CHRISTELIJK DACBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN Dit nummer bestaal uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Belaonrükste nieuws iu dit Nummer. 9de JAARGANG ZATERDAG 14 JULI 1928 NUMMER 2487 ODRANT ABONNEMENTSPRIJS in Leiden en buiten Leiden waar agenten geveatigd zijn Per kwartaal. i 2.50 Per week i 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden éÊÊjtbS? Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 fflTgoTra Aangesloten op het Streeknet Lisse ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiin per regel 22V» cent Ingezonden Mededeelingen dubbel tarief Bij contract belangrijke reductie Kleine Advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents Direct en indirect succes. Geen dag gaat voorbij, dat niet in de bladen melding wordt gemaakt van de geweldige propagandistische actie der communisten. Elk terrein, elk gebied is den man nen van Moskou daarbij welkom. Niet alleen het poltiieke terrein, zelfs niet bij voorkeur dat politieke terrein, wordt door hen gekozen. Neen, veeleer trachten zij zich ver borgen hier en daar te nestelen en zoo langs den weg van de stille propagan da hun slag te slaan. Maar ook in de politiek wordt naar een vaste lijn gewerkt. De tactiek, welke daar vooral ge volgd wordt, is die van het zich aan passen in de kringen, waarin men zich aanhangers wil verwerven en de com munisten hebben daarbij menigmaal succes. Moskou ontveinst zich de waarde harer actie op politiek gebied volstrekt niet en brengt er gaarne financieele offers voor. Zoo was o.a. op de begrooting (192b —1927') ten behoeve van de E. K. K. I. (Executieve der Komintern! alleen reeds voor de persactie en reiskosten der buitenlanrlsche agenten een be- drag uitgetrokken van eenige honderd duizenden goudroebels. Een speciale afdeeling der Aerit- Prop (Propaganda-centrale der Ko mintern) heeft tot taak voeling te houden met en leiding te geven aan de in het buitenland werkende com munisten waarbij de politieke actie niet wordt vergeten. Voor deze politieke actie zijn ook regelen gesteld. In bepaalde resoluties is aangegeven, welke gedragslijn een communistisch Kamerlid Statenlid of Gemeenteraadslid heeft te volgen. Zoo lezen wij in een dezer resolu ties: „Ieder communist moet er van zijn doordrongen, dat de communistische partij niet in het parlement komt. om daar eenie productief werk te ver richten, maar enkel en alleen, om vanuit het parlement de volksmassa'* te steunen bii het ondermijnen van den bourgoisie-staat". „Het doel eener verkiezinffscampae ne behoeft niet op de eerste plaats tp zijn. zooveel mogelijk zetels in het parlement te behalen- neen. men moet bii die gelegenheid vooral zorgen, een groote mobilisatie te bewerken dei- massa's. voor de groote revolutie van het proletariaat. De verkiezingscampagne moet ge voerd .worden door elk lid der part** en niet alleen der de leiders; men moet daarbij eebruik maken van allp ontevredenheid en ontstemming bii de massa". „Geen communistische partij mag 't parlementaire stelsel anders gebrui ken. dan tot het hereiken van een pro letarische revolutie". Zelfs is deze algemeene stelregel no? in onderdeelen uitgewerkt. Zoo wordt b.v. geeischt: „Ieder communistisch Kamerlid of gemeenteraadslid is verplicht ziic wetteliiken arbeid in dienst te stellen vau zijn onwetUige" Dit wordt noe- verder uitgewerkt in de volgende paragraaf: „De communistische Kamerleden moeten demonstratieve wetsvoorstel len doen. ook al is er geen hoop, dal zij door de bourgeoisie-meerdeerheid zullen worden aangenomen, maar uit sluitend met het oog op de propagan da en agitatie, teneinde de groote mas- sa zand in de oogen te strooien". „Ieder communistisch Kamerlid moet zich goed bewust zijn, dat hij geen wetgever is, die moet trachten 'n compromis te bereiken met de andere afgevaardigden; hij moet ervan zijn doordrongen, dat hij alleen propagan dist is van de partij, die in het kamp van den vijand is gezonden, om daar de besluiten der partij uit te voeren". Nu denke men niet, dat ten aan zien van ons land deze regelen niet zouden behoeven te worden nageko men. Alleen Moskou heeft ook hier te bevelen. Wel heeft de partij in Holland veel verloren door de scheuring van Wijn koop, maar het jongste congres heeft wel getoond, dat de leiding ook voor ons land van Moskou uitgaat. De activiteit van Lou de Visser is zoo groot, dat hij geen tijd schijnt te hebben voor het bijwonen van de Ka merzittingen. En wat voert hij thans uit? Laten wij ons toch niet wijsmaken dat het hier nog zoo erg niet is en dat de S. D. A. P. het meest heeft te lij den. Meer en meer brokkelt de S. D. A. P. aan die zijde af, maar daardoor knabbelt zij ook aan de andere zijde, om zich voor het verlies te dekken. Toch hebben de communisten in de politiek niet het meeste succes. Telkens, wanneer zij op het punt staan een goeden slag te slaan, ont glipt hun de kans. Wij zagen het onlangs in Frankrijk Het verging hun niet voorspoedig in Genève. In China, waar de binnenlandsche onlusten een gunstigen voedingsbo dem vormden, gelukte het boos op zet slechts ten halve. Ja zelfs in het vaderland van den communistischen staat, Rusland, moe ten telkens koersveranderingen en ge weldplegingen het streven steunen. Wordt alzoo niet rechtstreeks be reikt wat men wenscht, langs een om weg, indirect, wordt door het Com munisme groot succes behaald; de omvang van het kwaad wordt daar eer onderschat dan overschat. Moskou deinst voor geen enkel mid del terug. Moord, sluipmoord, spionnage, zelfs van kinderen tegenover hun ouders, helsche martelingen, zij staan alle op het program; immers wil het doel van het bolsjewisme bereikt worden, dan dient alles, wat thans bestaat op gods dienstig. economisch en cultureel ge bied, grondig vernield te worden. Bij dezen arbeid worden de bolsje wistische leiders, in de eigen landen Rusland en China, beveiligd door hun Lettische en Chineesche lijfgarden, en door de terreur van de vroegere Tsje- ka. nu G. P. U. genoemd. Deze laatste terreur-organisatie be perkt haar werkzaamheden niet slechts tot Rusland zelf, maar strekt die ook uit tot de landen, waarin het bolsjewisme voet begint te krijgen. Wij behoeven daarvoor slechts de in de North China Daily News versche nen artikelen te lezen van Kapitein Eugène Pick, die vroeger behoorde tot den spionnagedienst van het roo- de leger in China, en welke getiteld zijn: „China in the grip of the reds' (China in den greep van de rooden). van een man dus, die de keuken van de bolsjewistische methodes kent. Dat, dank zij de communistische actie, in China bij voorkeur de bezit tingen van de Zending werden ver nield en de Christenen werden ge dood, hebben wij eveneens kunnen lezen. Alleen van de Katholieke Zending zijn de verliezen ontzettend. Men schreef daarover onlangs uit Rome het volgende: „Over den toestand in Midden-Chi- na meldt Mgr. Monadini O.F.M., titu- lair-bisschop van Caloe en apostolisch vicaris van Shangsa, dat deze nog al tijd zorgwekkend is en dat de commu nistische benden allen katholieken missiën veels cbade hebben toege bracht. Nog steeds is men niet veilig; de missie van Mgr. Monadini heeft reeds buitengewoon veel geleden. In een be stek van drie jaar zijn zoowel de mo- reele als de stoffelijke verliezen ont zettend. Door de communistische handen werden 29 kerken, 61 kapellen, 92 bui zen, 30 scholen, en een hospitaal ge deeltelijk verwoest. In de laatste we ken zijn nog 5 kerken en ongeveer 10 andere plaatsen van gebed verbrand en beroofd. De materieele verliezen bedragen ten minste 100.000 dollar, Alle gelden der missie, welke op de banken ge deponeerd zijn, zijn eenvoudig door de machthebbers voor het oorlogvoe ren in beslag genomen. Als troost bij al deze verliezen kan vastgesteld worden, zoo zegt het bericht dat de moed der Christenen waarlijk heldhaftig is, den godsdienst ijver der eerste Christenen waardig". Men ziet, hier is indirect door het communisme enorm succes bereikt. De godsdienst, opium voor het volk, volgens Lenin, wordt op deze wijze tijdelijk machteloos geslagen. Laten wij toch wakende blijven en getuigen tegen dezen goddeloozen op zet. Maar ook, laten wij toch niet of feren aan den tijdgeest en meenen, dat er in het streven van communist en socialist toch wel iets goeds verborgen is. Geen Marxistische idealen binnen halen en voorzichtig toepassen. Neen, tegen de revolutie het EvangelieI Wij gaan van een tegengesteld be ginsel uit en blijven dus tegenvoe ters. STADSNIEUWS. INTERNATIONAAL ASTRONOMISCH CONGRES. De slotzitting. Het derde congres van de „Interna tional Astronomical Union" heeft gis teren zijn slotzitting gehouden, waar in de behandeling van de verschillen de voorstellen en resoluties der sec ties werd voortgezet. Mr. M. Philips drong aan op meer samenwerking bij de waarnemingen over de natuurkunde van planeten, enz. Prof. H. H. Türner bepleitte een meer eenvormige aanduiding in de nomenclatuur van de zon. Op voorstel van de Commissie voor „Carte du Ciel" werd daarna besloten een subsidie van 300 pond sterling te verleenen voor de uitgave van den Astrologischen catalogus, tot heden bijgehouden door de sterrewacht van Potsdam. Op voorstel van de Commissie voor de Variabele sterren werd aan Prof. Nijland (Nederland) een subsidie van 150 dollars toegekend, teneide hem in staat te stellen de lijsten der vari abele sterren te doen opnemen in het Bulletin der Astronomische-Instituten in Nederland. Voorts werd .nog een subsidie van 76 pond sterling verleend, boven de reeds eerder toegekende subsidie van 390 pond, aan de British Astronomical Association voor de publicatie van 43.590 waarnemingen in de jaren 1920 tot 1924. Een uitvoerige discussie ontspon zich daarna over het feit, of men de uitnoodiging van de Amerikaansche sectie, om het congres in 1932 in Ame rika te houden, al dan niet zou aan vaarden. Prof. Ch. Lalleman (Frankrijk) her innerde er aan, dat de conventie met de Research Council 31 December 1931 eindigt. Hij acht 't daarom gewenscht, dat de Unie niet later dan 1930 bijeen komt, en hij zou gaarne Stockholm of Lissabon als volgende congresplaats aangewezen zien. Nadat Prof. De Sitter had betoogd, dat de Astronomische Unie ook na 1931 nog wel deel zal uitmaken van de Astronomische Unie, en dat de statu tenwijzigingen in een buitengewone vergadering der unie kunnen worden vastgesteld, wordt besloten het vol- eend congres in Noord Amerika te houden, het daarop volgend congres te Parijs. Een zeer langdurige discussie ont spon zich daarna over het voorstel van de Commissie voor den Tijd, om aan het „Bureau de 1'Heure" te Parijs een extra subsidie te verleenen van 100 pond sterling en de jaarlijksche subsidie te verhoogen van 500 tot 600 pond. Prof. De Sitter bestreed dit voorstel namens het bestuur en diende een motie in, waarbij de wenschelijkheid werd uitgesproken, dat tot het einde der conventie in 1930. de directie van het „Bureau de 1'Heure" wordt opge dragen aan den directeur van de ster rewacht te Parijs en dat daarna een zoodanige overeenkomst zal worden gemaakt, dat de kosten van het bu reau niet meer ten laste van de Unie zullen komen. Spr. zette uiteen, dat het niet aan gaat 40 pet. van de inkomsten der Unie te besteden aan het „Bureau de 1'Heure". Na uitvoerige discussie werd de mo tie-De Sitter ten slotte aangenomen. Het voorstel om de jaarlijksche «ubsidie te verhoogen werd verworpen de extra subsidie van 100 pond ster ling, voor vereffening van oude schul den van het bureau werd verleend. Het bestuur werd gemachtigd t.z.t. een commissie Van voorbereiding der statutenwijziging te benoemen. In de plaats van Prof. De Sitter, die aan de beurt was om af te treden, werd tot voorzitter benoemd Sir T. W. Dyson (Engeland) en tot vice-voorzit- ters* Prof. G. Albetti (Italië), Prof. H. Andoyer (Frankrijk), Prof. A. E. Nör- lund (Denemarken), Prof. F. Nüsl (Praag) en Prof. F. Schlesinger (Ver. Staten). Na afhandeling der agenda bracht Prof. De Sitter in zijn slotwoord dank aan de regeering van land en stad voor de gastvrije ontvangst, en in het bijzonder dankte Prof. De Sitter den burgemeester van Leiden en het plaat selijk comité onder leiding van den heer Reimeringer. De congressisten betuigden hun in stemming met deze hulde door onop houdelijk en luide te applaudiseeren en toen Prof. De Sitter ook den secre taris van het congres, Dr. C. H. Hins in zijn hulde betrok, kwam aan het applaus schier geen einde. Voortgaande dankte Prof. De Sitter alle andere personen en corporaties en instellingen, zooals de N. Z. H. T. M. en de Spoorwegen, de directies der Zuiderzeewerken en van het Frans Halsmuseum te Haarlem voor hunne medewerking. Nadat Prof. de Sitter zijn zetel had afgestaan aan Prof. Schlesinger, die gedurende de laatste minuten van dit congres in de plaats van den nieuw- benoemden voorzitter, Sir F. W. Frank Dyson, die reeds naar Brussel vertrok ken was, het presidium waarnam, trad Lady Lockyer naar voren, om in een geestig speechje namens de dames der congressisten, de leden van bet damescomité, en in het bijzonder me vrouw De Sitter te danken voor het vele, dat men gedaan had, om het den dames aangenaam te maken tij dens haar verblijf in Leiden, terwijl de heeren aan den arbeid waren. Nadat Mevr. De Sitter voor de buide had bedankt, sprak Prof. Dr. G. Abetti (Italië) in het Engelsch eveneens woorden van dank aan allen, die tot het welslagen van het congres en aan de luisterrijke ontvangst hebben mee gewerkt. Prof. Cr. Fabry vertolkte dezelfde gevoelens in de Fransche taal. Deze spreker eindigde in het Nederlandsch, zeggende: Ik zal thans gaarne eenige woorden in uw eigen taal spreken, om u namens de gasten hartelijk dank te zeggen. Prof. Ludendof (Duitschland) sprak namens de gasten uit de landen, die nog niet tot de Unie zijn toegetreden. Spr .dankte voor de gastvrijheid, en sprak den wensch uit. dat het ditmaal voor de laatste keer zou zijn geweest, dat de astronomen uit Duitschland, enz. als niet-leden van de Unie aan het congres deelnemen. Prof. Schlesinger sloot zich bij de woorden van de vorige sprekers aan en eindigde met een heilwensch der congressisten voor Koningin Wilhel- mina en de Koninklijke Familie van het gastvrij Nederland uit te spreken. Onder daverend applaus sprak daar op Prof. De Sitter een woord tot be sluit. Bezoek aan hef crycgeen-laboratorïum Tot besluit van bet congres hebben gistermiddag zestig deelnemers een bezoek gebracht aan het cryogeen-la- boratorium aan de Zonneveldstraat. Hier werden de heeren ontvangen door de hoogleeraren W. H. Keesom en W. J. de Haas, die, alvorens den rondgang aan te vangen, een korte in leiding hielden over de beteekenis van het Leidsche cryogeen-laboratorium en er op wezen, welk een grootsch werk wijlen Prof. Kamerlingh Onnes hier voor de physische wetenschap ge sticht heeft. Daarna werd het gezelschap in groe pen verdeeld en onder leiding van de hoogleeraren Keesom en De Haas en de doctoren Woltjer en Wiersma het instrumentarium en de verdere in richting bezichtigd. Daarbij werden interessante de monstraties met vloeibaar helium ge geven. PROF. OR. H. M. VAN NES. Morgen zal het 40 jaar geleden zijn, dat prof. dr. H. M. v. Nes, hoogleeraar vanwege do Ned. Hevr. ICerk aan onze Universiteit in de Dogmatiek, de Zen dingsgeschiedenis, het Kerkrecht en de Christelijke Ethiek, te Woudenberg als predikant werd bevestigd. Met het oog hierop heeft zich een commissie gevormd, waarin o.s. zit ting hebben genomen dr. J. Riemens, voorzitter; dr. Joh. Rauws en prof. Knappert, ten einde prof. Van Nes op dien dag te huldigen. Deze huldiging zal plaats vinden morgenmiddag ten huize van den ju bilaris in de Vreewijkstraat, waarbij dr. Riemens het woord zal voeren. Prof. dr. Hendrik Marinus van Nes werd 31 Maart 1862 te Goedereede ge boren, bezocht de H.B.S. te Schiedam, deed daarna staatsexamen en werd in 1880 aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam als student in de god geleerdheid en in de klassieke talen ingeschreven. In 1887 werd hij aan de ze universiteit tot doctor in de godge leerdheid bevorderd op een proef schrift, getiteld: „Het Nieuwe Testa ment in de Clementinen". In 1888 werd bij beroepen tot predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Woudenberg, in welk ambt hij den 15den Juli van dat jaar werd bevestigd. In 1891 werd hij aan voormelde universiteit bevorderd tot doctor in de letteren en wijsbegeer te op een porefschrift, getiteld: „De Homerica Quaestione quatenus my th ologicis illustretur". In 1892 werd hij beroepen te Rotter dam, waar hij bleef tot 1900, toen hij ec-n beroep naar Den Haag aannam. In 1905 werd hij benoemd tot rector van de toenmaals te Rotterdam ge vestigde» Nederlandsche Zendings- Binnenland. De Koninklijke familie met vacan" tie. Ernstig mijnongeluk in Limburg. Doodelijk ongeluk aan den overweg te Zoeterwoude. De warmte eischt reeds slachtoffers aan zonnesteek en verdrinking. De slotzitting van het Astronomisch congres. De Eerste Kamer op reces. Buitenland. Ook de expeditie-fyra, waarvan de Nederlander Sjef van Dongen deel nit- maakt, door de „Krassin" gered. Kans op redding der Alessandri- groep; haar positie zon zijn vastge steld; de „Krassin" zal reddingspogin gen in het werk stellen. De Duitsche Rijksdag heeft gisteren het amnestie-voor stel aangenomen. Te Belgrado heeft gisteren een nieuwe politieke aanslag plaats gehad. De Chineesche nationalistische re geering heeft een nota aan 24 landen gericht, waarin onmiddellijke herzie ning van alle met China gesloten ver dragen wordt voorgesteld. De jongste Poolsch-Litausche nota" wisseling door het Volkenbondssecre tariaat gepubliceerd. school, welke functie hij bekleedde tot 1909, toen hij vanwege de Ned. Herv. Kerk werd benoemd tot hoogleeraar aan de Universiteit alhier. Talrijk zijn de werken, die van zijn hand zijn verschenen. O.a. schreef hij: De Adventstijd der wereld (18931896); Drie eeuwen van strijd (1895 en 1899)^ De eeuw der overwinning (1898); wel ke drie werken betrekking hebben op de geschiedenis van het oudste Chris tendom. Verder Simon Petrus (1894); De nieuwe mystiek (1901); John Bun van (1899); De graaf van Zinzendorf (1904); John Wesley (1907); De Protes- tantsche zending (1910); Modern of or thodox (1911); Historie, Mythe en Ge loof (1912) en Het Protestantisme (1915) Ook is prof. Van Nes voorzitter van liet Leidsche Pilgrim Fathers Genoot schap. DE BURGEMEESTER MET VERLOF. Aan den Burgemeester is verlof tot afwezigheid verleend van 14 tot en met 30 Juli a.s. TOELATING GEREF. U.L.O.- KOPSCHOOL. Tot de le klas der .Geref. U.L.O.- Kopschool (Hoofd de heer W. G. Al- dershof Jr.) zijn toegelaten: H. A. Aldershoff, J. Boot, J. Bink, W. Bonte, G. Burger, J. Dee, W. H. Dercksen, M. van Egmond, H. de Heer, J. Kalkhoven, W. v. d. Kriian, A. Kors- wagen, A. M. v. d. Meer, W. van der Meer, G. van der Meij, J. Meijer, A. Meijer, J. Overduin, B. Plu, G. de Ru, H. de Rijk, D. Reijneveld, J. Wasse naar, F. van Zuilen; W. Bink, C. Buys, L. van Esch en N. den Ouden, te Oegst- goest; J. G. van der Menien en G. van der Vis te Hazerswoude; H. van Dok- kum te Koudekerk; S. A. de Graaf te Zoeterwoude; A. de Kruyff te Voor schoten; Chr. Nasveld te Oude Wete ring; A. S. Schalkers en W. Veefkind te Leiderdorp; K. van der Wel te Rijns burg. WAT3RP0L0. L.Z.C. I Maas I 3—1. Gisteravond had ten aanschouwe van een talrijk publiek de ontmoeting plaats tusschen de L.Z.C. I alhier en de Maas I uit Rotterdam. Deze wedstrijd, die een gang naar den Hoogen Rijndijk ten volle waard was, is door de Leidenaars op verdiende wijze ge wonnen. Reeds dadelijk bij den aanvang merkte men, dat van beide zijden goed partij zou worden gegeven, daar het krachtsverschil in deze ontmoeting zeer gering was. De vier gebroeders Van Senus in de Maas-ploeg leverden een gevaar voor de Leidsche veste en de Leidsche verdedi ging had dan ook- werk genoeg om de eerste aanvallen der Rotterdammers on schadelijk te maken. En het dient gezegd, dat zij zich van haar taak op sublieme wijze kweet. Vooral de achterspeler Groen was in deze verdediging het groote struikelblok voor de Rotterdammers, wier aanvallen hij op schitterende wijze teniet deed. In de eerste minuut werden door de

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1