DAG-AGENDA. Dinsdag 3 Juli, 's av. acht uur. Pie terskerk: Orgelconcert. Woensdag 4 Juli, 's av. half acht. Rest. „In den Vergulden Turk", Bree- slraat: Alg. Jaarl. Ledenverg. der Ver. tot Bev. v. h. Vreemdelingenverkeer. Maandag 1 Juli, 's av. half negen. Rest: „Den Burcht", Nieuwstraat. Ver gadering v. deelnemers a. d. 3 October- optocht. De avond- nacht- en Zondagsdienst de' apotheken wordt van Maandag 25 Juni tot en met Zondag 1 Juli a.s.s waargenomen door de apotheken van df heeren G, H. Blanken, Hoogewoerd 171, Te lef. 502 en D. J. van Driesum, Mare 76, Telef. 406. HGCKHWM'-T ^aufcysaggag—PHrimff w i 'mm Franken vermoedelijk den Rijkspre sident zijn opdracht zou teruggeven. DE EGYPTISCHE REGEERING GEVORMD. Uit Kario wordt gemeld, dat Mo hammed Mahmoed Pasja erin geslaagd is een regeering te vormen. De Minister-president heeft ook het Ministerie van Binnenlandsche Zaken op zich genomen. Minister van Buiten landsche zaken wordt Hafez Afifi. Het Nieuwe kabinet bestaat uit drie liberalen, drie „ittedadisten", die tot de uiterste rechterzijde behooren, twee dissidente nationalisten en twee onafhankelijken. Terwijl hij tot samenstelling van zijn Kabinet overging, stelde Mah moed Pasja zich in verbinding met de nationalistische partij en noodigdc eenige van haar leden uit, zitting te nemen in het Kabinet, teneinde het parlementaire stelsel door te voeren. Maar na eenig debat weigerde de nationalistische partij, de uitnoodi- ging. Het parlement kwam gisteravond bijeen, maar ging tot heden uiteen. HET POOLSCHE MINISTERIE AFGETREDEN. Bartel Kabinetsformateur. Gistermiddag heeft de minister-pre sident, Maarschalk Pilsoedski, het ontslag van, het kabinet ingediend. De president der republiek heeft het ontslag aanvaard en Prof. Casimir Bartel, thans plaatsvervangend pre mier, tot minister-president benoemd. Het nieuwe kabinet reeds samen gesteld. De president der republiek heeft reeds, een decreet geteekend, waarbij een nieuw ministerie, onder presidi um van Bartel, wordt benoemd. Daarin hebben zitting Casimir Swi- talski als minister van onderwijs, ter vervanging van Dobmcki, en ingeni eur Alfred Kuehn alg minister van verkeer, ter vervanging van Romicki. Maarschalk Pilsoedski behoudt de portefeuille van oorlog en blijft tevens inspecteur-generaal van het leger. De bezetting der andere departe menten blijft zooals ze was in het vo rig kabinet. EEN NIEUWE LANDRU. Reeds drie lijken gevonden- Een nieuwe Landru-zaak heeft in Frankrijk de gemoederen zeer in op schudding gebracht. Men zal zich de affaire van den echten Landru, den beruchten vrou wenmoordenaar, welke in 1917 ont dekt werd, herinneren. Een* dergelijke ontdekking heeft ook thans te Marseille plaats gehad. Een paar dagen geleden vond men in een villa, die den schoonen naam van Sainte Marguerite draagt, in den kelder het lijk van een juffrouw, die door wurging van het leven was be roofd. Verdacht van den moord werd iemand, die zich Camille Gaillard noemt, en in 1869 te Chambonjour ge boren is. De eigenaar van dien naam heeft zich onmiddellijk aangegeven, zijn identiteit doen vaststellen en een alibi gegeven, dat hem inderdaad van over last moet vrijwaren. Hij vertelde tevens, dat hem eeni ge jaren geleden zijn papieren ontsto len waren. De moordenaar was dus in het bezit van valsche papieren, maar het is onwaarschijnlijk, dat zulks hem baten zal, aan de justitie te ontkomen. Men kende het signalement van den man, met wien de vermoorde veel is gezien en de pseudo Gaillard had te Madets een andere villa gehuürd „Gé- neviève" genaamd, terwijl hij zijn ge regeld verblijf in een logement in de Rue .Cas had, vanwaar hij echter plot seling "verdwenen is. Reeds die domicilies-geschiedenis trok de aandacht der politie, die al spoedig vermoeden kreeg weer met een scharrelaar in huwelijksbeloften te doen te hebben. Men besloot dus ook de villa „Géne- viève'' te onderzoeken en daar bleek, dat in het kippenhok op handige wij ze nog niet lang geleden een bodem van cement was aangelegd. Weldra werd daaronder het lijk van een vrouw ontdekt, dat nauwelijks in staat van ontbinding verkeerde. Inmiddels bevond men, dat ook, in den kelder een dergelijke cementen bodem was gelegd en ook hier stuitte men weldra op een vrouwenlijk, dat een weinig meer in staat van ontbin ding verkeerde dan het eerste. De beide misdaden moeten dus kort na elkaar een weinig tijds geleden be gaan zijn. Wat den derden moord aangaat, moet de moordenaar nog niet den tijd hebben gehad, het lijk op dezelfde wijze te doen verdwijnen. Weldra gelukte het uit verschillen de aanwijzingen de identiteit van den moordenaar vast te stellen. Het is een. zekere Jéröme Drat, 61 jaar oud. Het is eveneens komen vast te staan dat deze misdadiger omgang heeft ge had, den laatsten tijd, te Marseille, met vijf vrouwen, die allen de laatste maanden op geheimzinnige wijze zijn verdwenen. Men tracht nu de domicilies van Drat op te sporen en men vreest na tuurlijk, daar gelijke vondsten te doen Men hoopt, dat hij zich op het oogenblik nog verborgen houdt in een van die woningen en niet den tijd ge had heeft, zich uit de voeten te ma ken. De politie meent, dat zijn arrestatie nog slechts een kwestie van tijd is. DE STAKING IN DE ANTWERPSCHE HAVEN. De bemiddelingspogingen. Minister Hijmans heeft verklaard, dat hij ten zeerste was getroffen door het besluit van de stakende haven arbeiders te Antwerpen. Ondertusschen blijft hij met hen in contact. Hij hoopt, dat .de kwestie tot een oplossing zal komen door de nieu we formule, die gisteravond overhan digd is aan de betreffende partijen. DE CHINEESCHE NATIONALISTISCHE REGEERING. De zetel der regeering. In het Engelsche Lagerhuis heeft Chamberlain gisteren verklaard, dat de Engelsche gezant te Peking heeft doen weten, dat er in nationalistische kringen groot verschil van meening is ontstaan over de kwestie van het over brengen van den zetel der regeeryig van Peking naar Nanking. De kwestie zal half Juli in de vol ledige zitting van den politieken raad worden behandeld. EEN NIEUWE TREK. Naar Zuid-West-Afrika. Lange onderhandelingen met de Portugeesche regeering hebben tot re sultaat gehad, dat 350 Hollandsche families, die zich ongeveer 50 jaar geleden in Angola gevestigd hebben naar Zuid-West-Afrika zullen trek ken; op de oude beproefde wijze met ossenwagens. De afstand van 1500 K. M. ongeveer zal in omstreeks dertien maanden af gelegd worden. In Zuid-West-Afrika krijgt elk ge zin een farm van 8000 H.A. en voor hun onkosten heeft de regeering een leening van 4.200.000 toegestaan. manifestaties te leuven. Furore teutonico? Gistermorgen hebben honderden perso nen voor de nieuwe bibliotheek van de universiteit van Leuven gemanifesteerd, ten gunste van handhaving van de beken de Furore-inscriptie, waarin sprake is van de verwoesting van stad en universiteit door de „woede der Teutonen" (Duit- schers). Plotseling werd een groep studenten zóó door woede aangegrepen, dat zij met steenen de balustrade vernielden, welke de rector der universiteit aan de facade van het gebouw wil aanbrengen. Politie en gendarmen deden toen de om geving der universiteit ontruimen. Arres taties hadden niet plaats. GEWELDIGE HAGELSTORM IN SILEZIë. De dorpen Ober Mittelfrilau en Mittel- frilau zijn Dinsdagmiddag door zware ha gelbuien geteisterd. Hagelsteenen ter grootte van kippeneieren vernielden alle gewassen over een terreinstrook ter breed te van drie K.M. Honderden ruiten werden verbrijzeld; van een logement werden 57, van een landhuis 32 ruiten vernield. Zelfs door dubbele vensters sloegen de hagelsteenen aan de windzijde heen. De te velde staande oogst moet voor 90 pet. verloren' worden geacht. De straatweg was met bladeren en tak ken bezaaid. De vruchtboomen hebben zooveel geleden, dat het gewas als geheel mislukt moet worden beschouwd. De telefoonleiding was gistermorgen nog niet geheel hersteld. Eenige personen werden door de hagelsteenen gekwetst; één hunner moest in het ziekenhuis op genomen worden. De bui duurde ongeveer een kwartier. DE MOSKOUSCHE BEDELAARS. Iedereen, die Moskou bezoekt, wordt getroffen door het groote aantal bede laars in die stad. Het bekende Moskou- sche avondblad de „Wetsjernaja Moskwa" geeft een beschrijving van de Moskousche bedelaars, van hun gewoonten, levenswij ze enz. Het Hbld. ontleent aan het Mos kousche blad de volgende bijzonderheden: Vroeg in den ochtend, zoodra de eerste trambel aankondigt, dat de dag begonnen is, komen uit sloppen vreemde wezens. Het zijn kreupelen, oude vrouwen, vrou wen met zuigelingen; onbeschrijfelijke wezens, die op menschen lijken; zij zijn zoo vuil en met vet ingesmeerd, hun lom pen zijn zoo phantastisch, dat het lijkt alsof dat alles niet echt is, alsof wij met een maskerade te doen hebben- Zij verspreiden zich over de geheele stad. Een half uur later hoort ge op alle pleinen en boulevards, bij alle tram-hal tes, naast de groote winkels en de rijks instellingen, op dé markten, in .de stra ten, in de parken, bij de kerken pnz. het klagend geluid van de bedelaars, die on ophoudelijk herhalen: „Geef wat u missen kunt, al is h.et één kopeke, om brood te koöpen".... 's Avonds keeren zij naar huis terug. Hoe leven deze vreemde wezens, die naar hun werk gaan als acteurs naar het too- neel, met uit het hoofd geleerde phrases, in opvallende kleeren, mét een specialen inventaris van levende kinderen, kruk ken, zwachtels? 's Avonds verlaten zij hun tooneel. Zij trékken hun tooneelplun- je uit, doen "hun maskers af eri worden zich zelf. Tot den volgenden ochtend. Na hun werk zijn zij onherkenbaar.' Zij zijn brutaal, dronken, onbeschaamd en..... rijk. Rijk als bédelaars. Sommigen' trek ken andere kleeren aan en ge ontmoet hen in de bierhuizen. Anderen déelen de winst en tellen, wat hun ondergeschikten verzameld hebben. Weer anderen komen bij elkaa'r, eten lekker, drinken veel, spe len harmonika. Als echte acteurs vertel len zij elkaar hun ervaringen met het publiek, hun successen, snijden op, benij den elkaar. Zij drinken allemaal, ook de ouden van dagen, de kreupelen, de kinderen. Er zijn bedelaars,; die reeds dertig jaar het „vak" beoefenen. Op de Smolensky- markt is er een bedelares, die reeds 33 jaar bedelt. Vóór de revolutie had zij te Orjol een eigen huis. Tijdens de revolutie heeft zij alles verloren en begint nu van voren af aan. Er zijn verschillende soorten bedelaars. Er zijn bedelaars, wier specialiteit hierin bestaat, dat zij door hun uiterlijk op het publiek indruk willen maken; sulk een bedelaar wordt te Moskou „filon" ge noemd. Deze bedelaars staan des winters in de hevige koude halfnaakt op straat; zij liggen op hun bloote knieën op de be vroren straatsteenen en klappertanden den geheelen dag. De ontbloote lichaams- deeleh, hun „uithangbord", smeren zij met vet in, anders is hét niet vol te houden. Een „filon" verdient pl.m. zes roebel per dag, soms minder. Er zijn bedelaars, die aan de tramhaltes „werken" en om „een kopeke" bedelen; zij worden „marafon's" genoemd. Anderen loopen achter de menschen en bedelen klagend; het zijn de „loopers" in het Rus sisch „bjegoeny"). Er zijn nog talrijke an dere specialiteiten op bedelaarsgebied. El ke bedelaar heeft zijn eigen wijk, zijn eigen standplaats. Volgens de statistieken van den Gosplan zijn er nu alleen in de RSFSR 60:000 „vas te" bedelaars. Bovendien zijn er veel tij delijke bedelaars, die door omstandighe den gedwongen worden te gaan bedelen. Het aantal bedelaars van deze categorie is moeilijk vast te stellen. Meer dan de helft van de vaste bedelaars woont te Moskou en Petersburg. KORTE BERICHTEN. Uit Moskou wordt gemeld, dat de be kende FransGhe schrijver Henri Barbusse daar aangekomen is. Hij gaat in het Zui den van Rusland eenige maanden rust nemen. Dinsdagmiddag heeft de Amerikaan- sche gezant aan minister Zaleski een no ta overhandigd, waarin Polen uitgenoo- digd wordt, aan het pact van Kellogg deel te nemen. Te Buenos Aires hebben in verband met de talrijke bomaanslagen verscheide ne arrestaties plaats gehad. Prins Leopold heeft gistermorgen het te Brussel vergaderde congres van de In ternationale' Luchtvaatrtafdëeling geopend. De gouden medaille voor 1927 is aan Lind bergh toegekend. De officier van justitie heeft hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis in het proces-Bela Kun. De veroordeelden hebben zich bedenktijd voorbehouden. Daar niemand in beroep is gekomen tegen het echtscheidingsproces van prins Carol van Roemenië en prinses Helena, is dit nu definitief geworden. De Vesuvius is weer in werking. Er hebben geregeld erupties plaats. Ook de vulkaan op White Island (Australië) is opnieuw in heftige werking getreden. Er stijgen dichte stoomwolken op tot een hoogte van 60U M. RECLAME „DE CENTRALE" Haarlemmerstraat o/d. Vrouwensteeg Lederhandel en Schoenmakerij HET ADRES! UIT ONZE INDIEN. de poenale sanctie. In „De Banier", hét Chr. Weekblad voor Indië, worden eenige opmerkingen ge maakt over de poenale sanctie in verband met de aan de regeering toegeschreven voornemens inzake de strafbedreiging in de arbeidsovereenkomst. „Wij achten de houding der Regeering funest voor de groote belangen, die de inl. bevolking heeft bij 't voortbestaan der poenale sanctie. Het arbeidscontract toch is niet een eenzijdige overeenkomst, maar verbindt den werkgever voor een periode van drie jaren (bij her-engagement kor ter) tot een gefixeerd loon, tot rijstleve- ring tegen een lagen prijs, tot 't verschaf fen van vrije woning en geneeskundige hulp. tot terugzending na afloop van den termijn, onverschillig welke de bedrijfs- uitkomsten zijn. De contractant heeft recht op arbeid. Het is dan ook alleszins begrijpelijk, dat, zooals de ondervinding leert, de be volking op Java niets moet hebben van aanwerving als „vrije koelie", maar het contract prefereert. Dit contract geeft haar groote zekerheid van bestaan. Van hoe groote beteekenis dit is blijkt thans, nu de ruhberprijzen dalen en de loonen door iniandsche tuinbezitters ge geven niet meer voldoende zijn voor le vensonderhoud. Op Sumatra's Oostkust is deze groote moeilijkheid opgelost, door dat de tappers den inlandschen tuinen den rug toekeeren en op de nieuwe on dernemingen Werk zoeken en vinden kunnen. Doch in Indragiri, Djambi, Pa- lembang en Borneo bestaat clie gelegen heid niet of in geringe mate. Welk een zegen zou 't zijn ook hier een grooten plantagebouw te bezitten. Deze kan zich echter niet vestigen, wanneer de poenale sanctie verdwijnt, en de onzekerheid maakt, dat 't Europeesch kapitaal huiverig is zich in Indische za ken te steken. Men betoogt steeds, dat de toevloed van Europeesch kapitaal noodig is om de Buitengewesten tot ontwikkeling te brengen, arbeid te verschaffen aan dui zenden, 's Lands inkomsten te verhoogen, maar schrikt 't kapitaal van vestiging af. In 1927 nam Nederland voor 566 millioen nieuw aandeel in binnen- en buitenland- sche beleggingen, doch slechts 19 Y, mil lioen vloeide daarvan naar Ned. Indië. En waarom deze houding? Zeker niet om 't belang der bevolking, die door het contract aan een groote zekerheid van bestaan geholpen wordt. Hebben dan leu zen, niet gefundeerd in de werkelijkheid, aangedreven door distinctieve elementen en onpractische idealisten, door menschen in Europa, die koloniale verhoudingen niet kennen, doch die zeker niet onder schreven worden door de contractanten zelf, zoo'n invloed op onze regeering? Re geert dan de regeering niet meer, maar wordt ze geregeerd?" RUBBER-SPECULATIE. In het Soer. Hbld. geeft Z(entgraaff) ons bereikte ter zake reeds een te legram een beschouwing over het sluiten van de fabriek de Ned. Rubber Unie te Bandj-ermassin. Met den bouw der fabriek werd in September 1926 begonnen; in Aug. 1927 was men zoover klaar, dat men gedeeltelijk kon draaien met 6 en 12 mangels. Het was eigenlijk experi menteeren. Hoe goed de opzet ook was, eene uiterst kwetsbare plek was de opkoop. Men heeft de beteekenis hiervan tevo ren nooit juist geweten, doch zóu in de practijk ervaring opdoen. Er wordt bevolkingsrubber aange boden, welke tot 95 procent rubber, en voor de rest water met vuil bevat. Er is ook rubber t<2i 75 procent, en min der, en ook kletsnatte met slechts 35 procent rubber. Er zijn maar heel weinig personen die deze rubber behoorlijk kunnen taxeeren; de meesten werpen er maar zoo'n beetje naar en zijn dan allicht voor een 10 procent „out". Eene uit zondering moet worden gemaakt voor een aantal Chineesche opkoopers, die terdege weten waar Abraham de mos terd haalt. De Rubber Unie te Bandermasin lr gde reëele biedingen aan, doch kreeg daarvoor geen rubber. Anderen boden steeds meer; allicht zal hierop ook van invloed zijn geweest een scherpe re taxatie door die anderen, waardoor deze in het voordeel waren, hetgeen in den prijs kon worden verdiscon teerd. Men vergete niet, dat de handel, zcc-als deze door Chineezen werd uit geoefend, je reinste windhandel was. Men bood soms prijzen welke verlies Radio-Programma. WAT ER VANAVOND TE IZOOREN IS HUIZEN, 340.9 M. (Na 6 uur n.m. 1870 Af.). N. C. R. V. 5.30 Concert. McjAnnic Stijgor, so praan. Mcj. Cor Möllcnkamo, alt De- heer S. P. VisSer, orgel. 7.30 Spreker: J. Gorter Zzn., Ni.-u.v Amsterdam. Weth. van Fin. van de gemeente .Emmen Onderw.: „De finanticc' verhouding tus- scfcien liet Rijk e i de gemoenten 8.00 Uitzend avond. Spreker: A. Hoekendijk, Heem l de. Onder werp: „Licht en Schaduw incle.i avb. id onder de lijd rs - an val lende ziekt: n". Muzika e mee werking verle r.cn: de Chr. Zang v reen. J'haleei", Amsterdam, Dir. dr heer W. van Laai*: mevr. F1 ie da Linnek a mpRoesk ev i- col; do lieer W. van Laar, org-l en begeleiding. Hierna Persberichten Vaz Dias. HILVERSUM, ioCO M. A. V. R. U. 6.00 Tijdsein van de A.V.R.O.-Klok 6.00 iJixier-niuziek door het Trio, be staande uit: W. Rotmeester, vi ool, D. van der Hoiwt, cello en H. Swart, piano. 7.15 Zesde Engelsche Olympiade-les. 7.4s i'okdcb.Jr.chten. 8.00 T;ids:i van de A.V.R.O.-klok. 8.00 Causerie over: „Muzikaal stijl gevoel" door Casper Howe! ér. 9.00 Verpiiht stoppen De Bildt. 9.05 Gevarieerd Concert door hetOm- roep-orkest o.I.v: Nico Treep. Medewerking van: Han Beuker en Wouter ^Denijs, Sync-opation en dansfantasie.'n op 2 vleugels. John Mac Dunca n, Sc hots ch doe delzak-speler. 10.10 Persberichten van Vaz Dias. KöNJGSW USTERH., 1250 M. 5.20 Concert. 9.20 Concert. Daarna laatste berichten. \0.50 Muziek. LAN GEN BERG, 469 Al. 6.20 Mur' 8.30 Orkest. 11.20 Muziek. DAVENTRY, 1604 Al. 5.35 Kind er uurtje. 6.50 Tijdsein van Greenwich. Weer bericht. Eerste algem. nieuwsber. 7.05 Muziek. 7-35 -Oó grondslagen der muziek. 8.05 Concert. 8.50 Muziek. 9.20 Weerbericht. Tweede algemeen nieuwsbericht. 9.50 Berichten aan zeevarenden. 10.55 Muziek. PARIJS, (Radio), 1750 M. 5.05 Koersen en inlichtingen. 0.20 Landbouwberichten. 8.35 Koersen en mededeelingen. 8.50 Concert. Tijdens de pauzes: Persber. moesten opleveren, en bleef in af wachting op een grooten slag bij toe vallig sterk stijgende markt. Het was speculatie en geen handel. Ieder die daar wilde „in" komen, was gedwon gen mee te doen, of kreeg zelf geen kans. De Rubber Unie bleef meestal f 5, er zelfs wel f 15 beneden de anderen, bijv. de Tan Kah Kee-kongsi, welke overal vertegenwoordigd is. Het werd dus, met de poging om een element van reëelen handel te brengen in deze zeer slechte sfeer, een absolute mislukking. En zoo werd in Jenuari i.l. besloten tot de sluiting der Bandjermasin-fabriek. Wat dit aan financieel verlies beteekent, is ons niet bekend, doch moet zeer belang rijk zijn. Door die sluiting ligt de geheele or ganisatie in Z.O. Borneo op de vlakte; thans, nu de prijzen zoo zijn terugge- loopen, zou de opkoop misschien een goede kans hebben gehad, doch uiter aard kan daaraan niet worden ge dacht. Men kan te Bandjermasin zoo vernemen wij van daar allerwegen constateeren welke resultaten de rub- bcrwindhandel heeft gebracht. Het is zter de vraag of de regeering hier- v< or onverschillig kan blijven, vooral indien het kwaad zich ook elders mocht demonstreeren. Het zou zeker niet de eerste maal zijn, dat de regeering ingreep wanneer zij ziet dat een groot bevolkingsbelang door wantoestanden dreigt te. worden benadeeld. Wellicht zullen zekere maatregelen er toe kunnen medewerken den rub- berhandel te normaliseeren; ook bij andere iniandsche producten hebben Overheidsmaatregelen meermalen reddend gewerkt. 't Is van hieruit moeilijk te zeggen of het beter is, te wachten tot een na tuurlijk saneeringsproces zich gelei- oelijk zal hebben voltrokken de si tuatie der markt zal hierop van groo ten invloed zijn óf wel: te pleiten voor Overheidsbemoeienis. UIT DE OMGEVING. TER AAR. De collecte voor den Gewapende.i Dienst heeft f22,23 opgebracht. Tegen v. W. werd procesverbaal opgemaakt, wegens diefstal van een lelectiische fietslantaarn. Aan het Chr. Nat. Schoolbestuur alhei'i, is vergunning verleend tot d 1 bouw «ener nieuwe Chr. School. De oudste ingezetene, de wed. j. Liebrecht, sedert jaren verpleegd ia het St. Antoniusgesticht, is overlede-u.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2