DAG-AGENDA. Donderdag 14 Juni, 's av. kwart over acht, Gebouw „Prediker", Jan- vossensteeg: Cursusavond der Chr. Radio-Vereeniging. Vrijdag 15 Juni, 's av. acht uur. Stadsgehoorzaal: Zweedsche Studen tenkoor „O. D." Zondag 17 Juni, 's morg. tien en 's av. zeven uur. Vrije Evang. Gein., Mid delstegracht 3: Samenk. Spr. de heer en Mevr. Trostianetzky: De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 11 tot en met Zondag 17 Juni a.s. waargenomen door de apotheken van tie heeren G. F. Reijst, Steenstraat 35, Teïef. 136 en A. J. Donk, Doezastraat 31, Telef. 1313. tot Oegstgeest en bracht o.a. laatste lijk nog tot stand de van Duivenvoor destraat, welke verbinding geeft tus- schen de Kempenaerstraat en Emma- laan, aan welke straat zij o.a. 28 kleine heerenhuizen stichtte. Het is haar thans mogen gelukken, de hand te leggen op het reeds van wegenaanleg voorziene gedeelte van het Emmapark en het nog niet in ex ploitatie gebrachte gedeelte tot aan den Hofdijk, gezamenlijk ter grootte van circa 11% H. A. Deze terreinen, gelegen tusschen de ontworpen Leidsche Hout en de reeds volgebouwde villaparken te Oegst geest zullen verder worden voorzien van- plantsoenen en wegen, welke de verbinding tusschen de Warmonder- wegen de bewoonde villaparken te Oegstgeest ten zeerste zullen verge makkelijken. Waar het in de bedoeling moet lig gen om de terreinen te bestemmen tot verkoop voor den bouw van kleinere en grootere landhuizen, met instand houding van een landelijke omgeving mag verwacht worden, dat een waar dige aansluiting aan de toekomstige Leidsche Hout zal worden verkregen en de omgeving van Leiden in aan trekkelijkheid zal winnen voor gega digden, die, in verband met de grfcote voordeelen van Leiden als academie stad, voornemens zijn zich hier te ves tigen. Wij wenschen de Maatschappij veel voorspoed bij de volvoering van deze plannen. CFNTRAAL ISRAëLIETISCH WEES- EN DOORGANGSHUIS. Gisteravond heeft in het Centraal Israëlietisch wees- en doorgangshuis, aan den Stillen Rijn, alhier, een leden vergadering plaatsgehad onder voor zitterschap van den heer L. Levisson. De Voorzitter deelde o.m. mede, dat Maandag 18 Juni a.s. des middags te 12 uur de eerste steenlegging zal piaats hebben vanhet nieuwe ge bouw aan de Cronesteinkade. Verder gaf hij een overzicht ,van de propa ganda die op het oogenblik in ons land wordt gemaakt, ten einde de voor den bouw benoodigde bedragen bijeen te krijgen. Vooral te Amster dam werden goede resultaten behaald, terwijl deze propaganda in eenige an dere plaatsen te wenschen overliet. Vervolgens werd bij acclamatie tot regentes benoemd rnevr. E. Hartogs Hijman uit Arnhem. Hierna sloot de voorzitter cfo verga dering. KAMER VAN KOOPHANDEL. Verschenen is het verslag van de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier over 1927, waaraan wij het volgende ontleenen: De samenstelling der Kamer onder ging in den loop van 1927 eenige ver anderingen. Op 14 November 1927 had verkiezing plaats. Voor de Af deeling Grootbedrijf moesten aftreden de heeren: J. Herin ga, P. Meerburg, Jhr. C. C. Röell, J. F. X. Sanders, Th. C. F. Stijnman, P. A. Wernink en H. van Zonneveld. Voor de Afdeeling Kleinbedrijf moesten aftreden de heeren: P. de Jong Czn., G. J. van der Kolk, W. van der Laan, Is. M. Leman. D. Raap horst Sr., H. M. Simonis en P. J. van der Zanden. De heeren Th. C. F. Stijnman, P. de Jong Czn. en Is. M. Leman stelden zich ni'et herkiesbaar. Gekozen werden de heeren: J. He ringa, P. Meerburg, Jhr. C. C. Röell, J. F. X. Sanders, P. A. Wernink, H. van Zonneveld en J. J. M. Meyers voor oe Afdeeling Grootbedrijf, en de heeren G. J. van der Kolk, W. van dér Laan, D. Raaphorst Sr., H. M. Simo nis, P. J. van der Zanden en W. M. van Appel, voor de Afdeeling Klein bedrijf, die allen hun benoeming aan vaardden. De heer N. 'Wagenaar, te Roelof- arendsveen bedankte; in zijn plaats, v/erd gekozen de heer J. de Jong te Roelofarendsveen. De rekening over 1927 sluit met een batig saldo van f 1725,31, waarvan een bedrag ad f 1294,70 werd afge schreven op de Installatipkosten Nieuw Gebouw. De begrooting voor 1928 sluit in entvangsten en uitgaven op een be drag van f 20.647,44. Het tweede hoofdstuk van het Ver slag geeft een overzicht van de han delingen der Kamer, waaruit wij zien, dat de bemoeiingen der Kamer ook dit jaar weer vele en van allerlei aard waren. Grootendeels ziin deze hande lingen direct gebaseerd op wettelijke voorschriften, terwijl in het bijzonder de streekbelangen een groote rol spe len. In het derde hoofdstuk worden de RECLAME Voor Allen die Sukkelen met Verstopping of moeilijken, tragen en onregelmatigen Stoelgang zijn Mijnhardt's Laxeertabletten onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pijn. Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 cent. werkzaamheden terzake van het Han- celsregister over het jaar 1927 ver meld. In het jaar 1927 werden in het Han delsregister 267 zaken ingeschreven, waardoor het aantal ingeschrevenen, hetwelk op 1 Januari 1927 4297 be droeg, op 31 December 1927 was opge voerd tot 4564. Het aantal ingeschrevenen over 1926 bedroeg 141. Dat het Handelsregister steeds meer populair wordt blijkt uit het toene mend gebruik, dat er van gemaakt wordt om inlichtingen te verzoeken. LTit een betreffende staat blijkt, dat van de handelszaken, welke in het district der Kamer gevestigd zijn of althans haar hoofdzetel hebben, meer dan 2/3 gedeelte slechts f 2.50 per jaar aan het Handelsregister hebben te betalen. Van- eeif drukkenden last kan derhalve moeilijk worden ge sproken. Aan alle ingeschrevenen wordt een maandblad „Mededeelingen" gratis toegezonden, waarin naast redactio- neele stukken o.a. als vaste rubrieken ten behoeve van het Handelsregister voorkomen: a. Maandelijksche opgave van nieuw opgerichte zaken; b. Wijzigingen en opheffingen. ^Steeds meer blijkt, dat vooral deze laatste rubrieken door zeer velen ge raadpleegd worden. Hoofdstuk IV geeft het overzicht van handel en industrie over 1927, ontleend aan de Nieuwjaarsrede van den Voorzitter, waarvan wij indertijd een zeer uitvoerig verslag hebben op genomen. Hoofdstuk V. is aan het Handels- en Nijverheidsonderwijs gewijd en be vat verslagen van de volgende instel lingen: de Middelbare Handelsavond school van het Genootschap „Kennis is Macht"; Vereeniging „De Ambacht school"; Vakavondschool voor volwas senen; Machinisten-avond.chool. Cur sus voor Landmachinisten en den Be- roepsveranderingscursu? van werk- looze opperlieden en grondwerkers tot metselaars. In Hoofdstuk VI vinden we eenige gegevens betreffende het verkeer (N.Z.H.TiM., H.T.M., autobussen en verkeersongevallen). Het aantal motorrijtuigen in de ge meente Leiden bedraagt: 387 perso nenauto's, 231 vrachtauto's, 101 motor rijwielen, 7 autobussen. Nadat in Hoofdstuk VII verschillen- ,dc verslagen van Gemeenten, Gemeen telijke Bedrijven, Vereenigingen, In stellingen enz. zijn opgenomen, volgen tenslotte nog een zestal bijlagen, waar in vooral belangrijk zijn de overzich ten van den belastingdruk in de ver schillende gemeenten. EXAMEN CHR. KWEEKSCHOOL. Geëxamineerd 6 vrouwelijke candi dates Geslaagd de dames: P. A. Is raël, alhier; W. A. Jansen Schoonho ven,' Oegstgeest; S. H. Linschoten, Bodegraven; J. v. d. Niet, Noordwijk; A. van Rijn, Leiderdorp. Afgewezen 1. WATERPOLO. Ziam IDe Zijl I. 81. Gisterenavond -speelde De Zijl in de „Regentes" te 'sGravenhage haar eerste competitiewedstrijd. In het begin oontspant zich even een gelijkopgaand en spannend spel. Plotseling zorgt de Ziammidvoor dan voor 't eerste doelpunt. Even daarop vclgt 't tweede. Nu komt De Zijl even in de meerderheid wat v. Leeuwen in een doelpunt weet uit te drukken (21). Voor de rust weet Ziam er nog 41 van te maken voornamelijk door betere baltechniek. Na de rust is De Zijl verpletterend la de minderheid en maakt Ziam er vlug 81 van. Nu volgt tot het eind een gelijkopgaand spel, echter zonder doelpunten. Zaterdag half acht Speelt De Zijl haar tweede competitie-wedstrijd thuis tegen D.Z.C. BINNENLAND. THEE TEN HOVE. H. M. de Koningin heeft gistermid dag om half vijf ten Kon. Paleize op Het Loo een thee aangeboden aan verschillende autoriteiten, dames èn heeren uit Apeldoorn/ Arnhem en om geving. Tot de genoodigderi behoorden o.a.- de voorzitter van de Eerste Kamer, baron Van Voorst tot Voorst; de Com mandeur der Duits che Orde van Ba lije; baron Van Nagel!; de president van het Gerechtshof rt6 Arnhem; Jhr. Mr. van der Does- de Will ebb is mét dén procureur-generaal Mr. Knopiusv ci-f burgemeester vanApeldoorn, Mr. Roosiriaie 'Nepveiii; de Rijksinspecteur van het lager-Onderw'ijs, Dr. Strooi - man; de Inspecteur der Belastingen, baron Van der Feltz; de Commandant van het Dépot der Kon. Maréchaus see, Kapitein Boellaart; de Directrice van de Particuliere Zaken -van II. M. de- Koningin, Mej. Kchoch; de burge meester van Voorst, baron v. d. Feltz; die van Ede, baron Creutz; die van Brummen, graaf Van Limburg Sti- rum; benevens* verscheidene leden der hofhouding van de Koningin, den Prins en de Prinses, en eenige parti culiere dames en heeren. Zoowel de Koningin, als de Prins en de Prinses onderhielden zich ruimen tijd met alle gcnoodigdci DE FOUT BIJ HET EINDEXAMEN H. B. S. Gistermorgen hebben op de ver schillende 11. B. Scholen met 5-jarigen cursus, waar de eindexamens worden gehouden, de jongelui opnieuw hun kennis over de trigonortfetiie kunnen tconen. Verleden week hebben zij met angst en beven zitten piekeren over liet vraagstuk, in de forrtmleeiihg waarvan een- fout geslopen was, giste ren is het niet gemakkelijker ge maakt. „Jongen, jongen, dat is niet voor de poes", zei de rector van een lyceum, toenhij*er va.. 1 Pórde. Op een andore schdol spraken wij jongens na afloop; zij waren nog al goedmoeds, maar vooral het laatste vraagstuk hadden ze zwaai* gevonden. Voor vele lezers zullen de vragen wel abracadabra zijn, maar nu het geval van de drukfout zooveel stof heeft doen opwaaien, geven wij hier onder de nieuwe opgave. In den scherphoekigen driehoek ABC is D het yoetpunt van de hoog telijn uit A en E het midden van de zijde AC. a. Indien nu gegeven is, dat de hoog telijn AD gelijk is aan de zwaartelijn BE, bewijs dan, dat hoek EBC 30° is én dat 2 sin x sin y siii BAC is. b. Indien bovendien gegeven is, dat hoek BAG 60° is, Wat Weet gij dan van béide andere hoeken van drie hoek ABC? c. Indien in driehoek ABC de zijde AB .7 C;M; en hoek BAC 65° is (en natuurlijk AD BE), bereken dan de zijde B€. Nu de zwaar beproefde jeugd, na den schrik van verleden week, weer onder het mes ging, hoopten wij, dat men ze een beetje genadig ware ge weest. fylaar de hoogè heeren hebben blijkbaar anders beslist, schrijft het „Vaderland". BENOEMING HOOFDINGENIEUR PROV. WATERSTAAT. Provinciale Staten van Zuid-Hol land hebben gisteren met 41 van de 73 stemmen benoemd tot hoofdinge nieur van den Provincialen Water staat den heer L. T. van der Wal, eerstaanwezend Ingenieur te 'S-Gra- venhage. No. 2 van de voordracht kreeg 32 stemmen. NIET TOEGELATEN IN BELGIë. Naar men meidt, heeft de heer mr. P. W. de Koningin^, voorzitter van "den Dietschen Bond, die Zondag te Aalst in België op een vergadering zou spreken bij de inwijding van een nieuw Vlaamsch Huis,telegrafisch bericht ontvangen van het parket te Brussel, dat hij niet in België zou worden toegelaten. DE VERKEERSWEG DOOR DE HAARLEMMERMEER. De Bond van Be dri jfsautoholiderss heeft in een schrijven aan den minis ter van Waterstaat er bij dezen minis ter op aangedrongen, bij den aanleg van den nieuwen verkeersweg van Amsterdam door de Haarlemmermeer de door het college :vaft B. en W. van Sassenheim, aangegeven oplossing te wilen doen volgen. DE „SCHUTTEVAER". Naar wij vernemen, is de openbare verkooping van de reddingsboot „Schuttevaer" te Plymouth niet door gegaan. In de gegeven omstandighe-. een bleken kapitein Smit en stuur man Kruithof niet bevoegd om beslag op de boot te doen leggen. De strub: Lelingen van de laatste maanden schrijft Schuttevaer toe aan een voor opgezet plan om hem de boot afhan dig te maken. Wetende, dat Schutte vaer over vrij beperkte geldmiddelen beschikt, zou inen van bedoelde zijde het er op hebbbn aangestuurd, deze middelen door gedurig uitstel van den tocht uit te putter. dan ge makkelijk door beslag de boot in be zit te krijgen. De verhouding tusschen Schuttevaer eener- en kapitein Smit en stuurman Kruithof anderzijds droeg de laatste maariden dan ook een zeer gespannen karakter. Een maal is het tot een uitbarsting geko men, waarbij Schutte.Vaer de hulp van de politie Leeft moeten inroepen. Oud-Gouverneur-Generaal van Ned.- Indië, de heer Mr. Dr. Fock hoopt 15 Juni zijn 70sten verjaardag te vieren. De heer Schuttevaer Ji\, die deze bijzonderheden mededeelde, zal nu pogingen in het werk stellen om de noodige financiën te verkrijgen, opdat, zcodra Schuttevaer van de emoties der laatste dagen bekomen is, de tocht zal kunnen worden voortgezet. EERSTE KOLONIE VOOR ARBEIDS- THERAPIE. Gisteren is te Hilversum officieel iL gebruik genomen de eerste Kolonie voor Arbeidstherapie van de Neder- Iandsche Vereeniging „Zonnestraal". Zeer vele autoriteiten en belangstel lenden waren tegenwoordig. De heer Jan van Zutphen, voorzit ter der Vereeniging, sprak een rede uit, waarin hij uitvoerig naging hoe door het werk vaii het Diamantbewer kers Koperen Stelenfonds en ook door de onbaatzuchtge medewerking van prof- H. ter Meulen de grondslagen zijn gelegd voor deze grootsche in richting. Vervolgens werd het woord gevoerd door den heer Peerdbolte, dir.-gene- raal van het Departement, van Arbeid, die sprak namerts den Minister van Arbeid en namens den directeur van Volksgezondheid. De heer Is. Voet, de voorzitter van het Koperen Stelenfonds, deelde o m. mede, dat de heer J. van Zut phen door dit fonds tot eere-voorzit- ter is benoemd. Voorts voerden het woord de heer D. Kooiman, voor Ged. Staten van Noord-Holland; mr. P. J. Reymer, burgemeester van Hilversum; wethou der Vos voor. het gemeentebestuur van Amsterdam: dr. J. Hefting, voor zitter van den Nod. Centr. Bond tot bestrijding van T.B.C.; dr. Bloem, na mens de Ned. T.B.C.-artsen Ver.; ds. F. C. Fleischer, namens het Groene Kruis; I. G. Keesing, voorzitter van den Raad van Arbeid te Utrecht; Does- selaar, namens de Belgische Diamant bewerkers; mr. de La Rivière, namens bet Rotterdamsch Gemeentebestuur en tenslotte een vertegenwoordiger van den Opperrabbijn van Noord-Holl. BUITENLAND. DE KABINETSFORMATIE IN DUITSCHLAND. De onderhandelingen. De gistermiddag te vijf uur begonnen onderhandelingen tusschen vertegenwoor digers van 'de sociaaldemocraten uit den Rijksdag onder leiding van Müller-Fran- ken en vertegenwoordigers van het Cen trum onder leiding van Gerard, duurden ongeveer twee uur. De onderhandelingen tusschen deze twee partijen werdén het eerst gevoerd, wijl beiderzijds reeds vast staat, welke eischen zullen worden ge steld; daarentegen zullen bijv. bij de Duit- sche Volkspartij deze eischen nog in een Woensdag te houden zitting moeten wor den besproken. Naar vernomen wórdt, werd bij deze onderhandelingen reeds op verschillende punten overeenstemming bereikt. Het schijnt, dat hiermede de onderhandelin gen over de kabinetsformatie reeds ten deele tót een resultaat hebben geleid. De onderhandelingen worden morgen voort gezet. Voorts wordt nóg vernomen, dat de af gevaardigde Müller-Franken tot den rijks minister Van arbeid, en daarmede ook tot de centrum-fractié het dringende verzoek heeft gericht, of minister Dr. Braun ook mag aanblijven in zijn tot dusver beklee- de functie. Dr. Braun en de Centrum-frac- Radio-Programma. WAT CR VANAVOND TC HOOREN IS HUIZEN, 340.9 M. (Na 6 uur n.m. 1870 M.). N. C. R. V. 5.00 Kihderuurtje geleid door G. Weststra Mzn. te Hoogeveen. Zang em vertelling voor de k e'.n- ties door B. van der Veer ie Utrecht. 7.-30 Gramofoenplatein. 8.00 Concert. Spreker: K. Meinm. be stuurslid der Chr. Middenstan» vereeniging te Snevk. Ondera'.: „De beteekenis v. d. Mi lek' stand voor het Maatschappelijk leven". Muzikale mede v rknu; verleenenme jTo van der Sluys, sopraan; Barend Renden piano. Daarna nieuwsberichten HILVERSUM, 1060 M. A. V. R. O. 6.00 Tijdsein van de A.V.R.O. Klok 6.00 Diner-wuziek dour het Trio, be staande uit: W. Rentmeester, vi ool, D. van der Hor.st, cello en H. Swart, piano. 7.4* Politieberichten. 7.15 Lezing door den heer J. L. II. Ferwerda. Onderwerp: „Moder ne koeltechniek". 8.00 Tijdsei 1 van de A.V.R.O.-klok. 8.00 Concert door het Omroeporkest o.l.v. Nico Trcep, miet medewer king van: Elise Ménagé Challa, zang; Louis van Gasteren, deel 1- matie. 10.15 Persberichten van Vaz Dias. 10,25 Voortzetting concert. KüNIGSWUSTERH., 1250 M. 3.3 5 Concert. Daarna laatste berichten. 10.50 Concert. LANGENBERG, 469 M. 6.20 Muziek. 8.40 Concert. Daarna laatste berichten. DAVENTRY, 1604 M. 5.15 Strijkkwartet 5.35 Kinderuurtje. 0.20 Muziek. 6.50 Tijdsein van Greenwich. Weer bericht. Eerste algem. nieuwsber. 7.05 Muziek. 7.35 De grondslagen der muziek. 8.05 Concert 9.20 Weerbericht. Tweede algemeen nieuwsbericht 11.20 Muziek, 11 PARIJS, (Radio), 1750 M. 8.50 Muziek. Tijdens de pauzes: Persber. tie hebben hierin toegestemd, echter met dit beding, dat Dr. Braun voor herstel van zijn gezondheid een langdurige vacantie mag nemen. Verder wordt nog gemeld, dat ook de Duitsch-Nationale fractie is bijeengeko men; graaf Westarp hield een referaat over den politieken toestand. Het spoorwegongeluk bij. Neurenberg, waarbij de locomotief van den D-trein van den spoordijk stortte en zeven wagons met zich mede sleeptb. UIT DEN FRANSCHEN MINISTERRAAD. De stabilisatie. Hoewel in den Franschen ministerraad welke- gistermorgen is gehouden, slechts de loopende zaken werden afgedaan al thans zoo luidt het officieele communiqué weten, toch reeds tal van avondbladen te melden, dat het stabilisatie-probleem aan -een diepgaande bespreking is onder worpen. Zoo weet- de „Intransigeant" te melden, dat inzake deze kwestie een besluit van buitengewoon groote beteekenis is geno men, hetwelk reeds in principe op Zater dag j.l. werd opgesteld. De ministers had den de verplichting op zich moeten nemen dat zij van dit besluit geenerlei mededee- ling zouden doen; het is evenwel een pu bliek geheim, dat het betrekking heeft op de stabilisatie. Marin, de minister van pensioenen, die zich Zaterdag nog tegen stabilisatie had uitgesproken, heeft deze houding in de zitting van gisteren laten varen. Op welke wijze deze stabilisatie zal ge schieden en speciaal de vaststelling van de verhouding tusschen den franc en het goud, zal worden vastgelegd in een wets ontwerp, dat mogelijk reeds de volgende week in de Kamer zal worden behandeld. Verder weet het blad nog te melden, dat de ministerraad heeft besloten, bij de. in terpellaties van Walther betreffende vrij lating van de afgevaardigden Ricklin en Rosse, bij voorbaat de vertrouwenskwes tie te stellen. Op deze wijze kan voorko men worden, dat de vraag wordt behan deld. Het „Journal des Débats" schrijft ech ter, dat Poincaré niet tegen behandeling der interpellaties gekant is. HET SPOORWEGONGELUK BIJ NEURENBERG. Instructie voor een strafvervolging. De Beiersclie Staatscourant deelt naar aanleiding - van het spoorwegongeluk bij Neurenberg mede, dat tot «nog toe niets de veronderstelling wettigt, dat men hier te doen heeft met een aanslag. Wat ech ter tot. ïiog; toe is gebleken, inaakt het noodig, dat door den officier van Justitie te Fürth een strafinstr-uctie geopend zal worden. DE A.S. AMERIKAANSCHE PRESIDENTSVERKIEZINGEN. Hoover republikeinsch candldaat. De delegaties in de Republikeinsche Na tionale' conventie wachtten gisteren met ongeduld op de aankomst van Mellon en op het resultaat van de voorloopige stem ming inzake de verkiezingen in Penssyl- vanië. Men was er van overtuigd, dat "loover hij de eerste of tweede stemming tot candidaat voor het presidentschap zal worden benoemd. De beslissing hing even wel af van het resultaat der voorloopige stemming in Penssylvaaië,

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2