CHRISTELIJK DACBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN Oit nummer bestaat uit TWEE Bladen. Belaourijkste nieuws in dit Nummer. 9<fc JAARGANG MAANDAG 16 JULI 1928 NUMMER 2488 LEIDSCHE COURANT Bureau: Hooigracht 35 - Leiden tLiÊËuts Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Aangesloten op het Streeknet Lisse ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal. i 2.50 Per week i 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 EERSTE BLAD. Y De leidsche gemeente-financiën Zooals wij reeds meer opmerkten geeft de afdeeling Leiden der S.D.A.P. een periodiek verschijnend Propagan dablad uit. Wij genieten nie* de eer om dat te ontvangen, noch aan ons bureau noch thuis. Maar vrienden hand stopt ons wel eens een nummer in de hand met een veeibeteekenend gebaar. Nu moeten wij eerlijk zeggen, dat het blad uitstekend geredigeerd wordt. raagstukken die thans het denken beroeren worden op populaire wijze behandeld. Voorvallen van plaatselij ken aard genieten de belangstelling en •worden op gepasten toon voorgedra gen. Zoo vonden wij in no. 7 o.m. een korte beschouwing over de Leidsche gemeentefinanciën, die onze aandacht trok en aandacht verdient. Daarin wordt gelegd: „Door den Leidschen Raad is be sloten, dat de vermenigvuldigings factor voor de gemeentelijke inkom stenbelasting niet zal worden gewij zigd. Met andere woorden de belas tingheffing blijft dezelfde, dus de toestand wordt voor de ingezetenen niet beter, noch slechter. De gemeente zal haar gereserveer de gelden behouden en niet opge bruiken. Op zich zelf geen verkeerde gedragslijn, want op die wijze blijft er geld beschikbaar voor buitenge wone uitgaven of moeilijke tijdsom standigheden. Minder bevredigend is, dat de be lastingen drukkend blijven voor hen, die over geringe inkomsten beschik ken en bedenkelijk is. dat de finan- cieele toestand der gemeente meer en meer beheerscht wordt door de geldelijke uitkomsten der bedrijven. Alleen van de lichtfabrieken heeft de gemeente in het afgeloopen jaar aan winst en retributie (uitkeering voor het leggen van buizen en ka bels in gemeentegrond) ruim, een millioen gulden ontvangen". Naar aanleiding hiervan zouden wij willen opmerken, dat wij nog nimmer de klacht van een te hooge vlucht on zer bedrijven uit den mond van de S.D.A.P.-fractie in den Raad beluister den. Nimmer hebben wij ook nog ver nomen, dat de S.D.A.P. bereid was om kunstmatig het bedrijf te drukken en zet doende de al te snelle groei te brei- de.en en de overwinst te bestemmen voor belastingcompensatie. Daarom bevreemdt de volgende uit lating: „Wij aarzelen niet zulks een zeer bedenkelijken toestand te noemen, eenerzijds omdat de finantieele toe stand der gemeente nu meer en meer afhankelijk wordt van de on zekere uitkomsten der lichtbedrij- ven anderzijds omdat daaruit blijkt dat de gas- en stroom-verbruikers veel te dure prijzen betalen. Gas en electriciteit zijn langzamerhand on ontbeerlijke verbruiksartikelen ge worden voor iedereen en verlaging dier prijzen zou zelfs de allerarm sten die buiten de belasting vallen ten goede komen. Laten wij hopen, dat onder aandrang der burgerij als de behandeling der gemeente-be grooting aan de orde komt, de Raad daartoe zal besluiten". Hier wordt dan ook weer de jaar lijks terugkeerende aanval op de be drijfswinst aangekondigd, maar al leen met het doel om die winst te doen terugvallen in tarievenverlaging. Het gevolg daarvan moet dan zijn, dat ook voer de buitengemeenten de prijzen terugvallen. Dat beteekent dus een subsidie aan de buitengemeenten. Maar dat wordt er niet bij verteld. Het is voor onze lezers intusschen nuttig dat niet te vergeten. Overigens een onderwerp en een be handeling alle belangstelling waard. STADSNIEUWS. HET {O-JARIG JUBILEUM VAN PROF. DR. H. M. VAN NES. De gedachtenisrede. Onder groote belangstelling hield gistermorgen Prof. Dr. H. M. van Nes, hoogleeraar aan de Universiteit al hier vanwege de Ned. Herv. Kerk in de Dogmatiek, de Zendingsgeschie denis, het Kerkrecht en de Christelij ke Ethiek, een gedachtenisrede ter ge legenheid van zijn 40-jarig jubileum als Evangeliedienaar. Onder de aanwezigen- in de Pieters kerk merkten we o.a. op de professo ren dr. D. Plooy, dr. L. Jvnappert en di A. Eekhof, de burgemeester van Katwijk mr. dr. J. Schokking en de meeste leden van het huldigingscomi té. Aan het begin van de godsdienst oefening werd gezongen Ps. 89 1 en 7. Na de liturgische plechtigheid, die be stond in het lezen van de twaalf ar tikelen des Geloofs, de eerste vraag en het antwoord van den Heidelberg- sohen Catechismus en de hoofdsom van de Wet des Heeren, werd gelezen 1 Cor. 2. waarna Prof. Van Nes voor ging in gebed. In zijn voorafspraak wees spr. er op dat het 4 maanden geleden was, dat hij gepreekt had, maar toch had hij het gewaagd thans voor de gemeente op te treden en hij had geer weerstand kunnen bieden aan het. verzoek om dezen morgen een gedachtenisrede te houden, daar het hem een behoefte was om op dezen gedenkdag het Evan- gc'ie te verkondigen. Spr. somde daarna op hoe hij de 40 jaren in dienst van zijn Zender heeft doorgebracht er voora* op wijzende, dat hij slechte 17 jaar als predikant is werkzaam geweest. En toch kan hier gesproken worden v. 40 jaar Evangelie bediening. Spr. ziet zijn leven als een doorgaande lijn. Noch toen hij rector van de Rotterdamsche Zendingsschool is geworden, noch toen hij prof. werd aan dé Leidsche Universiteit is daarin eenige verandering gekomen. Zoo wil spr. ook dezen morgen weer het Evangelie brengen al zullen door de prediking wel eenige persoon lijke dingen loopen en daarom wil hij als zijn tekst nemen dezelfde waar over hij zijn intreepredikatie in Wou denberg gehouden heeft; n.l. 1 Cor. 2:2: „Want ik heb niet voorgenomen iets te weten onder U dan Jezus Chris tus en Dien gekruisigd. Paulus, die deze woorden spreekt, kwam van Athene naar Corinthe. In Athene heeft hij debatten gehad met wijsgeeren van de Grieksche school en hij heeft gestaan omringd door prach tige gebouwen als een vorst en woor den van wijsheid gesproken, daarbij aanhalende eGrieksche dichters. De uitwerking van zijn rede op de wijs geeren was: „Wat wil deze klapper zeggen". Toen kwam hij naar Corintho er zijn woorden waren: Niet met uit nemendheid van woorden kom ik tot U. Ik wensch niets te weten dan Je zus Christus en Dien gekruisigd. Men zal zeggen, dat is eenzijdigheid, maar ligt in de eenzijdigheid niet eigenlijk de kracht. En is Christus niet de groote alzijdigheid. Men zal ook zeggen: waar blijft dan dv opstanding als men alleen wil weten Jezus Chris tus en Dien gekruisigd. Maar in deze v/oorden igt immers alles opgesloten, wat wel blijkt uit het feit, dat in dezen brief het hoofdstuk over de opstan ding voorkomt. Het gaat alles om Jezus Christus. Om zijn persoon. Niet zco zeer om de leer, hoe onsterfelijk die op zichzelf ook mag zijn. Sommige plilosofen en th.jlogen zeggen: als Hij nu inderdaad eens een mythe is, dan hebben wij toch nog zijn woorden, zijn leer, zooals wij prachtige kathe dralen hebben, terwijl de namen van de bouwmeesters verbeten zijn. Zijn v ""den, Zijn leer, zeegen dezulken, zijn het voornaamste. Een andere groep en daar hoort spr. ook bij zegt, dat het alleen gaat om Jezus Christus Zelf, om Zijn persoon, niet om Zijn leer, ook niet om de leer over Jezus. Men heeft noodig Jezus Christus zelf en niet een Christologie. Zooals men aan een boek over de zon niets heeft voor warmte, zoo heeft men ook aan een Christologie niets, als men Jezus zelf niet heeft. Niet ge noeg hebben we aan Christus' leer, aan Zijn leven, aan de Christus-idee. Neen, aan de Christus-idee ook niet. De idee is tenslotte geen werkelijkheied. Paulus wenscht niets anders te we ten dan Jezus Christus en Dien ge kruisigd. Toen Paulus nog Saulus was, was het heel anders. Saulus wil de alles weten behalve Jezus Christus en Dien gekruisigd. Maar toen kwam zijn bekeering. Altijd had hij geweten dat kruis en zonde bij elkaar hoor den. Alleen hij dacht dat de zonde bij Christus was en nu zag hij dat ze bij hem zelf was. En daarom heeft hij zich voorgenomen niets te weten dan Jezus Christus en Dien gekruisigd. Nadat vervolgens gezongen was Ps. 1032 en 6, herdacht spr. met dankbaarheid zijn leermeesters, spe ciaal Ds. van Dijk, Prof. Gunning, Prof. Allard Pierson en Prof. Chante- pie de la Saussaye, aan welke leer meesters hij veel te danken heeft. Ook Prof. Knappert noemde spr. in dit ver hand en hij was dankbaar dat deze hier dezen morgen wilde tegenwoor dig zijn. Preeken is altijd spr.'s liefste werk geweest. Men heeft wel eens schert send gezegd, dat alle edevoeringen, die spr. hield altijd op een preek uit liepen. Veertig jaren lang heeft spr het voprnemen om alleen Jezus Chris tus in het middelpunt te plaatsen trachten uit te voeren, maar dat is "dikwijls heel moeilijk en daarom heeft hij voor God veel schuld te belijden. Men trekt zoo graag cirkels om een ander middelpunt als om Jezus Chris tus. De Evangeliebediening is zulk een moeilijk werk. Uit zijn eerste ge meente herinnert spr. zich dat hij een catechisantje op haar sterfbed hoorde bidden: Heere, ik mag bij U komen, oe Dominé heeft het zelf gezegd. In zulke momenten wordt men zich zijn vr rantwoording eerst goed bewust. De gemeente heeft ook veel verant woording. Men moet niet alleen zijn hoorder maar ook dader des Woords. De gemeente zegt dikwijls: Dominé moet ons stichten, maar Paulus zegt: Sticht den een den ander. Tenslotte wijst spr. er op dat er in den Bijbel veel voorkomt dat niet ra tioneel is. Dat vinden we ook in het tekstwoord. Wij hebben Jezus gekrui sigd en daarom zouden we kunnen vragen Hoe kunnen we voor God be staan. Is dat niet een oordeel dat wij Jezus gekruisigd hebben? Ja dat is het oordeel der verzoening. Laten wij ons dan door den Zoon met God verzoenen. Het kruis blijft het zinnebeeld van het Christelijk le ven. Jezus Christus is allereerst pries ter. Laten wij dan het kruis onzes levens bouwen in den stijl van het kruis, in den stijl van de opstanding, in den stijl van het eeuwige leven. Nadat Z.Eerw. voorgegaan was in dankgebed werd als nazang gezongen Gezang 127 5. Aan het einde der godsdienstoefe ning zong de gemeente den jubilee renden Evangeliedienaar toe de zegen bede van Ps. 134:3; waarvoor Prof. Van Nes met een enkel woord dankte. De receptie. 's Middags had ten huize van den jubilaris in de Vreewijkstraat een re ceptie plaats, die druk bezocht was. In de ontvangkamers prijkte een schat van bloemstukken, door vrien den en vereerders en instellingen ge zonden. - Zoo waren er fraaie bloemenman- cleh van de gemeente Woudenberg, van de Schotsche gemeente te Rot terdam, van het Diaconessenhuis, van het huldigingscomité en van vele an deren. Onder hen, die hunne opwachting kwamen maken, behoorden o.m. prof. dr. L. Knappert, prof. dr. A. Eekhof, de heer A. Couvee P.J.zn., namens het bestuur van het Diakonessenhuis, de dominé's J. Ph. Makking, W. Th. Boissevani, J. W. Groot Enzerirk, G. Hennemann en vrijwel alle leden van do huldigingscommissie bestaande uit: Dr. J. Riemens, predikant alhier, voorzitter; Dr. Joh. Rauws, zendings- director te Oegstgeest, secretaris; H. M. Sasse, penningmeester; prof. L. Knappert, Ds. J. L. de Heer, predikant te Rotterdam (die verhinderd was zelf aanwezig te zijn), Ds. P. J. Molenaar, predikant te 's-Gravenhage; Dr. F. J. Fokkema, rector van de Ned. Zen dingsschool te Oegstgeest; J. B. Mey- nen, oud-wethouder van onderwijs al hier; J. C. Fritzschie. candidaat bij den Heiligen Dienst alhier en H. Fa- ber, theologisch candidaat alhier. Nadat allen zich verzameld hadden, trad Dr. J. Riemens, voorzitter van het huldigingscomité naar voren, die' in herinnering bracht, dat toen de dag aanbrak, waarop prof. Van Nes vóór veertig jaar door pof. Gunning als predikant bevestigd werd, het Dr. Rauws is geweest, die de aandacht op dit feit heeft gevestigd en een comité heeft opgericht. Want, aldus ging spr. voort, niet alleen te Leiden, maar overal in den lande, heeft men groote sympathie voor U en voor Uw werk voor het Evangelie. Spr. wees er vervolgens op, hoe hij persoonlijk het reeds een genot vond Ds. Van Nes te hooren, toen spr. voor vele jaren terug als gymnasiast met hem te Rotterdam in aanraking kwam. In het bijzonder werd spr. tel kens opnieuw getroffen door de struc tuur van de preeken van Ds. Van Nes, die hij steeds tot een schoon architec tonisch geheel wist te maken. Noch te Woudenberg, noch overal elders waar Ds. Van Nes gepreekt heeft, heeft Ho merus ooit gesluimerd. Met aanhaling van Paulus, kan ook van de preeken van Ds. Van Nes gezegd worden, dat zij „steeds met zout besprengd zijn". Spr. verzekerde, dat honderden en bonderden prof. Van Nes dankbaar zijn voor zijn mooi en vaak troost brengend werk. Dr. Riemens sprak tenslotte de hoop uit, dat het prof. Van Nes nog vele jaren gegeven moge worden, zijn ar beid. waarbij hij nooit zichzelf, maar altijd Jezus Christus op den voor grond heeft geplaatst, te mogen voort zetten. Namens het comité en vele vereer- :!trs uit het geheele land, overhandig de spr. den jubilaris hierna een com plete radioinstallatie uit de Pianohan- del van 1798 der firma Peltenburg met een album der deelnemers aan het ge schenk. Dit door de firma J. P. Mulder fraai uitgevoerde album bevat behalve de namen der deelnemers een aantal door den heer Rameau vervaardigde foto's, o.a, een kerkinterieur van Wou denberg, foto's van de plaatsen te Rotterdam, Den Haag en Leiden, waar prof. Van Nes gewerkt heeft, van de Leidsche Academie, het gebouw der Zending te Oegstgeest en tensotte van het woonhuis der fam. Van Nes, Huize Vreewijk alhier. Zeer onder den indruk aanvaardde prof. Van Nes deze geschenken. Na er op gewezen te hebben, dat hij uiterst verrast was toer hij zag, dat de pers het feit van zijn jubileum had verspreid, herinnerde spr. aan de hul de, die hem geheel onverwacht J.L Vrijdag midden in een vergadering van de Zendingschool is gebracht, waardoor hij zeer getroffen was. Dat Ds. Riemens spr.'s homiletlsche wer ken zou roemen, bevreemdt spr. geens zins, daar hij dit vroeger ook reeds ge daan heeft. Hoewel spr. in de afgeloopen veertig jaar slechts 17 jaar predikant is ge weest, wat hem het prediken toch steeds het liefste, ja er wordt wel be weerd, aldus spr., dat ik bij een ge wone voordracht ook steeds in een preek verval. Het is de eerste en misschien ook de leatste keer, aldus vervolgde spr., dat ik gehuldigd word. Met vrijmoedig heid aanvaardt spr. de hem gebrachte hulde, doch slecht indachtig het Soli Deo Gloria, aan God alleen zij de eer. Het is hem ten slotte een genoegen, dat zijn vrienden deze gelegenheid hebben aangegrepen om hem te zeg gen, dat hij iets verricht heeft, wat ge waardeerd wordt, dit is hem aange namer, aldus spr., dan $at men ge wacht had tot men om mijn graf stond. Wat hij tenslotte gedaan heeft, is niets meer dan wat God van hem ver wacht, Die den mensch geschikt maakt om voor Zijn werk te kunnen arbeiden, en daarna verwacht, dat dit werk, dat blijvende beteekenis heeft, door alle eeuwen heen, ook metter daad verricht wordt. Spr. besloot met een peroratie, die prof. Jonker, de grootste kanselrede naar, die naar zijn meening ooit be staan heeft, ook heeft gebruikt, n.l. dat het geheele gebouw verbranden kan, dat do vlammen knetterend hoog kunnen oplaaien, maar dat het goud en zilver toch tot in alle eeuwigheid blijft. Prof. Van Nes drukte daarna alle aanwezigen de hand, waarmede de huldiging geëindigd was. OFFICIER VAN GEZONDHEID. De alhier tot arts bevorderde semi- arts M. Witkamp is bestemd tot re serve-officier van gezondheid 2e kl. bij den geneeskundigen dienst van het leger hier te lande. EXAMEN STENOGRAFIE. Bij de te Den Haag gehouden exa mens van de Federatie voor Steno grafie Groote, slaagden de dames J. M. Kooien en N. de Gelder voor het diploma Steno-typiste, G. J. C. v. d. Wakker en J. M. Weijermans voor het diploma Stenografie en H. C. Schef- fer voor het diploma machineschrij- ven; allen leerlingen van Kennis is Macht, alhier. TOELATING GEREF. U.L.O.- KOPSCHOOL. In ons nummer van Zaterdag is uit de lijst van toegelatenen tot klasse 1 van de Geref. U.L.O.-Kopschool aan de Hoogl. Kerkgracht een regel uitge vallen. Daardoor werden niet vermeld de namen van: A. J. M. Sepers, M. v. d. Steen, G. Kukker, C. Verkoren. Deze fout zij hieremee herateld. ATHLETIEK. De Leidsche Chr. Korfbalclub „Pernix" alhier heeft j.l. Zaterdagmiddag op het terrein aan de Nieuwe Vaart haar jaar- lijksche onderlinge athletiekwedatrijden gehouden, waarvoor bij de leden groote belangstelling bestond. Het bestuur van bovengenoemde ver- eeniging, dat terecht begreep, dat de be oefening van athletiek zeer nauw verband houdt met de korfbalsport, en vorig jaar reeds een zwakke poging had aangewend, om de beoefening ervan levendig te doen worden, is met het organiseeren van dezen middag volkomen geslaagd en de gelever de prestaties der leden kunnen bevredi gend genoemd worden. Een intensiever beoefening van de athletiek kan aanlei ding zijn, dat de leden van Pernix op den in September te houden athletiekdag van den Chr. Ivorfbalbond een alleszins be hoorlijk figuur zullen maken. ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 22V» cent Ingezonden Mededeelingen dobbel tarief Bij contract belangrijke redactie Kleine Advertentiën - bij vooraitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents Binnenland. De herdenking van het 40-Jarig pre dikantsjubileum van prof. dr. H. M. van Nes. De begrafenis van Rotterdam's bur gemeester. De heer Albarda stelt den Minister vragen in verband met de ziektegeval len op de Insulinde. Reddingspogingen na de mijnramp in Limburg. Buitenland. Ernstige ontploffing in een kruitfa briek te Hasloch in Duitschland. De vredesvoorstellen van Tsjang Tso Liang. De hittegolf in Europa. Groote branden te Berlijn en in Tsjecho'Slowakië. Activistische incidenten te Brngge. De middag werd ingezet met minuut doelen voor dames en heeren. Het hoogst aantal punten in 1 minuut gemaakt, be droeg 18. 80 M. hardloopen voor dames, bracht een spannenden kamp. De winnares die dezen afstand liep in 12 sec., werd voor haar prestatie beloond met een medaille, welwillend uitgeloofd door den beer Bruins, voorzitter van de afd. Leiden van den Bond voor Lich. Opvoeding. Om het korfbalelement niet geheel en al uit te schakelen, werd een wedstrijd ge speeld tusschen Pernix I en II. Ondanks de groote warmte werd er enthousiast ge speeld en Pernix I bleef ten slotte met 3—0 in de meerderheid. De leden, van oordeel, dat een verfris- schend bad hen voor de nog te houden kampen nuttig en noodzakelijk was, trok ken gezamenlijk naar de zweminrichting, waarna op het terrein gepic-nict werd. De thans volgende nummers werden op vlotte wijze afgewerkt. Bij het nummer verspringen voor dames werd een sprong van 3.95 M. bereikt. Eén der heeren bleef met een sprong van 5.36 M. de meerdere. 100 M. hardloopen voor Heeren werd gewonnen in een tijd van 13 sec. 40 M. hardloopen voor dames-juniores in den tijd van 7 sec. Het nummer touwtrekken voor dames en heeren leverde spannende momenten. Vertegenwoordigende 4-tallen van het le, 2e en 3e twaalftal meetten hun krachten, waarbij het 2e twaalftal den prijs won voor heeren en het le voor dames. Het volgende nummer vergooien met de bal voor dames werd gewonnen met een worp van 24.60 M„ die voor heeren met 34 Meter. 400 M. hardloopen voor heeren werd ge wonnen in den tijd van 70 sec. Het slotnummer van dezen dag was het loopen van 200 M. met hindernissen. Dit nummer bracht vele komische mo menten en werd gewonnen door een heer in 59 sec. Te circa half tien eindigde deze in alle opzichten geslaagde athletiekmiddag van onze Leidsche Chr. Korfbalclub en de ver richtingen mogen zooals reeds gezegd, aanleiding zijn, dat binnenkort nog betere resultaten bereikt zullen worden. Geslaagd voor het diploma Engel- sche Handelscorrespondentie bij de Vereeniging van Leeraren L.I.T.E.H., de heer E. Kwaadgras, alhier, leerling van Mej. Zaalberg. In de Stedelijke Werkinrichting zijn de vorige week opgenomen 180 volwassen personen en 8 kinderen, to taal 188 personen. Ten huize van J. Z. aan den Morschweg is in den afgeloopen nacht ingebroken en de inhoud van den muntgasmeter, ongeveer f 5, meege nomen. De 50-jarige spoorwegarbeider N. v. H., die gisteravond per fiets op den Haagweg reed, werd daar door een auto aangereden. Hij bekwam een verwonding aan de pols. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft in de Zegersteeg een vechtpartij plaats gehad. In verband hiermee werd A v. d. K. verbaliseerd als verdacht van mishandeling; hij had een zijner „vrienden" een zooda- nigen klap op het hoofd gegeven, dat deze naar het Ac. Ziekenhuis moest vervoerd worden.. Een der overwegboomen van den spoorwegoverweg aan den Haagweg is door de auto van een onbekende slukgereden. Men was juist bezig de hoornen neer te laten. Door de politie alhier is geïden tificeerd een Duitscher,, die verdacht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1