SPLINTER UITVERKOOP Dr. Schilt's Thermopile-Microphotometer, die dient ter bepaling van de helderheid der sterrenbeelden, wordt op het Congres der Intern. Astro nomical Union gedemonstreerd. DAG-AGENDA. Maandag 9 Juli, s av. acht uur. Catechisatielokaal van Ds. Bouwman: Alg. Verg. v. d. Geref. Jeugdrad. Voorschoten. Dinsdag 10 Juli, s av. acht uur. Ambachtshuis: W. C. La- main voor de Geref. Gem. Leiderdorp. Woensdag 11 Juli. Land goed „Doeshof", Doeshrug. Openlucht meeting v. d. J. V. en M. V. op G. G. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 9 tot en met Zondag 15 Juli a.s. waargenomen door de apotheek van den heer P. du Croix, Rapenburg 9, Telef. 807. RECLAME. In Amsterdam is hij getroffen door zijn historische en artistieke schatten, die elke vergelijking tarten. „Amsterdam is vooruitgegaan en heeft stilgestaan meer dan eenige an dere stad in Nederland, en oud en nieuw zijn op verrassend harmonische wijze met elkaar vermengd". De schrijver heeft natuurlijk onze huizenbouwexperimenten opgemerkt. „In vele opzichten gelijken zij op «3e nieuwe bouwwerken in Duitsch- land, doch het zou onjuist zijn, ze niet te beschouwen als een besliste uiting van het volk zelf". Hij vindt, dat onze bouwwerken meer getuigen van kracht, dan van schoonheid. Het aanschouwen van de vele wiel rijders geeft den schrijver aanleiding Amsterdam te noemen „a city on wheels". In Gelderland en Limburg ontdekt hij een treffende gelijkenis met de Eiooiste deelen van het Zuiden van Engeland. Aan Arnhem en Nijmegen wijdt de schrijver veel aandacht; deze steden hebben hem sterk geboeid. Maastricht wordt gekenschetst als de stad van de goede liedertafels. NEDERLAND IN DEN VREEMDE. Onder voorzitterschap van den heer P. J. de Kanter uit 's Gravenhage werd Zaterdag in Musis Sacrum te Arnhem de'algemeene vergadering gehouden van de vereeniging Nederland in den vreemde. In zijn openingsrede wees de voor zitter er op, dat de vereeniging, die thans 14 jaar bestaat, weder steun van velen mocht ontvangen, waarin spr. een nieuw bewijs ziet, dat er in den geest van ons volk iets is veran derd in de laatste jaren. Met een enkel woard herinnerde spr aan het onlangs gevormde Europeesch economisch verbond, een instelling, welke werkzaam is in den geest dezer vereeniging en de volken tot elkaar wil brengen in het economisch ver keer. Spr. hoopt, dat het Europeësch eco nomisch verbond zich krachtdadig zal ontwikkelen. De mooie gedachte van het werk der vereeniging: vriendschap tusschen de; volken, kan geen vrucht dragen, wanneer niet wederkeerig de wil be staat met elkaar in vriendschap te le ven en de beletselen weg te nemen, die het economisch verkeer belemmeren. Het streven naar beperking en later wegneming der tolboomen verdient den krachtigen steun der vereeniging. Spr. doet een krachtig beroep op de leden der vereeniging om de belofte te hernieuwen de vereeniging nader tot haar doel te brengen. Hij brengt hulde aan den secretaris en vraagt hem te steunen in zijn veel omvattend werk. Voorts dankt hij den burgemeester van Arnhem, Mr. S. J. R. Monchy, lid van het hoofdbestuur voor zijn aan wezigheid. Na goedkeuring van het jaarverslag en van de rekening en verantwoor ding werden de aftredende bestuurs leden herbenoemd, n.l. de heeren: Mr. J. H. L. Bergsma te Amsterdam, Mr. A. A. de Veer te Middelburg, Ir. P. J. Ott de Vries, Jlir. Mr. J. L. W. C. von Weiier en de Onnes van Nijenrode, al len te 's Gravenhage. Na afloop van de vergadering ver trokken de deelnemers per Geldersche tram naar „Carolina-Hoeve'' in de Onzalige Bosschen onder Ellecom, waar een gezamenlijke koffiemaaltijd plaats had. Hierna werd een wandeling gemaakt door de bosschen van Hagenau, eigen dom van de vereeniging van Natuur monumenten. Omstreeks half drie werd op den Geitenberg thee gebruikt en vervol gens naar Dieren terug gewandeld, vanwaar men per Geldersche tram naar Arnhem terug keerde. Vanaf het Velperplein werd per ex tra tram gereden naar de Indische tentoonstelling op Zijpendaal. Nadat de tentoonstelling bezichtigd was, begon om half zeven in het Eu ropeesch restaurant een gezamenlijke maaltijd. BOND VAN GEREF. MANNEN- VEREENIGINGEN. De Bondsdag van den Bond van Geref. Mannenver. in Nederland zal dit jaar te Schevenigen worden ge houden. En wel op 12 Juli in de Bethelkerk. Als sprekers zullen optreden: de Bondsvoorzitter Ds. C. J. v. d. Boom, van Overscliie; Ds. G. J. Feenstra van Scheveningen; Ds. Y. v. d. Zee van Amsterdam; Ds. P. Nomes van Den Haag. Voorts hoopt de in onze kringen be kende heer Arie Post eenige stukken te declameeren. De Bondsdag, vorig jaar te Dord recht gehouden, slaagde uitnemend. En deze Bondsdag behoeft waarlijk niet minder te worden. Tot flink bezoek wekken wij gaar ne op. WERKVERRUIMING. De rijkscommissie werkverruiming heeft dezer dagen vergaderd onder voorzitterschap van Prof. D. W. H. Nolens te 's Gravenhage. Met leedwezen nam de commissie er van kennis, dat, ondanks de geest van Genève, Engeland besloten heeft tot verhooging van de invoerrechten op geslagen emaillewaren, tot 25 pet. ad valorem, waardoor onze uitvoer gevoelig wordt getroffen, te meer daar Engeland's industrie bovendien een voorkeur geniet in het Britsche Rijk. Besproken werd de economischen toestand in Zeeuwsch Vlaanderen; de wensch werd uitgesproken, dat voor deze streek een commissie van voor aanstaande mannen tot stand zou ko men, met het doel, de economische situatie in Zeeuwsch Vlaanderen te bevorderen. Vastgesteld werd op welke wijze het gebruik van Nerlerlandsch grint zop kunnen worden bevorderd. Met belangstelling nam de commis sie kennis van het adres van de Handelsvereeniging van metaalindu- strieelen, inzake voorbereiding van den bruggenbouw over de groote ri vieren. Een definitief besluit in deze werd nog niet genomen. Met instemming vernam de com missie het besluit van de regeering, betreffende maatregelen ter bevorde ring van een bepaalde industrie. De commissie vond geen vrijheid na de gevallen beslissingen, aan de regeering gunstig te adviseeren, be treffende het verstrekken van een subsidie voor een groote. export-order. Mededeeling werclgedaan van be moeiingen betreffende een aantal or ders, die ten doel hadden te bevorde ren, dat de uitvoering van deze orders aan de Nederlandsche nijverheid ten goede zou komen. In. vele gevallen hadde bemoeiing der commissie een gunstig resultaat. De commissie stelde met leedwezen vast, dat er. nog altijd onoverdacht or ders worden geplaatst of eischen ge steld worden, waardoor de nationale nijverheid niet wordt gediend. Ten opzichte van een zeer belangrij ken order zet de commissie haar be moeiingen voort, opdat de levering hiervan worde opgedragen aan de na tionale nijverheid. BUITENLAND. HET ANTI-OOELOGSPACT. Een verklaring van Kellogg. Volgens een bericht uit Washington is op de persconfei'entie in het departement voor huitenlandsche zaken, naar aanlei ding van de berichten, uit Europa om trent plannen tot het doen opnemen van een aanvullend protocol hij het pact tot uitbanning van den oorlog, waarin de af zonderlijke mogendheden hun opvattin gen zouden preciseeren, verklaard, dat Kellogg niet van plan is een zoodanig protocol te onderteekenen en ook niet ge looft, dat desbetreffende voorstellen zul len worden gedaan. De staatssecretaris hoopt integendeel in den loop van de volgende week van de re-, geeringen, aan wie de Amerikaansche voorstellen, zijn toegezonden, de mededee ling te ontvangen, dat deze mogendheden bereid zijn om het pact te önderteekenen. DE WAFD-PARTI.T EN DE REGEERING. Ontbinding der Kamer aanstaande. Volgens berichten uit Kairo hield de afgetreden minister-president Nahas Pa cha in een vergadering een rede, waarin hij de leden van de Wafd-partij opriep de regeering van Mahmoed Pacha met alle middelen te bestrijden. De president van de Egyptische Kamer oogstte grooten bijval met de verklaring, dat elk middel ter bestrijding van de re geering gerechtvaardigd is. Deze openlijke oorlogsverklaring van de Wafd-partij aan de regeering zal, naar al gemeen wordt aangenomen, het ontbinden van de Kamer tegen het einde van de maand tot gevolg hebben. SCHEEPSRAMP OP DEN ATLANTISCHEN OCEAAN. 300 personen omgekomen. Naar uit Santiago de Chile wordt ge meld, is het Chileensch stoomschip „An gamos", hetwelk dient voor transport van troepen, op weg naar de haven van Lebu, met 200 personen aan boord nabij de Chi- leensche kust vergaan. De kapitein van het schip had voor den ondergang van zijn schip zelfmoord ge pleegd Uit Londen wordt gemeld, dat de „An- gamos" precies 295 personen aan boord had en wegens den hevigen storm aan den grond is geloopen, waarna het roer brak en de „Angamos" een speelbal der woeste golven werd. Het schip werd tegen de rotsen te pletter geslagen en verging met man en muis.. Slechts vier man wis ten zich zwemmende te redden. Hulp kon niet geboden' worden, daar de storm met hevigen kracht bleef aanhou den. Alle oorlogsschepen wélke "zich spoed den naar de plaats, waar de „Angamos" verging, hebben geen spoor van het schip kunnen ontdekken. Er waren verscheidene vrouwen en kin deren onder de passagiers. Uit Santiago wordt gemeld, dat het aan- al der passagiers en bemanning, die bij het vergaan van de „Angamos" zijn om gekomen nooit juist kan wórden -opgege ven. - i De „Angamos" heeft verschillende ha-- vens aangedaan, doch waarschijnlijk zijn er 300 menschenlevens te betreuren. Het vaartuig heeft haar roer in den storm verloren. De vier overlevenden doen een verschrikkelijk verhaal van hun redding. Nader wordt uit Santiago, gemeld, dat de passagiers voornamelijk arbeiders wa ren, met hun familieleden. Na uren van hevigen strijd tegen den storm, waarbij het roer aan stukken werd geslagen, liep 't vaartuig op een rots. Pogingen werden toen aangewend, om booten uit te zetten maar de' verschrikkelijke overslaande zeeën kapzeisden deze zoodra zij' de gol ven raakten.- Tengevolge van d'ë branding en de hooge golven, werden de schipbreu kelingen tegen de rotsen geworpen of dreven zij terug in de onstuimige zee. DE VERDWIJNING VAN LOEWENSTEIN Het vliegtuig Verzegeld. Verschilende gebeurtenissen der laatste 24 uur werpen een nieuw licht op de ge heimzinnige verdwijning van den bankier Alfred Loewenstein. De. Engelsche minister van luchtvaart heeft last gegeven, zonder hier eenigerlei verklaring aan toe te voegen, de vliegma chine waaruit Loewenstein in zee zou zijn gestort, te verzegelen. Het vliegtuig is sinds Vrijdag in een hangar te Croydon ondergebracht. Te Londen verluidt uit Brussel, dat de kerkdienst voer den verdwenen bankier, die aanvankelijk op Woensdag was be paald, is uitgesteld, in verband met het feit, dat de dood van den heer Loewen stein nog niet definitief vast staat. Ronald Drew, de piloot van het vliëg- tuig van den bankier, en de mecanicien Little zijn uit Engeland dringend naar Brussel ontboden. Zaterdagmiddag zijn zij met de gewone stoomboot uit Engeland vertrokken. Drew verklaarde vóór zijn vertrek niet te weten, wie de pèrsonen waren, met wie hij in Rèlgie,- In verband met deze reis; te doen zou hébben.- De pi- - loot volstond er verder mee, met nog te verklaren, dat men hem eenige instruc ties had gegeven in verband waamee hij zich naar Crofdon had begeven, om met het vliegtuig van Loewenstein naar Brus sel te vertrekken, toen hij vernam, dat V vliegtuig verzegeld was. Zaterdag is het vliegtuig, van Andrew Holt, dat op alle punten gelijk is aan dat van den verdwenen bankier, om half een uit Croydon naar Brussel vertrokken. An drew Holt bevond zich zelf in het vlieg tuig, dat door Mac Intosh bestuurd werd. Te Londen vraagt men zich, volgens de „Matln" af, wat de redenen van al deze overhaaste reizen kunnen zijn. Men heeft den indruk, gegeven de (Belgische) natio naliteit van den verdwenen bankier, de Belgische justitie een onderzoek naar het ongeluk wil instellen (indien er althans een ongeluk heeft plaats gehad), nu noch de Fransche, noch de' Engeljche justitie voornemens schijnen te zijn tusschenbeide te komen. De vreemdste geruchten over de ver dwijning van den heer Loewenstein blij ven te Londen en Parijs als te Berlijn en Brussel hardnekkig de, ronde doen. Zondag deed volgens pas ontvangen be richten uit Tilbury (Londen) te Parijs het bericht opgeld, dat verleden Donderdag aldaar geheimzinnig een passagier is ont scheept, die met de „Flamand" een gere- geldien dienst tusschen Duinkerken en de Engelsche havens onderhoudt. Natuurlijk is het een. onmogelijkheid gebleken ook maar de geringste bevesti ging van dit bericht te krijgen. In ieder geval heeft men het raadzaam geoordeeld om ten gevolge 'van de yele veronderstellingen, die gemaakt kunnen worden, de piloot de heer Drew, voor zijn vértrek naar Brussel opnieuw te inter viewen. „Het is eenvoudig belachelijk zoo ver klaarde hij te beweren dat de heer Loe wenstein te Croydon in de' vliegmachine, die ik bestuurde, geen plaats zou hebben genomen,, en nog dwazer is het te durven zeggen, dat hij op Franschen bodem zou zijn ontscheept, zoódat hij nog. tot de le venden behoort. Dat is gewoonweg idioot". De dokter van Loewenstein, heeft aan een vriend een brief geschreven, waarin hij zegt, dat in tegenstelling met alle anders luidende berichten de gezond heid van den verdwenen bankier uitste kend was. „Loewenstein werkte buitengewoon hard, was nooit moe, deed veel aan sport; paard rijden, boksen, golf. Hij was bui tengewoon sterk", schrijft de geneesheer, die Loewenstein vergezeld heeft op diens reizen in Engeland en in België en die hem te Parijs geregeld opzocht. DE TOESTAND IN CHINA. Feng te Peking aangekomen. Tof algemeene verrassing is generaal Feng toch nog te Peking aangekomen om de feestelijkheden van de nationalisten bij het grafmonument van Soen Jat Sen bij te wonen. De minister van huitenlandsche zaken heeft aan de vertegenwoordigers van Ita lië en Denemarkèn laten wéten, dat nu de bestaande verdragen zijn afgeloopen, nieu we onderhandelingen kunnen gevoerd worden over nieuwe verdragen op den voet van absolute gelijkheid en wederkee- righëid. HET LABOUR-PROGRAM. Voor de a.s. verkiezingen. De labour-partij heeft in verband met de komende algemeene verkiezingen haar politiek in een brochure toegelicht. De partij grondt haar -eisch om aan het bewind te komen op de noodzakelijkheid van de invoering eener nieuwe sociale orde en onverwijld herstel van den nood toestand van het land. Zij stelt eischen betrekking hebbende op verstrekkende industrieele wetgeving, rtationaliseering van grondbezit en indus trie, uitbreiding der sociale instellingen en opvoeding. Het financieel program beoogt o.m. de invoering van belastingtoeslag voor inko mens boven 500 pond per jaar, verhooging van de successiebelasting op het grondbe zit en afschaffing van de belastingen voor het levensonderhoud. Voorts éischt het program aanmerkelijke vermindering der hewapeningskosten. POLITIEKE AANSLAG TE SOFIA. Volgens een te Belgrado binnengekomen telegram van een Bulgaarsch nieuws agentschap werden gisteren twee man nen door drie onbekenden neergeschoten. Van de slachtoffers bleef er een op- de plaats dood achter, de ander kon nog naar het ziekenhuis worden vervoerd, al waar hij aan de bekomen verwondingen overleed. Bij het' onderzoek werd vastgesteld, dat de overledene generaal Protogerow was, de leider van de Macedonische komitad- sji's en president van de Maceonische or ganisaties, kaarvan er ook enkele in Joe- go-Slavië zetelen. De politie arresteerde een der daders, doch zijn naam wordt ge heim gehouden. Waarschijnlijk is de tweede vermoorde een bekende politieke persoonlijkheid. De aanslag heeft in Sofia groot opzien gebaard en wordt ook in Joego-Slavië druk besproken. Bevestiging van bovenstaand bericht werd nog niet ontvangen. ONGELUK MET EEN HANDGRANAAT. In het dorp Lasniz bij Kattowitz had Zondag een verschrikkelijk ongeluk plaats. Een aantal kinderen speelden met een op het veld gevonden handgranaat. Het moordtuig explodeerde, waardoor 22 kinderen verwondingen opliepen. Acht kinderen waren op slag dood. 14 anderen werden in hopeloozen toestand naar het ziekenhuis vervoerd. Een onderzoek naar de oorzaak is gaande. DE STAKING IN DE HAVEN VAN ANTWERPEN. Daar tusschen de patroons en arbeiders van de timmerlieden in het scheepsrepa- ratiebedrijf overeenstemming is bereikt, is de arbeid heden hervat. De staking heeft 7 weken geduurd. KORTE BERICHTEN. Te Neuköln bij Berlijn heeft Za- t. rdag een geweldige brand gewoed in de groote carosseriefabriek van de fa. Grautschot. De aangerichte schade is er.orm groot, doch wordt grootendeels door verzekering gedekt. Volgens berichten uit Athene is dc- ontbinding van de Kamer bepaald op 19 Augustus, evenals de nieuwe verkiezingen; de nieuwe Kamer komt op i'9 September bijeen. Te Alt-Morschen bij Kassei is Za terdag een ketel ontploft, waarbij zes personen om het leven zijn gekomen. Bij de ontploffing werd een der perso nen levend verbrand; ook de vijf an- Radio-Programma. WAT ER VANAVOND TE HOOREN IS. HUIZEN, 340.9 M. (Na 6 uur n.in. 1870 M.). N. C. R. V. 6.15 Cursus Fotografie. 7.30 Zangcursus. 8.00 Spreker (ster)me;j. W. Kliu- kert, Directrice der Opleidings school v. Chr.-Maatschappe iike 1 Arbeid (O.C.M.A.), Amsterdam. Onderwerp: „Ben nieuwe rich ting in de Meisjesopvoeding". De hieer P. C. Tolk, omroepr N.C. R.V. Onderwerp: „Het Blauwe Busje". Muzikale medewerking verleenen: miej. Noly Verl: egt alt, Dordrecht; de heer J;;.c. Schaap, piano, Dordrecht. Daarna laatste berichten. HILVERSUM, 1071 M. A. V. R. O. 6.00 Tijdsein van de A.V.R.O.-klok. 6.00 Voor-avondconcert door het Om- roep-orkest o.l.v. Nico ïreêp. Medewerking van Emima Pijn appelOpetz, viool. 7.45 Politieberichten. 8.00 Tijdsein van de A.V.R.O.-klok. 8.01 Louis Schmidt bespreekt het Kurhaus Programma. 8.15 Concert. 10.50 Persberichten van Vaz Dias. KöNIGS VV USTERH., 1250 M. 5.20 Concert. 8.50 Concert. Daarna laatste berichten. LAN GEN BERG, 469 M. 6.20 Muziek. 7.50 Muziek en zang. Daarna nieuwsberichten. DAVENTRY, 1604 M. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Muziek. 6.50 Tijdsein van Greenwich. Weer bericht. Eerste algeui. nieuwsber. 7.05 Muziek. 7.35 De grondslagen der muziek. 8.05 Concert. 9.20 Weerbericht. Tweede algemeen nieuwsbericht. 10.05 Muziek. 10.35 Muziek. 11.20 Muziek. PARIJS, (Radio), 1750 M. 5.05 Koersen en inlichtingen, 8.20 Landbouwberichten. 8.35 Koersen en mededeelingen. 9.05 Concert. Tijdens de pauzes: Persber. deren kregen brandwonden doch on dervonden bovendien schadelijke ge volgen door het inademen van kool- monoxyde. De bladen memoreeren den 90sten geboortedag van Graaf Zeppe lin. Zij brachten hem hulde voor zijn levenswerk en wezen op de aanstaan de proefvluchten van den grooten nieuwen Zeppelin. De Duitsche dichter Stefan Geor ge werd Zaterdag 80 jaar. Bij Oviodo in Spanje.is een auto bus van een hoogte van 34 Meter ge stort. Hierbij werden vier persopen gedood en talrijke gewond. Volgens een bericht van de New- York Herald heeft Hoover aan presi dent Coolidge zijn ontslagaanvraag voorgelegd. William Butler komt in aanmerking als zijn opvolger. UIT DE OMGEVING. AARLANDERVEEN. Eierenveiling. Aangevoerd 6088 stuks. Kippeneieren f4,855,25; een deneieren f4,404,80 p. 100 st.; bo ter 8590 ot.kaas 4052 ct.aard beien 3036 ct.; alles per pond; sla V21 ct. per krop; ^bloemkool 421 ct. p. st.; jonge konijnen 65 ct. p. st. P. R.. alhier, beschuldigd van het uitlokken van dierenmishandeling' is door de Haagscbe Rechtbank vrijge sproken. Bij de aanbesteding van de ge deeltelijke vernieuwing van de Zien- des luis, was laagste inschrijver J. Woer- de te Nieuwkoop voor f 5.395- Naar wij vernemen zal alhier een bazaar worden gehouden voor het op gerichte Fanfarecorps. Burgerlijke stand. Bevallen: C. Kloek geb. Groen in 't Wout, d. ALPHEN AAN DEN RIJN. Ds. G. Salomons, Predikant bij de Chr. Geref. Kerk te Amersfoort, lieeft voor het beroep naar de Chr. Geref. Kerk alhier, bedankt. BOSKOOP. De heer P. A. v. d. Broek, koster der Ned. Herv. Kerk, he ft tegen 1 October a.s. ontslag uit die betrekking aangevraagd. Die Boskoopscbe Burgerwacht be haalde op den Kringwedstrijd te Al phen a. d. Rijn van de.21 personeele prijzen, er niet minder dan 11, tevens werd zij voor de tweede maal win naar van den wisselbeker. Wordt deze het volgend jaar wee! gewonnen, dan gaat de beker iu eigen dom over. De heer P. A. Colijn, burgemees ter dezer gemeente, is van zijn bui- tenlandsch verlof terug gekeerd, en heeft zijn werkzaamheden weder he a vat. In dé afgeloopen week werden aan de bad- en zweminrichting 463 heeren-, 488 dames- en 255 volksbaden genomen. Aan dé 'heeren W. v. Bergen en C. A. Bontekoe, Ss door B. en W. voor waardelijk vergunning verleend voo? het -oprichten van slachtplaatsen ia hun perceelen aan de Zuidkade en Zij- Jew eg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2