CHRISTELIJK DACBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN Oit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Belangrijkste nieuws in dit Nummer. 9^ JAARGANG VRIJDAG 27 JULI 1928 NUMMER 2498 nieuwe le mm coorant Bureau: Hooigracht 35 Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaali 2.50 Per week I 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 V Ook daar toch. Het is bekend hoe Ds. Kersten op velerlei terrein van een ziekelijke be houdzucht in ons volk gebruik maakt om zich discipelen te vergfiren. Tegen verzekering, tegèn pensioenen, tegen sociale wetten, tegen de voorstellen, die van Antirevolutionaire zijde als riet strijdig met onze beginselen wer den aanvaard. In dat „tegen" kwam de kracht van zijn oppositie uit. Niet in de de positieve daden. Maar ook de heer Kersten kan niet de stroom des tijds tegenhouden. Zoo b.v. uitte hij zich meermalen tegen de practijk van onze L. O.-wet. Maar zie, nu moet hij toch ook zelf de vruchten plukken van deze wet. Ook de Geref. Gemeenten moeten thans bij de Regee ring aankloppen. Zij begonnen hun scholen te bouwen met eigen geld en zie, de eene school na de andere kwam tot stand. Met belangstelling hebben wij dezen gang van zaken gadegeslagen. Maar nu ook van dien kant het eigen onder wijs krachtiger wordt ter hand geno men, loopt het ook daar vast. De Schoolvereeniging der oud- Gereformeerden te Berkenwoude ziet peen kans om uit eigen portemonnaie haar school tot stand te brengen en dies doet zij ais iedere andere ver- eeniging, n.i. dat zij naar de gemeen telijke overheid gaat om de stichtings- kosten voor haar inrichting te vragen. Zelfs nu de gemeenteraad op haar ver zoek afwijzend beschikte wij weten niet waarom gaat de Schoolver eeniging bij de Gedeputeerde Staten in beroep. .Wij hopen intusschen, dat de ver- eeniging geholpen wordt, maar dan zullen ook de Gereformeerde Gemeen ten ontwaren, welke groote zegen de tegenwoordige Lager Onderwijswet voor den uitbouw van het Christelijk onderwijs is. Van dien kant zal dan wel meer waardeering komen voor hetgeen het vorig Kabinet ten dienste van de bij zondere school tot stand bracht, al dus voegt de Waarheidsvriend hier aan toe. Wij hopen het, maar vreezen. STADSNIEUWS. GEMEENTERAAD. Voor de vergadering van den Ge meenteraad op Maandag 30 Juli a.s. wordt voorgesteld alsnog te behande len: Voorstel inzake het aangaan van een overeenkomst tot wijziging van de overeenkomst van 27 Juni11 Aug. 1921, betreffende de levering van elec- triciteit aan de gemeente Waddinx- veen. De Commissarissen van de Licht fabrieken deelen mede, dat met Wad- dinxveen overeenstemming is bereikt. Zii stellen nu voor de overeenkomst te verlengen. B. en W. nemen dit voor stel over. DE ANNA-KLINIEK. Bij de eerste steenlegging van de Anna-kliniek aan de Lijsterstraat., waarvan wij gisteren reeds verslag gaven, waren van gemeentewege nog aanwezig Weth. Aug. L. Reimeringer, Loco-Burgemeester en Weth. Tepe, Dr. Horst van den Gem. Geneesk. Dienst, Dr. van Iterson, Dr, Poortman, oud- Prof. Nolen en verschillende personen uit de geneeskundige wereld. Nadat Mej. Groll den eersten steen gelegd had, sprak nog Dr. van Assen, geneesheer van de Adriaanstichting te Hillegersberg, die als collega ortho paedist Dr. Murk Jansen geluk wenseh te met dit feit, dat het begin is van de verwezenlijking van een levensideaal. Wanneer straks deze kliniek, waar van nu nog slechts de grondslagen ge legd zijn, zal verrijzen aan het groote plein, dat de Lijsterstraat afsluit, dan zal Leiden een inrichting rijk zijn, die eenig is in ons land. Dan zal Dr. Murk Jansen, die nu op bescheiden wijze zijn geheele woning ter beschikking stelt van de vele hon derden patiënten, die zijn hulp inroe pen, op meer doeltreffende wijze en op grooter schaal hulp kunnen bieden. Nu toch is in de particuliere woning hoe ook alles er op moge ingericht zijn en hoe ook alle ruimte schier opgeof ferd wordt aan de dokterspractijk toch nog maar gebrekkig. Nu moet dan van dit, dan van dat ziekenhuis gebruik gemaakt worden, straks zal alles in één gebouw vereenigd, veel beter tot zijn recht komen. Dr. Murk Jansen, ook onze geluk- wenschen,'met den wenseh en bede, dat God u nog vele jaren spare voor dit heerlijke werk: gebrekkigen te hel pen het leven te genieten. DE HULDIGING VAN Dr. P. A. A. BOESER. (Slot). Na de rede van prof. dr. G. v. d. Leeuw uit Groningen dankte dr. Boè- ser voor de hartelijke uitingen van vriendschap van zijn leerlingen en cud-leerlingen, waaruit hij meende te mogen opmaken, dat zijn onderwijs niet zonder vrucht is geweest. De lof daarvoor komt hem echter niet uit sluitend toe. Dat zijn onderwijs vrucht dragend kon zijn, was te danken aan cle liefde van zijn leerlingen voor de Egyptologie. Nadat prof. dr. B. D. Eerdmans er op gewezen had, dat dr. Boeser met de hem eigen bescheidenheid toch weer getracht had zijn verdiensten té ver kleinen heelemaal ten onrechte, meende spr., want hij zelf kan getui gen hoe groot die verdiensten zijn bracht de voorzitter der Nederland- sche Lectorenvereeniging, dr. W. P. Jorissen, dr. Boeser de gelukwenschen van die vereeniging over. Gisteravond zaten dr. Boeser en de leden der huldigingscommissie aan een feestmaaltijd aan. 31 AUGUSTUS. Het Comité tot viering van den Ko ninginnedag is nog steeds vol ijver in do weer. Zij heeft thans haar definitie ve plannen kunneu opmaken. De mid- cagsportdemonstraties zullen geopend worden door een algemeen nummer vrije oefeningen der deelnemende gymnastiekverenigingen. Verder: athletiek, korfbal, handbal, padvin dersdemonstraties, toèstelturnen, enz. Omtrent het terrein waren vele moeilijkheden. Thans werd als meest geschikt het terrein aan de Nieuwe Vaart gekozen. Ook voor den hierna te houden optocht meldden zich reeds een behoorlijk aantal vereenigingen aan, w.o. diverse muziekverenigin gen. Vereenigingen welke nog steeds in verzuim bleven, kunnen zich voor dezen optocht nog steeds aanmelden hij den heer L. Boekkooi, Noordeinde 41a. Hoewel zeer dankbaar voor de reeds ingekomen gelden, doet het comité thans met lijsten een beroep op Lei den's ofervaardigbeid. Dames of hee ren welke lust gevoelen zich in dezen verdienstelijk te maken zal de heer Geijtenbeek, Breestraat 79, gaarne een lijst ter band stellen, teneinde daarop een flink bedrag te verzamelen. ONDERSCHEIDING. Bij Kon. besluit van 21 Juli is dr. II M. van Nes, hoogleeraar in de god geleerdheid, vanwege de Neder- landsch-Hervormde Kerk alhier, be noemd tot ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. GEM. ARBEIDSBEURS. Het aantal werkloozen, ingeschre ven bij den Gem. Dienst voor Sociale Zaken, bedroeg op 26 Juli 1928 346, terwijl op 27 Juli 1927 het aantal 542 bedroeg. EXAMEN HANDENARBEID. Voor het examen handenarbeid L.O. t(3 Amsterdam slaagden gister de da mes: M. W. F. Stel en G. Zwarts, al hier en mej. J. C. Aalbersberg, van Benthuizen. HET ZWEMFEEST VAN DE ZIJL. Het jaarlijksch zwemfeest van de zwemvereniging „De Zijl" is gister avond op voortreffelijke wijze begon nen met de volkswedstrijden. 't Is ongetwijfeld inderdaad een goe de gedachte van het Zijl-bestuur om zijn zwemfeest een tweeledig karakter te geven en de nationale wedstrijden te doen voorafgaan door volkswedstrij den. Deze werden gisterenavond door schitterend weer begunstigd, 't Was een prachtige zomeravond en evenals van de wedstrijden heeft het publiek van een heerlijken zomeravond kun nen genieten. De wedstrijden waren des te aan trekkelijker omdat verschillende num mers voor politie- en havenpersoneel op het programma stonden, waardoor de animo weer eenigszins vergroot werd. 't Waren daarom juist deze nummers, die met groote belangstel ling gevolgd werden; er werd met na' ijver gestreden om den palm der over winning. Wat ons bij deze wedstrijden opviel was wel het feit, dat zoo verschillend gezwommen werd, dat er zelfs zijn, die een goeden zwemslag missen ec-rste vereischte toch voor wedstrijd- zwemmen. Maar wellicht, dat een op treden in het openbaar ook hierin verandering ten goede brengt en aldus zal men ook uit dit zwemfeest weer leering kunnen trekken. Overigens mogen we hierbij niet on vermeld laten dat er onder het haven en politiepersoneel deelnemers waren, die eerst het vorig jaar zwemmen heb ben geleerd. Mgn moet bij hen dus niet zoozeer op gemaakte tijden dan wel cp de prestatie zelve letten. Wat de wedstrijdnummers zelf be- ti'dft, hierover kunnen we gevoegelijk kort zijn, omdat de verschillende baantjesnummers niet veel bespre king vereischen. Onder de jongens en meisjes open haarden zich aardige zwemmers en zwemsters, van de dames waren 't vooral mej. S. van Amerongei. en mej. G van den Heuvel, die uitblonken. Opmerkelk was overigens, dat de tijd van deze beide dames voor school slag beter was dan voor vrije slag. Van de brugwachters bleek S. Meer- b* rg de beste, terwijl de politie in "W. van Es een goed vertegenwoordiger had. Het waren deze twee laatsten, die de beslissing moesten brengen in een der belangrijkste nummers: de esta fette-wedstrijd. De heer v. Es gaf hier den doorslag ten gunste van de poli- tij door de 50 M. vrije slag in goeden tijd af te leggen. Het nummer balktrekken werd een gedeeltelijke mislukking doordat de zwemmers te vermoeid waren; met het oog op den korten tijd toch moest het programma zeer vlug afgewerkt worden. Tenslotte mogen we een woord van waardeering niet onthouden voor den brugwachter M. van Lieshout, die on danks zijn leeftijd lang geen slecht fi guur maakte en algemeenen bijval oogstte. Het nummer popduiken slaagde wonderwel. Slechts één was er, die den pop niet te voorschijn bracht en oe overige deelnemers maakten heel goede tijden. Voor het waterspringen waren siechts twee deelnemers, die elkander niet veel toegaven, hetgeen het pun ten verschil trouwens wel doet zien. Aan het eind van het programma ^ond de waterpolo-wedstrijd De Zijl I G.Z.C. II plaats. De Leidenaars lie pen dadelijk hard van stapel en door Kramp was het vrij spoedig 2—0. Toen ging men echter te veel op de lauwe ren rusten en nog voor .'.e rust was oe stand gelijk. Na de hervatting werd ei' niet meer gedoelpunt, zoodat het einde kwam met gelijken stand. De Zijl kwam met drie invallers uit en was als volgt opgesteld: Peeters (doel); v. d. Mark, W. Snoek v en Ar- bouw (achter); Kraaijenbrink, Kramp en F. v. d. Mark (voor). De scheids rechter, de heer F. v. d. Mark, leidde naar ieders genoegen. De volledige uitslagen luiden: I.25 M. vrije slag, meisjes tot 13 jaar: 1. W. Raadsen in 24 sec.; 2. J. de '.'roede in 25 sec.; 3. J. Paardekooper in 27.4 sec. Idem jongens tot 13 jaar: 1. D. Kraaijenbrink in 22.4 sec.; 2. B. van Leeuwen in 23 sec. 2. 25 M. vrije slag voor meisjes van 14 tot 16 jaar: 1. C. Polanen in 25.4 sec.; 2. A. Jongbloed in 26.6 sec. Idem jongens van 14 tot 16 jaar: 1. D Mooy in 19.4 sec.; 2. H. B lans jaar in 19.6 sec. 3. 50 M. vrije slag voor politie- en havenpersoneel: 1. S, Meerburg (brug wachters) in 43.2 sec.; 2. W. van Es (politie) in 46 sec.; 3. M. van Lieshout (brugw.) in 46.2 sec.; 4. W. Kallenberg (politie) in 50.4 sec. 4. 50 M. vrije slag voor dames: 1. mej. S. van Amerongen in 53 sec.; 2. mej. G. v. d. .Heuvel in 54 sec. Idem voor heeren: 1 A. v. d. Reijden in 40 sec.; 2. J. Kapaan in 40.4 sec.; 3. R. J. J. Bronsgeest in 42.4 sec. 5. 50 M. rugzwemmen voor politie- en havenpersoneel: 1. S. Meerburg (brugw.) in 49.8 sec.; 2. J. de Boer (po litie) in 54 sec. 6. 50 M. Schoolslag voor dames: 1. Mej. S. van Amerongen in 52.6 sec.; 2. Mej. G. v. d. Heuvel in 53.8 sec. Idem voor heeren: 1. J. H. de Heij den in 43.2 sec.; 2. J. Bronsgeest in 46.4 sec.; 3. K. Stikkelorum in 48.8 sec. 7. 25 M. rugzwemmen voor jongens lot 13 jaar: 1. J. Filippo in 29.2 sec. 8. Estafette voor politie- en haven personeel (3 maal 50 M. school-, rug en vrije slag)): 1. Politie (J. de Boer, W. kallenberg en W. van -s) in 2 min. 35.6 sec.; 2. Brugwachters (M. van Lieshout, J. Nievaart en S. Meerburg) in 2 min. 41.4 sec. 9. 100 M. vrije slag heeren: 1. A. v. d Reijden in 1 min. 31.6 sec.; 2. J. Ka- paan in 1 min. 35 sec. 10. 50 M. rugzwemmen voor heeren: 1 J. Bronsgeest in 49.4 sec.; 2. J. H. de Heijden in 50.6 sec. II. 30 M. reddingzwemmen, waar van 15 M. met drenkeling voor politie- cn havenpersoneel: 1. J. Nievaart (brugw.) in 38.2 sec.; 2. v. d. Berg (po rtie) in 39 sec. Idem vrij voor heeren; 1. J. H. de Heijden in 31.0 sec.: 2. R. J. J. Brons geest in 31.8 sec. 12. Balktrekken in ploegen van twee zwemmers, gewonnen door de brug wachters. 13. Popduiken (kopgreep): J. H. de Heijden in 29.2 sec.; 2. A. van der Reij den in 33 sec. 14. Waterspringen verplichte spron gen: zweef duik met loop, hoekduik uit stand rugwaarts, salto achter waarts uit stand rugwaarts en 2 vrije sprongen: 1. J. Baart 63 punten; 2. B. Erades 58 punten. 15. Waterpolo: De Zijl I—GJZJZ. 2—2. Na afloop der wedstrijden reikte de voorzitter van De Zijl, de heer F. van der Mark, de prijzen uit. Gisteravond omstreeks 10 uur is het jongetje uit Krimpen aan den IJsel, dé 11-jarige Carstiaan Snijders, die Vrijdagmiddag te Wassenaar door etn auto werd aangereden, overleden. BINNENLAND. Z. K. H. DE PRINS. Z. K. H. de Prins is gisterochtend omstreeks kwart voor zeven per staats spoor van zijn reis in Noorwegen en naar andere buitenlandsche plaatsen in de Residentie teruggekeerd. De Prins werd verwelkomd door zijn adjudant, luitenant ter zee le kl. Termijtelen. ERNSTIG ONGELUK IN HET KAMP TE OLDEBROEK. Bij schietoefeningen in het kamp te Oldebroek met een kanon van 15 c.M. is gisteren bij het aanzetten van een projectiel, dat projectiel gesprongen. Er is één doode, één zwaar gewonde, die waarschijnlijk stervende is en ver moedelijk 2 4 3 lichtgewonden. Er zijn onverwijld maatregelen ge nomen om een chirurg en het noodige geneeskundige personeel naar Olde broek te dirigeeren, ter versterking van het aldaar aanwezige personeel, terwijl een commissie is ingesteld tot onderzoek naar de oorzaken, welke tot het ongeval hebben geleid. Nader meldt men ons omtrent het ongeluk in de legerplaats Oldenbroek: Gisterenmiddag is bij de schietoefe ningen met niet modern geschut een projectiel bij het inschuiven in den vuurmond, voordat deze was afgeslo ten, gesprongen. De soldaat A. Vos, wonende te Driel bij Arnhem, werd door de stukken getroffen en was on middellijk dood, terwijl de soldaat Berfelo uit Enschedé zoo ernstig werd gewond, dat men weinig hoop op her stel heeft. Hij is vervoerd naar het hospitaal te Zwolle. VVerder werd een korporaal door splinters gewond. De ze is te observatie opgenomen in het militaire hospitaal te Utrecht. Tenslot te is nog een soldaat dermate door den schrik bevangen, dat hij het bewust zijn verloor, hoewel hij niet gewond was. Op advies van den Minister van Oorlog zijn vier doctoren uit LTtrecht ontboden. Ze behoefden evenwel geen dienst te doen. De commandant van het kamp heeft door bemiddeling van den Zeereerw. heer Pastoor te Driel en den burge meester van Enschedé de familie van de slachtoffers gewaarschuwd. De oorzaak van het ongeval is onbe kend. Tot nog toe heeft men geen en kele fout of nalatigheid kunnen ont dekken. DE OLYMPISCHE SPELEN. Woensdag is te Amsterdam op plech tige wijze een bijeenkomst geopend van de leden vr.r. het,. „Comité Interna tional Olympique", het lichaam, dat de opperste leiding heeft bij de Olym pische Spelen. Dit congres, hetwelk steeds aan de Spelen pleegt vooraf te gaan, werd gehouden in het Beursge bouw. Het woord werd achtereenvol gens gevoerd door bar:n Schimmel- penninck van der Oye, voorzitter van het N. O. C.; burgemeester de Vlugt, die o.m. den wenseh uitsprak, dat de Olympische Spelen zullen worden ge houden in den geest, zooals de her- schepper daarvan, baron de Coubertin, die heeft gedroomd, en dat zij tot een volledig succes mogen worden, en door graaf de Baillet Latour, voorzit ter van het internationale comité. Nadat deze spreker met een kort woord baron Van Tuyl van Seroos- kerken herdacht had, bood hij het Co mité een gedenkboek en een plaquette aan. Het boek bevat de handteeke- ningen van allen, die tusschen 1894 en 1925 lid van het Comité zijn geweest en zal worden aangeboden aan baron de Coubertin. De gedenkplaat zal worden ge plaatst in het Olympisch Museum te I.ausanne, teneinde voor de toekomsti ge geslachten de herinnering levendig te houden van een der vurigste verde digers der Olympische gedachte. Hiermede was de plechtigheid ge ëindigd. ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 221/» cent Ingezonden Mededeelingen dnbbel tarief Bij contract belangrijke redactie Kleine Advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da* gelijks geplaatst ad. 40 cents Binnenland. Ernstig ongeluk bij de schietoefe ningen in het kamp te Oldebroek. De Biesboschpolder. De opening der Olympische Spelen. Het eenwieest der Rijnsche Zending. Buitenland. Het anti-oorlogsverdrag zal 27 Aug. te Parijs onderteekend worden. Een Poolsch protest te Moskon. De Joego-Slavische kabinetscrisis is opgelost. Vier personen verdronken in het Meer van Genève. Het einde der hitte in Engeland ver wacht. De Citta di Milano is te Narvik aangekomen. Reeds 's middags ving het I.C.O. in de Militiezaal op den Singel aan met het houden van een huishoudelijke vergadering. Dr. J. Th. de Visser, oud-Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, die Zaterdag a.s. de ope ningsrede zal houden bij den aanvang der Olympische Spelen in Amsterdam, zal deze rede in het Nederlandsch uitspreken. Echter ook de vreemdelingen zullen deze red© kunnen volgen, aangezien door de zorgen van het Olympisch Co mité een vertaling daarvan, en wel in het Fransch, Duitsch en Engelsch, in het programma der Spelen zal wor den opgenomen. Op morgen, den openingsdag van de Olympische Spelen, zullen de toegan gen tot het Stadion te 12 uur worden geopend. Het publiek wordt verzocht vóór half twee aanwezig te zijn, daar de toegangen van half twee tot half drie gesloten zullen zijn voor de opstelling der athleten. Aan de burgerij wordt verzocht, de vlaggen uit te steken. DE BIESBOSCHPOLDER. De Elisabethsvloed van 1421. De Biesboschpolderopening in 1928. Ruim vijf eeuwen, en wat toen de vloed verzwolg, is nu heroverd. Dat was het, wat gisteren de dag bracht. Voor een 150-tal genoodigden, in 5 autobussen er heen gebracht, had gis teren de officieele opening plaats. Onder de genoodigden van het be stuur van de Vereenig. De Biesbosch waren, behalve Minister Kan en de Burgemeesters der gemeenten Dord recht en Dubbeldam, de leden van Ge deputeerde Staten van Zuid-Holland, Jhr. von Fisenne, Mr. A. Crena de Jongh en J. H. A. Schaper, benevens het lid der Tweede Kamer, de heer J. H. F. van Zadelhoff. Een tweeledig doel. De heer J. A. J. Jansen, wethouder van Dordrecht, en voorzitter van de Vereeniging De Biesbosch, herinnerde in zijn rede aan het doel, waarmede dit werk werd begonnen en hetwelk tweeledig is: het verschaffen van pro ductieven arbeid aan Dordtsche werk loozen en het winnen van goeden grond, ten einde de volkswelvaart blijvend te verhoogen. Wij kunnen met trots zeggen, aldus spr., dat het beoogde doel bereikt is. Wat de werkverschaffing betreft: 400 Dordtsche werkloozen hebben gedu rende twee en een half jaar produc tief werk gevonden en werden in staat gesteld het brood voor vrouw en kin deren te verdienen. Niet minder dan 1.200.000 aan ar beidsloon is uitbetaald. Het tweede ge deelte van bet doel, dat met deze in poldering werd beoogd, was blijvend mede te werken aan verhooging van de volkswelvaart door vruchtbaren grond voor cultuur geschikt te maken De verwachtingen, die van dezen grond gekoesterd werden, zijn, nadat de eerste oogst is binnen gehaald, ten volle bewaarheid. De Biesboschpolder blijkt te bestaan liit de beste grondsoort. De gemeente Dubbeldam heeft bijna 1000 H.A. prachtigen grond bij haar gebied ge kregen. Tenslotte zeide spr. nog tot Minister Kan, dat het de vereeniging een groo te eer is, dat de minister persoonlijk gekomen was om een handeling te verrichten, waardoor de polder wordt geopend. Als herinnering bood de heer Jan sen Mr. Kan een zilveren stootijzer

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1