DAG-AGENDA. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 31' Juli tot en met Zondag 5 Aug. a.s. waargenomen door de apotheek van den heer W. Pelle, Kort Rapenburg 12, Telef. 594. Op de Hooigracht tusschen Nieuwstraat e.i Oude Rijn wordt thans aan beide zijden van gemeentewege een rijwielpad aangelegd. Ook worden een aantal gazons aangebracht. BINNENLAND. 600-JARIG BESTAAN VAN ROTTERDAM. De tentoonstelling, ter gelegenheid van het 600-jarig bestaan van Rotter dam, is gisteren in het gebouw van de gemeentelijke bibliotheek aan de Nieuwe Markt geopend in tegenwoor digheid o.m. van de wethouders De Zeeuw en De Groot; de leden van de commissie voor de bibliotheek en lees zalen, mrs. Koch en Reumer; dr. Wier- sum, archivaris; dr. Hannema, direc teur van het museum Boymans; den heer A. van Stolk en den heer K. de Haas, voorzitter van de stichting .Vrienden der Bibliotheek. EXAMEN MET ORANJE. Men schrijft aan! het Handelsblad: Op het te Amsterdam gisteren ge houden examen in Nuttige Handwer ken werd een deel der opgaven, nl. bet uitvoeren van een afwerking aan wit flanel, op verzoek van de commis sie gewerkt met oranje coton perlé ter eere van den verjaardag der Koningin- Moeder. Toen onze berichtgever het gebouw, waarin het examen gehouden wordt, betrad, werd hij aangenaam verrast door den aanblik die de examen-zaal bood. De voorzitter en de leden der commissie waren getooid met een oranjebloem. Een paar vazen met cranjebloemen prijkten op de groene tafel, en verscheiden candidaten had den het bloempje, dat op ieder tafeltje lag, opgestoken. NED. ORGANISTEN-VEREEN. Woensdag j.l. werd in Hotel De S«huur te Breda de 39ste jaarlijksche aigemeene vergadering gehouden on der voorzitterschap van den heer W. de Vries te Nijmegen. Het jaarverslag van den secretaris, waarin o.a. wordt medegedeeld dat aan twee candidaten bij de jongste gehouden kerkelijke orgel-examens het B. diploma kon worden uitgereikt en aan 5 candidaten het A diploma, terwijl er 53 voor een getuigschrift in aanmerking kwamen, werd goedge keurd. De 1ste penningmeester werd voor zijn gehouden beheer gedechargeerd. Herbenoemd is tot 2e "\oorz. de heer W. Petri Utrecht, terwijl wegens het irttreden van den lsten penningmees ter in diens plaats benoemd werd de heer J. A. de Groot Amsterdam. Een voorstel van het bestuur om de leeftijdsgrens op te heffen voor hen, die het getuigschrift examen bij de vereeniging wenschen af te leg gen, nam de vergadering met aige meene stemmen aan. Naar 1 et voor beeld der examens, welke de vereeni ging, buiten Amsterdam, ook in het noorden des lands jaarlijks houdt, zal bij genoegzame proeven van be kwaamheid in kerkelijk orgelspel af te leggen. De volgende jaarvergadering wordt te Gorinchem gehouden. DE JODEN EN HET GEMENGDE HUWELIJK. Dat moet 'n zware gang geweest ziin, het heengaan van den afgetreden opperrabijn van Rotterdam, schrijft de Rotterdammer. Dinsdagmiddag is dr. B. L. Ritter, die 43 jaren lang naar zijn vermogen en met heel zijn hart de Joodsche ge meente te Rotterdam diende, schier onopgemerkt vertrokken. In de omstandigheden, die hem tot het neerleggen van zijn ambt noopten, zou hij het ook niet anders begeerd hebben. Dr. Ritter achtte het eisch, dat ook de kerkeraad der Ned. Israëlitische gemeente van Rotterdam accepteeren €ii ten uitvoer leggen zcu de beslis sing van den Opperrabinalen Raad in ons land, dat Jqden, die een gemengd huwelijk aangingen, niet benoembaar waren tot eenig kerkelijk ambt. De Joodsche kerkeraad te Rotter dam, in overgroote meerderheid tegen de orthodoxe geloofsopvattinjgen ge kant, koos partij tegen de beslissing der Opperrabijnen. En zoo meende de hoogbejaarde voorganger van het „cude volk" te Rotterdam, wiens raad door vrijzinnige onverschilligheid ge negeerd werd, te moeten terugtreden. Thans verliet hij, i itgeleid door eenige oprechte vrienden en vereer ders, wien de bewogenheid om dit heengaan van uiting en gelaat viel af te lezen, de stad Rotterdam, om zich voorgoed naar het buitenland te begeven. Vooral voor dr. Ritter moet dit een zware gang geweest zijn. BUSRECHT. Het Hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie heeft bepaald, dat zonder dat daarvoor een afzonderlijk bus- iv ht behoeft te worden voldaan voort aan mede in de postbus van een bus rechthouder kunnen worden gelegd de aan anderen dan den busrechthouder gerichte stukken, mits het nummer RECLAME. van de postbus als aanwijzing voor de uitreiking in het adres voorkomt. LUCHTVAART. DE OCEAANVLUCHT VAN COURTNEY. Ongerustheid. Kapitein Courtney, die Woensdag van de Azoren was opgestegen voor zijn Oceaanvlucht naar New York, is gedwongen geweest op zee te dalen op 5C0 mijl afstand van de Azoren. Draadloos heeft hij om onmiddellij ke hulp verzocht, maar hij deelde mee, dat er geen onmiddellijk gevaar be stond. Drie mailschepen, de Cedric en Cel tic van de White Star Line en de Pre sident Hayes van de Dollar Line, wa ren in de buurt en gingen op zoek. Er bestond reeds ernstige ongerust heid over zijn lot, want volgens een draadloos bericht te New York van de President Hayes ontvangen, was dit schip op de door Courtney aange geven plaats aangekomen, maar kon geen spoor van zijn toestel vinden. Courtney had bovendien geen ant woord meer gegeven op draadlooze oproepen. Courtney werd door drie man ver gezeld. Courtney gered. Volgens een te Bremen ontvangen draadloos bericht, heeft het s.s. Co lumbus, van den Norddeutschen Lloyd dat van Bremerhaven naar New York op weg is, zijn koers veranderd om hulp te bieden aan het vliegtuig, van tourtney, dat zich in nood bevindt. Een bericht uit New York meldt: De mailboot Minnewaska bericht, dat zij Courtney gered heeft. Een draadloos telegram van het s.s. Columbus zegt voorts, dat de Minna- waska het watervliegtuig gevonden heeft op 42.74 gr. N. en 39.05 W. HET RAPPORT VAN DE MALYGIN. De leider van de Malygin-expeditie Wiese, en Baboeschkin, kwamen te Moskou aan om rapport uit te bren gen. Wiese is er van overtuigd, dat de Amundsengroep in staat zou zijn, in de hoop op het aankomen van redding hun leven te rekken. De positie in het Poolgebied van de onervaren Alessandri-groep zou wel iswaar moeilijk, maar niet hopeloos zijn. Baboeschkin meent, dat de Latham in den storm in het water gevallen en de bemanning verdronken is. DE NIEUWE EXPEDITIE VAN DE KRASSIN. Volgens mededeeling van den Sov jet-gezant te Oslo, gelooft men aan boord van de Krassin, dat Amundsen zich op Frans Josefsland bevindt. Men zou daarom het watergebied van Frans Josefsland nauwkeurig door zoeken. Waarschijnlijk zal een Noorsch ge leerde de reis meemaken; deze zal on dernomen worden, zoodra de ijsbreker zal zijn gerepareerd. BUITENLAND. HET ANTI-OORLOGSVERDRAG. Amerika mengt zich niet in Euxopeesche zaken. Uit Washington wordt aan de New York Times gemeld, dat aan staats secretaris Kellogg vragen gesteld zijn naar aanleiding van de opmerkingen van Chamberlain in het Lagerhuis, waarbij deze de hoop uitsprak, dat de Vereenigde Staten in geval van nood het anti-oorlogspact actief zouden on dersteunen. Kellogg herhaalde, dat het verdrag de Vereenigde Staten in geen geval in Europeesche aangelegenheden mengde en dat voor de Vereenigde Staten geen enkele verplichting be stond aan een oorlog deel te nemen. BRUNET AFGETREDEN. Als Kamervoorzitter en afgevaardigde. Brunet heeft den vice-voorzitter van de Belgische Kamer medegedeeld, dat hij aftreedt als Kamervoorzitter en als afgevaardigde voor Charleroi. Het bericht heeft in de couloirs le vendige sensatie verwekt. De links-liberale Kamerfractie heeft Brunet een brief gezonden, waarin zij hem haar levendige sympathie be tuigt en hem verzoekt op zijn besluit te rug te komen. De minister-president heeft een dergelijken stap gedaan, De reden van zijn heengaan. Volgens de socialistische lezing moet Brunet ontslag hebben genomen, om dat hij zich de wijze, waarop de minis ter president Jaspar het militaire de bat wilde bespoedigen, niet wilde la ten welgevallen. Een andere lezing is echter, dat het besluit van Brunet is ingegeven door het feit, dat de socialisten bij het voe ren van hun actieve oppositie herhaal delijk tegen de voorstellen van het Kamerpresidium opkwamen. Brunet zou zulks als een persoonljjken blaam hebben beschouwd, wat ook zijn ont slag als Kamerlid zou verklaren. De emotie, door dit ontslag teweeg gebracht, spruit hoofdzakelijk hieruit voort, dat men niet goed weet, wie Brunet, die sedert 1919 den voorzitters zetel met groote onpartijdigheid en gezag bekleedt, zou kunnen vervan gen. De Kamergroepen vergaderden dan ook in den loop van den middag en besloten bij hem aan te dringen op de intrekking van zijn besluit. De premier Jaspar begaf zich tot dat doel naar de woning van den Ka merpresident, maar trof hem niet aan. Naar verluidt zou hij naar het bui tenland vertrokken zijn. Voor de verdere behandeling van de militaire wet was dan ook onder de leden der Kamer zoo goed als geen belangstelling meer. Een paar socia listische amendementen betreffende art. 1 der wet op de militie, waarbij de datum der oproeping van de mili ciens op 1 Juni wordt gesteld, werden verworpen. Er was nog even een vermakelijk taalincident, toen de Waalsche socia list van Walleghem na-een korte Ne- derlandsche rede van Pouïlet, die rap porteur is, het woord nam in het Waalsch van Charleroi en daarbij her haaldelijk door den Vlaamsch-natio- nalen afgevaardigden De Clercq in het zelfde dialect werd geïnterrumpeerd Ten slotte werd art. 1 zonder hoof delijke stemming aangenomen en reeds even na 5 uur de vergadering, waarvan men verwacht had dat zij tot middernacht zou duren, gesloten. EENBEENIGE BESTIJGT DEN MATTERHORN. Een buitengewone prestatie. In alle kringen ter wereld, waar men de sport van het alpinisme be oefent en dus prestaties op dit gebied naar waarde weet te schatten, zal bewondering heerschen voor Mr. Geof- fry Winthrop Young van Trinity Col lege, Cambridge. Deze heer heeft een bestijging van den Matterhorn (Mont Cervin), een der moeilijkste Zwitsersche toppen verricht, en wel van Riffelalp af met twee gidsen. Niet, dat de Matterhorn nooit te vo ren werd bestegen; verre van dien. Maar zeker nimmer werd de top be reikt dooriemand met één gezond en één kunstbeen! Mr. Young heeft n.l. in den oorlog een been verloren, waardoor men zou denken, dat aan zijn alpinistische carrière voorgoed 'n eind was geweest. Doch met zijn me talen been weet hij even krachtig op waarts te streven als menig ander met volle beschikking over zijn ledematen. Vroeger heeft Mr. Young ook al den Monte Rosa bestegen. Hij is ten over vloede reeds 51 jaar. De kranige man, die men haast niet „invalide" zou durven noemen, heeft eenige boeken over bergsport geschre ven en geniet ook als dichter een ze kere bekwaamheid. HONDSDOLHEID IN CANADA. Te Windsor, in Ontario, heerscht hondsdolheid. Gevreesd wordt, dat de ziekte zich over Ontario zal verbrei den. Ook katten toonen verschijnselen van de ziekte. Men denkt, dat ook de ratten zullen worden aangetast. Jachthonden uit Vermont en Ohio zouden de ziekte hebben binnen ge bracht. DE BROODKAART IN EERE HERSTELD. Naar uit Omsk in Rusland gemeld wordt, zijn aldaar in verband met het snelle verbruik van de graanvoorra den van het vorig jaar de broodkaar ten weer ingevoerd, waardoor men de consumptie van het brood tot den nieuwen oogst hoopt te reglementee ren. De toezegging is gedaan, dat bij den nieuwen oogst de distributiekaarten zullen wordèn afgeschaft. WAT AMERIKA'S PRESIDENTS VERKIEZINGEN KOSTEN. De omvangrijke voorbereidingen, die door de democratische partij in de Vereen. Staten voor de presidents verkiezingen getroffen worden, heb ben de republikeinsche partij genoopt, opnieuw een millioen dollar voor de verkiezingsactie beschikbaar te stellen Aanvankelijk dacht men met een bedrag van 3 millioen te kunnen uit komen. EEN MISDADIGE WEDDENSCHAP. In de bekende automobielfabriek van Chrysler te Berlijn-Johannisthal brak gisterochtend 'n brand uit, die 'n groote materieele schade veroorzaak te. Het vuur ontstond, doordat een ar beider een lucifer in een vat benzine had geworpen. Met een vriend had hij gewed, dat de benzine niet zou branden. De man werd in hechtenis genomen. CHRISTELIJK PERSCONGRES TE KEULEN. In het gebouw der „Evangelische Schau" op de „Pressa" te Keulen zal van 19 tot 21 Aug. gehouden wor den het Eerste Internationale Christe lijke Persscongres. Dit wordt bedoeld als een voortzetting van de kerkcon- ferentie te Stockholm. De bedoeling is duidelijk: wederzijdsche oriëntatie der christelijke persorganen over heel de wereld en poging om tot samenwer king te geraken. Leider van het con gres is prof. D. A. Hinderer te Berlijn; aanvangswijding zal gegeven worden in de Evangelische kerk op de Pressa door D. Wlolff, superintendent te Aken. Maandag 20 dezer wordt behandeld: „God's roep tot de pers". In toespraken van 10 minuten elk komen aan het woord: Pfarrer A. Müller, Zurich; William G. Thonger, Brussel, Mutsert W. Peet, Londen. Des avonds is er een openbare samenkomst met als thema: „Het Apostolaat der Pers". Sprekers: prof. D. Deissmann, Berlijn; aartsbis schop D. Söderblom, Upsala; prof. dr. Slotemaker de Bruine, Den Haag. Dinsdag 21 dezer is het hoofdpunt: „Wat kan de religieuse pers doen ter bevordering der eucumenische bewe ging?" Sprekers: dr. Fred. Lynch, N.- York; rev. A. S. Duncan-Jones, Lon den; prof. dr. H. Alwisatos, Athene; dr. C. E. Hooykaas, Rotterdam. Op een feestelijke ontvangst door de stad Keulen zullen o.m. nog spreken pasteur E. Gounelle, St. Etienne (Loi re), prof. dr. Zankow, Sofia. Interna tionaal en inter-ecclesiaal belooft dit congres dus wel te worden en. op huishoudelijke samenkomsten zal er gelegenheid tot contact te over zijn. KORTE BERICHTEN. Een ongewone koudegolf trekt over de Braziliaanscbe staten. jVoor den leersten keer sinds vele Ijarein is te Cu- ritiba sneeuw gevallen. De Litausche staatspresident (heeft in leen jrede aan de Poolsch© grens, welke hij voor 5000 boeren hield, aangemaand tot eenheid tegenover Po- Iten. Het Engelsche parlement is tot 6 Nov. op reces. Het proces tegen Toral, den moor denaar van Obregon, is begonnen. De Fransche minister van Onder wijs, Herriot, heeft gistermiddag aan de autoriteiten van Keulen ten andere genoodigden een noenmaal aangeboden nadat hri 's ochtends verschillende ste delijke inrichtingen had bezichtigd. Naar men tot dusver heeft kunnen vaststellen, zijn bij (een grooten brand, die het dorp Conturella in Zuid-Italië (heeft geteisterd, 31 personen in de vlammen omgekomen. Het aantal ge wonden is ook zeer groot. Naar de Duitsche bladen vernemen heeft Italië in een nota aan de Nanking- tregeering ontkend, dat Chilna het recht zou hebben verdragen af te schaffen. Tengevolge van (het springen van een luchtarukleiding in de „Citydeep" Radio-Programma. WAT ER VANAVOND TE HOOR EN IS. HUIZEN, 3409 M. (Na 6 uur n.m. 1870 M.). N. C. R. V. 5.00 Concert. Mevr. Ina MulderBel- ser,. alt-mezzo; mej. Lies van Mourik, piano; de (heer J. H. E. Wittpen, fluit. K. R. O. 7.00 Gramofoonmuziek. V. P. R. O. 7.35 Mededeelingen van het iVrjjz. Prot. Persbureau. 7.40 iViool en piano. 8.00 V.P.R.O.-Lezing. Spreker: Ds. L. B. Houtgast, Alkmaar. Onder werp Vrijzinnig Protestantsch Zomer werk. 8.40 Viool en piano. 9.00 V.P.R.O.-Cursus. Spreker: Mar- tien Beversluis, Blaricum. On derwerp: „Moderne dichtkunst" II. „Van aangezicht tot aange zicht". 9.40 Viool en piano. 9.50 Declamatie door Beversluis. HILVERSUM, 1071 M. A. V. R. O. 5.30 Concert door het Omroep Orkest o.l.v. Nico Treep. Soliste: Jo de la Rie-Heimerik, piano. 6.00 Tijdsein van de A.V.R.O.-klok. 7.15 Boekbespreking dotor Johan.Ko ning, Hoofdredacteur y. d. Hol- landsche Revue. 7.45 Politieberichten. 8.00 Tijdsei van de A.V.R.O.-klok. 8.00 Concert door de Staf muziek der Kon. Ned. Marine. Kapelmees ter: L. H. F. Leistikow. 10.15 Persberichten van iVaz Lias. KüNIGSW USTERH., 1250 M. 5.20 Concert. 0.50 Muziekcauserie. LAN GEN BERG, .469 M. 6.20 Muziek. 8.35 Concert. Daarna laatste berichten. DAVENTRY, 1604 M. 5.35 Kinilcruurtje. 6.20 Muz:-!:. 6.50 Eerste algem. nieuwsbericht 7.05 Muziek. 7.35 De grondslagen der muziek. 7.45 Muzikaal tusschenspel. 7.50 Symphonieconcert. 9.20 Tweede algem. nieuwsbericht. 9.50 Berichten aan zeevarenden 9.55 Muziek. 10.55 Muziek. 11.20 Muziek. PAltiJS, (Radio), 17.50 k. 8.20 Landbouwberichten. 8.35 Koersen en mededeelingen. 8.50 Concert. RECLAME. Transpireerende Voeten en transpireerende handen en oksels moet men behandelen met Purol-Strooipoeder, zijnde de meest afdoende poeder daarvoor. In bussen van 60 ct. en 1 gld. Bij Apotb. en Drogisten, Ter gelegenheid van den zeventigsten verjaardag van H. M. de Koningin- Moeder werd te 's-Gravenhage een groot bloemencorso gehouden. Een zeer mooie inzending van den Haagschen Dierentuin. goudmijn bij Johannesburg, zjjn tw&e Europeanen en elf kleurlingen om (het leven gekomen. GEMENGD NIEUWS. Het anto-ongeluk te Bentveld. De toe stand der bij het ongeluk te Bentveld ge kwetste personen is thans van dien aard, dat zij spoedig de Mariastichting te Haar lem zullen kunnen verlaten. Doodeiijke val. Gisteren is te Vlaar- dingen bericht ontvangen dat de 21-jarige G. Maarleveld, gewoond hebbende Mark graafstraat aldaar, opvarende van het Ne- derlandsche stoomschip „Trent" van de Steenkolen Handels Vereeniging te Rot terdam, welk schip gelegen was te Sea- ham (Engeland) in het ruim is gevallen, waarbij hij tengevolge van een schedel fractuur is overleden. Auto-ongeval. Te Putten (Vel.) kwam naar De Stand, meldt, het 7-jarig zoontje van den metselaar A. v. B. al spelende in aanraking met een in beweging zijnden auto, waardoor het knaapje deerlijk aan het hoofd werd gekwetst. Zijn toestand is niet zonder zorg. Op den Rotterdamschen weg te Delft reed een vrachtauto van v. S. uit Monster tegen een luxen auto, doordat deze plotse ling moest stoppen voor een opgebroken weg. Een der inzittenden van de vracht auto werd door glasscherven aan 't hoofd verwond. De vrachtauto werd nogal be schadigd en is met behulp van een kraan wagen weggesleept. Tegen een pier gevaren. Het Engel- sche stoomschip Tamwarth, geladen met steenkolen, van New Castle, is gisteren bij het binnenkomen tegen de Zuiderpier te Harlingen gevaren, waaraan het be langrijke schade heeft toegebracht. Doodelijk ongeluk. Gistermiddag reed de 9-jarige P. B. met zijn zusje en neefje op den Middelweg per fiets naar de fees telijkheden te Stompwijk, toen hij bij het naderen van een vrachtauto van de la. B. uit Leiden het stuur kwijtraakte en le gen een grasberm reed. Hij kwam te val len en geraakte onder de auto. Bij een ge neesheer binnengedragen verleende de^e hem de eerste geneeskundige hulp. waar na hij naar de ouderlijke woning werd vervoerd. Daar is hij kort aa aankomst overleden. Jongentje overreden en gedood. Gis termorgen te kwart voor tienen is de jarige L. A. Geveling, gewoond hebbend»- in de Oranjeboomstraat 49II te Rotter dam, toen hjj iö die straat aan het spelen

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2