Aan het einde der Week In de laatste dagen der vorige en het begin dezer week werd een groot deel van Europa door een hittegolf geteisterd. Misschien zullen sommigen onzer le zers dit wat al te scherp uitgedrukt vin den. We hebben zoolang naar mooi weer uitgezien, dat we het schoone zomerweer waarvan we de laatste weken genoten hebben, wel met wat meer dankbaarheid mochten begroeten, ook al zou het naar onzen smaak ietwat te warm geweest zijn. Dit moge echter voor ons land gelden, wanneer we den toestand in geheel Euro pa beschouwen, dan valt niet te ontkennen dat we bijna van een natuurramp kunnen spreken. De hittegolf heeft honderden slachtoffers geëischt, zoowel direct als in direct door de ongevallen bij het zwem men, onweders, branden, enz. Gelukkig is er thans verademing geko men en behoort deze kortstondige periode van al te drukkende warmte weer tot het verleden. Van de hitte overgaande tot de koude, trekt allereerst het reddingswerk aan de Pool onze aandacht. De meeste redders zijn nu op hun beurt al weer gered, alleen betreffende Amundsen heeft men nog geen zekerheid of hij wellicht nog in het leven is. Vermoed wordt, dat hij zich bij de Alessandri-groep zal aangesloten heb ben. Mocht het nog gelukken, hem te red den, dan is daarmee het laatste bedrijf van het Pooldrama afgespeeld. Het zal echter zeer de vraag zijn of dit geschieden zal, en de waaghalzerij van Nobile alzoo geen ernstige gevolgen na zich zal slee pen, behalve alleen den dood van Prof. Malmgren. Diens wetenschappelijke aan- teekeningen, welke Nobile heeft meege nomen, bevatten kostbare gegevens ter vermeerdering van de kennis van het Poolgebied en zijn het eenige, zij het ook geringe, voordeel, dat de ongelukkige ex peditie opgeleverd heeft. In Mexico had een opzienbarende poli tieke moord plaats; de a.s. president van dit land Generaal Alvares Obregon, die in December a.s. zijn ambt zou aanvaarden, viel als slachtoffer van sluipmoord. Obregon was reeds vroeger, van 1920 tot 1924, president geweest, nadat zijn voorganger Carranza vermoord was. In 1924 werd Obregon opgevolgd door Calles, destijds minister van Ooslog, die zijn speelpop was en de plaats voor hem warm hield. Nadat de beide tegen-candidaten, Serrano en Gomez, die op de in Mexico gebruikelijke wijze, n.l. door gewapenden opstand, propaganda voor hun candida- tuur maakten, doodgeschoten waren, werd onlangs Obregon als eenigste candidaat tot president van de Vereenigde Staten van Mexico gekozen. Het bewind ObregonCalles heeft zich vooral berucht gemaakt door zijn strijd tegen de R.K. kerk, en de algemeene ver wachting was, dat het weer opnieuw op treden van Obregon als president geen verbetering in den toestand zou brengen. De dader van den moord schijnt dan ook een katholiek te zijn, die verbitterd was over de wijze, waarop in het conflict tus- schen kerk en staaT. in Mexico de regee ring tegen de kerk en de leiders en aan hang der R.K. kerk is opgetreden. Uit den gang der gebeurtenissen in Mexico blijkt hoe juist het is, wat de N. R. Ct. in verband hiermee schreef: „Men kan met scherp geslepen bajonet- spitsen in de groote politiek veel berei ken; men kan er in de rots der historie belangrijke regelen mee griffen; men kan er niet met een gevoel van prettige be hagelijkheid op gaan zitten". Dit geldt evenwel niet slechts de bin- nenlandsche, doch niet minder de buiten- landsche politiek. Ook daar moet niet de macht, doch het recht de grondslag der verhoudingen zijn. Daarom is het zulk een verheugend feit, dat het voorstel van Kellogg tot sluiting van een anti-oorlogs- verdrag in verschillende landen met sym pathie begroet en de teekening daarvan verzekerd is. De oorlog wordt aldus hoe langs zoo meer „buiten de wet" gesteld: Si vis pacem, cole justitiam (Als gij den vrede wilt, beoefen de gerechtigheid). UIT DE OMGEVING. ALPHEN AAN DEN RIJN. Lijk opgehaald. Uit den Rijn alhier is hedenmorgen op gehaald het lijk van de 68-jarige K. v. d. L., die met haar dochter samenwoonde. Den laatsten tijd was zij eenigszins zwaar moedig. BOSKOOP. Uitslag van de aanbesteding van de wij ziging van een gedeelte der Burgemeester Colünstraat (voormalig Torenpad en Ach- terkade) in twee perceelen, op 20 Juli 1928. Perceel I: afgraven tuinstrooken, riolee- ringen, schoeiingen en remmingswerken en afrasteringen. Perceel II: uitgravingen en dempingen W. Bakker te Gouda perc. I ƒ10794; J. Sluijs t.e Boskoop perc. I ƒ12400; H. J. van Gorsel te Boskoop perc. II 11750; H. Oudshoorn te Boskoop 13100: P. Vis ser te Papendrecht perc. II 14400; J Mpiier te Sliedrecht perc. II 14800: Fr. Vink Zn, te Moordrecht massa ƒ25243; A. Mooten te Moordrecht massa 25327; v d. Velden de Jong te Oegstgeest mas sa ƒ27700; Gebrs. W. E. van Luiing te Wnubrugge massa ƒ27838. De werken zijn in twee perceelen ge gund. tw. perceel I aan W. Bakker te Gouda voor 10794, en perceel II aan H. J. van Gorsel te Boskoop voor 11750. Voor het tijdvak van 1 September 1928 tot 1 September 1929 is benoemd tot leeraar aan de Rijkstuinbouwschool alhier de heer A. Frank, alhier. HILLEGOM. Burgerlijke Stand. Bevallen: J. A. J. Gort—De Vries, D.; H. H. S. Rusman Roeien, D. Getrouwd: H. Jonkman en G. Bakker; M. D. Berrevoets en M. H. Pors. Overleden: M. J. van Riek—Groot, 30 j.; P. J. Perfors, m. 5 jaren; M. Galjaard, m. 75 j. KATWIJK AAN ZEE. Men schrijft ons van bevriende zijde: „Als sprinkhanen in menigte" zoo wa ren de strandmenschen de laatste warme dagen aan ons strand. Zondag was de drukte geweldig en kon men goedschiks geen stap verzetten. Zelfs in zee was het erg vol. Toch is alles gelukkig zonder emoties en ongelukken voorbijgegaan, wat wel een wonder is. De behoefte aan een strandkraan doet zich ook aan het Zuid einde van den boulevard danig gelden en 't is maar te hopen dat, wanneer straks de Varkevisserstraat daar langs is aange sloten, ook daar gelegenheid zal zijn om de dorstenden te laven door een pomp of kraan op de waterleiding. We staan straks aan het begin van de uitbreiding aan de Zuidzijde van ons dorp, het „plan-Zuid" hoorde ik 't laatst noemen. Reeds te lang zijn we in boeien gekluisterd, zoowel ten Zuiden als aan de Noordzijde van ons zeedorp en we hebben goeden moed dat straks, ten opzichte van het plan-Zuid in enkele jaren de gemeen te daar een flinke nieuwe wijk zal laten zien. De Bouwvereeniging heeft toestem ming voor 86 woningen, waaraan direct zal worden begonnen als de gronden zijri geëgaliseerd, terwijl naar verluidt ook meerdere aanvragen van particulieren zijn binnengekomen. De moeilijkheden in verband met den vuurtoren zijn ook voorbij en de gemeen te heeft dat oude bouwwerk van 1603 in eigendom gekregen, ten geschenke gege ven door de reederijvereeniging „Vuur baak". „Adeldom legt verplichtingen op" zegt het spreekwoord en dat gaat ook in vervulling ten opzichte van den vuurto ren, want er moest nogal wat aan de fun damenten gebeuren en een nieuwe voet zal noodig zijn rondom het bestaande bouwwerk. Er schijnen plannen te zijn om deze omgeving tot een soort keerpunt te maken, zoodat men rondom den vuur toren een flink plein zal krijgen. Toen in den oorlogstijd onze Koningin in onze ge meente verblijf hield en H.M. zoo nu en dan enkele punten op het doek bracht, is ook de vuurtoren genomen en heeft daar na dienst gedaan als bedrage ten bate van het fonds voor gevallen visscherslieden tijdens den oorlog. Teer gevoeld schreef H.M. daarbij „zij zijn daar waar nacht noch nevel is". Onze tijd kenmerkt zich door vervluchtiging van indrukken, en door de snelheid waarmede men door 't leven gaat zal dat er niet beter op wor den. Want wie denkt er nog aan den tijd toen ook uit onze gemeente tientallen visschers van ons weggingen, zonder weer te keeren. Zij vielen ten offer van hun be roep door oorlogsmaatregelen genomen, en in Maart 1917 verongelukten 8 van onze schepen voor de mijnen. Groot was de ver slagenheid toen ruim 50 menschenlevens tegelijk werden betreurd, waarbij nog ver schillende verliezen kwamen gedurende de andere oorlogsparen, zoodat bijna 80 menschen ten offer vielen. Meermalen is de gedachte opgekomen een of ander ge- denkteeken op te richten, dat de herinne ring aan die gebeurtenissen levendig zal houden. En dat is wel noodig in onzen tijd. Want straks, wanneer de betrekkin gen van de omgekomenen ook allengs minder worden, dan vervagen dergelijke feiten zoo licht in het leven, en 't is toch wel noodig daar nu en dan eens bij stil te staan. Men had ook geen geschikte plaats voor een dergelijk monument. Die plaats komt straks wel disponibel. Daar in de omge ving van den vuurtoren, waar onze Ko ningin de gevoelvolle woorden neerschreef, zooeven herhaald, daar zou de plaats zijn voor een dergelijk op te richten teeken. Ons land is arm aan gedenksteenen. Zou het komen omdat, zooals men van ons zegt, we zoo traag zijn om indrukken in ons op te nemen, een soort kalmte, die het karakter nabij komt van ongevoeligheid? Naar men ons verzekert, staat een co mité te worden opgericht, dat zal trach ten uitvoering te geven aan bovenom schreven gedachte. Zeer zeker zal dat co mité zich verheugen in de onverdeelde sympathie van onze geheele bevolking. Moge het pogen slagen en straks een sober, maar sprekend monument verrij zen, daar aan het Zuideinde van onzen boulevard. NOORDWIJKERHOUT. Door den Keuringsdienst van Waren te Leiden zijn de volgende keuringen ver richt over het le halfjaar 1928: Aan het laboratorium: Melk 94, karne melk 3, kaas 1, tarwemeel 1, tarwebloem 2, cacaoproducten 2,stroop 3, peper 2, ka neel 2, azijr. 5, limonade 1, Jam 1. Ter plaatse: Kaas 63, margarine 49, spijsolie 12, reuzel 11, rundvet 10, bak- en braadvet 42, worst 25, vleeschwaren 22, vleeschextracten 47, tarwebloem 78, boek weit 37, griesmeel 59, rijst en gort 131, ha vermout 62, kindermeel 28; puddingmeel 76, vermicelli 9, diverse meelsoorten 36, versche vruchten 18, gedroogde vruchten 174, erwten en boonen 90, brood 465, koek 69, cacaoproducten 73, suiker 84, stroop 63, koffie 80, peper 64, noot 56, kaneel 43, kruidnagelen 11, piment 14, saffraan 2, mosterd 45, zout 30, b'ikconserven 57, azijn 40, limonade 32, jam 26, en 32. Afgekeurd zijn: Boekweitmeel 1, gries meel 2, rijst 1, puddingmeel 3, versche vruchten 1, gedroogde vruchten 2, koffie 1. NOORDWIJK. Bij het alhier gevestigd correspon dentschap voor arbeidsbemiddeling zijn deze week als werkzoekend ingeschreven 7 personen, n.l. 3 timmerlieden, 2 vis schers, 1 letterzetter en 1 kantoorbediende. Burgerlijke Stand. Geboren: Petrus Hendricus Cornelis, zv. G. Smit en H. Zuidhoek; Maria Emma, dv. W. Schaffel sen en A. Blörnen; Johanna Maria, d.v. J. W. G. v. d. Weyden en A. M. v. Stijn. Getrouwd: W. H. de Bes, 23 j. en J. Duyndam, 24 j. Overleden: Anna Margaretha Clausing, 98' j., 'wed, v. A. Vink; Willem van Beelen, 24 j.; M. van Beelen en J. van Beelen. NOORDWIJK AAN ZEE. Naar we vernemen zal de nieuwe Ned. I-Ierv. kerk in het begin van Augus tus worden ingewijd, daar ze haar vol tooiing nadert. OEGSTGEEST. Sigarenmagazijn „Insulinde". Hedenmiddag is in het perceel De Kem- penaerstraat 2 alhier geopend door den heer B. Lubach het tabak-, sigaren- en sigarettenmagazijn „Insulinde^'. We heb ben in genoemd perceel gisteren een kijk je genomen en moeten dadelijk volmon dig erkennen, dat alles prachtig in orde is. De heer Lubach beschikt over een zeer fraaie, ruime, modern ingerichte winkel met eén -flinke etalageruimte. In deze zaak vindt men een groote sorteering rookartikelen, waaronder de Big-ben pijp een eereplaats inneemt. Vanzelfsprekend is de heer Lubach prachtig gesorteerd in sigaren, sigaretten en tabakken van eer ste klas fabrieken, die absoluut vakkun dig worden behandeld. „Insulinde" heeft de alleenverkoop voor Oegstgeest van „La Braziliada" een piek-fijne sigaar, die wij uit eigen ondervinding iedereen kunnen aanbevelen. Oegstgeest is weer een eerste klas zaak rijker! Gisteravond speelde op het terrein aan den Wijttenbachweg het 2e twaalftal van de Chr. Korfbalclub „Fiks" een wed strijd tegen een „Pernix"-combinatie uit Leiden, welke wedstrijd in een gelijk spel (44) eindigde. RIJNSBURG. Bloemenhandel. De aanvoer wordt weer grooter. Ook van Gladiolen komen thans flinke par tijen, die tegen goede prijzen, varieerend van 1.35—1.90 graag weggaan. Ook Con- vili's zijn goed gevraagd en brengen van 0.901.10 op; Bosgodesia 2.70—3, id. gepeld ƒ0.70—0.75 per 100, Centoria 0.28 —0.33, Korenbloemen ƒ0.18—0.22, Anjers 0.20—0.45, Primulinus ƒ0.90—1.15, Dah lia's 3.103.50, Pompon-Dahlia's 1.25 1.50, Scabiosa 0.450.60, Zinnia's 1 1.20. De eerste Montbretia's brengen 1.60 per 100 op. SASSENHEIM. Gemeenteraad. Gisteravond half 8 kwam de raad dezer gemeente bijeen onder voorzitterschap van den burgemeester, den heer J. P. Gou verneur. Aanwezig waren alle leden met uitzondering van den heer v. d. Voet. De voorzitter opent de vergadering; daarna neemt de heer Warnaar, de oudste wethouder het woord en wenscht den burgemeester geluk met zijn herstel na de ernstige operatie, die hij heeft on dergaan. Het is ons allen, aldus spr., een reden van groote blijdschap en dankbaar- beid dat God u hersteld heeft, zoodat ge weer met meer lust en opgewektheid dan ooit uw arbeid hebt kunnen hervatten. Spr. wenscht den burgemeester toe, dat hij nog lange jaren onder Gods zegen tot heil der gemeente ->zal mogen werkzaam zijn en het is ons aldus spr. een ge noegen u daarin te steunen (applaus). De voorzitter dankt voor de harte lijke woorden, door weth. Warnaar na mens den raad tot hem gericht. Spr. dankt God dat hij weer hersteld is en hij is ook de gemeentenaren zeer dankbaar voor de talrijke bewijzen van sympathie die hij tijdens zijn ziekte en na zijn herstel heeft mogen ontvangen. Spr. eindigt met den wensch uil te spreken, dat het hem ge geven moge worden, nog langen tijd met liefde en ijver zijn schoone taak te blij ven volbrengen in het belang der ge meente. De voorzitter deelt vervolgens me de, dat een der aanvragers van een land arbeidersplaatsje, E. de Boer, zich heeft teruggetrokken; verder, dat B. en W. er in geslaagd zijn, een leening van ƒ50.000 te sluiten voor de woningbouwvereni ging bij de Bank voor Gemeentecrediet tegen 4% pet. in 50 annuïteiten. Ingekomen is een besluit van Ged. Sta ten tot goedkeuring van het raadsbesluit betreffende aankoop van den grond van den heer Koningsbruggen. Besloten werd de betaling te doen uit de gewone midde len. Voorts heeft het electriciteitsbedrijf mededeeling gedaan, dat aan de onder wijzers lessen in electrotechniek zullen worden gegeven, waarvoor veel belang stelling bestaat. Gevraagd wordt een lo kaal van gemeentewege beschikbaar te stellen. Op voorstel van B. en W. wordt hiervoor een lokaal der openbare school bestemd. Ingekomen is vóórts van den Bond van Ned. Architecten eeh rapport betreffende de oneenigheid die er onder de architec ten heerschte inzake de mededinging aan de prijsvraag voor den bouw van een nieuw raadhuis; zal ter lezing rondgezon den worden. In een adres van een aantal ingezete nen wordt gevraagd om te komen tot een bad- en zweminrichting hier ter plaatse. De voorzitter merkt op, dat deze zaak binnenkort in den raad aan de orde zal komen. De heer Speelman begrijpt niet, dat de onderteekenaars 'niet beter op de hoog te zijn van de besprekingen in den raad, die immers reeds een bsluit in dien geest genomen heeft. De voorzitter deelt ten slotte nog mee, dat de opbrengst der personeele be lasting, die geraamd was op 6000 reeds heeft bedragen ƒ9.300, terwijl wat de gem. inkomstenbelasting betreft een meevaller van 10.000 in 't verschiet ligt, ingevolge de wet op de N. V.'s. Daarna komt aan de orde de rekening en verslag der gemeentebedrijven, gas-, water-, grond- en woningbedrijf, die na eenige bespreking goedgekeurd worden. Door eenige leden wordt gevraagd eeni ge meerdere soepelheid toe te passen bij den aanleg van leidingen in nieuw gepro jecteerde straten. De voorzitter wijst op het gevaar van een te groot .aantal dienstleidingen, wat op den duur spaak moet loopen. De heer Speelman vindt de tot dus ver door B. en W. gevolgde gedragslijn de meest juiste. Waar zou het eind zijn? In afwachting van het besluit van den minister inzake toekenning van het voor schot, wordt nog geen definitief besluit ge nomen tot den bouw van de 5 woningen aan den Menneweg nabij het speelterrein „De Kooy". De kade of weg tusscben Zandsloot en Postwijk zou volgens voorstel van B. en W. Postwijkkade gedoopt worden; de heer Bisschops stelde voor haar Emmakade te noemen. De stemmen staakten, zoodat in de volgende vergadering opnieuw ge stemd zal worden. Het straatje vanaf Nieuwe Haven naar Hoofdstraat zal Concordiastraatje worden genoemd. Hierna is de verkeersverordening aan de orde. Door den eigenaar van het „Bruine Paard" is gevraagd, toe te laten dat auto's in het nauwe gedeelte van de Dorpstraat parkeeren. Dit verzoek komt bij het be treffende artikel aan de orde. Hierna wordt de verordening artikelsge- wijze behandeld. Eenige bespreking ontspint zich over de bepaling der maximum-snelheid op 30 K.M. voor auto's in de kom der gemeente. De heer Bisschops vraagt de moge lijkheid te scheppen dat iemand voor een kleine consumptie in een café een minuut of vijf met zijn auto kan blijven staan. De voorzitter antwoordt, dat B. en W. het recht hebban, b.v. aan den heer Teernstra een afwijking van de bepalin gen toe te staan voor den tijd van een jaar. De heer v. Zonneveld acht het niet gewenscht een dergelijke concessie toe te staan. Ook wethouder Bader verklaart zich daartegen. De heer v. Breda zou willen, dat daar mee door B. en W. een proef werd geno men, om aldus aan de bezwaren van den heer Teernstra tegemoet te komen. Aan B.' en W. wordt overgelaten, een besluit in dezen te nemen. De heer v. d. Geest wil dat deri auto bussen, evenals den anderen auto's, gele genheid worde gegeven overal passagiers in en uit te laten. De voorzitter antwoordt, dat dit overal mag; het is alleen verboden te sta- tionneeren tusschen de Molenstraat en de Wilhelminastraat. Kaartjes geven is daar ook niet geoorloofd. Op voorstel van den heer Speelman wordt besloten, met he't oog op de scho len een bord „Langzaam. School!" te plaatsen. Deze borden zullen komen bij de Molenstraat en de R.K. kerk. Hierna wordt de verordening goedge keurd. Besloten wordt tot aankoop van een strook grond van Esseveld voor verbree ding Menneweg, ten bedrage van 218. De staten van achterstand bij rekening 1927 hebben betrekking op hondenbelas ting en. schoolgeld; besloten wordt deze posten inbaar te verklaren. Eenige comptabiliteitsbesluiten '27 en '28 worden goedgekeurd. Hierna komt aan de orde de verlaging der keurgelden. van varkens enz. Aan de orde komt hierbij een adres van de sla- gersvereeniging om de keurgelden ook voor slagers die slechts 1 of 2 varkens te keuren hebben te verlagen. Sommige leden vinden er iets onbillijks in, de re ductie te doen aanvangen bij hen, die 10 varkens slachten. Zij pleiten voor verla ging over de geheele linie. De heer Warnaar, weth., merkt op, dat een verlaging der keurgelden alleen maar mogelijk is met medewerking van den Rijksveearts. Spr. acht het daarom het verstandigst, deze verlaging aan te ne men, maar daarbij te kennen te geven, dat het gewenscht is de verlaging over de geheele linie door te voeren. Nadat er door eenige leden op gewezen is, dat van de thans aan de orde zijnde verlaging hier ter plaatse vrijwel niemand zal profiteeren, wordt op voorstel van wethouder Warnaar besloten, dat de raad zich uitspreekt voor verlaging der keurgelden over de geheele linie. In het uitbreidingsplan worden naar aanleiding van een schrijven van Gedep. Staten na uitvoerige besprekingen eenige wijzigingen aangebracht. Ten slotte wordt besloten den termijn van onbewoonbaarverklaring van het Bijennest te verlengen. De voorzitter deelt nog mede, van de Mij. „Groot-Haarlem" een verzoek te hebben ontvangen om ontheffing der ver plichting tot rioleering, alsmede toe te staan, dat daar voorloopig een weg van 9 M. wordt aangelegd in plaats van 18 M. Besloten wordt toe te staan, dat deze weg voorloopig 10 M. wordt; de rioleering moet evenwel worden aangelegd. Te 11 uur sluit de voorzitter de verga dering. De rondvraag werd uitgesteld tot a.s. Vrijdagavond, wanneer de raad weer bijeenkomt ter bespreking van den bouw van het nieuwe raadhuis. VOORSCHOTEN. Het 12-jarig zoontje van den heer W. D. hield zich gistermiddag met zijn rij wiel aan een passeerende auto vas£, en had het ongeluk in aanraking te komen met een brugleuning. Het ventje werd be wusteloos opgenomen. Dr. S. constateerde een vermoedelijk lichte hersenschudding. Het rijwiel was vernield. Onder leiding van den heer Pieron werd de jaarlijksche vergadering der ver- eeniging „Winterprovisie" gehouden. De voorzitter constateerde in zijn ope ningswoord, dat het spaarsysteem een succes is geweest. Door middel van den Bode werd ƒ700 meer gespaard dan ver leden jaar. Uit zeven ingekomen biljetten was de laagste inschrijver de Firma Konings en van Gent alhier voor Belgische anthra- ciet, n.l. 20—30 ƒ2.05, 30—50 ƒ2.18, 50—80 ƒ2. Hollandsche ƒ1.95, ƒ2.08, ƒ1.90. Parel 1.35. Cokes 85 en 80 cent. Eierkolen 1.28. Lange en korte turf 1.40 en 1.10. Briketten 80 cent per 100 stuks. RECLAME. H.H. Fabrikanten en Grossiers. Vraagt prijsopgaaf van uw Reclamewerk. Het vanouds bekende adres: Lijstenmakerij „De Concurrent", 62 Haarlemmerstraat 62. Deze prijzen blijven voor de leden gel dig tot 1 April 1929. Bij nabestelling moet echter 15 cent op alle artikelen bijbetaald worden. De penningmeester, de heer Jos, houdt zitting op 6, 7, 8 en 9 Aug. voor ontvangst van bestellingen en gelden. De geregelde spaarders werden vrijge steld van controlegeld. Tot controleur werd benoemd de bode, de heer Retel. Tot bestuurslid werd herkozen de heer J. Taal en gekozen in de vacature-v. d. Horst de heer D. Limburg. WARMOND. Mgr. J. D. J. Aengenent, de nieuwbe noemde bisschop van Haarlem, heeft gis teren afscheid genomen van het groot se- menarie alhier. Tot aan zijn bisschopswij ding blijft hij nu in het redemptoristen klooster te Wittem. WASSENAAR. Ernstige aanrijding. Gistermiddag is alhier een elfjarig jon gentje, Snijders genaamd, behoorende tot de leerlingen van een school te Krimpen aan den IJsel, die onder leiding van eeni ge onderwijzers een uitstapje hadden ge maakt naar Wassenaar, door een auto overreden. Het knaapje kreeg een zware hersenschudding en is naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden overgebracht. Gisteravond was hij nog niet tot be wustzijn gekomen. Zijn toestand is zorg wekkend. NATUURLIJKE MUMMIES. Bij de Egyptenaren werden de lij ken der afgestorvenen tegen het be derf bewaard door kunstmatige balse ming, wat soms wegens de aangewen de oliën, kruiden en andere middelen, verbazende sommen gelds kostte. Zoo een kunstmatige balseming werd dus door menschenhanden uit gevoerd en bewaarde de mummies duizenden jaren. De natuur beschikt echter over geheel andere middelen om dat te doen; wanneer de omstan digheden daartoe gunstig zijn, weet zij lichamen van mensch, dier of plant in volkomen gaven toestand te bewaren. In de steenkolenmijnen vindt men versteende boomen der groote varen soorten, die vroeger het aardrijk be dekten. In de grotten komen ver steende overblijfsels voor van dieren der voorwereld, en in Siberië haalde men een volkomen bewaarde mam- moeth (een soort olifant, echter veel grooter dan de soorten die wij kennen) met huid en haar uit een ijsblok. Hoeveel duizenden jaren deze mam moet daarin bewaard werd, kan nie mand zeggen; en toch was het vleesch va-ii het dier nog eetbaar voor de hon den. Ziehier noig andere voorheelden van bewaring der lijken. Te Falun, in Zwe den, ging een jongeling ten jare 1670 alleen in een zoutmijn, op een diepte van zeshonderd voeten, en kwam al daar door een instorting om het le ven. Zijn bruid en verdere bloedver wanten deden alle nasporingen, maar Mats Israëlson, bijgenaamd „Stor Mats of Lange Mats" was en bleef ver loren, en de mijnwerkers van dien tijd gingen voor en na ten grave, terwijl het voorgevallene in het vergeetboek raakte. Eindelijk, na verloop van een halve eeuw, vond men het lijk van den ver ongelukte, dat herkend werd door de bruid, die nu een oud gerimpeld vrouwtje was geworden, en zich wee- nend op den verloren bruidegom wierp. Bij het opruimen van een ingestor- ten mijngang werd het lijk ontdekt en in goed bewaarden toestand gevonden. De voeten en de rechterhand waren verpletterd, de linkerhand hield nog de slip van den halsdoek aan den mond, het aangezicht was bleek, maar goed bewaard; de linnen kleeding, de nagels en bet baar, hadden niets gele den! Vleesch en huid geleken op was. Kortom, de jongeling scheen te slapen, en maakte een zonderling verschil met het gelaat en de gedaante zijner thans oud geworden bruid. In de vochtige veengronden, vooral in Nederland, vond men versteende houten wegen, uit boomen bestaande, dwars over den weg gelegd, tijdens de heerschappij der Romeinen gemaakt. Tusschen Rheneh en Utrecht werd in 1600 een volkomen en goed bewaard lijk gevonden van een forschen man, hebbende tot mantel een ossenhuid, vermoedelijk een der eerste bewoners van die streken. Bewijzen al deze voorbeelden niet, dat de versteenin gen niets buitengewoons beteekenen? In vette of vochtige gronden worden de lijken beter bewaard dan in mage re aarde; ook spelen verschillende gassoorten, uit den grond of uit het lichaam zelve ontstaan, door bepaalde omstandigheden (zooals door sommi ge geneesmiddelen, tijdens de ziekte of bet leven genomen) lïiecbij een groote rol. Al naar de oorzaken zijn natuurlijk de gevolgen, en op sommige plaatsen, zooals te GottesgaL.» in Duitschland, kan men weinige dagen de schoonste versteeningen verkrijgen, 'door b.v. een bloemtuil in het water eener bron te leggen, die weldra tot in de kleinste bijzonderheden in steen is veranderd en bij de minste ruwe behandeling breekt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 7