NIEUWE LEIDSCHE COURANT van MAANDAG 11 JUNI 1928 TWEEDE BLAD. BINNENLAND. KONINKLIJK BEZOEK AAN DE HOOFDSTAD. H. M. de Koningin en H. K. H. Prin ses Juliana hebben Zaterdagavond in den Stadsschouwburg te Amsterdam de uitvoering van de Wagnervereeni- ging bijgewoond. Te vier uur Zaterdagmiddag arriveer den de vorstelijke personen, die per auto van Soestdijk waren gekomen, aan de grens der gemeente. Vanaf de Harteveldsche brug werd de Koninklijke auto mét de auto's, waarin zich het gevolg bevond, door eenige motorrijders der verkeerspoli tie naar het Paleis op den Dam geëx- corteerd. Het publiek heeft van dezen intocht weinig of niet bemerkt. Waar 't thans een bezoek incognito gold, had er geen officieele opwachting plaats. Te 6 uur gisteravond hadden zich op het Leidsche Plein, voornamelijk bij de peristyle van den Stadsschouw burg en op het pleintje voor het terras van het American-Hotel, eenige hon derden belangstellenden verzameld. Leidsche Plein en Leidsche Straat waren van dat oogenblik af gedurende ruim een half uur voor het drukke rijverkeer uit de richting van het 0- lympische Stadion, waar omstreeks dien tijd de voetbalwedstrijd tusschen Egypte en Italië geëindigd was, ge sloten. Een speciale afzetting voor het pu bliek bleek niet noodig. Even over zessen arriveerde reeds de auto van burgemeester de Vlugt, die alleen was. De hekken van de peri style waren toen nog gesloten. Enkele minuten voor half zeven ar riveerde H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana in een open Car- dillac, waarvan echter de kap was op gezet, terwijl bovendien de wagen van wege den wind aan de linkerzijde door micaruiten was afgesloten. De Koninklijke auto en de twee auto's van het gevolg reden met vrij groote snelheid. De vorstelijke personen betraden met het gevolg den schouwburg aan den kant van de Marnixstraat. Een en ander verliep zoo vlug, dat het meerendeel der nieuwsgierigen, die -van alle kanten kwamen toesnel len, slechts de deuren te zien kregen, welke, onmiddellijk nadat de hooge bezoekers in de hall waren, gesloten werden. GED. STATEN VAN ZUID-HOLLAND Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land, beschikkende op het beroep van het R. K. Kerkbestuur van de parochie van den H. Franciscus van Assisie, te Oudewater, inzake de weigering Van den Raad dier gemeente tot het ver- leenen van medewerking als bedoeld in art. 72 der Lager-Onderwijswet 1920 tot aanleg eener electrische lichtlei- ding en tot aanschaffing van nieuwe schoolbanken in het gebouw van de R. K. Jongensschool aldaar, hebben het besluit van den Raad van Oude water vernietigd en verklaard, dat in art. 72 der Lager Onderwijswet 1920 bedoelde medewerking door de ge meente alsnog moet worden verleend. Ged. Staten hebben voorts met wij ziging van de besluiten van den Raad van Zoeterwoude d.d. 17 Augustus '27 het bedrag der vergoeding, bedoeld in artikel 101, le lid,, der Lager Onder wijswet 1920, over 1924, met inbegrip van de driejaarlijksche afrekening overeenkomstig het 8e lid van dat ar tikel over de jaren 19221924, voor de bijzondere meisjesschool, uitgaan de van het R. K. Kerkbestuur, vastge steld op 213.09%, en voor de van dat Kerkbestuur uitgaande Jonges- school op 224,06%. ZEDELIJKE VERBETERING DER GEVANGENEN. De algemeene vergadering van het Genootschap tot Zedelijke Verbetering- der Gevangenen wordt gehouden op FEUILLETON. De boer van „De Bork" (Een Drentsch verhaal 27) o- Daar hoefde vader Machiel niet voor te vreezen. Integendeel, toen 't den erfgenamen meegedeeld was, had ieder gezegd, dat de oude burgemees ter recht goed had gehandeld. Temeer er was niemand onder ae erfgenamen, die 't zoozeer noodig had. Inmiddels was Frens, die reeds de beide wagens geladen had, en onge duldig over de lange afwezigheid van den ouden man, en bevreesd dat hem iets deerde, naar binnen gekomen, om te vernemen hoe alles in elkander zat. Zoodra hij binnentrad, beduidde Ma- rychie hem, dat er gewichtige dingen behandeld werden, en, om niet de laatste te zijn, fluisterde zij hem in 't oor, dat hij honderden guldens had geërfd. En aangezien de goede ziel zoo zacht niet had gesproken, of de nota ris had het verstaan, riep hij den jonkman en verzekerde hem niet al leen, dat Marychie gelijk had, maar bewees hem de waarheid door klin kende munt. Hij moest er een aanden ken aan den ouden burgemeester voor koopen. Ofschoon niet weinig verrast, dankte hij de beide vrienden en zei, zonder het geld weg te strijken: „Va der Machiel zal 't wel bewaren!" Donderdag 14 Juni in Krasnapolsky te Amsterdam. In de ochtendvergadering zal een lezing worden gehouden door Mej. Mr. C. Frida Katz over den inhoud van de rapporten over de godsdienstige be hoeften der gevangenen. In de middagvergadering zal behan deld worden het onderwerp: „Voor lichting van den Strafrechter, speci aal in verband met de nieuwe Straf rechtelijke Wetten en Wetsontwer pen". Inleider is Dr. S. P. Bakker, zenuw arts te Amsterdam. Als eerste debater is uitgenoodigd de heer S. van Mesdagh uit Gronin gen, gewezen gevangenisarts, lid van het hoofdbestuur van 't Genoodschap. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Okkenbroek (Kerk stichting), J. A. Kwint, cand. te Utrecht. Te Kralingen (vac.-N. van der Snoek), R. Bartlema te Zeist. B e d a n k t: Voor Oude Tonge, J. Kraaij te Staphorst. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Maastricht, P. Prins, te Oostwold (Oldambt). REM. GEMEENTE. Aange omen Naar Leiden, P. D. Tjalsma, tè Gouda. Ds. H. BROUWER, f Op ruim 62-jarigen leeftijd is overleden Ds. H. Brouwer, Geref. predikant te Zuili- chem. Ds. Brouwer werd 24 Juni 1865 geboren en werd candidaat in 1896. Hij diende de gemeenten van Baarn, Lutjegast, Wester- bork, Heteren, Borssele-Driewegen en Zuilichem. De^ begrafenis zal plaats hebben op a.s. Dinsciag 1 uur. Ds. H. G. DE JONGE. De „Dordtsche Kerkbode" van Zaterdag meldt, dat in den toestand van Ds. II. G. de Jonge, em. pred. van de Geref. Kerk van Dordrecht, thans te Heerde, een be langrijke verbetering is ingetreden. JUB, Ds. E. A. GROENEWEGEN. Ds. E. A. Groenewegen, Geref. predikant te Halfweg, heeft Donderdag zijn zilveren jubileum gevierd. Des avonds werd een herdenkingssamenkomst gehouden met de gemeente, onder leiding van Ds. W. Breukelaar, van Zaandam. Bij hun binnenkomst werd den jubila ris en zijn gezin toegezongen Psalm 134 3, waarna Ds. Breukelaar een kort, inlei dend woord sprak. Door verschillende aanwezigen werd hierna het woord gevoerd. Namens den kerkeraad sprak de heer P. J. van Breu- gel; namens de gemeente de heer A. v. d. Berg; namens de familie Ds. Joh. Riet berg, van Maassluis; namens de classis en Zusterkerk te Vijfhuizen, Ds. N. Die- mer; namens Westmaas, de heer Monster, namens Nijverdal de heer Hengstman; namens Haarlem de heer Venema; na mens Sloterweg Ds.- van Loon; namens Haarlemmermeer-Ostzijde de heer Roden burg en namens Hoofddorp de heer P. de Kamper. Ds. Breukelaar voerde namens Deputa- ten naar Art. 49 en Ds. Schouten, van Amsterdam, namens D^putaten voor de Zending het woord. Deputaten naar Art. 11 zonden een te legram van hulde en sympathie en de heer C. Gehrels hield een toespraak na mens de catechisanten. Ds. Baljon, Ned. Herv. predikant, voer de het woord namens het Ned. Bijbelge nootschap. afd. Halfweg. Verschillende toespraken gingen verge zeld van de aanbieding van geschenken. Na een dankwoord van Ds. Groenewegen sprak Ds. Breukelaar een slotwoord, waarna Psalm 121 4 gezongen wérd en met dankzegging geëindigd. ALG. SYNODE DER NED. HERV. KERK. Ter algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk, welke voorafgegaan zal worden door een bidstond, in de Kloosterkerk te Den Haag, te leiden door Ds. K. H. E. Grave- meijer, is wel het eerste en voornaamste voorstel, dat betreffende de groote Synode bedoelende een andere samenstelling van de Synode en wel om er 45 leden in te Ofschoon in 't minst niet gierig op room en suiker, dronken de Notaris en Klaas Tip zeker nimmer zoeter kof fie, dan -die Marychie hun schonk, 't Was, of zij zich verbeeldde dat de koffie uit gal en alsum geprepareerd whs, zooveel klontjes wierp zij in de kopjes. En of de beide gasten ook al gedurig protesteerden en verzekerden, dat zij reeds suiker hadden, de oude ziel hield niet op, en was met haar klontjespot ijverig in de weer. Zoodra deze hun zaken verricht had den, verlieten zij de keuterij tenvolle overtuigd, dat er thans geen gelukki ger huisgezin in 't heele dorp was te vinden. „Hoort!" zei Machiel, toen de lamp aangestoken was, en allen rondom de tafel plaats hadden genomen. Zoo'n dag is een feestdag, waarop God ons onzichtbaar bezoekt. Ik heb er niet over gesproken, maar te meer over gedacht en mij geducht bevreesd ge maakt, nu de oude man dood is, hoe t met het land zou gaan 2 En ziet, God heeft uitkomst gegeven en alles ge schiktKomt! daarvoor willen wij Hem danken". En toen dit gedaan was en Leffert Vernam hoe rijk hij was, en Lemme- chie hoorde dat zij honderd guldens had gekregen, om er een gedachtenis voor te koopen, was 't of voor dat geld do heele wereld te koop en er dan nog wel wat over was, om voor 't geen men dan later mocht verlangen te krijgen als vertegenwoordigers van de 44 classes en de Waa' che Kerken. De Waar heidsvriend merkt ten deze op: „Als er ooit nog iets zal beslist moeten worden voor onze Hervormde Kerk, dan moeten we een andere Synode hebben dan die we nu hebben, welke toch zeker de slechtste vertegenwoordiging van de Kerk is. Ook al mee. om de onevenredige ver tegenwoordiging van de Waalsche Kerken in de Synode". ..De Groote Synode", aldus vervolgt het blad, „verdient in alle Opzichten aanbe: veling. Dat is trouwens door allen meer dan eens erkend. Van twee kanten dreigen gevaren. En dat is van de Modernen, die vreese- lijk benauwd zijn voor de Groote Synode omdat ze In de tegenwoordige Synode ver boven hun stand leven en in de Groo te Synode veel meer naar hun getalsterk te vertegenwoordigd zullen zijn; cn dus, naar verhouding, achteruit zullen gaan. Tegen recht en billijkheid in zullen de Modernen zich dan ook tot het laatst toe verzetten! Daar moeten we maar op re kenen! En dan zullen helaas! ook vele leden van Prov. Kerkbesturen, dito nu eigenlijk alle macht in handen hébben, méér jiog dan de Synode zelf, zich schrap zetten te gen dit voorstel van de Groote Synode. In- plaats dat de Kerk zelve meer te zeggen krijgt, willen die leden van Prov. Kerk besturen alles in handen houden waar bij de Kerk altijd als in een cirkel blijft rondtollen en nooit uit de ellende komt. Wat men overal wil, n.l. dat het li chaam zelf naar behooren wat te zeggen krijgt, willen die hèeren ten opzichte van dé Herv. Kerk en haar Synode niet. Daar moet het „maar blijven bij het oude"! Daar moet het maar blijven in handen van de Prov. Kerkbesturen! We moeten er dus maar op rekenen, dat de Modernen en dat vele leden van Prov. Kerkbesturen ons niet zullen helpen, om de Groote Synode te verkrijgen. Maar we moet enmaar volhouden 1" MET EMERITAAT. Ds. J. E. Koopmans Ned. Hev. predikant te Zuiderwoude, heeft wegens gezond- heidsredenen met 1 October a.s. emeritaat aangevraagd. OPENLUCHT-SAMENKOMSTEN TE HEEMSTEDE. Men schrijft uit Heemstede: Het comité, dat in den afgeloopen win ter hier ter plaatse enkele Opwekkings samenkomsten organiseerde, welke zoo zeer voldeden, komt nu zijn belofte na, door op 16 Juni en 15 Juli a.s. in den zelf den geest een Openlucht-samenkomst te houden, en wel op het buitengoed „Meer en Berg", daartoe wilwillend afgestaan door de familie Deutz van Lennep. De eerste samenkomst heeft plaats op Zaterdag 16 Juni, des namiddags te hrlf vier en de tweede Zondag 15 Tuli des na middags half vier. Ingang Glipperweg en Heerenweg. De toegang is vrij. Het fan farecorps van Meer en Bosch zorgt voor muziek. Verschillende sprekers zullen op- treden. HET GEBED IN DE CONSISTORIE. De kerkeraad der Geref. Kerk van 's- Gravenhage-West besloot, naar de Stan daard meldt, het gebed in de consistorie kamer vóór den aanvang van de gods dienstoefening voortaan te doen in den kleinen kring van de beide ouderlingen van dienst en den predikant, en niet meer in den kring van het geheel van de in het kerkgebouw dienstdoende ambtsdra gers. DE KNIELENDE HOUDING BIJ HET GEBED. In een opstel over „Het ritueele gebaar" in het Vrijz. Prot. blad zegt Ds. L. J. van Hoek: Hoofd buigen, opstaan, knielen, zijn reeds symbolische eerbiedsbetuigin gen. In het knielen ligt zeer wezenlijk een gebaar van verdeemoediging. Het is bijna zelf een symbool, dat onze kerkinrichting voor dezen vorm van gebedseerbied geen gelegenheid geeft: in de moderne vroom heid is inderdaad 9lechts weinig of geen beteekénis meer toegekend aan de dee moed. Maar er zijn tallooze, zeer moderne menschen, die dit als een tekort gevoe len. „Wat is nu een kerk, waar je niet eens in knielen kunt?" zeggen ze. En ik geef ze gelijk. Niet elk gebed, maar b.v. de schuldbelijdenis zeker vraagt om dit gebaar van verdeemoediging...." kunnen gebruiken, 't Was ook een heel gezicht voor arme schaapherderskin- deren, al die guldens en rijksdaalders op tafel uitgespreid. De slotsom was, de jóngens zouden een zilveren horloge en Lammechie een kerkboek met zilveren haken koo pen. De rest moest vader Machiel maar bewaren. En toch was 't Frens aan te zien dat hij niet op zijn gemak was en heel iets anders in 't hoofd had. Het duur de dan ook niet lang of vader Machiel, toen zij den volgenden morgen op 't land waren, vernam, dat hij het geld liever in de boerderij had gestoken. Had hij zijn zin gevolgd en was er niet bij gezegd, dat er ene gedachtenis voor gekocht moest worden, hij zou er een wagen en ploeg en wat er meer r.oodig was voor hebben aangeschaft. Er was misschien gelegenheid om er goedkoop aan te komen, als de boel van den ouden burgémeester werd verkocht. Alles nieuw te laten maken was te kostbaar. En nu men zelve bou wen moest, kon men 't buiten zulk gereedschap niet stellen. Ei dacht Machiel, er zit nadenken in. 't Is niet weg, wat hij geleerd heeft. „Hoor jongen!" voegde hij hem glimlachend toe: „die zwarigheid is uit den weg! Die heele boel hoort ons toe!" „Wat?" hervatte Frens en liet de mestvork vallen; ,,'t is van den ouden burgemeester!" Met uitzondering van het onderscheid maken tusschen het soort van gebeden (elk gebed is immers een schuldbelijdenis) is voor het pleidooi voor de knielende houding veel te zeggen. GENADEHONDEN. Naar aanleiding van wat de heer Van, Hulzen in het „Geref. Meisjesblad" mede deelde inzake een Engelsch kerkrijm, wijst een welwillend lezer van de Rotter dammer er op, dat het „gebed" als volgt luidt: Jaag mij dan, 't arme zondenzwijn, Met uw genadehonden. Kam mij met uw genadekam, Rein van de luis der zonden. Trek uw genadebuis mij aan. Dan kan ik zalig sterven gaan. Deze lezer zou gaarne weten in welk? kerk deze walgelijke religieuze rijmelarij wordt gebruikt. Wie kan hem daarover inlichten? HET GEWIJZIGDE PRAYERBOOK. De minister van binnenlandsche zaken, Sir William Johnson Hicks, die president is van de National Church Laegue, heeft meegedeeld, dat een comité van bevoeg den bezig was een boek te maken, dat alle toevoegingen en veranderingen zal bevatten, die in het voorgesteld boek aan gebracht waren en waarvan men kan ge- looven dat zij algemeen worden aange nomen, indien het nieuwe ontwerp van het Prayerbook mocht verworpen worden door het Parlement. De materie der H. Communie zou daarin vermeden wordend Natuurlijk zou zulle een nieuw boek door de kerk moeten worden overgenomen, maar de minister achtte dit zeer waar schijnlijk en geloofde, dat dan een einde aan het getwist zou zijn gekomen. DE FILM „WARTA SARI". Verzocht wordt te melden: De film „Warta Sari" zal in het volgen de seizoen zeker nog op vele plaatsen ver toond worden. Wie een film-avond in zijn woonplaats organiseeren wil, wordt ver zocht daarvan vóór Augustus mededeeling te doen aan de secretaresse van het Co mité Zendingsfilm, Amsterdam, Mej. M. D. van Hoogstraten, Parklaan 6, Zeist, met opgaaf van preferentiën, wat betreft dag en maand. JOHN BUNYAN. Dit jaar (28 Nov.) is bet drie eeuwen ge leden, dat John Bunyan, de eenvoudige ketellapper en beroemd geworden evan gelist te Elstow, bij Bedford in Engeland, geboren werd. Zijn vereerders willen zijn nagedachtenis eeren door een restauratie van Houghton House in Ampthill, Bed fordshire, het oorspronkelijke „House Beautiful", en het aanbieden van dit ge bouw aan de Engelsche natie. Tijdens zijn gevangenschap te Bedford (16601672) die later wat milder was, wandelde Bunyan zeer vaak daarheen, en het schouwspel der gevels en torens in spireerde hem voor zijn meesterwerk: Een Christenreize naar de Eeuwigheid. GIFTEN EN LEOATEN. Wijlen Mr. R. baron v. Harinxma thoe Slooten heeft aan de Ned. Herv. Kerk te Beesterzwaag en haar Diaco nie elk f 5000 gelegateerd. Wijlen de heer F. Meedstra, te Lutjegast (Gron.) heeft, vrij van suc cessierechten, f 5000 vermaakt aan de Geref. Kerk aldaar. UIT ONZE INDIEN. DE REDE VAN DEN GOUV.-GEN. De Banier zegt naar aanleiding van het voorloopig verslag van den Volks raad, dat de meening, dat de gouver neur-generaal overstag zou zijn ge gaan, een legende is. Het blad meent, dat de rede van den gouverneur-gene raal geheel in overeenstemming was met wat Z.E. bij tal van andere gele genheden heeft gezegd. Bij deze gele genheid werd slechts het accent an ders gelegd. De vraag beantwoordend, waarom Z. E. zoo vriendelijk was te gen „kapitaal" en „sanagroep", zegt aat blad, dat men den gouverneur- generaal niet, na alle op hem uitge oefende critiek wegens zijn stroeve houding tegenover de Europeesche maatschappij, moet misgunnen, te hebben toegegeven aan de zeer men- schelijke behoefte, „weer wat goed te „Geweest, man!" vervolgde Machiel, „nu niet meer. 't Is ons eigendom l" En nu begon de oude hem te vertellen, wat hem wedervaren was, en hoe zijn overleden vriend getoond had, dat hij een trouw vriend was. „Wij zijn er uit!" juichte Frens en draaide ~ijn pet door de handen en wierp haar in de hoogte. „Wij zijn er uitl Nu weet ik raad". „En dan?" „Wij koopen koeien en schapen voor dat geld, en dan toekomende jaar heideveld aanmaken. Wij hebben nu land genoeg voor acht koeien. Dat zal gaan!" Vader Machiel kon ook niet zeggen, oi 't plan was goed. Maar hij was oud, en Frens wist van de boerderij niets af. Was hij wat verder, dan was 't niets. Maar 't ploegen, en dat was nog 't slimste nieten 't mesten en eg gen, leerde ook spoedig. Maar't zaaien, 't zaaien!daar kwam 't op aan. Intusschen Frens wist zoo mooi te praten en Marychie en Lammechie vonden 't plan zoo uitmuntend, en on dersteunden het dermate, dat vader Machiel toegaf, en besloot, zoo spoedig mogelijk voort te maken, 't Was nu de l>este tijd. De veemarkten werden nu bijna dagelijks gehouden. Kwam men hier niet klaar, men kon het elders beproeven. Niettemin, van de week kon er niets van komen. Leffert vertrok en moest vóór dien AAN HET ZOEKUCHT. Leden, 11 Juni 1928. Ds. P. Bruining, Ned. Herv. predi kant te Krommeniedijk, heeft een bro chure geschreven over „Reorganisatie in de Ned. Herv. Kerk". Hij spreekt daarin ook over de zending en zegt, dat „voor nog weinig-ontwikkelden als verreweg de meeste „Heidenen" zijn, het Christendom in den vorm van voorheen (bedoeld is het rechtzinnige) wel het meest géschikt zal wezen. M.L moet daarom verkondiging er van aan zulken liever door personen van orthodoxe zienswijze geschieden, en behooren dezen door vrijzinnigen te worden gesteund". Het rechtzinnig Christendom is al- zoo geschikt voor de weinig-ontwik kelde menschen, zoowel hier te lande als in de heidenlanden. Doch het „den kend deel der natie" heeft behoefte aan wat beters, wat hoogers, waar die andere menschen nog te dom voor zijn, en dat is het vrijzinnige „Chris tendom". Maar wij domme menschen zetten de aanhalingsteekens bij een ander woord dan die verlichte menschen die ze hij „Heidenen" zetten. OBSERVATOR. maken", liet blad constateert ten slot te, dat de rede van den gouverneur- generaal de officieele bezegeling was van de bij'gelegenheid van het 100- jorige bestaan van de Javasche Bank en het 150-jarige bestaan van het Ko ninklijk Bataviaasch Genootschap van Kunsten en Wetenschappen door Z E. betoonde toenadering. EEN COMMUNISTISCH LEIDER? De Inlander, die te Tandjong Poera is gearresteerd en verdacht wordt een leider der communisten te zijn, be weert arts te zijn. Volgens zijn verkla ring* is hij een familielid van den sul tan van Djohore en was hij naar Su matra gegaan voor medische studie- ooeleinden. Hij heeft gestudeerd, naar hij verklaarde, te Cambridge, Leiden, Moskou en in China. De gearresteerde die vloeiend Chineesch in drie dialec ten spreekt, erkent in relatie te staan met de Kuo Min Tang. De aanwijzin gen, dat hij een leider is van de com munisten nemen toe. VLIEGTUIG NEERGESTORT. Het legerbestuur heeft een telegram uit Lahat ontvangen, dat een vliegtuig bij het opstijgen te Saroloengoen neer gestort is. De luitenant-bestuurder A. M. Groenewegen en de mecanicien kregen geen letsel. Het toestel is zwaar beschadigd. DE STERRENWACHT TE LEMBANG Een groot gezelschap was bijeen op de sterrenwacht t© Lembang. Nadat de directeur van de sterrenwacht, dr. ir. J. Voüte, een woord van inleiding had gesproken, bood d© heer K. A. R. Bos scha den nieuwen grooteren kijker en het gebouw, waarin deze is opgesteld aan de Vereenging voor Sterrenkunde aan. De raad van de Vereeniging voor natuurwetenschappen schonk een boek, waarna ir. Houwink de geluk- wenschen overbracht van het Instituut voor ingenieurs. De gouverneur-gene raal hield een geestig© rede en deelde daarin de benoeming mee van den heer Bosscha tot commandeur in de orde van Oranje Nassau, waarna Z.E. een borstbeeld van den heer Bosscha onthulde. Deze dankte geroerd. VERDUISTERING. Bij de recherche te Bandoeng heeft zich vervoegd de commies-boekhouder bij de gemeentewaterleiding M., die verklaarde, dat hij zich schuldig had gt maakt aan verduistering v. f 30.000. VEREENIGING VAN JAVAANSCHE INTELLECTUEELEN. Het Bat. Nieuwsblad bespreekt het manifest, dat Boedi Oetoma uitgaf naar aanleiding van de rede door den gouverneur-generaal gehouden bij de opening van den Volksraad. Het blad constateert, dat de vereeni ging van Javaansche intellectueelen langzaam maar zeker afzakt naar het kamp van hen, die alleen maar klagen tijd toch ook zijn horloge hebben. Wie weet wanneer hij weer hier kwam. Nog dienzelfden avond had ieder het zijne. Jan Siemes moest met een paar varkens naar de stad, en zoodra hij vernam dat vader Machiel wel mee wilde rijden, had deze van de gelegen heid gebruik gemaakt en 't noodige gekocht. Wij zullen Lammechie haar kerk boek en de beide jongens hun zilveren horloge laten bewonderen. Ruim tweehonderd gulden bleven er van hun erfenis over, en zouden met1 aller goedvinden gebruikt worden om er den veestapel door te vergrooten. Zoo was intusschen de Donderdag daar, dat Leffert naar Rotterdam zou vertrekken. Hoe jong hij nog was, hij had een uitmuntend oordeel en veel aanleg. Vooral de rekenkunde lag hem boven alles aan 't hart. Hij had het voor zijn jaren er ver in gebracht, en zou er, naar 't zeggen van den meester, een heele baas in worden. „Wel te ver staan, als hij voort studeert", voegde hij er bij. Anders stond hij er niet voor in. Maar als hij voort studeerde en 't kwam dan niet zopals hij zei, dan wist hij er niet meer van. Niettemin, men had zich wel een9 meer op iemand verkeken, 't Had aan hem niet gelegen. Hij had Leffert menigen tik aan 't oor gegeven, omdat hij van tijd tot tijd nog wel eens scheepjes op zijn lei zat te teekenen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5