CHRISTELIJK D AC BLAD voor LEIDEN en OMSTREKEN Oil nummer bestaat uit IWEE Bladen. EERSTE BLAD. 9<f«> JAARGANG DINSDAG 19 JUNI 1928 NUMMER 2464 Bureau: Hooigracht 35 - Leiden Telefoonnummer 2778 Postbox 20 Postgiro 58936 Jwjgjsnlv Aangesloten op het Streeknet Lisse ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waai agenten gevestigd zijn Per kwartaal. 1 2.50 Per week 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 V Huurniveileering. Nu eenige maanden verstreken zijn sedert de opheffing der Huurcom- missies en \ius de gewone wet van vraag en aanbod op de woningmarkt baar rechten heeft doen gelden, komt een vraagstuk opnieuw naar voren dat ernstige aandacht vraagt. De Minister heeft reeds een en an der maal de Gemeentebesturen voor gelicht over de wijze waarop de Be geering den woningbouw wil steunen. Echter heeft de Regeering tot heden Dog geen vrijheid kunnen vinden dat door ons bedoelde vraagstuk der huur niveileering ter hand te nemen. Waar schijnlijk zullen daaraan formeele moeilijkheden verbonden zijn. die niet zoo spoedig overwonnen worden. Maar dan moet toch het beginsel gehand haafd en getracht worden de moeilijk heden op te lossen. Reeds in 1927 schreef het Tijdschrift vc or Volkshuisvesting en Stedebouw. het orgaan van den Nationalen Wo ningraad, o.m.: „De practische beteekenis van de jongste circulaire is dat enkele ver- eenigingen, die een niet te onbelang rijk aantal oude en goedkoope wo ningen bezitten, de te hcoge huren van haar nieuwe, dure woningen kun nen verlagen. Dat dit er niet zoo heel veel zijn, is duidelijk wanneer men bedenkt, dat tot en met 1916 (het laat ste crisisjaar, waarin de bouwkosten nog onder het thans geldend peil ble ven) voor ongeveer 25000 en na 191G voor ongeveer 100000 woningen voor schotten zijn verleend. Voorts beden ke men dat niet alle vereenigingen met oude woningen ook nieuwe wo ningen hebben, dat bij enkele vereeni gingen het batige saldo op de oude woningen reeds aan de huren der nieuwe woningen en bij andere ver eenigingen aan de bijdrage op de nieuwe woningen ten goede komt. Van een algemeene huurniveileering i" dan ook geen sprake. Toch zal deze er moeten komen. Met de Regeering zijn wij van oordeel dat er geen enke le reden is om woningen, die toevallig onder gunstige omstandigheden zijn gebouwd, steeds tegen lage prijzen t«» blijven verhuren. Doch dan moet men de gonsequentie hiervan ook aan vaarden "voor de woningen, onder bij zonder ongunstige omstandigheden gebouwd. Deze kunnen evenmin steeds een hooge huur blijven doen. Huur niveileering, d.w.z. verhooging van te lage en verlaging van te hooge huren tot zij een zeker peil hebben bereikt, zal dus moeten gelden voor alle wo ningen, hetzij onder ongunstiger, hetzij onder gunstige omstandigheden ge bouwd. Er is geen enkele reden om haar te beperken tot woningen van die vereenigingen. die beide soorten be zitten en bereid zijn binnen het raam van haar organisate aan zulk een ni velleering mede te werken. Intusschen. door de jongste circu laire zullen voor enkele vereenigingen de huurmoeilijkheden worden ver licht en, in afwachting van de meer algemeene en ingrijpende maatrege len. welke ons een algeheele oplossing van het huren-probleem zullen bren gen en die in bovengenoemd rapport zullen worden aangegeven, kunnen we er genoegen mee nemen". Nu de Minister juist dezer dagen veer de gemeentebesturen ten platte- lande een aanschrijving heeft doen toekomen kan het nuttig zijn om ook dit onderwerp .nogmaals in de aan dacht van Z.Exc. aan te bevelen. STADSNIEUWS. EEN RAAr V' L. Naar wij van goedingelichte zijde v. i nemen, zijn er bij het college van B en W. plannen in bewerking om te komen tot den bouw van een nieuwe Raadszaal. De bestaande Raadszaal is, sedert de uitbreiding van het aantal gemeen teraadsled .i, te klein gebleken. Een tweetal Raadsleoen heeft men reeds cm plaat®'" 'm mven in 't middenvak, in de onmiddellijke na- lr"'"eid van de stenog. fen. De pers, die aan verschillende, langs de wanden geplaatste tafeltjes een bescheiden plaatsje vindt heeft vaak 7 cveel last van de vele interrupties en samensprekingen der heeren-ge- meenteraadsleden, dat de nauwkeuri ge weergave van het gesprokene daar onder ernstig lijdt. De publieke tribune, die vooral bij de besrootingsdebatten van Lekere zij ne wordt ...-01" gewerkt, is onge.eer ccn halve meter verwijderd van de ze- els der Raadsleden, en laat niet na. vooral bij een agitatievolle zitting, een hinderlijken invloed op den gang van zaken uit te oefenen. Het geheel veroorzaakt een gedruk te stemming, zoodat de bouw van een nleuWe, ruimere Raadszaal noodzake lijk moet worden geacht en geen over bodige weelde is te noemen. Zijn wij goed ingelicht, dan zou het plan bestaan de t ~enwoordige Com missiekamer met aangrenzende ver trekken om te bouwen tot Raadszaal. Deze zaal ligt eveneens aan de Bree- straat, doch in den rechtervleugel van het Stadhuis, tegenover de Wolsteeg Deze laatste mededeeling geven wij echter onder de grootst mogelijke re serve. WIJKC~30UW STILLE 31JN. De uitslag van de verloting tot aan schaffing van een nieuw rrgel in het YVijkgebouw Stille Rijn 13, luidt als volgt: Hoofdprijs op No. 75 en vervol gens: 368, 407, 192, 487, 552, 188, 534, 270, 526, 72, 5C, 265, 369, 235, 185, 586; 136. 182, 128, 329. 558, 134, 52. 102, 275; 76. 424, 13, kT8, 254. 10. 70, 155, 63. De prijzen zijn af te halen Dinsdag en Woensdagavond (19 er 20 Juni a.s.) Langegracht 75. Degenen die dan voor dezen Evangel.-arbeid iets wenschen af te zonderen kunnen dat dan gelijk tijdig doen. Het Bestuur rekent op al ler steun. Het adres van den Penning meester is: Van Limburg Stirumstr. 16 WALTHER, LIPSIA, LIPSIADDI MERZ EFFICIëNTE KANTOOR ARTIKELEN. De vooroordeelen, die bestonden, toen de schrijfmachine haar intrede in de wereld deed, zijn reeds lang overwonnen, zoodat tegenwoordig 'n zakenman, die zichzelf respecteert, geen brief meer verzendt, die met de hand geschreven is. Anders gesteld is het met de reken machine, die nog lang niet in alle be drijven gebruikt wordt, wat toch ze ker wel verwonderlijk is, daar deze machine in de laatste jaren zoodanig geperfectionneerd is, dat ze vele voor deden biedt boven de oude methode van het ingespannen en vermoeiend rekenen met eigen hersens. De rekenmachine is een stel stalen hersens, die onvermoeibaar zijn, geen fouten maken en vlugger werken, waardoor dus veel noodeloos tijd- en geldverlies, veel ergernis efi verspil ling van kostbare energie voorkomen wordt. Dit alles bleek ons hedenmorgen uit een domonstratie, die gegeven werd vanwege de boek- en papierhan del „Beka". Hoogewoerd 100, alhier, in hotel Centraal op de Breestraat. Gedemonstreerd werden een viertal soorten rekenmachines. De Lipsiaddi is een klein eenvoudig machinetje, dat optelt en aftrekt zon der moeite en zonder fouten en waar bij het resultaat direct zichtbaar is. Bij een iets grooter model van deze machine treft men een apart controle systeem aan, waardoor men eventuee- le fouten, die men zelf maakt, oogen blikkelijk kan achterhalen. De Lipsia is een grooter model re kenmachine. waarmede men ook kan deelen en vermenigvuldigen. De Walther-rekenmachine is een toestel, waarop men alles kan bereke nen, waarop men deelingen tot in 5 decimalen nauwkeurig kan uitvoeren waarop men renteberekeningen kan maken, enz. enz., in één woord, waar op men de meest ingewikkelde bere keningen met eenvoudige handelingen in weinig tijd uitvoert. Ook wordt gedemonstreerd met de Merz-schrijfmachine, een geheel nieuw type, die evenveel presteert als een groote bureaumachine en even stabiel, maar kleiner, lichter en billijker in prijs is. Êen aparte machine van het kleine Lipsiaddi-type treft men aan voor be rekeningen met Engelsch geld, die heel wat zorgen en moeite kan be sparen. We kunnen niet nader op alle voor- deelen van de genoemde machines in gaan, maar raden elk zakenman en ieder, die dagelijks berekeningen moet maken aan eens naar Hotel Cen traal te gaan, waar zonder eenige ver plichting de machines gedemon-' streerd worden, heden, morgen en overmorgen, van 1021 uur. PROF. DR. P. J. BLOK. Prof. Dr. P. J. Blok. oud-hoogleeraar .in de vaderlandsche geschiedenis aan de Universiteit alhier, die met het oog op zijn gezondheid ongeveer een maand te Lugano heeft vertoefd is hier ter stede terug gekeerd. DR. RASSERS. Dr. R. J. F. Rassers, secretaris der gezondheidscommissie, die in het Dia- conessenhuis een operatie heeft on dergaan, heeft deze inrichting nage noeg geheel hersteld kunnen verlaten. De alhier tot semi-arts bevorder de student J. H. Hulshoff is bestemd tot reserve-officier van gezondheid bij het leger hier te lande. Gisterenmiddag ongeveer 5 uur werd op de Haarlemmerstraat, ter hoogte van de St. Ursulasteeg de 76- jarige mej. P., wonende in 't Stevens hofje, door een luxe auto, bestuurd door den heer H., aangereden. Bij on derzoek bleek, dat de aangeredene doof was en de auto niet hoorde aan komen. De aangeredene werd aan haar hand bloedend verwond. Volgens ooggetuigen treft den bestuurder geen schuld. Gisteren is door de politie de straatmuzikant C. v. A. aangehouden, die nog voor 5 boete, subs. 5 dagen hechtenis opgeschreven stond. Hij zal zijn straf moeten uitzitten Gistermiddag 6 uur is bij de wed. v. M. aan de Haarlemmerstraat door een stelletje halfdronken lui een ruit ingegooid Een onderzoek naar de daders is ingesteld. Gisteravond half elf is op den La gen Rijndijk de 50-jarige D. P. aange reden door den motorrijder v. W. uit Leiden. D. P. kwam te vallen en moest met een gebroken enkel naar het Zieken huis vervoerd worden. Op den Zijlsingel is gisteravond kwart voor 9 door een onbekend geble ven wielrijder de 11-jaVige wielrijder H. v. I. S. aangereden. Hij bekwam een vleeschwond onder de knie en werd door den E. H. D. naar het Acad. Ziekenhuis gebracht. BINNENLAND. Mr. D. FOCK 70 JAAR. Heden viert mr. D. Fock te s-Gra- venhage, bekend figuur in ons poli tieke leven, thans voorzitter van den Vi ijheidsbond, zijn 70sten verjaardag. Mr. Dirk Fock, die als schier geen ander staatsman in ons vaderland vele hooge openbare functies bekleed de, werd 19 Juni 1858 te Wijk bij Duur stede geboren. Hij ontving zijn opleiding aan de Universiteit te Leiden en was na zijn promotie van 1880—1890 achtereenvol gens als advocaat werkzaam te Sema- rang, Batavia en Rotterdam. In 1900 kwam hij in de Prov. Staten van Zuid-Holland om in 1901 in de Tweede Kamer zitting te nemen. Ook van den gemeenteraad van Rotterdam en het college van Ged. Staten van Zuid-Holland maakte de jarige deel uit. In 1905 trad hij in het ministerie- De Meester op als Minister van Kolo niën, als hoedanig hij zich op het ge bied van het onderwij? naam maakte; ci der zijn bewind werden v mbachts- scholen gesticht te Batavia, Semaranr en Soerabaja, terwijl duizend goüver- nementsscholen voor L. O. werden gesticht. In 1909 trad mr. Fock op als gouverneur van West-Indië om in 1915 wederom in de Tweede Kamer zijn intrede te doen, die hem in 1917 tot haar voorzitter koos, In 1920 ten s'otte werd mr. Fock benoemd tot Gouv.-Gen. van Ned.-Indië a's hoeda nig hij in 1920 werd opgevolgd door jhr. mr. A. C. D. de Graeff, Uit alle kringen der bevolking heeft men zich opgemaakt, den verdienste lijken magistraat te huldigen. Een eere- en een uitvoerend comité is daar toe gevormd. Daarin hebben ook on derscheiden figuren van A.-R. en C.-H. huize zitting genomen. STEUN VOOR WONINGVERBETE RING TEN PLATTELANDE. De Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid heeft aan de gemeentebe sturen een circulaire gezonden, waar in wordt méegedeeld, dat voor verbe tering van woningen in plattelands gemeenten of landelijke gedeelten van andere gemeenten, die niet aan re delijke eischen van bewoonbaarheid voldoen en die met naai* verhouding geringe kosten afdoende kunnen wor den hersteld, bij wijzj van proef, aan gemeenten op haar verzoek steun uit "s Rijks kas kan worden verleend. Rijksbijdragen tot een maximum van f 200 per woning, in eens, verleend ten behoeve van verbetering van wo ningen, die door de eigenaren worden bewoond en steeds onder voorwaarde, fiat de betrokken gemeente voor de v< rbetering boven en behalve de rijks bijdrage nog een gelijke bijdrage uit cc gemeentekas geeft. Van rijkswese kunnen tevens op den voet der Woningwet voorschotten wor den verstrekt om te voorzie., in de na aftrek van de bijdrager van Rijk en gemeente voor de verbetering noodi*. gelden. Het bedrag der rijksbijdrage zal, binnen de grens van f 200 per woning, voor elk geval afzonderlijk worden be paald, met dien verstande, dat de bij dragen van Rijk en gemeenten teza men in geen geval meer zullen bedra gen dan de helft van de kosten van v. rbetering, en iL„t reke-.ing kan wor den gehouden met de inkomsten van het gezin van den eigenaar-bewoner. De verbetering moet zoodanig zijn, dat een naar het oordeel van den Mi nister bevredigende toestand, die de kosten rechtvaardigt, wordt verkregen VOLKENBONDSARTSEN NAAR NEDERLAND. De hygiënische afdeeling van den Volkenbond heeft voor dit jaar o.m. een reis georganiseerd van artsen, die ir Duitschland, België, Frankrijk. Hongarije, Nederland en Servië studie zullen maken van de vraagstukken der hygiëne van he. platteland. De tocht is op 27 Mei aangevangen en eindigt den 20en Juli, te Genève. Het bezoek aan ons land zal geschieden van 25 30 Juni. Aan de reis nemen deel ge neeskundigen uit Duitschland, Oos tenrijk, België, Bulgarije, Denemarken, Estland, Frankrijk, Guatemala, Hon garije. Ierland (Vrijstaat), Italië, Ja pan, Litthauen, Polen, Portugal, Roe menië, het koninkrijk der Serven, Groaten en Slovenen, Tsjeclio-Slowa- kije en de Vereen. Socialistische Sov jet-republieken. De voorzitter van den Gezondheids raad zal het gezelschap 25 Juni a.s. in zijn gebouw te Den Haag ontvangen en een korte beschrijving van onze hy giënische Staatsinrichting geven. Daarna vertrekt men over Katwijk en Noordwijk, waar enkele voorbeelden van platïelands-woningbouw in oogen- schouw genomen zullen worden, naar Noord-Holland ter bezichtiging van de Provinciale drinkwatervoorziening en enkele boerderijen, het ziekenhuis to Beverwijk enz. Te Amsterdam wordt een bezoek gebracht aan den Keuringsdienst voor die G.meente en hare omstreken. De tocht gaat verder naar Bussum tot bezichtiging van een model-boerderij, naar het abattoir te Uithoorn en het Volks- en zwembad te Heemstele. Daarop volgt een be- zr ek aan Drente, teneinde de voorzie ningen op het gebied der Volksge zondheid in oogenschouw te nemen. Gp den terugkeer wordt Utrecht aan gedaan tot een bezoek aan het Cen traal Bureau van het Groene Kruis al daar als voorbeeld eener organisatie van ziekenverpleging op 't platteland. Tenslotte zal het gezelschap in den omtrek eenige instellingen in het be long van het kind bezoeken. 2£ Juni is het gce' hap te Den Haag terug om den volgenden dag zijn reis voort te zetten naar België. WATERLOODAG IN DEN HAAG. In de Groote Kerk te 's-Gi\ -cnhage hebben de Chr. Vereenigingen Bijbel, Cranje en Nederland en Bijbel en f-anje gisteravond den sla? bij Water- lc o feestelijk herdacht. De kerk was met een groote, aandach.ig luisteren de schare menschen bezet. Als spreker zou optreden dr. M. H. A. v. d. Valk uit Rotterdam. Op het allerlaatste oogenblik had de kerke- raad der Ned. Herv. Gemeente echter bezwaar gemaakt teegen het optreden van dezen predikant, zoodat nu Ds. W. Bieshaar de feestrede heeft uitge sproken. LUCHTVAART. DE „ITALIA" Nobile in gevaar? Volgens een bericht uit Kopenhagen zijn op de Citta di Milano nieuwe S O.S. roepen van Nobile ontvangen. Nobile berichtte, dat een ontzetten de storm boven het kamp woedt en het ijs daardoor gevaar loopt stuk te slaan. De tocht van Larsen en Lutzow. Over den verkenningstocht van dc vliegers Larsen en Lutzow wordt aan oo „Msb.", d.d. gisteren het volgende gr meld: De „Citta di Milano" seinde om 4 uur hedenmorgen: Larsen en Lützow zijn na hun ver kenningsvlucht aan boord van de Braganza" teruggekeerd. Ondanks het feit, dat het zicht uit stekend was en dat de vliegers onge veer een uur gevlogen hebben boven de zone, waar zij de groep-Nobile meenden te zullen vinden, zagen zij niets van haar. Nobile seinde echter direct, dat hij de vliegtuigen gezien had en gaf te vens zijn positie aan, die belangrijk verschilde van die, welke drie dagen geleden werd opgegeven. Het door hem aangeduide punt ligt onge\ er 5 mijlen ten Oosten van Foynd-eiland er. ongeveer 8 mijlen van dat, hetwelk vroeger werd aangegeven. ADVERTENTIE-PRIJS Gewone Advertentiën per regel 22'/i cent Ingezonden Mededeelingen dubbel tariei Bij contract belangrijke reductie Kleine Advertentiën - bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da gelijks geplaatst ad. 40 cents Betansrijkste nieuws in dit Hummer. Binnenland. H. M. de Koningin en de Prinses te Stockholm. Volkenbcndsartsen ïn ons land. Bollenland. Nobile heeft een S.O.S.sein gegeven. Er woedt een ontzettende storm boven zijn kamp. De geslaagde Oceaanvlncht van de „Friendship". Inzake de Duitsche regeeringsvor- ming zijn nog steeds geen vorderingen gemaakt. Een nieuwe wet tegen den gods dienst in Rusland. De dochter van Raspoetin heeft eca actie tot schadevergoeding ingesteld. Het wetsontwerp inzake het vrou- wenkisrecht is door het Hoo^erhuis aangenomen. Deze nauwkeurigaanduidingen zullen het mogelijk maken, de groep- Ncbile bij nieuwe verkenningen ie vinden. Larsen deelde nog mede, dat liij de volgende route had afgelegd: Noord kaap, kaap Platen, Repseiland, terwijl I.ützow op 89 graden 40 minuten een rcute gevolgd had naai het Zuiden van Karei XII-eiland, terugkeerende over kaap Platen. Hij volgde hét spoor van de slede, die op 1° dezer van Wah- lenbergbaai vertrokken was en zag de sïedevaard.-rs kampeeren bij het eiland Scresby. Hij constateerde de aanwe zigheid van twee geleiders. Uit de berichten door de vliegers meegedeeld blijkt, dat in de zone, waar de groep der drie naar het land marcheerende Italianen zich moet be vinden, het ijs zéér geschikt is voor den marsch. De twee dappere vliegers hebben een anderen motor in een der toestel len gezet en zullen hun vlucht hervat ten, teneinde met behulp van hun meer preciese gegevens het kamp van Nobi le op te zoeken, die meedeelt, dat de weers- en ijsgesteldheid thans zeer gunstig zijn. Nobile vraagt verder om raad hoe zijn scheenbeenbreuk te be handelen. De hulp der vliegers. Het Noorsche Telegraafbureau meldt, dat Maddelena, die wegens mist bad moeten terugkeeren naar Vadsoe, gisterenmiddag om half een opnieuw van daar is vertrokken naar Spitsber gen. Hij is daar gisteravond 8.45 e Kingsbay aangekomen. Een Wolff-bericht uit Stockholm meldt, dat de Italiaansche vlioaer, majoor Penzo gisteren met zijn Dór- nier Wal-vliegtuig van Lulea aan de Bothnische Golf naar Tromsoe is ver trokken. De Zweedsche en Finsche vliegtui gen zijn gistermiddag om 4 uur 25 raar Spitsbergen vertrokken. Het vliegtuig Latham met Guilbaud er, Amundsen is om vier uur uit Trom soe vertrokken. Het is mooi weer. Het Finsche watervliegtuig is we gens te zware belasting naar Tromsoe teruggekeerd. DE VLIEGTOCHT VAN DE FRIENDSHIP. De eerste vrouw, die ever den Ocaan vloog. De vliegtocht van de Friendship is geslaagd. Gisiermildag te 12.40 is zij te Llanilly in Wales geland. In het vliegtuig zaten vier personen, namelijk de Boslonsche vliegster -juf frouw Earhart, Wilmer Stultz, L. B. Ellsworthy en een mecanicien. Na de voortreffelijk gelukte landing werd juffrouw Earhart door haar me dereizigers en de in de haast bijeenge roepen locale autoriteiten gelukge- wenscht met het feit, dat zij de eerste viouw is, die den Oceaan per vliegtuig was overgestoken. Kapitein Stultz vertelde daarna, dat de vliegers slecht weer hadden gehad c-n zelfs mist en regen op het grootste deel van den tocht, maar dat de motor van de Friendship geen oogenblik ge faald had. Hij deelde mee, dat hij we gens benzinegebrek had moeten lan den, wat in zoover toch ook weer zijn goede zijde had gehad, want nu had den de vliegers den Oceaan binnen het etmaal overgestoken om precies te zijn in 21 uur en 40 minuten en dit record zou niet zoo spoedig verbeterd worden. Na het nazien van den motor en het innemen van benzine zijn de vliegers teen te half zes weer opgestegen, waarheen wilden ze niet zeggen, maar

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1