PH9I gmteesten,ver*tfmaiide ■huid voor Minister Lambooy, als men be denkt, dat de Kamér allerlei belang rijke wijzigingen er in- had aange bracht, waardoor het van weinig be- teekenis werd. S T ATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. (Vergadering van gisteren). In de gisteren gehouden vergade ring van de Tweede Kamer werden in de eerste plaats 20 kleinere wetsont werpen en clausules zonder debat of na een enkele opmerking aangeno men. Vervolgens was aan de orde het ont- werp-bedrijvenwet, welk ontwerp na een opmerking van den heer VAN GIJN (Lib.) werd aangenomen. Hierna komt in behandeling het wetsontwerp tot machtiging van het sluiten van overeenkomsten met de Bataafselie Petroleum-Mij., betreffen de de opsporing en ontginning van aardolie enz. in verschillende terrei nen in Palembang, Zuider- en Ooster- afdeeling van Borneo en Atjeh. Na een opmerking van den heer CRAMER (S.D.), die- staatsexploitatie prefereert, wordt het wetsontwerp aangenomen met de stemmen der so-, cialisten tegen. Wijziging Kieswet, Provinciale Wet en Gemeentewet. Aan de orde is het wetsontwerp tot wijziging van de Kieswet, de Provin ciale Wet en de Gemeentewet. De heer ZANDT (S.G.) protesteeert onder rumoer der Kamer tegen den stemdwang, die ook de vrouwen naar de stembus dwingt te gaan en die uitermate on-Nëderlandsch is. De gevolgen daarvan zijn hemeltergend. Hij dient een motie in. waarin de Kamer als haar meening uitspreekt, dat de kieswet in dien zin moet wor den gewijzigd, dat de artikelen die den stemplicht regelen, daaruit ko men te vervallen, en de Regeering uit- noodigt de daarvoor noodige wijzi gingsvoorstellen in te dienen. Deze motie zal op een nader te be palen dag v/orden behandeld. De heer VAN DEN HEUVEL (A.-R.) bespreekt de thans gevolgde practijk van het stelsel van de grootste over schotten der stemlijsten, welke hem niet juist voorkomt. Het kan voorko men, dat men van een lijst waaraan reeds een zetel was toegekend afneemt en dien zetel toewijst aan een lijst, die wel de meerderheid Ier stemmen, maar niet de meerderheid der zetels heeft. Hij zal tegen dit stelsel stem men. De heer VAN DEN BERG (S.D.) ver dedigt de voorgestelde wijziging. De bezwaren van den heer Van den Heu vel betreffen een geval, dat zich mis schien eens per duizend stemmingen kan voordoen, n.l. dat bij een gemeen teraadsverkiezing een lijst die de vol strekte meerderheid der stemmen heeft, niet de meerderheid der zetels l'iijgt, door het spel der grootste over schotten. Dit geval heeft zich inder daad voorgedaan bij de laatste ge meenteraadsverkiezing te Aarden burg. De Minister van Binnenlandsche Zaken, de heer KAN, zegt dat naar' het hem voorkomt bij de verkiezingen steeds verschillende groepen zich ver eenigen om zich de meerderheid der zetels te verwerven. De heer Van den Heuvel zeide, dat het artikel de even redigheid aantast, maar dat is nood zakelijk, wanneer men werkt met het stelsel der overschotten. Men moet wat water in zijn evenredigheidswijn doen; hier geldt het: wees niet al .te rechtvaardig. Art. 100a wordt na repliek van den heer VAN DEN HEUVEL (A.-R.) in stemming gebracht en aangenomen na ét 47 tegen 21 stemmen. Het wetsontwerp wordt z. h. st. aan genomen. De economische toestand van Zeeuwsch-Vlaanderen. Daarna hield do heer KÓRTEN- KORST (R.-K.) zijn aangekondigde in terpellatie over den ongunstigen eco nomische n toestand van Zeeuwsch- Viaanderen en do maatregelen, welke genomen zijn e-n-genomen zouden kunnen worden, om daarin verbete ring te brengen. Minister DE GEER antwoordde op de vraag, of de Regeering niet van oor deel is, dat de aardrijkskundige lig ging, de economische amenstelling en de staatkundige beteekenit, van Zceuwsch-Vlaandeiei èen meer dan gewone zorg, ook van Staatswege, voor dat gewest noodzakelijk maken, dat het moeilijk is, daarop een beves tigend antwoord te geven, omdat, wanneer de genoerpde omstandighe den andere maatregelen noodzakelijk maken, deze niet een gevolg kunnen zijn van grootere zorg voor die streek dan voor andere deelen des lands. Spr. betoogde Voorts, dat de getrof fen maatregelen een gemeenschappe lijk doel hebben,.n.l. de welvaart der streek te bevorderen, maar daarnaast kunnen andere maatregelen worden overwogen: o.a. is er geen bezwaar te gen om werkloozen uit andere ge meenten dan reeds geschied, naar Eindhoven te zenden. De regeering is riet van meening, met de getroffen maatregelen de bestaansmogelijkheid verzekerd te hebbén. Intusschen kan het resultaat daarvan nog niet ten volle worden medegedeeld. De regeering overweegt den aanleg van een kanaal HulstAxel, waarvan dc kosten 3 millioen zullen bedragen en waarin de streek 1/4 moet bijdra gen. Aan den Rijkswaterstaat is op dracht gegeven een plan uit te wer ken voor verbetering van de haven van Terneuzen. In beginsel is de regeering bereid tot verbetering van de wegverbinding tusschen Oost- en West-Zeeuwsch- V'aanderen. Aan 45 bedrijven der vlas industrie is Vérgunning verleend om 10 uur per dag en 55 uur per week te arbeiden. De aangevraagde subsidies door tien gemeenten voor werkverschaffing zijn ingewilligd. Het verstrekken van bij lagen op de spoorvrachten op Terneu zen ontmoet bezwaar; onderzocht moet of verlaging dér loodsgelden doel treffend en mogelijk zal zijn. Tegen het benoemen van een com missie, die tot taak heeft na te gaan, cp welke vVijze de economische ont wikkeling van Zeeuwsch-Vlaanderen zou kunnen worden bevorderd, be slaat bedenking, omdat er reeds een vlascommissie in het leven is geroe pen, welke wordt uitgebreid. Wanneer aeze uitgebreide commissie de mede werking krijgt van de bevolking, dan is het niet uitgesloten te achten, dat zij voorstellen kan doen, die tot verbetering van den toestand kunnen leiden. Tenslotte zeide de minister, dat, wanneer Ged. Stagen voorstellen aan hangig makèn tot, herziening van de gemeentelijke indéeling, deze voor stellen in zeër erpstige overweging zullen worden genomen. Tijdens de verdere gedachtenwis- seling gaven verschillende afgevaar digden nog ettelijke wenken om den tc estand te verbeteren, welke, naar Minister DE GEER zeide, zullen wor den overwogen, en die hij aan zijn nmbtgenooten zal overbrengen. Dé interpellatie werd daarop ge sleten, waarna de Kamer op zomer- recès ging. De voorzitter wenschte den leden een aangename vacantie. EERSTE KAMER. Vergadering van gisteren. Naamlooze Vennootschappen. Bij de voortzetting van de behande ling van het ontwerp betreffende de naamlooze vennootschappen geeft de RECLAME Aan het einde der "Week De berichten betreffende de „Ita lia" zijn dan toch juist gebleken en het is mogen gelukken, in draadlooze verbinding te komen met Nobile en zijn 15 metgezellen. Helaas, dat nog geen dezer mannen door de verschil lende hulpexpedities is bereikt. De moeilijkheden om hen te redden zijn schier onoverkomelijk. Wat betreft de groep van zes men- sc.lren. waarbij Nobile zich bevindt, schijnen de kansen nog het gunstigst. Maar zij drijven mee met storm en wind en de redding-expedities konden hen tot dusver nog niet bereiken. Erger evenwel is de ongerustheid over de drie mannen, die zich op 30 Mei van de groep van Nobile hebben afgescheiden en een tocht naar het Irnd hebben ondernomen. Sedert 30 M eiis niets meer van hen vernomen. Even erg is de ongerustheid over de z»iven mannen, die met het luchtschip order zijn gevoerd, nadat de kajuit van Nobile was losgeraakt. Sedert 25 Mei is niets meer van hen vernomen. Het is evenwel maar te hopen, dat men ze spoedig zal kunnen bereiken, want eiken dag, die verloopt, worden di kansen ongunstiger. Men benoeft evenwel nog geen vliegtocht naar de Noordpool te on dernemen om een ongeval te krijgen. In Duitschland. bij Neurenberg, heeft m den nacht van Zaterdag op Zondag een ernstig treinongeluk plaats ge had. dat aan bijna 30 menscher. het le ven gekost heeft. De eerste woorden van den voorzitter vn den nieuwen Rijksdag, ctie deze week geopend is, waren aan. de slachtoffers van deze Treinramp gewijd. Met de kabinetsvorming in Duitsch land gaat het nog niet erg voorspoe dig. Rijkspresident Von Hindenburg heeft aan den sociaal-democraat Her mann Müller de opdracht tot regee- ringsvorming gegeven. Deze heeft reeds met. de verschillende partijen besprekingen gehad ten einde te ko men tot een ministerie, steunende op de „groote coalitie" en onder leiding der sociaal-democraten. Er traden echter verschillende moeilijkheden aan den dag. Vooreerst weigerde de Duitsche Volkspartij om aan de vorming der nieuwe regeering onder sociaal-democratische leiding mede te werken, indien niet tegelijker tijd aan den wensch dier partij om ook in de Pruisische regeering opgenomen te worden, voldaan wordt. Voorts is Müller het met het cen trum nog slechts over punten van bij komstig belang in het program der nieuwe regeering eens geworden en het groofce probleem van de confessio- ntele schoolwet is in de onderhande lingen nog niet aangeroerd. Het zal dus nog heel wat geconfe- reer kosten eer Müller met de ver schillende partijen, die daarvoor in aanmerking komen tot overeenstem ming is geraakt. In de Ver. Staten gaat het weer naar de presidentsverkiezingen. Deze \Veek is te Kansas City de republikein- sche nationale Conventie bijeengeko men, volgende maand zullen te Hous ton de democraten vergaderen. De canüidaat der republikeinen voor het presidentschap is Hoover, de minister van Koophandel, die vooral in den oorlogstijd zich zeer verdienstelijk voor zijn land heeft gemaakt. Het is verstandig van Coolidge, dat hij geweigerd heeft zich opnieuw can- didaat te stellen. Hij is, al was zijn eerste ambtstermijn niet een volle, thans reeds voor den tweeden keer president en het is nog niet voorgeko men, dat een president van de Ver- eenigde Staten zijn hcoge ambt voor den derden keer bekleedde. Roose velt heeft het geprobeerd, maar hoe populair hij ook was, het volk heeft ei niets van willen weten. Denkelijk zou het ook niet Coolidge voor de der de maal op den president9zetel willen zien. Daarom is president Coolidge zoo verstandig geweest zich aan een eventueel échec te onttrekken. Onze Tweede Kamer heeft deze week o.a. de wijziging der Dienst plichtwet behandeld. Het wetsontwerp werd met algemeene stemmen, ook die der socialisten, goedgekeurd. Dit is evenwel niet bepaald een succes Leidsche Penkrassen. Amice, Hoewel ik je in mijn vorige penkras beloofd heb nu eens voorloopig te zwij gen over de jeugd in haar „nooden en behoeften", zooals de geijkte term luidt, voel ik me thans toch genood zaakt daarop nog even terug te ko men. Nu echter niet om te klagen over dt leemten, die er, bestaan in de op voeding hoofdzakelijk van de rijpere jeugd, maar om, als je het nog niet wist, je een verblijdende mededeeling te doen En dat is wel deze: Sedert eenigen tijd verschijnt in Apeldoorn een blad in welks kop we lezen de woorden: „Jeugd-uitingen, maandblad tot opbouw van het Gere formeerd Jeugdleven". Als je het blad nog niet gelezen hebt zal je waarschijnlijk medelijdendof ironisch of onverschillig je schouders ophalen en zeggen: „Weer zoo'n ding. Je valt tegenwoordig over de Jeugd bladen. 't Zal vandaag of morgen wel weer opgedoekt worden". Dat waren ook mijn eerste gedach ten toen ik het blad in handen kreeg. Er verschijnen in den laatster tijd zcoveel periodieken, die allemaal ook weer successievelijk verdwijnen, dat je er geen oog meer op kunt houden. Ik geloof echter, dat dit blad niet onder die dwaalsterren, die zóó schijnen en zóó verdwijnen, gerang schikt moet worden. Het zou me hart grondig spijten wanneer dit blad een vroegen dood moest sterven. „Jeugd-uitingen" wil zijn, zooals we in de circulaire ter kennismaking le zen, het eigen blad van de jongeren, waarin ze kunnen uitdrukken wat er in hen leeft. Het blad, dat de geheele Geref. Jeugd leest en waaraan, en dat i s juist het eigenaardige, het originee ls van het blad, de geheele Geref. Jeugd meewerkt. Jeugd-uitingen wil biijven in den volsten zin des woords Jeugd-orgaan, daar het uitsluitend door jonge menschen wordt geschre ven en zoodoende eén juist beeld geeft van wat er onder de Geref. meisjes en jongens leeft. Ze kunnen er in zeggen alles wat zo te zeggen hebben. Ze kunnen el kaar in de haren vliegen, wanneer ze het niet eens zijn. Ze kunnen elkaar bijvallen en tegenspreken. Ze kunnen hun hart eens flink uitstorten. Het kan niet anders of dit blad zal, wanneer het maar waardeering vindt, de algemeene eenheid onder de Geref. jeugd versterken. Het zal voeren tr t een elkander beter begrüpen. Het zal opvoedend werken. In één woord het zal beantwoorden aan het gestelde doel: „tot opbouw van het Gerefor meerd Jeugdleven". De uitgave is geen handelszaak, aangezien een evêntueële winst tot verbetering van het blad zal worden aangewend. De abonnementsprijs bedraagt slechts 60 cent per halfjaar. We zullen thans af moeten wachten, amice, of er nog voldoende spirit in onze jeugd zit om een dergelijk blad in stand te houden. Het zou toch wel sihande wezen als het periodiek we gens gebrek aan belangstelling moest worden opgeheven. Thans moet ik nog weer je aan dacht wagen voor iets geheel anders, amice. Dezer dagen kreeg ik in handen een ingezonden stukje uit de „Maasbode", waarin de schrijver de redactie o.a. opmerkzaam maakte op het feit, dat het 6de Regiment Veld-artillerie, com mandant Luitenant-Kolonel Kist, welk garnizoen zooals men weet hier in Leiden gelegen is, Zaterdag om streeks 5 uur in Harderwijk aangeko men, na den dag te voren in Barne- veld in kwartier te zijn geweest, des Zondags te half elf voormiddag in het kwartier aanwezig moest zijn om paarden en tuigen te poetsen, terwijl om 1 uur nam. inspectie gehouden werd, welke in spectie om ongeveer 3 uur nam. was afgeloopen. Omdat de naam Leiden in dit stuk je mijn aandacht trok, heb ik het pe- irzen, anders was liet misschien aan mijn aandacht ontsnapt en dat zou ïv ij heel wat ergernis hebben be spaard. Ik heb mij afgevraagd: Waarom heer WIBAUT (S.D.) een overzicht van de economische ontwikkeling van de naamlooze vennootschap. Spr. juicht toe dat liet ontwerp de mogelijkheid regelt de continuïteit in het bestuur te verbreken. Publicatie der jaarcijfers acht spr. voor concurrentie van geen beteekenis in den vorm zooals de Mi nister het verlangt. Wat het enquête recht betreft gelooft spr., dat cle pro cedure versterkt moet worden als het werk voor beroepsbeschermers te ge makkelijk blijkt. MINISTER DONNER betoogt, dat de naamlooze vennootschap aan de rechtsregeling ontgroeid is. Het ont werp beoogt rechtsonzekerheid en rechtsonjuistheid af te snijden, het geen noodig is voor het scheppen van rechtsmomente.n voor den vennoot schapsvorm die ongunstig kunnen werken op het bedrijfsleven. De scha duwzijde. van den vennootschapsvorm is de scheiding van onderneming en kapitaal. Dit gevaarlijk moment spreekt bij familie-vennootschappén nog meer dan bij andere ondernemin gen. Spr. ontkent dat geen contact plaats had met het bedrijfsleven. Dit bad alle gelegenheid zich op de hoog te te stellen eh van vele kanten zijn dan ook adviezen ingekomen. De Minister bespreekt voorts de be voegdheden vanv de algemeene verga dering en de oligarchische clausule, die in het ontwerp niet wordt-beperkt, maar juist ingevoerd door de wette lijke vastlegging van het enquêterecht heeft geen preventieve waarde. Spr. is in 't geheel niet onder den indruk gekomen van het verzet tegen dit ontwerp, welk verzet lang niet al gemeen is geweest en in hoofdzaak gebaseerd was op een aversie tegen wetgeving. Wij zijn hier e aan T eindpunt van een arbeid van bijna 50 jaren. Wan neer men dezen arbeid nu teniet doet, zal de Minister dat in hooge mate be treuren. Het ontwerp bevat een mini mum van de te stellen eischen aan een wettelijke regeling van deze ma terie. Een minder vergaande regeling is niet mogelijk. De heer KOSTER (V.B.) repliceert. De heer SLINGENBERG (V.D.) re pliceert. Hij zal na de toezegging van den Minister vóórstemmen. De heer DE GIJSELAAR (C.-H.) is door den Minister niet overtuigd. Hij meent, dat de Minister gedreigd heeft met een publiekrechtelijke regeling met dwingende inmenging van het staatsgezag. Hij meent, dat de handel en de industrie daarmee niet mogen worden gestraft. De MINISTER betoogt, dat van een dreigement geen sprake is. Hij heeft alleen als zijn visie meegedeeld, wat er zal moeten gebeuren als dit ont werp zal worden afgestemd. Wil men geen privaatrechtelijke regeling, dan is de eenige weg: een publiekrechtelij- ke. De beraadslagingen worden geslo- tc-n. Zooals besloten was, heeft de stem ming Dinsdagavond plaats. De vergadering wordt verdaagd tot Dinsdagavond half 9 uur. UIT DE OMGEVING. ALPHEN AAN DEN RIJN. Teraardebestelling van den heer J. W. O. Clant. Onder enorme belangstelling werd gis termiddag om ongeveer 3 uur 'op de be graafplaats aan den Oudshoornschën weg alhier ter aarde besteld het stoffelijk over schot van den heer J. W. Q. Clant, die dezer dagen plotseling overleed. De kist was bedekt met een groot aan tal kransen en bloemstukken, o.a. van de N.V. Stoomschelpkalkzuigerij en -brande rij te Brielje, van de Directie en commis sarissen der N.V. Schelpkalkfabriek te Leiden, van de familie Rouwendal, waar van de heer Rouwendal ruim 28 jaar als koetsier bij den overledene in dienst 'was, moest dat nu allemaal op Zondag ge beuren? Was dat noodig? De ingezon- den-stukkenschrijver antwoordt neen! en toont dit met de bewijzen aan. Hij wijst er tevens op hoe de eenvoudige inwoners van Harderwijk en Hierden zich geërgerd hebben bij het ter kerke gaan van de tuigenpoet- sorij. Zij waren diep gekrenkt in hun gevoelens omtrent Zondagsheiliging, terwijl ze zich toch al gedurende drie dagen moesten uitsloven en veel meer geld moésten besteden, dan ze ont vingen voor hun inkwartiering met voeding, om aan de soldaten behoor lijke maaltijden te verstrekken. Afgezien nu van dat laatste, dat in kwartiering met voeding heeft plaats ge-had, waardoor wel een beetje licht vaardig met het rijksgeld wordt om gesprongen, is het rn.i. in een land dat prijs stelt op den naam Christelijk riiet te dulden, dat onnoodig aan de soldaten Zondagsarbeid wordt opge legd. Iedereen, weet, de Overheid en de officieren weten het inzonderheid, dat er van alle kanten op ons leger gelet wordt, dat men alles aanhaalt als bewijzen tegen het militairisme, tegen den geest van het militairisme, tegen het stelsel van het militairsme a ls zoodanig en wanneer men nu zul ke dingen doet, wanneer men de sol daten en de burgers gaat kwetsen in hun heiligste gevoelens, dan moet men zich ook niet verwonderen, dat en verder van kantoor- en fabrieksperso- neel. Nadat de kist in den grafkelder was neergelaten, trad naar voren de heer Kloot Meiburg, te Alphen aan den Rijn, vriend van den overledene, die verzocht om het verzoek van den overledene te willen eer biedigen om niet aan zijn graf een graf rede te houden. Namens de familie dankte spr. alle aan wezigen voor de betoonde belangstelling. Onder de aanwezigen merkten wij op: het voltallige college van Burgem. en W. en den secretaris dezer gemeente, No taris Jhr. Stoop, de heer ten Cate Brou wer, voorzitter der Kamer van Koophan del, den heer Galjaard, hoofd der MULO- school, Dr. Wermeskerken, den heer G. Brand, adj.-directeur Ned. Cement Syndi caat, Ds. J. Deetman, Ned. Ilerv. pred. te Alkmaar (eertijds alhier), den heer Olt- hoff, directeur der Nat. Bank en nog vele vrienden en andere fabrikanten. Aan den heer LI. van Beek, inspecteur van Politie, onder wiens leiding een en ander geregeld was, komt een woord van lof toe voor de goede orde. ALKEMADE. Aanbesteding. Bij de gehouden aanbesteding voor het, schilderen van buiten van een tweetal gemeente-woningen, staande nabij de Fransche Brug, werd ingeschreven als volgt: J. II. Vesseur ƒ94; E. Willems 98; C. M. Vesseur ƒ105; J. J. de Prie ƒ130; G.. F. Koot 144, en J. P. van Beek 78. Het werk is aan den laagsten inschrijver ge gund. Burgerlijke Stand. Geboren: Helena, dochter van C. J. Fangmann en J. A. Molkenboer; Adrianus Johannes,-zoon van A. Olyerhoek en J. van Klink; Antonius Josephus, zoon van H. Akerboom en J. M, van Hameren. Gehuwd: Wilhelmus Gijsbertus Weer nink, jm. 27 jaar en Gertrucl Maria Neu mann, jd. 20 jaar; Leonardus Jacobus van den Broek, jm. '23 jaar en Alida 1' Ami, jd. 26 jaar. Anthonius Leonardus Schrij vers, jm. 27 jaar en Johanna Theodora Maria Hoogenboom, jd. 24 jaar. AARLANDERVEEN. Eierveiling. Aangevoerd 7309 stuks. Prijs kipeieren 5.405.80, eendeneieren 4.505.00 per 100 stuks. Weiboter 8594 ct. Kaas 4548 ct. p. pond. Oude kippen ƒ1 per stuk. Jonge hennen ƒ1.5 en kriel kippen 1.50 per stuk. Rabarber 56 ct. per bos. Sla 1—2 ct. per krop. Jonge ko nijnen 0.40—1 per stuk. Wederom sloeg het paard van den heer B. op hol. De heer B. werd uit den, wagen geslingerd en werd bewusteloos opgenomen. Burgerlijke Stand. Gehuwd: J, Venke jm. 25 j. en C. Breedijk, jd. 24 j. BOSKOOP. Coop, vereeniging „De Boskoopsche veiling". Veiling van 14 Juni. Rozen per bos: Golden Ophelia ,24—35 ct., Ophelia 2&36 ct.., Hadley 4280 ct., Gemengde rozen 13—29 ct., Columbia 28—46 ct.. Bnt- terfly 29—60 ct., Max Keiler 44-60 cf, Claudius Peruct 38—63 ct., Rosalandia 2650 ct., Marcel Boyer 5060 ct., v. Ros- sem 60100 ct., Elle Poulsen 7182 ct., Wilh. Kordes 5380 ct. Diversen per bos: Pioenen 2058 ct., Py- rethrums 1015 ct., Campanala 8—10 ct., Violieren 6090 ct. Woensdagmorgen is een luxe auto, uit Den Haag, waarin zich drie heeren bevonden, en die op weg waren naar de veiling te dezer plaatse, aan het begin van den Zijdenweg in de sloot gereden. De inzittenden, die aan den anderen kant uit de sloot kropen, konden zich red den door het stuk slaan van één ruit. Geen hunner had eenig letsel bekomen. De Chr. muziekvereeniging „Concor dia" heeft voor haar op 11 Juli a.s. te hou den concours de volgende prijzen ontvan gen: Groot' zilveren medaille, H.M. de Konin gin; Groot zilveren med. Z.K.H. Prins Hen- men tegen dergelijke handelwijzen vurig opkom't. Wie waarborgt dat een geval als bovengenoemd een uitzon dering is. Is men niet veeleer ge neigd te denken dat zulke dingen veel meer voorkomen. Het kan toch onmo gelijk in het belang van den militai ren dienst zijn, dat de Zondag onthei ligd moet worden op „hoog bevel". Zelfs in de particuliere bedrijven wordt de Zondagsrust geëerbiedigd, hoeveel temeer moet dan een instel ling, uitgaande van de Overheid, een instelling die geen dadelijk nut op levert, een instelling die er niets bij wint door Zondagsarbeid te verrichten, de rust op den dag des Heeren eerbie digen. De officieren in het leger mo gen toch zeker maar niet willekeurig naar hun eigen goeddunken handelen. Dat zou er tretirig uitzien. En toch zou men haast geneigd zijn het te den ken, als men dergelijke dingen leest. Wanneer het leger noodig is we remen aan dat het een noodzakelijk kwaad is laat men er dan ook van maken wat er van te maken is en laat men niet opzettelijk de soldaten dwin gen iets te doen dat tegen hun gewe ten ingaat. Dat kan wel eens minder bevorderlijk zijn voor den goeden geest in het leger, zoo die tenminste door allerlei dergelijke dingen al niet verdwenen is. VERITAS

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6