SPECIALE AANBIEDING SPORTKLEEDtëS VOOR BOSCH, STRAND ETC. JAPONNEN - MANTELS ZIE ONZE ETALAGES. DAG-AGENDA. Woensdag, 18 Juli, 's av. acht uur. „Oud-Hortuszicht", Witte Singel: Tuinconcert. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 9 tot en met Zondag 15 Juli a.s. waargenomen door de apotheek van den heer P. du Croix, Rapenburg 9, Telef. 807. van het begrip algemeene ontwikke ling, stond vervolgens stil bij het doel van het leven, n.l. menschen Gods te zijn, tot alle goed werk bekwamelijk toegerust en schetste hoe de inhoud der algemeene ontwikkelr - in groote trekken ligt in'de Christelijke roeping, omschreven in Zondag 12 van den Heidelbergschen Catechismus: ant woord 32. Om te onderzoeken hoever deze al gemeene ontwikkeling zich moet uit strekken, moet de Geref. jeugdmensch worden' gezien in het milieu, waarin hij zich momenteel ontwikkelt en daartoe is het noodig de groote ge varen van den anti-Goddelijken tijd, waarin wij leven, te kennen. Redenee- rend uit antwoord 32 van den Heidelb. Catechismus mag worden geconclu deerd, dat niet alleen literatuur en voordrachtkunst, maar allereerst ken nis van het kerkelijk, maatschappe lijk en staatkundig leven tot deze al gemeene ontwikkeling behoort. Zal beoordeeling van literatuui enz. moge lijk zijn, dan is zelfs deze kennis der eerste Geref. beginselen onontbeerlijk. Bij velen ontbreekt het aan deze ken nis der beginselen en daaruit ontstond de vraag naar kennis \>.n vele andere dingen, die niet strikt tct de algemee ne ontwikeling te rekenen zijn. Groot zijn de gevaren der heden- daagsche literatuur voor de jeugdige zielen en daarom is voorlichting hier dringend noodzakelijk. Bij nadere behandelng van tooneel. bioscoop en sport, zijn tooneel en bios coop voor de algemeene ontwikkeling niet noodzakelijk. Hier moet voor de Geref. jeugd het offer worden verde digd, dat ons leven eerder verrijken dan verarmen zal. Ook op de jaarvergaderingen der jeugd vereenigingen moeten tooneel- stukjes en samenspraken worden ge weerd. Is het mogelijk, zonder de eigenlijke bt ginselstudie te schaden, een apar te erciteerclub op te richten, dan kan zulks worden aanbevolen. Over het algemeen echter is de tegenwoordige Geref. jeugdvereeniging voldoende ter bevordering der algemeene ontwikke ling. Tenslotte werd de vraag beant woord, of de inhoud der tegenwoor dige organisatiebladen al of niet ver anderen moet ten behoeve der alge- m eene ontwikkeling. Bij de bespreking werden o.m. de volgende vragen gesteld: moeten wij onze Geref. jeugd van tooneel en bios coop geheel verre houden, of moeten we iets geven, om aan hun verlangens t.o.v. dramatische kunst en goede fims tegemoet te komep, en zoo ja, hoe ver mogen we daarmee gaan? Ligt het aanbrengen van de algemeene ontwik keling, als door inleider verdedigd, wel op den weg van onze Geref. jeugd organisaties, of is dit de taak van de school? Moet met het oog op hetgeen door inleider betoogd werd, wijziging worden aangebracht in de doelstelling van onzen jeugdarbeid? Als zoovelen van onze vereenigingen afzijdig blij ven, moet dan de oorzaak daarvan ge zocht bij de vereenigingen of bij onze jonge menschen? Welke lectuur moet in de bibliotheken van onze jeugdver- eenigingen worden opgenomen en v/elke niet? Is er behalve de anti christelijke niet nog veel gevaarlijker lectuur, n.l. die, welke zich met een Christelijk mom vertoont? Wordt het geen tijd, dat onze jeugdorganisaties, in bond met Kerk en School, gewaar schuwd wordt tegen den verderfelij- ken invloed van openbare leeszalen en z g.n. neutrale bibliotheken op onze Geref. jeugd? Voorts werden nog tal van vragen en opmerkingen gemaakt over onze houding tegenover tooneel, samen spraken, tableaux en bicscoop. Door inl. e.a. werd hierop als volgt geantwoord: Niet alleen de jeugdorganisaties werken aan de algemeene ontwikke ling onzer jonge menschen, maar ook gezin, school en Kerk. De doelstelling behoeft niet te worden veranderd, wel zouden onze jeugdorganisaties meer kunnén doen aan de literaire ontwik keling der leden. De oorzaak van de afzijdigheid van velen moet grootendeels worden ge- ze cht in de gezinnen. Zoolang het daar niet heter wordt, is allen arbeid voor de jeugd tevergeefsch. Bij de propaganda tot uitbreiding van het aantal leden onzer vereenigin gen moet de voorzichtigheid worden betracht. Niet om der wille van aller lei bijkomstigheden moeten de afzij- digen komen, maar om der wille van de principieele studie. Beter het getal minder dan de kwaliteit minder. De opname van boeken in onze ver- eengingsbibliotheken moet onder strenge controle geschieden. Er zijn inderdaad werken van z.g.n. Christe lijke schrijvers en schrijfsters, welke voor het jeugdig gemoed zeer gevaar lijk zijn. Het subsidieeren van Rijks wege van neutrale en Roomsche lees zalen en niet van Chr. leeszalen is een groote onrechtvaardigheid. Jeugdor- gonisaties en andere lchamen moesten de handen ineenslaan tot het oprich ten van goede Chr. bbliotheken. le gen het gevaar van openbare leesza- RECLAME NIEUWSTE MODELLEN ZEER LAGE PRIJZEN ltn kan niet genoeg worden gewaar schuwd. De voorlichting door de ouders zal beter worden als zij in hun jeugd in onze vereenigingen meerde re kennis omtrent letterkunde hebben opgedaan. Uitbreiding van het tijd schrift „Boekenkeur" of meerdere v oor lichting "in onze organisatiebladen is zeer gewenscht. Onze jongens en meisjes op gymnasium en H.B.S., die van de moderne literatuur moeten ken nis nemen, moeten die werken onder goede leiding lezen, en zco dit biddend geschiedt zullen zij voor dreigende ge varen worden behoedt. Besloten werd dat van dit congres een circulaire zal uitgaan om te waar schuwen tegen de véle gevaren van de moderne lectuur. Hoewel over de vraag of tooneel en bioscoop op zichzelf als verkeerd moe ten worden beschouwd geen eenstem migheid bestaat, moeten voor onze jonge menschen het tooneel, zooals zich dat heden vertoont, en de bios coop contrabande zijn.» Onze jaarvergadering dienen een beeld te geven van een gewonen ver- eenigingsavond. Een paar inleidingen met vrije discussie door de aanwezi gen mogen op het program dezer sa menkomsten niet ontbreken. Tweede onderwerp van behandeling was: „Hoe komen we aan geschikte leiders en leidsters voor ons jeugd werk?", dat ingeleid werd door Mej. W. J. Klaarhamer van Dokkum aan de hand van de volgende stellingen: 1. In de Schepping rondom ons spreekt alles van een vaste orde door God daarin gelegd. 2. Dit brengt voor ons mee de roe ping, ih ons leven en ook in onze Geref. jeugdorganisaties orde te brengen en orde te laten heerschen. 3. De roeping orde te scheppen en te bewaren rust in die organisaties op hen, die leiding hebben te geven. 4. Deze leiders en leidsters zijn be kleed met een zekere mate van ge zag. 5. Als dragers van dat gezag moe ten ze allereerst zelf een recht inzicht hebben in hun taak en roeping. Bo vendien moeten ze voldoen aan zekere eischen betreffende hun persoon en karakter en bekwaam z?jn voorbet moeilijke werk van leiding geven. 6. Hiermede moet rekening gehou den worden bij de keuze van een leider of leidster. 7. Dat is niet gemakkelijk, want, de keuze is, helaas niet groot en wordt neg beperkt door allerlei omstandig heden. 8. Daardoor vinden we in de prac- tijk allesbehalve idealé toestanden in zake het leiderschap op onze vereen. 9. Niet alleen in onze kringen, ook daarbuiten is een tekort aan jeugd leiders. Een vrucht hiervan is het Ned. Jeugdleiders-Instituut. Een andere vrucht is: de leidstersdagen van de „Federatie van Chr. vereenigingen van en voor vrouwen en meisjes". IQ. Al kunnen onze verèenigingen en organisaties in dezen niet meewer ken toch is hier voor ons nog heel wat uit te leeren. 11. In sommige organisaties wordt reeds iets voor de leiders en leidsters gedaan, maar in de practijk is dit on voldoende gebleken, waarom er in de zen noodzakelijk verandering moet ko men. 12. Er wordt in dezen dus iets ver wacht van onze bonden en hen, die daarin leiding geven- maar, zal dit slagen, dan moet 'aan hét werken het bidden gepaard gaan. Bij de discussie, dié op deze inlei ding volgde, wérd, wat de J.V. betrof, gewezen op dé Zuid-Hollandsche lei- dersvergaderin'gen en de vergaderin gen van afdeeling en ring, waar or- ganisatieonderwerpen worden behan deld, wat de M.V, betreft, op de verga deringen van den Kring, waarvan het zelfde kan worden gezegd. Het vinden van 'leiders en.- leidsters in genoemde organisaties is minder moeilijk dan die voor Knapen-en Meis jesvergaderingen, omdat de eerste in de vereenigingen zelve worden ge kweekt, terwijl de andere van buiten af moeten worden aangewezen. De al gemeene indruk was, dat bij het ouder worden van den Meisjésbond en voor al door het systematisch wijzen in on ze vergaderingen op de roeping, die op onze oudere jongens en meisjes rust, welke voor het leiderschap bekwaam heid bezitten, de toestand langzamer hand zal verbeteren. Teneinde be kwaamheid en vaardigheid, kennis en tact bij bedoelde jonge menschen aan te kweeken eii te vermeerderen, kunnen artikelen'in onze organisatiee bladen alsmede cursussen goede dien sten bewijzen. Voorts kwam nog ter sprake: of al dan niet aansluiting onzer organisa ties bij bet N. J. I. gewenscht is; of getracht moet worden, zoo noodig ook de gehuwde vrouw als leidsters op de M.V. te krijgen of te behouden; of van onze leiders en leidsters ma? worden geëischt, dat zij belijdende leden der Kerk zijn; de aard van het gezag der leiders en leidsters in de vergaderin gen over welke punten op prettige en leerzame wijze vafi gedachten werd gewisseld. Aan het slot der conferentie werden als onderwérpen voor de v.olgéndé conferentie genóemd: „De Dienst des Woords en de jeugd." en het vraag stuk „Kerkelijk of interkerkelijk". Na een slotwoord van den voorzitter ging prof. dr. G. Ch. Aalders in dank gebed voor. DE STIJGING VAN DEN GULDEN. De appreciatie van den Nederlandschen wisselkoers heeft té Londen, naar de fi- nancieele correspondent- aldaar aan de Maasbode meldt, verwondering gewekt, aangezien; deze stijging gepaard gaat met een vastere discontomarkt in -Engeland. Men verneemt in City-kringen', dat de Nederlandsche Bank dezer dagèn aanzien lijke sterling-aankoopen verricht heeft. In dit laatste is dan de verklaring te vinden van de vermeerdering in den post diverse rekeningen aan de actiefzijde van den weekstaat, een stijging, die ten naaste bij 72 millioen beliep en die ver klaard wordt door de mogelijkheid van interventie door de Ned. Bank op-de wis selmarkt DE SPOORWEGSTAKING IN 1903. Indertijd hebben besprekingen plaats gehad tusschen de' dirèctië der Nederland sche Spoorwegen en den Persóneelraad over het doen Van een tegemoetkoming aan de stakers van 1903, hetgeen door de directie geweigerd werd. Daarop heeft de Persóneelraad zich tot den Minister van Waterstaat gewend met verzoek om een régeling te treffen, waardQor het oud- spoorwegpersoneel in 1903 als gevolg van de staking ontslagen te gemoet gekomen zal worden. De Minister heeft daarop het volgende antwoord aan den Persóneelraad gezon den: „Met betrekking tot den kenbaar gemaakten wensch, zij medegedeeld, dat ik mij vereenïg met het ter zake door ge noemde directie ingenomen standpunt, en dat ik mitsdien geen termen heb kunnen vinden om mijne tusschenkomst in den door u gevraagden zin te verleenen." NAAR DE ZUIDERZEEWERKEN. Naar de directie der Zuiderzeewerken ons nader meedeelt, zal de eerste publie ke excursie naar de Zuiderzeewerken nu plaats hebben op Woensdag 18 Juli a.s., waartoe de Nederlandsche Spoorwegen een goedkoopen trein zullen doen loopen van Rotterdam via Den Haag, Amsterdam en Alkmaar naar Enkhuizen en terug, met aansluiting uit en naar Utrecht en Amersfoort, welke trein te 6.08 uur uit Rotterdam en 6.41 uit Den Haag vertrekt en te 23.09 in Den Haag en 23.43 in Rot terdam terugkomt, Aan boord van de boot bevindt zich een restauratie, terwijl dopr de directie dei; Zuiderzeewerken zal worden gezorgd voor het geven van inlichtingen aan boord en op de werken, en aan de bezoekers gratis een korte beschrijving met .een kaartje van de werken zal- worden uitgereikt. SPOORWEGVERBINDING NEDERLAND— BELGIë. Op 24 Februari j.l. richtte de Nederland sche Kamer van Koophandel te Brussel zich tot de Nationale Maatschappij der Belgische Spoorwegen aldaar, ten einde verbetering aangebracht te krijgen in de avond-spoörwegverbinding Nederland België. Inderdaad, gebruik makende van den trein, die Rotterdam om 18.49 verlaat, kwam men eerst om rond 11 uur te Brus sel aan, na alle tuschenstations tusschen Esschen en Brussel aangedaan te hebben. Thans kan worden medegedeeld, dat met ingang van 2 Juli j.l. de trein Antwerpen Brussel, die op genoemde verbinding aansluit, veranderd is in een bloctrein, waardoor reizigers, uit Nederland komen de, nu om 22.30 te Brussel kunnen arrivee- ren. Deze trein verlaat Antwerpen om 21.50 uur. STAAT VAN BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In Staatscourant 134 wordt medeger deeld een opgave van het aantal aan gegeven gevallen vgm besmettelijke ziekten over de week van 1 tot en met 7 Juli 1928. In genoemde week werd afgeleverd door de entstöfinrichting te Amster dam koepokstof voor 2511 personen; Botterdam 353 personen; Groningen 28 personen. In totaal voor 2892 pers. In de maanden Juni van 1927 en 1928 werden de volgende hoeveelheden koepokstof door de drie inrichtingen verstrekt: Amsterdam 16.877 personen in Juni 1927; 10.774 personen in Juni. 1928; Rotterdam 4.067 (1.325); Gronin gen 480 (131).. In totaal voor 21.424 personen gedurende Juni 1927; gedu rende Juni 1928 voor 12.230 personen. Sedert de vórige opgave werd aan het Staatstoezicht op de Volksgezond heid mededeeling gedaan van één ge val van encephalitis na inenting. Het onderzoek naar dit geval is nog in gang. BUITENLAND. DE CONFRENTIE-COLIJN. De slotrede. De conventie tot afschaffing van de in- en uitvoerverboden en de pro tocollen inzake de afschaffing van de uitvoerverboden van huiden en been deren. zijn gisteren door i^soectieve- lqk 26 en io staten geteekencL De conferentie werd daarop .door Coljjn gesloten met een rede, waarin hij de groote beteekehis van dit eerste meervoudige verdrag, dat direct de eco nomische betrekkingen tusschen de vol ken raakt, naar voren bracht. Colijn meent, dat de veel becritiseer- de geest van Ganève zijn vruchtbaar heid heeft bewezen door practische er varing en gezond verstand. Samenkom sten van een groot aantal regeerings- gedelegeerden als deze ter bespreking van wederzQdsche belangen en moei- Gisteravond heelt een geweldige branu gewoed in de kisten- en timmerfabriek van de N.V. Houthandel v.h. J. E. A Kaub, even voorbij Halfweg. De lab, uk brandde geheel uil. Vele menschen sloegen vanaf den weg den brand ga. Radio-Programma. 5-3° 7-3° 6.oo ó.oo 7,15. 7.45 8.oo 8.oo 9.00 10.00 10.30 •5.50 10.50 6.20 8.35. 5-35 6.40 6.50 7.05 7-35 8.05 9.20 9.50 '0-55. f-35 8.5O ER VANAVOND TE HOOREN IS HUIZEN, 340-9 M. (Na 6 uur n.ra. 1870 M.). N. C. R. V. Vooravondconcert. Medewe k.n den: mevr. R. A. v. d. Horst, piano; de heer H. v. d. Horst cello; de heer H. Herman, viool. Keuze door de luisteraars dor N.C.R.V. voor een tijdseinklok uit een aantal klokken der fa. A Uilkema te Amsterdam. De h er Joh. M. Brugman zal een kort woord hierbij spreken. Uitzendavond. Spreker: Ds. J. C. van Dijk, Ned. Herv. Pred. te Bloemendaal. Onderwerp: „Jac queline v. d. Waals". Muzikale medewerking verleen en: Ne la Gunning, viool; Christine Cohen, viool; Wouter Westerhoud, orge. Daarna laatste berichten. HILVERSUM, 1071 M. A. V. R. O. Tijdsein van de A.V.R.O.-klok. Dinérmuziek. Lezing door Dr. A. B. M. van Hees. Onderwerp: ,.Die theorie van het Biljartspel, l'olrticburichton. Tijdsein van de A.V.R.O.-klok. Populair Concert door het Om- rocp-orkest o.i.v. Nico Treep. Medewerking van Keies Pruis, Humorist. Verplicht stoppen De Bildt. Persberickben van Vax Dias. Muziek. KüNIGSW USTERH., 1250 M. Concert. Muziek. LANGENJ3ERG, 469 M Muziek. Orkestconcert. Daarna laatste berichten. DAVENÏRY, 1C04 M. Kind er uurtje. Muzikaal tusschenspel. Tijdsein van Greenwich. Weer bericht. Eerste algem. nieuwsber. Muziek. De grondslagen <ier muziek. Concert. Weerbericht. Tweede algemeen nieuwsbericht. Berichten aan zeevarenden. Muziek. P Altijd, (Radio), 1750 M. Koersen en inlichtingen. Landbouw berichten. Koersen en mededeelingen. Concert. Tijdens de pauzes: Persber. lijkheden, brengen d - dee.nemers veel dichter tot elkaar, dan wanneer zij elkander nimmer ontmoeten, en de kan sen tot overeenstemming worden be langrijk verhoogd, wanneer zij niet sa menkomen onder den invloed, van een vaag ideaal,: "maar zich bêwust zijn van de groote beteekënis, een practische oplossing te vinden in het be'ang van de materieele welvaart der wereld. De conventie is een voorbeeld van derge lijke overeenstemming. Colijn eindigde zijn rede met het uitspreken van de hoop, dat de conven tie weldra practisch zou worden toe gepast en de voorloopster zou zijn van vele soortgelijke verbeteringen in de richting van internationale economi-. sche overeenstemming. De Italiaansche gedelegeerde Dinola dankte Colijn voor zijn bekwame lei. ding en uitte de hoop, dat Colijn ook de volgende economische Volkenbonds conferenties zou presideeren. HET ANTI-OORLOGSPACT. Verklaringen van Chamberlain. In antwoord op een aantal vragen in het lagerhuis, betreffende het Brit- sche antwoord op Kellogg's anti-oor logspact, verklaarde Chamberlain: ik hoop het Britsch© antwoord te kunnen zenden naar Washington voor het sluiten der parlementaire sessie^ be gin Augustus. De gedachtenwisseling met de do minions en Indië wordt voortgezet. Een anderen afgevaardigde beant woordend, die vroeg of Chamberlain van plan was, het anti-ooriogsvoorstel te nekken, door handhaving yan reser ves, verklaarde Chamberlain dergelij ke voornemens niet t© koesteren. Spre ker had de voorstellen met sympathie ontvangen en hoopte dat ze met succes zouden worden behroond. Dnitschlaiid's antwoord. Het Duitsche antwoord op .de jongste nota van staatssecretaris Kellogg, is gister aan den Amerikaanscben gezant te Berlijn overhandigd. De inhoud dezer antwoord-nota zal Vrijdag worden gepubliceerd. Briand's antwoord. De onder voorattersehap van pres. Doumerqud gehouden ministerraad, heeft zijn goedkeuring; gehecht aan de a^itwoord-nota, welke Briand voorne- mens is naav Washington te zenden, in antwoord op, Kellogg's jongste voor stel POLEN EN LITAJJEN. De permanente vertegen w c o r d l 0 van Polen bij don Volkenbond, he gistermorgen aan den secr.-g'cmcri.a van den Volkenbond de uitgewist nota's tusschen de regeoringc 11 Polen en Litauen betktesna gemaakt, n: panledding van het op, 23 Juni door tauen aan Polen voorgestelde ver Tegelijkertijd hoeft de Poolsche tegenwoordiger den sscr.-gencr 1 een baief overhandigd, waarin h wordt verzocht den tekst van dez ta's aan de verschillende leden a den Vnlkptnhpnrjsrafi/1 bekend te mak. 11 In d^rFy3!"! fopTffP tiBoydjon ook de redenen

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2