CHRISTELIJK DACBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. Een bezoek aan de Pressa. Belangrijkste nieuws in dit Nummer. 9*> JAARGANG ZATERDAG 21 JULI 1928 NUMMER 2493 Bureau: Hooigracht 35 Leiden Postbox 20 Postgiro 58936 Telefoonnummer 2778 Aangesloten op het Streeknet Lisse ABONNEMENTSPRIJS Ln Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd lijn Per kwartaal. f 2.50 Per weeki 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 EERSTE BLAD. Is Keulen met zijn machtigen dom en zijn schoon middeleeuwsch ,Stadt- bild" steeds een stad, die als een magneet het toerisme aantrekt, in dit seizoen is dit wel in bijzondere mate het geval. Wat de oorzaak daarvan is, zal wel niemand onzer lezers meer een ge heim zijn; de zoo „kaufmannisch" op gezette doelbewuste Duitsche ver- keerspropaganda heeft het elk mee levend mensch reeds lang doen we ten, dat van Mei tot October de „Pres sa" gehouden wordt. Het is dan ook geen wonder, dat het aantal bezoekers reeds weken ge leden het millioen overschreden heeft. Dit groote aantal belangstellenden bewijst meteen, dat het hier niet slechts een tentoonstelling betreft, die voor ons, die nader bij den arbeid der pers betrokken zijn, interesse heeft, doch ook voor een veel grooter publiek. Het betreft hier niet meer of minder dan een wereldtentoonstelling die een belangrijk stuk cultuur in beeld brengt. De tentoonstellingsgebouwen strek ken zich uit aan den rechter Rijnoe ver over een lengte van 4 K.M. De ge zamenlijke oppervlakte van het ter rein bedraagt niet minder dan een half milloen M2. De 80 M. hooge Pres- satoren straalt des avonds het licht der schijnwerpers uit en doet het 9choone stadsbeeld aan de andere zij de der rivier in een nieuw, betoove- rend licht zien. Natuurlijk ontbreekt op de Pressa, evenmin als op de Nenijto te Rotter dam, een lijnaparkt met wijndorp .en Liliput-spoorweg, terwijl ook op het eigenlijke terrein der tentoonstelling fraaie parken met springende fontei nen zijn aangelegd en concerten wor den gegeven. Voegen wij hieraan nog toe. dat Keulen den sleutel vormt tot het schoone, romantische Rijnland, dan is het niet te verwonderen, dat velen, ook uit ons land, in dit jaar hun va- cantie over onze Oostergrenzen zul len doorbrengen, en dan wat wij hun met aandrang aanbevelen ook een bezoek aan de Pressa zullen bren gen. Wanneer de Duitschers iets doen. doen zij het grondig. Zij zijn de orga nisators bij uitnemendheid. Dit blijkt ook, uit wat zij hier in de Pressa tot stand gebracht hebben. De Pressa geeft ons inderdaad een zeer volledig beeld van alles, wat tot het gebied der pers behoort; volledig zoowel wat de historische als de geo grafische uitgebreidheid betreft, en dat zoowel in cultureel als in tech nisch opzicht. En. wat het mooiste is, het is hier geen doode tentoonstelling: een ver zameling van allerlei curiositeiten in vitrines, doch alles leeft en is in wer king. Om een voorbeeld te noemen, de meest moderne zetmachines en per sen zijn hier tentoongesteld, en daar mee wordt iederen dag een courant gedrukt: de officiëele Pressa-Zeitung „Der Westen". Zoo is het ook met de historische reconstructies, zooals de werkplaats van Gutenberg, de oude papiermolen, de daffbladdrukkerij uit de 18de eeuw e.d.. dit alles kan in werking gezien worden. Op andere plaatsen weer worden geregeld filmvoorstellingen gegeven, die den gang van allerlei onderdeelen der bedrijven doen zien. Om de Pressa goed te zien, heeft men 2 3 dagen noodig, doch men krijgt dan ook een zoo volledig mo gelijk beeld van alles wat met de pers samenhangt, ook b.v. den inlichtin gendienst, de beeldoverdracht per draadlooze, enz., in 't kort van alles, wat in nauwer of ruimer verband met het krantenbedrijf en de plaats, die de courant in het cultuurleven van vroeger en later tijd inneemt, staat. Het zou ons te ver voeren, een be schrijving van de Pressa tot in on derdeelen te geven; trouwens dit zou niet mogelijk zijn in een dagbladarti kel of zelfs in een serie artikelen. Dit zou een standaardwerk vorde ren gelijk er dezer dagen een zal ver schijnen onder den titel: „Pressa, die Weltkulturschau am Rhein" en waar van de prijs 10 Mark zal bedragen. Bovendien is onze bedoeling niet eeh bezel: aan de Pressa te vervan gen, doch daartoe op te wekken. Daarom willen we volstaan met een greep uit den rijken inhoud. Vooreerst willen we wijzen op de onderafdeelingen, zooals „Pers en Kunst", „Pers en Vrouw", „Pers en School", „Pers en Student", „Pers en Sport", die elk een afzonderlijke zijde nader belichten. Verder op de Joodsche, de Katholie ke, en de Evangelische „Sonderschau" waarvan vooral de katholieke zeer uitgebreid is en o.m. een onder-afdee- ling: „Het Katholieke boek" bevat, waar men de beste katholieke werken uit alle landen bijeen vindt. Vooral ook de missie (zending) is hier goed vertegenwoordigd. In het „Staatenhaus" trok uit den aard der zaak de Nederlandsche af- deeling het eerst onze belangstelling en we kunnen niet anders zeggen, dan dat deze uitstekend in elkaar zit. Men krijgt er een goed overzicht van wat ons land bezit op het gebied van pe riodieken: de groote bladen, de loca le pers, de christelijke en de katho lieke dagbladen, ook de week- en maandbladen en de kerkboden, alles is er op overzichtelijke wijze gerang schikt. met vele foto's van dagblad ffebouwen en vooraanstaande publi cisten. extra-nummers, complete jaar gangen. enz. Merkwaardig is ook een spreuk aan den wand. waarin gezegd wordt dat in Nederland (dit in tegenstelling met andere landen, waar men op straat losse nos. koopt) de couranten thuis bezorgd worden en dus door het geheele gezin gelezen, waardoor een advertentie in een Nederlandsch blad veel meer waarde heeft dan in een buitenlandsch blad. Interessant is voorts ook de inzen ding betreffende Philips' kortegolf- zender, waar men op een wereldkaart de plaatsen vindt, waar deze zender kan gehoord worden, terwijl ook een groote hoeveelheid brieven en kran tenknipsels aanwezig zijn uit al deze landen. Het blijkt dat Philips vrijwel de geheele wereld bereiken kan. van Australië tot het Zuiden van Canada. Voorts is in het „Staatenhaus" een dér merkwaardigste inzendingen, die van Sovjet-Rusland, en men komt wel onder den indruk van de wereld- propaganda, die er voor het commu nisme gevoerd wordt, als men die geweldige hoeveelheid bladen ziet, niet slechts in het Russisch, doch ook in allerlei andere talen en dialecten, die in de Sovjet-Unie gesproken wor den, tot in het Jiddisch (met He- breeuwsche letters) toe. Ook kan men daar het orgaan en foto's van de congressen van den .Bond van Goddeloozen" zien, waar bij een spreuk is aangebracht, dat door de doorvoering van het Socialis me de grondslagen der religie zullen ondermijnd worden. Zoo is een bezoek aan de Pressa in velerlei opzicht leerzaam. Men ziet er, hoe noodig het is. dat positie ge kozen wordt tegen de stroomingen, die de menschheid van God en Zijn Woord willen aftrekken en men kan er met dankbaarheid constateeren, dat ons land, wat de Christelijke pers betreft, v e r g e 1 ij k e n d e r w ij s een goed figuur maakt onder de verschil lende landen. Alleen, dit zij voor ons geen kussen om rustig op in te sluimeren, doch 'n prikkel om ons te meer te benaarstigen ook in dezen te doen, wat onze hand vindt om te doen. Wie veel zegen heeft ontvangen, draagt ook te grooter verantwoordelijkheid. V Niet de manier. Wie beschuldigt, moet bewijzen. Dat is een rechtsregel, waartegen maar al te vaak gezondigd wordt. Daartegen wordt ook gezondigd door hem, die in staat is, of althans zegt in staat te zijn, zijn alibi te be wijzen, doch dit niet doet, als het ge vraagd wordt. Dan noodzaakt hij anderen om hem op zijn woord te gelooven, ter wijl men daardoor slechts een gedeel telijke bevrediging van het rechtsge voel verkrijgt. Het is dan geen vraagstuk van ver trouwen meer, maar een vraagstuk van recht geworden. Dat schijnt Ds. Kersten geheel te vergeten. In De Banier komt hij met het vol gend bericht: „Op het lasterend geschrijf in De A. R. Rotterdammer, dat „een groote leugen" blijft noemen, wat in den kop van het nieuw verschenen blad „Ei landen-Nieuws" is gemeld, n.l.: „Met medewerking van vooraan staande Hervormde en Gereformeer de personen". zij alleen dit medegedeeld, dat mij is gebleken, dat dit opschrift ten volle waar is. Oordeel nu verder zelf over zulk A. R. geschrijf lezer! Brutaal in het kwadraat 1 En onthoudt het! Er komt nog meer". Wat blijkt nu echter uit een inge zonden stuk, onderteekend met „Op merker", maar welks inhoud sterke overeenkomst vertoond met andere niet-geteekende stukken in De Banier, dat, terwijl de Rotterdammer zeide, dat geen predikanten van het eiland Flakkee medewerkten, hier gedacht moet worden aan mede werkers van buiten Flakkee. Waarom dit nu niet even er bij ver teld? Waarom zoo stiekum achterbaks iets uitgelaten? Dat is niet ~de manier. Hetzelfde spelletje wordt door den heer Kuijk uitgehaald in een beschou wing over het optreden van den heer Den Ouden. Daar gaat het over een beschuldi ging van den heer Den Ouden aan het adres van den heer Kersten, dat deze uit het Kamer-stenogram een ge deelte zou geschrapt hebben. De heer Kuyk schrijft: „Voordat men zulk een beschuldi ging neerschrijft, mocht men wel eens op informatie uitgaan. Misschien had nog nauwkeuriger lezen de oplossing kunnen brengen, en den heer Den O. kunnen doen vermoeden op welk ge zegde van Ds. K. in zijn rede, de heer Smeenk doelde. En als hij het niet begrijpt, moet hij het hem maar eens vragen. Dat is altijd beter, dan, al fantaseerende en veronderstellende, leugens in de wereld te brengen". Ook hier weer geen enkele poging om nu eens aan te toonen, waar de fout van den heer Den Ouden dan wel" schuilt. Neen, als de heer Den Ouden zich werkelijk vergist heeft dat moet in- tusschen nog bewezen worden waarom dat dan niet meteen aange toond? Nogmaals, dit is niet de manier van polemiseeren tusschen bevriende par tijen. Of zit 'm daar -misschien de kneep, dat het kost wat het kost op voet van oorlog moet geleefd worden? STADSNIEUWS. DE DOORBRAAK BIJ HET GANGETJE. Hoewel de officieele openstelling eerst later plaats zal hebben zoo was er gisteravond, toen het Gangetje voor voetgangers opengesteld zou worden, groote belangstelling bij het Leidsche publiek, hoofdzakelijk bij de Leidsche jeugd, voor de dingen die komen zou den. Men had gehoord: er kwam mu ziek en dat is steeds voor vele men- schen een machtspreuk. Zoo kwam bet dat voor de houten afscheidingen aan de beide ingangen van het Gan getje reeds lang voor zevenen honder den menschen aanwezig waren. Toen het tegen half acht liep was o'e laatste hand aan het werk gelegd. De gemeentewerklieden hebben zich hard moeten reppen om klaar te ko men. Toen het echter zoover was, was er nog niets te zien dat ock maar eenigszins op de 'verbeide muziek duidde en reeds werd gezegd, dat het niet doorging, toen eindelijk eenige niuzieklessenaars over de hoofden wer den getild, terwijl ook eenige oogen- blikken later de muzikanten, leden van het Harmoniegezelschap „Perosi" door het publiek drongen. Na eenige vroolijke marschen ge speeld te hebben werd vervolgens een rondgang gemaakt door „Het Cen trum" om blijde kond te doen, dat een groote verbetering voor het Leidsche verkeer was tot stand gekomen, wel ke verbetering ook de winkelstand van het „Centrum" zeker ten goede zal komen. Enkele omwonende winkeliers had den de vlaggen uitgestoken en zoo is de doorbraak van het Gangetje feeste lijk gevierd. BUURTVER. „EENSGEZINDHEID". Deze vereeniging zond ons haar keu rige programma voor de lustrum feesten. Op 26 October a.s. bestaat deze vereeniging vijf jaar. Dat gaf aanlei ding tot het opzetten van verschil lende feestelijkheden. Op 24 Juli heeft een zomervacantieuitstapje plaats naar Amsterdam, Marken, Edam en terug. Op 1 September heeft eerst een poppenkastvertooning plaats en daar na verschillende kinderspelen. Op 8 Sept. prijsuitreiking na tentoonstel ling van door d" kinderen gekweekte planten. Op den verjaardag wordt een feest je voor de leden georganiseerd, terwijl op 1 September een gevelversierings- wedstrijd wordt georganiseerd. Wel een actieve vereeniging, waar de oprichter, de heer F. Eikerbout, plezier van beleeft. TUINGONCERT. Begunstigd door schitterend weer heeft gisteravond het Leidsch- Politie- muziekgezelschap zich in den tuin van „Zomerzorg", die goed gevuld was met belangstellenden, van een goede zijde laten hooren. Onder lei ding van den heer M. Bolderdijk werd dapper geblazen. Dapper en soms ver rassend zuiver. Vooral de verschillen de nummers waarmede het corps in Mei j.l. op het Concours te Nieuwkoop iri de eerste afdeeling met 278 punten den tweeden prijs veroverde. Maar niet alleen deze nummers, die tech nisch natuurlijk zeer moeilijk zijn, ook de Milau ex Ouverture van Jos. Bouman, Romeo en Juliette en het Largo van Handel, klonken voor treffelijk en het hartelijk applaus dat na ieder nummer weerklonk, was volkomen verdiend voor directeur en orkestleden. Zeker niet in de laatste plaats voor den heer Bolderdijk, die ook met de Politie in korten tijd veel reeds heeft weten te bereiken en die Let orkest op een peil bracht, waar over hij tevreden mag zijn. Het concert werd ook door den Commissaris van Politie den heer Meyer en zijn eebtgenoote bijgewoond. CHR. KWEEKSCHOOL. Van de le naar de 2e klasse zijn be vorderd: B. Baars, Koudekerk; H. Diephuizen, Voorburg; G. Haspers, Koudekerk; C. de Jong, Leiden; J. Kroon, Abbenes; J. Kuperus, Leiden; S. van Leeuwen, Alphen; C. Oost veen, leiden; M. Raadsveld, Katwijk; A. Swets. Katwijk; J. Thomas. Leiden; M. v. d. Veer, Oegstgeest; J. Wilbrink, Leiden; F. C. A. Wille, Hazerswoude (R.) Van deze bevorderingen is 1 voor waardelijk. Niet bevorderd: 1 (wegens ziekte). Van de 2de naar de 3de klasse: A. Barnhoorn, Noord wijk; J. v. d. Berghe, Voorhout; H. Bijlsma, Den Haag; H. Frenkel, Alphen; C. van Iterson, Nieu we Wetering; W. van Maaüen, Kat wijk; E. Pressler, Leiden; F. van der Rhee, Katwijk; G. Verwey, Rijp-Wete- ring; J. van Voorst, Leiden. Niet be vorderd: 3. Van de 3de naar de 4de klasse: J. Berg, Leiden; Cl. Bol, Hazerswoude; A. Dam. Bodegraven; R. Gaasterland, Oegstgeest; A. van 't Hooft, Den Haag; G. Jansen, Voorschoten; C. de Jong, Leiden; A. Knoppert, Voorbont; J. Ivnotter, Leiden; P. Koren, Alphen; A. v d. Kraan, Leiden; G. van Loo, Waar- cer; S. Mechelse, Zoeterwoude; G. Muys, Leimuiden; G. Nijhoff, Alphen; E. Raadsen, Leiden; L. de Rover, Rijns- burg; N. Trimp, Boskoop; P. Vercou- teren, Sassenheim; A. Visser, Lisse; M. Zaalberg, Leiden; P. Zonneveld, Voorschoten. Niet bevorderd 1. Toelatingsexamen. Tot de le klasse zijn toegelaten, na examen: W. D. J. van Beyeren, Wou- brugge; G. F. v. d. Bergh, Voorhout; H. Bol. Hazerswoude; J. C. Brederveld en G. van der Horst, Leiden; A. van Loon, Lisse; J. Meilof, Leiden; A. v. Sprang, Noordwijk; M. A. Swets, Katwijk; A. v. d. Baan en J. M. Dekker, Leiden; J. Haantjes, Valkenburg; C. Kromhout, Rijnsburg; M. M. van der Laan, Kat wijk; J. JVL Mulder en F. Nijboer, Lei den; Z. G. Pothuis, Leerdam; H. Werk man, Wassenaar. Van deze toelatingen zijn 3 voor waardelijk. Afgewezen 4. Tot de 2de klasse zijn toegelaten: J. Vink en J. van der Wiel, Noordwijk; A. Visser, Alphen; M. J. Kammeraat, te Ter Aar. CHRIST. SCHOOL VOOR U.L.O. Te 's-Gravenhage slaagden gisteren voor het U.L.O.-diploma A de volgen de jongelui: Chr. Eggink, Voorschoten; A. de Graaf, Zoeterwoude; T. Heymans, L. de Lange, A. van Rijn, Leiden. Allen leerlingen van de Chr. U.L.O.- school aan het Noordeinde 40, Hoofd de heer C. J. W. de Reus. Met de geslaagden voor het diploma verwierven 8 leerlingen het einddi ploma. R."K. VAKSCHOOL VOO£ MEISJES. Voor het staatsexamen leerares Ko ken en Voedingsleer slaagden de da mes: D. L. J. Eldering, uit Overveen, voor het tweede gedeelte; M. Chr. Hanrath, Hillegom; J. M. E. van Reij, Roermond; G. Stapel, Leiden; Cl. F. M. S trater, Hilversum; M. A. A, J. Welling, Leiden; H. A. J. Westerman, Lichtenvoorde. Voor het staatsexamen leerares Huishoudkunde en Waschbehandeling ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 22cent Ingezonden Mededeelingen dobbel tariei Bij contract belangrijke rednetie Kleine Advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents Binnenland. Ernstig ongeluk aan het Wasse- naarsche Slag. Het Hoofd van den Dienst voor Volksgezondheid in Indië ever de ziek tegevallen op de „Insulinde". Ds. de Geus opnieuw ernstig onge steld. De Rekenkamer over de steekpen ningen. Buitenland. Het formeele einde van den oorlogs toestand tusschen Noord- en Znid- China. China heeft het verdrag van 1896 met Japan opgezegd. Japan en Tsjecho-Siowakije ant woorden aan Kellogg. De katholieke geestelijkheid be schuldigd van den moord op Obregon. Herziening van het vonnis van Os" car Slater. Bij den brand in de concertzaal Pleyel te Parijs is een Amerikaansch pianist omgekomen. slaagden de dames: D. A. M. Antonis- sen, Groningen; E. de Best, Leiden; M. Boot, Zoeterwoude; E. Hanenkamp, Groningen; J. Koning, Alphen a. d. Rijn. Het diploma „Huishoudkundige" werd behaald door de dames: M. Bleijs, R. van Deene, J. Elshof, Leiden; T. Iluibers, Wassenaar; R. Jongenburger, Alphen a. d. Rijn, M. Kortman, Lei den; Fr. Lang, Noordwijk aan Zee; H. Seel, Hillegom; N. van Slooten, Lei den; A. Smit, Voorschoten; M. Veeger, Schalkwijk; T. Schellart, 's-Graven hage. Het getuigschrift „Hulp in de Huis houding" werd behaald door Mej. N. Jenssen, Leiden. Geslaagd voor het examen „Linge rie en Costuumnaaien" de dames: M. v d. Post, M. van Schaik, B. van Re- mundt, Leiden; H. Lemi_erzaal, (Zoe terwoude; J. v. d. Werff, Oegstgeestj C. v. Rijt, Groenendijk, gem. Hazers woude; A. de Lange, Noordwijk aan Zee; C. v. d. Vlugt, Noordwijk Binnen; C. v. d. Zalm, Noordwijk. Geslaagd voor het examen van den drie-jarigen middagcursus de dames: M Menken, A. Montanus, Gr. v. d. Poel, C. UI jee, Leiden; M. Verkerk, Voorschoten. Geslaagd voor het examen „Costu- rnière" de dames C. Ruitenbeek, S. de Vrind, Leiden; D. v. d. Kwast, Zoeter woude; A. v. Os en C. Verloop, Voor schoten. Geslaagd voor bet examen van den 3 jarigen Volledigen avondcursus de dames: A. Dijt, B. Gottenbosch, R. Mark, M. Meijers, R. Meijers, B. v. d. Post, A. v. d. Post, allen Leiden. Opleiding „Hulp in de Huishouding" Van de le naar de 2e klasse werden bevorderd de dames: A. v. d. Meer, M. Sendman, A. v. IJkel, W. Verweda, M. Meijen, D. Knegtel, allen Leiden; A. Westerhoven, Voorhout; R. v. d. Loo, Noordwijk aan Zee; M. Mathot, Noord wijk Binnen. Opleiding tot Huishoudkundige. Van de le naar de 2e klasse werden bevorderd de dames: A. Dieben, R. Dieben, M. Perquin, S. van Noort, C. Coebergh, allen Leiden; Gr. Boot, E. Samson, L. Scheerder, Alphen a. cL Rijn; A. Schouten, Wassenaar; E. v. d Biesen, Amsterdam; Sr. Claverine en Sr. Magdelena, beiden Lisse; J. van Noord, Oegstgeest; L. Sengers, Noord- wijkerhout; A. Hillen, Erp (N.-Br.); N. Rademaker, Rotterdam; J. Bisschop, Sassenheim; A. v. d. Bosch, Overschie; C v. d. Sijs, Leiderdorp; A. v. Kallen, Boskoop. Voorwaardelijk 2. Van den Dagvoorbereidenden Cur sus naar de Linnennaaistersklasse I werden bevorderd: J. Breuring, Tr. Baijer, J. Menke, M. Cornelissen, J. Juffermans, allen Leiden; J. van Ber- lcel, B. van Ruiten, Roelof arendsveen; C. Versteege, Noordwijk aan Zee; G. Bolle, D. Wissen, Voorschoten; M. v. d. Valk, Zoeterwoude; A. Zwartjes, Koudekerk. Van de Linnennaaistersklasse I naar de Linnennaaistersklasse II wer den bevorderd: M. Verhoogt, B. van Latum, M. Goddijn, M. Kloos, W. van Rij, allen Leiden; R. Vollenberg, J. v. d. Valk, Zoeterwoude; J. Diephout, Benthuizen; N. van Hoeken, Voorscho ten. Van den Middagcursur I naar den Middagcursus II werden bevorderd: M. Lotte, J. Anes, M. Kuiters, C. Teijn, A. Molijn, E. Verberg, allen Leiden; C.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1