CHRISTELIJK DACBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN Dit nummer bestaat uit IWEE Bladen. EERSTE BLAD. H. M. de Koningin-Moeder. Belannriiksle nieuws io dit Nummer. 9d» JAARGANG DONDERDAG 2 AUGUSTUS 1928 NUMMER 2503 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden weer agenten gevestigd zijn Per kwartaal. i 2.50 Per week0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 22l/« cent Ingezonden Mededeelingen dnbbel tarief Bij contract belangrijke reductie Kleine Adyertentiên bij vooruitbetaling ▼an ten hoogste 30 woorden* worden da* gelijke geplaatst ad* 40 cents V Religiositeit en godsdienst. In vele moderne kringen, niet het minst bij hen die zich „religieus-so cialist" noemen, wordt veel geschermd met de woorden „religie" en „reli gieus". En wat men daaronder dan verstaat is zoo vaag, dat niemand er houvast aan heeft. Een eenvoudig inzender in „de Blij de wereld", blijkbaar met een goed in zicht begaafd, zet nu deze begrippen eens goed en duidelijk uiteen. „Religie" en „religieus", meent hij, „hebben zoetjes aan in ons land een beteekenis en inhoud gekregen, die geen verband meer houden met ja zélfs in tegenstelling staan tot wat we onder onze zuiver Nederlandsche woorden: „godsdienst" en „godsdien stig" verstaan. „Eenvoudig en kort ojoschreven zou ik willen zeggen: religie is de ctnheidsbeleving met het Al. Gods dienst is: de erkenning en aanbidding ecner Hoogere Macht, die we God noemen, en aan wie we bewustheid, wil, leiding en bestiering toekennen. Religieus-zijn is vrijwel alles wat onder gemoeds- en schoonheidsstem ming is in te deelen. Wie maar een zelfstandig naamwoord met een hoofd letter schrijft (de Stem, het Leven enz. enz.) is al religieus: wie even stil is, is religieus. Wie een roos of een vrouw beschouwt is religieus, ja in de „Blijde Wereld" stond eens vermeld van een dier moderndenkenden, die iedereen religieus noemde, wiens hart en longen goed functionneerden! Van daag of morgen wordt de tienduizend- koppige menigte, die in het Stadion aan de voetbalaanbidding deelneemt, religieus genoemd. Men leest al van de religie der spieren en van zeker Italiaan las ik eens, dat naar zijn mee ning de toekomst zou zijn de „religie der snelheden". De dwaasheid van het moderne religieus-zijn kan iiiet beter worden geteekend dan de inzender in „de Blijde Wereld" 't hier doet. „De zwakheid onzer religieus-socia listische beweging", zegt hij, „ligt m.i. ook hierin, dat wij zijn een mengel moes van relgieuse en godsdienstige mensehen. Een vijfjarige ondervinding als secretaris eener afdeeling van het R S. V. geeft mij in deze wel eenig recht van spreken. Je ontmoet reli gieuze menschen, die geen godsdien stig lied kunnen aanhooren of mee zingen, weer anderen laken 't in een spreker (ze zijn heusch zeldzaamhe den, dit soort sprekers), wanneer hij voorgaat in het gebed, nc - anderen kunnen geen orgelspel .cnieten, in 't kort de geestelijke magen dezer reli gieuze menschen zijn tegen de minste openbaring van echte godsdienstig heid niet bestand". „Laten allen", besluit de schrijver, voor wie het geen slavernij beteekent zich in dienst van God te stellen en die, als uitvloeisel hunner christelijk- godsdienstige opvattingen, persoonlij ke toewijding en offervaardigheid stel den boven persoonlijke bevrediging, deze in Nederland zoo gansch en al veranderde woorden: „religie en reli gieus" vermijden en overlaten aan wie ik hierboven schetste". Zie, dat zijn verstandige woorden. Hier wordt duidelijk en ondubbelzin nig het verschil, ja de tegenstelling 0egu.en tusschen eligiositcit van allerlei moderne vevoelsmenschen en hetgeen men-in goed NcVHandsch onder „godsdienst" verstaat. Veel be gripsverwarring zou voorkomen wor den, indien mën dit onderscheid in het oog hield. STADSNIEUWS. VERJAARDAG H. M. DE KONINGIN- MOEDER. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder wap perde heden van de openbare gebou wen, en ook van tal van particuliere huizen onze driekleur. Op de Korenbeurs was men van daag druk bezig alles in gereedheid te brengen voor het concert, dat het Leidsch muziekcorps, directeur de heer J. C. Geyp daar vanavond van 8.1510.15 zal geven. De Korenbeurs zal dan van gemeen tewege worden verlicht. Naar wij vernemen zond de Chr. Oranjevereeniging heden aan H. M. de Koningin-Moeder te Soestdijk het vol gende telegram: „De Leidsche Chr. Oranjevereeni ging, verheugd met heel ons Volk om de 70ste verjaardag van Uwe Majesteit, wenscht Uwe Majesteit van harte geluk met dezen dag en Duld, Koninklijke vrouw, dat Nederland U huldigt Met blijk van liefde en dank en eerbied, diep en groot, Het is aan U 't behoud van 't Hoog geslacht verschuldigd. Dat uit te sterven dreigde, en opbloeide uit Uw schoot. U zegent uit zijn graf de Koning, wien Ge een zegen Des Hemels zijt geweest op 't afgaand levenspad; U zegent van Haar Troon, aan Uwe hand bestegen, De Dochter, die in U de vroedste Moeder had; U zeeg'ne van omhoog de God, dien we U zien eeren, Met wat gelukkigst maakt en opheft boven 't stof! Hij was Uw Sterkte en Licht bij zorgen en regeer en. Zijn Vrede blijve Uw deel, met aller braven lof! NIC. BEETS. bidt God, dat Hij Uwe Majesteit nog vele jaren zegene en tot zegen stelle in het midden van een klein Volk, dat de onvergetelijke moeder en grootmoeder van het Koninklijk ge zin liefhebbend draagt op zijn groot hart. H. THOMAS, Voorzitter. L. BOEKKOOI, Secr. HET BEZOEK VAN AARTSHERTOG ALBRECHT. Naar wij vernemen, zal Aartshertog Albrecht van Habsburg a.s. Woensdag met eenige leden der vereeniging tot huisvesting van Hongaarsche Kinde ren aanzitten aan een noenmaal ten huize van den burgemeester, die, zoo als men weet, Ned. zaakgelastigde te Boedapest is geweest. De overige leden der deputatie zul len aan een noenmaal in Huize Bruins aan het Rapenburg aanzitten. VACANTIETIJD. De inwoners van Leiden worden in hun eigen belang aangeraden, indien zij met vacantie gaan en tijdelijk el ders vertoeven, hun tijdelijk adres op te geven aan den Directeur van het Postkantoor, en tevens te zorgen, dat hun brievenbus zoodanig is afgesloten, dat het niet mogelijk is van buiten af er iets in te werpen. WERKLOOSHEIDSZORG. Op 1 Augustus 1928 bedroeg het aan tal werkloozen, ingeschreven bij den Gem. Dienst voor Sociale Zaken 383, terwijl op 3 Augustus 1927 het aantal 537 bedroeg. GEREF. GEMEENTE. Uit het tweetal predikanten, waar van in ons blad van Dinsdag j.l. mel ding gemaakt is, is tot herder en leeraar dezer gemeente beroepen Ds. M. Hofman te Krabbendijke. KINDERZENDINGSFEEST. Gistermiddag werd op het landgoed „Oud-Poelgeest" liet 10de Kinderzen- dingsfeest gehouden. Des morgens liet het zich niet aanzien dat het feest ditmaal zou slagen want voor zulk een feest was het weder bepaald slecht. Het bestuur heeft zelfs nog overwogen het feest op één of meer andere plaatsen te houden, maar om nog een nieuwe regeling te treffen waren de bezwaren te groot en de tijd van voorbereiding te kort. Toch waren, toen de voorzitter, de heer F. J. B a r e n s, om twee uur opende alle plaatsen bezet en de feest- igangers van Leiden, Rijnsburg en Katwijk aan Zee in grooten getale op gekomen. In het openingswoord werd medege deeld, dat Ds. H. Ph. Ingwersen, van Katwijk aan Zee, tot zijn grooten spijt verhinderd was, maar gelukkig had zich ter elfder ure Ds. D. Kuilman van Leiden bereid verklaard te komen spreken. Het onderwerp was: „Iets uit het jeugdleven van prof. Alb. Schweit zer" Op prettige wijze wist spr. zijn gehoor van begin tot eind te boeien en liet vooral uitkomen, dat Alb. Schweit zer nooit tot zulk een groot werk on der de negers in Afrika in staat ge weest was als hij niet die kostelijke eigenschappen van getrouwheid en eerlijkheid had bezeten, die hem in zijn jeugd reeds kenmerkten. Hij wist door God geroepen te zijn en toen hem dit duidelijk werd gaf hij zijn eigen idealen nrijs werkte hard om zich voor te bereiden voor de geweldige taak, die hem wachtte cn waaraan hij zich geheel gaf. Het kinderkoor van Katwijk aan Zee, onder leiding van den heer N. van Beelen zong, begeleid door een mu ziekkorps twee mooie liederen. Ook aan liet eind deed .dit kinderkoor zich nog eens hooren, alleen was het jam mer. dat de begeleiding wat sterk was Na de pauze, waarin bet cantineper- soneel het verbazend druk had en ze ker een woord van lof verdient voor zijn geweldige prestatie, heklom zen deling J. van M u y 1 w ij k het spreekgestoelte, die zijn gehoor voer de naar Nieuw-Guinea en vertelde van de trouw van enkele christen-papoea's voor hun zendelingen. Een vijandige stam werd verwacht met minder gun stige bedoelingen, ook voor do zende lingen, maar ongevraagd, ja zelfs t»ij- na afgewezen, hebben de christenen hen trouw bewaakt en overal vriende lijk ontvangen. Wel bleek, dat het evangelie den mensch verandert en wanneer de mensch zich laat leiden door Gods geest er zich eigenschap pen openbaren, die men vroeger tever geefs zou gezocht hebben, Getrouw heid is toch óók een vrucht de-s geestes. Na de tweede pauze was het weder, dat tot nu toe goed was geweest, ver anderd. Eerst enkele druppelen, later veel harder viel de regen neder en terwijl de derde spreker, zendeling A. van Dijk, die op West-Java gearbeid heeft, de geschiedenis van Sarma ver telde, werden velen genoodzaakt zich terug te trekken van de spreekplaats. Dat was zeer jammer, daar in deze ge schiedenis zoo heerlijk uitkwam het zoeken van een menschenziel naar vrede, overal tevergeefs, maar einde lijk toch rust vond in het evangelie van Gods genade. De heer J. F. de Heer moest met bet oog op het weder zijn slotwoord zeer bekorten. Na allen gedankt te hebben, die iets hadden hijgedragen tot het welslagen van dit feest werd gezongen: 'k Wil U, o God, mijn dank betalen", en ging spreker voor in dank gebed. Was de opkomst uit Leiden minder groot dan andere jaren, vanwege de verschillende jubilea der Zondags scholen, uit Rijnsburg en Katwijk aan Zee w-aren velen opgekomen en was bet weder aanlokkelijk geweest onge twijfeld zou de belangstelling ook grooter geweest zijn. Toch waren er naar schatting wel 1500 deelnemers. DE LEIDSCHE WINKELSTAND. Hedenavond 7 uur heeft in het per ceel Breestraat 77 op den hoek van de Diefsteeg de heropening plaats van v. d. Zand en's Schoenhandel, tot heden gevestigd in de Lange Diefsteeg No. 17. Deze verplaatsing is in meer dan één opzicht een verbetering, zoowel wat stand betreft alsook om de meer dere ruimte, waardoor de groote sor- teering van schoenen en laarzen, waar over de firma beschikt, beter tot haar recht komt. De nieuwe winkel maakt een uit stekenden indruk en we kunnen ieder, die vast in zijn schoenen wil staan, 'n bezoek bij den heer v. d. Zanden aan bevelen. Men vindt er schoenen in alle mo dellen, maten en prijzen; voorts ook een speciale afdeeling voor menschen met gevoelige voeten. De verbouwing van het nieuwe per ceel geschiedde onder leiding van de he eren Mugge en Van Klaveren; de stoffeering is verzorgd door de hee- ren J. Jansen en A. v. Weeren en de electriciteit is aangelegd door den heer W. Zwart. Allen hebben eer van hun werk. We wenschen den heer P. J. van der Zanden, wiens zaak binnen kort haar halve eeuwfeest hoopt te vieren, ook in den nieuwen winkel veel succes. Met verlof keert uit Indië terug de heer K. L. Camerik, geboren alhier, ambtenaar le klasse bij den dienst der In- en Uitvoerrechten en Accijnzen. Aangehouden is de koopman M. K., wiens aanhoudin0 door den Ofi- cier van Justitie was verzocht wegens dierenmishandeling, te Roermond ge- De politie alhier heeft heden nacht zwervende aangetroffen den minderjarige H. V. uit Amsterdam, die op weg was naar Rotterdam. Hij is naar Amsterdam teruggebracht. W. heeft bij de politie aangifte gedaan, dat zekere B. in zijn huis huis vredebreuk heeft gepleegd. BINNENLAND. EEN GESCHENK VOOR H. M. DE KONINGIN MOEDER. Door een groep Utrechtsche dames zou heden aan H. M. de Koningin-Moe der een geschenk worden aangeboden in den vorm van een monumentalen stoel, geheel uit de hand vervaardigd cn naar oud-Hollandsch model. Het weefwerk en kunstnaaldschilderwerk werd vervaardigd door mej. v. Gor- kom. Het kunstnaaldwerk vertoont in de rugleuning de wapens van Neder land en Waldeck Pyrmont met in Binnenland. Begrafenis Mevr. Schaper. De jaarvergadering der Gerefor meerde Drankbestrijding. Buitenland. Militaire bedrijvigheid in Polen en Lithauen. Geen Engelsche Kabinetscrisis. Treinbotsing in Frankrijk Bomaanslag te Sofia. Een geheimzinnige brief gevonden, die de onderteekening van Nobile draagt Nobiie's aankomst te Rome. Treinbotsing in Frankrijk, Een Fransch vliegtuig maakt bij Amsterdam een noodlanding. sierlijke letters: „Je Maintiendrai" en „Palma sub ponder© crescit". PRINS EN PRINSES DE BOURBON. In Den Haag zijn aangekomen prins en prinses Louis de Bourbon en hun dochter prinses Madeleine de Bourbon BEGRAFENIS VAN MEVROUW SCHAPER. Te Groningen had gisteren op de begraafplaats Esserveld de begrafenis plaats van mevr. Schaper-Meyer, die Zondag te Voorschoten door een aan rijding om het leven kwam. Aanwezig waren deputaties van ge west en afcleéling Groningen en het gewest Drente der S. D. A. P., terwijl de heer Rugge de Eerste Kamer-frac tie vertegenwoordigde. Het woord is gevoerd door den heer D. Bartels, burgemeester van Hooge- zand, namens de partij-instanties, de arbeidersbeweging en vrienden. Verder sprak de heer Frederiks, van Hoogeveen, als vriend. De beer Schaper dankte geroerd voor de belangstelling. De kist was bedolven onder bloemen DE RIJKSVERZEKERINGSBANK. Het Haagsche correspondentiebu reau meldt: In het verslag van de commissie tot onderzoek naar de mogelijkheid van vereenvoudiging e.. bezuiniging in de organisatie der sociale verzekering, dezer dagen als onderdeel van een verslag der bezuinigingscommissie- Pop gepubliceerd, wordt o.a. medege deeld, dat een reeds aangevangen ge- dachtenwisseling met den wiskundi gen adviseur der Rijksverzekerings bank is moeten worden gestaakt orn aat deze de hem welwillend geboden gelegenheid tot amendeering van den in de notulen vervatten tekst van het door hem gezegde had gebruikt tot een ongevraagd schriftelijk oordeel over de wijze, waarop de commissie haar taak opvatte. Mede naar aanleiding van beschouwingen in de pers over de- zo aangelegenheid hebben wij ons tot den voorzitter der commissie, den heer II. A. van IJsselsteyn, gewend met de vraag of deze ons omtrent dit incident nadere inlichtingen zou kunnen geven cn den inhoud zou kunnen mededee- len van den brief van den wiskundig adviseur der R.V.B., waarop in het ge roemde verslag gedoeld wordt. De beer v. IJsselsteyn merkte in de eerste plaats op, dat, ofschoon de commissie, waarvan hij voorzitter is geweest, of ficieel niet ontbonden is, zij hij het in dienen van haar rapport heeft mede gedeeld, dat zij meende, hiermede baar taak volbracht te hebben, zoodat zij zich als gedefungeerd beschouwde. Wat de bewuste aangelegenheid be trof. heeft de commissie den wiskun dig adviseur, den heer K. Lindner, ge hoord in een vergadering van 20 Sept. 1^26. Van die vergadering zijn notu len gemaakt. Overeenkomstig het ge- biuik, notulen van bijeenkomsten der commissie, waarin personen gehoord werden, aan de betrokkenen toe te zenden, ten einde deze in de gelegen heid te stellen zoo noodig wijzigingen daarin aan te brengen, is zulks ook ten opzichte van den heer Lindner ge schied. De heer Lindner heeft daarop 10 October 1926 een brief geschreven niet aan de commissie, doch aan den heer mr. dr. H. L. v. Duyl, lid van het be stuur der Rijksverzekeringsbank, «lie van de commissie deel uitmaakte. In dit schrijven zeide de heer Lindner: „Indien u mocht meenen, dat kennis neming van dit schrijven voor het werk der commissie van belang zou kunnen zijn, verzoek ik u haar van der. inhoud in kenni9 te stellen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1