NIEUWE LEIOSCHE COURANT van MAANDAG 30 JULI 1928 TWEEDE BLAD. BINNENLAND. GASTEN OF SOESTDIJK. Voor een verblijf van eenige weken bij H. M. de Koningin-Moeder zijn Vrijdagavond ten paleize te Soestdijk aangekomen de vorst van Waldeck- Pyrmond, broeder van de Koningin- Moeder, en zijn gemalin. H. M. ver welkomde haar gasten te Amersfoort aan den trein. In de eerstvolgende dagen worden bovendien nog te Soestdijk verwacht do Hertog van Saksen-Coburg Gotha en de Vorstin van Erbach. DE BEGRAFENIS VAN Mr. A. E. J. BARON VAN VOORST TOT VOORST. De plechtige uitvaart van wijlen mr. A. E. J. baron van Voorst tot Voorst, in leven Commissaris der Koningin in Noord-Brabant zal morgen half elf plaats hebben in de kathedraal te 's- Hertogenbosch. Daarna zal de begra fenis geschieden op het kerkhof van de parochie van het H. Hart van Jesus to Vught. TELEGRAFISCHE POSTWISSELS NAAR INDIö. Met ingang van 1 Aug. a.s. behooren telegrafische postwissels in het ver keer met Ned.-Indië in de Nederland- sehe taal te zijn gesteld, in plaats van in het Fransch, ongeacht of verzen ding langs den kabel- of langs den radioweg plaats vindt. NIEUWE RIJTUIGEN BIJ DE NED. SPOORWEGEN. De directie der Ned. Spoorwegen heeft een aantal nieuwe wagens laten bouwen, die ontworpen zijn door de constructiebureaux der Spoorwegen. Deze wagens zijn bestemd om te loo- pen op de spoorwegen van vrijwel alle landen van Europa en zijn in twee soorten gebouwd: rijtuigen le en 2e klasse en rijtuigen 3e klasse. Mede met bet oog op eventueele spoorwegonge vallen zijn zij geheel geconstrueerd van ijzer in tegenstelling met het oude materiaal, dat in hoofdzaak van hout is Getracht is de inrichting der rijtui gen zoo eenvoudig en tcch zoo geriefe lijk mogelijk te maken. De bekleeding der eerste klasse is van trijp. In deze k'asse is tusschen de twee zitplaatsen een neerklapbaar tafeltje aangebracht; de wandbekleeding der tweede klasse is van fiber, terwijl in de derde klasse ook arm en hoofdleuningen zijn. Zij zijn bekleed met kunstleer. De wagons zijn, omdat ze op interna tionale trajecten zullen dienst doen voorzien van electrische verlichting, stoom- en electrische verwarming en bovendien hebben ze verschillende rem systemen. De wagens rijden zeer vast en zijn een goede reclame voor de Ned. in dustrie, want van deze 15 nieuwe wa gens zijn er 9 gebouwd bij Werkspoor en 6 bij de firma Beynes. In een van de volgende dagen zullen zij in dienst genomen worden. NEDERLANDSCH FABRIKAAT. De algemeene vergadering van de vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" zal op 18 September a.s. plaats heb ben te Haarlem. Behalve de gebruike lijke zaken, staat ditmaal op het pro gramma een uiteenzetting van den heer W. Cock Buning over het onder werp: Het Nederlandsch belang bij Suriname. Zooals bekend is, heeft de heer De Cock Buning eenigen tijd ge leden in opdracht van de Kamers van Koophandel en Fabrieken hier te lan de, een studiereis naar Suriname ge maakt en over de resultaten van zijn onderzoek een zeer belangwekkend rapport geschreven. In den namiddag zal een bezoek worden gebracht aan het bedrijf van de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfa brieken te IJmuiden. Het vervoer van FEUILLETON. EINDELIJK VREDE. Sb) o Onderwijl was zijn wederhelft bezig met groote drukte al de pakjes en doozen, trommels enz. in ontvangst te nemen, die de bedienden kwamen aan dragen. Ongeduldig liep ze in de voor galerij heen en weer. „O lieve deugd! Wat zijn die men" schen altijd langzaam! Ze zouden iemand uit zijn vel laten springen. W aar is nu mijn handkoffertje? Ach heden! ik zie het nergens. O ja, daar siaat het. Moeten ze dat nu zoo achter die bloempotten zetten? Een, twee, arie, vier, vijf het karbiesje is zes, de zwarte trommel is zeven, de mand acht, de hoedendoos negen, de kist tien.. O lieve tijd! Ik moet er twaalf hebben! Waar is dan toch het goed? Luie schepsels! ik zal het zelf moeten gaan halen. O gelukkig, daar staat het pak op tafel; dat is elf. Wat is er nu nog niet? O ja, de rotan mand. Zeg, zullen jullie nu nooit klaar zijn met het goed uit het rijtuig te halen? Daar staan ze waarlijk met hun armen over elkaar!" „Er is niets meer in het rijtuig, me vrouw", zeide Bi dan. „Het moet er zijn! Een rotan man. 't Zal vóór bij den koetsier zijn". Maar de mand was er niet, hoe me en naar IJmuiden zal geschieden door middel van particuliere auto's onder leiding van het bestuur van de Ver eeniging voor Vreemdelingenverkeer te Haarlem. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Heenvliet (toez.) F. J. Los te Haarlem. Te Delfzijl (toez.), J. C. Salverda te Heino. Te Rozenburg (toez.), J. C. Salverda te Heino. Te Oostermeer en Eestrum, Th. A. Hoen, te Ee. Aangenomen: Naar Cuyk, P. J. Hage te Helvoirt. Bedankt: Voor Zwartewaal de heer F. J. Los, cand. te Haarlem. Voor Lemmer en voor Parrega, H. Dekker te Hasker- horne. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Zierikzee, B. Telder te Vianen. Te Gouda, J. Douma, te 's-Graven- hage-Oost. Te Hoogezand—Sappemeer, J. A. Verhoog te Nieuw Dordrecht. Te Stads- kanaal-Pekelderweg, de heer Joh. Booy, cand. te Hoogeveen. Te Surhuisterveen, D. Feenstra te Borger. Bedankt: Voor St. Anna Parochie, J. H. Kroeze, te Reitsum. GHR. GEREF. KERK. Beroepen: Te Soest, P. de Smit, te Boskoop. Bedankt: Voor Sneek, P. Zwier, te Papendrecht. BEVESTIGING, INTREDE, AFSCHEID. Na des morgen bevestigd te zijn door Ds. D. Hoek van Enkhuizen met een pre dikatie over 1 Cor. 3 9, waarbij den be vestigde werd toegezongen Ps. 134 2 en 3, deed gisteravond Ds. H. Steen, geko men van Helden, intrede bij de Geref. Kerk van Andijk met een predikatie over 1 Petr. 2 9. Zijn hoofdgedachte was: het doel der prediking moet zijn de eere Gods. De nieuwe leeraar werd toegesproken door ouderling J. Vriend namens Kerkeraad en gemeente en door Ds. D. Hoek namens de classis Enkhuizen. Hem werd toege zongen Ps. 106 26. De kerk was stamp vol. DOCENT G. WISSE. Naar gemeld wordt, is Ds. G. Wisse, predikant bij de Chr. Geref. Kerk te Utrecht, voornemens om half Sept. a.s. zijn ambt als docent aan de Theol. School te Apeldoorn te aanvaarden. COLLEGES VAN DEN GEREF. BOND. In „De Waarheidsvriend" brengt Prof. Dr. H. Visscher verslag uit van de colle ges, door hem voor den Geref. Bond ge geven. Op de lijsten dier colleges hadden 49 studenten geteekend. Over het geheel wer den deze colleges evenals vorige jaren vrij trouw gevolgd. Ook de Vrijdagavonduren werden geregeld gehouden en gemiddeld door een 15-tal studenten bijgewoond. Behandeld wordt voor de kerstvacantie de leer der schepping van de redelijke wezens. Na de kerstvacantie werd behandeld de schepping des menschen. Op het Vrijdagavondcollege werd gere geld voortgegaan met de lezing van eeni ge capita der Institutie in het Latijn. Ook werd in deze uren geregeld met hen gesproken over de diepere levensvra gen, die bij hun studie aandacht vroegen. Op deze wijze werd soms met de jongelui een levendig geestelijk contact verkregen. Over het geheel is ook dit jaar het groot nut van deze colleges zeer duidelijk ge bleken daar langs dezen weg niet slechts wetenschappelijk, maar ook uit geestelijk godsdienstig oogpunt aan een groot aan tal onzer jongelui een nuttige steun kon worden verstrekt, aldus beëindigt Prof. Visscher zijn verslag. GENERALE SYNODE DER CHR. GEREF. KERK. Ons bericht van Zaterdag over deze Sy node behoeft eenige aanvulling. Na de ochtendvergadering van Donderdag viel niet de sluiting, want er volgde nog een avondzitting. Donderdagavondzitting. Art. 36. Een gravamen, ingediend tegen de bekende zinsnede der belijdenis: „Om uit te roeien enz." De commissie der Synode rapporteert: vrouw ook driftig naar het rijtuig liep, en in alle hoekjes en gaatjes snffelde. „Koetsier, je moet de mand uit het rijtuig hebben laten vallen. Ik betaal je niet, voordat alle boel er is". De man zette een grooten mond op, en zeide, dat hij zijn geld moest heb ben, en dat hij haar anders zou aan klagen. „Er is geen andere mand ge weest dan die daar met het hengsel en dat karbiesje. Ik heb alles nageteld, toen het op bet perron stond, toen u en mijnheer er bij stonden. Er waren elf colli's en niet meer. Geef mij nu mijn geld; want ik heb bier al lang genoeg gewacht, en ik heb een ver bazende vracht gehad". „O vreeselijk, wat een brutale rekel! Wat moet ik toch doen? Ik weet zeker, dat die mand er geweest is. Daar heb ik mijn kleeren in. Ik weet' geen raad zonder die mand". „Mevrouw, mijn geld!" zeide de koetsier brutaal. Hij was van het rij tuig afgekomen, en ^tond nu met drei gende houding voor de dame. Ruth wist niet wat te beginnen. Me vrouw bleef jammeren, en schold clen man uit voor een brutalen, leelijken kerel. En onderwijl hoorde men den zieke van uit de kamer klagelijk roe pen: „Zal dat leven nu ophouden? Vrouw, breng mij toch mijn valies, dat ik mij verkleeden kan! Hoe lang moet ik toch wel wachten?" De verontwaardigde daine lette in t eerst niet in 't minst op het geroep Er is hier geen sprake van het uitroeien van menschen, maar van afgoderij en valsche godsdienst. Dit wordt aangetoond uit de geschiedenis. De volgende conclusiën worden aange nomen: a. Er is hier geen sprake van uitroeien met het zwaard. b. De gewraakte zinsnede is niet los te denken van den overigen inhoud van het artikel. c. door schrapping van die woorden wordt een gewichtig beginsel weggeno men. d. De bestreden uitdrukking bedoelt niets anders dan aan te geven welke roe ping de Overheid heeft in betrekking tot het publieke leven. Zondagsrust en Zondagsheiliging. De Generale Synode dringe bij de Hoo- ge Regeering aan om de openbare onthei liging van den dag des Heeren te verbie den en tegen te gaan, eveneens dat de Hooge Regeering verbiede en tegenga wat met de openbare Zondagsrust in strijd is. Rapport sociale vraagstukken. In behandeling wordt genomen het Rapport over de vraag: welk standpunt de leden der Kerk hebben in te nemen te genover den stroom van de sociale bewe ging onzer dagen. De rapporteur doet uit komen, dat dit rapport bedoelt te zijn een getuigenis, een leiddraad. De Kerk doet geen uitspraak. Roepende gemeente volgende Synode. Aangewezen wordt Rotterdam. Slotwoord van den Voorzitter. We zijn saamgewee9t in broederlijke liefde en eensgezindheid. Belangrijke, besluiten zijn genomen, zegene de Heere onze Theol. school met haar Docenten; zegene Hij on ze Buitenlandsche Zending en Zijn gau- sche Kerk. Daarna dankt de voorzitter al len voor hun medewerking. Eveneens spreekt hij een woord van dank aan den 2den voorzitter, scriba en Prae-adviseurs. De 2e Voorzitter dankt Ds. Geels voor zijn tactvolle leiding. Prae-adviseur Doe. Lengkeek spreekt namens de andere Docenten. De Voorzitter leest Ps. 91, laat zingen den Avondzang vers 7 en sluit daarna de Synode met dankzegging. DE ZAAK-DU PLESSIS. Naar men weet is er in Zuid-Afrika be roering over de aanklacht van het cura torium der universiteit te Stellenbosch te gen prof. J. du Plessis, hoogleeraar in de theologie wegens onzuiverheid in de leer. Naar de Z.-Afr. pers bericht, is in eerste instantie het proces voor Prof. Du Plessis gunstig verloopen. De „ringcommissie" der Ned. Geref. Kerk, die de klacht in eerste instantie te behandelen had, oordeelde hem op alle punten onschuldig, en verklaarde zich over de aanklacht door het curatorium zeer verbaasd. Hoe anderen over deze uitspraak den ken, blijkt bijv. uit een stukje van Ds. T. Ilomersma in „Ons Kerkblad", die aldus oordeelt: „Hierdie feite in aanmerking geneem, moet 'n buitestaander hom op sy beurt weer verbaas oor die verbasing van die ringskommissie. Daar zal seker nog baie oor hierdie saak gespreek en geskryf word en ek veronderstel dat die leraars van die ringskommissie nog baie geleentheid sal kry, om hul opnuut te verbaas. Dat daar twee verskillende strominge in die Ned. Geref. kerk is, kan elkeen, wat kennis neem van wat daar plaas vind, opmerk. Die ene rigting is gereformeerd, en die ander tamelik liberaal en eties, en dat daar 'n skerp stryd tussen die twee par- tye zal moet gestry word, is eweneenB klaar en duidelik. Soos sake nou loop, kan dit nie bly nie". ENGELSCH-DUITSCHE THEOLOGISCHE CONFERENTIE. Op de eerste Engelsch-Duitsche Theolo gische Conferentie, welke in het voorjaar van 1927 te Canterbury gehouden werd, werd ook besloten, dat deze conferentie gedurig herhaald zal worden. De eerste herhaling zal dit jaar zijn te Eisenach van 11 tot 18 Augustus. De voorzitter der Stockholmer Commissie van Theologen, professor Adolf Deissmann uit Berlijn, zal de leiding hebben. HOSPITAAL-KERKSCHIP DE HOOP. Het hospitaal-kerkschip De Hoop is j.l. Vrijdagavond van zijn eersten kruistocht onder de haringvisschers op de Noordzee te IJmuiden teruggekeerd. van haar echtgenoot; maar eindelijk nam ze in drift het valies op, en zette het vóór haar man in de kamer neer. „Je kunt nu ook nooit een oogen- blik wachten. Zie je dan niet, dat ik het zoo druk heb met het goed? En dan nog die onbeschoftheid van dien koetsier te moeten verdragen, het js meer dan erg! Maar jij voelt nu heelemaal niets voor een ander". Ruth haastte zich intusschen om den koetsier tevreden te stellen door hem uit haar eigen zak te betalen; w^nt ze schaamde zich voor de buren over de opschudding in haar huis. Maar hiermede haalde ze zich de onte vredenheid van haar gast op den hals. „Dat is nu wat moois, dat u hem betaald hebt. Nu is de kerel er van door, en is er heelemaal geen kans om mijn mand terug te krijgen". Ruth trachtte haar tevreden te stel len door Bidan naar hot station te zenden, om daar naar het verlorene navraag te doen. Maar ook hiermee was ze niet voldaan. Het duurde lang, voor de rust in huis een weinig was hersteld en me vrouw Van der Sande zich in de lo gt erkamer teruggetrokken had. Ruth hoorde nog voortdurend haar toornige slem. en beklaagde van harte den ar men zieke. Ze was blij, dat haar broer hij de aankomst van de gasten niet te genwoordig was geweest. Wat zou hij wel van zulke ..vromen" gezegd heb ben! Het schip had te Aberdeen aan boord genomen den schipper J. V. van den mo- torlogger Utrecht VL. 137, die daar sedert 6 weken in het ziekenhuis vertoefde. Ver der had De Hoop nog 4 patiënten meege bracht, die in IJmuiden aan land werden gebracht en naar hunne respectievelijke woonplaatsen vervoerd. De geneesheer van De Hoop, dr. F. G. van Asperen, heeft op deze reis 59 patiën ten behandeld, van wie 14 in volle zee en 45 in de haven van Lerwick. De geestelij ke verzorging was op deze reis toever trouwd aan Ds. A. Luteijn, Ned. Herv. predikant te Vlaardingen. INWENDIGE ZENDING IN N.-HOLLAND. Reeds eenigen tijd bestond er ernstig verschil van meening tusschen het hoofd bestuur en een groot aantal leden der Ver eeniging voor Inwendige Zending van Noord-Holland. Een aantal rechtzinnige predikanten, evangelisten, enz. hebben tweemaal te Alkmaar een vergadering ge houden en daarpa verschillende wenschen en voorstellen ingediend. Na de tweede vergadering is het verschil van meening verscherpt tot een conflict, met als ge volg dat thans het geheele hoofdbestuur, op één enkel lid na, ontslag heeft geno men. Onder deze omstandigheden heeft het hoofdbestuur gemeend thans geen uitvoe ring te moeten geve-n aan het besluit der algemeene vergadering tot het aanstellen van een inspecteur der vereeniging, maar dat over te moeten laten aan het nieuwe bestuur, dat met den te benoemen Inspec teur zal samenwerken. Het nieuwe hoofdbestuur zal in een in September te houden vergadering worden gekozen. Tot zoolang zal het afgetreden hoofdbestuur de loopende zaken afdoen. CHRISTEL. NIJVERHEIDSSCHOOL TE HAARLEM. In September a.s. zal te Haarlem een Protest. Christelijke Nijverheidsschool ge opend worden met Rijks- en Gemeentesub sidie. De school is een uitbreiding van de reeds jaren bestaande Chr. Avondnaai school, die reeds 150 leerlingen telt. Het is een verblijdend feit, dat ook het Nijverheidsonderwijs, dat een zoo groote toekomst heeft, in Haarlem in Christelij- ken geest zal worden gegeven. Uit het Sociale Leven. DE RECHTSPOSITIE VAN HANDELSREIZIGERS EN -AGENTEN OP 17 Juli j.l. verleende de minister van Justitie een audiëntie aan een de legatie, bestaande uit de heeren R. L. de Graaff, W. Lucassen en H. J. Ver meulen, optredenden namens de drie samenwerkende handelsreizigers-orga nisaties, t.w. de N. V. V. H. I. „Her- mee", de R. K. Vereen. „St. Christof- fel" en de Nat. Vakgroep van Chris telijke Handelsreizigers en -Agenten. De delegatie herinnerde den Minister aan de adviezen, aangaande het voor ontwerp, betreffende de rechtspositie van handelsreizigers en handelsagen ten, welke de Nationale Vakgroep en „St. Christoffel" het vorig jaar aan den Minister hebben toegezonden. Aan de hand van deze adviezen wer den de voornaamste wenschen der ge organiseerde handelsreizigers, waar aan in dit onderwerp niet of niet voldoende is tegemoet gekomen, door de delegatie nader toegelicht en ver dedigd. Naar de meening der delegatie zou er alle reden zijn om voor de handels reizigers ten aanzien van het aangaan der arbeidsovereenkomst af te wijken van den algemeenen regel en te be palen, dat zulks schriftelijk moet ge schieden. De regeling van de arbeids voorwaarden der handelsreizigers is doorgaans niet zoo eenvoudig als van andere werknemers en speciaal het provisie-element in de belooning van hun arbeid geeft bij de beëindiging van de arbeidsovereenkomst, indien deze niet schriftelijk is vastgelegd, vaak aanleiding tot allerlei verwikke lingen. Terzake de toepassing van het del- crederestelsel bepleitte de delegatie 'n algeheel verbod subsidiair een beper- ping tot het terugbetalen van de ont vangen provisie door den handelsrei ziger, terwijl zij met voorbeelden uit „Zij is zeker overspannen door de drukte en de ziekte van haar man", zeide Ruth tenslotte vergoelijkend. „Het zal wel beter gaan, als ze hier wat tot rust komen". Ze begaf zich met Nènèk naar de keuken om te zorgen, dat er op het eten niets aan te merken zou zijn. En nènèk zag nu en dan haar Nonah van terzijde aan en zuchte. HOOFDSTUK XXII. Het was een moeilijke tijd, die nu voor Ruth was aangebroken, een ware beproeving van haar geduld. In geen ei kei opzicht kon ze het haar gasten naar den zin maken. De bouillon was nooit goed. De melk was waterig. De si.ep was of te machtig óf niet krach tig genoeg. De biefstuk te rauw of te gaar. De bedienden waren lui en ach teloos. Nènèk had een wonderlijke manier van het bed op tj maken. De kamer was vreeselijk geluorig, en er was veel te veel geloop op het erf. Ruth had het eene vertrek in haar „asyl" in gebruik genomen voor de naailes, vreszende dat de drukte van de kinderen op de achtergalerij den zieke hinderen zou. Nu waren ze ver genoeg van het hoofdgebouw verwij dt rd om geen stoornis te veroorzaken. Maar toen Ruth, na afloop van dé les, als naar gewoonte, m i de meisjes een bed zong. het was half zes 's avonds, dus was de *.ijd van middagrust toch it'~ds lang voorbij, kwam mevrouw de practijk aantoonde, dat dit stelsel inderdaad op vrij groote schaal en vaak zonder redelijk motief wordt toe gepast. Aannemende, dat een absoluut ver bod terzake de toepassing van het concurrentiebeding, met het oog op de practijk hier te lande, uiterst moeilijk zou zijn te verkrijgen, verdedigde de delegatie invoering van enkele wets bepalingen, waardoor althans een al te willekeurige behandeling van den handelsreiziger onmogelijk zou zijn. De delegatie achtte het gewenscht, dat bij een wettelijke regeling van de rechtspositie der handelsreizigers de thans geldende practijk, dat de han delsreiziger bevoegd is de overeen komsten tot stand te brengen, als re gel wordt aanvaard, terwijl afwijking van dien regel alleen toelaatbaar kan worden geacht, indien partijen zulks schriftelijk zijn overeen gekomen. Eindelijk wees de delegatie nog op de noodzakelijkheid, dat provisie steeds met arbeidsloon dient te wor den gelijk gesteld en dat het recht van den handelsreiziger op provisie van z.g. indirecte orders duidelijk om schreven dient te worden, terwijl zij in dit verband tevens de meening uit te, dat art. 1638e B. W. terzake 't recht op inzage der boeken, in de practijk onvoldoende is gebleken. De Minister nam van de uiteenzet ting der delegatie met belangstelling kennis, doch merkte reeds aanstonds op, dat, voorzoover de wenschen be trekking hebben op bezwaren tegen de geldende wet op de arbeidsovereen komst, die gelijkelijk ook voor ande re werknemers zouden gelden, voor ziening daarin moeilijk in een speci aal ontwerp als het onderhavige op haar plaats kan zijn. Overigens zegde de Minister, die zich aangaande de bestaande toestanden nog uitvoerig liet inlichten, nadere overweging van een en ander toe. UIT DE SCHOEN- EN LEDER INDUSTRIE. De Federatie van Schoenfabrikan ten heeft aan de samenwerkende bon den den volgenden brief gestuurd: In aansluiting aan de conferentie van Woensdag 27 Juni j.l. hebben wij c!e eer u mede te deelen, dat wij in ons bestuur nader hebben overwogen de vijf punten, ten aanzien waarvan ons bt stuur u nadere overweging toezeg de, te weten: 1. Opneming eener bepaling in den leiddraad, dat sti-kloonwerkers ten minste 10 pCt. boven het minimum uurloon kunnen verdienen. 2. De vervanging van de woorden „ijverig en bekwaam" in r-rtikel 1, laatste lid, door het woord „normaal". 3. De opneming in de le klasse van de houtenhakzetters, d.w.z. van de arbeiders die houten hakken geheel afwerken. 4. Wijziging van artikel 3 van den leiddraad in dien zin, dat er geduren- ae ten hoogste 13 weken 53 uur zal kunnen worden gewerkt. 5. Bevorderine- van het uitbetalen van den kindertoeslag door een fonds. Wij kunnen u thans berichten, dat voor het geval de bedoelde vijf punten het eenige beletsel vormen, voor de aanvaarding van onzen leiddraad ons bestuur bereid is aan de aang loten schoenfabrikanten te adviseeren de bedoelde vijf punten aan den leid draad toe te voegen. DE DUITSCHE VICSCHERSSTAKING De Duitsche stoomtreiler „Senator Schaf er" kwam Zaterdag te IJmuiden binnen met een lading v^'sch. Nadat de plaatselijke afdeeling van den Cen- tralen bond van transportarbeiders overleg had gepleegd met het hoofdbe stuur van dien bond werd toestem ming gegeven om de medegebrachte vangst te lossen. LUCHTVAART. DE ITALIA-RAMP. Intervleuw met Generaal Nobile. De „Times-correspondent te Stock holm seint aan zijn blad d.d. 27 dezer: Generaal Nobile's trein, die ook de leden der Zweedsche hulpexpeditie vervoerd, rijdt thans door Zweden. Van der Sande met veel drukte de achtergalerij afstormen, en verscheen haar verontwaardigd gezicht in de opening van de deur. „Dat is nu toch mooie Christelijke liefde! Hoe kunt u een zieke toch zoo storen in de rust, die hij zoo noodig heeft? Neen maar, juffrouw Van Ende, als dat hier zóó gaat, en mijn man geen oogenblikje rust heeft, dan is het veel heter, dat we maar weggaan en ons intrek nemen in een hotel er gens in een koel klimaat „Het spijt me, dat ik mijnheer in zijn rust heb gestoord", zeide Ruth kalm. „Ik kon niet vermoeden, dat hij op dit uur zou slapen". Ze was zeer neergedrukt. De vrede in huis was geheel verstoord. Eiken ciag, en me-er dan eens op een dag, was er iets, waarover mevrouw in drift op stoof, of iets waarover mijnheer een lang en droef geklaag liet hooren. En t ergste was, dat ook de vrede in Ruth's hart er geheel door verstoord werd. Ze zag haar trouwe bedienden knorrig en uit hun humeur. Nènèk c'ted haar best om niets te doen blij ken; maar Ruth hoordé haar voort durend zuchten. Ze had dan ook geen oogenblik rust. Aanhoudend moest ze heen en weer loopen; en 't ergste was, dat er nooit iets goed was naar den zin van de gasten. (Wordt vervolgd

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5