WAALS UITVERKOOP MMBIEBI10 SPLINTER 0.07s 1.49 2.50 0.17s 1.00 0.18 0.38 0.S4 4.75 1.85 4.95 18.25 0.78 2.75 0.63 82.50 Haarlemmerstraat 130/136. UITVERKOOP RECLAME 10/4 Ruwe Katoen voor Divan met moderne land- - Fn Lakens I 0.375 huisstof I 7.50 Lingeriekatoen Machinegaren, 500 yards klossen Heerenoverhemd met piqué borst Manchester mansbroeken Vuilnisblikken met gouden décor Mans dril Overhemden 6 stukken Kamemelkzeep voor Tricot Jongens- en Meisjesbroeken Kleurechte Zephir Kruip- pakjes 0.16s Divankleed, gobelin Deuken Ligstoelen, zeer solide Massief eiken Radiotalels Massiel eiken Radiokaslen Zwaar gevulde Hoofdkussens Matrassen voor Kinder- ledikanfen Molton Dekens, kleurechte randen Compleet ameublement: Pitch Pine linnenkast, 2-pers. ledikant, waschcommode m. spiegelopzet, tafel, nacht kastje en 2 stoelen, compleet slechts IN ONZE PORTIEK VERKOOP VAN: Een Enorme partij Coupons, waaronder de nieuwste Zomerstoffen VOILES - ZEPHIRS - TROPICALS, ENZ. ENZ. Radio-Programma. WAT ER VANAVOND TE HOOREN IS HUIZEN, 340.9 M. (Na 6 uur njn. 1870 M.j. N. C. R. V. 500 Concert. Medewetrtendenmej. Annie Viseh, declamatie en den Steele J„ H. O. Bley, orgel. K. B. O. 7.00 Curaus Gregoriaaaiacli. Y. P. R. O. 7..3S Miededeelingen van biet Vrijz. Prot. Persbureau. 740 Sj. Wemer, cello, Solo-cellist van bet Utr. Sted. Orkest; [0 v. d. Pauw, piano, Bilthoven. Sxx> Leaing. Spreker: Ir. Jan Gra- tama. Onderwerp: „Religie en Kerkbouw". 8.45 Cello en jpiano. 9.00 V.PJt.O.-Cuisus. Spreker: Just Havelaax. Onderwerp: „Proble men in de, modem© kunst". II. „Symboliek en Kerkbouw". Hierna Persberichten Vaz Dias. HILVERSUM, 1071 M. A. V. R. O. i.30 Vooravond-Concert door het Om roeporkest o.l.v. Nico Treep. Soliste: Diny Ruyneman B'echt, zangeres. Aan den vleu gel: Egb. Veen. Tijdsein van de A.V.R.O.-klok. 7.15 Boekbespreking door den heer Herman Robbers, over het werk van Karei van de Woes- tjjne. 7.45 l'oluieberichten. 8.00 Tijdsein van de A.V.R.O.-klok. 8.00 Concert door het Stafmuziek korps der Kon. Marine. Ka pelmeester: L. H. E. Leisti- kow. 9.00 Verplicht stoppen Ite Bildt 10x10 Persberichten vaa Vaz Diaa. KöNIGSW USTERH, 1250 M. 5.50 Concert. _i 8.50 Concert. Daarna laatste berichten. LANGENBERG, 4.62 M- 6.20 Muziek. 8.35 Concert. Daarna nieuwsberichten. DAVENTRY, 1604 M. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Muziek. 6.50 Tijdsein van Greenwich. Weer bericht. Eerste algem. nieuwaber. 7.05 Muziek. 7.35 De grondslagen der muziek. 8.05 Concert 9.20 Weerbericht. Tweede algemeen nieuwsbericht 9.5; Muziek. 10.05 Muziek en zang. 11.05 Muziek en zang. 11.35 Muziek. PAKIJS, (Radio), 1750 M. 5.05 Koersen en inlichtingen. 8.20 Landbouwberichten. 8.35 Koersen en mededeelingen. 8.50 Concert. Tijdens de pauzes: Peraber. LUCHTVAART. HET RAPPORT VAN NOBILE. Het rapport van Nobile over het lot van de Italia is gepubliceerd. In het rapport zegt Nobile, dat bij eenige oogenblikken voor de catastro phe het idee had, dat er door het ijs een groep veiligheidskleppen openge bleven was. Hij gaf order aan den machinist Alessandrini om de klep pen te onderzoeken. Toen Alessandri ni twee meter had geloopen, stootte het luchtschip tegen het ijs. Nobile moest toen de gaskleppen af sluiten. Hij 'acht het waarschijnlijk, dat de ballon toen gescheurd is. Door dat het schuitje was losgeslagen, werd het luchtschip weer lichter en daar door kon het verder drijven, hoewel nu geheel stuurloos. Na korten tijd verdween het in de wolken. Hij is over tuigd, dat het niet lang meer in de lucht heeft kunnen blijven door ver lies van gas. Bovendien heeft men op het oogenblik van de botsing den ma chinist Arduina naar buiten zien ko men. Gezien zijn ervaring is het zon der twijfel, dat bij spoedig heeft pogen te dalen, wetende, dat bet schip van het land af dreef. Nobile denkt daarom, dat het schip nog een half uur in de lucht is ge bleven en met den heersclienden wind kan het niet meer dan 20 of 29 K.M. hebben afgelegd. DAG-AGENDA. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 2 tot én met Zondag 8 Juli a.s. waargenomen door de apotheek van den heer C. B. Dpyster, Nieuwe Rijn 28, Telefoon 523. RECLAME. Rede Prof. de Sitter. De voorzitter der Unie, Prof. Dr. W. de Sitter, uit Leiden, opende de ver gadering met een kort welkomstwoord waarna hij door de aanwezigen staande aangehoord, de sedert de vorige vergadering overleden leden herdacht. Dit congres, aldus vervolgde spr., zal een belangrijk tijdperk in de ont wikkeling de Unie inluiden. In 1919 gesticht door vertegenwoor digers van 7 of 8 landen, waren er op het eerste congres in Rome 18 naties vertegenwoordigd, in 1925 te Cambrid ge 21 naties, en thans 23. Spr. heette de nieuw toegetreden landen. Argentinië en Egypte, welkom Maar niet speciaal door de gestadige groei 'is deze periode van belang. Op dit congres begroet de Unie als gasten acht verschillende naties, die tot dusver niet tot de Unie waren toe getreden. Spr. zegt gebruik te hebben gemaakt van zijn recht als voorzitter om astronomen van alle naties uit te noodigen en het verheugt spr., dat zoovelen aan de uitnoodiging gehooi* hebben gegeven. In het Duitsch heet spr. daarna de Duitsche astronomen welkom. In de oorlogsjaren aldus Prof. de Sitter, zijn er in de verschillende landen vooroordeelen gerezen, die de internationale samenwerking moesten belemmeren. Slechts langzamerhand konden die vooroordeelen worden overwonnen en de noodzaak van inter nationale samenwerking heeft ook hier die moeilijkheden overwonnen. Spr. wijst er op, dat de astronomie steeds in samenwerking is voorgegaan en dat dit congres, het eerste van alle bij de Research Council aangesloten Unie is, dat werkelijk internationaal is. In het Engelsch zijn rede vervolgend begroet spr. daarna de andere gasten uit Rusland, Hongarije, Roemenië, China, Oostenrijk, Esthland en Li- thauen. Spr. zet vervolgens uitvoerig uit een, hoe noodzakelijk de internationa le samenwerking is voor de oplossing der verschillende astronomische vraag stukken. Het eigenlijke werk zal na tuurlijk gedaan móeten worden door de astronomen zelf, maar voor 't nemen van officieele beslissingen, het admi- nistreeren van fondsen, liet uitgeven van gelden, zal dikwijls de autoriteit van een internationale organisatie van vertegenwoordigers van alle naties noodig zijn. Spr. behandelt daarna de verhou ding van de Research Council en de door haar gestichte en aan haar on dergeschikte unies. De Research Coun cil moet naar spreker's meening het symbool van de eenheid der unies zijn het orgaan van hun onderlinge over eenkomst en verkeer. Het werk van de wetenschap kan echter alleen in de unies worden gedaan en zij moeten geheèl worden vrijgelaten in de wijze, waarop zij dit willen doen. In elke fa milie meent spr. komt het tijd stip, dat de kinderen volwassen wor den en hun eigen weg willen gaan. Spr. schetst vervolgens de belang rijkste vraagstukken, die door het congres behandeld zullen moeten wor den. Speciaal noemt spr. de nomen clatuur, enz., die door een internatio nale overeenkomst moet worden ge regeld. Belangrijke landen als Duitschland, maken thans nog geen deel uit van de Unie en het lijkt ons daarom ge- wensebt een beslissing uit te stellen maar hoe langer men wacht, hoe groo- ter de verwarring zal worden en hoe moeilijker of het zal zijn in de toe komst tot overeenstemming te komen. Voorts wijst spr. nog op de te nemen maatregelen om het voltooien van enkele gedeelten van de „Carte du Ciel" (Hemelkaart) en op de regeling van het „Bureau de l'Heure" .(Tijdbu- reau). Na de opsomming van de voornaam ste werkzaamheden aldus vervolg de Prof. De Sitter zftilt u begrijpen, dat er veel van uw tijd en werkkracht zal gevergd worden. Wanneer het be lang van onze conclusies evenredig zal zijn aan het aantal personen, dan zal dit congres het belangrijkste wor den, dat de Unie heeft gekend. Spr. hoopte, dat de uitstapjes, ont vangsten, enz. eveneens aantrekkelijk zouden zijn en eindigde met den wensch en het vertrouwen uit te spre ken, dat het derde congres van de Internationale, Astronomische Unie in alle opzichten zal slagen. Na de rede van prof. De Sitter werd overgegaan tot de behandeling van de agenda. In de plaats van wijlen prof. Cerulli werd tot vice-voorzitter van de Inter national Astronomical Union gekozen prof. dr. G. Abatti, Florence. Tot secretarissen werden benoemd prof. H. Chrétien, Parijs; dr. J. E. de Vos van Steenwijk, Noordwijk; en dr. G. van Biesbroeck, Brussel. Tot voorzitters werden gekozen: van de sectie voor meridiaan astrono mie: prof. Sir Dyson, Engeland; van de sectie voor de hemelkaart: prof. H. li Turner, Engeland; van de sectie voor planeten enz.: Rev. Th. E. R. Philips, Engeland; van de sectie voor stellaire parallaxen: prof. F. Sclilesin- gei', Yale-University, Amerika;/van de sectie voor photometrie; prof. dr. P. J. van Rijn,: Nederland (Groningen); van de sectie voor dubbele sterren: prof. E. Hertzsprung, Nederland (Leiden); en van de sectie voor zonnepbysica: prof. C. S. St. John, Mount Wilson, Amerika. De benoeming van leden voor de fi- nancieele commissie werd aangehou den tot de vergadering van aanstaan den Donderdag. De voorstellen betrefende de statu tenwijzigingen werden ter beraadsla ging verwezen naar d-° verschillende secties, waar zij thuis behooren, met uitzondering van het voorstel betref fende de tot dusver nog niet als lid aangesloten landen. Mededeeling werd gedaan, dat tele grammen waren ingekomen van prof. Piedro Maffi van het observatorium van het Vaticaan en van prof. Hale van het Mount Wilson Observatorium, waarin de beste wenscben voor het welslagen van het congres werden uit gesproken. Hierna werd de ochtendzitting ge sloten. Vanmiddag is een aanvang gemaakt met de sectievergaderingen. De vol gende secties kwamen bijeen: Meri diaan astrgnomie; de sectie voor de hemelkaart; de sectie voor de plane ten; de sectie voor de ster-paralaxen; d6 sectie voor de photometrie, de sec tie voor de dubbele sterren en de sec tie voor de zonne-physica. De dames der deelnemers aan het congres hebben hedenmiddag onder leiding van het dames-comité de ver schillende merkwaardigheden van I eiden bezichtigd. PROF. DR. J. J. G. VüRTHEIM. De toestand van prof. Vürtheim 'was heden zorgwekkend. PROF. DR. J. W. v. d. VALK. Naar wij vernemen had prof. dr. J. W. van der Valk, 'te Groningen, be noemd tot hoogleeraar in de huid- en geslachtsziekten aan de Universiteit alhier, tot heden nog geen beslissing genomen, of hij deze benoemng aan neemt. GEMEENTELIJKE KWEEKSCHOOL. Geslaagd alle candidaten, n.l. de heeren H. B. van der Lee, Voorscho ten; F. A. de Lincel, Noordwijk; J. Viersen, Warmond; P. W. Verbeek en N. van Veen, Leiden. TOELATINGSEXAMEN CHR. H.B.S. Voor het toelatingsexamen tot de Chr. H.B.S. alhier zijn geslaagd: Hermina M. Kuipers, George D. Perk, Joha.' W. Duymaer van Twist, Koos W. 11. Rotteveel, Willem Betist, Frans Hesselink, Cornelis Wilbrink, Toos Hemard, Gerrit Zandbergen, Mieke E. Kuyper, Louis C. Affourtit, Johannes P. Fontein, Tom Wal- beehm, Johannes van Zwieten, Hendrik J. Broekhuyzen, Anna Oudshoorn, Leen- dert de Graaff, Gerrit J. M. Goslinga, Ja cobus Laman, Hendrik Groenendijk, A. den Ouden, Paul Weede, J. II. van Kerck- hoff, Eelco C. v. d. Heide, Frans VV. van Limburg Stirum, Ernst J. van Mens, W il helm C. Ouwehand, Kees 'de Jong, Leen dert Parlevliet. Klasse II: T. van Eysinga. Klasse IV: F. Tielemah. Gisternamiddag te half zeven is de 74-jarige mej. J. V. geb. v. R., wo nende in de Heerensteeg, in de Pietér oe la Courtstraat. komen te vallen, waarbij ze het dijbeen brak. Na door den E.H.D. verbonden te zijn is;zë naar het Ac. Ziekenhuis overgebracht. Hedenniorgen is de 20-jarige Mej. S. W., fabrieksarbeidster, wonende in oe Julianastraat, in de wassclierij van Van O.» aan de Haarlemmertrékvaart, met de vingers onder een elëctr. pers geraakt. Drie vingers werden gekneusd en ontveld. Mej. W. is in het Ac. Zie kenhuis verbonden. RECLAME De hooge-hakken-perEode heeft vele voeten verzwakt. Ze zakken door. 'n GOED PASSENDE Steunzool brengt En den regel baat. Prijzen van 0.90 1.50 2.50 „DE CENTRQLE" Haari.siraat 74 L. VAN ESCH Wzn. BINNENLAND. PRESIDENT-DIRECTEUR RIJKS VERZEKERINGSBANK. Naar wij uit goede bron vernemen, zal de president-directeur van de Rijksverzekeringsbank, de heer V. Noest, binnenkort uiterlijk op 1 Januari 1929 als zoodanig aftreden wegens het bereiken van den 65-jari gen leeftijd. Mr. P. RINK. In den toestand van het Eerste Ka merlid mr. P. Rink is thans zoodanige gunstige wending gekomen, dat de heer Rink gisterenmiddag, voor het eerst na geruimen tijd weder een wan deling heelt gemaakt. BUITENLAND. DE DUITSCHE REGEERINGS- VERKL ARING. De motie voor de regeering aangenomen. E>e Duitsche Rijksdag heeft met 261 stemmen tegen 134 en 28 onthoudin gen de motie aangenomen, waarbij de regeerings verklaring wordt goedge keurd. Tegen stemden communisten, natio naal socialisten, Duitsch-nationalen en christelijk-nationalen en boerenpartij'. De economische partij en eenige kleine groepen onthielden zich v^n stemming. De Rijksdag is tot Dinsdagmiddag verdaagd; dan zullen het voorstel'voor den nationalen feestdagen het nieuwe wetboek van strafrecht in behande ling komen. DE VIERING VAN „ONAFHANKELIJKHEIDSDAG". 69 dooden. Zooals gewoonlijk, hebben er bij .de viering van onafhankelijkheidsdag in öe Vereenigde Staten weer verschil- llende ongelukken door het onvoorzich tig omgaan met vthirwerk plaats ge had. Te Lamar in den staat Missouri zijn dopr de ontploffing van een hoeveel heid vuurwerk, dat op een wagen werd vervoerd, 14 personen ernstig gewond V.olgens een telegram uit New-York zijn er bij de viering van den In dependence Day in totaal 69 personen door ongelukken gedood. DE CRISIS IN GRIEKENLAND. Nieuwe verkiezingen. _Uit Athene1 wordt gemeld, dat het nieuwe kabinet definit:ef besloten heeft de kamer te ontbinden. Het nieuwe kabinet is W oensdag be ledigd, waarna een ministerraad plaats vond. waarin Venizelos een toespraak tot de ministers hield. Hij betoogde daarin de noodzake lijkheid, clat do verkiezingen geheel vrij moeten zijn en wees er op, dat de aanwezigheid van 2 ministers in het kabinet, die niet tot de liberale nar tri behooren, een waarborg is, dat bij dé verkiezingen de ware volkswil tot 'uit drukking zal komen. Min. Sophulis heeft opdracht gekre gen met de partijleiders besprekingen te voeren, of zij uitstel van de ver kiezingen tot veertien 'dagen na den in de grondwet vastgestelden termijn goedkeuren. Indien deze besprekingen mislukken dan wordt de Kamer Zondag ontbon den en zullen nieuwe verkiezingen op 19 Augustus plaats vinden. DE VREDE IN DE INDUSTRIE. Een voorloopig rappor! Na een gedachten wisseling, die meer dan zes maanden geduurd heeft, en die gehouden werd tusschen de ver tegenwoordigers van het vakverbond en de> hoofden der jgroote industrieel© ondernemingen, in Engeland heeft de gecombineerde commissie een. interim- rapport ingediend.. Het rapport omvat zes resoluties, waarin het verlangen naar betere ver houdingen tusschen werkgevers en werknemers tot uiting komt. Zij be helzen: de erkenning der vakvereni gingen; de kwestie van de behande ling der slachtoffers onder de arbei ders na een industrieel conflict; het instellen van een permanenten indus trieel en raad; het vermijden van ge schillen; en het rationaliseeren der industrie Het luchtschip in brand? Eenige dagen na het ongeval ver nam Nobile van zijn metgezellen, dat eenigen van hen, een honderdtal mi nuten na de botsing op het ijs tegen den Oostelijken horizont een hooge zwarte rookzuil gezien hebben. In de discussie over deze omstan digheid heerschte de meening, dat het luchtschip bij bet neerdalen in brand gevlogen is. In dit geval is er geen hoop, dat een van de anderen liet er levend heeft afgebracht. Het is echter ook mogelijk, dat de rookzuil, die op een afstand van ongeveer 15 K. M. is waargenomen, van het verbran den van olie en benzine afkomstig was. Het kan zijn, dat bet olie- en benzinereservoir van bet luchtschip afgestooten is, of losgelaten is, om een nieuwe neerdaling op het ijs te voorkomen en dat dit daarbij in brand is geraakt. In dat geval mag men ho pen, dat het andere deel der beman ning nog in leven is. Na deze overwegingen beval Nobile aan om de grootste aandacht te be steden aan een door hem aangegeven gebied. Indien de rookkolom van de Italia zeil afkomstig is geweest, moet gistermiddag brak in de Rijwielfabriek „De Magneet" te Amsterdam aan den Asterweg over het IJ een geweldige brand uit, die vrijwel de geheele fabriek in asch legde. Een overzicht van de plaats des onheils.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2