luchtvaart. DAG-AGENDA. Woensdag 1 Aug., 's middags twee uur, „Oud Poelgeest": Kinderzendings- feest. Donderdag 2 Aug., s av. kwart over acht, Pieterskerk: 2e Zomerconcert. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 3l' Juli tot en met Zondag 5 Aug. a.s. waargenomen door de apotheek van den heer W. Pelle, Kort Rapenburg 12, Telef. 594. Werkmeesters in een Christelijken Bond te organiseeren zou voortgezet worden. Thans mag gezegd, dat dit geen vraag is, maar dat het er op aankomt, tot uitbrei ding te komen. Aanwezig waren afgevaardigden van Delft, 's-Gravenhage, Hilversum, Ede, Rotterdam, Utrecht, Breda, Zwijndrecht, Deventer en Leiden. Namens het dage- lijksch bestuur van het C.N.V. was aan wezig de heer H. Amelink, secretaris van dit Verbond. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer G. J. van Riet van Utrecht, stip^ pen wij aan dat het ledental thans 40 be draagt, dit is 19 meer dan het vorig jaar. In het afgeloopen jaar werd de Kon. goed keuring op de Statuten verkregen. Alle leden van den Bond ontvangen het or gaan van het C.N.V. „De Gids". Dank werd gebracht aan het C.N.V. voor het geen dit Verbond voor den Christelijken VVerkmeestersbond heeft gedaan en nog doet. Er zijn thans 3 afdeelingen en 13 correspondentschappen. Hoewel nog geen subsidie voor de Werkloozenkas werd aan gevraagd, besloot het hoofdbestuur in het afgeloopen jaar de volle 100 pet. dir regle mentaire uitkeering bij werkloosheid te verstrekken. Dit kon, gezien de gunstige financieele positie der werkloozenkas. Uit het financieele verslag bleek, dat de ontvangsten over het afgeloopen jaar bedroegen T1.18. Het bondsbezit bedraagt momenteel de som van ƒ514.28. De jaarverslagen werden goedgekeurd. De heer Amelink, secretaris van het C. N. V., spreekt zijn voldoening er over uit dat er voortuitgang is te constateeren. Hij wekt allen op tot volhouden en volhar dend voortwerken. Er ligt nog braak land genoeg. Er zijn nog honderden Christelijke Werkmeesters, die ongeorganiseerd zijn. Voorwaarts dus, uw bond groot gemaakt! Door den heer G. Baas Kzn. van Am sterdam, lid van den Gemeenteraad en se cretaris van den A. C. B. B., werd daarna gerefereerd over het onderwerp: „De hou ding der werkmeesters in arbeidsconflic ten". Bij de gehouden hoofdbestuursver kiezing werden de heeren Homburg en van Riet als hoofdbestuurders herkozen. Te ruim 7 uur werd deze opgewekte, le vendige vergadering met dankgebed geslo ten. DE STAKING IN HET TAXIBEDRIJF. Men meldt uit Amsterdam: De bond van werkgevers in het taxi bedrijf heeft Zaterdag aan de bij het con flict betrokken organisaties meegedeeld, dat, in dien de chauffeurs Zondag op de oude voorwaarden gingen rijden, zij bereid waren, den burgemeester te verzoeken, een neutralen voorzitter aan te wijzen in een te benoemen arbitrage-commissie. Deze brief is Zaterdagmiddag in een stakersvergadering behandeld. Met alge- meene stemmen werd besloten te ant woorden, dat men niet gevoelde voor de hervatting van de werkzaamheden op de oude basis gedurende de Olympische Spe len. Wel verklaarde men zich bereid, di rect tot beëindiging van het conflict mede te werken, indien het bestuur van den werkgeversbond zich er mee kan vereeni gen, dat gereden zal worden op de loon regeling, zooals die op 1 Juli j.l. werd in gevoerd door de N.V. Entam. Voorts ontmoet het bij de besturen geen bezwaar, bedoelde loonregeling als proef te beschouwen tot uiterlijk 1 De cember 1928 en vóór den afloop van dezen datum bijeen te komen om na te gaan, aan de hand van de dan verkregen erva ringen, of en welke wijzigingen eventueel de dan geldende regeling behoeft. Indien daarnaast bij de werkgevers het verlangen aanwezig is, aan de beoordeeling van een door den burgemeester aan te wijzen be voegd persoon te doen onderwerpen hun meening, dat geen voldoende tijd is gela ten voor het nemen van een beslissing, dan bestaat bij de besturen geen bezwaar tot inwilliging van dit verlangen mede te werken. CHR. ARBEIDERS EN ARBEIDSTERS IN DE KLEEDINGINDUSTRIE. Gisteren is te Utrecht de algemeene ver gadering gehouden van den Nederland- schen Bond van Christelijke arbeiders en arbeidsters in de kleedingindustrie. De voorzitter, de heer W. Nieuwland, te Rotterdam, wees er in zijn openings woord op, dat in het eerste halfjaar het ledental van den Bond met 25 vermeer derde, zoodat het tot 599 klom. Hij merkte voorts op, dat van lieverlede in den toe stand van het bedrijf verbetering is ge komen, en vestigde in het bijzonder de aandacht op de noodzakelijkheid van or ganisatie der vrouwen, wier aantal in de kleedingindustrie, met name in het con fectiebedrijf, steeds toeneemt. Van verschillende zijden werd het hoofdbestuur dank gebracht voor zijn be leid. Namens de afdeelingen werd het hoofdbestuur een som gelds geschonken voor de inrichting van het bondskantoor. Aan den heer D. Strahuia te Middelburg die na een arbeid gedurende negen jaren het hoofdbestuur gaat verlaten, werd als zoodanig dank gebracht. Voor de aanwijzing van bestuursleden werden gekozen de afdeelingen Amster dam, Den Haag, Zwolle, Middelburg en Groningen. Het bondsbezit verminderde met ƒ2.574 ten gevolge van de uitkeeringen ten be Gisteren en heden werden op de Zuiderzee en het Buiten-lJ internationale Zeilwedstrijden en Motorbootwedstrij- den gehouden, georganiseerd door de Kon. Ned. Roei- en Zeilvereeniging. Onder de deelnemers aan den wed strijd 6 Meterklassers bevond zich Kroonprins Olaf van Noorwegen. De kroonprins (rechts) van Noorwegen tij dens het schutten in de Oranjesluizen. De 6 Meter jachten tijdens den strijd B. 7 (Ubu), 1. 39 (Twins) en B. 5. drage van ƒ3.246 tijdens de uitsluiting en staking in de kleedingindustrie. Aan het hoofdbestuur werd dank gebracht voor de wijze, waarop het dit geschil heeft geleid. Vervolgens werden tal van huishoude lijke aangelegenheden behandeld. Buitenland. HET ANTI-OORLOGSVERDRAG. Mededeelingen van Baldwin. In het Lagerhuis verklaarde Bald win, in antwoord op een vraag, of hij aan de departementen van leger, vloot en luchtvaart speciale instructies zal deen geven ten aanzien van de nood zakelijkheid om met het vredespact van Kellogg rekening te houden, als zijnde een nieuwe factor in de kwestie der nationale veiligheid, dat het be lang van een dergelijke internationale gebeurtenis automatisch ter kennis wordt gebracht van deze departemen ten en wordt medegedeeld aan het co mité voor de nationale verdediging. Geen enkele politieke kwestie, wel ke deze departementen raakt, kan worden besproken zonder rekening te houden met een internationale ge beurtenis van dergelijk belang en de departementen kennen het belang er van. EEN GLETSCHER IN DEN INDUS. Vrees voor overstroomingen. Uit Simla (Britsch-Indië) wordt ge meld, dat de landbouw in de Pendsjab wordt bedreigd door de vorming van een gletscher in den Indus te Leb, de hoofdstad van het district Ladakh, in Kasjmir. Indien de gletscher blijft, vreest men, dat het heele gebied tus- schen Leh en Attoh, in het uiterste Noorden van de Pendsjab, zal verdor ren, doch indien hij breekt op een oogenblik, dat de rivier bovenstrooms vol is, vreest men voor ernstige over stroomingen. De regeering van de Pendsjab is echter voornemens den gletscher intijds te doen springen. VRIJHANDEL OF PROTECTIE. Onsenigheid in het Britsche Kabinet. De Britsche minister William Joyhn- son Hicks heeft Zaterdag een rede ge houden, waarin hij aandrong op her ziening van het besluit van het kabi net om de ijzer- en staalindustrie niet te beschermen en waarin hij verklaar de, dat het protectievraagstuk het volgend jaar, d.i. wanneer de alge meene verkiezingen gehouden worden, aan de orde zal komen. Deze rede heeft groote beroering gewekt bij alle politieke partijen, daar dit een open breuk in de boezem van het kabinet beteekent, door welk feit de premier in de grootste moeilijkhe den wordt gebracht. Baldwin moet zeer boos zijn over deze pogingen, die partij uiteen kunnen scheuren. Hij ui hl deze stappen ontijdig en onraad zaam. Zijn aanhangers zeggen, dat hij zich nimmer zal laten noodzaken tot een uitgesproken protectionistische politiek. De ministers die zich reeds vóór de bescherming hebben verklaard, zijn b< halve Joynson Hicks oök Amery, Sir Philipp Cunliffe Lister en Sir Neville Chamberlain. Reeds verleden week hebben twee honderd aanhangers van Baldwin in het Lagerhuis gevraagd om uitbrei ding van de protectie op de ijzer- en staalindustrie. De kwestie, waar het eigenlijk over gaat, is, of het stelsel, waarbij be schermende rechten worden geheven tJ; ondersteuning van bepaalde indus trieën, na de volgende verkiezingen algemeen zal worden. Gisteravond is een vergadering ge houden van conservatieve Lagerhuis leden voor een campagne ten gunste van de bescherming der zware indus trieën. Deze leden waren verleden week bovendien ernstig ontstemd over Churchills verklaring, dat hij wijhandelaar was gebleven, welke verklaring hij j.l. Zaterdag in een lof lied op den vrijhandel nog heeft on derstreept. Churchill's positie is gis teren ook ter sprake gekomen. DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. Een FronschEngelsch compromis. In het Britsche Lagerhuis heeft gis teren een debat plaats gehad over de Luitenlandsche zaken. Austen Chamberlain verklaarde, dat tusschen Engeland en Frankrijk een compromis inzake de ontwapening ge sloten is, dat binnenkort aan de mo gendheden zal voorgelegd worden. Dit compromis loopt in hoofdzaak over de bewapening ter zee. DE AANSTAANDE VOLKENBONDS- VERGADERING. De Belgische delegatie. De Belgische regeering heeft den li beralen minister van justitie Jansson er» de katholieke oud-ministers Poul- let en Carton de Wiart tot gedelegeer den voor de a.s. vergadering van den Volkenbond benoemd. Het heeft .eenig opzien gewekt, dat geen socialist tot gedelegeerde is be noemd, daar tot nu toe steeds verte genwoordigers van Jij drie groote par tijen tot de gedelegeerden behoorden. Slechts één keer is dit niet 't geval geweest, n.l. tijdens de Roerbezetting, DE BEZET£TNGSKWE£TIE. Opvallende feiten. De Parijsche correspondent van de Maasbode meldt: In politieke kringen valt het op, dat de uit het buitenland gekomen be richten, dat Stresemann als hij te l'arijs komt voor de onderteek-ening van het Kellogg-tractaat op 27 Aug een onderhoud zal hebben met Brian. en Poincaré, geen krachtige tegen spraak hebben ontvangen. Het onderhoud tusschen den Duit- schen gezant en Berthelot j.l. Zaterdag op de Quai d'Orsay, moet niet uitslui tend geloopen hebben over de kwestie van Landau. Stresemann zal reeds den 25sten Augustus te Parijs komen en verge zeld zijn van Von Schubert en dr. Gans. Van Parijs zou Stresemann zich direct naar Genève begeven. Het valt echter evenzeer op, dat de radicale pers, tot voor korten tijd voor standers van de ontruiming, thans on rechtstreeks en in polemiek met de so cialisten, van een onvoorwaardelijke ontruiming niet meer wil weten. HET JAARFEEST VAN PERU. De herdenking van de Onafhankelijk- heid. Iii Peru was het Zaterdag de her denkingsdag van de onafhankelijkheid Het is 107 jaar geleden, dat op de zen dag generaal Argentino San Mar tin, in Lima, de hoofdstad van Peru, ae bevrijding van de Spaansche over- heersching uitriep. Drie jaren later, in 1&24, werd aan de Spaansche over- heersching in Zuid-Amerika voor goed een einde gemaakt, toen in de velden van Ayacucho, eveneens in Peru gele gen, de beslissende slag geleverd werd tusschen de legers van den Bevrijder Simon Bolivar en den koning van Spanje. Peru was het centrum van de Spaansche kolonisatie in Zuid-Ame rika en, in zijn onafhankelijk en repu blikeins ch bestaan, was het een van ce rijkste en voorspoedigste landen van het Zuid-Amerikaansche Conti nent. Later waren een oorlog met Chi li en zijn geografische 'liggin.; onder meer oorzaak, dat zijn vooruitgang geen gelijken tred kon houden met die van de andere Latiinsch-Amerikaan- sche Staten, zooals bijv. Argentinië, niettegenstaande de bekende groote rijkdommen en hulpbronnen van Peru. Een reeks van maatregelen waren r.oodig voor de exploitatie van de na tuurlijke rijkdommen van het land, aat door zijn geografische gesteldheid groote moeilijkheden hieraan in den weg legde. De bergketen van de Andes, loopt zeer dicht bij de kust van den Slillen Oceaan. Het is noodig geweest natuurlijke hinderpalen te overwin nen om te komen aan de uitgestrekte mijn- en landbouwgebieden. Thans e.'liter gaat Peru weer onverzwakt vooruit en ontwikkelt het zich op krachtige wijze. Vrede en orde regee- ren binnen de grenzen. Nieuwe spoor wegen en wegen, uitgebreide irrigatie- werken, opvoeding en zorg voor de openbare gezondheid en de welvaart van de inboorlingen in het binnen land. handel en industrie, hebben Pe ru in de laatste tien jaren ten zeerste vi oruitgebracht. liet is een enorm land, het is tevens een onontgonnen land. Het is een Radio-Programma. ó.oo 7-45. 8.oo ó.oo 8.oo 10.30 5-35 6.20 6.50 7.05 7-35 8.05 9.20 9.50 9-55 .10.25. 505. 8.20 9.05 ER VANAVOND TE HOOREN IS HUIZEN, 340.9 M. (Na 6 uur n.in. 1870 M.). K. R. O. DineraïuZfiek. Spreker: de Eerw. heer H. Vi linghs, rector te Haislen. Onde - werp: „D|ö zangmiethode Ward Concert;. Persberichten van Vaz Dias. HILVERSUM, 1071 M. A. V. R. O. tijdsein van de A.V.R.O.-klok. Politieberichten. Tijdsein van de A.V.R.O.-klok. iV ooravond-conc ert. Concert. Persberichten van Vaz Dias. KöNIGSW USlERil., 1250 AL Concert. Engelsche liederen. LANGENBEUG, .469 M. Muziek. Concert. Daarna nieuwsberichten. DAVENTRY, 1604 M. Kind er uurtje. Muziek. Eerste algem. nieuwsbericht Muziek. De grondslagen der muziek. (Variété. Tweede algem. nieuwsbericht. Berichten aan zeevarenden. Muziek. Zang. PAiwijS, (Radio), 1730 M. Koersen en inlichtingen. Landbouw berichten. Concert. land van de ongelooflijkste tegenstel lingen. Het Hotel Bolivar of de tribu nes van het Hippodrome te Lima bie den den bezoeker een schouwspel van rijkdom, een beeld van verfijnde be schaving; in het binnenland wonen echter nog velen, wier ontwikkelings peil niet hoog staat, alhoewel ook hier een groote vooruitgang is te bespeu ren, waardoor de bevolking vermeer derd en de exploitatie van deze onme telijke maagdelijke terreinen bevor derd wordt. Zoo biedt Peru voor den onderne mingsgeest nog vele goede kansen. Peru neemt in de wereld de eerste plaats in wat betreft de productie van radium en de derde ten opzichte van zilver. In Amerika staat het op de tweede plaats wat betreft goud, ko per en katoen en op de derde plaats ten opzichte van petroleum en rietsui ker De cijfers van zijn buitenland- schen handel over het jaar 1927 be- diagen voor export ongeveer 3uU mil- lioen gulden voor den invoer ruim 290 millioen gulden, zoodat de bandels- balans een voordeelig saldo van over Ce 70 millioen aantoonde. President van Peru is op dit oogen blik de heer Leguia. Te s-Gravenhage wordt het land vertegenwoordigd door den zaakgelastigde dr. Ricardo Rivera Schreiber. KORTE BERICHTEN. Bij de ontploffing, die te Lodz heeft plaats gehad, zijn 30 personen gedood en 300 gewond. Het gemeentebestuur vr.n Mos kou is van plan een premieleening van 2 millioen roebel uit te geven met als hoofdprijs een geheel ingerichte wo rn'ng, een aantrekkelijk lokaas in een stad, waar de woningnood voorloopig nog een pijnlijk probleem zal blijven. De spoorwegstaking in Britsch- Indië is feitelijk geëindigd. De dreigende staking in de Saar- mijnen is voorkomen. Naar uit New-York (stad) gemeld wordt, vond in den nacht van Zater dag op Zondag te Coquimbo in Chili een zware aardbeving plaats. Onder de bevolking is een hevige paniek uit gebroken. Tsjitsjerin zal den 2en Augustus naar Wiesbaden vertrekken, waar bij opnieuw een kuur tot herstel van zijn gezondheid zal doormaken. Naar de Hamburg-Zuid-Amerika- lijn meldt, duurt de reparatie van de Monte Cervantes langer da l verwacht werd. Een ander schip is op weg naar Spitsbergen om zoo noodig de passa giers over te nemen. Gevaar voor de passagiers bestaat er niet. De slachtoffers van bet phosgeen- ongeluk te Hamburg, hebben zich ver- eenigd om gemeenschappelijk hun be langen te behartigen. Mussolini heeft Zondag zijn 45ste verjaardag gevierd. DE ONDERGANG VAN DE ITALIA. De geredden. Prof. Beliounek, die aan de Nobile- expeditie heeft deelgenomen, is gister morgen op het Stettiner station te Berlijn aangekomen. De leden van de Tsjechische kolonie waren ter begroe ting op het station aanwezig, evenals ae verloofde en de moeder van den professor. Hij zou hedenochtend zijn reis naar Praag voortzetten. De trein met Nobile en de geredde Italianen gaat over Halle naar Mün- c.hen en vervolgens over Verona naar Rome, waar het gezelschap heden avond zou aankomen. De opsporing van Amundsen. Naar uit Moskou wordt gemeld, heeft de Russische ijsbreker „Sedow c-p aanwijzing van de commissie voor hulpverleening inzake de „Italia" zich naar de oevers van het Franz Jozef-

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2