CHRISTELIJK DAC BLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN Oil nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Belanarijkste nieuws in dit Nummer. 9 de JAARGANG DINSDAG 31 JULI 1928 NUMMER 2501 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal. 2.50 Per week f 0.19 Franco per post per kwartaal2.90 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse V Een lotfelijk getuigenis. Het is bekend, dat geen koloniale mogendheid de zorg voor de inheem se hc bevolking zoo intens behai'.igt als Nederland. In dat opzicht kunnen wij gerust zeggen, dat Nederland En geland overtreft. Dat wordt ook door Engelsche staatslieden erkend. De Engelsche onder-minister van Koloniën, W. G. A. Ormsby-Gore heeft onlangs voor studie-doeleinden een bezoek gebracht aan Nederl.-Indië en spreekt in de „Straits-Times" het volgende oordeel over Indië uit: „Ik heb er altijd van hooren spre ken als de „Garden of the East", maar ik wist niet, tot welk een top punt van volmaking de landbouw in dat eiland is gestegen. Men raakt onder den indruk, niet alleen van den hoogen graad van ontwikkeling, door de Europeesche cultures, in het bijzonder de suiker industrie, bereikt, doch ook van de geweldige voortschrijdingen, welke in het inlandsche landbouwbedrijf gemaakt zijn. Eén van de meest voorname fac toren is wel de irrigatie, welke het bijna geheel in cultuur gebrachte Java in staat stelt om het geheele jaar doo. te planten. Verder zijn de instituten voor wetenschappelijke voorlichting de groote hulpbronnen. Slechts enkelen kunnen zich voor stellen hoeveel proefstations op Ja- van gevestigd zijn, zoowel door de regeering als op particulier initiatief. Maar boven alles staat het proef station voor de suikerindustrie in Pasoeroean, hetwelk het beste is van de geheele wereld. Op mijn reis naar Java lieb ik ge legenheid gehad om verschillende inrichtingen van onderwijs te be zichtigen, en ik stond werkelijk ver wonderd van het landbouwkundig onderwijs, dat men daar geeft. Ook op alle ander gebied heeft men op Java prima inrichtirgen van on derwijs. Ook de vorderingen, door de toe passing van waterkracht en electri- citeit gemaakt, zijn merkwaardig. Verder heb ik met groote bewon dering kennis genomen van Javaan- sche kunst, terwijl ik nog tegen woordig was bij de opening van den Volksraad, welke plechtigheid zeer indrukwekkend was. Ik kreeg op Java zulk een indruk van de doelmatigheid van beheer en van den vooruitgang in alle onder- deolen van het economische leven, dat ik een studie van deze factoren, voor allen, die in koloniale ontwik keling belang stellen, ten zeerste loonend acht. Ik vond overal op Java de ver houdingen tusschen de Hollanders en de daar gevestigde Britten van zeer vriendschappelijken aard, en de hoffelijkheid, waarmede ik overal ontvangen werd, was niet te over treffen". Het is wel een loffelijk getuigenis. Vooral omdat daarin uitkomt de oewondering voor de behartiging van de belangen der bevolking. Zou dat de heeren en dames die nog als eens spreken over het uitzuig-systeem dat in de Oost wordt toegepast, niet wat te zeggen hebben? Maar ook ons heeft het wat te zeg gen, n.l. dit dat we op den ingeslagen weg voortgaan om de eereschuld af te lessen. STADSNIEUWS. GEEN SPREEKUUR. De Wethouder van Financiën, de heer T. S. Go9linga, is deze en de vol gende week door uitstedigheid ver hinderd zijn spreekuur te houden. KINDERZENDINGSFEEST. Wij herinneren nog eens aan het morgen op Poelgeest te houden kin- derzendingsfeest. Aanvang 2 uur. Toegangsprijs voor kinderen 0,20. Voor volwassenen 0,30. HET ONGELUK IN DE VEREENIGDE TOUWFABRIEKEN. Verleden week stond voor het Kanton gerecht alhier terecht W. H., die was ver- baliseerd wegens het feit, dat een zijner arbeiders in de touwfabrieken een in be weging zijnde koelmachine had gesmeerd, zoodat dit gevaar voor zijn leven ople- erde. De ambtenaar van het O.M. vroeg toen 100 boete, subs, 20 dagen. De Kantonrechter, uitspraak doende, heeft W. H. veroordeeld tot 60 boete, subs. 30 dagen. GEREF. GEMEENTE. Door den Kerkeraad der Geref. Gemeen te alhier is in de door het bedanken van verschillende predikanten nog steeds voort durende vacature-Ds. W. den Hengst, het volgende tweetal geformeerd: Ds. M. Hof man te Krabbendijke en Ds. H. Minder- man te Lisse. BINNENLAND. EEN BORSTREELD VAN DE KONINGIN-MOEDER ONTHULD. In tegenwoordigheid van den Mi nister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, Mr. Waszink, van den heer P. Visser, chef van de afdeeling Kunsten en Wetenschappen bij het de partement van O., K. en W., en van den beeldhouwer Aug. Falise, heeft gistermiddag de onthulling plaats ge had van het door genoemden beeld houwer vervaardigde borstbeeld van H. M. de Koningin-Moeder. Het borstbeeld is geplaatst in de hal van het gebouw van de Departemen ten van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen en van Arbeid, Handel en Nijverheid aan het Bezuidenhout. DE VERJAARDAG DER KONINGIN MOEDER. Het Haagsch comité voor Volksfees ten bericht, dat de deelneming aan het bloemencorso van dien aard is, dat het een uitgebreide stoet met veel af wisseling zal kunnen worden. Er is een groep ruiters met vaan dels in den stoet, die door de muziek van de veldartillerie zal worden geo pend; er zijn groepen particuliere automobielen, groepen praalwagens uit Handel en Nijverheid, er zijn mu ziekverenigingen in den stoet, terwijl ook tal van ouderwetsche voertuigen zullen meerijden. Op twee versierde vrachtwagens zul Jen 24 jonge dames in het wit gekleed 40.000 rozen uitstrooien langs den weg dien den stoet neemt. De dansen van de Bruiloft van Klo ris en Roosje zullen op het Malieveld worden uitgevoerd vóór de tribune, waarop de genoodigden plaats nemen. De volledige samenstelling van den stoet zal men kunnen vinden in het programma, dat dezer dagen ter be schikking zal gesteld worden. Bij het lid van het comité, den heer Philippona, zijn thans geëtaleerd de prijzen, uitgeloofd voor het corso. De politie-muziekvereeniging Onder ling kunstgenot, zal op uitnoodiging van het Haagsche Comité voor Volks feesten van 1517 uur een feestcon- cert geven in den tuin van het K. Z. B. G. De directie van de H. T. M. heeft aan het comité bericht, dat de motorwa gens en de autobussen van de H. T. M. ter gelegenheid van het bloemen corso op 2 Augustus van een eenvou dige versiering van groen voorzien zul len worden. Het geheele stadsbeeld zal op den 70sten verjaardag van Koningin Em ma dientengevolge een feestelijk aan zien krijgen. Het Haagscii Comité voor Volks feesten doet in dit verband een be roep op de burgerij, om dezen dag te vlaggen. PRINS HENDRIK BEZOEKT HET PERSBUREAU. Gisterochtend om half elf heeft de Prins, vergezeld van zijn adjudant, een bezoek gebracht aan het persbu reau te Amsterdam. Het was een vrij onverwacht be zoek, zoodat de Prins het bureau in volle werking kon zien. Hij kwam er binnenloopen op het oogenblik, dat 't juist zeer druk was, en dat een groot aantal buitenlandsche journalisten hun belangen bespraken. De heer A. B. van Holkema leidde den Prins rond. Hij legde hem de ge heele organisatie uit, en voerde den Prins door de lokalen, waar de kran- tenmenschen aan het werk waren. Alle dames- en heeren-assistenten werden aan den Prins voorgesteld. Z. K. H. zag eenige manden met bloemen staan, en vroeg met belang stelling, waar dit voor was. Toen werd hem meegedeeld, dat de Olympische perscommissaris, de heer Peaux, vandaag zijn geboortedag vier de, waarop de Prins den heer Peaux gelukwenschte. De dames Van Holkema, de dames van de perscommissie, Mej. Boender maker en Mej. Vaz Dias, alsmede de secretaris, Mr. Aug. Baar, werden aan den Prins voorgesteld. Z.K.H. bleef ongeveer 20 minuten in de lokaliteiten en betuigde zijn inge nomenheid met de regeling. MINISTER KAN NAAR BODEGRAVEN EN GOUDA. De Minister van binnenlandsche za ken en landbouw, Mr. Kan, zou zich heden op uitnoodiging van het hoofd bestuur van de Hollandsche Maat schappij van Landbouw naar Bodegra ven hegeven, voor een bezoek aan de kaasmarkt en voor het bezichtigen van enkele kaaspakhuizen aldaar. Daarna zou de minister een bezoek brengen aan de boerderijen van de heeren W. Boer en Hoogedoorn aldaar Na een tocht over de Reeuwijksche plassen zou de minister zich naar Gou da hegeven tot het bezoeken van de pakhuizen van de Coop. Prod. Han delsvereniging en van de N. V. Kaas handel Gouda, aldaar. (Men zie verder onder: „Bodegra ven"). BEGRAFENIS VAN BARON VAN VOORST TOT VOORST. H.M. de Koningin heeft zich bij de be grafenis van Mr. A. E. J. baron vait Voorst tot Voorst, Commissaris der Koningin in Noord Brabant, die heden te Den Bosch plaats had, doen ver tegenwoordigen door haar Kamerheer in b. d., Jhr. Mr. W. J. M. van de Poll, De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen deed zich ver tegenwoordigen door Baron v. Lynden president-curator van de Rijksuniver siteit te Utrecht, van welke Universi teit baron van Voorst tot Voorst cu rator was. TERAARDEBESTELLING J. P. J. BARTH. Onder groote belangstelling werd gistermiddag op Oud Eik en Duinen te 's Gravenhage ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer J. P. J. Barth, oud-resident van Tapanoeli en leeraar in de Javaansche en Malei- sche taal aan de Hoogere Krijgsschool te 's Gravenhage. Onder de talrijke aanwezigen op de begraafplaats waren de oud-ministers Colijn en Rutgers, de oud-gouverneur- generaal Idenburg, de oud-gouverneur van Suriname Staal, een deputatie van de Hoogere Krijgsschool, hestaan- uit den directeur dezer school, kolo nel van Munnekrede, vergezeld van majoor Marinese en de kapiteins De Jong en Milius. Voorts was aanwezig de directeur der Hoogere Marine Krijgsschool, ka pitein-luitenant ter zee Van Reede. Aan de geopende groeve trad aller eerst naar voren Ds. Janssen, leger en vlootpredikant in algemeenen dienst, die zeide, het een groot voor recht te vinden, op deze plaats te mo gen gewagen van het leven en van het sterven van den heer Barth. Wij kunnen zeggen, dat wij heden een Christen begraven hebben. In verband daarmede richtte Ds. J. enkele woorden van troost tot de nabe staanden. Daarna sprak kolonel van Munnek rede, die schetste, wat de overledene voor de krijgsschool geweest is. Vervolgens sprak de heer Raedt van Oldenbarneveldt enkele woorden als vriend van vele jaren van den overle dene. Daarna sprak de heer Middelberg nog woorden van dank voor het vele, dat de thans ontslapene geweest is voor den Chr. Militairen Bond. De heer Zuyderhoff herinnerde er aan, hoeveel de heer Barth voor de Vereen, van Indische Bedienden is ge weest, waarna een zoon voor de belang stelling bedankte. Ds. Janssen sloot vervolgens de plech tigheid met gebed. Enkele kransen dekten de baar. LANDELIJKE CENTRALE VOOR JEUGDARBEID OP GEREF. GRONDSLAG. Deze Centrale nam de volgende re solutie aan: De Landelijke Centrale voor Jeugd- arbeid op Gereformeerden Grandslag in vergadering bijeen te Amersfoort op 10 Juli 1928: kennis genomen hebben van 't feit, dat sommige Gerefomeerde jongemen- schen boeken lezen, die om hun in houd en strekking voor hen ongeschik te lectuur zijn; overtuigd, dat dit kwaad een tame lijk wijden omvang heeft aangenomen, niet alleen in de steden, maar ook in de dorpen; overwegende, dat dergelijke hoeken vooral gelezen worden uit zoogenaam de neutrale bibliotheken; waarschuwt de jonge menschen, dat ze niet door het lezen van 9lechte boe ken hun ziel vergiftigen; dringt er hij de ouders op aan. dat ze toezicht zullen houden op hetgeen hun kinderen lezen; verzoekt de Kerkeraden bij het huis bezoek nauwkeurig te informeeren, welke lectuur in de huizen komt; en raadt de Geref. Jeugdorganisaties aan, overal in samenwerking met el kaar of met andere Christelijke Cor poraties Christelijke bibliotheken op te richten, waarin geschikte leesstof voor de jeugd wordt opgenomen. Namens het bestuur van de Lande lijke Centrale, LANDVERHUIZING. Vanwege de Nederlandscbe vereen. „Landverhuizing", wordt het volgen de gemeld: Naar aanleiding van advertenties in verschillende bladen, waarin getracht wordt landarbeiders te bewegen tot emigratie, wordt een ieder in zijn eigen belang dringend aangeraden, niet op advertenties in te gaan, voor dat hij inlichtingen en raad heeft ge vraagd aan bet Informatiebureau van de Nederlandsche vereeniging „Land verhuizing", Bezuidenhoutscheweg 97, te 's Gravenhage. Deze raad wordt gegeven, omdat voor verscheiden landen het gunstig ste tijdstip voor vertrek voorbij is. LEERSTOEL VOOR HOMOEOPATHIE „De Dokter in Huis", onder redactie van Dr. J. Voorhoeve, bevat een hoofd artikel over bovengenoemd onderwerp waarin het aan het slot heet: Tegenover het afwijzend standpunt van medische vakbladen en facultei ten houden de voorstanders der Ho moeopathie vast aan hun eisch tot op richting van een Leerstoel voor Ho- moeopathie en wel om de volgende redenen: 1. De Homoeopathic i9 geen schijn- leer en geen dogma, maar een op deugdelijke wetenschappelijke grond beginselen berustende methode, wier resultaten bij de ziektebehandeling bij uitstek gunstig genoemd kunnen worden. 2. De bewijzen hiervoor zijn te vin den o.a. in een propaganda-geschrift van de „Vereeniging van homoeopa- thische geneesheeren in Nederland", waarin tal van statistieken, op offici- eele rapporten berustend, zijn vervat, waaruit blijkt, dat de sterfte bij ho- mopathische behandeling geringer is en de kans van genezing bij vele ziek ten grooter is dan bij niet-homoeopar thische behandeling. 3. In de Vereenigde Staten van Noord Amerika is de Homoeopathie reeds lang als wetenschappelijke geneeswij ze officieel erkend. Er bestaan aldaar vier Staats-Universiteiten voor de op leiding van homoeopathische artsen en tal van ziekenhuizen, die door den Staat of de Gemeente worden onder houden of gesubsidieerd. Het grootste homoeopathisch zie kenhuis te wereld, het Metropolitan- Hospital in New York, dat 4890 bed den bevat, wordt geheel door de ge meente New York onderhouden. In Mexico en Brazilië bestaan door den staat ingestelde homoeopathi sche scholen, die haar eigen klinieken en inrichtingen bezitten, en van' den staat het recht ontvangen, diploma's na 'n 5-jarige studie uit te reiken, die gelijke rechten geven als de diploma's der Staatsuniversiteiten, In Duitschland is onlangs de eerste Leerstoel voor Homoeopathie aan de Universiteit te Berlijn opgericht er. andere zullen weldra volgen. 4. Er moet derhalve ook in alle an dere landen plaats voor de Homoeopa thie aan de Universiteiten zijn. Zoo goed als nu reeds afzonderlijke leer stoelen voor de Röntgen-stralen-be- handeling, voor de Physisch-diëtische methode, voor de Hydro-therapie zijn, moeten er ook leerstoelen voor Ho moeopathie komen. Als een man van beteekenis als Prof Bier verklaart, dat er een goede kern in de Homoeopathie is en dat de ge neeskunde veel van haar kan leeren, otn de geneesmiddel-therapie te ver beteren en te verrijken; als hij verder zegt, dat bij een duidelijk herkenbare infectieziekte, zooals tuberculose, waar bij alle inwendige middelen voor nut teloos gehouden worden, bet juist ge kozen en juist gedoseerde homoeopa- tiscbe middel meer presteert dan alle mogelijke andere maatregelen, inclu sief de physikalische, immuniseeren- de en chirurgische therapie, als hij dan tenslotte openlijk bekent, dat hem vele dwaalwegen, vele omwegen be spaard zouden zijn gebleven, als hij 30 jaar vroeger met de studie der Ho moeopathie was begonnen, dan i9 het waarlijk niet te veel verlangd, dat aan het opkomend artsengeslacht aan on ze Universiteiten gelegenheid gegeven wordt de Homoeopathie zoowel theo retisch als practisch te leeren kennen. Onze conclusie is derhalve, dat er ook in ons land een leerstoel voor Ho moeopathie behoort opgericht te wor den, zoowel in het belang der zieken, als in het belang der artsen. ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 22x/i cent Ingezonden Mededeelingen dnbbel tarief Bij contract belangrijke redactie Kleine Advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents Binnenland. De Koningin en de Prinses zijn op do terugreis uit Noorwegen. Aartshertog Albert van Habsbnrg in ons land aangekomen. Bezoek van Minister Kan aan Boskoop. Buitenland. De Belgische delegatie naar de a& Vol kenbondsvergadering. Oneenigheid in het Britsche kabinet over de kwestie van den vrijhandeL Een gletscher in den Indus. De herdenking van de onafhankelijk heid van Pern. Een Fransch-Engelsch compromis inza ke de ontwapening. Nobile en de andere geredde Italianen hedenavond te Rome verwacht. BEZOEK VAN BUITENLANDSCHE PSYCHIATERS. Een gezelschap van 30 Fransche en Belgische psychiaters bracht gisteren een bezoek aan bet provinciaal zie kenhuis te Castricum. Het gezelschap, dat reeds vroeg in den voormiddag ar riveerde, werd begeleid door den ge neesheer-directeur van 't provinciaal ziekenhuis te Santpoort, dr. van der Scheer. Te Castricum werd het gezelschap ontvangen door dr. Benders, genees heer-directeur van Duin en Bosch. Het hoofddoel van dit bezoek was de btstudeering van de te Castricum in gevoerde arbeidstherapie. Na den rondgang werd in een der zalen de lunch gebruikt. DE GEUZENSTICHTING. De Geuzenstichting „Wilhelmus van Nassauen" te Brielle (met een Tehuis te Utrecht) heeft haar 55ste Jaarver gadering gehouden te Rotterdam. Deze. stichting mag zich in voort durende belangstelling verheugen. Ongeveer 45 jongens en meisjes wor den te Brielle en te Utrecht verpleegd, Ds. Mol, jarenlang voorzitter van Regenten, is benoemd tot eere-voör- zitter. Zijn liefdevolle toegewijde arbeid voor deze stichting gedurende een lan ge, lange reeks van jaren moge be kend zijn. God zegene hem in zijn hoogen ouderdom. Als voorzitter is opgetreden Ds. Ver- rij. Tot regent werd gekozen de heer v. de Meiden uit Brielle. Ds. Gunst van Oegstgeest werd her kozen. Het verslag van den secretaris en van den Penningmeester werd na de voorlezing goedgekeurd. Vele verrassingen heeft God aan de ze stichting geschonken. Alles, letterlijk alles, moet van week' tot week door vrije giften, collecten en door busjes worden bijeengebracht. Geen enkele cent subsidie wordt ontvangen enook niet begeerd. Ds. de Jong is de ijverige propagan dist en collectant. De huisvaders en huismoeders te Brielle verrichten hun taak op loffe lijke wijze. God de Heere zegent rijk en mild. De Geuzenbode, welke wekelijks verschijnt, deelt iedere week mee de lotgevallen van Stichting en weezen. Deze stichting is een monument van de blijde hope en het heerlijk, nooit beschamend Godsvertrouwen. De vergadering was zeer prettig en de Rotterdamsche weezenvrienden waren op de vergadering aanwezig met vroolijke gezichten en het vaste voornemen in de groote Maasstad te blijven werken voor het heil der Geu zenstichting. Uit het Sociale Leven. NED. CHR. WERKMEESTERSBOND. Deze organisatie hield j.l. Zaterdagmid dag haar tweede algemeene vergadering te Utrecht, onder voorzitterschap van den heer C. J. de Bie van Delft. Te drie uur opende de voorzitter de vergadering met gebed, nadat hij gelezen had een gedeelte van Jesaja 41. Daarna sprak hij een kort openings woord, waarin hij aan de afgevaardigden der verschillende afdeelingen en corres pondentschappen het welkom toeriep. De Bond is nog klein, maar hij heeft thans toch in een 16-tal plaatsen aanknoopings- punten. Vorig jaar was het de vraag of het aangevangen pogen om de Prot. Chr.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1