CHRISTELIJK DACBLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN 9*> JAARGANG DONDERDAG 12 JULI 1928 NUMMER 2485 CHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd cijn Per kwartaal. 2.50 Per week i 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 ffiÊTgsl Aangesloten op het Streeknet Lisse ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën pet regel 22',» cent Ingezonden Mededeelingen dubbel tarief Bij contract belangrijke reductie Kleine Advertentiën bij ro oruitbe taling ran ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents Dit nummer hestaai uit IWEE Bladeo. EERSTE BLAD. V Een mooie regeling. In vele gemeenten ook de Sleutel stad weet daarvan te getuigen kost het de grootste moeite om in verval verkeerende of reeds onbewoonbaar geworden woningen, welke nog niet bouwvallig zijn, weer in behoorlijk be woonbaren toestand te krijgen. Komt het al een enkele maal voor, dat onfril van den eigtnaar de oor zaak is, in de meeste gevallen is on macht de reden. Voor de gemeentebesturen die be schikken over beperkte middelen is het slechts in enkele gevallen moge lijk om de noodige verbeteringen met gemeentesteun te forceeren. In dien toestand poogt, blijkens zijn circulaire van 7 Juni j.l., de Minister van Arbeid, Handel en "ijverheid ver betering te brengen. Grondslag van deze hulp is het scheppen van de mogelijkheid van 't verleenen van rijkssubsidie tot een maximum be drag van f 200 per woning, onder voor waarde dat de gemeen4^ een gelijke subsidie geeft, en om voorts een voor schot te verleenen tot een bedrag van de helft der kosten van verbetering. Elke aanvraag wordt afzonderlijk beoordeeld. Het gemeentebestuur moet zich garant stellen yoor de terugbeta ling van het voorschot. Als onderpand van het voorschot, dat in 15 jaar moet worden afbetaald, hetzij in afnemende of gelijke jaarlijksche lermijnen. het zij in annuïteiten, wordt een hypo theek gevestigd op het te verbeteren pand. Deze hypotheek wordt na 10- jaar geroyeerd. Het is den eigenaar verboden: a. de woning met eenig zakelijk recht of eenigen anderen last te be zwaren; b. in het gebruik of de bestemming der woning verandering te brengen of de woning te verhuren; c. de woning te verbouwen. Wordt zonder toestemming van B. en W. de woning van bestemming ver anderd, verbouwd of verhuurd, dan is het voorschot en de bijdrage terstond op vorderbaar. Indien de verkoop geschiedt met goedkeuring van Burgemeester en Wethouders, behoeven de bijdragen niet geheel te worden teruggestort, doch kan 1/10 van het totaal-bedrag worden behouden voor elk geheel jaar, dat sedert de toekenning is verloopen. Met overeenkomstige toepassing van deze laatste bepaline heeft geheele of gedeeltelijke terugbetaling der bijdra ge alsmede terugbetaling van het res tant van het voorschot plaats, indien bi. overlijden van den eigenaar der woning binnen 10 jaar na de toeken ning der bijdrage, het gezin wordt ont bonden. Met verbetering der woning moet worden aangevangen binnen drie maanden na de beslissing. Wij meenen. dat hier een middel is aan de hand gedaan om op krachtige wijze in den toestand van vele slechte woningen verbetering te brengen. Wij bevelen overweging gaarne aan. STADSNIEUWS. NIET VAN DE FRACTIE VOORZITTERS. Dr. Van Es deelt ons mede, dat de Maandag j.l behandelde motie niet was o iderteekeni door hem als frac tie-voorzitter omdat dit de heer Huur man is maar als raadslid. Overigens blijkt, dat de onderteeke naren var de indiening geen fractie zaak maakten, noch voor iedere frac tie afzonderlijk, noch voor de rechter zijde in haar geheel. BEGRAFENIS PROF. VüRTHEIBL Zooals wij gisteren reeds kort konden meedeelen heeft aan het graf Prof. Hui- zenga het woord nog gevoerd. Na het moeitevolle leven van den overledene te hebben geschetst en daartegenover zijn groote liefde voor zijn vak en zijn leerlin gen, vervolgde de hoogleeraar: Van zijn scherp vernuft en zijn groote geestkracht getuigt zijn laatste werk. dat tusschen zijn voorlaatste en laatste ziekte voltooid is. n.l. „Smeekelingen" van Ae schylus, dat als een zijner beste werken wordt beschouwd. Spr. besloot met een woord van troost tot de familie. Vervolgens heeft de heer van Itallie, lee- raar aan het gymnasium te Den Haag, prof. Vürtheim geschetst als een voortref felijk leermeester en heeft hij hem dank gebracht voor het vele, dat hij van hem heeft mogen ondervinden. Nadat er bloemen in het graf waren ge strooid. dankte de schoonzoon van den overledene, dr. Huetjng, voor de laatste eer aan den overledene bewezen. Een groot aantal kransen en bloemen dekte de baar. BEZOEK AAN DE LEIDSCHE LICHTFABRIEKEN. Naar wij vernemen zijn de deelne mers aan de eerste serie cursussen in electro-techniek, gegeven aan onderwij zers(essen) uit de gemeenten Wad- dinxveen, Zevenhuizen, Moerkappelle, Nieuwkoop, Nieuwveen, Zevenhoven, Ter Aar, en Leiden, uitgenoodigd om op Zaterdag 14 Juli a.s. een bezoek te brengen aan dé Leidsche Lichtfabrie ken. Aan het bezoek zal vooraf gaan de vertooning van de paedagogische film „Van kolen tot electriciteit" in het bi oscope-theater „Trianon", Breestraat, Leiden, v.m. 10 uur. Verder zijn tot bijwoning van een en ander uitgenoodigd de Colleges van Burgemeester en Wethouders van de genoemde gemeenten en de betrok ken inspecteurs van het L. O. STAND DER WERKLOOSHEID. Op 11 Juli 1928 stonden ingeschre ven bij den Gem. Dienst voor Sociale Zaken 438 werkloozen. terwijl op 13 Juli IC 2? dit aantal 564 bedroeg. DE BRAND BIJ VROOM EN DREESMAN. Omtrent de brand bij Vroom en Dreesman. waarvan we reeds gisteren mededeeling deden, vernemen we nog, dat- deze brand is uitgebroken in een aan de hoofdmagazijnen grenzende opslagplaats voor meubelen. Door het spoedig en krachtig ingrij pen van de brandweer is het vuur tot deze opslagplaats beperkt gebleven. De schade, voornamelijk waterscha de, is vrij groot, doch wordt door ver zekering gedekt. De commissaris van politie, de heer Meyer, de gemeente-secretaris Mr. Dr. van Strijen, de commandant en de on dercommandant van de brandweer waren op het terrein aanwezig. Het geheele stratenblok. waar het gebouw gevestigd is, was door de po litie afgezet. De oorzaak is nog onbekend. Men vermoedt, dat er door het per soneel is gerookt, hoewel dit wordt ontkend. Van kortsluiting, zooals aanvanke lijk werd gedacht is geen sprake. OFFERBLOK GELICHT. Ongeveer een week geleden is in de R. K Kerk aan den Haagweg een of ferblok gelicht, waaruit ongeveer 40 ontvreemd zijn. Thans zijn door de 's Hertogenbos- sche politie de daders te Eindhoven overvallen en in bewaring gesteld. Ze hebben nog meer op hun kerf stok. H. B. S.-EXAMENS. LEIDEN, 11 Juli. (H. B. S. voor meisjes met 5-jarigen cursus). Geslaagd de dames J. Bloemink, M. J. Duyverman, P. A. G. de Gooyer, S L. L. I. A. Janssens, S. Neisingh, E. v Nes en J. M. Seret. LOCAAL RLT^STrr.EFOONNET LEIDEN Opgaaf van nieuwe aansluitingen in de maand Juni 1928 2551 K. Been, Buitenruststraat 1. 2440 C. J. van Dorth, Hooge Rijndijk 99. 2541 Fa den Houten. Heerengracht 56 2615 L. F. Kruijt, Mariënpoelstr. 27. 2627 E. W. T. Postel, Witte Singel 38. 2411 J. Raaymakers, Papengracht 32- 2267 Prof. Dr. G. G. J. Rademaker, Pr. Hendriklaan 34, Oegstgeest. 2C28 A. Reekers. Hooge Rijndijk 68. 2626 Fa C. J. Rosin, Hoogewoerd 58. 441 G. Sassen, Maredijk 45. 2574 M. Schreuder, Oegstgeesterlaan 35. 2522 J. N. Vreeburg. Watersteeg 2a. 473 W. van. der Werf, Rijnsburger- weg 42a. Gisteren is op den Stationsweg alhier de 52-jarige Mej. E. uit Nieuw- Vennep aangereden door een autobus- bestuurd door J. H. Mej. E. bekwam een kneuzing aan den voet en is in het Acad. Zieken- hri« verbonden. BINNENLAND. DE KONINGIN-MOEDER NAAR DE NENIJTO. De Koningin-Moeder is voornemens Vrij dagmiddag een bezoek te brengen aan de Nijverheidstentoonstelling te Rotterdam. H.M. zal zich van Utrecht per trein naar Rotterdam begeven; aankomst aldaar te 1 uur 6 min. Omstreeks 5 uur zal de ko ningin moeder naar Soestdijk terugkeeren BURGEMEESTER WYTEMA OVERLEDEN. Gistermiddag te ongeveer half zes is te Rotterdam overleden mr. dr. J. Wytema, burgemeester van Rotterdam sinds 15 September 1923. De burge meester was reeds maanden lang ziek tengevolge van een in Maart j.l. opge dane pleuris, na influenza, waarvoor hij reeds tevergeefs genezing in het buitenland had gezocht. Mr. Wytema was voordien burgemeester van Dor drecht. Mr. dr. Jan Wytema is op 30 Mei 1871 te Appingedam geboren, hij is de zoon van een zeer bekwaam genees heer. In zijn jeugd heeft hij de 'essen gevolgd aan het Gymnasium te Gro ningen, waarna hij een rechtenstudie liep aan de Universiteit aldaar. In Juli 1895 is hij gepromoveerd op stel lingen; drie jaren later werd hij doc tor in de Staatswetenschappen op het pioefschrift „Goeclerenprijzen en munt wezen". In hetzelfde jaar werd hij be noemd tot gemeentesecretaris van As sen. In 1901 werd de heer Wytema door de gemeente Schiedam benoemd tot gemeente-secretaris, maar ook in d« ze plaats zou hij niet lang blijven. Hij heeft daar namelijk zijn echtge- noote, die de dochter was van den burgemeester Versteeg, leeren kennen en toen hij met haar in het huwelijk trad moest hij op grond van art. 97 der Grondwet zijn ambt neerleggen. Zes jrren lang heeft dr. Wytema toen de functie waargenomen van hoofdcom mies ter Provinciale Griffie van Noord- Holland in Haarlem, doch toen in 1909 de plaats van gemeente-secretaris van Haarlem vacant kwam, keerde hij spoedig tot het zoo door hem geliefde gemeentewezen terug*. Eerst in 1920 volgde zijn benoeming tct burgemeester van Dordrecht 15 September 1923, toen mr. Zimmerman als burgemeester van de Maasstad af trad, werd ten tweede male de burge meester van Dordrecht tot de plaats vt.n eerste burger van Rotterdam ge- rcepen. Nu, na vijf korte jaren, die aan hem zware psysieke eischen hebben gesteld, heeft de dood een einde ge- aan dit zeer werkzame leven. Toen dr. Wytema nog burgemeester was van Dordrecht verkeerde de Mer- wedestad in een periode van stilstand, die zij trots vele energieke pogingen niet te boven kon komen. Toch waren reeds symptomen van nieuw ontwa kend leven op handels- en scheep vaartgebied duidelijk merkbaar. Onder zijn leiding werden vele maatregelen genomen, die de economische positie van Dordrecht in den lande krachtig versterkten. O.a. nam in die dagen Dordrechts gemeenteraad het besluit financieele medewerking te verleenen voor de van Rijkswege aan te leggen waterweg naar zee, in aansluiting op den Nieuwen Waterweg. Zijn ambt te Rotterdam was een ont zaglijk zware taak. De omvang van de lijst der stedelijke instellingen en be drijven is zoo groot, dat de eerste bur ger van de Maasstad zich geplaatst ziet voor een bijna niet te overkomen berg van moeilijkheden. De overledene was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Begrafenis op kosten der gemeente. Naar wij vernemen zal de begrafenis van het stoffelijk overschot van burge meester Wytema Zaterdagmiddag a.s. plaats hebben. Vertrek van sterfhuis aan den Westzeedijk te drie uur, aan komst op de begraafplaats Crooswijk te ongeveer 4 uur. Gisteravond laat is een buitengewo ne vergadering belegd door het college van B. en W. en besloten hedenmiddag om 3 uur een buitengewone raadsver gadering te houden, waar het woord zal worden gevoerd door den waarn. burgemeester mr. A. de Jong en door het oudste raadslid, den heer Huber. Voorgesteld zal worden de begrafe nis van burgemeester Wytema op kos ten der gemeente te doen plaats heb ben en de feestelijkheden ter gelegen heid van het 600-jarig bestaan van Rotterdam geen doorgang te doen vin den. De aan dit jubileum verbonden sociale maatregelen, als het verleenen van ondersteuningen aan werkloozen, zullen echter wel ten uitevoer worden gebracht. Ook het vuurwerk, dat Vrijdagavond op de Nenijto zou worden ontstoken is afgelast. GEREF. ZONDAGSSCHOOLVEREEN. „JACHIN". Onder presidium van prof. dr. F. W. Grosheide, van Amsterdam, kwam de Gereformeerde Zondagsschoolvereeni- ging „Jachin" gistereen in „Amicitia" te Leeuwarden in jaarvergadering bijeen. Aan de jaarvergadering ging Dins dagavond in de Koepelkerk ouder ge woonte een bidstond vooraf. Voorgan ger was ditmaal dr. C. Bouma, van Zwolle. De morgenvergadering was gewijd aan huishoudelijke zaken. Na een openingswoord van den voorzitter kwamen allereerst de jaar verslagen aan de orde. Die van se cretaris en penningmeester, de heeren ABoot, van Groningen, en Koster, van V althermond, werden goedgekeurd. Het verslag over de uitgaven werd uit gebracht door den heer A. Verleur, van Schoten, en dat over de „Boekbe- cordeeling", door Ds. J. A. Tazelaar van Rotterdam. De aftredende be stuursleden, de heeren J. den Boeft, te Gorinchem, en Ds. J. P. Tazelaar, em. predikant te Haarlem, werden herkozen. In de morgen vergadering werden afgedaan voorstellen van De venter, en Hengelo van eer internen aard, terwijl de secretaris kort inleid de het onderwerp „ouderavonden voor de Zondagsschool". In de middagvergadering hield Ds. J P. Tazelaar, em. predikant te Haar lem, en lid van het hoofdbestuur, een referaat over „Kan de film het Zon dagsschoolwerk dienen?" Referent verdedigde de volgende stellingen: 1. De film is, als een van de schoon ste uitvindingen der 20ste eeuw, gave van Gods algemeene genade. 2. Is de beteekenis van de film voor de wetenschap ontegenzeggelijk groot, de vermaaksfilm werd echter zulk een jammerlijk middel om jong en oud op het verkeerde pad te drijven, dat de uitdrukking: „het bioscoop-kwaad" spreekwoordelijk is. 3. Daarom is de bioscoop thans een plaats, waar de Christen niet tehuis behoort en waarvan onze leerlingen zooveel mogelijk moeten worden af gehouden; weshalve het roeping is, ook op de Zondagsschool tegen dit kwaad voortdurend ernstig te waar schuwen. 4. Het verfilmen van onderwerpen, aan den Bijbel ontleend, moet in bet algemeen worden afgekeurd, wijl de Bijbelsche tafereelen te heilig zijn om op de rolprent vertoond te worden. 5. Bijzonderlijk moet alles, wat het leven des geloofs betreft, hier ge weerd; slechts worde wat het geogra- phische en natuurkundige, wat land en leven betreft, verfilmd. 6. Als krachtige factor tot het geven van aanschouwelijk onderwijs worde de waarde van de film niet onder schat; zoo kan zij, onder den zegen des Heeren, een middel zijn in den dienst van het Evangelie. 7. Er worde echter slechts bij uitzon dering gebruik van gemaakt. De le vendige bevattelijke, rustige vertelling van de Heilige Historie is en blijve de groote kracht van het Zondagsschool- or derwijs. Op het referaat volgde een geani meerde discussie. DE ZIEKTEONGEVALLEN OP DE „IN SULINDE". We lezen n de „N. R. Crt.": Gisterochtend hebben we twee brie ven uit Indië, Maandag 1.1. ontvangen, gezien, waaruit valt op te maken, dat aan boord van de Insulinde ook op de uitreis reeds gevallen van besmettelij ke keelontsteking zijn voorgekomen. De Insulinde is 2 Mei van hier ver trokken en 2 Juni te Tandjong Priok gearriveerd. De bedoelde brieven zijn gedateerd 10 Juni en 12 Juni en behel zen de mededeeling, dat een jong- mensch uit Rotterdam, dat een betrek king ging aanvaarden in de petroleum op Java, met een keelaandoening naar het hospitaal te Weltevreden is ge bracht. Behalve dezen jongen man waren nog 27 andere 2e klasse-passa giers met dezelfde ziekteverschijnselen in ziekenhuizen opgenomen. De ons getoonde brieven zijn niet van de hand van den jongen man zelf. de een is door een vriend geschreven, die hem kwam afhalen, m de andere Belanorijksle nieuws in dit Nummer. Binnenland. H.M. de Koningin-Moeder bezocht Vrij dag (e Nenijto. Burgemeester Wytema van Rotterdam overleden. Jaarvergadering van Jachin en Barli- mens. Te Arnhem overleed Ds. J. G. Kunst, Gerei, predikant aldaar. Ernstig tramongelnk met doodelijken afloop te Oegstgeest Bnlfenland. De Malmgeen-groep der Nobile-expedi- tie op twintig mijl afstand van de Krassin gevonden. Polen wendt zich met betrekking tot de kwestie met Litauen wederom tot den Volkenbondsraad. De te Genève aangenomen conventie en protocollen inzake in- en uitvoerverbo den reeds door vele staten, ook Neder» land, geteekend. Antwoorden op het anti-oorlogspact van Kellogg. De Kroatische boerenpartij zou besloten hebben, een afzonderlijk parlement van Kroatië te Agram bijeen te roepen. is wel in den ik-toon gesteld, maar blijkbaar door iemand uit het hospi taal geconcipieerd. In beide wordt de keelaandoening als licht voorgesteld, maar er treedt toch in aan den dag, dat na een verblijf van tien dagen de zieke nog niet in staat was zelf de pen ter hand te nemen. Uit de ziektever schijnselen in den brief vermeld, is de gevolgtrekking te maken, dat een se rumbehandeling is toegepast. Het hoofdbestuur van den Centralen Nederl. Ambtenaarsbond deelt mee, dat het den directeur-generaal der posterijen en telegrafie heeft verzocht, maatregelen te nemen tot algeheele desinfecteering van de door het stoom schip Insulinde meegebrachte mail. JUBILEUM BURGEMEESTER VAN ZWIJNDRECHT. Het zilveren ambtsjubileum van bur gemeester Doorn is gisteren te Z*..ijn- drecht luisterijk gevierd. De gemeente zag er feestelijk uit. De heer Doorn heeft tal van gelukwenschen, bloemen en andere geschenken ontvangen; de schoolkinderen hebben hem toege zongen en van velerlei zijde is hij toe gesproken. De receptie te zijnen huize was zeer druk bezocht. Gisteravond is de burgemeester in een openbare raadsvergadering ge huldigd. LANDELIJKE CENTRALE VOOR JEUGD ARBEID OP GEREF. GROND SLAG. Op uitnoodiging van het Bestuur van bovengenoemde Centrale kwamen op 9, 10 en 11 Juli j.l. in het gebouw der Internationale School voor Wijs begeerte te Amersfoort een aantal be stuursleden van bij haar aangesloten organisaties alsmede eenige belang stellenden in de Geref. Jeugdbeweging ir. Congres bijeen. De voorzitter, prof. dr. T. Hoekstra, opende de vergadering, liet zingen Psalm 77 7, las Psalm 77 12—21 en ging voor in gebed. In zijn openingswoord heette de voorzitter vervolgens allen welkor ca deelde de reden mee. waarom het vo rig jaar geen congres was uitgeschre ven. Spr. wenschte den Jongelings- en Meisjesbond geluk met het pas gevier de jubileum, zijn blijdschap uitspre kend over het feit, dat bij de herden king zoo met nadruk er op was gewe zen, hoe het God de Heere is, die door middel van deze organisaties groote dingen tot stand heeft willen brengen. Deze gedachte moeten wij steeds vast houden de Heere heeft onze bonden opgericht, ze in stand gehouden en rij kelijk gezegend. Ze wordt ons zeer duidelijk in Psalm 77 gepredikt, zoo als spr. met een enkel woord aantoon de. In deze gedachte moeten wij ook nu worden gesterkt: al het werk onzer organisaties is het werk Gods en wij als Zijn knechten en dienstmaagden hebben ons in Zijn dienst te schikken. Door deze gedachte bezield, kunnen wij vol vertrouwen de toekomst te gemoet zien, ook al wisselen de per sonen, die in onze organisaties leiding geven. Het eerste onderwerp van behande ling was: „De algemeene ontwikkelng onzer Gereformeerde Jeugd", dat inge leid werd door Ds. P. Ch. van der Vliet van Utrecht. Inl. gaf allereerst een omschrijving

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1