CHRISTELIJK DACBLAD voor LEId'EN en OMSTREKEN Oit nummer bestaat uit TWEE Bladen. Belanariikste nieuws io dit Nummer. 9d« JAARGANG DINSDAG 3 JULI 1928 NUMMÊR 2477 OODRANT ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaali 2.50 Per weeki 0.19 Franco per post per kwartaal I 2.90 Bureau: Hooigracht 35 Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 vTgsHffi Aangesloten op het Streeknet Lisse ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 22Vt cent Ingezonden Mededeelingen dnbbel tarief Bij contract belangrijke redactie Kleine Advertentiën - bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden/ worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents EERSTE BLAD. V Overgeplaatst. Voor ons heeft de Roomsche hiër archie altijd iets vreemds. In den pro- testantschen Kerkelijken kring is de L- noeming, de overplaatsing i ts onna tuurlijks. Men wordt tot een kerkelij- kt bediening gekozen of geroepen. Daarbij heeft de geroepene of geko zene met God en zijn geweten te rade te gaan of hij de roeping kan opvol gen. In dat beraad kan hij volledig een oordeel over eigen kennen, kunnen en bcgeeren, vormen. Zoo noodig kan dit een reden tot ontheffing vormen. Dat kan een Roomsche geestelijke niet Als die geroepen, benoemd, of overge plaatst wordt, heeft hij te volgen. Het trof ons nog weer bij de pers uitspraken aangaande de benoeming van Prof. Aengenent tot Bisschop van Haarlem. „Een kwarteeuw cf daaromtrent is bet reeds .professor" Aengenent ge weest, en het leek schier of het zoo zou moeten blijven aldus schreef het „Huisgezin". Geen andere en hoogere titel kon bet „professor'' verdringen, op de wij ze als bij dr. Ariëns en dr. Poels de monseigneurstitel het praedicaat „doc tor" niet heeft kunnen op zij schuiven. IntusS'chen. professor Aengenent zal er in moeten berusten en er aan moe ten wennen, voortaan Monseigneur te worden genoemd, zooals hij in meer veranderingen zich zal hebben te schikken. De grootste zal wel zijn, dat hij de rustige studeerkamer zal moeten ver wisselen voor het bisschoppelijk pa leis; dat hij in plaats van docent en adviseur a!s bij tot dusver was, ver antwoordelijk gezagsdrager wordt. Gezag en verantwoording, ze zijn beide zwaar het eene te oefenen, het andere te dragen, vooral in dezen ge weldigen tijd, nu de moeilijkste vraag stukken op de wereld losstormen, en er in onze eigen kringen zooveel ge- loofsverzwakking en afval, niet het minst in de groote steden, te consta- teeren en te betreuren valt. Welk een oefenschool heeft intus- sclïen de nieuwe Bisschop in de kwarteeuw van zijn professoraat en van zijn sociale werkzaamheid door- loopen. Hoe heeft hij gelegenheid gehad, de philosophie tot practijk en tot leven te maken. Hoe heeft hij als schrijver en docent, dcor zijn lidmaatschap ook van socia le lichamen, waar hij den principiee- len tegenstander ontmoette en zich met hem te meten had, een practische en wereld-kennis kunnen vergaderen, welke hem het nemen van beslissin gen en het aangeven van een richting minder zwaar moet maken, nu hij het hoogste gezag uit te oefenen krijgt. Men kan zich na Leo XIII geen bisschop denken, die niet het sociale vraagstuk complex van problemen binnen den kring zijner aandacht en zorgt trekt. Mgr. Aengenent heeft het voorrecht en het voordeel gehad, van het socia le vraagstuk een levensstudie te ma ken, zoodat hem thans reeds, nog vóór zijn wijding/de ridderslag van „socia le" bisschap kon worden gegeven. Van de professorale studeerkamer naar de bisschoppelijke 'ambtswoning i? een heele overgang, schreven we; maar zoo min als de studeerkamer den professor kon vasthouden en van dt wereld afzonderen, zoo min zal het paleis den nieuwen bisschop tot kloos ter worden. Van den vorigen bisschop van Haarlem i9 geschreven, dat hi} zich eenzaam voelde, eenzaam leefde, een zaam streed en eenzaam leed. Den nieuwen bisschop zal de een zaamheid niet omvangen; als tot dus ver zal hij midden in het leven staan. En hij zal daarbij omgeven zijn door ellen geestelijken en leeken, die den opperherder hun oprechte en kloeke medewerking willen verleenen in den r- aren arbeid, die op zoo stevige schouders is gelegd". Er zit iets moois in die benoeming, zonder den wil van den benoemde, maar ook een groote verantwoorde lijkheid. Prof. Aengenent is een groot man als man van studie er. als man van de daad. Van hem heeft men, te recht, groote verwachting als kerk- vr rst, maar dat is toch in den schoot oer toekomst nog verborgen. Naast het zien van het mooie dat d< Roomsche hiërarchie zit, mag ons oog zich niet sluiten voor deze scha- r vwzijde. De hiërarchie kan een be letsel vormen voor het uitleven vr.-i I ..rnktereigénschappen en gaven, omdat de cutredehde persoon slechts lijdelijk kan handelen. Moge Mgr. Aengenent het eenzaam lijden van zijn voorganger gespaard blijven. STADSNIEUWS. DE VLAGGEN UIT1 Namens het Regelingscomité vesti gen wij er gaarne de aandacht op, dat Donderdag a.s. het Internationaal As- stronomisch Congres alhier aanvangt. Aangezien alsdan gedurende eenige dagen een groot aantal vreemdelingen in onze stad vertoeft, verzoekt het Co mité aan de ingezetenen om voor die gelegenheid van morgen af de vlaggen te willen uitsteken, opdat Leiden een feestelijk aanzien moge hebben. HET DRIE-OCTOBERFEEST. Vanwege de Drie-Octobervereeniging werd gisteravond in de Graanbeurs 'n vergadering gehouden ter nadere be spreking van het middagfeest op drie October, waarbij tegenwoordig waren de vertegenwoordigers van vereeni- gingen en particulieren, die aan dit feest wenschen deel te nemen. Te ongeveer kwart voor negen werd de vergadering geopend door den Voorzitter den heer W. v. d. Laan, die allen hartelijk welkom heette en ver der ev op wees dat reeds in de kran ten mededeeling is gedaan van twee nieuwe elementen in de feestviering, de zang van 1200 kinderen en de radio uitzending van „Leiden's Strijd en Zegepraal". Deze avond is ter bespreking van het middagfeest, waarvan het hoogte punt is de optocht, die dit jaar. zooals men weet, zal uitbeelden het verkeers wezen in den loop der eeuwen. De heer Jan de Quack uit Den Haag heeft het plan verder uitge werkt en spr. hoopt, dat vanavond ve len zich voor deelname zullen opgeven De heer Bernard de Koning, voorzit ter van de optochtcommissie, deed daarna voorlezing van de verschillen de groepen, waaruit de optocht zal bestaan. Een vijftal groote praalwagens zul len de glanspunten vormen. De praalwagen, die den stoet zal openen, zal symboliseeren het verkeer op de aarde, op het water en in de lucht en de kracht en beweging. De praalwagen, die den stoet sluit, is een apotheose van het verkeer in de toekomst. De drie andere praalwagens stellen voor het spoorwegverkeer, het vlieg- wezen en de groote vaart. De optocht bevat in het geheel on geveer 40 groepen, waarvan we hier onder een opsomming geven, die even wel nog voor veel wijzigingen vat baar is. Achter de eerste praalwagen volgen een Batavierenwagen, een Romeinsch rijtuig uit de 4de eeuw, een voertuig uit de vijfde eeuw, een vorstelijk rij tuig uit de 9de eeuw, een patriciërs reiswagen uit de 11de eeuw, een zeer voorname reiswagen uit de 13de eeuw, een Indische palankijn voor een vorst, 'n Siciliaansche kar, een karos met edelen uit de 17de eeuw, een arre- slee uit de 18de eeuw, een boerenwa gen (met een tafereel van de bruiloft van Kloris en Roosje), een diligence uit den Empiretijd, de eerste spoor wagen van 1839, een bokkenwagen van 1845, een galarijtuigje van Tom Pouce, een Limburgsche kar met boerenfamilie uit 1860, kermiswagens met reizend paardenspel uit 1870, 'n groep van een 10-tal rijwielen uit het tijdperk voor 1900 (met vlaggen en bioementooi), een Londensche cab van 1880, een landauer uit de 19de eeuw, (met een groep, voorstellende de fami lie Kegge), een stoomrijtuig uit 1850, een Engelsche mailcoach, een calèche a grand guide uit 1860, een omnibus vroeg 19de eeuwsch tot 1880, een trek schuit, vroeg 19de eeuwsch tot 1870, een tweede afdeeling fietsen van het meer moderne type na 1900 met mo torrijtuigen, zijspannen, enz. Na de tweede praalwagen, het spoor wegverkeer voorstellende, volgen het eerste vliegtuig (voor Olieslagers), een paardetram, een Phaetos van 1826 (Na poleon), een Spider van 1840, een pool- slede van 1900, een Amovam met up to date Amerikanen, een'groepje mo dern versierde auto's uit verschillen de tijden. Na de derde praalwagen, voorstel lende 't vljegwezen, volgen Mademoi selle Dorange te paard, 'n snordersrij tuig uit 1928 (met Eiserne Gustav), een lange, break met vacantie-kolonie-kin- deren,. een praalwagen, voorstellende de groote vaart en dan volgt de slot- groep. Zooals men uit deze opsomming zelf kan opmaken, belooft het een prach tige optocht te worden, liet idee is ab soluut origineel en zooals het door Jan de Quack uitgevoerd wordt, houdt het vele mogelijkheden in zich. De.costuums zullen zijn uit de tijd van de wagens, zoodat een kleurrijk geheel wordt gevormd, een streeling voor het oog, het succesnummer van den dag. Nadat nog door sommige aanwezi gen enkele inlichtingen waren ge vraagd, werd de gelegenheid om zich op te geven voor deelneming openge steld, waarvan reeds vele vereenigin- gen gebruik maakten. Opgemerkt zij nog, dat aan de deelname geen enkele onkoste verbon den is. VACANTIEREIS CHR. H. B. S. Door een 40-tal leerlingen onzer Chr. H. B. S. wordt in de op handen zijnde vacantie een reisje gemaakt langs den Rijn door Duitschland. Het vertrek is bepaald op Dinsdag 24 Juli, de terugkeer op Woensdag 1 Augustus. Het initiatief daartoe is uitgegaan van Mej. A. A. van Weel, leerares- Duitscli aan de Chr. H. B. S. Naast Mej. van Weel als leidster, belasten zich een viertal heeren met de leiding der reis, n.l. de heeren: J. H. Wattez, K. Posthumes, W. M. Heyl en Dr. D. K. Wielenga. Gisteravond had in de aula der H. B. S. een samenkomst plaats van de deelnemers(sters) met hunne ouders, waarin door Mej. van Weel een cause rie werd gegeven over den tocht, met vertooning van een schitterende serie platen en foto's, alle betrekking heb bende op de reis. Het laat zich denken, dat door alle deelnemers(sters) met enthousiasme naar de spreekster werd geluisterd, die blijk gaf, zich uitstekend georiën teerd te hebben. In de pauze werd door een groepje jongens en meisjes thee geschonken, echter tegen betaling, waarvan de ba ten worden aangewend tot bestrijding der onkosten. Vermakelijk was het, toen een der theeschenkers aan de saamgekome^- nen kwam mededeelen, dat de thee „gaar" was. Aan het eind der samenkomst werd door Dr. Wielenga een woord van dank gericht tot Mej. van Weel, voor al de tot dusver betoonde moeite en zorg tot het welslagen der heerlijke vacantiereis. Een der ouders sloot zich hierbij aan en betuigde namens de ouders der leerlingen zijn hartelijken dank aan Mej. van Weel voor haar arbeid, wenschte alle deelnemers een aange name, leerzame reis en een behouden terugkomst in het Vaderland. Laat men in Duitschland aldus spr. aan u mogen zien, dat gij allen echte Hollanders zijt. Mej. van Weel dankte met een kort woord, waarna Dr. Wielenga voorging in dankgebed. CRESCENDO. Naar wij vernemen, zal 't door de har moniekapel „Crescendo" van het per soneel der Haagsche Tramweg Maat schappij te geven concert plaats heb ben in 't Van der Werffpark, op Don derdag 12 Juli a.s., des avonds van 8—10 uur. DE HAAGSCHE SCHOUW VERKOCHT Ten overstaan van de notarissen jhr. J. C. Stern te 's-Gravenhage en J. II. F. Kruisman te Amsterdam is het café „Het Haagsche Schouw" met ga rage enz. verkocht. Kooper: F. van Bergen Henegouwen te 's-Gravenhage vcor f 32.000. DE OPGRAVINGEN VAN DR. HOLWERDA TE ASSELT. Dr. J. II. Holwerda, de directeur van het Rijksmuseum van Oudheden alhier, schrijft aan de N. R. Crt. een en ander over zijn voorgenomen on derzoek te Asselt: In de muren van het bekende kerk je aldaar zijn werkelijk zeer oude stee- nen te vinden, ook al geloof ik niet aan ingemetselde overblijfselen uit Romeinschen tijd te moeten denken. Op zichzelf is dit niet zoo bijzon der, doch bij een bezoek aan dit prach-' tige plekje van ons land, verhaalden mij Dr. Goossens en Rector Pinckers te Assejt, dat hij de restauratie van het kerkje aan den voet van de ver hevenheid waar het staat, verschijn selen zichtbaar waren geweest, die mij wel zeer belangrijk leken. Mijn belangstelling staat in verband met wat ik juist in Wijk bij Duur stede en elders als den typischen vorm van een kasteel-(curtis)-bouw in Iva- rolingischen tijd had leeren kennen. Ik heb n.l. gemeend te kunnen aantoo- nen, hoe zulk 'n bouw, wanneer deze uit .steen was uitgevoerd, een klein vierkant met ronde muurtorens is ge weest. Op grond hiervan heb ik o.a. ook gemeend, het bekende Brittenburg fundament als afkomstig van een kas teel uit den tijd van Karei den Groo te te kunnen verklaren. De bedoelde beschrijving van die verschijnselen te Asselt zou hierop neerkomen, dat de plaats, waar in het Maasdal het kerkje eenigermate voor uitspringt, mogelijk ook door zulk een muur met ronde torens omgeven zou zijn geweest en uit wat er hij latere toevallige gravingen voor den dag kwam, scheen zulk een aanleg zich misschien nog verder landwaarts in te hebben uitgestrekt. Men begrijpt, hoe belangrijk dit zou zijn, wanneer werkelijk bij nader on derzoek blijken mocht, dat, wat die mededeelingen mij deden vermoeden juist was. Er scheen mij echter nog meer mo gelijk. Aan wat ik nu maar het steenen kasteel zal noemen, scheen zich een groot terein aan te sluiten, dat door menschenhand een regelmatigen vorm schijnt te hebben verkregen en er uit ziet als zoo geworden uit eenigen menschelijken aanleg. Er moet hier, dunkt mij, wel iets bijzonders zijn ge weest en dit wel waarschijnlijk in den Karolingischen tijd. Mijn vermoeden werd nog versterkt toen bij een toevallige graving, voor den eigenaar Graaf Wolff Metternicli verricht, eenige scherven uit het late re gedeelte van de 9de eeuw voor den dag kwamen. Zoover gekomen, werd ik hier sterk herinnerd aan de beschrijving, welke de Frankische annalen geven van het beruchte Noormannenkamp bij Has- loa of Ascloa, van waaruit zij in 822 hun vreeselijke plundertochten in wij den omtrek hebben volvoerd en waar klaarblijkelijk ook een steenen burcht gelegen was. Algemeen leest men, dat het kamp bij Elslo moet hebben gelegen, doch waneer men de zaak nagaat, blijkt, dat alle schrijvers elkaar op dit punt maar hebben nagepraat, zonder dat er eenige grond voor deze localiseering bestaat buiten den klank van den naam. Nu kan Elslo misschien wel zeer goed uit Ascloa zijn ontstaan, doch als men bedenkt, dat 'n Els een els i9 en lo boschje beteekent, dan is toch de bewijskracht niet zoo heel groot. In ieder geval evengoed als Elslo zou ook Asselt uit dien ouden naam kunnen zijn voortgekomen, zelfs schijnt dit laatste in oude stukken wel Asclon te heeten. In de bedoelde beschrijvingen van het Noormannenkamp blijkt verder, dat dit gelegen was aan een ouden Romeinschen weg van den Rijn naar de Maas. Zulk een weg laat zich van uit Elslo dwars door de Limburgsche heuvels niet gemakkelijk denken, doch vanuit Asselt heeft er zeker een geloopen het dal van de Swalm op en aan dien weg hebben we zelfs zoowel in Swalmen, vlak ten Oosten van As selt, als aan de overzijde van de Maas bij Buggenum, laat-Merovingische graf velden gevonden. Dit alles geeft mij hoop, dat wij, als onze proefgravingen dit jaar werke lijk de juistheid van een en ander be wijzen, hier dat beroemde Noorman nenkamp werkelijk terug gevonden zouden hebben en als dit zoo blijkt te zijn, dan doen zoowel de tegenwoordi ge toestand van het terrein als de be langstellende tegemoetkoming van den eigenaar, Graaf Metternich, de ver wachting opkomen, dat we dit tooneel van een zoo bekende episode onzer ge schiedenis nog uit den grond zullen kunnen doen verrijzen. DIEFSTAL VAN RADIOMUZIEK. Dit opschrift zal misschien menig een eenigszins vreemd in de ooren klinken. Maar toch is het juist Uit het politie-rapport van vanmor gen bleek, dat zekere M., wonende in de buurt van de Alexanderstraat aan gifte had gedaan, dat te zijnen nadee- le radio-muziek was ontvreemd. Genoemde M. heeft een radio-distri butie, waarop de bereikbare menschen in de buurt waar hij woont, kunnen aansluiten tegen betaling van zeker bedrag per week of per maand, zooals men dat .tegenwoordig veelvuldig aan treft. De dief vond het echter niet noo dig om te betalen en maakte zelf een aftakking op hef distributienet, zoo dat hij nu kosteloos geniet van de muziek, die het toestel van M. op vangt. En volgens den regel, dat ge stolen wateren zoet zijn, geniet hij nog meer dan een ander. De politie heeft thans uit te maken, of zij ter zake proces-verbaal zal op maken. Men komt tegenwoordig voor rare gevallen te staan. Binnenland. De heer H. Colijn tot Tweede Kamer lid benoemd verklaard in de vacatnre- Dr. Schenrer. Militair vliegtuig omlaag gestort Te Rotterdam twee meisjes ver dronken. Buitenland. De strijd om het presidentschap in de Ver. Staten. Het Lithausche veiligheidsvoorstel door Polen van de hand gewezen. De aartsbisschop van Canterbury over de verwerping van het Angli- caansche Gebedenboek. Lundborg, de redder van Nobile, geelt S.O.S.-seinen, Engeland is voornemens aan het reddingswerk aan de Pool deel te ne men. Het Afghaansche koningspaar is te^ Kaboel teruggekeerd. 40-JARIG JUBILEUM. Gisteren herdacht mej. J. van Snicht den dag, waarop zij vóór 40 jaar in dienst trad bij de firma Wouterlood. Gistermorgen werd de jubilaresse allereerst door den directeur, den heer W. Wouterlood hartelijk geluk- gewenscht, waarhij deze in 't hijzonder wees op haar getrouwe plichtsbetrach ting en haar dank bracht voor al het werk, door haar naar best vermogen gedaan. Spr. wenschte haar toe, dat zij nog eens haar 50-jarig jubileum in de beste gezondheid mocht vieren. De ze gelukwensch deed de directeur ver gezeld gaan van een enveloppe met inhoud. Daarna begaf de jubilaresse zich naar het magazijn, waar zij de geluk- wenschen van het magazijnpersoneel iu ontvangst had te nemen en zij de plaats, waar zij gewoon is te werken, versierd zag. Na ook op de administratie de ge- lukwenschen van het kantoorpersoneel ontvangen te hebben, bracht de jubi laresse den verderen dag in huiselij- ken kring door, waar in den loop van den dag de huisgenooten van den di recteur van hun belangstelling deden blijken. KORFBAL. Men deelt ons mede: Morgen (Woensdag) des avonds te 7 uur, zal op het Gem. Sportterrein aan de Nieuwe Vaart een vriendschap pelijke wedstrijd gespeeld worden tusschen de Leidsche Korfbalclubs Fluks I en Pernix I. Deze wedstrijd belooft spannend te zullen worden, waardoor op belang stelling mag worden gerekend. GEVONDEN VOORWERPEN. Huissleutels, ring met 7 sleutels waaronder een Lipssleutel, portemon- naie met inhoud, alpacca beursje met inhoud, damestaschje met inhoud, ijzeren moer van ^en wagen, etui met schrijfbehoeften, dameshand- schoenen, bril in etui, rijwielbelas- tingplaatje, rixwielbelastingplaatje in etui, studieboek „Javaansche Gram matica", damesrijwiel, R.-K. kerk boekje, roeispaan „Wilka"-sleutel, Lipssleutel, koffer inh. fototoestel, heeren polshorloge, rijwielbelasting- veren broche met steen, vulpenhouder, plaatje in etui gemerkt J. W. S., zil- zilveren potloodhouder, doublé broche met paarltjes, zilveren beursje (ledig), dop van een benzinetank, wollen das, lederen horloge-etui, blauwe kinder cape, cheque-boekje, rozenkrans, blauw damestaschje inh. horloge enz„ 10-rittenkaart LeidenNoordwijk, witte wollen omslagdoek, pet, motor sleutel, -zilveren damesarmbandhorlo ge, gouden armbandje, zilveren hals ketting met aanhanger, rijwielbelas- tingplaatje van R. taart, nikkelen hcrloge met ketting, pakje inh. bont schort enz., vetspuit, zilveren potlood, blauwe lap stof gemerkt A. S„ sleutel van een melkbus, gladde gouden hee- renring, pak luiwagens, paar nieuwe bruine glacé heerenhandschoenen, zwemkaart van G. Groen, schaar, rij- wielbelastingplaatje van M. Derriks, pakje inh. lapje zijde, bontje, nikkelen doosje inh. 5 centen, leerboek der meetkunde door C. Knapper, kinder- taschje, stroohoed, reticule inh. bad- goed, gummie handtaschje (ledig), rij- wieltaschje inh. gereedschap, notitie boekje, gouden damesarmbandhorloge aan zwart bandje, lorgnet, heerenrij wiel, honden. Gevonden in de electrische tram (st&dslijn): Parapluio, gulden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1