CHRISTELIJK DAC BLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN 9«<> JAARGANG DONDERDAG 19 JULI 1928 NUMMER 2491 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal. i 2.50 Per weekf 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 Bureau: Hooigracht 35 Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 22',cent Ingezonden Mededeelinges dobbel tarief Bij contract belangrijke redoctie Kleine Advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents Di! nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. V De meest gehate man. Door den moord op Generaal Obre- gon valt in eens nog eens weer een bel Jicht op het vreeselijke land Mexico. Reeds maanden werden daar op hardvochtige wijze do Roomsche be zittingen gestolen en de geestelijken mishandeld en vermoord. Maar ook in ander opzicht was Mexico het tand van gewelddaden. Het treurigste van alles is dat daarbij Amerika als stille toeschouwer, geen vinger uitstak om dat onrecht te keeren. Men weet dat Obregon had beloofd Amerikas petroleum- en mijnbouw- belangen te behartigen, daarom kon hij op steun rekenen, ondandks zijn geweld. Obregon was van Indiaansche af komst. Hij wist zich op te werken tot den grootsten plantage-bezitter van Mexico. Ook dat verklaart veel van de persoonlijke gruweldaden van dezen man. In 1920 trad hij, nadat eerst zijn te genstanders met geweld uit den weg waren geruimd, voor het eerst op als president. Hij onderscheidde zich door een bittere vervolging van de R.-K geestelijken, wat tot groote beroering aanleiding gaf. In 1924 eindigde zijn ambtsperiode en werd hij door zijn vriend Calles vervangen. Bij de verkiezingen in 1927 werd OL egon opnieuw gekozen, nadat twee zijner tegencandidaten. op beschuldi ging van landverra^.i waren doodge schoten. Obregon zou op 1 December van dit jaar zijn ambt aanvaarden. In Mexico, waar het altijd onrustig is en waar moorden er, doodslas aar de orde van den dag zijn, is de on rust nu nog grooter geworden. Volgens sommige berichten zal de tegenwoordige president Calles die met niets ontzienden haat tegen de R.-K. kerk is opgetreden en die tal van martelaren maakte, als president aan blijven. Hoe echter de nu vermoorde gene raal gehaat werd door degenen die slachtoffer werden van zijn despotis me, moge blijken uit uitlatingen van de in ballingschap vertoevende Mcxi- caansche leiders, de la Huerta. den ge wezen voorloopie-en president va Mexico, en Alvarez del Castello die in het kabinet van de la Hrerta minister van Buitenlandsche Zaken is geweest De la Huerta zeide, 'at Obreeon's dood alleen te betreuren is. omdat hij graae gezien zou hebben, dat de gene raal lang genoeg had geleed om voor zijn vele zonden te boeten. Hij noemde den vermoorde den meest gehaten man van Mexico, die zijn volk heeft onderdrukt als geen zijner voorgan gers. Del Castello kon over Obreeon niets beters zeggen dan dat hij zijn eieen dood heeft veroorzaakt door de vele gewelddaden die hij in de laatste ja ren heeft gepleegd. In deze twee uitspraken ligt al evpn- veel gruwelijkheid en haat als in de daden van hem die nu docr moorde naarshand viel. Wel een treurig land! STADSNIEUWS. KAMERKIESKRING „LEIDEN Door het pestuur van de Kamerkies kring „Leiden' zal a.s. aterdae 21 Juli een vergaderin, worden gehou den te s-Gravenhage, waarin voor- Icopige besprekingen zullen plaats hebben over de canaidaatstelling voor et Tweede Kamer in 1929. DE ARRESTATIE VAN DEN HEER DE BRUIN. De politie-autorKeiten deelden aan bet Leidsche Dagblad in verband met bovenbedoelde zaak (zia ingezonden in or.g no. van Dinsdag) het volgende mede: „De bovenbedoelde aangelegenheid heeft 2 zijden, n.l. een justitieel© en administratieve. De justitiecle zijde zal te gelegener tijd door den bevoegden rechter wor den beoordeed. Alleen kan opgemerkt worden, dat de aanhouding heeft plaats gehad op grond van het mis drijf genoemd in art. 184 W. v. Str. (bet opzettelijk niet voldoen aan een vordering krachtens wettelijk voor schrift gedaan door de ambtenaar be voegd verklaard tot t opsporen van strafbare feiten). De administratiezijde is een van in ternen aard. welke niet voor behande ling in hst openbaar vatbaar is. Wel is ons gebleken, dat van hoo- gerhand net standpunt wordt ingeno men, dat vervoer van een arrestant, z.ooals boven is geschied, slechts in uiterst noodzakelijke gevallen zal plaats vinden. Of die uiterste nood zaak hier aanwezig was, moet aan de beoordeeling van de datfrvoor aange wezen autoriteiten overgelaten wor den I" EAZAR CHR. ORANJEVEREEN. Naar wij vernemen zal de reeds eer der door ons aangekondigde Bazar ten bate onzer Chr. Oranjevereniging, wor den gehouden op Di isdag 2u, Woens dag 21 en Donderdag 22 November o s. in de groote Stadszaal. Het beloofd, dank zij medewerking van tal van dames een grootsche Ba zar te worden, die veler verwachting zal overtreffen. In het bestuur hebben zitting geno men de volgende dames: Mej. B. J. Bink, le presidente, Plant- seen 31; Mevr. A. MazurelKloots, 2e presidente. Oude Singel 122; Mej. M. Maas, le secretaresse. Hooigracht 80; Mej. A. Bink. 2e secretaresse. Plant- seen 31; Mevr. J. BoekkooiSehorna- gel, le penningmeesteresse. Noordein de 41a; Mevr. H. SchirpercVerrena. 2e penningmeesteresse. Boisotlcade 4; Mevr G. BogaardsDe Graaf, Heeren straat 106a: Mevr. J. v. d. Brink Brezet. Witte Rozenstraat 62. Het Bazar-Comité wordt gevormd dcor de dames: Mevr. A. Anesvan Peveren, Witte Rozenstraat 38a: Mevr. C. van Cittert - -Mazurel. Kalvermarkt 5; Mevr .E. Jansen— Knotler. Pijn«»ï ur^erweg 9: Mej. J. A. Fouwenhoven. Hooigracht 95: Mevr. W. Kuypers -Eink. Hooi gracht 34: Mevr M. A. Overduin Groenewegen. Hooigracht 29; Mevr. B Reijneveldvan Leeuwen, 'Cobetstr. 14; Mevr. M. L. VeenendaalPera. Ra- ponbursr 121. Het Fere-Comité bestaat uit de vol den dames: Mevr. .3. A. W. v. cl. San^e Bakhuv zen—Geri^kc- Mevr. 7T uwmapde Groot; Mevr Ch. U. A A, BriCtPitze; Mevr. A C. Gosüno-aKoekkoek: Mevr A Groot Enzerinkde Leur: Mevr. J. M KouwenhovenPost: Mevr. G. MeeterRoest; Mevr. C. de Planque Arps; Mevr. B. H W. PloovGunning; Mevr. A. L. RiemonsCoolsma; Mevr. M E. Splinter—Spruyt; Mevr. M. B van StrijenKar-er; Mevr. Th. J. M. TepeMolkenboer; Mevr. H. G van TilBouman, Oegsteeest: Mevr. C. WjrtzStolk. Oegstgecst' Mevr. M. J. 10 aanBrerbaart, Oeo-cp'eest: Mevr N. Rauws—Laaks. Oe^tgcest. WATETPOLO. Gisteravond te 9 uur had in de Zweminrichting aan de Zijl een water- polowedstrijd plaats tussrhen De Zijl 11 en een zevental bestaande uit leden van de Chr Korfbalclub ..Pernix". De wedstrijd, die door de Pernix- menschen (tot groote verwondering hunner supporters) c wonnen is. stond niet direct op heel hoog peil alhoewel van beide zijden af en toe eenige goe de dineen gedaan werden. Vooral De Zijl was. wat betreft .et samenspel beslist de meerdere, terwijl de „beken de achterhoede-' van Pernix een schier onoverkomelijke hinderpaal bleek voor De Zijl-aanvallen. Doch afgezien van de vele hiaten in dezen vriendschap- pelijken strijd, is er op aangename wijze gespeeld en bij meerdere oefe ning zullen beslist betere resultaten bereikt kunnen worden. Onder leiding van scheidsrechter Kramp trekken de ploegen ten aanval en in de eerste minuut weet één der Peraixmensrher op mooie wijze te doelpunten. De Zijl probeert eenige tegenaanvallen, doch succes bleef uit Aan den anderen kant doelt dezelfde P' rnixman weer op goede wijze. Na den rust een gelijk on^aand spel. r'en overtreding becaan binnen de 4 M.lijn bezorgt De Zijl een straf schot te npmen. waarmee niet geweifeld wordt en de stand is 21. Hierin kwam geen verandering meer. zoodat de ,.korfbal-watcrnolospelers" hun eer ste wedstrijd in dit seizoen op ver diende wijze wonnen. EXAMEN HANDELSKENNIS L. O. Te 's-Gravenhage* is voor dit vak o m. geslaagd de heer J. J. M. Brusch- ke, alhier. R.K. VAKSCHOOL VOOR MEISJES. Voor het practisch gedeelte van het examen N VII (leerare9 Huishoudkunde en Waschbehnndeling slaagde Mej. J. Ko ning uit Alphen aan den Rijn. Voor het practisch gedeelte van het examen N VIII (leerares koken en voe dingsleer) slaagde Mej. B. Eldering uit Overveen. HET GANGETJE VOOR VOETGANGERS GEOPEND. Morgenavond te 7 uur zal het Gangetje voor het voetgangersverkeer worden open gesteld. Do algeheolo opening zal echter eerst aan het einda van de volgende week plaat9 vinden, zoodat morgenavond de opening geschiedt ^zonder eenige oificia- liteiten. De vvinkeliersvereeniging 't Centrum verzoekt de omwonenden van het Gan getje, welke naam voor de breede door gang die is ontstaan thans wel heel eigen aardig is, de vlag uit te steken, waar dan ook zeker wel reden voor is. BINNENLAND. HOFBERICHT. Z. K. H. de Prins wordt 26 dezer van zijn reis in het buitenland te 's Gra- venhage terug verwacht. Z. K. H. DE PRINS. Z. K. H. Prins Hendrik vertoeft de zer dpgen in Mecklenburg. De Prins wordt Donderdag 26 dezer in Den Haa«? verwacht ter bijwoning van de landbouwtentoonstelling. ZaterdnT 28 J"li begeeft D. K H. ?ich naar Amsterdam voor de opening van de Olympische Spelen. TMFECTCUR TON. HUTSA^C^IEF. Door H. M de Koningin is met in gang van 21 Juli a.s. benoemd tot directeur van bet Koninklijk Huis archief Dr. N. Janikse te 's Graven- hage thans directeur van het bureau van 's Rhks geschiedkundige Publi "atién aldaar. L. F. rUYVAFR VAN TWIST. De heer L. F. Duymaer v. Twist, ver mekt aan de Stand, te melden, dat hij eeniee weken naar het buitenland is vertrokken. HET ZAT M-TRACTAAT. In de Statenzaal van het departe ment van waterstaat is gisteren de iaarUjksche bijeenkomst van gevol machtigden ingevolge art. 10 van het tussrhen Nederland en de Rijnoever- sta ten gesloten zalmcontract begon nen. De minister van binnenlandsche za ken en landbouw. Mr. J. B. Kan. heeft bij de opening van deze bijeenkomst in het Duitsch de volgende toespraak gehouden: Het is mij een eervolle taak, u na mens de Nederlandsrhe regeering van harte welkom te lieeten binnen onze 'andpalen. Als er één onderwerp is, dat zich 'cent voor internationaal overleg, dan is het wel de zalmkwestie. Immers weinig levende wezens zijn zoo inter nationaal aantrelegd als de koning der visschen diè zoowel physisch als psy chisch eigenaardigheden bezit zonder weerga. Welk een denkvermogen behoort er toe om op gezette tijden zich in de on metelijke zee te begeven en daarna zonder zich aan douane- of andere grensformaliteiten te storen, de rivie ren weer op te zwemmen en op hon derden kilometesr afstand zijn geboor teplaats weer te vinden. Het was dan ook een gelukkige ge dachte, in het Zalmtractaat neerge legd, dat de gevolmachtigden der aan het zalmgebied van den Rijn gren zende oevierstaten op gezette tijden zouden bijeenkomen, teneinde de meest doeltreffende maatregelen te beramen tot het aankweeken van de ze edele visch en tot bevordering van de zalmvisscherij. Bij uitstek moeilijk zijn de vraag stukken. die u daarbij worden voor gelegd. Ik spreek uit ondervinding, want telken jare bij de behandeling van de begrooting plegen ook aan mij, zij het in a nutshell, deze vragen te worden gesteld. Maar tevens is het een hoogst interessante arbeid, die van u wordt gevergd. Omdat, al ge voelen ook velen zich geroepen over de visscherij te spreken, slechts weini gen als waarlijk deskundigen in een zoo bijster moeilijke materie uitverko ren zijn. De Nederlandsrhe regeering heeft 'n onbegrensd vertrouwen in uw be kwaamheid en toewijding. Zij vleit zich. dat, als een oplossing kan wor den gevonden, die allen bevredigt, de ze slechts van u verwacht kan worden In het vertrouwen, dat uw samen- spreking rijke vruchten moge afwer pen, wensch ik u kracht toe, om uw zware taak met de onmisbare opge wektheid te vervullen. De voorzitter der bijeenkomst, de Nederlandsche gevolmachtigde, Dr. H. J. Lovink, beantwoordde eveneens in het Duitsch, deze toespraak als volgt: Het was ons bijzonder aangenaam, dat uwe excellentie onze vergadering wel heeft willen openen, omdat u daar door weer opnieuw een bewijs heeft gegeven van de groote belangstelling voor on9 werk. Inderdaad, het is juist zooals u ge zegd heeft, dat ons werk moeilijk is. Er komen toch zooveel aangelegen heden bij het herstel van de zalmvis- scherij ter sprake, dat het wel eens moeilijk wordt bij de vele tegenstrij dige belangen, het hoofddoel niet uit het oog te verliezen, Niettemin zijn alle hier aanwezige gemachtigden der Rijnoeverstaten er van overtuigd, dat de in gezamenlijk overleg genomen maatregelen, met gebruikmaking van hetgeen weten schap en ervaring ons geleerd hebben, ons telken iare een stap verder heb ben gebracht. Zoo is het verheugend, dat dit jaar alleen voor de Nederlandsche regee- 'ring ruim acht millioen jonge zalm- pjes konden worden uitgezet, een aan tal dat nog nimmer bereikt werd. Wijders is het niet minder verblij dend. dat ook omtrent de toe te pas sen beschermingsmaatregelen overeen stemming is bereikt. Terwijl wij u nogmaals danken voor uwe tegenwoordigheid, geven wij u Gaarne de verzekering, dat wij de ons opgelegde taak vastberaden en met opgewektheid vervuRen omdat wii de vaste overtuiging hebben, dat herstel van den zalmstand van zeer groote economische beteekenis is voor alle daarbij betrokken staten. DE RIJKSMIDDELEN. In tegenstelling met de maand Mei, toen een record-opbrengst van ruim 50.5 millioen gulden viel te constatee- ren, waarmede de maand April met f 8.5 milloen werd overtroffen en Mei 1927 met ruim J 2 milloen, brachten de Rijksmiddelen over de afgeloopen maand 38.467.181 op of 4.287.916 minder dan in de maand Juni van het vorig jaar, toen 42.755.096 was binnen gekomen, Deze vermindering was wel te ver wachten. aangezien de opbrengst in Mei j.l. bijzonder gunstig is geweest, (sinds November 1922 kwam zoo'n hoog bedag niet voor) en ook de maand Juni van 't vorig jaar wegens bijzondere omstandigheden een zeer goed figuur heeft gemaakt. Over het tijdvak van het eerste half iaar werd 251.670.656 opgebracht tegen 254.543.207 in 1927 of 2.872.551 gulden minder, waarbij rekening ge houden moet worden met het feit, dat de belastingverlaging van sommige middelen zich reeds doet gelden. Een analyse der cijfers toont aan. dat ditmaal de verminderingen veel grooter in aantal waren dan de ver meerderingen en met inachtneming van sommige ontvangsten, het totaal nog betrekkelijk is meegevallen. Zoo bracht de opbrengst der suc cessiebelasting er veel toe bij, om de balans naar de minder gunstige zijde te doen overhellen, en kwam uit dit middel alleen bijna f 2 millioen min der binnen, n.l. 2.13 milloen tegen f 4.07 millioen in Juni van het vorig jaar; daarbij in aanmerking genomen, dat Juni 1927 een zeer gunstige maand is geweest. De directe belastingen toonen min der groote ontvangsten aan. De inkomstenbelasting o.a. wijst 'n nadeelig verschil aan van 1.4 milli oen, n.l. 5.37 millioen tegen 6.76 millioen in Juni 1927. De opbrengst over de eerste zes maanden bedraagt 58.39 millioen te gen 60.47 millioen in 1928 of 2.08 millioen minder. Uit de personeele belasting kwam 2.93 millioen binnen tegen 3.48 millioen of 5.5 ton minder. Zoowel de opbrengst der inkomsten belasting als die van de personeele belasting gaan boven de raming, waar bij in aanmerking dient te worden genomen, dat in de ramingen reeds de belastingverlaging is opgenomen, waarvan de invloed op de opbrengsten zich eerst in de tweede helft van dit jaar zal doen gevoelen. Uit de grondbelasting kwam bijna 5 ton meer binnen, n.l. 4.02 millioen tegen 3.39 millioen in Juni van het vorig jaar. De dividend- en tantièmebelasting welke in de maand Mei een gunstig figuur maakte, bracht ditmaal 1 millioen minder op dan in Juni 1927, n.l. 1.37 millioen tegen 2.34 milli oen. Ook de vermogensbelasting bleef ten achter en bracht 532.144 op tegen 540.791. De accijnzen hebben zeer afwisse lend gewerkt. Uit het binnenlandsche gedistil leerd kwam bijna 3.5 ton minder bin nen, n.l. 3.68 millioen tegen 4.C2 millioen in Juni 1927. Suiker liep terug van 3.34 milli oen tot 3.28 millioen, zout van f 175.485 tot 170.049, wijn van 604.719 tot 587.535. Daarentegen bracht het bier ruim 1.25 ton meer in Delansrijkstc nieuws in dit Hummer. Binnenland. De rijksmiddelen over Jnni. Dr. Japikse benoemd tot Directeur van het huisarchief der Koningin. Actie tegen rook van stoomtrams. Ernstig auto-ongeluk te Bentveld. Mej. Leibrand zwemt over de Zui derzee. Bollenland. Het onderzoek der politie naar den moord op Obregon. Nieuwe Transpyreneesche spoorweg „ingewijd". Te Sjanghai zijn G71 nit Duitschland afkomstige kisten met wapens en mu nitie aangehouden. Chamberlain over de ontruiming van het Rijnland. het laadje, 1.35 millioen tegen 1.22 millioen, vorderde tabak van 2.04 millioen tot 2.11 millioen, liet ge slacht van 846.809 tot 846.847. De rechten, met het zakenleven ver. band houdende, toonen gunstige cij fers aan. De invoerrechten brachten 4.92 millioen tegen 4.54 millioen, bijna 4 ton meer op; de zegelrechten 2.19 millioen tegen 2.08 millioen of ruim 1 ton meer. De loodsgelden wijzen op een vermindering en brachten 342.563 gulden tegen 379.779 in Juni van het vorig jaar op. De belasting op gouden en zilveren werken liep terug van 82.192 tot 81.560, de domeinen van 169.121 tot 159.291. Uit de rijwielbelasting kwam bin nen 19.850. d.i. 10 pet. der werkelij ke opbrengst. De inkomsten, ten bate van het wegenfonds bedroegen 476.693 25, waaronder 298.043,25 uit de wegen belasting en 178.650 of 90 pet. der rijwielbelasting. De opbrengst over de eerste zes maanden van het loopende jaar be draagt 10.851.567,32. De inkomsten ten bate van het lee- ningsfonds beliepen 5.59 millioen. ENCEPHALITIS NA INENTING. In de week van 8 tot en met 14 Juli 1928. werd afgeleverd: Door den entstofinrichting te Am sterdam koepokstof voor 2083 perso nen. te Rotterdam voor 154 personen, te Groningen voor 18 personen. Totaal voor 2255 personen. In de week van 8 tot een met 14 Juli 1928 kwam een geval van ence phalitis na inenting ter kennis van het Staatstoazicht op de Volksgezond heid. Het kind was op 26 Juni ingeent met koepokstof, afkomstig uit de ent stofinrichting te Amsterdam. Het geval van encephalitis na in enting, in de vorige opgave vermeld, had betrekking op een kind, dat op 12 Juni was ingeent met koepokstof, afkomstig uit de entstofinrichting te Amsterdam. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 8 tot en met 14 Juli zijn in ons land aangegeven 24 geval len van buiktyphus, waarvan 7 te Amsterdam, voorts 280 gevallen van roodvonk, 59 van diphteritis, waarvan 14 te Vlaardingen, 2 van nekkramp, 3 van slaapziekte en 3 van besmette lijke kinderverlamming. WERKVERRUIMING. Naar wij vernemen, hebben de N. V. Philips' Gloeilampenfabrieken, de Vereeniging „Volkshuisvesting" t,e Eindhoven en de Stichting Eindho- vensche Woningbouw „Thuis Best", een contract afgesloten met een com binatie van Waalsteenfabrikanten voor een kwantum van 30 tot 50 mil lioen steenen. af te nemen binnen 2 jaren, in verband met den woning bouw, te Eindhoven en omgeving. Door de totstandkoming der over eenkomst is het gelukt, om, in con currentie met Belgische steenfabrie ken, deze order in het binnenland ge plaatst te krijgen. Een voorbeeld ter navolging. HET PASSAGIER VERKEER MET INDIë. Volgens ontvangen bericht, kan worden medegedeeld, dat de te Bela- wan in aanbouw zijnde etablissemen ten der Stoomvaartmaatschappijen „Nederland" en „Rotterdamsche Loyd in den loop van September a.s. ge reed zullen komen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1