Zaterdagavond is een kleine Fiat uit Amsterdam omstreeks kwart voor 9 in brand gevlogen op de Parkeerplaats van het Buitenhof te Den Haag. In enkele seconden stond de geheele wagen in brand. De inzittenden, een heer en een dame, konden zich met moeite redden en alleen dank zij de dapper heid van toegeschoten voorbijgangers konden andere luxe-wagens, die naast de Fiat stonden gered worden. DAG-AGENDA. Woensdag 1 Aug., 's middags twee uur, „Oud Poelgeest": Kinclerzendings- feest. De avond- nacht- en Zondagsdienst da aco'lie ceii wordt van Maandag Sl" Juli tot en met Zondag 5 Aug. a.s. waargenomen door de apotheek van den heer W. Pelle, Kort Rapenburg 12, Te lef. 59 4. nenste zuiveren, zal er naar huiten een schoone daad kunnen worden volbracht. Vooral hij de Olympische Spelen komt het op de mens sana in eorpore sano aan. Jui.it: aldus eindigde spr. een idee, een ideaal zelfs van uitbeelding in het li chaam van wat de geest des menschcn vermag. En hoe reiner die geest is, des te zuiverder zal ook die uitbeelding zijn. Hier is hel puilt, waar de religie de sport raakt. Want hoe meer de geest des men schcn liet Hoogste zoekt, des te vuriger zal li ij vveuschen zijn lichaam in harmonie te brengen met dit geestesleven. Ylamme dan die diep religieuze passie in uw zielen hoog op, welke alleen de tra ditie der Olympische Spelen hoog houden, en haar verheven ideaal tot verwezenlij king brengen kan! Direct daarop zetten de muziek en de lcoi'en „Wilt heden nu treden" in, helaas ontsierd doordat blijkbaar tengevolge van een vergissing de bazuinblazers op den Marathontoren zich ook lieten hooren. De voorzitter van het Nederlandsch Olympisch Comité, mr. A. Baron Schim- melpenninck v. d. Oye sprak daarna de openingsrede uit. Namens het comité richtte hij in het hijzonder een beroep tot onze landgenoo- ten, omdat, het voor ons Nederlanders, be halve dit alles, ten slotte gaat: Om de eer van het land. Namens hel. Nfederlandsch Olympisch Comité verzocht hij daarna aan Zijne Ko ninklijke Hoogheid den Prins der Neder landen uit naam van H.M. de Koningin de Spelen te willen openen. Ook de toespraak van baron Schimmel- penninck van der Oye ontlokte grooten bijval. De vertegenwoordiger van H.M. de Ko ningin, de Prins der Nederlanden, zeide met duidelijke stem het volgende: In naam van H.M. de Koningin ver klaar ik de Olympische Spelen van 1928, ter viering van de IXde Moderne Olym piade geopend. En nauwelijks was Z.K.H. uitgesproken, of kanonschoten daverden en langzaam ging de Olympische vlag aan den centra- len mast omhoog. Daarna werden de postduiven losgela ten. Terwijl het koor het, Vlaggenlied van Joh. J H Verhuist inzette, schaarden de vlaggendragers zich in een kring voor de officicele tribune. Nadat de laatste tonen verklonken waren, trad ir. Denis naar voren en met de eone hand de driekleur vasthoudende, de andere opheffende, sprak hij kort. en afgemeten den Olympischen eed uit. „Wij zweren, dal wij hier de Olympische Spelen beginnen in eerlijken strijd, eerbie digend de regels, die ze reglementeeren en verlangend om er aan deel te nemen in ridderlijken geest voor de eer van onze landen en voor de glorie van de Sport." Deze plechtigheid duurde slechts enkele minuten en nadat de vlaggendrager zich weer voor de groepen had geplaatst, werd het Wilhelmus gespeeld en marcheerden de groepen wederom luide toegejuicht in dezelfde volgorde als zij gekomen waren terug, de Marathonpoort uit. De negende Olympiade was ingegaan. Een incident. Reeds den eersten dag kwam er een wanklank in de spelvreugde. De Fransche athleten wilden niet aan de défilé meedoen. Naar men van Frarusche zijde meldt, moet het nie't deelnemen van de Fransche ploeg een oorzaak vinden in het feit, dat toen de laeer Paul Merican, secretaris-ge neraal va/n het Fransche Olympische Co mité zich met de athleten naar het Sta dion begaf, hem de toegang geweigerd werd door een suppoost. Er ontstond een woordenwisseling, welke tot handtastelijk heden voerde, waarhij de heer Merican door den suppoost "met een sleutel aan het gezicht verwond werd. De Franschen eischten daarop verontschuldiging door het Nederlandsch Olympisch Comité en ontslag van den suppoost. De verontschul diging werd aangeboden, maar 's middags vonden de Franschen den suppoost nog op zijn post, waarop zij unaniem en spontaan weigerden aan het défilé deel te nemen. PAKKETPOST VOOR SCHEPEN ROTTERDAMS CHE LLOYD TE MARSEILLE. De pakketpostzendngen aan den postagent aan boord van de schepen van den Rotterdamschen Lloyd te Marseille zullen voortaan niet meer des Dinsdags te 11.29 van Roosendaal worden verzonden, doch des Donder dags om 13.34 met den specialen snel trein 's-GravenhageMarseille. FROV. STATEN VAN Z.-HOLLAND De voorzitter van het Centraal Stembureau voor de verkiezing van leden der Provinc. Staten van Zuid- Holland heeft in de vacature, ontstaan door het overlijden van mr. S. J. L. van Aalten, tot lid der Staten benoemd verklaard de heer mr. G. J. G. Scbilt- huis te Rotterdam. EEN V/ETSONTWERP REGELENDE DEN RECHTSTOESTAND DER AMBTENAREN. Ingediend is een wetsontwerp rege lende den rechtstoestand van de amb tenaren, waarbij o.a. in de instelling van een ambtenarengerecht wordt voorzien. ESPERANTO-EXAMENS. Voor het esperanto-examen slaag den te Schijndel voor diploma A een 30-tal R.-K. zusters uit Limburg en Brabant; verder de dames: C. A. Blok, to Twello; H. P. Goossens, te Den Dungen; C. J. Kruissen, tè Udenhout; W. Megens, te Berchem; J. M. San ders, te Lage Mierde; M. W. A. Ver- steege, te Tilburg. Voor diploma B slaagde C. M. van Rooyen te 's-Hertogenbosch. De examens zijn afgeloopen. In het geheel meldden zich aan 427 candida- ten voor diploma A en 49 voor dipl. B. Opgekomen resp.: 378 en 46. Ge slaagd voor A: 291 en voor B: 30 can didates De najaarsexamens vinden in November plaats. Als Rijksgecom- miteerde was door den Minister van Onderwijs Kunsten en Wetenschappen aangewezen de heer dr. H. A. J. v. Swaaij, Inspecteur M. O. VELDWACHTER WEGENS KNEVELARIJ GEARRESTEERD. Op liet voetbalveld van M.V.V. is de 40-jarige gemeenteveldbwachter van Gronsveld H. gearresteerd, verdacht van knevelarij. Hij bad een zekeren Mi te verstaan gegeven, dat deze door betaling van f 10 van een bekeuring zou kunnen vrijloopen. M. had hem een biljet van f 10 gege ven, doch had het nummer genoteerd en deed aangifte bij de recherche. Bij het verhoor bekende de veldwachter. Het geld was evenwel reeds gewisseld en grootendeels uitgegeven. De man werd 'ter beschikking van de justitie gesteld. Op dit vergrijp staat een straf van ten hoogste zes jaar. BUITENLAND. VOLKENBONDSPOLITIE. Een „korps" van 6 gendarmes. Ofschoon de volkenbond nog geen eigen leger heeft, zal hij toch weldra beschik ken over een „imponeerende politiemacht" ter sterkte van zes Zwitsersche gendar men. Dit „korps" zal onder bevel staan van een brigadier der gendarmerie en zal zijn hoofdkwartier hebben in het bijgebouw van het volkenbondssecretariaat, waarin ook de typisten-afdeeling ondergebracht is. Bij belangrijke gelegenheden, zooals de algemeene volkenbondsvergadering, als de autoriteiten voor de bescherming van meer dan 100 leidende staatslieden van Europa hebben zorg te dragen, zal de vol kenbondsgendarmerie versterkt worden door plaatselijke politie. HET CONFLICT TUSSCHEN ENGELAND EN TGYPTE. De Egyptische oppositie besluit vol te houden. De nationalistische leden van den Egyp- tischen senaat en kamer hebben het ver bod der regeering tot bet houden van zul ke bijeenkomsten trotseerend, Zaterdag avond in een particuliere woning verga derd. Een motie werd aangenomen, houden de dat het parlement nog bestaat, en vol gens de grondwet gerechtigd is bijeen te komen, terwijl daarin voorts het aftreden der regeering wordt, geëischt. Nader wordt gemeld, dat 202 van de 335 leden der beide Huizen van het ontbon den parlement de resolutie hebben onder teekend, waarin verder wordt verklaard, dat elke wettelijke maatregel van het te genwoordig ministerie of door het kabi net gemaakte overeenkomsten van nul en geener waarde zullen zijn en openlijk be tuigd wordt, dat het parlement tot No vember blijft bestaan. De aanwezigen zwoeren de grondwet tot hun laatste snik te zullen verdedigen. ONTZAGLIJKE BOSCHBRANDEN IN AMERIKA. Over een afstand van 50 kilometer. Uit Wallawalla (staat Washington) wordt gemeld: In het vruchtbare graan" ebied der Eureka Flats op 50 kilometer afstand van deze stad heeft een brand, die 12 uur duurde, 13 warenhuizen en eenige honderde accres weide- en bouwland vernield. Het verwoeste gebied is on geveer 50 kilometer lang en 25 kilome ter breed. Naar gemeld wordt, is de brand uitgebroken in de buurt van bet spoorwegstation Attala. Honderden boeren zijn den heelen nacht in de weer geweest om den brand te blusscben. De graanvoorra den bij het spoorwegstation Abkins konden door het opwerpen van dam men gered worden. De schade is enorm. PRESIDENT CALLES TREEDT AF. Op 1 December. De Mexicaansche president Calles heeft verklaard den lsten December te zullen aftreden. BELA KUN UITGEZET. Blijkbaar in alle stilte. Het blad „De Stunde" te Weenen deelt mede, dat de uitzetting van Be- la Kun in den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft plaats gehad, KABINET-KQROSETSJ. Belgrado contra Agram. Na wekenlange regeeringscrisis sinds den moord in het parlement op 26 Ju ni, heeft Joego-Slavië thans weer een regeering; de regeeringscrisis is be ëindigd, de staatscrisis duurt" echter onverminderd voort. Hoe men in het Kroatische opposi tiekamp denkt over de huidige oplos sing blijkt wel uit de Kroatische pers commentaren, die de combinatie tot hernieuwing van' h^t oude regiem der vier coalitiepartijen met Dr. Korosetsj aan het hoofd, een „bewuste provoca tie van de Kroaten" noemen. Men houdt een en ander voor een bewijs ervan, dat Belgrado de boeren- democratische coalitie geen satisfac tie wil geven voor bet op 20 Juni ver goten bloed. Agram verwijt Belgrado, dat bet lichtzinnig de gewichtigste staatsbe langen negeert. De Kroaten zijn ook tegen Dr. Koro setsj, omdat zij hem voor een verkap ten plaatsvervanger van de radicalen houden, met wie de Sloveensche volks partij nauw verbonden is door de over eenkomst, het vorige jaar in Juni ge sloten en waardoor de Sloveensche volkspartij in het najaar in de regee ring is gekomen. SPOOGWEGONGELUKKEN. Te Ujverbasz 3, te Nancy 2 dooden. Vrijdagochtend is (ie D-trein uit Boe dapest in de huurt 'van het station Ujverbasz op een daar stilstaanden goederentrein gereden. De hotsing was hevig; de spoorweg beambten werden gedood. De materieele schade is aanzienlijk. Bij een treinbotsing te Nancy zijn gisteren twee personen gedood en 15 gewond. De materieele schade moet groot zijn. LOTZ GETROFFEN DOOR EEN RAMP. Benzine en oliebergplaats ontploft. In den nacht van Zaterdag op Zon dag is, naar het N. v. d. Dag meldt, in het centrum van Lotz een groote bergplaats met g'eweldige hoeveelhe den vaten benzine, spiritus en olie ont ploft. Door de buitengewoon heftige ex plosies, die een uur lang duurden, ont stond in de stad een groote paniek. In den omtrek van 2 K.M. werden van alle huizen alle ramen vernield. Ongeveer honderd huizen werden min of meer ernstig beschadigd. Het aantal dooden en zwaar gewon den kon tot dusver niet worden vast gesteld. Het moet echter aanzienlijk zijn. Verscheidene honderden personen zijn door glassplinters en brandende stukken hout gewond. De meeste dooden moesten in het Evangelisch Oudelieclenhuis te be treuren zijn, dat zicb vlak naast de plaats van de ontploffing bevindt. Toen de bewoners van het gesticht de zware explosies hoorden, stortten zij zich uit de ramen naar buiten, waarbij vélen den dood vonden. De oorzaak van de ramp kon tot dusver niet worden vastgesteld; men denkt echter aan zelfontbranding ten gevolge van de hitte. KORTE BERICHTEN. Emil Marek, de ingenieur, die zijn heen afhakte om de verzekeringsuit- keering te ontvangen, is door den Oostenrijkschen bondspresident vóór het einde van zijn straftijd begenadigd. De eenige dochter van den Oos tenrijkschen schrijver, Arthur Schnitz- ler, is te Venetië tengevolge van een ongeval bij het paardrijden overleden. Zaterdag werden te Antwerpen door den ambtenaar van den burger lijken stand 77 paren in het huwelijk verbonden. Staatssecretaris Kellogg heeft verklaard, bij zijn bezoek aan Parijs ter gelegenheid van de onderteekening van het vredespact, aan geen confe renties te zullen deelnemen over her- slelkwestie, oorlogsschulden, Dawes- plan, etc. Op de Philippijnen is do vulkaan Mayo weer in werking getreden. De uitbarstingen zijn zeer hevig. De Duitsche gezant te Parijs heeft Zaterdag met het Fransche departe ment van buitenlandsche zaken on derhandeld terzake van het Fransche uitleveringsverzoek. Te Berlijn is een proces beëindigd tegen het tijdschrift „Pfaffenspiegel", dat een schimpprent op de gebeurte nissen te Konnersreuth had afgedrukt. De beklaagde werd vrijgesproken-van beleediging der katholieke kerk. Paul Raditsj heeft in een inter view verklaard, dat hij volkomen on afhankelijkheid voor Kroatië eischt, slechts in personeele unie met den ko ning. Hij is Italië zeer welwillend ge zind. Naar de „Montag" uit Constan- tinopel meldt, staat sinds Zaterdag morgen een geheel stadsgedeelte van Constantinopel in brand. Op een spoorwegoverweg op den lijn RoubaisLille werd een auto door een locomotief gegrepen en 50 M. me el egesleept. De 4 inzittenden van den auto, waaronder een priester, werden gedood. UIT DE OMGEVING. IOETEHWOUDE. Afscheid van Ds. J. H. Mulder. Gistermiddag nam Ds. J. H. Mul der, die «en beroep heeft aangeino- Imen 'naar Hillegom, afscheid van da Ned. Herv. Gem. alhier. Ds. Mulder heeft hier ongeveer 3 i'aar het Evangelie verkondigd. Hij :wam hier als opvolger van Ds. Hou ders .en deed, na oes morgeus' door Dr. E. J. W. Posthumes Meyes uit 's- Gravenhage bevestigd te zijn, 25 Oct. 1925 intrede met een predicatie over „cfe ware Gc-dsaanbidding", naar aan leiding van Joh. 4 23. In de drie jaar, die sindsdien ver iaopen zijn, heeft Ds. Mulder zich door zijn persoon en ambtelijken, arbeidde liefde -en hoogachting vain velen in onze gemeente verworven, zoodat het velen spijt dat h'rj thans rü:ds heein ging De_ Hcero evenwei ren tot "Zrlii »eenen dienaar: „Kom" en hij komt, ien tot den ander: „Ga", en hij gaat, en op Zijn t;jd vervult Hij de ledig gewor den plaats. Naaat gistermiddag gezongen wasPs. 84 1 en 3, werd gelezen 1 Joh. 2 vs. .1529, waarna Ds. Mulder als tekst 'zijner afscheidspredikatie opgaf Lucas 21 33„De hemel in de aarde zullen voorbijgaan, maar Mijne woorden zul; len geenszins voorbijgaan". Spr. begon met een woord van den iVlaamschen dichter Guiido Gezelle te. citeeren „Ik voel een traan mijn oog .ontzwe-llen, Wanneer ik denk: betris voorbij". In een dergelijke stemming verkeert ook spr. in dit middaguur, wanneer hij er iaan denkt, dat hij heden geroepen is afscheid te nemen van de gemeen te, die drie jaar aan zijn zorgen is toe vertrouwd geweest. Het is alles onher roepelijk voorbij en kan door niets of niemand meer teruggeroepen worden. W>e mogen evenwel in een ure ais deze met onze gedachten niet in de ttnenschelijke sfeer blijven. Het moet ons gaan om Christus, dus om het eeuwige. Zien we het zoo, dan kunnen we in een paradoxale taal spreken van droevig geluk of gelukkige droefheid. Heel het leven niet slechts dermen- (scjhien, maar ook dat der natuur, is eigenlijk een paradox. De hemelen ver tehen Gods eer en in zooverre gaat er van hen een sprake uit over den Eeu wige; 'anderzijds zijn zij, evenals de aarde in de vergankelijkheid begrepen: zfj gaan voorbij De Duitsche wijsgeer Nietzsche heeft gefilosofeerd van don eeuwigen terug eer: eenmaal komt alles precies weer in dezelfde verhoudingen waarin het thans bestaat, terug. Tr jostelooae leer, en die ook in strijd is met onze erva ring op het gebieJ. van natuur, maat schappij en menschel ijk leven. Gelukkig leert dé Schrift het ons ook anders, en beter. Het gansche schepsel zucht als in barensnood zijnde, zegt Paulus. Hot verwacht de verlossing, die door Chris tus aan het kruis niet slechts voor de menschheid, doch cok voor die le vende en de levcnlooze natuur verwor ven is. Wel zullen hemel en aarde voorbijgaan, doch dan kunnen we te vens zeggen: do nacht is voorbijgegaan en het waarachtige licht schijnt nu. Zulk een he rlijke toekomst gaan wij tegemoet. Vervolgens werd go zong en Gezang 55 vs. 2 en 3, waarna Ds. Mulder de ge bruikelijke toespraken hie d. Hij richtte zich achter e ivolg ns tot den consu lent, Ds. H. Mondt van Leiderdorp, Radio-Programma. WAT ER VANAVOND TE HOOREN IS. HUIZEN, 3409 M. (Na 6 uur n.in. 1870 M.}. N. C. R. V. 8.30 Uitzendavond. Mevr. Ali Brou werde Reigt, a-It; 'dei heer J. F. Grosjaan, piano. 9.45 Orgelconcert. Did hleier S. P. Vis ser, organist te Hillegotmi. Daarna laatste berichten. HILVERSUM, 1071 M. A. V. It. O. 5.45 Vooravondconcert idoor het Om roeporkest 10.I.V. Nico Treep. SolistL. H. Meerl'oo, cello. 6.00 Tijdsein van de A.V.R.O.-klok. 7.30 Causerie door Mr. K. Bijlsma: „Het 75-jarig bestaan der Fra- neker Kaatspartij. 7.45 Politieberichten. 8.00 Tijds ;:i van de A.V.R.O.-klok. 8.00 (Hélène CaJs) Motette, Mozart. 8.15 Aansluiting Kurhaus Schevenin- gen. Het Residentieorkest o.l.v. Ignaz Neumiark. Solisten: Caro^ line Castendijk, zang en Sam Swaap, viool. 10.30 Persberichten van Vaz Dias. KüNIGS W USTERH., 1250 M. 5.20 Concert. 9.20 Piano. LANGENBERG, 469. M. 6.20 Muziek. 8.35 Concert. Daarna nieuwsberichten. DAVENTRY, 1604 M. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Muziek. 6.50 Eerste algem. nieuwsbericht. 7.05 Muziek. 7.35 De grondslagen der muziek. 8.05 Variété. 9.20 Tweede algem. nieuwsbericht. 9.50 Berichten aan zeevarenden. 9.55 Muziek. 11.20 Muziek. PAltljS, (Radio), 1750 M. 5.05 Koersen en inlichtingen. 8.20 Landbouw berichten. 8.35 Koersen en mededeelingen. 8.50 Concert. kerkeraad e 1 kerkvoogden, zang-, jon- gelings- en meisjesvereenigingen, cate chisanten ien oud-catechisanten, den lei der der Zondagsschool, koster en kos- (fcerin, en ten slotte tot de gemeente. Nadat de slotzang .^taande gezongen was, Gez. 96, werd den scheidenden leeraar P_s. 121 4 toegezongen: „Die Heer zalu steeds gadeslaan'. In opdracht van den inspecteur van den V eeartsenijkundigen Dienst, is door de politie alhier tegen Joh. de W. procesverbaal opgemaakt, wegens niet tqdig aangifte doen bij1 den Rur- gemieiester, dat onder zijn vee besmet telijke ziekte Mond- en Klauwzeer heerschte. Burgerlijke stand. Geboren: Johan nes Leonardus Wilhelmus z.v. C. R. van iVelzen en W. Straver; Marie Anto- nia, d.v. L. A. Zandbergen en C. M. v. Veen. Johannes Christiaan Willebror- dus, z.v. J. W. v. d. Ploeg en H„ J. van Leeuwen; Magdalena Josine d.v. 'C. Th. v. d. Maat en W. van'Haastrecht Ondertrouwd: Dirk Ruijs 52 j. en Aagje Adriana Blomi 44 j.; Willem van Leeuwen 25 j. en Sara Marie van Groe ningen 18 j Getrouwd: Paulus Bruinis en Anna Bemardina de Jong. Overleden: Johanna Cornelia v. d. iSalm 54 .i VOORSCHOTEN. Ernstig auto-ongeluk. Gistermiddag ci.'.streeks kwart over twee heeft op den Straatweg alhier >een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. De heer Schaper, lid van de Tweede Kamer en van Ged. Statein van Zuidi- Holland, was mlet zijn vrouw naan .Gro ningen geweest ter bijwoning van oen bruiloft. Zij waren1 ,uit Groningen te ruggekeerd len maakten nia aankomst in Den Haag, gebruik van de electri- sche tram naai' Voorschoten, waarde heer Schaper, woont. Bij1 laiankoimjst aan de halte Voorschoten-Zuid, zijd zij! uitge stapt, om zich' vervolgens naar hun; op slechts korten afstand gelegen wo ning jn de Papelaan te begeven. Juist op het oogenblik", dat imjevr. Schaper den' weg wilde oversteken, naderde een auto, welke met de treeiplank mevr. Schaper 'greep, die achterover tegen den grond werd geslingerd. Bewuste loos en ernstig aan heit hoofd verwond, werd zij opgenotmien. .Naidat Dr* van der Stoel, die in de onmiddellijke na bijheid woont, voorloopig geneeskundi ge hulp, had verleend^ achtte hitf over brenging 'naar een riekenjhuis noodza kelijk en lieit haar mlet een inmiddels uit Leiden ontboden ziekenauto naar het Diaconessenhuifl' te ^Leiden over brengen, waar zij jelejm kwartier na aan komst is overleden. Volgens ooggetuigen taleffc den be stuurder van die auto, den' hleer 0. P. W'. uit Den Haag, gieietn schuld. Hij treinde toen dei aanrijding geschiedde, uit alle macht, en iwenddie nog het stuur, mlet het gevolg, dat die auto tegen een boom reed eni ernstig werd beschadigd, o.a. braken alle ruiten. Geen dier inzittenden werd echter ge- kwetst. Een tragische omstandigheid is, dat de zoon van den heer Schaper in de Ardennen vertoeft, en gisteravond draadloos door Hilversum werd opge roepen, aangezien zijn moeder een ern stig ongeval was overkomen. Op de Zaterdag gehouden jaarlijk- sche Paardenmarkt, werden aangeyoir l totaal 430 paarden, ruim 100 minder dan verleden jaar. Al neemt men ia aanmerking dat de Zaterdag niet t.e (meest gunstige dag is Voor markt, it er, toch een teruggang, te constateer en

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2