worden, dat zij graag in de contrami ne is. Het drama aan de Pool neemt steeds weer groiter afmetingen aan. Wel is het gelukt Nobile te redden, wiens toestand bedenkelijk is, doch betref fende Amundsen verkeert men nog steeds in het onzekere, zoodat met recht gevreesd wordt, dat hij veronge lukt is, terwijl het ook vrijwel vast staat, dat een deel van de bemanning der „Italia" als verloren moet worden beschouwd. Nog steeds worden evenwel allerlei pogingen invhet werk gesteld de lucht- schipbreukelingen te hulp te komen. UIT DE OMGEVING. KATWIJK. Gemeenteraad. Gisteravond half 8 vergaderde de raad dezer gemeente onder voorzitterschap van den burgemeester, Mr. Dr. J. Schokking. Aanwezig alle leden, behalve de hëeren van Duyn (met kennisgeving) en Wouda. De voorzitter opent de vergadering met het ambtsgebed; daarna worden de notulen der laatste twee vergaderingen ongewijzigd vastgesteld. Vervolgens doet de voorzitter mededee- ling van de volgende ingekomen stukken: Rekening Vleeschkeuringsdienst. (Bij drage Katwijk ƒ3503, bijdrage Rijnsburg 2544. bijdrage Valkenburg ƒ230.90). Disposities van Ged. Staten, houdende goedkeuring van raadsbesluiten. Bericht van Ged. Staten dat de kosten over 1927 voor 8 leerlingen op het Gym nasium te Lelden ƒ1371.92, voor de H.B. S. 11 leerlingen 1792.50, voor de Meisjes- H.B.S. 2 leerlingen 555.20 bedragen. Verzoek van de bewoners der Comman deurslaan, die last hebben van het woon wagenpark, om een ander terrein aan te wijzen. B. en W. zeggen, dat het nog slechts een proef is; komt er last, dan zullen B. en W. naar een ander terrein rondzien. Dit zal aan adressanten worden meegedeeld. Een adres van de Katwijksche voetbal vereen. D.V.V., verzoekende voor matigen prijs een sportterrein te mogen huren. Om prae-advies naar B. en W. verwezen. Verzoek van de bewoners der Karne- melksbuurt om deze straat een anderen naam te geven. Om prae-advies naar B. en W. Een verzoek van den Politiebond „St. Michaël" om subsidie voor de R.K. Poli tieschool te Den Bosch. B. en W. stellen voor afwijzend te be schikken. Aldus besloten. Een verzoek van den vergunninghouder J W. van Leeuwen om vermindering van het vergunningsrecht. B. en W. adviseeren het terug te bren gen van 62.50 op 50. De raad gaat hiermede accoord. Ingekomen zijn voorts de rekening 1927 en begrooting 1928 Gezondheidsdienst. Be grooting in totaal uitgaven 2133,02. Aan deel van Katwijk ƒ178.33. Volgens de re keningen der bedrijven zijn de saldi: Gas ƒ8901.63H, Electriciteit ƒ5638, Waterlei ding 323.84. Een verzoek van de Ned. Herv. Juliana- bewaarschool om ondanks de verlating van den openingsdatum toch de volle subsidié over 1928 te mogen ontvangen. Op voorstel van B. en W. aldus besloten. Een schrijven van de* afdeeling Katwijk van den Ned. Bond van Chr, Fabrieks- en Transportarbeiders, waarin gevraagd wordt, hét door den heer de Geus te wei nig betaalde loon aan de leden van ge noemde afdeeling, die in de'afzanderij ge werkt hebben, van gemeentewege te be talen. In handen gesteld van B. en W. om prae-advies. B. en W. bieden den raad aan het ge meenteverslag over 1927, dat bij de leden zal circuleeren. Een voorstel van C. Guyt tot verduide lijking van art. 14 der bouwverordening, welk artikel voor tweeërlei uitlegging vatbaar is. B. en W. meenen dat. dit niet noodig is en adviseeren den raad aldus, die daar mee accoord gaat. Vervolgens heeft de'stemming plaats over het voorstel tot wijziging der ver ordening op de zeebaden en het strand, waarover in de vorige vergadering de stemmen staakten. liet voorstel van de meerderheid van 't college van B. en W. wordt aangenomen met 7 tegen 6 stemmen (de heer Bent, die in de vorige vergadering tegen stemde, stemt thans voor). Tot lid der Schattingscommissie.voor de Rijksinkomstenbelasting (vac. -wijlen de lieer Jac. Wassenaar) wordt gekozen de lieer II. van Paridon. Tot lid der plaatselijke commissie van toezicht op het Lager Onderwijs wordt ge kozen de heer L. van der Zwan. De raadscommissies tot het nazien van a. de Gemeenterekening; b. de Gem. Be drijven; c. 't Grondbedrijf en den vleesch keuringsdienst, worden door den voorzit ter met machtiging van den raad aange wezen. Aangenomen wordt het voorstel tot wij ziging van de verordening op de heffing eener belasting onder den naam van leges en de verordening tot invordering dier belasting. Naar aanleiding van opmerkingen van Ged. Staten wordt goedgekeurd een voor stel tot wijziging van: a. de verordening regelende de samen stelling en den werkkring der comm. voor de Bedrijven; b. de verordening op het beheer der Be drijven; c. de instructie voor den directeur der Bedrijven. Daarna komt aan de orde een voorstel tot wijziging van de verordening, rege lende de samenstelling van het personeel der bedrijven. De heer v. Duyvenbode heeft be zwaar tegen de voorgestelde wijziging, welke betreft de aanstelling van een 3den hulparbeider en van een vasten man voor toezicht op de lantaarns, waardoor echter de heeren Bos en de Liefde in hun salaris gedupeerd worden. De heer Kruyt, weth., en de voor-, z i 11 e r merken op, dat hier geen sprake is van salarisvermindering, doch alleen van het vervallen van een bijbetrekking. Hierna wordt het voorstel goedgekeurd. Besloten wordt tot het bouwen van een bergplaats met kelder bij het ziekenhuis, waarvan de kosten ƒ1800 bedragen. De heer v. R i e s e n als voorzitter van de Katwijksche ver. voor ziekenverpleging dankt B. en W. voor dit voorstel. Dr. Hueting vraagt of niet de mo gelijkheid bestaat, het dak van de berg plaats te benutten voor het nemen van zonnebaden. De heer Ouwehand, weth., is van meening, dat dit altijd nog kan geschie den. Spr. weet niet, wat dit kosten zal. Wil de raad B. en W. een blanco crediet voor dit doel toestaan? De voorzitter ondersteunt het denk beeld van Dr. Hueting. De raad gaat hier mee accoord. Aan den heer Lammers wordt een stuk grond aan de. Secretaris Varkevisserstraat verkocht; eveneens aan den lieer de Best. De Katwijksche Reederijvereeniging „de Vuurbaak" biedt de gemeente den vuur toren als schenking aan, onder eenige voorwaarden. B. en W. adviseeren den raad, dit historisch en archaeologisch ge bouw te aanvaa-den. De heer Meerburg wijst er nog op, dat 'deze - toren uit het jaar 1603 dateert. De toren,moet in ongeschonden toestand bewaard blijven; dit is een der door de Reederijvereen. gestelde voorwaarden. De heer Ouwehand legt er den na druk op, dat aan den vorm, aan het uit wendige van den toren niets gewijzigd is. Spr. wijst op de noodzakelijkheid van het leggen van een nieuw fundament voor dezen toren, wat 3 a 4000 gld. zal kosten. De heer Meerburg zegt, dat het voor de Reederijvereeniging een groote opoffe ring geweest is om dezen toren ten ge schenke te geven (gelach). Aan het einde der Week Nu de zomer weer is aangebroken, zijn de gedachten van velen weer ge richt op de vacantie. Het is een der zegeningen van den modernen tijd, dat voor vele (helaas nog niet alle) groepen arbeiders het woord „vacan tie" meer dan 'n klank is en dat ook zij daarvan kunnen genieten. Zoo kan het ook als een teeken des tijds beschouwd worden, dat j.l. Maan dag het eigen vacantie-oord der Chris telijke vakbeweging te Putten kon-ge opend worden. Voor een gering bedrag (de pensionprijs is voor de leden der aangesloten organisaties met hun ge zinsleden bepaald op f 1.50 per dag per persoon, terwiji voor kinderen bene den de 12 jaar de halve prijs wordt berekend- kunnen hier de arbeiders met hun gezinnen hun vacantie door brengen. Terecht merkte Minister Slotemaker de Bruine in zijn ope ningsrede op, dat in dit Christelijk vacantieoord de arbeiders, de arbei dersvrouw, de arbeiderskindeen ade men zullen in dezelfde geestelijke at mosfeer, waarnaar thuis wordt ge jaagd. Nu wij toch over vacantie schrij ven, valt mede op te merken, dat weer meer dan vroeger velen er de voor keur aan willen geven hun vacantie in ons eigen land door te brengen. De valutatijd, waarin men dank zij de waardevermindering van het vreemde geld in het buitenland zoo goedkoop terecht kon, is grootendeels achter den rug, al blijft b.v. België voor ons nog een vrij goedkoop land. Aan den anderen kant evenwel zijn er weer factoren die den trek naar het buitenland bevorderen, o.a. de prijs vermindering der paspoorten en de afschaffing der visa voor de meeste landen, terwijl de grootsch opgezette verkeerspropaganda ook velen tot een buitenlandsche reis verlokt, vooral r.aar Duitschland. De valutatijd is achter den rug, schreven wij; de betaalmiddelen der 'verschillende landen zijn, het een na het ander, gestabiliseerd. In de afge- loopen week ook de Fransche franc, ongeveer op 1/5 van de vooroorlogsche waarde. De dreigende politieke crisis in Frankrijk schijnt voorloopi^ weer af gewend. In Duitschland is het Her mann Müller, na heel veel moeite, ge lukt, een kabinet in elkaar t. timme ren. Het zijn rllen mannen van de groote coalitie, maar zij vertegenwoor digen haar niet met de officieele sanc tie der verschillende partijen en daar om noemt men het een kabinet van „persoonlijkheden". Stresemann blijft minister van buitenlandsche zaken, zoodat dus de verzoeningspolitiek tusschen Frankrijk en Duitschland wordt voortgezet. Van een geheel anderen geest dan Briand en Stresemann zijn de Leu- vensche studenten die manifesteerden in verband met de kwestie van het op schrift aan de dank zij Amerikaan- sche hulp weer herbouwde Universi teit. De architect, die het bouwplan ont wierp, is de Amerikaan Whitney War ren. Deze wil op de borstwering van een balkon het opschrift laten beite len: furore teutonico diruta dono Americano restituta, hetwelk wil zeg gen: wat het geweld van de Hunnen vernielde, bouwden de giften van de Amerikanen weer op. De architect be weert, dat dit opschrift werd goedge keurd door wijlen kardinaal Mercier. Dat is natuurlijk mogelijk, doch Mgr. Ladeuse, de rector van de Hooge- schooL, wil er niets van weten. Het is merkwaardig, dat de studen- zijn, hetgeen bewijst dat men niet zon- ten hier op de hand van den architect der meer kan zeggen, dat de „spes pa triae" vooruitstrevend of revolutionair is, doch met meer recht kan beweerd Leidsche Penkrassen. Amice, Zooal» je ook gele.'-m zult hebben, krijgen we Maandag a.s. officieel on zen commissaris van Politie. Het was bekend, dat de nieuwe com missaris al eenigen tijd in Leiden ver toefde, om in letterlijken en figuurlij ken zin „wegwijs' te worden. Dat was m.i. een verstandige maat regel. Nu kon de nieuwe functionaris zich kalm op de hoogte stellen van de taak die hem wacht, zonder dadelijk de verantwoordelijkheid te dragen. Naar ik hoorde, zal de Burgemees ter Maandagmiddag ter gelegenheid van deze installatie een rede houden. Wij mogen veronderstellen, Amice, dat Mr. Van de Sande Bakhuyzeri daarbij wel reeds eenige opmerkingen zal maken, die voor behandeling van de motie der drie rechtsche fractie voorzitters van onzen gemeenteraad van belang zijn. Eveneens zullen wij, zij het ook met diplomatieke voorzichtigheid wie zou van den oud-diplomaat anders verwachten daarbij wel te hooren krijgen eenige mededeelingen over toestanden in ons plaatselijk politie corps, mededeelingen, die, naar wij hopen, niet de nieuwsgierigheid zul len tevreden stellen, maar die be zorgdheid zullen wegnemen. Want, Amice, er is bezorgdheid in breeden kring. Men moge zeggen, dat voor die be zorgdheid geen reden is, dat die be zorgde burgers er niets mee te ma ken hebben en dat- het ongewenscht is dat de burgerij zich met politiezaken bemoeid, dat neemt niet weg, dat de politieambtenaren nu eenmaal deel uitmaken van deze burgerij en dat er alzoo een onlosmakelijk verband be staat. Men hoorde nu van verhoudingen in de hoogere leiding, die niet bevor derlijk kunnen zijn voor eendrachtige samenwerking. Men hoorde opvattin gen over leiding en tucht, die niet harmonieeren met de normale opvat ting daarover in het gewone leven. Daarbij kwam het lange bestaan der commissaris-vacature en de ein- delijke oplossing, die velen verraste. Dat alles samen. Amice, doet met eenige hooggespannen en bezorgde be langstelling uitzien naar een nadere verklaring van het verantwoordelijk hoofd der politiezorg in onze stad. Dus, Amice, Maandagmiddag ooren en oogen open. Reeds nu spreek ik de hoop uit, dat het onzen Burgemeester gegeven mo ge zijn, ons te doen zien, dat de nieu we commissaris de man is, die de krachtige en humane leiding van den lieer Stapel weer herstellen en vast houden zal. Volgende week wacht ons nog iets bijzonders. Actief als steeds want actief zijn ze; helaas wel eens, neen heel vaak, in verkeerde richting heeft de Bond van Ned. Onderwijzers (Afd. Leiden) een vergadering uitgeschreven, een openbal-e vergadering, op Vrijdag G Juli in het Nut, waar Dr. L. Heijer- mans, Directeur van den Gemeentelij ken Geneeskundigen- en Gezondheids dienst te Amsterdam zal spreken over: „Het geneeskundig Schooltoezicht. Is aanstelling van een beroeps-school arts gewenscht?" Zooals je weet, Amice, is deze vraag in onze stad ook aan de orde. Leiden heeft daaromtrent een regeling, die naar mijn meening elders ten voor beeld kan strekken. Leiden heeft wel niet de primeur, als ik mij niet ver gis, heeft Rotterdam dat, maar niet temin hebben wij hier toch reeds eeni gen tijd een regeling, die niet slecht voldoet, al zal reorganisatie af en to^ noodig zijn. Evenzoo staat deze zaak niet alleen bij de Openbare onderwijzers in het teeken der belangstelling, maar heeft ook het Chr. onderwijs daaraan aan dacht geschonken Met name het Geref. Schoolverband heeft deze aangelegenheid aan een breede bespreking onderworpen. Wilt ge nadere inlichting, ook onze wet houder van Financiën, die, zooals je weet, ook van schoolzaken verstand heeft, de heer Goslinga, heeft onlangs in het 9de district van den schoolraad te Middelburg ik meen, dat hij ook elders daarover reeds licht ontstak over deze aangelegenheid gehandeld, naar aanleiding van de vraag: „Hoe moet de houding zijn van de school besturen tegenover het instituut van de schoolartsen? De volgende stellingen werden daar bij door hem verdedigd: le. De vraag veronderstelt het aan wezig zijn van het instituut der school artsen. 2e. Ons antwoord op de vraag: hoe moet de houding zijn der schoolbestu ren, hangt geheel af van de wijze, waarop dit instituut is geregeld. 3e. Er is een foutieve evenwel zeer wijd aangehangen wijze van inrichting van dit instituut geheel liggend in de lijn der staatsverzorging die ons afkeerig doet zijn ook; maar de minste aanraking met een zooda nig instituut te onderhouden. 4e. Er is evenwel ook een juiste en met onze beginselen niet in strijd zijn de inrichting, waarbij zelfs de princi pieel onjuiste naam van schoolarts gemist wordt en waarbij het genees kundig schooltoezicht als volkomen in De voorzitter zegt, dat de aanvaar ding dezer schenking consequenties tot onderhoud meebrengt. Spr. acht het evenwel prematuur, nu reeds een voorstel daaromtrent te doen. Besloten wordt de 'Schenking onder dankzegging te aanvaarden. Het kabelnet van het Electr. bedrijf zal aan de Secr. Varkevissef straat worden uitgebreid, waarvan de kosten bedragen 10.000. Vastgesteld wordt een verordening, hou dende regelen met betrekking tot het bou wen langs den weg, loopende ten N. van de trambaan vanaf de Mr. C. Fockstraat tot aan den tol. Goedgekeurd worden eenige wijzigingen der gem.-begrooting 1927 en 1928. Vastgesteld wordt de staat van onin bare posten, v Bij de rondvraag komen aan de orde een drietal vragen, die door den heer v. T o n g eren waren ingediend. Vooreerst was gevraagd of de meerdere opbrengst der opcenten op de personeele belasting niet tot verlaging dier opcenten kan leiden. De voorzitter antwoordt, dat B. en W. nog niets van de opbrengst we^en, der halve geen dergelijke toezegging kunnen doen. Een vraag betreffende stagnatie in de afzanderij komt voor beantwoording in een openbare vergadering niet in aan merking. De derde vraag betreft het ongeluk bij het paardrijden op 't strand op 2en Pink sterdag. Ook door Dr. Lodder zijn hier over vragen gesteld. De voorzitter antwoordt, dat er al eenige beperkende bepalingen gemaakt zijn, o.a. dat wie op zoo'n paard rijdt, steeds moet vergezeld zijn van een meer derjarig persoon, dat de verantwoordelijk heid bij den verhuurdeï rust e.d. Het ligt nu ook in de bedoeling, het terrein voor paardrijden te verplaatsen naar een min der druk gedeelte van het strand. Hierna ging de raad in geheime zitting. RIJNSBURG. Door Dr. Jonker alhier werd gis teravond verbonden de 4-jarige B. Toen het jongetje zijn vader, die per wagen naderde, tegemoet liep, Jiwam hij te vallen, waardoor de wagen over zijn heen ging. PREDIKBEURTEN. LEIDEN. Geref. Kerk in Hers*- ld Verband: Ge bouw „Piedii_cr", Janvossensteeg, v.m. io en 's avonds 6 uur Dr. C. Kop penaal Pred. te Zand voort. AARLANDERVEEN. Ned'. Herv. Kerk: v.m. 9.30 uur geen opg. ontv., en 's avonds 6.30 uur J)s. Klomp. Geref. Kerk v.m. 9.30 en 's avonds 5.30 uur Ds. Moolhuizen. Chr. Geref. Kerk: v.m. 9.30 en n.m. 0.30 uur Preeldezen. TER AAR. Ned. Herv. Kerk: v.m. 9.30 en n.m. 6.30 uur Ds. Vlasblom. Geref. Kerk: v.m. 9.30 en 's avonds 6.30 uur Ds. v. Heiningen. BOSKOOP. Geref. Kerk: V.m. 10 en n.m. 6 uur, Ds. Petersen. Geb. „Salvatori", v.m. 9.30 en n.m. 6 uur Ds. y. d. Grient uit Kerk-Driel. Evangelisatie Dwars-Nieuwstr.: v.m. 9.30 en 's avonds 6 u,ur Ds. v. d. Plas uit Krimpen a. d. Lek. HAZERSWOUDR. Ned. Herv. Kerk: v.m. 10.30 en n.m. 7 uur Ds. Luuring. Geref. Kerk: v.m. 10.30 en 'savonds 7.30 uur Dr. Gispen. HILLEGOM. Geref. Kerk: v.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. van Herksen. overeenstemming met de dienende macht der school kan worden geres pecteerd en toegejuicht. 5e. Waar een juiste vervulling van de taak der ouders aan hen de zede lijke plicht oplegt hun kinderen ter school te zenden, daar mogen zij van de schoolbesturen verlangen, dat deze de hygiënische gevaren, aan 't school gaan verbonden tot een minimum trachten terug te brengen. 6e. Dit behoort niet alleen te ge schieden door een doelmatige, en ge zonde inrichting der schoolgebouwen, en schoolmeubelen, door reinheid en een behoorlijke inrichting xler lesroos ters, doch ook door zich te verzekeren van de diensten van een geneeskundi ge,wiens taak is toezicht te houden op de leerlingen zelve. 7e. Aangezien het bestuur te allen tijde de zeggenschap moet behouden wie in de scholen moeten of mogen toegelaten worden behoudens de bepalingen der L. O .-wet, die subsidie voorwaarden zijn, moeten wij ons ver zetten tegen elk gemeentelijk of ge westelijk voorschrift, dat aan onze scholen een geneeskundig inspecteur of schoolarts opdringt. 8e. De meest gewenschte toestand zou zijn, dat de besturen aan een door henzelve aangesteld arts de taak op droegen het geneeskundig toezicht op de leerlingen dér scholen uit te oefe nen en steeds ten dienste te staan van het bestuur, resp. het hoofd der school indien deze advies in geneeskundige zaken noodig oordeelt. 9e. Waar dit denkbeeld niet te ver wezenlijken is, daar late men het be stuur den jtloor de gemeente of het gewest aangestelden geneesk. inspec teur (schoolarts) in zijn scholen toe, doch uitsluitend met adviseerende be voegdheid. 10e. Evenmin als het bestuur eener Chr. Geref. Kerk: v.m. 10 ©n n.m. 5 uur de Berw. lieer Van der Knjjff van JReeuwjjk. KATWIJK AAN DEN RIJN. Neid. Herv. Kerk: v.m. 9.30 en 's avonds 6 uur Ds. Bollee. Geref. Kerk: v.m. 9.30 en n.m. 6 uur Ds. Metering. KOUDEKERK. Ned. Herv. Kerk: v.m. 10 uur Ds. Odé en 's avonds 6.30 uur de heer Frit- sche, Theol. Cand. te Leiden. Geref. Kerk: v.m. 10 en 's avonds 7 uur Ds. Haspers. LEIDERDORP. Ned. Herv. Kerk: v.m. 10 en 6.30 uur Ds. Mondt. Geref. Kerk: v.m. 9.30 en 'savonds 6.30 uur de heer D. J. de Groot, Theol. Cand. te Amsterdam. LISSB. Ned. Herv. Kerk: v.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. van Dijk. 's Morgens voorber. H. Avondmaal Geref. Kerk: v.m. 9.30 en mm. 4 Dr. Ruys. NIEUWKOOP. Ned. Herv. Kerk: v.m. 9.30 en n.m. 6.30 uur Ds. Keiler. Gerei. Kerk: v.m. 10.30 uur Ds. A. Wientjes van Oudshoorn en n.m. 7.30 uur Preeklezen. NIEUWVEEN. Ned. Herv. Kerki. v.m. 10 uur Ds. J. R. Wolfensberger van Zevenhoven. Geref. Kerk: v.m. 9.30 en 's avonds 6 uur Ds. Speelman. Ned. Herv. Evangel.: 's avonds 6.30 uur de hoar De Jong. NOORDWIJK AAN ZEE. Ned. Herv. Kerk: (in 'tGerefKerk gebouw) v.m. 8.30 en n.ra. 2.30 uur Ds. Hospers. Geref. Kerk: v.m. 10.30 en n.m. 5 uur Ds. F. A. v. d. Heyden, Em. Pred. te Wassenaar. NOORDWIJK BINNEN. Ned. Herv. Kerk: v.m. 10 uur Ds. van Haaf ten. Geref. Kerk: v.m. 10 uur Ds. J- H. Landwehr, Em. Pred. van Rotterdam en n.m. 3 uur Ds. J. de Waard van Rijnsburg. NOOROWIJKERHOUT. Ned. Herv. Kerk: v.m. 10 uur Ds. Hofstede. NOORDEN. Ne'd, Herv. Kerk: v.im 9.30 uur Preeklezen en n.m. 1.30 uur Ds. C. Vlasblom van Ter Aar. Geref. Kerk: v.m. 9.30 en 's avonds 6.30 uur geen opgave ontvangen. OEOSTGEEST. Ned. Herv. Kerk: „Groene Kerkje", v.m. 10 uur, Ds. Jansen Schoonhoven, „Irene": n.m. 5 uur Ds. Hennemann. OUDEWETERING. Ned. Herv. Kerk: v.m. 9.30 uur Ds. Siddré; n.m. geen Dienst. Geref. Kerk: v.m. 9.30 en n.m. 2.30 uur Ds. Brouwer. SASSENHEIM. Geref. Kerk: v.m. 9.30 en n.m. 5 uur Ds. Boeijinga. Chr. Geref. Gem.: v.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. Oosthoek van Dokkum. V.m. Bed. H.A. en 's avonds Dankz. VOORSCHOTEN Herv. Kerk. v.m. 10 en n.m. 5 uur, Ds. H. P. Fortgens. Geref. Kerk: v.m. 10 en n.m. 5 uur Dr. Wielenga. Geref. Gem.: n.m. 5 uur, in 't Am bachtshuis, Preeklezen. WASSENAAR Ned. Herv. Kerk: v.m. 10 uur Ds. A. D. Meetor van Leiden en n.m. 5.30 uur Ds. Verhagen van Wateringen. Kievitskerk: v.m. 10 uur Ds. Bak ker van Amsterdam. Geref. Kerk: v.m. 10 en n.m. 5 uur Ds. Gunst, Bm.-Pred. te Oegstgeest. school zijn taak naar behooren kan vervullen, zonder adviseurs op onder wijskundig gebied (hoofd personeel- vergadering inspecteurs eigen inspecteur van C. N. S.), op juridisch gebied Mr. Terpstra secretaris schoolraad of den een of anderen ad vocaat) op bouwkundig gebied (archi tect) bij aan-, ver- of nieuwbouw van scholen of verandering van inrichting, op theologisch gebied (den predikant) bij kwesties van theologischen aard, evenmin kan een bestuur zijn taak naar behooren vervullen zonder advi seur op medisch gebied, daar het saambrengen van een groot aantal kinderen uit allerlei gezinnen in één ruimte, bet bestuur, of 't wil of niet, plaatst voor problemen van medi- schen aard, die bet niet zonder des kundige voorlichting kan oplossen. 11e. Op grond van al deze overwe gingen moet. de houding der school besturen tegen het instituut school artsen zijn: aan dit instituut toelaten: de ouders via bet hoofd te adviseeren en ook het hoofd zelve of het bestuur te adviseeren in kwesties van genees kundigen aard. Ik meen, dat deze stellingen ons standpunt juist weergeven. Aan de v r ij e school moet vr ij h e i d blijven een eigen dienst in te stellen, mits deze dienst voldoet aan redelijke waarborgen voor de zorg, die geëischt mag worden. Het behoeft natuurlijk niet betwij feld, dat de Bond van Nederlandsche Onderwijzers bet daarmee niet eens is, daarvoor is de naam van den spre ker reeds voldoende waarborg. Het kan nuttig zijn, ons standpunt tegenover den aandrang van die zijde te verdedigen en daarom herinnerde ik even daaraan. VERITAS. 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6