lr ONZE GEfiEELE ÏOUMD MANTELS JAPONNEN en KINDERJURKEN UIIVERKOOP SPLINTER RECLAME >r>oftkerlvan oniceoopm voopdeelige I k'J a3rt £jj i l *P o\ <Je' welke niet ie "?y -C overtreffen is, door haar> pn'ma kwajite/ten'* en fabelachtig lage prijzen, iaat deze bijzonder gansh'ge koopgelegenbei'd niet ontgaan. bieden wij U thans voor zulke LAGE PRIJZEN aan, dat U NERGENS V00R- DEELIGER zult kannen slagen. DAG-AGENDA. Dinsdag 3 Jnli, 's av. acht uur. Pie terskerk: Orgelconcert. Woensdag 4 Juli, 's av. half acht. Rest. „In den Vergulden Turk Bree- straat: Alg. Jaarl. Ledenverg. der Ver. tot Bev. v. h. Vreemdelingenverkeer. Maandag 2 Juli, 's av. half negen. Rest. „Den Burcht", Nieuwstraat. Ver gadering v. deelnemers a. d. 3 October- optocht. De Zondagsdienst der Huisartsen te Leiden zal worden waargenomen cioor de doctoren Hovens Gréve, Kors, Seret en Simons. De geneeskundige Zondagsdienst te Oegstgeest zal worden waargenomen door Dr. Timmermans, Tel. 390. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 25 Juni tot en met Zondag 1 Juli a.s.s waargenomen door de apotheken van df heeren G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, Telef. 502 en D. J. van Driesum, Mare 76, Telef. 406. RECLAME. 200 jaar geldende regel in Groot-Brit- tannië was dat het eene land geen be lastingen voor andere landen int. VERZOENINGSVERrRAG MET NEDERLAND. De Fransche regeering heeft hij de Kamer een wetsontwerp ingediend vcor- de goedkeuring van het verzoe- ningsverdrag dat op 10 Maart 1928 te Genève is gesloten tusschen Frank rijk en Nederland. DE VEENDAMMER HYPOTHEEK BANK. In de strafzaak betreffende, de Veen- dammer Hypotheekbank, dienende voor de Vierde Kamer der Arrondisse- i cents-Rechtbank -te Amsterdam, heeft gisteren het O.M., waargeno men door mr. D. ReilingL, requisitoir genomen, dat twee uren in beslag nam. Aan het slot eischte de Officier te gen den 52-jarigen J. J. Woltman zes jaren, tegen zijn 25-jarigen zoon J. P. F Woltman één jaar en drie maan den. en tegen den 39-jarigen A. C. Möhring, eveneens één jaar en drie maanden gevangenisstraf, terwijl hij, wat betreft, mr. E. M. B. Kortenoever vrijspraak vorderde. BUITENLAND. HET ANTI-OORLOGSVERDRAG. Een uitlating van Chamberlain. In een toespraak voor een afvaardi ging van de volkenbondsvereeniging zei Chamberlain, zinspelend op de voorstellen van Kellogg ofschoon het vraagstuk volstrekt niet zoo eenvou dig is als het zou kunnen schijnen, mag de afvaardiging gerust eiken twijfel opheffen, ,wat mijn verlangen betreft om de Amerikaanscbe voor stellen met succes bekroond te zien.^ Zinspelend op de facultatieve clau sule inzake het internationale hof van justitie, zei Chamberlain, dat de re geering niet denkt, dat het nut zou hebben de facultatieve clausule met de voorbehouden, welke zij er in zou moeten aanbrengen, re onderteekenen. UIT DE FRANSCHE KAMER. Regeeringsverklaring. Bij de bespreking in de Fransche Kamer van de interpellaties over de algemeene financieele politiek van de regeering, verdedigde Poincaré de handhaving van het vorige Kabinet der nationale eenheid, waarvan de le den loyaal medegewerkt hebben aan het financieel herstel en bijgedragen hebben om het vertrouwen in binnen- en buitenland te doen herleven. Hij verheugde er zich over belasterd te zijn geworden naar aanleiding van de oorlogsverklaring en de bezetting van de Roer, want anders zou hij niet ge kwalificeerd zijn geweest om te arbei den aan de toenadering der vroegere politieke tegenstanders. Wij zullen regeeren, zeide hij, met de meerderheid, die ons volgen zal. Wij wenschen. 'dat zij zoo ruim moge lijk zal zijn, want de nationale een heid is even noodzakelijk na als vóór de stabilisatie. Hij vroeg een openhartige goedkeu ring van de Kamer, waardoor het mo gelijk zal zijn met vertrouwen aan het werk te gaan. De regeering zal het particularisme van Elzas-Lotliaringen op taal- en godsdienstig gebied eerbiedigen en geen enkele hervorming opdringen, want de Elzas heeft door zijn roeren de trouw verdiend om met tact en voorkomendheid behandeld te worden. Poincaré herinnerde er aan, dat de i*fcgeering zich verzet heeft tegen een debat over het proces te Colmar, want do zaak is nog in handen der Justitie. Langzamerhand zal de waarheid wel aan den dag komen. De Elzassers zul len zien. dat Frankrijk een liberale en ridderlijke natie gebleven is. Hij besloot met de woorden, dat do n inisteriëele stabiliteit even noodza kelijk is als da financieele stabiliteit. Mctie van vertrouwen aangenomen. De Fransche Kamer heeft met 443 tfgen 126 stemmen de motie van ver trouwen aangenomen, waardoor de verklaringen der regeering goedge keurd worden. DE REGEERINGSWISSELING IN DUITSCHLAND. De eerste kabinetszitting. Officieel wordt medegedeeld: Op 28 Juni kwam onder voorzitterschap van rijkskanselier dr. Marx het oude ka binet in laatste zitting bijeen. Rijks kanselier dr. Marx sprak de leden van het kabinet toe en bracht hun dank voor hun medewerking, in het bijzonder aan den afwezigen minister van buitenlandsche zaken dr. Strese- mann. Gistermorgen heeft cle rijkskanse lier Hermann Müller de portefeuille van de rijkskanselarij overgenomen. Hij werd begroet door den staatssecre taris der kanselarij dr. Puender. Om 11 uur heeft daarna ten huize van den kanselier de eerste zitting van het nieuwe rijkskabinet plaats ge had. Na beëediging der nieuwe kabinets leden door den rijkskanselier vond een eèrste gedachtenwisseling plaats over (ie regeeringsverklaring. Aan den afwezigen rijksminister van buitenlandsche zaken, dr. Strese- mann, werd namens den kanselier, met toestemming van het kabinet, een begroetingstelegram gezonden. Een schrijven van Hindenburg aan Marx. Rijkspresident Von Hindenburg heeft den thans afgetreden rijksminis ters Hergt, Schiele, dr. Braun, dr. Koch, dr. Koehler en dr. von Keudell in een hartelijk schrijven zijn dank be tuigd voor hun diensten. In het schrijven aan den rijkskanse lier betuigt de rijkspresident, ook na mens het rijk. zijn hartelijken dank en oprechte erkenning van de betoonde diensten. Dr. Marx heeft zich aldus von Hindenburg als rechter, als afgevaardigde, als rijksminister en als rijkskanselier in verscheidene kabi netten steeds bij de uitvoering van zijn ambt op hetzelfde standpunt ge steld: te arbeiden voor het welzijn van het geheele volk. Nooit zal vergeten worden wat hij als leider van de Duitsche politiek in moeilijke tijden van economische en politieke crisis voor Duitschland's wel zijn en herstel zoo plichtsgetrouw heeft gedaan. De rijkspresident spreekt de hoop uit, dat de buitengewone arbeids kracht en de rijke ervaringen van den scheidenden rijkskanselier ook verder voor het Duitsche vaderland nuttig zullen zijn. Ook den anderen scheidenden minis ters brengt de rijkspresident dank vcor hun arbeid in het belang van het vaderland. GROOTVADER HINDENBURG. Een stamhouder. De echtge^oote van majoor Von Hindenburg heeft gisternacht het le ven aan een zoon geschonken. Deze is de eerste' kleinzoon van den njkspresident, die den naam van Von Hindenburg zal dragen. KABINETSCRISIS IN GRIEKENLAND Venizelos kabinetsformateur? De Grieksche minister-president Zaimis heeft aan president Kondoe- riotis telegrafisch het ontslag van het geheele kabinet aangeboden. In parlementaire kringen is men van meening, dat thans Venizelos ,aan het bewind zal komen. Men neemt aan, dat de presdent zal toestemmen in de ontbinding van het parlement en dat Venizelos opdracht zal krijgen een nieuwe regeering te vormen. Algemeen verwacht men voorts, dat een regeering van Venizelos binnen- landsche onlusten ten gevolge zal heb ben en dat het met dezen nieuwen koers daarom wel binnenkort spaak zal loopen. HET SCHAHHTY-PROCES. De motiveering van den eisch tegen Karsawina. In verband met de aanklacht tegen Karsawina tegen wien het O.M. fu- sileering eischte, zette het O.M. uiteen, dat de afdeeling Rusland te Berlijn var de A.E.G. zuiver commercieele oogmerken had, toen zij het oog op het afzetgebied in het Donatzbekken richt te terwijl Parijs hoofdzakelijk door politieke oogmerken werd geleid. In oo Russische afdeeling van de A.E G. bevinden zich ongeveer een dozijn Russische emigranten en over de nei gingen dezer emigranten bestond bij liet O.M. geen twijfel. Bleymann had procenten naar Charkow gezonden, maar de Sovjet staat kent niet het begrip courtage, al leen het begrip „smeergelden". De fir-, ma Knapp geloofde in de oud-Russi sche grondstelling: „wie goed smeert, gaat goed" en dat deze nog steeds van kracht was. Dc firma had slecht ver pakte machines en ook kapotte goede ren naar Rusland geleverd, waardoor het Russische economische leven werd benadeeld. Eenigerlei verbinding tus- si hen Duitsche firma's en Parijs had niet bestaan, al reeds niet uit overwe gingen van de wereldmarkt. Twee en twintig nieuwe dood vonnissen geëischt. In het Schachty-proces vroeg de ambtenaar van het O.M. Krylenko te gen den Duitschen ingenieur Otto zes maanden tot een jaar gevangenisstraf. Krylenko liet de aanklacht tegen Meyer vallen. Voor Br.dstieber vroeg Jiij voorwaardelijke veroordeeling. Tegen de overige 22 beklaagden eischte Krylenko de doodstraf, tegen tv.ee leden van de centrale te Moskou en tegen negen leidende leden van de organisatie te Charkow en tegen nog twee beklaagden gevangenisstraffen. DE DEMOCRATISCHE CONVENTIE. Al Smith en de „droge plank". Ofschoon het democratische pro gram zich uitspreekt voor het drank verbod, is Smith in dit opzicht niet van meening veranderd. Hij heeft dit gisteren volkomen dui delijk gemaakt in een telegram .aan de democratische conventie te Hous ton, waarin hij opnieuw als zijn mee ting te kennen gaf, dat er een gron dige verandering moet komen in het tegenwoordige verbodsstelsel. Senator Robinson candidaat voor het vice-presidentschap. Senator Robinson van Arkansas is gisteren door de nationale democrati sche conventie officieel candidaat ge steld voor het vice-presidentschap. Robinson is een warm voorstander van het drankverbod benevens een be- s.ist aanhanger der boeren en de de mocraten verwachten dat deze beide factoren een groot e invloed te hunnen gunste zullen hebben in Nov. a.s. De conventie is voor onbepaalden tijd uiteengegaan. DE MARSEILLAANSCHE LANDRU. Jérome Prat, de Marseillaansche Landru, zocht zijn slachtoffers door middel van advertenties of huwelijks- bureaux. Wel 1000 brieven van vrou wen zijn in beslag genomen; de mees te voldeden aan den eisch, wat gereed kapitaal te bezitten. Meestal liet bij het voorkomen, of hij een villa kon koopen, waarvoor hij al een bedrag had gestort; de vrouwen moesten dan de rest bijpassen en dan ,zou de villa op hun naam borden geschreven. Zoo heeft men in een zandkar een stuk ge vonden, dat Prat al 15.000 francj had gestort van de koopsom ten bedrage van 110.000 francs, voor de villa van zijn laatste slachtoffer, mevr. Focé. Of eigenlijk was zijn laatste slachtoffer d« hond van mevr. Focé, wiens stoffe lijk overschot mede gevonden is. De houder van een huwelijksbureau heeft verklaard, dat hij 8 vrouwen in kennis had gebracht met Prat, doch raar h'j meende te weten, 7 vrouwen den dans ontsprongeri; van de laatste had hij niets meer gehoord, want hij bod ze alleen poste restante kunnen schrijven. Een zijner cliënten, mevr. Bonnet, had haar naam van de lijst laten afvoeren; zij had, naar zij schreef, iets veel beters kunnen vin den. Mevr. Bonnet is echter een der slachtoffers van Prat geworden. Een trouwlustige dame is het ge vaar ontsnapt, omdat zij, alvorens met Prat een voorgestelde reis naar Tunis te gaan maken, een zienster met kof fiedik had geraadpleegd. Deze had haar de zeereis wegens dreigende ge varen ontraden! Sedert Zondag, toen hij met een auto vertrokken schijnt te zijn, heeft men het Spoor van den moordenaar verloren. Alleen beweert een werkman te Nice, dat iemand, in wien hij Prat volgens het signa!: .ent meent her kend te hebben, hem een paar dagen geleden 1000 francs geboden heeft voor zijn identiteitspapieren. De voortvluchtige gepakt. Uit Parijs wordt gemeld, dat de „Landru van Marseille", volgens een telegram van het hoofd der politie te Algiers, aldaar gisteren is gepakt. De vrouwen-moordenaar, die zich Jerome Prat noemde, maar in werkelijkheied Pierre Rey heet, en uit Algiers afkom stig is, was daar gistermorgen als passagier van een uit Marseille ko mend Franscli stoomschip geland. KORTE BERICHTEN. Nog drie slachtoffers van het spoorwegongeluk bij Darlington zijn gisteren overleden. liet aantal dooden bedraagt nu 26. De Madrileensche correspondent \an het Parijsche „Journal" weet te melden, dat de Spaansehe dictator Pri mo de Rivera met zijn verloofde ver zoend is. Ernstige overstroomingen in het Westen van Japan hebben 100 slacht offer gemaakt. De schade bedraagt 1 millicen pond sterling. De geneeskundige overheid te Buenos-Aires heeft de sluiting bevolen van het Alvear-ziekenhuis, tengevolge van het overlijden van een patiënt aan builenpest. De verkiezing in het district Car marthen, ncodig geworden door de ver heffing van sir Alfred Mond tot pair, heeft tot resultaat gehad dat de libe ralen met 47 stemmen meerderheid het district behouden hebben. Als zeker wordt aangenomen, dat maarschalk Pilsoedski voor zijn kuur naar Herkulesbad in Zevenbergen zal gaan .Pilsoedski zal zich als minister van oorlog door Sosuskowski, den in specteur van het leger, laten vertegen wc or dig en, die ook in verstandhouding met Zaieski voor de buitenlandsche po^ litiek zal waken. De conferentie der regeerings- vertegenwoordigers, welke tot taak heeft, over de rechtspositie van vluch telingen den volkenbondsraad voorstel len te doen toekomen, is gisteren te Genève geopend. Vqftien staten zijn vertegenwoordigd. Het parket van Brussel heeft een huiszoeking gedaan bii het communis tische dagblad de „Drapeau Rouge", in verband met een artikel, getiteld „Aux soldats", dat een aansporing tot insubordinatie inhoudt. UIT DE OMGEVING. KOUDEKERK. Gemeenteraad. Gistermiddag vergaderde de raad dezer gemeente. Voorzitter de Burgemeester. Aanwezig alle leden. De voorzitter opent de vergadering met gebed, waarna de notulen worden gelezen en goedgekeurd. De voorzitter doet mededeeling van de opname van kas en boeken van het wa- terleidings-bedrijf en van de kas en boe ken van den gemeente-ontvanger. Ingekomen is een verslag van de Ka mer van koophandel en Fabrieken voor Rijnland. Hierbij merkt de voorzitter op, dat in dit verslag een zinsnede voor komt, als zou het plan van aankoop van de Koudekerksche brug van eYengenoem- de Kamer zijn uitgegaan. Spr. vindt dit' zeer brutaal, want er is niets van waar. Besloten wordt zich hierover met de K. v. K. in verbinding te stellen. Het bedrag van de bijdrage voor de Ge meentel. H.B.S. te Leiden is vastgesteld voor deze gemeente op ƒ179.25. Het bedrag van de bijdrage voor het Gymnasium te Leiden- voor deze gemeen te is vastgesteld op 342.98. Het verslag van de Volkshuisvesting en het gemeenteverslag over 1927, dat bij de raadsleden zal circuleeren, worden voor kennisgeving aangenomen. Gemeentelijke Aankondigingen HINDERWET. B. en W. van Liedden; Gezien heft verzoek van: a. de Kon. Nederl. Grofsmederij om vergunning tot het uitbreiden van d kettingfabriek op het pare. kadastraal bekend Gem. Leiden, Sectie N. No. 45a, gelegen in den Waardpolder. b. de N.V. Textielfabrieken v.h. Gekr. van Wijk en Co., om vergunning tot het uitbreiden van do fabriek van sa- jetten, garens, wollen dekens en tri cotages in het perc. Vestestr., Nis. 40 50, kadastraal bekend Gemeente Lei den, Sectie I. No. 2633. Gelet op .de artt. 6 en 7 der Hinder wet; Geven kennis aan het publiek, dat genoemde verzoeken met de bijlagen op ,de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd zjjn, alsmede dat op Za terdag 14 Juli a.k., des v.m.' te half elf uren op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen deze verzoeken in te brengen, terwijl zij er de aandacht pp vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zrjn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebstuur of een zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Leiden, 30 Juni 1928. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Eveneens enkele missives van Ged. Sta ten, houdende disposities op raadsbeslui ten. Een wijziging van de gemeenterekening 1926 wordt naar aanwijzing van Ged. Sta ten vastgesteld. Op verzoek van Ged. Staten wordt be sloten het besluit tot aankoop van een strook grond van de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Kerk te wijzigen in dien zin, dat een zinsnede wordt toegevoegd, die uit drukt dat de verhooging van de Brugge- straat niet het uitzicht van de pastorie zal belemmeren. Enkele comptabiliteitsbesluiten worden vastgesteld. Betreffende enkele reclames honden belasting en schoolgeld wordt besloten volgens prae-advies van B. en W. Enkele obligaties van de leening voor het postkantoor worden uitgeloot. Daarna komt in behandeling een cre- diet-aanvrage voor het instellen van een onderzoek naar de rechten van gemeente en Kerkvoogdij der Ned. Herv. Kerk op den kerktoren. B. en W. vragen een crediet van ƒ50. Zij zijn er zich van bewust, dat het moge lijk is, dat de kerkvoogdij in haar rech ten onaantastbaar is, maar B. en W. ach ten het wel noodig deze zaak eens uit te zoeken. De heer Lieverse vindt het niet noodig, dat 50 beschikbaar wordt ge steld. Spr. gelooft, dat deze zaak heel goed geregeld is en daarvoor de stukken voorhanden zijn. De heer de Jong gelooft niet, dat dit onderzoek veel effect zal sórteeren en dat het bij vele burgers kwaad bloed zal zet ten, vooral omdat het nu samenvalt met de duurte van den grond, die van de kerkvoogdij is aangekocht. De heer v. E g m o n d is het wel met de vorige sprekers eens. Als de zaak aange pakt wordt moet ook worden doorgezet en als het zoo uitloopt, dat de toren van de gemeente wordt, dan zal een aparte opgang worden gemaakt, want de tegen woordige toegang is door de kerk. De voorzitter zegt dat het niet de bedoeling is een procedure te voeren. Al leen is bet noodig een onderzoek in te stellen. Dat onderzoek zal niet veel kos ten. Het gaat er om, of bet niet noodig is dat een bepaalde vergoeding voor den to ren wordt betaald door de kerkvoogdij, al is het een kwartje per jaar, of dat an derszins een compromis wordt gesloten. De raad blijft na het onderzoek natuurlijk geheel vrij in zijn houding. De heer Lieverse gelooft, dat het on derzoek wel kosteloos kan geschieden. De voorzitter heeft er geen bezwaar tegen om het woord crediet-aanvrage te schrappen. De heer v. E g m o n d vindt het niet in orde om na honderd jaar deze zaak weer op te halen. De voorzitter, in orde is het wel, het komt u misschien vreemd voor. De heer Oppelaar heeft er geen be zwaar zegen om het onderzoek in *e stel len. Een crediet acht spr. overbodig. Besloten wordt geen crediet te geven. Het onderzoek zal echter plaats hebben. Aan de orde wordt gesteld een crediet- eanvrage van B. en W. tijdens den brug- bouw. De pon: aan de boerenschouw zal door Ged. Staten worden gehandhaafd, ook voor het zware verkeer. Waarschijn lijk zal een betere pont in de vaart, gelegd worden. Bij de brug zal een nieuwe pont, die kleiner is, in de vaart worden gelegd door de gemeente, waarvoor ook een paar steigers zullen moeten worden gebouwd. Waarschijnlijk zal de pont aan de Boe renschouw ook des nachts worden be diend. Een desbetreffend verzoek is door B. en W. aan Ged. Staten gericht. Voor cie verschillende plannen tijdens den brug- bouw vragen B. en W. een blanco crediet. In de instructie van den brugwachter zal verandering aangebracht moeten wor den. Het zal noodig zijn hem een hulp te geven voor het bedienen van de pont, om dat het werk zwaarder en drukker is. De toestand zal waarschijnlijk ongeveer ee 1 jaar duren. Alleen de pont bij de brug komt voor rekening ~.n de gemeente. De pont aan de Boerenschouw zal worden be diend door de provincie. De heer Dorrepaal is er voor om de pont bij de brug ook des nacht voor hel verkeer open te stellen. De heer Lieverse zou liever een vol wassen kracht hebben als hulp van Bar man.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2