Gekleurde en Fantasie-veters DAG-AGENDA. Sassenheim. Maandag 30 Juli, nidd. twee uur. Alg. Ver. v. Aandeel 'houders v. d. N.V. Bloembollenbedrijf Baartman en Koning, ten kantore der N. V. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 23 tot en met. Zondag 29 Juli a.s. waargenomen door de apotheken van de heeren G. F. Reijst, Steenstraat 35, Telef. 136 en A. J. Donk, Doezastraat 31. Telef. 1313. RECLAME „DE CENTRALE" Haarlemmerstraat 74 NEDEKLANDSCHE ZEEMANS CENTRALE. Volgens besluit van het voorloopig Bestuur eter Nederlandsche Zeemans centrale hebben de H.H. Ds. H. E. Gra- vemeyer t Amsterdam, Ds. H. Jans sen te i. Haag en Ds. L. D. Poot te I-laarlem in Londen een onderzoek in gesteld naar de wensclielijkheid en mogelijkheid van een „Instuif" voor onze Hollandsche zeelieden. In verband met dezen tocht valt dankbaar te vermelden, de welwillend heid van de N. V. Wm. H. Müller en Co., Rotterdam (Batavierlijn) en van het Bestuur van het Scandinavian Sailors' Temperance Home te Lon den. Helaas was de welbekende Scandi- naafsche Zeemansmoeder, die deze commissie ontvangen zou, Mevrouw Agnes Welin-Hedenström, juist een week te voren overleden. Hier volgt een kort verslag van de werkzaamheden der Commissie. Allereerst werd een conferentie ge houden met het bestuur van den Ne- derlandschen Christelijken Zeemans bond te Londen; aanwezig waren de H.H W. van Oosterwijk Bruyn, W van Hasselt en J. Haentjes; de voor zitter. de heer J. J. Kanaar, vertoefde buitenslands. Het resultaat der besprekingen was tweevoudig. Het bestuur verklaarde zich n.l. be reid, om lid te worden der Ned. Zee- mans-Cèntrake en eveneens, om de verzorging "van alle voorbereidingen inzake de stichting van een Huis te Londen op zich te nemen. Men heeft gegronde verwachtingen, dat vele te Londen wonende Hollanders, die voor hel meer bepaalde Evangelisatorische doel van den Ned. Clir. Z. B. aldaar niet alles voelen, voor dit sociale doel wel degelijk daadwerkelijke belang stelling zullen toonen en tot medewer king zullen bereid blijken. Een tweede conferentie werd gehou den met Mr. Herbert E. Barker, Alge meen Secr. van de British Sailors' So ciety. Het bestuur van dezen (oudsten) bond voor zeelieden, bestaat voor de helft uit vertegenwoordigers der bis schoppelijke Staatskerk en voor de helft uit representanten der vrije Kerken. Anglicanen en non-confor misten. werken hier samen in het be lang van den zeeman. Ruim 120 Tehuizen worden in de wereldhavens door dezen Bond onder houden. Er zijn bijna even zooveel zee manspredikanten en missionarissen werkzaam. De Bond bezit groote zeemans-we duwen- en -weezenfondsen, steunfond sen voor zeelieden, die in moeite ver- keeren, opleidingsscholen voor den zeemansstand, zeebibliotheken, die aan alle schepen in keurige kastjes worden meegegeven, enz. De inkomsten bedroegen het vorig jaar 104.690 p. st. 1.256.280). In een uitgebreid onderhoud tee- kende Mr. Barker, die dit wereldwerk leidt, ons de verschillende Londensche situaties. Hij toonde zich nauwkeurig op de hoogte, ook van de ligging der Hollandsche schepen op de Theems, en demonstreerde ons, onder de be lichting van vele gegevens, in welke omgeving een Hollandsch home het allerwenschelijkst is. Kostelijk waren ook zijn aanduidin gen inzake den aanpak van het werk, beproefd door zijn veeljarige practijk. Met Mr. Barker zal het bij ons werk ook o n s te doen zijn, niet allereerst om den „goeden" zeeman: die vindt en houdt den rechten weg wel en komt eigener beweging wel tot ons; maar om dien zeeman, die, door Godsver vreemding, geen leidend beginsel meer heeft, en die, op zijn zwerftochten door de grootstad, zedelijk naar den kelder gaat. Een vriendelijk huis met een moe derlijke vrouw als Leidster, moge dit ideaal in de naaste toekomst verwe zenlijkt worden! Van groote waarde is voor ons Mr. Barker's toezegging, dat hij, waar het geldt het zoeken van en onderhande len over een tehuis, ons met raad en daad zal bijstaan. Een derde onderhoud hadden wij met Dr. en Mevr. Baart de la Faille, in de vriendelijke Hollandsche pasto rie op Credition Hill. Zooals bekend is, heeft Dr. B. de la F. nu reeds 27 jaren in Londen ge werkt. De Hollandsche gemeente leeft er in de diaspora; maar wij hebben opnieuw vernomen, hoe deze Pastor al die jaren zijn uren en uren van hem en van elkaar afwonende gemeentele den onvermoeid en getrouw opzocht en ze voor de Kerkgemeenschap en voor de Hollandsche gemeenschap zocht te Ter gelegenheid van het bezoek van den Generaal-Majoor Mac Arthur president van het Amerikaansch Olympisch Comité, bood de Am. gezant te Den Haag een noenmaal aan. V.l.n.r. Admiraal Jager, Generaal Muller Mas- sis, de Amerikaansche gezant Richard Tebin, Gen.-Majoor Mac Arthur, Gen. Insinger, gouverneur der Residentie. bewaren. Van allen kant wordt er dan ook met zeldzame waardeering over hem gesproken, ook door hen, wier beginsel aan liet zijne tegenover staat. Bekend is ook, boe Mevr. B. de la F. een geziene figuur is door haar arbeid litteraire voordrachten en boeken in de „betere" Londensche kringen. Aan den Ned. Chr. Z. B. te Londen hebben de dominee en zijn vrouw ge durig moreelen en financieelen steun verleend. Onlangs werd een „proefavondje' gehouden in een daarvoor afgestane zaal. Mevr. B. de la F. hield een cau serie, onze zeemanszendeling te Lon den; Martin Brinksma hield een toe spraak, thee, etc. werd rondgediend, en er waren ruim 100 Hollandsche zee lieden tegenwoordig. Is de noodzakelijkheid van ons werk en ons Huis in Londen niet treffend hierdoor geïllustreerd? Na een uitvoerig gesprek, waarbij allerlei tóestanden en verhoudingen ter sprake kwamen, deed Dr. B. de la F. ons de toezegging, dat de Holland sche Kerk in October zal worden af gestaan tot het houden van een propa- gandameeting voor de Hollandsche Kolonie. Juist den dag voor ons bezoek had de predikant besloten, zijn ambt neer te leggen; hoezeer verblijdend is het dus, dat Dr. B. de la F. ons, in het laatst zijner Londensche dagen, deze zaak nog wil helpen opzetten. Een vierde bespreking hadden wij met Harer Majesteits Gezant, Jhr. Mr. R. de Marees van S-winderen. Aller vriendelijkst werden wij door hem, en den Gezantschaps-secretaris, den heer Hubrechts, ontvangen. Het is bekend, hoe de Gezant met een scherp oog waakt voor de belan gen der Hollanders te Londen. Geen wonder, dat ook het Zeemanswerk reeds zijn krachtigen steun ondervin den mocht. Wij hebben den gezant on ze wenschen en plannen omstandig meegedeeld. En Jhr. de Marees van Swinderen deed ons twee verheugen de toezeggingen; hij beloofde ons zijn „ongereserveerde medewerking" en hij verklaarde zich bereid, om van de propaganda-meeting in October a.s. het eerevoorzitterschap op zich te ne men. Men behoeft niet te vragen, hoe. on ze stemming was, toen wij de Kanse larij in de Seymourstraat verlieten! Tenslotte hebben wij nog een tweede conferentie gehad met het bestuur van den Ned. Chr. Zeemansbond, waar in verslag werd gedaan van het reeds bereikte, en enkele dingen, die nu te doen zijn, werden uitgestippeld. Dit wat de bespreking betreft. Maar wij hebben in die vijf dagen méér gedaan. Wij hebben gezocht naar een huis; en waar dit al in eigen woonplaats en voor onze particuliere doeleinden zeer moeilijk is, hoeveel te zwaarder is dat dan in een stad als Londen, en voor een zoo speciaal doel als het onze. Een huis met conversatiekamer, lees- en schrijfkamer, zit- en slaapkamer voor de „Moeder", enkele logeerkamers voor zeelieden, geschikte „lavatories", etc.! Wij meenden het huis gevonden te hebben, en 't was ook een prachtgele- genheid, op Towerhill, Trinity Square, vlak bij de stad en vlak bij dat haven gedeelte, waar veel Hollandsche sche pen liggen. De huurprijs was maar 800 p. st. :gge f 10.000 per jaar. Maar de eigenaar, het Londensch gemeentebe stuur, schreef ons na een paar dagen, dat het huis voor ons doel niet kan worden afgestaan. Nu zoekt Mr. Barker voor ons ver der. We brachten een bezoek aan een der hoofdgebouwen van de Anglicaansche Missions to Seamen. De leider van het Londensche werk, Rev. Stevens, de.man met het scherpe oog en het warme hart ontving ons hartelijk. Hij moest echter naar de havens toe, want zeide hij, ik laat mijn jongens rriet zonder gebed en 'n goed woord naar zee toe gaan. Dat is de ware „spirit!" Aan zijn tusschenkomst hebben wij het te danken, dat een der motorboo- ten ons ter beschikking werd gesteld voor een inspectietocht op de Theems. En zoo geschiedde het, dat wij, mèt de Duitsche en Deensche Zeemanspre dikanten, op de Theems voeren, onder de vlag der Anglicaansche Zeemans zending, de welbekende blauwe vlag met the flying Angel, den vliegenden Engel. Wij konden op onzen tocht niet al onze „Hollanders" zien, want zij va ren 4 6 uur de Theems op, zelfs tot in Richmond toe. Maar zes groote vrachtbooten passeerden wij dan toch (van de Batavierlijn, de Holl. Stoomb. Mij., de „Polderbooten"); en voorts wel een 15-tal Groninger en Friesche boo ten, soms betrekkelijk kleine tjalken. Onze Hollandsche jongens hebben nog altijd den ouden durf. Weer of geen weer, ze gaan, trotseerend de elementen, met hun scheepjes den „vijver" over. Bij enkele zijn wij aan boord geklom men, en we werden er hartelijk ont vangen. Deze Groningers hebben vaak hun gezinnen bij zich. Natuurlijk hebben wij ook een be zoek gebracht aan onze palingschui ten, sedert drie eeuwen al liggend, vrij van belasting, in the Pool of London, vlak bij Tower bridge. Ons trof, dat vanwege de Christian Scientisten ook op onze Hollansche schepen, sterke propaganda wordt gedreven. Men voorziet de mannen geregeld en ruimschoots van lectuur. Hetzelf de geldt van de Theosophen! Dit heeft toch zeker aan Nederlands' Christen volk wel iets te zeggen! Twee gebouwen van den lrierbovep vermelden Britschen Zeemansbond hebben wij gezieïi: wé waren er ver steld en verslagen van. -Ruime .conver satiekamers, keurige logeerkamers, (het eerste hu-is dat wij zagen had ac- comodatie voor 290 man), geweldige keukens, eigen electrische wasscherij- en, waar men in .2 of 3 dagen de vuile wasch van een volledige bemanning met dekens en al verwerkt, zoodat het schip „schoon" weer uit kan varen, groote stapelplaatsen, waar allerlei zeemansbezit veilig voor hen wordt bewaard, het is te veel om op te noe men. Voor negentig cents geniet men een kostelijk maal; en hij, die buiten of door eigen schuld, aan lager wal ge raakte, en niet meer solvabel is, be hoeft daarom het huis niet voorbij te gaan. Elke zeeman is er ten allen tij de en onder alle omstandigheden welkom. Enkele gezellige uren hebben wij ook doorgebracht in den kring van den Duitschen Seemannpastor, Kott- meier en van den Noorschen Sjömands prest, Johannes Smidt. Beiden voor treffelijke en bezielde werkers 1 Pastor Kottman logeert ook in het Scandinavian Home; liet Duitsche Huis werd, na den oorlog, door de Britsche regeering terug gegeven; maar het werk der Ijuitschers in Lon den is, net als het onze (doch voor hen bij vernieuwing), im Werden be- griffen; zoo hebben zij dan het oude huis nog niet betrokken. We hebben P. Kottmeier enkele da gen kunnen gadeslaan in zijn arbeid; een ideaal werker, deze jonge man! Vraag hem naai- de beteekenis van een Engelsch woord, hij zal u eerst den wortel zeggen, dan de oerbetee- kenis, dan twee, drie vier afgeleide beteekenissen. Echt Duitsch, systema- tisch-wetenschappelijk Vraag hem naar den algemeenen stand van het zeemanswerk in Lon den, hij geeft u een historisch résumé, zakelijke aanduidingen, psychologi sche opmerkingen over de verschil lende nationaliteiten, die elkaar in de zeemanswereld treffen. En straks ziet ge hem op een boot klimmen, zijn tasch met lectuur op den rug; 's avonds houdt hij de geheele bemanning, ge zellig in zijn „hall'' om de theetafel bijeen, bezig door een toespraak, ver tellingen, grepen uit de geschiedenis en het leven, terwijl hij ze bij tus- schenpoozen vaderlandsche liederen laat zingen. En vlak daarop bedient hij ze van allerlei goeds, gaat met hen sporten op de binnenplaats! En is zoo eiken avond tot elf uur in de weer! Evenzoo de Noorsche Pastor Smidt (die het vorige jaar een boek uitgaf over de wording en den groei der ,/Norske Kirke 1 London". Twee mannen van fijne distinctie en groote energie! Het bezoek aan de Noorsche Zee- manskerk bracht ons in extase. Die prachtige entree, gedekt door een sier lijk torentje. Dié mooie, ruime zaal, waar den jongens 'n echt tehuis be reid wordt! En daarachter die fraaie kerk! Alles, het heele huis door in blank eiken uitgevoerd. Een schitte rend sportterrein er achter. De zaak kostte ongeveer 50.000 p.st. En de Noor sche regeering schonk voor dit natio nale, sociale werk een half millioen kronen. En Kroonprins Olaf heeft het verle den jaar ingewijd. Tegelijkertijd wer den nieuwe huizen geopend in Rotter dam en Antwerpen. Ziet, toen zijn wij aan het droomen gegaan! Wij zagen ook ten onzent de Regeerders ons vriendelijk toelachen, terwijl een flinke subsidie voor ons nationale, sociale werk ons werd toe gezegd! Wij zagen de Scheepvaartdirecties ons als toewenken en hoorden reeds hun toezegging van krachtigen steun. Alle Christenen van Nederland, al len, die voelen voor dit geestelijk en zedelijk steun- en bewaringswerk, wij zagen ze al in de weer komen, en ze zeiden: „gaat voort, vrienden van de Centrale, wij zullen uw zaak, onze zaak, mede helpen dragen! Zoo droomden we. Zullen deze droomen werkelijkheid worden? We hebben vier havens op. ons pro gram: Londen, Antwerpen, Soerabaia en Buenos-Ayres. Hoe zal Nederland zich houden? Het secretariaat en (tijdelijk) pen ningmeesterschap der Centrale is ge vestigd bij Ds. L. D. Poot, Haarlem. PERSACTIE. De A.-R. „Maas- en Scheldebode" kondigt een belangrijke uitbreiding der redactie aan. Het is haar gelukt enkele vooraan staande mannen van Goeree en Over- fjakkee bereid te vinden een bepaald gedeelte van het blad te redigeeren. Aan het blad zal binnen enkele weken een afzonderlijke pagina ge wijd worden aan Kerk, School en Huisgezin. De redactie van dit gedeelte wordt gevormd door den heer C. Warnaer G.L.zn., het A.-R. Statenlid van Zuid- Holland; Ds. C. van der Wal, te Dirks- land; den heer A. H. van Yperen, gods dienstonderwijzer te Herkingen; en Ds. G. van der Zee, te Den Bommel. De laatstgenoemde treedt tevens op als eindredacteur van dit gedeelte tot wien men eventueele correspondentie, deze rubrieken betreffende, moet rich ten. HET GENERAAL VAN HEUTSZ- MONUMENT. Na langdurige discussie heeft de Gemeenteraad van Amsterdam gister avond met 24 tegen 21 stemmen aan genomen de voordracht van B. en W., om hen te machtigen aan de commis sie tot huldiging van de nagedachte nis van generaal Van Heutsz mee te d.eelen, dat tegen het plaatsen van een monument op een terrein, deel uit makende van den openbaren weg, geen bezwaar bestaat. Later zal een terrein worden aangewezen en zal het monument door het Gemeentebestuur worden aanvaard. BUITENLAND. POLEN EN LITAUEN. Een Litausche nota aan den Volkenbond. De Litausche regeering heeft aan den secretaris-generaal van den Volkenbond een nota gezonden, waarin, onder verwij zing naar de dagbladberichten over a.s. Poolsche militaire manoeuvres in het ge bied van Wilna bij de demarcatielijn als antwoord op onlangs te Varenai door Litauen gehouden manoeuvres, de aan dacht gevestigd wordt op het feit, dat el- ken zomer in het gebied van Varenai door het Litausche leger schietoefeningen ge houden worden. De Litausche regeering heeft de Poolsche hiervan echter steeds op de hoogte gesteld, om alle mogelijke meeningsverschillen te voorkomen. Het samentrekken van Poolsche mili- Radio-Programma. WAT BR VANAVOND TE HOOREN IS. HLBZEN, 34OJ0 M. (Na 6 uur ISJSOiM. N.*G. R. V, f --5.Kmderuurtje. Leidster Mej. Groeöeweg, te Rot terdam. 7.30 Rede van den heer J. F. Nyssen, over: „Het een en ander over de basis onzer Sociale Verzekering (Ziekte-verzekering) 8.Concert uit het Concertgebouw te Amsterdam. Zang, orgel, en viool. 10.Persberichten van Vaz Dias. HILVERSUM, 1060 M. A. V. R. O. 6.Tijdsein van de A.VJFLO.-klok. 6.05 Vooravondconcert. 7.45 Politieberichten. 8.Tijdsein van de A.V.R.O.-klok. 8.15 Concert uit het Kurhaus te Scheveningen. 9.Vijf minuten stoppen voor De Bilt. 10.30 Persberichten van Vas Dias. KöNIGSWUSTERH., 1250 M. 520 Namiddagconcert. &50 Lezing. 9.50 Reciteeren door Vietor Aubur- tin. Daarna weer- en nieuwsberich ten, tijdsein en sportbericht. 10.50 Avondconcert. LANGENBERG, 468.8 M. 6.50 Tuinconcert. 8.35 Concert. 920 Voordracht. 10.Concert. 10.30 Lezing. Daarna weer-, en nieuwsberich ten, tijdsein en sportbericht. DAVENTRY, (proef), 492 M. 6.05 Kinderuurtje. 6.50 Nieuws, tijdsein. 7.05 Lichte muziek. Voorts zang, muziek en lezingen 10.20 Weerbericht, nieuws. 10.35 Muziek. PARIJS, Radio-Paris), 1750 M. 8.20 Nieuws. 8.35 Koersen. 8.50 Concert. tairen in groot aantal aan de demarca tielijn zou voor Litauen echter zoo veel gevaar doen ontstaan, dat de Litausche regeering zich gedwongen zal zien, om voor de zekerheid de Litausche militaire punten te versterken. Onder deze omstan digheden kunnen incidenten voorkomen, die den vrede in gevaar zouden brengen. Aan het slot van de nota wordt ver zocht deze feiten te onderzoeken en even tueel de in de resolutie van den volken bondsraad van 10 December 1927 ingestel de organen tot vermijding van dreigende grensincidenten in werking te doen treden. Troepenconcentraties. Naar de Kurrjer Warszawski van zijn correspondent te Wilna verneemt, hebben zich op bevel van de Litausche militaire autoriteiten langs de Poolsch-Litausche grens gemobiliseerde troepenafdeelingen geconcentreerd. DE REORGANISATIE VAN FET I.V.V. De zetel blijft tot het volgend congres te Amsterdam. Naar Het Volk meldt, heeft het bestuur van het I.V.V. in zijn bijeenkomst te Keu len besloten aan de vergadering van den Algemeenen Raad, die in September ge houden wordt, de volgende voorstellen te doen: 1. De door het Engelsche Vakverbond voorgestelde candidaat, Citrine, zal in plaats van Hicks als lid van het bestuur worden gekozen. Zoodra dit is geschied, kiest het bestuur Citrine tot voorzitter van het I.V.V. 2. De zetel van het I.V.V. blijft ïot het volgende congres in Amsterdam. 3. Sassenbach wordt tot algemeen secre taris gekozen. De verschillende kwesties, die met de reorganisatie samenhagen, zullen aan de beslissing van den algemeenen Raad wor den overgelaten. HET CONGRES VAN DE DERDE INTERNATIONALE. Oneenigheid? Naar de Roel verneemt zijn de officieele zittingen van het congres der derde in ternationale voor drie dagen geschorst, wegens een ernstig conflict dat gerezen is tusschen de Russische en de buiten- landsche afgevaardigden op het congres. In hoofdzaak zou dit conflict loopen over het vraagstuk van de defensie der Sovjet unie. Inmiddels hebben tusschen de partijen in dit conflict gedurende deze schorsing herhaalde besprekingen plaats gehad en, naar verluidt, is het Boekharin gelukt, de zaak in het reine te brengen, en wel in dier voege, dat de buitenlandsche gede legeerden vrijwel over de geheele lijn de Russische ideeën hebben aanvaard. BRAND IN EEN WARENHUIS TE KARLSRUHE. Geen persoonlijke ongelukken. Te Karlsruhe brak gistermiddag brand •uit op de vierde verdieping van het Kauf- haus Knopf, het grootste warenhuis dezer stad. Het geheele personeel, ruim 200 per.su nen, en een groot aantal klanten bevon den zich in het gebouw en liepen grooi gevaar. Toch konden allen, dank zij ooi, het gebruik van vangzeilen, gered worden ofschoon verschillende menschen rookver giftiging opdeden. De brandweer was na drie uur den brand grootendeels meester. De derde en

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2