen. Ze wilde aan vader zeggen dat zij nu wel gauw been zou gaan naar den Hemel, en ze wilde hem vragen daar ook te komen, maar ze wist niet goed hoe ze het doen moest. Sinds zij weer blijmoedig op den Heiland ver- trouwde, had zij viel over \ader ge dacht. koeder had den H; ere lief, dat wist ze, maar vader? We. dronk vader den laatsten tijd niet m er en daar was ze blij cm, maar zou dat hu komen om- d..t vader ook den ileere had lief ge- Kregen.' Zou zp het durven vragen? Daarom had zij niet gewild dat buur vrouw Punt kwam, hue graag ze haar anders ook zag, misschien tiL ze niet vader alleen was, dat ze het dan zou durven doen. Er was eern halfuur verstreken en ge dachtig aan wat moeder gezegd had, bracht vader haar het glas melk waar door het ei geklopt was. „Hier Bertha", zei hij, „dat moet je nu opdrinken, heeft moeder gezegd Bertha nam het glas aan en dronk het langzaam leeg. Toen vader met het leege glas weer weg wiida gaan, vroeg Bertha: „Toe vader, komt ,u wat bij mij zit ten?" Vader plaatste zich op den stoel voor het bed. Schuw zag Rertha hem aan. Nu moest Ze jhiet zeggen: „Vader begon ze, „vader. „Ja", zei vader vriendelijk, „wat is Bertha?" 1 Opeens greep Bertha moed. ,.Vader"j zei ze, ,,'k toen hl heel lang ziek, hé? „Ja kind, al leemhaele tijd", antwoord de vader, „maar misschien wordt je nu wel gauw beter". Beslist schudde Bertha het hoofd. VISSCHERIJBEKIOHTEM. IJMUIDEN, 3 Augustus. Heden aan gekomen aan den rijksafslag alhier de vangsten van 5 stoomtreilers, 1 drijf netvaartuig en 56 kustvisschers. De aanvoer en prijzen waren voor treilvisch: 23 kisten tarbot, f 2195; 6 kisten griet, f 2050, oer 50 Kg.; 130 stuks groote tong, f 3.50; 2622 otuks middel tong, f 2.603.35; 13198 stuks kleine tong, f 2.10—2.60, per Kg.; 2 kisten groote schol, f 50—51; 2 listen middel schol, f 36; 8 kisten zetschol. f 2842; 425 kisten kleine schol, f 4.40 —23; 14 kisten bot, f 5.50—7, 83 kisten schar, f 313, per kist van 50 Kg.; 25 kisten rog, f 7.5015.50, per stuks; 20 kisten pieterman poontjes, f 3.40 14; 2 kisten groote schelvisch, f 45; 8 kisten middel schelvisch, f 22.5028; 41 kisten kleinmiddel schelvisch, f 13.5018.50; 103 kisten kleine schel visch f 5.8010.50, per kist va.. 50 Kg.; 16 kisten kabeljauw, f 2834, per kist van 125 Kg.; 11 kisten groote gullen, f 10.50—12, 4 kisten kleine gullen, f 8.50 10, per kist van 50 Kg.: 18 stuks leng, 092; 3 stuks heilbot, f 5.95—21.60, per stuk; 3 kisten wijting, f 2.405.50 per kist van 50 Kg.; 97 stuks koolvisch, f 0.330.55 per stuk; 24 kisten makreel f 15.50—17 per kist van 50 Kg.; 1 kist horsmakreel, f 2.70 per kist van 50 st. voor haring: 49 kantjes volle haring, f 22.2525.10; 11 kantjes maatjes ha ring, f 10.30—11.95 per kantje. LIJST VAN VESTIGING EN VERTREK. Gevestigd, K. F. Peters, glazenwasseher, Blans- jaarapoort 14; KT S. Calis, dienstb., 5e Biimenvestgracht 10; A. Kuperus, Hoor fewoeird 12; O. A. Taselaar en fam., oopman, Fagelstr. 2; L. Plezier en fam., mach. brei-inrichting, Voldersgr. 5; T. P. Th. Hendriks, mets daar, Kooi- gtrk 16; P. J. van Kruyssen, chauffeur,, (jnstr. 24; C. A. Halvemaan, dienstb. Donkersteeg 26; W. C. v. d. BIJj, let terzetter, 4e Binnenvestgracht 51; R. F. A. Altman, Hugo de Grootstr. 14; M. Pirke, dienstb., Breestr. 48; H. Wassing los werkman, Drifstr. 74; A. W. Krjk in de Vegte geb. Mitus, Voorstr. in; A. Th. de Groot, l.l.-verpl egster, Nieuwe Brugsteeg ia; J. Knol, dienstb., Hoo"e- tvoerd 84; M. Engelskerken, dienstb.,. Rjjnsburgerweg jC. Schol, apothekers assistent, Hoogewoerd 171; H. Th. v. d. Steen, bakker, Pieterskerkgracht 18; E. G. Stumpel, Hooigracht 40; W. C. F. Hennig, dienstb., Roodborststr. 3; B. Hockx, stuurman, Hoefstr. 15; J. Hj Dijkstra, zendeling, Ocgstgeosterlaan 49 H. J. Boersema, kantoorbed., Hooge woerd 71; J. Zitman, fabrieksarb., 4e Binnenvestóracht 58; H. J. (Visser, koopman, Hoogewoerd 51a. Vertrokken. Th. v. d. Nouland, Wassenaaij Buurt weg 30; M. Wieso, Noordwijk, Huis ter Duin; J. de Ru en fam.. Den Haag, Dunnehierkade 4; H. Jacobs, Noordwijk Voorstr. 12; H. Sehallenberg, Dien Haag Frankenslaé 66; E. v. MunsterStrater Nijmegen, Vermeerstr. 15; J. F. M. v. Munster, id, id,E. W'. Engelen Kam pen, de la Sablonièrekade 9; M. Chri&; tiaanse, Middelburg, Achtersingel bij Gijsou; C. Faas, Lisse, Schoolstr. 24; Th. L. Vervloot, N.O.-Indië; H. Dirk zwager en fam. Wassenaar, Wavopark 23; D1. EschauZier, Den Haag, Wagen straat xi 1; Chr'. J. M. F. J. Rosenthal .en fam., Singkep (Sumatra); J. F. Abel man, Eindhoven, Tulpenstr. 22; P. L. Oudshoom en fam, Zaandaim Rus tenburg 38' B. A. vaar der Zon, Hazars- woude, H. Rijndijk no; M. v. d. Graag—: v. Duyvebode, Oegslgeest, Willielmiiia- park 13; W. A. O. Ligtvoet, Rotterdam^. Schiedamschednk 47; W. Fasseiurv. Leeuwen, Ned.-Indië Balik Papan; HaasbroekKikkert, Helder, Tuinstr. 45A. Puister van den Berg, Arnhem,, a. b. Bertha Hermina; (M. van Meurs Lancel, Veur, Smidslaan 44; H. Ver biest en fam. Dien Haag, Ëemstr. 22; J. v. Willigen, Giessen-Nieuwkerk ho.. 134; A. Faber, Leeuwarden, Baljéestr, 17; J. W. Haalemeijer, Amsterdam, V eerstr. 77 huis; W. F. L. Doorneveld, Noordwijk, 'Voorstr. 51; A. E- den Boestert, Den Haag, v. d. Veldestr. 102; H. W. J. Lodewjjks, Alphen a. d. Rijn, Steekterweg fy]\ W. de (Laat, Utrecht, Rembrandtkadc 13; Ghik Djang Li 111, Ned. Indië; Kiok Nia Han, idem; A. TusveldGeurkink, Oegstgeest, Nas- saulaan 49; L. E. J. Florisson Rijns- burg, Heerenweg 21; B. C. Sliggers, Ginneken en Bavel PrinsHeudrikstr. 25 N. Holswilder en fam., (Heerlen, lvas- heeienlaan 26; L. A. Truijers en fam., Amsterdam, Kobralstr. 37H, West; P. Wederocijer Nieuwenschans, Station kantoor Rijksontvanger; J. van Mo.uiï.., Winterswijk, Schoften Enkstr. 40; Fr. A. M. Groenewegen, Noordwijkjrliout, Goorweg 74; C. vv'. IH. Ponk, Deniiaag ValkenDoscnlaan 74a; M. Szabo, Buda pest; P. A. van der Poel, N.O.-Indië.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 8