irp DAG-AGENDA. Woensdag, 18 Juli, 's av. acht uur. „Oud-Hortuszicht", Witte Singel: Tuinconcert. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 9 tot en met Zondag 15 Juli a.s. waargenomen door de apotheek van den heer P. du Croix, Rapenburg 9, Telef. 807. voerrecht van 25 pet. der waarde te belasten. De minister is van oordeel, dat, al moge wellicht eenige invoer naar En geland mogelijk blijven, deze markt voor de Nederlandsche emaillefabrie- ken, voorzoover zij geslagen emaille- waren voor huishoudelijk gebruik ex porteeren, waarschijnlijk tengevolge van dit invoerrecht groolendeels ver loren zal gaan. Hij is niet in staat, thans reeds te overzien, in welke mate inkrimping van werkgelegenheid hiervan het ge volg zal moeten zijn, al is hij over tuigd, dat voor zoodanige inkrimping te recht gevreesd kan worden. Zelfs het geheele verlies van één enkele markt behoeft, naar de mee ning van den minister, nog niet tot maatregelen van bescherming te nood zaken, omdat dikwerf gebleken is, dat de nadeelige gevolgen, uit eigen kracht kunnen worden afgewend. Hij is. rekening houdende met de bezwa ren. die aan een algemeene bevoegd heid als in deze vraag bedoeld, ver bonden zijn. van oordeel, dat voor 'n geval, als het onderhavige het niet noodzakelijk is. dat de regeering over de bevoegdheid beschikke, om door bescherming van eigen markt het eventueele verlies eener markt te comnenseeren. De minister is vooralsnog niet over tuigd, dat het noodzakelijk en ge- wenscht zal zijn. de emaille-industrie in deze moeilijkheid door maatregelen van Regeeringswege ter hulp te ko- BAP.TTMEUS. Nadat Woensdag de vergadering door Ds. Vonk van Maassluis met een inleidend woord was geopend, stond deze verder onder leiding van den heer P. L. de Gaav Fortman, burge meester van Dordrecht. Men vergaderde in de Ned Herv. Kerk te Zeist. In deze 13de jaarvergadering van „Bartimeus". vereeniring tot bevorde ring van Chr. opvoedin? en onderwijs voor blinde kinderen en jongelieden .ontsponnen zich verschillende malen scherpe woordenwisselingen, die blijk gaven van ernstige meeningsverschil jen. waar de ontslagneming van de heeren Prof. Dr. H. Visscher en Dr. A J. Bor niet vreemd aan is. Men vroeg van oppositiezijde weder opneming van dezen in het bestuur. Later werd aangedrongen op het verkiezen van nog een drietal Ned. Herv. bestuursleden. Nadat de heeren Ds. W Verhoef, Geref .predikant te Zeist en M. Bos. eveneens uit Zeist, naar aanleiding van het jaarverslag van den secreta ris. Ds. J. Wielenga, deze zaken be pleit hadden, ontspon zich een bree de en zeer levendige discussie, waar na het jaarverslag goedgekeurd werd met 56 tegen 11 stemmen en 4 blanco, Hierna kwam aan de orde het jaar verslag van den pennningmeester, den heer A. Oosterwijk van 's Gravenha- ge. We ontleeenen daaraan. dat de winst- en verliesrekening voor de school een nadeelig saldo aanwijst van 6674,84'/j en voor het internaat een van 9174,21. De rekening sluit met een eindcijfer van 31.744,67^. De balans sluit met een eindcijfer van 105.340.69. Het totaal tekort bedraagt 171,77 Vs Na eenige discussie werd dit ver slag goedgekeurd en de penningmees ter gedecharcheerd. Hierna kwam de bestuursverkiezing aan de orde, met de uitbreiding van bet bestuur met drie leden. Dit voorstel bad de bedoeling zei de voorzitter dat meerdere Her vormde broeders in het bestuur zit ting zouden kunnen nemen. De penningmeester werd bij accla matie herkozen. In de vacature-Dr. Bor werd Dr. M. M. van Haaften (Herv.) uit Amster dam gekozen met 57 stemmen tegen 14 op Mr. W. Schokking (Amsterdam) en 11 op Dr. Bor. In de vacature-Visscher werd de heer H. Timmer Bzn. (Herv.) te Mep- pel gekozen met 67 stemmen tegen 17 op Prof. Vischer en 1 stem blanco. Voorts werden gekozen de heer L. Adriaan'se (Geref.) uit Zeist, Dr. H. S. Schanzhardt (Herv.) uit Zeist, D. Veis Heia (Herv.) uit Amersfoort. BOND VAN GEREF. MANNEN- VEREENIGINGEN. Gisteren werd in de Bethelkerk tc Scheveningen de jaarlijksche alge meene vergadering gehouden van den Bond van Geref. Mannenvereenigin- gen in Nederland onder presidium van Ds. C. J. v. d. Boom van Overschie Ds. J. G. Feenstra van Scheveningen heette namens de beide aangesloten vereenigingen te Scheveningen en Den Haag den bond hartelijk welkom in Scheveningen, met een enkel woord wijzend op de beteekenis van zijn werk en voor het welslagen van de jaarvergadering zijn beste wenschen uitsprekend. Hierna opende Ds. v. d. Boom de Gisteren werd het 24e vacantiekinderfeest gevierd. Ongeveer 4500 kinderen en geleiders van openbare en bijzondere scholen uit Amsterdam trokken gis teren naar Hilversum, Baarn, Overveen, Zandvoort, Bloemendaal, IJ muiden en Castricum om het vacantiekinderieest te vieren. Hoe de kinderen zich aan het strand te IJ muiden amuseerden. vergadering met het doen zingen van Psalm 89 vs. 8, gebed en het lezen van 1 Cor. 9 vs. 20—27. In zijn openingswoord wees spr. er op, dat de zesde bondsdag staat in het teeken van de Olympische Spelen. Na daarvan eerst een korte karakteristiek te hebben gegeven, wees spr. op de Olympiade van den Christen; op het jagen naar de kroon des levens. Daar van werd onder Israël het zinnebeeld gegeven en onder het N. Testament telkens de oproep beluisterd om te jagen naar die kroon der rechtvaar digheid. Met den wensch, dat deze Bondsdag in dat teeken staan mocht en de vrucht daarvan in het vereenigings- en bondsieven mag zichtbaar worden verklaarde de voorzitter deze zesde bondsdag voor geopend. Na vaststelling der notulen kwamen' de jaarverslagen aan de orde. Aan dat van den secretaris, den heer B. Vaarties van Rotterdam ont- leenen we. dat de bond hard groeide; 13 nieuwe vereenigingen sloten zich aan. zoodat er nu 45 vereenigingen met ruim 1300 leden zijn. Enkele vereenigingen ontvingen ontvingen bondsbezoek. Tot kringvor ming werd overgegaan. Er zijn nu 10 kringen de erootste. Utrecht, omvat zeven, en de kleinste, Sexbierum, twee vereenigingen. De uitbreiding van het aantal ver eenigingen is voornamelijk te danken aan de bondsbrochure. Sinds 1 Jan. 1928 verscheen het or gaan elke maand onder hoofdredactie van den bondsvoorzitter. Ook in Amerika kwam in navolging van Nederland een* Bond van Geref Mannenvereenigineen. Het verslag eindigt met de betuiging, dat God het werk der handen bevestigen moge. Hierna was aan de orde het verslag van den penningmeester. Na afdoening der huishoudelijke zaken refereerde Ds. IJ. v. d. Zee. Ge ref. predikant te Amsterdam-West over: „Schriftonderzoek op de Geref. Mannenvereeniging". EEN UITVINDING. De heeren P. Gram en K. de Boer, Badmeester van het badhuis, Mei doornstraat en opzichter der algemee ne begraafplaats te Hilversum, heb ben een toestel uitgevonden, waarbij het mogelijk is om uit een gezonken onderzeeër naar boven te komen. De manschappen kunnen zich in dat toestel op zee in de richting bege ven, waarin zij willen; het kan niet omslaan of zinken. Het is geen belem mering voor de vaart onder water. Bovengenoemde heeren zullen op Maandag 16 dezer, des namiddags te 7 uur, een demonstratie geven van de werking van dat toestel bij de zwem inrichting in het Piashuis te Loos- drecht, waarbij de directeur dier in richting bereids zijn terrein ter be schikking heeft gesteld. De demonstratie zal plaats hebben met een miniatuur-onderzeeër van 1.5 M. lang, welke tot zinken wordt ge bracht, waarna het toestel binnen den kortst mogelijken tijd aan de opper vlakte komt. Het ligt in de bedoeling der heeren Cram en De Boer, hun uitvinding aan de regeering aan te bieden. HET STOFFELIJK OVERSCHOT VAN DEN ARGENTIJNSCEEN GEZANT. Het in de Residentie, tijdelijk bijge zet, stoffelijk overschot van den heer A. Guesalaga, in leven gezant van Ar gentinië bij liet Nederlandsche hof en Deken van het Corps Diplomatique te 's Gravenhage, wordt a.s. Dinsdag avond per rouw-auto naar Amster dam overgebracht om vandaar op Woensdag 18 Juli met het s.s. „Zee- landia" van den Koninklijken Holland schen Lloyd naar Buenos Aires te worden vervoerd. RECHTS HOUDEN OOK VOOR HET VEE. De heer Van der V'egte, Minister van Waterstaat, heeft op de vragen van den heer van den Heuvel, betref fende wijziging van art. 3 van het Motor- en Rijwielreglement, waarvan de bepalingen ter zake van uitwijken, rechts houden, enz. thans toepasselijk zijn ten aanzien van kudden vee, bij het gaan van en naar den stal, o.m. het volgende geantwoord: Voorzoover bij de in het Oosten des lands bestaande gewoonte, om het vee des avonds naar de stallen te drij ven, zonder dat 'n voldoend aantal ge leiders aanwezig is, naleving van de voorschriften van art. 3 van het Mo tor- en Rijwielreglement moeilijkheid mocht geven, zal dat aantal geleiders moeten worden uitgebreid, of een op lossing in anderen zin moeten worden gevonden. Zooals ook de ter zake geraadpleeg de autoriteiten eenstemmig van oor deel zijn, zou de begeerde wijziging zeer ongewenscht wezen, omdat de veiligheid van het verkeer daardoor in gevaar zou worden gebracht. Het ligt dan ook niet in het voorne men, om een zoodanige wijziging te bevorderen. RECLAME 150 - 135 - 120 - 109 - Elke kleur voorradig LUCHTVAART. HET REDDINGSWERK AAN DE POOL. De dood van Malmgren. De dood van Melmgren heeft in ge heel Zweden algemeene verslagenheid gewekt. Men is diep onder den indruk van den dood van den geleerde, wiens redding men gisteren nog mogelijk achtte. De ontstemming van Nobile is door den dood van Malmgren nog grooter geworden. Malmgren is in 1895 te Hallun in Zweden geboren. In 1912 legde hij eindexamen gym nasium af. Hij wijdde zich daarna ge heel aan de meteorologie en was een tijd werkzaam aan het observatorium in Lapland. In 1926 gaf hij gevolg aan het ver zoek van Amundsen op den tocht met de Norge als meteoroloog mede te gaan. Bij dezen tocht heeft de jonge geleerde zich buitengewone verdien sten verworven. In 1927 promoveerde hij te Upsala Over de ontdekking van de groep- Mariano en de redding van de twee Italiaansche officieren Zappi en Mari ano vernemen de Berlijnsche bladen nog de volgende bijzonderheden: De Russische vlieger Sjoeknofski, die de groep had ontdekt, rapporteer de aan den commandant van de Kras- sin onmiddellijk, twee mannen ge zien hebben, die met 'n vlag wenk ten, terwijl de dorde op het ijs lag. Deze laatste was Malmgren, die reeds een maand geleden was overle den. Zappi en Mariano waren bij hun redding half bevroren en geheel uit geput. Een been van Mariano is zoo goed als afgevroren. Beide geredden waren nauwelijks in staat te spreken; nadat ze een beetje bij waren gekomen vertelden ze eenige bijzonderheden over hun vreeselijk avontuur. Zij had den elke hoop te worden gered sinds lang opgegeven en wachtten naast 't lijk van Malmgren op hun einde, doch toen ze het vliegtuig van Sjoeknofski bemerkten, meenden ze eerst 't slecht,- offer te zijn van zinsverbijstering. Toen echter het vliegtuig een paar maal over de plaats waar zij zich be vonden cirkelde, kregen zij nieuwe hoop. Over de wijze, waarop Prof. Malm gren om het leven is gekomen is nog niets naders bekend. De vlieger Tschoechnowski. Het redden van den vlieger Tschoech nowski, aan wien de redding van de Malmgren-groep te danken is, is op gedragen aan den Russischen ijsbre- ker „Malygin", die den vlieger Ba- boesjkin aan boord heeft. Tschoechnowski staat voortdurend in verbinding met de ijsbrekers. Naar de Viglierigroep. Uit Kingsbay wordt gemeld, dat Samoloylovich, de commandant van de „Krassin", na de redding van Ma riano en Zappi geseind heeft, dat hij zoo spoedig mogelijk terug keert, om de Viglieri-groep te redden, daartoe aangespoord door den verschikkelij- ken aanblik, dien de geredden boden. Hun vreugde was als die van doo- den, die tot het leven zijn terug ge keerd. De vlieger Tschoechnowski is draad loos in kennis van de redding der 2 Italianen gesteld, en seinde daarop aan Samoylovich, dat deze zich om hem en zijn metgezellen niet behoef de te bekommeren, daar zij juist een grooten ijsbeer hadden geschoten, zoo dat zij voor twee weken voldoenden voorraad versch vleesch hebben. Samoylovich moet dus eerst naar de Viglierigroep uitzien, die vermoe delijk gebrek lijdt, zoodat iedere dag vertraging voor hen meer lijden be- teekent. tiet vliegtuig van Baboesjkin is nu weer hersteld, zoodat hij thans een poging zal doen, om Tschoechnowski te redden. De „Krassin" was vanmiddag tien mijl van de Viglieri-groep verwijderd. Men verwachtte, dat de ijsbreker tegen middernacht het reddingswerk voor de Viglieri-groep zal kunnen hervatten. Later wordt gemeld: De ijsbreker „Krassin" bevindt zich thans in directe richting op 40 K.M. afstand van de groep Viglieri. Het vaartuig zal, naar men hier onderstelt, bij gunstig weer Vrijdag avond een nieuwe poging ondernemen om langs de noordzijde van het eiland Foyn tot de groep Viglieri door te dringen. De hulp-expeditie-Sora. Uit Kingsbay wordt gemeld: Mist regen en sterke wind verhin derden de vliegers vandaag te starten. Gelijk reeds vroeger gezegd, had het uitblijven van nieuws van de hulpex peditie onder leiding van de Italiaan- schen kapitein Sora, ongerustheid ver wekt. Thans wordt vermeld, dat de Deen- sche ingenieur Varming, die lid is van de Sora-expeditie, met sleden en honden te Kaap Bruun werd achter gelaten op het Noord-Oostland van Spitsbergen. Gerapporteerd wordt, dat hij ziek was, doch men gelooft, dat zijn ziekte niet van ernstigen aard is, sedert zijn twee metgezellen Sora en de Neder lander Van Dongen hem verlieten, ten einde hun nasporingen voort te zetten BUITENLAND. HET KELLOGG PACT. Duitschland tot onderteekening bereid. In het Duitsche antwoord op de A- merikaansche nota, betreffende het anti-oorlogpact wordt o.a. verklaard, dat de Duitsche regeering met de wij zigingen in de preambule van het pcat-ontwerp accoord gaat, alsmede Van 12 tot en met 25 Juli wordt te Loosduinen nabij Den Haag door de Ko- ninkl. Vereen, van Ned. Scherpschutters nat. en internat, wedstrijden ge houden. De voorzitter-generaal de heer G. A. van den Bergh, en generaal- rnajoor J. Borsel bij de wedstrijden, die Donderdag werden gehouden. Radio-Programma. 7.00 7-35 7.40 8.00 8.40 9.00 8.00 7-15 7.41 8 00 8.01 835 IO.OO 5.20 9.20 6.20 8.35 6.50 7.05 7.35 8.05 8.50 9.20 9.50 9-55 I0.35 11.20 f-35 8.50 ER VANAVOND TE HOOREN IS. HUIZEN, 340.9 M. (Na 6 uur n.in. 1870 M.). N. C. R. V- Concert. Medewerking verleent: ,,Het Amst._ Vocaal So'.istenkw. bestaande uit: mevr. Willy Can- tév. Amerongen, sopr.; niej. Nelly Hugues, alt; de lieer W. Laman, tenor; pianobegel. van den heer Aleg. Adema. K. R. O. Cursus Gregoriaansch. V. P. R. O. Mededeedingem van het Vrij/.. Protestantsch Persbureau. W. L. Wemer, cello, Bilthoven mej. J. v. d. Pauw, piano, Biit- hoven. Lezing. Spreker: P. D'. Tjalsmu, Gouda. Onderw.„Het Gebed''I. Cello en piano. V.P.RO.-Cursus. Spr.: Just Ha- velaar, Amersfcoit. Onderwerp: „Problemen in de moderne kunst". 3. „Symboliek in de mo derne beeldhouwkuunst", Hierna Persberichten Vaz Dias. HILVERSUM, 1071 M. A. V. R. O. Vooravond-Concert door het Om- roep-orkest o.l.v. Nico ïreep. Medewerking van den heer J. Steinmetz, tenor. Tijdsein van de A.V.R.O.-klok. Boekbespreking door Johan En gelman. Onderwerp: „E>e Poë zie van Paul v. Ostayon". 1 oliiicberlchten. Tijdsein van de A.V.R.O.-klok. Louise Schmidt bespreekt het programma van den avond. Aansluiting Kurhaus Schevenin gen. Symphonie-Conceit. Persberichten van Vaa Diaa. KöNIGSW USÏERH., 1250 M. Concert. Prof. Dr. O. E. Meyer: „Die Entstehung der Weiten". Daarna laatste berichten. LAN GEN BEUG, 469 M Muziek. Orkestconcert. Daarna laatste berichten. DAVENTRY, 1604 M. ICinderuurtjo. Muziek. Tijdsein van Greenwich. Weer bericht. Eerste algem. nieuwsber. Muziek. De grondslagen der muziek. Concert. Concert. Weerbericht. Tweede algemeen nieuwsbericht. Berichten aan zeevarenden. Muziek. f Orkest Muzibk. PAIiljS, (Radio), 1750 M. Koersen en in1;cht:Tigen. Landbouw b erichten. Koersen en mededeelingen. Concert. Tijdens de pauzes: Pereber. met de daarin gegeven interpretatie der bepalingen van het voorgestelde pact. Zij is bereid dit pact in den thans voorgestelden vorm te onderteekenën. UIT HET ENGELSCHE LAGERHUIS. Een incident. Er is gistermiddag weer een schan daal voorgevallen in het Lagerhuis, toen de arbeidsafgevaardigde Shin- well van kapitein Margesson, die ant woordde voor den minister van het mijnwezen, een antwoord kreeg, dat hem niet voldeed. Kapitein Margesson had, toen Shin- well om meer inlichtingen vroeg be treffende de fusie van de mijnen ge antwoord, dat de geachte afgevaardig de zijn antwoord precies zoo moest op vatten, als hij het gegeven had. Shinwell: Mag ik u verzoeken wat betere inlichtingen te verstrekken en niet zoo arrogant te zijn. Kreten van: Orde! Intrekken! Shinwell: Ik doe een vraag en hij zegt, dat ik zijn antwoord verkeerd opvat! Ik mag denken wat ik wil! Iedereen in dit huis ten spijt zal ik dit doen. U tot den spaeker niet uit gezonderd. Meer interrupties volgen en Shin well weer: Ik zeg het voor ieder in dit huis. Kreten van: Intrekken! Shinwell: Ik trek niets in! Niemand kan mij dwingen iets terug te nemen. Probeer het! En zie wat er gebeurt! Probeer het! Toe dan! De speaker: Ik ben genoodzaakt van deze opmerkingen nota te nemen en wil niet, dat ze in dit Huis worden ge maakt. De geachte afgevaardigde moet niet verwachten een antwoord te krij gen, dat hem voldoet. Shinwell: Houdt ons de hand boven het hoofd, zooals u altijd de voorban ken (regeeringsbanken) de hand bo ven het hoofd hoodt! U is veel te par tijdig. Weer luide kreten van: Intrekken! Van de regeeringsbanken, waarop Shinwell tartend uitroept: Ik durf te zeggen wat anderen denken. De benoeming van Lord Byng. Het Lagerhuis heeft met 231 tegen 106 stemmen goedgekeurd het optre den van den minister van binnenland- sche zaken inzake de benoeming van lord Byng tot hoofdcommissaris van politie te Londen, als opvolger van Sir William Horwood, die in den her fat den dienst gaat verlaten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2