NIEUWE LEIOSCHE COURANT van VRIJDAG 3 AUG. 1928 TWEEDE BLAD. BINNENLAND DE VERJAARDAG VAN H. M. DE KONINGIN-MOEDER. Ook op plaatsen waar anders deze dag stil pleegt voorbij te gaan is gis teren de 70e verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder feestelijk gevierd. Een uitgebreid verslag bereikte ons van de feesten te Baarn, Soest en Soestdijk. Het feest te Soestdijk en Baarn. Baarn, Soest en Soestdijk hebben gisteren den 70sten verjaardag van Koningin Emma opgewekt gevierd. Vrijwel alle inwoners hadden de vlaggen uitgestoken en daar boven dien de natuur alleszins meewerkte, heerschte er in dit stukje Nederland, dat; zich in het bijzonder tot feestvie ren. geroepen gevoelde, een blijde stemming. Uit den verren omtrek en uit ver schillende deelen van ons land kwa men eenige duizenden belangstellen den, die gaarne in de algemeene feest vreugde wilden deelen. De grootste drukte concentreerde zich uit den aard der zaak in de na bijheid van het paleis der Koningin- Moeder. Baarna was de uitverkorene om 'teerst zijn betuiging van hulde en t^ouw aan zijn Ambachtsvrouwe te be wijzen. 's Morgens om 7 uur begon het feest met bazuinmuziek vanaf den Watertoren. Een groote menigte was aanwezig om de vaderlandsche liede ren, die prachtig klonken in den fri3- schen morgen, te hooren. Van 8 tot 9 uur was er Koraalmuziek op den Brink, onder leiding van den heer J. van Dapperen. Nadat B. en W. ten paleize hunne opwachting hadden gemaakt, bood dr. Astro, als voorzitter der Oranje commissie, het huldeblijk van Baarn's inwoners aan, bestaande uit twee banken bestemd voor de hal van het paleis. De Kinderzanghulde. Om 11 uur kwam de zanghulde door 300 kinderen onder leiding van Jacob Hamel aan 't paleis te Soestdijk. Toen H. M. de Koningin-Moeder ver scheen, vergezeld van H. M. de Konin gin, H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Hendrik, hief de menigte een luid gejuich aan, het Wilhelmus werd gespeeld door het Vrijwillige Muziek corps van het le Regiment Huzaren uit Amersfoort, als een spontane hul diging. Daarna zongen de kinderen een lied, jrdicht door mevr. Steenhof, en ge toonzet door een Baarnseh musicus. Overweldigend was de bloemenhulde van 't publiek. Onder opgewekte mu ziek defileerde een lange stoet men- sihen, uit alle rangen en standen, kinderen en volwassenen, langs 't pa lus en deden een bloemenregen neer komen op de trappen, voor de voeten van de Koningin-Moeder. Vriéndelijk glimlachend en met de hand wuivend, sloeg de Koningin- ceder dit défilé, dat anderhalf uur d lurde, gade! Op het bordes bevonden zich voorts de gasten van Koningin Emma te weten de vorstin van Wal deck Pyrmont en de vorst en vorstin von Asbach. Te Soest. Des middags was Soest aan de beurt. De burgemeester van deze gemeente, mr. G. Deketh, bood als voorzitter der feestcommissie aan H. M. de Konin gin-Moeder, namens de inwoners van Soest, een album met schetsen uit doze gemeente aan, geteekend door Soester kunstenaars. Hierna volgde een défilé van de inwoners van Soest. De clou van den middag was de groote historische- en reclame-optocht welke, gecombineerd met het bloe mencorso, voorbij het bordes van het Koninklijk Paleis trok. Voordat 't défilé aanving, werd door 150 dames en heeren, met medewer king van het Soester harmoniecorps FEUILLETON. EINDELIJK VREDE. 40) o— Mevrouw Van der Sande draafde raar de achtergalerij, en zeide zoo bits mogelijk: „Als u ons weg wilt hebben, Juffrouw Van Ende, dan hebt u het al leen maar voor 't zeggen". Ruth antwoordde niet. Het was haar niet mogelijk een antwoord te vinden; maar de tranen drongen haar naar de oogen. „In elk geval ga ik morgen naar Tandjoeng Priok, en zal mijn eigen 1 Mklecd en beddv 1 h-don '".n zal ik niets van het uwe verslijten. Dat heet nu, dat we hier uit Christelijke liefde zijn opgenomen 1" Boos keerde ze zich om, om verder in haar kamer de zaak met haar man rog lang en breed te bespreken. En Ruth moest eerst even in haar eigen kamer neerknielen om weder tot rust te komen. „O Heer, Heer!" smeekte ze, „ik zou U wel willen vragen om hen maar weg te laten gaan. Maar ik voel, dat dat niet goed is. O uit mijzelf kan ik die menschen niet liefhebben. Maar geef mij toch Uw liefde in het hart". En moedig kon ze weer haar last opnemen, starende op Hem, die lief had ook de onaangename karakters. „Ik geloof, dat men zichzelf de meeste een zanghulde aan de jarige gebracht. In de middaguren heeft voorts ook r.og een deputatie uit het militaire vliegkamp Soesterberg hare opwach ting bij de Koningin-Moeder gemaakt. Van de gelegenheid tot teekening in de felicitatie-registers ten Koninklijke Paleize werd druk gebruik gemaakt. In Baarn en Soest hebben voorts verschillende niet-officieele feestelijk heden plaats gehad. Voor den avond stond op het pro- giamma algemeene illuminatie van plantsoenen, particuliere tuinen en gebouwen. De rijtoer. Gisterenmiddag te ongeveer half vier heeft H. M. de Koningin-Moeder, vergezeld van H. M. de Koningin, Prins Hendrik en Prinses Juliana, alsmede van de vorstin van Waldeck en Pyr mont en van den vorst en vorstin von Asbach, een rijtoer in de omgeving van Soestdijk gemaakt. Het hooge ge zelschap nam de voornaamste feeste lijkheden, welke ter gelegenheid van oen verjaardag van Koningin Emma georganiseerd waren, in oogenschouw. Het wijkkantoor der Posterijen te Soest heeft een record aantal felicita tie-telegrammen voor de Koningin- Moeder te verwerken gehad. Uit alle deelen van de wereld waren felicita ties binnengekomen. Het personeel van het kantoor had uit Utrecht ver sterking ontvangen. In Oranje-Nassau's Oord. Ook op het sanatorium Oranje-Nas- sau's Oord te Renkum, de stichting van H. M. de Koningin-Moeder, is de 70ste verjaardag van H. M. met blijd schap gevierd. In den voormiddag werd namens patiënten en personeel een hartelijk gesteld telegram van gelukwensch aan H. M. verzonden, terwijl in den namiddag alle patiënten voor zoover njet bedlegerig, zich met het perso neel verzamelden, in de op bescheiden wijze versierde groote eetzaal. Hier hield de geneesheer-directeur, de heer dr. A. Bakhuijsen Schuld, een rede, waarin hij wees op de beteekenis voor ons volk, van H. M. de Koningin-Moe der. Hij schetste wat zij deed voor de ziekenverpleging in het algemeen en voor die der lijders aan tuberculose in het bijzonder. De rede werd zeer toe gejuicht. Door de mannelijke patiënten was in de voorafgaande weken vervaardigd een zeer fraaie tuinbank, waarbij een tafel en drie voetenbankjes, alles wit gelakt. De bank draagt aan de achter zijde een zilveren gedenkplaat, waarop: Aan H. M. de Koni^ ^in-Moeder, van de patiënten van Oranje-Nassau's Oord, 2 Augustus 1928. De vrouwelijke patiënten hadden daarbij gemaakt drie kussens en een tafelkleed, welke voorwerpen volgens teekening werden versierd met heral dische figuren in oranje en zwart op witten grond. Deze geschenken aan H. M., werden Woensdagavond naar Soestdijk ge bracht en gisteren aan H. M. aange boden door den heer baron Van Heem stra, voorzitter van den Raad van Commissarissen van Oranje Nassau's Oord. Gisteravond heeft ten besluite van het feest, het Renkumsche fanfare corps in den verlichten tuin een con cert gegeven. DE GOUVERNEUR VJ*N CURAQAO TREEDT AF. De correspondent te Curasao van „De Residentiebode" meldt, dat de gouverneur, dr. N. J. L. Brantjes, tegen 1 September a.s. aan de Koningin zijn ontslag heeft aangevraagd en dezer dagen naar Europa zal vertrekken. DE KAMERZETEL-SCHEURER. Naar „Het Volk" verneemt heeft prof. mr. Rutgers medegedeeld, zijn benoeming tot Tweede Kamerlid in de vacature-Scheurer niet te aanvaarden, maar wek zijn plaats op de lijst te wil len behouden. POSTERHOLT UIT DEN NOOD. Naar aanleiding van het beslag leg gen op de goederen der gemeente Pos- terholt (L.) werd Woensdagmiddag or aangenaamheid bezorgt", zeide ze bij zichzelve. „In elk geval, God heeft be loofd, dat alle dingen ten goede zullen meewerken voor die Hem liefhebben". „Maar Ruth!" zeide Frank dien avond. „In de zitkamer ligt alles over hoop. We kunnen daar niet samen zitten ,als ik eens 's avends thuis ben. En in de voorgalerij is het lang zoo gezellig niet". Kunnen we niet in de acVergalerij zitten?" vroeg Ruth. „Ach, daar zijn de bedienden dan bezig met omwasschen, enz. Dat is ook niet zoo aangenaam". „Nu, weet je wat, Frank! dan kom ik bij je in de kamer zitten. Daar heb ben we het rustig". Ofschoon mevrouw Van der Sande er voortdurend van sprak om heen te gaan, zoo kwam er toch niets van. Ook van haar plan om haar eigen bed- degoed en tafelkleed te gaan halen, en haar eigen bedienden te laten ko- n en om hen te bedienen, kwam niets. „De arme Nènèlc heeft zeker wel het meest te verduren", dacht Ruth bij zichzelve. ,Arin goed oudje! ze slooft zich af. en doet al haar best, bij al het werk, dat ze toch al heeft; maar nooit kan ze iets goeds doen Op een avond, dat Ruth bij haar broer in de kamer zat .terwijl hij haar iets wetenswaardigs uit de courant voorlas, en zij zich met naaiwerk on ledig hield, hoorden ze mevr. Van der Sande driftig de kamer uitstuiven een bijeenkomst gehouden van den ge meenteraad. Het geldt hier, zooals bekend is, het betalen eener schuld van f 26 000, wel ke vordering door den raad van arbi- t- age is erkend. Toch bleef de meer derheid van den raad weigerachtig, zoodat van hoogerhand een einde aan deze geschiedenis moest worden ge maakt. Na verschillende besprekingen, ook in geheime zitting, werd tenslotte be sloten tot het aangaan eener leening van f 30.000 met een aflossingstijd van twintig jaar, rentende 5 pCt. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Heeg, S. Ybema, te Hijkersmilde. Bedankt: Voor Ridderkerk, J. C. v. Apeldoorn, te Bennekom. GEREF KERKEN. Zestal: Te 's-Gravenhage-Oost (vac. G. R. Kuijper), Dr. C. Boüma, te Zwolle; VV. II. den Houting Jr., te Huizum; H. Hummelen, te Zutfen; P. N. Kruijswijk te Vlissingen; A. G. Wolf, té 's-Graveland; en J. Wijmenga, te Charlols. ALG. SYNODE DER NED. HERV. KERK. Veertiende zitting. De president herdenkt in het gebed en bij de opening der zitting II.M. de Konin gin-Moeder en spreekt over het groote voorrecht, dat aan ons vaderland is ge schonken. Hij stelt voor, aan Hare Ma jesteit Koningin Emma het navolgende telegram te zenden: De Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk, vergaderd te 's-Gra- venhage, gevoelt zich gedrongen uiting te geven aan hare groote dankbaarheid je gens God, nu Hij op dezen dag Uwe Ma jesteit, en met Haar ons volk, geeft Uwen 70sten verjaardag te vieren en zij bidt over Uwe Majesteit en het gansche Ko ninklijke Huis des Heeren rijken zegen af. Jhr. dr. A. W. van Holthe tot Echten heeft zijn benoeming tot lid van den Raad van Beheer voor de predikants-traktemen- ten aangenomen. Evenzoo prof. dr. H. M. van Nes zijn benoeming tot vertegenwoor diger op de Septemb^-vergadering der Presbyterian Alliance te 's-Gravenhage, waar ook dr. A. te Winkel als afgevaar digde der Synode zal optreden. Tot secundus-lid van de Alg. Synodale Commissie wordt benoemd de heer F. Tammens, pred. te Zuidbroek. De heer Picard geeft de eind-redactie van het voorloopig aangenomen gewijzigd art. 35, al. 4 Regl. Pensioenfonds („De Pensioenraad heeft de bevoegdheid, voor verplichte deelnemers, die na het berei ken van den 55-jarigen leeftijd toetreden en in gevallen, waarin strikte toepassing der reglementaire bepalingen, naar het oordeel van den pensipenraad, tot onbil lijkheden voor den betrokkene zou leiden, afwijkende bepalingen, na goedkeuring daarvan door de Alg. Synodale Commis sie, vast te stellen.") De heer Prof. van Veldhuizen rappor teert over een verzoek van het classikaal bestuur van Dordrecht, een als bijdrage toegevoegd programma voor het houden van de examens voor godsdienstonderwij zer als leidraad aan te bevelen of zoo mo gelijk in de kerkelijke wet als bindend te doen opnemen. Daaraan is vastgeknoopt het verzoek, om de reis- en presentiegel den der leden van de cl. besturen voor dat examen te brengen ten laste van de algemeene kas. De rapporteerende commissie kan zich met dat voorgestelde, al te uitvoerige, programma niet vereenigen. En, is zulk een uitgebreid examen (ook over meet kunde, algebra, natuurkunde enz.) niet noodig, dan vervalt ook de noodzakelijk heid om het tweede verzoek in te willi gen. De Synode vereenigt zich met deze con clusie. Vervolgens neemt zij kennis van een verslag, ingediend door de heeren prof. dr. W. J. Aalders, prof. dr. A. Eek hof en prof. dr. D. Plooy, die de Synode hebben vertegenwoordigd op de Tercen tenary Commemoration of the Founding of the Reformed Church in America. Als vertegenwoordigers der moederkerk zijn zij met groote onderscheiding en harte lijkheid ontvangen. Zij werden ook ont vangen door President Coolidge en den burgemeester van New York. „Juffrouw Van Ende 1' riep ze met een schelle stem. Ruth haastte zich verschrikt naar buiten. „Neen maarl u hoeft die dievegge van een meid nooit meer in mijn ka mer te laten komen! Daar heeft ze nu mijn zilveren haarpen weggenomen, dien ik vanmiddag nog op de waschta- fel heb gelegd". Ruth beefde óver al haar leden. Dat er zóó iets van haar goede oude Nènèk werd gezegd, was erger dan de groot ste beleediging', die men haar zelve kon aandoen. - „Dat is onmogelijk, mevrouw 1" zei de ze verontwaardigd. „Wel heb je van je leven! Dus ik zou een leugenaarster zijn! Van der Sande, nu wordt het toch waarlijk te erg!' Langzaam kwam haar man de ka mer uit, „Juffrouw Van Ende!" zeide hij. „als mijn vrouw er geen reden toe had, zou ze uw meid niet beschuldi gen". „Maar Nènèk is zoo eerlijk als goud", hernam Ruth. „Ze heeft mij van klein al verzorgd, én ik zou eerder mijzeive wantrouwen dan haar. Bovendien, ze is een Christin!" „Daar zijn er wel meer", zeide mijn heer Van der Sande, .die den naam van Christen dragen, zónder het waar lijk te zijn. Dat ze die haarpen heoft weggenomen, is al een mooi bewijs voor haar Christendom". „Maar het ding kau onmogelijk weg Zij geven in hun rapport een overzicht van de feestelijkheden en leggen ook na druk op hetgeen door den Nederlandschen gezant dr. van Royen aan den feestmaal tijd is gesproken. De gezant heeft bij die gelegenheid de beteekenis toegelicht, zoo wel politiek als geestelijk, van den Neder landschen oorsprong der Reform. Church. Deze kerk stelt haar verwantschap met de onze op hoogen prijs en haar Synode heeft besloten, een commissie te benoemen, om de verwantschap persoonlijk te hevesti gen. Nadat de Synode van 'dit verslag met gioote waardeering heeft kennis genomen stelt de president voor, dat dezerzijds het voorbeeld worde gevolgd, door e/eneens een commissie in het leven te roepen voor dit bijzonder doel. Besloten wordt, als le den dezer commissie aan te wijzen de drie genoemde afgevaardigden, den president dr. Weyland en den secretaris der Syno de, den heer D. den Breems. Daarna treedt de predikant der Refor med Church, die op dit oosenblik des Zondags te 's-Gravenhage diensten ver vult voor zijn tijdelijk hier aanwezige landgenooten, de vergaderzaal der Synode binnen. De president verwelkomt den Rev. dr. John A. Dijkstra en herinnert aan de gedachtenisviering en aan het bezoek door Rev. dr. Romig en Rev. dr. Jones, ten vorigen jare aan de Synode gebracht. Vervolgens doet hij mededeeling van het geen de Synode zooeven heeft besloten. De Rev. Dijkstra beantwoordt die toe spraak met eenige mededeelingen Ook beantwoordt hij vragen, van de prae advi seurs betreffende de betrekking, waarin zijn kerk tot andere kerken in Amerika staat en de organen welke zij lot hare be schikking heeft. Nadat de Amerikaansche gast do Syno de heeft verlaten, wordt nog een rapport van den heer Bloem behandeld over een door de Alg. Synodale Commissie voorge stelde wijziging van de artt. 6, 41, 42, 47 en 49 Algemeen Reglement. Het betreft hier een in de praktijk noodig gebleken wijziging der regeling van het optreden van den secundus-scriba in het classi kaal bestuur. Reeds in 1923 en 1924 heeft de Synode zich met die kwestie bezig ge houden. Doch haar voorgestelde wijziging werd destijds door het veto der provin ciale kerkbesturen getroffen. Diezelfde wijziging wordt thans weder door de Alg. Syn. Commissie voorgesteld en door de rapporteerende commissie (behoudens die van art. 49) overgenomen. Bij de bespreking wijst de president er op, dat de moeilijkheid en onuitvoerbaar heid van de regeling schuilt in de laatste zinsnede van de 5de alinea van art. 6. Wordt deze volzin weggelaten, dan be staat voor verdere wijzigingen in andere artikelen geen directe noodzakelijkheid. De Synode vereenigt zich met dit ge voelen, zoodat besloten wordt, aan de kerk in overweging te geven de volzin: „Wordt hij daartoe geroepen, dan treedt zijn se cundus op, als gewoon lid", in art. 6, al. 5, Alg. Rleglement, te schrappen. DE GEZONDHEIDSTOESTAND VAN ANNIE BESANT. De N. R. C.-correspondent te Brussel meldt, dat volgens aldaar, door de leiding van het 9de Internationaal Theosofisch Congres ontvangen bericht de gezondheids toestand van mevr. Annie Besant, thans weer aanzienlijk is verbeterd. Houdt deze beterschap aan, dan zal zij 9 dezer Enge land weer verlaten om zich te Marseille in te schepen naar Britsch-Indië. CONFERENTIE VAN DEN ZENDINGS STUDIERAAD. In het Conferentie-oord te Lunteren heeft de Zendings-studieraad dit jaar niet minder dan vier conferenties georgani seerd. Niettegenstaande het feit, dat er zoovele conferenties zijn, zien deze den toeloop nog steeds vermeerderen. Er zijn meer dan 500 deelnemers ingeschreven, waarvan de helft voor de eerste maal. Maandagavond ving de eerste conferen tie aan. Voorzitter was Ds. Joh. Rauws, zendingsdirector tee- Oegstgeest, en vice- voorzitter Ds. B. J. C. Rijnders, zendings director te Rotterdam. De vice-voorzitter opende deze confe rentie met gebed en het lezen van 2 Ko ningen 6, naar aanleiding waarvan hij in het kort de beteekenis en het doel der conferentie aangaf. Staande hoorde de vergadering naar wat gesproken werd ter nagedachtenis der- overleden zende lingen. De voorzitter hield de openingsrede over zijn. Nènèk steelt niet; en ik kan het niet verdragen, dat ze beschuldigd wordt". „Hot is wegl" riep mevrouw heftig uit. „Vóórdat zij in de kamer kwam om de waschtafel schoon te maken, lag het er nog. Ik heb het zelf daar neergelegd; en mijn man heeft ihet ook zien liggen". „Maar kan het niet gevallen zijn?" „Ik heb overal gezocht, en met een lamp onder de waschtafel gekeken; maar ik verzeker u,. het is er niet!" „Laat u mij maar even zoeken! Het moet gevonden worden." „Ik zou u bedanken, om de kamer heelemaal ondersteboven te laten ha len. En mijn man is er al heelemaal door van streek. Hij kan onmogelijk nog meer drukte velen. Maar ik ver zeker u, dat ik de zaak hij de politie zal aangeven „Dat zou ik wel eens willen zien!" zeide dokter Van Ende, die zich niet langer bedwingen kon, en dreigend tusschenbeide kwam. „Het is nu meer dan erg! is dat uw Christendom, dat u loert, onsschuldigen te beschuldigen, en gastvrijheid op deze wijze te be antwoorden? Ik verzoek u beiden, on middellijk naar uw kamer te gaan, en geen woord meer over de zaak te reppen". Man en vrouw stonden een oogen- blik verbluft te kijken. Toen keerden ze zich om en sloegen de deur van hun kamer woedend dicht. AAN HET ZOEKLICHT. Leiden. 3 Augustus 1928. Zoo juist lees ik: Batavia's gemeente-secretaris, de heer D. van der Zee, ging heen. Met 'n flink pensioen. En hield dus, zooals ginds gebruikelijk is geworden, een afscheidsrede in den raad. Spr. eindigde met deze merkwaar dige woorden: „ik koester geen wrok". Sommigen dachten even over die woorden na. Dacht de sociaal-demo cratische heer Van der Zee aan zijn politieke tegenstanders, die hem „den slooper van den staat" noemden? Men verdiepte zich in gissingen. Heel nuchter vat de Bataviasche correspondent van de „Preangerbode" de duistere uitlating op. Hij meent, dat den heer Van der Zee de gedachte moet hebben bezield: „Waarom zou ik tcch moeten wrokken? Ik heb ge werkt en succes gehad, ik heb voor mijn partij propaganda kunnen ma ken, 't gezag een stootje kunnen ge ven en altijd vrijelijk actie kunnen voeren, mits ik maar binnen de (ruime) perken bleef. Men heeft mij steeds ge spaard en nu ga ik, opgewekt en onge schonden, naar huis. Waarom zou ik dan wrok koesteren?" Opgewekt! Uiterlijk ja, maar ik ken Daan zoo'n beetje en weet dat hij ook Dog wel eens denkt aan de dagen van „ouds" en dan vaak niet opgewekt is. Ongeschonden! Helaas neen!, hij Daan is veel geschonden. Bij den Christen-Socialist ging de Christen heen en de Socialist bleef, maar bracht geen innerlijken vrede. Wie den vroegeren Voorzitter van den Christen-Socialisten Bond kende, wist dat de man dien het uitermate „naar den vleesche" ging, met al zijn voorzichtig streven in bepaalde rich ting, toch daar maar matige voldoe ning vond. Neen dat: „Ik koester geen wrok" is daarmede niet opgelost. OBSERVATOR. „Jeruzalem"^ Bedoeld is de wereld-zen dingsconferentie te Jeruzalem, die in de zendingskringen van bijzondere beteeke nis wordt geacht. Spr. geeft aan wat drong tot het houden dezer conferentie, hoe zij was samengesteld en waarom Jeruzalem als plaats van vergadering werd gekozen. Hij wijst erop, hoevele lasten de Wester= lingen aan de Oostersche Christenen heb ben opgelegd door hun verdeeldheid, waarom de conferentie er dan ook sterk op aandrong, dat aan de ergernis der ver deeldheid een einde komen zou. Verder bespreekt hij de taak van de zending met betrekking tot opvoeding en onderwijs. Daarna de dubbele taak, welke de zen ding te vervullen heeft met betrekking tot het Oosten en met betrekking tot de zendende kerk. Dinsdagmorgen vingen de werkzaam heden aan met een bijbellezing van Ds. T. J. Jansen Schoonhoven, uit Oegstgeest, die aan zijn dagelijksche inleiding tot grond slag gelegd heeft enkele hoofdstukken van de deportatie. Over het zendingswerk op Halmahera sprak zendeling G. Maan, die daar vele jaren heeft gearbeid. Over het Aninisme gaf de heer G. A. Goldschmidt te Nijker- kerveen een cursus, en over den Islam de heer H. A. C. Hildering te Amsterdam. De avondsamenkomst vereenigde de conferentie weer in haar geheel. Dinsdag avond sprak brigadier E. Palstra, van het Leger des Heils, die een overzicht gaf van het zendingswerk dezer corporatie op Ja va en Celebes. De middagen zijn in den regel vrij; dan worden wandel- en fietstochten georgani seerd. Dinsdagmorgen vertelde op een mooi plekje in het Buurtbosch Ds. Rauws van zijn reis naar Jeruzalem en enkele deelen van Palestina. DAVOS. Naar wij vernemen zal door het Ned. comité ter verzorging van de geestelijke belangen der in Davos tot herstel van ge zondheid vertoevende Gereformeerden in October 10 dagen worden uitgezonden. Ds. W. M. le Cointre, Ger. predikant te Ber gen op Zoom. „Dat gaat te ver Ruth! Dat gaat zoo niet langer'zeide dokter Van Ende tot zijn zuster. „Hoe meer men van hen verdraagt, hoe brutaler en onredelijker ze worden". „Arme Nènèk I" zeide Ruth, en sloeg haar arm om de oude vrouw heen. Ze wenschte in zichzelve, dat Nènèk maar niet zoo goed Hollandsch ver stond, dan zou het niet zoo hard voor haar geweest zijn. De tranen stonden in de goede, trouwe oogen; maar ze glimlachte, en zeide, terwijl ze haar oogen afveegde: „Het is niets Nonahl Wees u maar niet verdrietig! Toehan Allah zal wel aantoonen, dat Nènèk geen diefegge is. Als Njonjah mij nu maar wilde la ten zoeken, dan zou het ding zeker vanavond nog gevonden worden. Ik heb het op de waschtafn zien liggen, toen ik schoon water bracht, en heb het toen wat op zij gelegd om de ta fel heter te kunnen afvegen. Ze heeft er zeker wat op gezet, niet wetende, dat ik het verlegd had". „Ik heb grooten lust om hun zon der omwegen de deur te wijzen", zei Frank. „Ze brengen alles in rep en roer". „Ach neen, Frankl doe dat toch niet, pleitte Ruth. Hij is zijn malaria nog niet kwijt, en naar Tandjoeng Priok terug te gaan, zou zeker zijn dood dood zijn". (Wordt vervol id).

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5